YISSCHERIJ. Gemeenteraad. werken zijn, die wel gemist kunnen worden. Er werd een klacht uitge sproken over het niet teruggeven van geleende werken, er ontbreken nog 72 stuks. Uit het jaarverslag .van den Com missaris blykt, dat 114 tooneelstuk- ken door de afdeelingen zyn opge voerd en dat er vele afdeelingen zyn, die niet aan hare verplichtingen volgens 't Reglement voldaan hebben Uit het verslag van den Penning meester blijkt, dat er nog een nadeelig saldo van f 55,317» bestaat, hoewel dat minder is dan verleden jaar. De afdeeling Aurora van Winkei heeft de rekening nagezien en brengt rapport uit. Elke afdoeling die thans uittreedt, is verantwoordelijk veor f 1,50. Bij punt 9 volgde het Rappor van de Commissie tot het nazien der boeken en bescheiden van den Penningmeester over den wedstrijd 1915'16. Dit rapport wordt uit gebracht door de afdeeling „Eens gezindheid" te Zaandam en lokt nog al discussie uit, waaruit blijkt dat men algemeen ontevreden is is over de te groote uitgaven van een der juryleden. Hierna wordt onder eenige harte- ljjke woorden eene herinnerings medaille uitgereikt aan de afdeeling „C. M. C." te Uithoorn voor 't 10-jarig jubileum. Twee afdeelingen te Oudendijk en te Venhuizen hebben ook wel 10 jaar bestaan maar zijn nog te kort lid van den Bond om voor een medaille in aan merking te komen, [daarom bepaalt de voorzitter zich er toe eenige woorden van gelukwensch tot deze afd. te spreken. Door de mobilisatie is er weimg terecht gekomen van den arbei( der Commissie voor Auteursrecht Door den afgev. van Amicitia van Amsterdam wordt er |op aangedron gen, dat deze Commissie wat meer zal werken't is van zeer vea belang. Er wordt ook door meer afgevaardigden op aangedrongen. De heer Schaap, afgev. van Eens gezindheid te Zaandam stelt voor deze Com. te ontbinden. Met 27 stemmen voor, 1 blanco en 5 tegen wordt dit voorstel aangenomen Dezelfde afgev. stelt voor het werk der Com. aan het Bondsbe- stuur op te dragen. De vergadering neemt onder luid applaus dit voor stel aan. De afgetreden bestuursleden E Corver en Jb. Meijer, bij enkele eandidaatstelling herkozen, verkla ren de benoeming te aanvaarden Door de afd „Eensgezindheid", te Oost-Knollendam werd voorgesteld „Het Bondsbestuur houdt bij een volgenden Tooneelwedstrijd rekening met het besluit van de Algemeene Vergadering 5 Juli 1914teAmster dam gehouden, door welk besluit is vastgesteld dat de rubriek, keuze van 't stuk, niet anders kan variee- ren dan van 7 tot 10". Bij den laatstgehouden Tooneel wedstrijd is gebleken, dat dit be sluit verwaarloosd is, hetgeen op de vergadering nader werd toegelicht. Het Bondsbestuur erkende ten volle de gemaakte fout, en beloofde zich hieraan niet weder te zullen schul dig maken. Een tweede voorstel was: „De Algemeene verg. draagt het Bonds bestuur op, in het a.s. seizoen een Reciteerwedstrijd te organiseeren, Het voorstel werd verworpen, even eens het daarop volgend van de Afd. Steeds Voorwaarts te Water graafsmeer, behelzende„Het Bonds bestuur schrijft in het a.s. seizoen ook een Tooneelwedstrijd uit". Hierna volgde de pauze, geduren, de welke in het Hotel gelegenheid gegeven was aan de lunch deel te nemen. Na de pauze volgde een voorstel van de afd. „Eensgezindheid" te ZaandamBij een te houden reci teerwedstrijd, uitgeschreven door den Bond of door andere vereeni gingen, die aangesloten zjjn bij den Bond, wordt geen inleggeld daar voor geöischt. Bij de toelichting zegt de afgev. dat hij zich heel goed kan neerleg gen bij het voorstel, dat het Bonds bestuur neergelegd heeft in zjjn praeadvies. Het voorstel van het Bondsbestuur: „Iedere afd. stort jaarlijks minstens fl,voor de vorming van