DE AMERIKAANSCHE VRIJWILLIGER. FEUILLETON. SPORT. Verschillende afd. van den R. K. Volksbond in deze gemeente zenden afschrift van een door hen verzon den adres aan den Minister van Landbouw inzake levensmiddelen voorziening, waarbij zij vragen me dewerking van B. en W. De voorzitter stelt voor dit adres in handen der Levensmidde len commissie te stelllen, evenals een volgend adres van Patrimonium over distributie van levensmiddelen De heer H. Sant zendt bericht dat hg wegens drukke werkzaam heden ontslag neemt als lid van den raad. De voorzitter wijdt eenige woorden van afscheid aan den heer H. Sant, het betreurend dat de heer Sant door drukke bezigheden ontslag moet nemen. De overeenkomst met het Rijk inzake den reinigingsdienst Vis Bchershaven wordt goedgekeurd. De Binnenl. Expl. Mij. bericht met de ruiling van grond bij de Visscherijschool accoord te gaan Rjj het voorstel tot instelling van een tgdelijk levensmiddelenbedrijf voeren verscheidene leden het woorc., De heer Landeweerd maakt bezwaar dat het salaris van den Directeur uit het bedrijf betaald wordt. De Voorzitter zegt dat het bedrijf later toch met de gemeente moet worden verrekend. De heer Netscher meent dat 't beste is het voorstel, zooals het het hier ligt, aan te nemen, wij reeds een wetsontwerp is ingediend De Voorzitter is het daar mede eens. De heer van der Steen vraagt hoe de zaak toch zit met de Raads commissie voor de Levensmiddelen voorziening en de Particuliere Com missie. Ook andere leden voeren bezwa- ren aan tegen de weinige prestaties van deze commissie, wat echter niet aan haarzelve ligt. De heer van der Steen vindt dat er één Commissie moet zijn Bestaat die uit ingezetenen, best, maar dan kan de Raadscommissie wel ontbonden worden. De heer Sluiters is het me den heer Netscher eens dat het 't beste is dit voorstel zoo aan te nemen. Spreker hoopt dat er een flinke man met een goede kijk op de zaak aan het roer komt. Echter heeft hij bezwaar tegen den tite van Directeur, liefst zag h\j die veranderd in Aministrateur. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit over nemen. Het voorstel werdt ten slotte aangenomen. Punt 3 wordt op verzoek aange houden tot na punt 12a, Goedge vonden. Goedgekeurd wordende voorstellen tot bestrating van de Briniostraat, de uitbreiding van den reinigings dienst, tot aankoop van een papier pers, tot vaststelling opnieuw van eene verordening, bedoeld bij art. 4 le lid 2e der Hinderwettot ver lenging ontruimingstermijn onbe- Een Episode alt den Cabaanschen oorlog. Uit het Engelsch door A. I. (4) Met al mijn kracht sneed ik het touw door en o vreugde het gelukte we schoten opwaarts in den donke ren nacht, den sterrenhemel tege moet. Hoofdstuk 3. Ik keek voordurend over den rand van 't schuitje. Gelijk de dauw op het veld, lag het bleeke groen onder ons, dat wij nog heel even konden zien door de wolk waarin wij ons hadden bevonden na de opstijging. De intense stilte van deze wereld beneden ons werd verbroken door een luiden schreeuw van den cor- poraal. Ik had onze positie bijna uit het oog verloren. Ik keerde mij om. Wat vertelde gij? vroeg ik. Ik ben ziek. Ik verlang een dokter, zei hg onzinnig. Zijn gelaat was vreeselijk om te zien: de aderen op zijn voorhoofd zwollen. Zijn oogen staarden voor zich uit. i woonbaar verklaarde woning Wil lemsplein no. 6regeling bezoldiging opzichter der Waterleiding en over dracht recht van benoeming en ontslag en financiëele besluiten. In behandeling komen de adressen Het adres van J. van Hoeve, hulpboekhouder bedrijven Gas- en Waterleiding om gedeeltelijke uit betaling van salaris gedurende mili tairen dienst wordt met de voor gestelde uitbreiding van B. en W. ingewilligd. Bij het verzoek van de afdeeling Kennemerland Bond van Neder! Onderwijzers inzake vervanging onderwijs in vak j doordat in vak s, wordt besloten te wachten wat er dienaangaande van de voorstellen der Bevredigingscommissie is te wachten. Op het verzoek van de Directie der N. V. