MHerkoopslirs afwezig MARINEOUE. PAKMEISJES Dr. Van de Velde Aankondiging. StoBevinlierij Maatschappij Zaaistroon VI Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeeute. Scheepvaart. Burgerlijke Stand AGENDA. Dagmeisje W erkster Werkster Een Jongen Iemand gevraagd. Zich te ver voegen 'smorgens tus schen 9 -12 uur hij de Chemische Eabriek te IJmuiden. IEMAND Net persoon, KOSTHUIS. H. H. Patissiers! PENSION Y ertegenwoordiger 16. Opmaking voordracht benoeming van leden van het College van Zetters. 16. Belastingzaken. IJMUIDEN. De actie tegen het consentstelsel. Waar 't precies om ging. De verschillende hoofden, waar onder artikelen in de diverse groote en kleine dagbladen over den in bet visscherijbedrijf te IJmuiden gevoel den strijd zijn verschenen, zijn wel in staat geweest, de inzichten in en over dien strijd te doen verwarren. Zoo werd gesproken van een „staking van de vischhandelaren,, van een „reedersstaking"van „de actie in het visscherij bedrijf' de actie tegen het consentrecht enz terwijl niets de juiste beteekenis zoo goed weergeeft als het hoofd boven dit artikelDe actie tegen het consentstelsel voor uitvoer van versche zeevisch". Noch de handel, doch allerminst de reederijen heb ben zich in den beginne tegen de heffing van eenig recht, waardoor de distributie van visch als goed- koope volksvoeding verbeterd en ver groot zou kunnen worden verzet en hebben de handelaren getracht de betaling van het recht van zich af te schuiven op de schouders der ree- ders niemand zal hun die poging toch euvel kunnen duiden de reeders verklaarden zich bereid, althans voor een week, bedoelde rechten geheel te willen betalen, om in dien tijd door onderling overleg tusschen regeering, reederij en han del zoo mogelijk te komen tot een voor alle partijen bevredigende op lossing. De handelaren, die ernstig overtuigd waren, dat het finan- tiëele zwaartepunt in de toepassing van een consentrecht op de door de regeering voorgestelde wijze, niet lag in het recht van een consent, noch in het bedrag van het te heffen recht, ©fschoon deze factoren zeker medespraken, doch in de te voorziene ernstige fmantiëele gevol gen door vertraging te ontstaan, als gevolg van het stelsel, konden h.i. dan ook geen genoegen nemen met de toezegging der reederijen, indien deze niet tevens de risico van die te verwachten vertraging, wilden aanvaarden. Dit wilden de reeders niet doen, wat wel een be wijs is, dat ook de reederijen die gevolgen zwaarder achtten, dan de betaling van het Consentrecht zelve, afgescheiden van de principiëele zyde der zaak. Toch zouden op dezen basis ver moedelijk nog onderhandelingen ge voerd zijn, indien de handelaren niet nog bovendien van de reede rijen hadden geëischt „Storting van 50 centen per kist „van alle aangevoerde visch in de „kas der vischhandelvereeniging, „zoolang het Centraal-bureau voor „den afzet van visscherij producten „zich belaft met de verzending van „versche zeevisch' zullende deze „som ten goede komen van de han delaren te IJmuiden, die tengevolge „van de werking van genoemd Cen- „traalbureau in hunne zaken wor den benadeeld". Vooral deze eisch, die slechts in verwijderd verband stond met een consentrecht, was voor de reeders onaannemelijk. Wekelijks een be drag te storten van plm. f15.000.in de kas van een andere vereeniging dit bedrag berekend naar een aanvoer van 80.000 kisten per week tot ondersteuuing van noodlijdende leden dier vereeni ging, zonder