een vast wedstrijd fonds, maar zal deze buitengewone Ijjdrage niet meer vragen, wanneer er f300 in kas is. Het Bestuur blijft vrij wanneer het een bedrag beneden f300 in kas heeft en dit voldoende vindt", wordt aangenomen De afd. „Steeds Voorwaarts" te Watergraafsmeer stelt voor, dat het niet geoorloofd is, dat leden der Jury lid zijn van het B.B., noch van medingende tooneelvereenigin- gen. De voorz. kan met het laatste meegaan, maar bestrijdt het eerste, waarbij hp uit de vergadering steun vindt, zoodat het in dien geest wordt aangenomen. Dezelfde vereeniging stelt voor, dat het niet geoorloofd is, dat bij een wedstrijd mededingende vereeni- gingen in dezelfde gemeente spelen, waar hare leden woonachtig zijn en hunne openbare uitvoeringen geven. Na eenige bestrijding van den secretaris wordt het voorstel aan genomen. Het Bondsbestuur stelt voor: le. De Alg. Verg. draagt het B. B., op zich weder met een uit gever van een dag- of weekblad in verbinding te stellen, om, door mid del van een blad de afdeelingen in kennis te stellen met berichten en mededeelingen, die tot belang van den Bond kunnen strekken(even als in de afgeloopen jaren is geschied). 2e. Het B. B. stelt voor de vol gende vereenigingen te royeeren wegens het niet betalen der contri butie, te weten: „Vondel" te Be verwijk, „Excelcior" te Oostzaan, „Concordia" te Rustenburg, „Nieuw Leven" te Uitgeest en „Hierna Beter" te Zaandam. Deze afd. weigeren de kwitanties en laten niets van zich hooren. Beide voorstellen worden aange nomen. Vervolgens worden besproken de protesten van de afdeelingen „T.A.V. E.N.U." te Velseroord, „Advendo" te Zaandam en „D. V. G." te Amster dam. Dezen afd. werden de door haar gewonnen prijzen niet uitge reikt wegens handelingen gepleegc in strijd met de bepalingen vervat in artikel 17 van het Wedstrijc Reglement. Door alle afd. werd aangetoond dat door eene fout van den secretaris de naam van een der medespelenden niet opgegeven was. De voorz. deelde mede, dat het bestuur genoodzaakt was door het regelement zóó te handelen maar liet het nu door de algem vergadering uitmaken of de prijzen nog uitgereikt zouden worden of niet. Na lange discussies werd be sloten de fouten over het hoofd te zien en de prijzen alsnog uit te reiken Bij punt 16 vroeg en verkreeg het B. B. machtiging om de afd die hare contributie en andere gel den vóór 1 Augustus 1916 nog niet hebben voldaan, tot die voldoening per Deurwaarder-Exploit te dwingen Bij punt 17: Behandeling van een verslag, voorkomende in het Algemeen Nieuws- en Advertentie blad „Kennemerland" d.d. 5 Apri. 1916, leek het of dit Nieuwsblad een minder mooie houding tegenover den Bond had aangenomen. Uit de toelichting van den aan wezigen correspondent bleek ten duidelijkste, dat dit Blad in dezen vrij uitgaat. De volgende algemeene vergade ring zal gehouden worden te Medem blik, terwijl de afd. „T. A. V. E. N. U.' te Velseroord als plaatsvervangster zal optreden om de rekening na te zien. Bij de rondvraag kwam weinig belangrijks aan de orde, waarna de voorz. onder een woord van dank aan de aanwezige afgevaardigden, den hotelhouder en de Pers de goed Dezochte en door mooi weer be gunstigde vergadering sloot. Geruimen tyd hebben de beide dokters Heslinga en Bos nog pogin gen aangewend de levensgeesten op te wekken, maar het mocht niet baten. heeft naar de Java Bode meldt met den hoofdingenieur L. Houwink een voorloopig onderzoek ingesteld naar het bronnencomplex in het Buiten- zorgsche, hetwelk eventueel het water voor de drinkwateivoorziening te Batavia zal moeten leveren. VELSEROORD. SANTPOORT. Reeds is aan de architecten, de heeren Mulder en Van Asdonk op