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen en van het het bestuur der Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer voor Santpoort ;,e.o. omtrent het doorbran- den der straatverlichting des nachts wordt afwijzend beschikt onbesloten aan B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijk- en wenschelijkheid van gas-straat-verlichting. Eveneens wordt afwijzend beschikt op het verzoek van A. Bertling, betreffende overname van den Duinlustweg door de gemeente, en op het verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv, Gemeente te Santpoort om gelden toe te staan [voor een torenuurwerk en een luidklok. De heer Sluiters merkte op dat hij het bevreem dend vond, dat geen enkele der raadsleden door den Kerkeraad was opgezocht. De heer N e t s c h e herinnerde er bij dezen aan welke onbillijke .voorwaarden de kerkeraad vroeger bij de overeenkomst met de gemeente bedongen had. Spreker laat er nu maar buiten de f 10 vergoeding, maar laakt de schande lijke voorwaarde dat bij brand de klok door geen Katholiek geluid mocht worden. Een bepaling uit de middeleeuwen, meent spreker. Op het verzoek van B. Lavoo om herziening zijner jaarwedde als Secretaris der Commissie tot wering van schoolverzuim te Velser oord wordt besloten dit van f 25 op f 50 te brengen. Aan de Directie van de N.V Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen wordt afwijking van art. 2 der Bouwverordering verleend voor de stichting van een distillatie gebouw. De rekeningen van het gemeen telijk pensioenfond» over de jaren 1915 en 1916 worden vastgesteld Alsnu houdt de heer Landeweerd een interpellatie over de Rijksnor maalschool te Velsen. Deze deelt mede dat hem reeds meermalen klachten bereikten over de Nor maalschool. Men heeft hem verzocht die tot uiting te brengen. De klachten zijn van verschillenden aard en betreffen het meubilair, de localiteit, het fietslokaal en het onderwijs- De plaats van de school Hoe, hoe voelt gij U, vroeg ik onrustig. De corporaal bracht een hand naar zijn borst. Ik kan hier geen adem halen, stamelde hij. Er is een geluid in mijn ooren gelijk een molen. Ik ach te hartelijk om hem aan te moedigen. Sst.... riep ik uit. Ik begrijp het. "Wij zijn te hoog gegaan voor jou! Ik keek rond, het touw van de gasklep zoekend. Voel je je nu beter, zei ik toen wij vijfhonderd voet gedaald waren, hetwelk accoord was met de barometer, die in den bak hing. Een weinig, bekende hij eer biedig naar mij opziend. Maar ik wensch hieruit te komen. Zijn oogen rolden vreeselijk bij dezen wensch. Het was zeker, de corporaal was een weinig zeuwachtig Waar we mochten wezen en waar we ons mochten bewegen, kan ik niet zeggen. De zwarte wolk be neden mg stelde mij niet in staat om mij te vergewissen. Dit maakte me onrustig. Cuba is een eiland. Havanna ligt vlak aan zee. Zonder eenig idee wat ik er mede ?:ou doen, zocht ik naar een compas... Indien er één aan boord zou geweest zijn, ik zou hem niet gevonden hebben. Het was te duis ter in den bak. Corporaal, zei ik hem aanspre kende, zijt gij bekend met de districten rondom Havanna. is niet geschikt, het fietslokaal is te klein en daardoor voor dit doel niet bruikbaar, de indeeling van de kiassen is verkeerd. Dan wordt er over geklaagd dat sommige leerlin gen den tijd tusschen twee lessen buiten moeten doorbrengen. De directeur ontkende dit, maar het is spreker gebleken juist te zijn, Een andere klacht is dat de kindereu sommige vakken te weinig huiswerk mee krijgen en dat het examen voor de Rijksnormaalschoo: niet voldoende is. Er zgn 87 Rijksnormaalscholen in ons land, verdeeld over 26 districten. Daarvan zijn 2 typen n.l. a en b. In type b wordt geen les gegeven in de vreemde talen wiskunde en algemeene geschiedenis, De school te Velsen is van type a, Spreker noemt iiu de cijfers van het aantal geslaagden over de jaren 19101913 over het geheele land en van de gemeente Velsen. Daaruit blijkt dat het piocent der geslaagden van de school te Velsen achter stond bij het rijk. in 1910 7%» in 1911 li1/, 9/0, in 1912 24 in 1913 2iyu °/0. Daarbij zijn nog vele leerlingen, die 2 of 8 maal examen moeten doen. Spreker heeft ook de cijfers van Zaandam en Haarlem deze zijn gunstiger dan die te Velsen. De heer Landerweerd meent niet dat de heer Vader hier de oorzaak van is. Integendeel heeft spreker een woerd van lof voor den heer Vader, die onder moeilijke omstandigheden tot op heden zijn taak trouw heeft vervuld. Dat veel jongelui, die onderwijzer wilden