eenig medezeggings- schap of eenige contröle over het bedrag, kwam den reeders wel een zeer buitensporige eisch voor en de onderhandelingen tusschen de reede- rjjen en den handel, die aanvanke lijk samen stelling hadden genomen tegen de wijze, waarop het consent recht verkregen zou worden, spron gen af en de reederijen achtten zich ontslagen van de toezegging tot betaling der consentrechten gedu rende den eersten tijd. De hande laren, van meening, dat zij op de nieuwe voorwaarden, niet met kans op succes handel zouden kunnen drijven, besloten bij wijze van pro test gedurende een week geen inkoo- pen te doen en tastten daarmede op zeer gevoelige wijze de belangen der reeders aan, zoodat deze de dupe werden van een protest, dat aanvankelijk niet tegen hen bestemd was en als uitvloeisel waarvan thans, in zekere mate als rancune, doch tevens als voorzorgsmaatregel voor Ha t.nötnmaf. Hnrtr h«n aati HAnhrnal Verkoopbureau is opgericht, dat er op zal worden ingericht ten allen tijde, zoo noodig zelf voor de export van de door hunne schepen aan gevoerde visch te kunnen zorgen, indien de handel hen met hunne aanvoeren laat zitten. Dat de handel, nu de gezamelijke actie tegen het consentstelsel, zeer betreurenswaard, is ontaard in een belangenstrijd tusschen reeders en vischhandelaren, onmiddellijkis gaan overwegen de oprichting van een Centraal-Inkoop Bureau, teneinde de inkoopprijzen binnen bepaalde grenzen te houden, was te ver wachten. Zoo was thaDS voor de tweede maal een ernstige belan genstrijd tusschen reederij en han del ontstaan we herinneren hier aan den langdurigen strijd om het retributierecht, waar ten slotte de handel ër zich bij moet neerleggen de koopmanskorting van 3 procent te zien verlagen tot 2 procent waarbij, indien ons inzicht niet ver keerd is, de handel zijn beoogde doel moeilijk zal bereiken. En zoo is ten slotte, de Rijkscommissie van Toezicht op de zeevischver- eeniging buiten den strijd geraakt, en zal voortgaan door heffing van een hoog consentrecht te trachten meer an goedkooper dan tot heden goedkoope visch over ons land te distribueeren. ('t Is nog maar zoo zeer te betieuren, dat de arbeidende en kleine burgerstand niet veel gretiger is op goede, goedkoope visch). Inderdaad is het thans ge heven consentrecht beduidend hoo- ger, dan voor de normale distributie noodig is, doch juist door meerdere opbrengst, wil men de geldende prijzen voor regeeringsvisch, die nog te hoog zijn verlagen, 't Spreekt van zeil, dat bij lagere prijzen, de aanvragen zullen toenemen en de handel voorziet daarin weder ver hooging van consentrecht om aan de meerdere aanvragen te kunnen voldoen. Zoo draait men in een cirkeltje rond. Vastgesteld kuDnen worden deze feiten1 De Rijkscom. van Toezicht heeft ingegrepen toen vau de zeevischvereeniging haar inziens geen voldoende medewerking werd verkregen voor een goede en regelmatige distributievan goedkoope visch en heeft met steun van de regeering maatregelen getroffenonaf- hankelijk van de Zeevischvereeni ging, om haar doel, goedkoope volksvoeding, tot uitvoering en uitbreiding te brengen, bereikt. 