gedragen, definitieve plannen voor de uit te voeren werken te ont werpen, teneinde zoo spoedig mo gelijk tot de aanbesteding over te gaan. De Rijksveldwacht alhier nam direct maatregelen om de ouders zoo spoedig doenlijk uit hunne anstige positie te helpener stelden zich een tweetal inwoners beschikbaar om per rijwiel dejkinderen naar IJmuiden over te brengen, dit laatste was wel in strijd met de politieverordening der gem. Velsen, daar het vervoeren van een kind op een rijwiel ver boden is, maar... nood breekt toch wetten?;... welke zal worden opgedragen voor schriften te ontwerpen ten aanzien van het logies voor de schepelingen op visschersvaartuigen, den heer Joost Pot Fzn., te Vlaardingen, directeur der Visscherij-Maatschap- pij Mercurius. De Ned. Zeemans Vereeniging „Volharding" heeft aangewezen de heer D. F. G. Schilling alhier. Voorts de statuten van de Maat schappijen „Jean Paul" en „Hen- drika te IJmuiden. a. het vermoedelijk met man en muis vergaan van den stoomtrawler rima Vera IJM. 47; Ik zal mij niet begeven op het terrein van versche visch, maar we: wil ik nu bekend maken hetgeen de Rijkscommissie tegenover de haringvisscherij verricht heeft. In het najaar van 1915 eischte de Minister een bijdrage in natura of in geld van haringreederijen, ter voorziening van het Nederlandsche Volk van goedkoope haring. Niettegenstaande de reedrijen toen terstond f 100.000 aangeboden, sloot de minister de grenzen en berok kende hiermede ernstig nadeel aan den handel. Eerst later werden deze f100,000 aanvaard en werd aan de zeevischvereeniging, inmiddels op gericht door den minister, opdracht gegeven, deze gelden te incasseeren en voor deze bedragen haring te koopen. De minister herstelde niet den vrijen handel maar reikte consenten uit aan handelaars tegen een matig administratieloon. Toen de teelt van de Zuiderzee- haring begon werd plotseling de nog aanwezige haring, waarvoor toch de f 100,000 was volgestort geworden, met een consentrecht be last van f9 6D iets later terugge bracht op f 6.25. De niets kwaads vermoedende, zoo plotseling ernstig in hun belangen benadeelde hande- delaars, vroeger audiëntie aan bij den minister en werden verwezen naar de Rijkscommissie, immers, zonder adviezen van voornoemde commissie nam Z.E. geen besluiten. De rijkscommissie stelde daarop genoemde handelaars in het voor uitzicht, dat later deze gelden wel voor een gedeelte zouden worden gerestitueerddit is niet gebeurd en op een vraag, of deze restitutie alsnog zal plaats hebben, is een afwijzend antwoord ontvangen. En nu eindelijk de nieuwe vangst is begonnen, is, niettegenstaande herhaalde adviezen en besprekingen van de zeevischvereeniging met deze commissie, dit onnoodig hooge recht gehandhaafd geworden op haring. Onnoodig toch is 3 millioen gul den, die door dit recht zullen bijeen gebracht worden, om het Neder landsche volk te voorzien van goedkoope haring. De heer [Schneiders heeft dit zelf verklaard bij een der besprekingen, gehouden met belangstellenden, de helft ware meer dan voldoende. Op een vraag, wat dan met het overige zal gedaan worden, heeft de heer Ter Spill geantwoord, dat hiervoor zal worden aangekocht verschevisch en zoutevisch. De heer Ter Spill had evengoed kunnen zeggen aardappelen of an dere artikelen, want haringvisscherij staat toch in geen enkel verband met versche- of zoutevischvissche- rijen, evenmin als zalm visscherij en in eenigerlei verband staat met palingvisscherij. Maar nu ook voor de verschevisch zulke hoog rechten zullen geheven worden, opbrengende ruim 2ljt mil lioen, zal dit ruimschoots voldoen de zijn om goedkoope visch te dis- trubueerenwat moet dan met de ze gelden gebeuren? En