worden, strandden, is jam mer, maar de opgedane kennis kunnen zij in andere beroepen ten nutte maken. Toch moet het resul taat beter worden en het peil van het onderwijs worden verhoogd. Dat is van groot belang voor onze plaats, Zooals men weet heeft de Bevre- digiugscommissierapport uitgebracht en wordt voorgesteld art. 192 der Grondwet te wijzigen. Verschillende Normaalscholen zullen dan worden Rijkskweekscholen, d. w. z. diegene, welke als Normaalschool de beste resultaten hebben bereikt. Daarom moet getracht worden het onder wijs te verbeteren. Spreker meent dat een der fouten ligt hierin, dat aan de school dag- en avondlessen worden gegeven. De school moet een dagschool worden. Dat is den laatsten tijd op andere plaatsen al gebeurd. Spreker vraagt of B. en W. be reid gevonden zullen worden gratis eon gebouw aan het Rijk beschik baar te stellen, opdat de school een dagschool worden kan. Dan gelooft spreker dat ook een adjunct directeur noodig zal zijn. Dit is weer geen bezwaar tegen den heer Vader, spreker heeft reeds gezegd hoe deze onder moeilijke omstao digheden lange jaren reeds les gaf in vele en daarvan de zwaarste vakken. Of de heer Vader daarvoor die ontwikkeling heeft, die noodig is, weet spreker niet. De heer Vader Mijlen in den omtrek, ant woordde hij. Dan zal het beste wezen onder den wolk te komen, veronderstelde ik en ankeren tot het daglicht aan breekt. Zooals gij wilt, zei de corporaal. Ik wasj vastbesloten. Indien, zoo het daglicht aangebroken was, de corporaal 't zou herkennen alsdat wij onder de opstandelingen zouden geankerd liggen, ons werk was ge ëindigd. Maar indien onder de Span jaarden! Nu, wederom zou ik het touw doorsnijden en trachten te ontvluchten door het gewicht der instrumenten en andere benoodigd- ïeden, die in het schuitje waren eruit te werpen. Niets, niets zou mij kunnen bewegen, mij over te geven én de ballon. Ik was een roekeloos man en steeds verhongerd op onderscheiding: gij begrijpt waar om? Ik opende de gasklep en wij be- begonnen te dalen. De sterren begonnen reeds te verbleken. Zg zonken in den wolk beneden ons. Het jweinige licht dat tot ons kwam werd minder en min der en schaduwen verzamelde zich boven onze hoofden. Spoedig konden wij eikaars aan gezichten niet meer zien. De sensatie van dit zich bevinden in stikdonfce- ren nacht in een luchtballon was verschrikkelijk. Ik voelde den cor poraal tegen mij aan. Zijn zware ademhaling verried mjj dat hg moei lijk ademde. Daarom opende ik weder geeft b.v. les in paedagogie en in de leer van het organisme. Als hij geheelonthouder was zou hij tegen het laatste beslist bezwaar hebben, aangezien de heer Vader dat ook niet is. Daarom is het noodig dat er naast den directeur een adjunct directeur komt. Het is noodig, dat er verbetering komt, opdat de school niet zal verdwijnen. De voorzitter stelt voor deze zaak in handen van B. en W. te stellen en ook de Financieële commissie te raadplegen. Thans komt punt 3 in behandeling Gebruik van eenige lokalen van school E voor den administratieven dienst van Openbare "Werken. De heer van T u y 11 maakt eenige bezwaren tegen de kosten van f 200. De heer Vermeulen zegt da' de beste oplossing is dat Openbare Werken verdween. Met de verwis seling der scholen, zoodat school normaalschool zal worden, zullen wij 't meest gebaat zijn. Onderhan delingen zijn gaande, doch 't za. wel 1 April 1917 worden, voor de zaak tot stand komt. De heer Netscher is niet tegen het voorstel, maar constateert dat hier in beginsel een belanrgijk be sluit wordt genomen. Het gebouw van Openbare Werken wordt bij de secretarie getrokken en dus za: Openbare Werken straks difinitief ergensanders onder gebracht moeten worden. Het voorstel wordt goedgekeurd Het voorstel van de heeren Lan deweerd, Gerritsen, Handgraaf en Huijg inzake deelneming aan de tentoonstelling op gemeentelijk finan ciëel gebied en daarvoor f 200 be schikbaar te stellen, wordt aange nomen. Tegen de heeren de Boer en van Tuyll. Aangeboden worden de verslagen ingevolge art. 52 der Woningwet, der Burgerlijke Armbesturen en van het Centraal Drankweer-Comité. Tot v:erde lid der Commissie voor de Winkelsluiting wordt benoemd de heer van der Steen. De voorzit ter van den Raad wordt ambtshalve