2e. het dagelijksch bestuur van de zeevischvereeniging heeft, buiten voorkennis van de vereeniging door een welkom voorstel aan de Rijks commissie van toezicht tot invoe ring van een consentrecht de ree derijen ontlast van de beschikbaar stelling van regeeringsvisch, waar over de reeders in de Zeevischver eeniging zich zeer verontwaardigd toonden 3e. De handelaren hebben er de lasten en ook nog de kosten, die men moet trachten te verhalen op producent of consument, van te dragen verkregen. Wij onthouden ons van commentaar, doch willen toch deze vragen stellen: a. Waarom heeft de regeering, die daartoe bij machte was, niet bepaald, dat dagelijks door de zeevischvereeniging moest worden beschikbaar gesteld, wat de Commissie van Toezicht noodig had; b. indien aan een uit voerverbod de voorkeur weid gege ven, waarom dan geen uitvoerverbod in het leven geroepen van die soorten visch, die in ons land met succes worden gedistribueerdc. Waarom heeft de commissie, in plaats van een iD zekeren zin on billijk uitvoerrecht op het bruto gewicht, niet overwogen een aan- voerrecht van het netto gewicht, omdat men: le. daarmede op den ingeslagen weg had kunnen voort gaan door de producenten te belasten; 2e Over meerdere inkomsten, zelfs bij lager tarief, de beschikking had gekregen, daar men dan rechten had geheven van alle aangevoerde en niet alleen van de uitgevoerde visch. Alle drie genoemde maatrege len, zouden de thans ontstane moei- lijkh. die reeds tonnen gouds schade hebben berokkend, hoogst waar schijnlijk hebben voorkomen. Moei lijkheden, die nog lang zullen na werken en nieuwe moeilijkheden zullen scheppen, als straks de sche pelingen of de vischiossers of welke catagorie van vereenigde arbeiders in het bedrijf hun belangen geschaad zjen of achten. YELSEN. Wederovbouw. In de Dlaats van het zeer beschadigde woonhuis en de verbrande bakkerij van den heer J. W. Denkers zal een nieuw naar de eischen des tijds ingoricht pand gebouwd worden, zoodat dit gedeelte van het oude dorp Velsen een ander en mooier aanzien zal verkrijgen. Niet doorgegaan. De vergade ring der Commisie van Plaatselijk Schooltoezicht die j.l. Maandagavond voor 't eerst in 't openbaar gehou den zou worden, is niet doorgegaan. Personalia. Prov. Staten van Noord-Holland hebben heden tot lid van Ged. Staten herkozen Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogeianden alhier. i Examens. Bij 't eindexamen voor 't gymnasium te Haarlem slaagden o. m. de heeren H. B. de Bruyes Tack uit IJmui den en A. Y. de Lauwere te Vel- seroord. Voor den Raad. Tijdelijk levensmiddelenbedrijf Waar thans en in de naaste toekomst de levensmiddelen voor ziening ook voor deze gemeente van zoodanig belang is, dat daarvoor zij het ook tijdelijk, een afzonder lijke dienst, afgescheiden van de secretarie worde ingesteld, stellen B. en W. de instelling van een tijdelijke levensmiddelen bedrijf voor en bieden de raad daarvoor aan een verordering op het het beheer van dit bedrijf. De verordering bevat 17 artikelen Art. 1 bepaald dat het bedrijf wordt ingesteld voor den duur er abnor male tijdsomstandigheden. Art. 2 dat het bedrijf levensmiddelen en andere voor de huishouding on ontbeerlijke artikelen aan de inwo ners verstrekt en dat B. en W bepalen welke levensmiddelen en artikelen dit zullen zijn. Het bedrijf is gescheiden van de andere uitgaven en inkomsten der gemeente en staat onder leiding van een Directeur, die evenals het personeel door B. en W. wordt be noemd en onder toezicht van dat college staat. Uit de kas van het bedrijf zal de Directeur een bezoldiging genie ten van f 125 per maand en f 25 woninghuur per kwartaal, zoo hij gehuwd is. Hij moet zekerheid stellen tot een bedrag van f 2500. Torenuurwerk. B. en W. ad- viseeren op het verzoek van kerk voogden der