het ant woord hierop is aan de Zeevisch vereeniging gegeven bij haar laatste bespreking met de commissie, na melijk: deze gelden zullen gestort worden in de rijkskas. Dus zullen de reederijen, die uit den aard van het bedrijf toch reeds zware belastingen zullen moeten opbrengen, niet alleen het Neder landsche volk moeten voorzien van goedkoope haring, maar bovendien ook van goedkoope visch en last not least een extra bijdrage moeten afstaan aan de staatskas. Laat ik hier tot slot nog bijvoe gen, mijnheer de Redacteur, dat het beheer der gelden uit de handen is genomen van de Zeeviscbver- eenig'ng, die plicht steeds vervuld. toch tot heden haar naar behooren heeft In de binnenhaven te IJmui den is gearriveerd de voor rekening van den heer J. Visser Hzn. op de werf „Neerlandia" te Haarlem nieuw gebouwde stalen zeillogger Wilhel- mina (IJM. 300). Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Velsen op Vrijdag 7 Juli 1916 des namiddags l1/, uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Instelling tijdeljjk levensmid- delenbedrijf. 3. Gebruik van eenige lokalen van school E voor den admini stratieven dienst van Opent a- re Werken. 4. Bestrating Briniostraat. 5. Uitbreiding reinigingsdienst. 6. Aankoop papierpers. 7. Vaststelling opnieuw van een verordening bedoeld bij art. 4, le lid, 2° der Hinderwet. 8. Verlenging ontruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde wo ning Willemsplein no. 6. 9. Regeling bezoldiging opzichter der Waterleiding en overdracht- recht van benoeming en ont slag. 10. Financiëele besluiten. 11. Adressen: a. van J. van Hoeve, hulpboek houder bedrijven Gas- en Waterlei ding om gedeeltelijke uitbetaling van salaris gedurende miltaire dienst; b- van de Afdeeling „Kennemer land" van den Bond van Nederland sche Onderwijzers inzake vervanging onderwijs in vak j door dat in vak s, met adhaesiebetuigingen; c. van de Directie van de N. V. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen en van het Bestuur der Vereeniging van het Vreemde lingenverkeer voor Santpoort e.o. omtrent het doorbranden der straat verlichting des nachts; d. van A. Bertling betreffende overname van den Duinlustweg door de gemeente; e. van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort om gelden toe te staan voor een toren uurwerk en een luidklok; f. van B. Lavoo om herziening zijner bezoldiging als Secretaris der Commissie tot Wering van School verzuim te Velseroord; van de Directie van de N. V. ion. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen om afwijking van art. Bouwverordering voor de stichting van een distillatiegebouw. 2. Vaststelling van de rekeningen van het Gemeentelijke Pensioen fonds over de jaren 1915 en 1916. 3. Aanbieding van de volgende verslagen over 1915: a. ingevolge art. 52 der Woningwet b. der burgelijke armbesturen; c. van het Centraal Drankweer Comité 4. Benoeming van: een vierde lid der Commissie voor de Winkelsluiting. Verdronken. Zondagmiddag is een zoontje van de Wed. Koeman een jongetje van 9 jaren bij het spelen in het kleine ponthaventje gevallen en levenloos opgehaald. Personalia. Bij beschikking van Zyne Excellentie den Minister van ^inanciën is benoemd tot kommies 3e klasse der directebelastingen, invoerrechten en accijnzen onze plaatsgenoot J. P. Zuurbier, thans nilicien-sergeant en buitengewoon commies te Schinveld. Secretarie. Tot ambtenaar ter Secretarie zijn benoemd de heeren A. E. M. Sadee te Woerden, werk zaam ter secretarie van Waarder en A. H. Post te Maasland. Op de voordracht. B. en W. van Haarlem bevelen aan als onder wijzer aan de buitengewone school voor L. O. den heer J. A. v. d. Berghe, onderwijzer aan den