Ned, Herv. gemeente te Santpoort om geiden te willen toestaan voor een torenuurwerk en een luidklok tot een bedrag van o.g. f 1750, afwijzend te beschikken, daar de financiën der gemeente het inwilligen daarvan niet toelaten. Overdracht Duinlustweg. Nota ris Bertling te Haarlem bericht dat hijendeN.V. Veenduin te Amster dam, welke den Duinlustweg te Santpoort in erfpacht heeft, bereid zijn dezen weg aan de gemeente in vollen en vrijen eigendom over te dragen. B. en W. stellen voor adressant te berichten, dat er naar het oordeel van B. en W. en de Commissie voor Openbare Werken geen aanleiding bestaat dezen weg over te nemen, zoolang niet door den heer Bertling en de Mij. Veen- duin dezefde offers zijn gebraeht als bij iedere andere exploitatie. Nachtverlichting. Inzake de adressen van de Ver. K.on Papier fabrieken te Velsen en van het Bestuur der Ver. voor Vreemde lingenverkeer te Santpoort om in voering van nachtverlichting advi seert de Comm. voor Openbare Werken tot afwijzende beschikking, omdat het geheele vraagstuk der nacht verlichting in .verband met de plannen der K. E. M. tot aanleg van een gedeeltelijk ondergrondsch net, onder de oogen moet worden gezien. Tevens zou de Comm. willen zien dat werd nagegaan in hoeverre gasstraat-verlichting mogelijk zou zijn en voorkeur zou verdienen, B. en W. stellen daarom voor op de adressen afwijzend te beschikken en om hen te dragen naar de moge lijkheid en wenschelijkheid van gas- straatverlichting een onderzoek in te stellen. Verhooging salaris B. en W. stellen voor de belooning voor den secretaris der Comm. tot wering van schoolverzuim te Velseroord, den heer B. Lavoo, van f 25 op f 50 te brengen. Papierpers. B. en W. stellen voor van P. Keers te Santpoort een papierpers aan te koopen voor f 250, om het papier bij den rei nigingsdienst te persen. Verordening. B. en W. stel len voor de in raadsstuk 95 afge drukte Verordening tot aanwijzing van gedeelten der gemeente voor het oprichten enz. van drogerijen, rookerijen en zouterijen van dier lijke stoffen, welke 18 Juli a.s. op houdt te gelden, voor een tijdvak van 20 jaar te hernieuwen. AmbtswoningVoorgesteld wordt de woning van den gemeente-archi tect te Velseroord aan te wijzen als ambtswoning voor den opzich ter van den reinigingsdienst. Briniostraat. B. en W. vragen een crediet van f905. uit leening te dekken, voor verbreeding enz. der Briniostraat te Velseroord. Reinigingsdienst. Voor aan schaffing van 3 paarden, wagens enz. ten behoeve van den Reini gingsdienst, vragen B. en W. een crediet van f5280. Afwijking Bouwverordening. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek der Ver. Kon. Papierfa brieken om afwijking der bouwver ordening voor de oprichting van een distillatiegebouw. Schoolgebouw. Aan den raad wordt voorgesteld de leegstaande lokalen van school E te Velsen aan te wijzen voor de tijdelijke onder brenging van den Bedrijfsdienst Openbare Werken. Da kosten wor den op o. g. f200 geraamd. VELSEN. Aangekomen, 3 Juli Eendrachtst. Londen, laatst van Amsterdam, hars; 4 Juli: Svea, st. Uleaborg, cellulose, cargadoors van Gelder Zonen, papierfabriek. Vertrokken, 5 Juli Eendracht st. Rouaan, papier. IJMUIDEN. De afgeloopen week werden door de Noordzeesluizen geschut 51 stoomschepen, of 3 meer dan de voorgaande week. In de maand Juni kwamen alhier binnen 104 stoom- en zeil schepen met 85.631 en vertrokken 111 stoom- en zeilschepen met 91.138 Reg. Ton inhoud. Van 20 Juni tot 4 Juli 1916. BEVALLEN: J. H. Schouten— de Ruiter, d. W. 't Hart—Dek ker, z. C. Sieber—van Oordt, d. A. v. Honkvan Bruchem, d. M. Sterk—Kok, z. B. Westerwal Tieleman, z. K. Meijer—Smit d* M. Slingerland—Burggraaf,z, I- Kelder-Goos, z. N. Zijl Dubbeld, d. P. W. Nijssen van der Lem, d. C. Smit—van der Does, d. M. J. Bruisschaart —Zandvliet, z. I. KoniDg—Kla ver, d. P. van Geest—Kars, d. F. Beun—Schoon z. G. van der Sluijs—Wilderom, d. F. Gla3 Zeilmaker, d. M. P. BaakHa mers, z. A. HeeremansHeemskerk, z. J. W. Schitger—Serné z. ONDERTROUWDP. van 't Veer 22 j. en A. M. Koek. 20 j. P. Gros, 34 j. en M. Le Brun, 40 j. Ph. B. Stol, 22 j. en I. Asma, 21 j. C. van Dordrecht, 30 j. en M. J, Bergman, 26 j. A. Aland, 25 j. en G.Zeeuw, 23 j. J. Jongs- ma, 24 j. en C. van Loo 24 j. G. J. Folpmers, 29 j. en M. E. Krij- nen, 26 j. -- J. Borst, 22 j. en H. Post, 20 j. H. Groen, 26 j. en J. M. Boeree, 24 j. GEHUWD: P. Verhoeven 26 j. en W. van Heijkoop 27 j. C. J. Hof 31 j. en A. E. Gröneweg 25 j. G. J. Bink 29 j. en J. E. Engel hart 24 j. S. Kroon 25 j. en S. C. Verbeek 36 j. B. Kraaij 23 j. en A. van der Steen 24 j. H. de Klerk 22 j. en P. Sloot 21 j. J. Visser 24 j. en H. F. W. C. Luschen 25 j. N. Pasma 24 j. en M. G. Boere 24 j. OVERLEDEN: A. Post 6 mnd. J. Nijssen 62 j. man van M. Maar schalk. S. Heijboer 8 maanden. A. C. Böhm 68 j. weduwe R. Verhoef A. G. Heeremans 70 j. weduwe G. J. Jansen. J. J. Koeman ruim 9 jaren. DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. VRIJDAG. Gemeenteraad, ten Raadhuize, half twee. Gevraagd een net bij E. R. DUIJM, Café Koningsplein, waseh buitenshuis. Voor direct G e v r a a g d tegen hoog loon een flinke bij M. G. van PRAAG, Verl. Prins- Hendrikstr. C 17. Voor direct Gevraagd een voor Vrijdag of Zaterdagen ook voor de wasch. Adres: RAMAN, Wille- brordstraat 76, Velseroord. GEVRAAGD, bij J. BOBELDIJK, Koningsplein. Wordt gevraagd voor direct bekend met gewone kantoorwerk zaamheden en een goede hand schrij vende. Brieven met volledige inlichtin- en opgave van referentiën onder No. 181 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD die eenige uren vrij heeft per dag om schrijfwerk te verrichten. Brieven onder letter M, Adv. Bureau P. F. C. Roelse. 22 jaar, P.G., vraagt plaatsing op kantoor om iu het vak te worden opgeleid. Salaris voorloopig geen vereischte. Goede informaties. Brieven fr. lett. v. L. bureau van dit blad. 2 nette personen zoeken een net en degelijk Zondags niet. Br. Lett. R. 75. Adv. Bur. P. F. C. ROELSE. Een militair, alleszins bekwaam patissier, zag zijn vrije uren als zoodanig gaarne bezet. Brieven onder letter R 76 adv. bur. ROELSE. Kunnen terstond geplaatst wor den in een drukke winkelzaak in manufacturen enz. EENIGE Brieven met volledige inlichtingen aan het bureau van dit blad, onder Letter G. gezocht te IJmuiden voor 5 p e r- s o n e n gedurende de le helft van Augustus. Brieven no. 182 bureau v. d. blad. te HAARLEM zal na 7 Juli zijn. Voor de verkoop van Marine- en Machineoliën aan Reede rijen etc. een gezocht. Br. fr. lett. P. D. A. Nijgh en van Ditmar's Alg. Adv. Bur. Rot- terdam. Bij akte 29 Mei 1916 voor onder- geteekenden Notaris verleden is opgericht de Naaml. Vennootschap gevestigd te IJMUIDEN. De akte van oplichting en de Koninklijke Bewilliging zijn geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van 30 Juni 1916 No. 152. M. DONKER, Notaris

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 3