Rijkstucht school alhier. Euzie. Een timmerman, werk zaam aan de verbouwing bij den heer M. had een jongen een klap gegeven. Op diens geschreeuw kwam de vader er aan te pas en wilde deze den timmerman te lijf. De moeder van den jongen wilde haar man dit beletten, doch vrouwlief kreeg toen zelf een paar opstoppers De timmerman vluchtte toen den winkel van den heer M. in, waarom de vader van den jongen toen be sloot de wacht te houden, want hij zou den man wel krijgen. Wij weten niet of hij hem gekregen heefr. Uit Indie. De ingenieur van de gemeentelijke watervoorziening te Batavia en ook van onze ge meente, de heer D. Drost, die on langs uit Nederland is aangekomen Een smulpartij. Aan den Zee weg reedgisteren een wagen met aardbeien in een straatgeul (de straat was opgebroken). Een groote party aardbeien rolde daardoor in 't zand. Juist kwam de school uit en vlogen de kinderen er op aan men trok elkaar de aardbeien uit de vingers, zoodat sommigen van onder tot boven met aardbeienpap zaten. Voor den eigenaar was het een heele schadepost, nu de aaid beien zoo duur zijn. Kerkbouw. In zake den her bouw van de verbrande kerk alhier kan worden medegedeeld dat het de Commissie van Bijstand gelukt is, een groot deel van het benoo digde kapitaal bijeen te brengen Meerenberg. Ged. Staten bieden ter goedkeuring aan de rekening van 't gesticht „Meerenberg" dienst 1915 tot een totaal bedrag van f 1.127.207.43. Brederode. De ruïne van Bre- derode is in Juni door 2201 perso nen Dezocht, in het afgeloopen half jaar door 6014 personen. Verdwaald. Men meldt aan de N. H. Ct.: Te Santpoort werden Zondagavond 9 uur bij de rijksveld wacht aangebracht een drietal kin deren waarvan de jongste 5 jaar oud was, zij bleken woonachtig te zijn te IJmuiden. De stumperds hadden den geheelen dag rondge dwaald en wisten niet meer waar zij waren. Men kan zich de angst der ouders voorstellen, toen hunne kin deren om 10 uur pas werden thuis gebracht Maatschappijen. De St. Ct. bevat de akten van oprichting van de volgende naamlooze vennoot schappen Stoomzeevisscherij Maats. Zaanstroom VI, te IJmuiden. Kapi taal f 60.000 verdeeld in 60 aan- deelen van f 1000. De raad van beheer bestaat uit de heeren P. D J. Dil Jzn., S. IJff Wz. J. Dil Jz. te Zaandijk. Visscherij Mij. „Deri ka", te IJmuiden. Kapitaal: f 40.000, verdeeld in 40 aandeelen van f 1000 Directie ais voren. Visscheri Maatsch. „Petrus Paulus", te IJ mui den. Kapitaalf 30.000, verdeeld in 30 aandeelen van f 1000. Directie alsvoren. Visscherij Maatschappij „Dirk Jacobus" te IJmuiden. Kapi taal f 25.000. Directie alsvoren. Vis scherij Maatsch. „Cornelius de Boer Jzn" te IJmuiden. Kapitaalf 15.000, verdeeld in 15 aandeelen van f 1000, Directie alsvoren. Prima Vera Met de St. ct. (no. 152) wordt verzonden de uit spraak van den Raad voor de Scheepvaart betreffende Logies voor de schepelingen Het hoofdbestuur van de Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche Ha- ringvisscherrij heeft aangewezen als lid-haringreeder in de commissie aan Consentrecht en de Zeevischver- eeniging. Ofschoon het niet in onze bedoeling ligt, immer ingezon den stukken uit andere bladen over te nemen, maken wij een uitzon dering voor het volgende stuk, door een lid der Zeevischvereeniging al hier in de N. Rott. Ct. geplaatst wijl dit de belangen van onze plaats raakt. Het luidt als volgt Nieuwe schepen. Gisteren is van de scheepswerf van den heer A. de Jong te Vlaardingen te water gelaten de stalen logger Krijntje, IJM 37, gebouwd voor rekening van de Visscherij Maatschappij „De Elf Provinciën", te IJmuiden, directeur de heer C. N. Dros.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2