als voorzitter der Commissie aan gewezen. De heer Netscher merkt op, dat wil deze zaak haar beslag krijgen er toch een verordening zal moeten komen. Op de voordracht ter benoemiug van leden van het College van Zetters worden geplaatst de heeren J. G. ten Broeke, J. C. Bonarius en J. E. Mulder, aftredend. De Voorzitter houdt de rond' vraag. De heer Landeweerd klaagt over de vischvoorziening te Sant poort. Bij vol gewicht kan men er onmogelijk op verdienen. De heer Huijg vraagt wanneer de tollen aan den Driehuizer kerk weg nu worden overgenomen. De voorzitter zegt dat B. en W. juist bij de Directie hebben geinformeerd of er bezwaren zijn tegen het overnemen. De heer Huijg de gasklep. Ik duwde hem weg. Ik kan niets zien, zei hij kla gend. Zijn woorden herinnerden mij iets. Het kwam plotseling en duidelijk in mij op. Hemel. Ik vergat het bijna, zij ik luid. Het zal gevaarlijk zijn, on mogelijk voor den dag aanbreekt te kunnen dalen. Wij kunnen in een boom raken, ogen een rots verpletterd worden en zoo meer. Ho8 kunnen wij in godsnaam ankeren als wij niets zien. Wij moeten wachten tot de dag aanbreekt. Dan zullen wij een idéé rrijgen van de gesteldheid van den jodem. 't Is goed, sprak ik verder, dat het mij daar zoo plotseling inviel. Eenige uren gingen wederom voor bij. Het werd dag. Als een vurige bol verhief de zon zich aan den horizon, een goudach tig licht op alles werpend. Wij daalden lager en lager. Wij zagen alles duidelijk. Ik voelde dat onze tijd gekomen was en opende wederom de gasklep wat ons een snellere daling gaf. De vorm van alles werd al duidelijker. Ik bemerk te een groot woud. Wij naderden dichter. Ik zocht naai een open plaats. Ik zag een lang pad door het bosch heengaan. Het kwam al nader. Ik wierp het anker uit toen een schok. Op dat oogenblifc lag alles stil voor ons. Ik keerde mij om. hoopt dat de zaak dan nog vóór 1 Augustus tot stand komt. De heer Sluiters vraagt of er geen overeenkomst met de K. E. M, bestaat dat er een lijnwerker te Santpoort moet wonen. Nu woont er geen, wat zeer lastig is. De heer van derSteen vraagt of er nu niet ingegrepen kan wor den in de Chemische fabriek, waar nog steeds lever verwerkt, wordt, De voorzitter zegt dat dit niet zoo gemakkelijk gaat. Als het ge- daan wordt, moet men ook het risico durven dragen. De heer Netscher vraagt wan neer het prae-advies komt op het verzoek van den heei Fischer inza ke de vleeschkeuring. De voorzitter zegt dat er overleg gepleegd is, maar ook deze kwestie is niet zoo gemakkelijk. De heer Netscher vraagt voorts in het bestek voor de schoolbouw te Yelserooid bepalingen op te ne men omtrent eventueele verschillen tusschen aannemer en directie. Een moeilijke zaak bleek ook de handhaving der maximum prijzen voor de groenten, door de heeren Netscher en Handgraaf ter sprake gebracht. Dd heer U i t e n d a a 1 vraagt of de man, die deze week te Velser- oord door met zijn wagen in een straatgeul te rijden en daardoor zijn aardbeien zag verloren gaan, geen schadevergoeding kan krijgen. De firma Wilson had daar de straat opgebroken. De Voorzitter zegt dat reeds een zoodanig verzoek is ingekomen De heer van Tuyll vraagt of de Voorzitter naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van Vreemdelingenverkeer te Velsen om op audiëntie te gaan bij den Mi nister ter verkrijging vaneenderd» pont, daaraan reeds voldaan heeft, De Voorzitter antwoordt van niet, doch hg zal er gaarne aan voldoen. De heer Gerritsen vraagt in verband met een ingezonden stuk in een der bladen of, als de feiten daarin genoemd juist zijn, het niet gewenscht is de betreffende dokter tot de orde te roepen. Als het laster is geweest als gevolg van de kwade verstandhouding tusschen de doktoren, acht spreker het ge wenscht dat aan die laster den kop wordt ingedrukt. De Voorzitter zegt dat de desbetreffende stukken in een ge meenteblad zullen verschijnen. Hierna gaat de raad in Comité- generaal, ter behandeling van be lastingzaken. GYMNASTIEK. Turnverceniging „IJmuiden" Zondag 16 Juli zullen eenige heeren, die het vaardigheidsdiploma van het Ned. Gymn. Verbond wen- schen te behalen, aan den eersten eisch voldoen, d.1. het afleggen van Het is klaar. Het anker heeft gegrepen. We liggen geankerd. HOOFDSTUK 3 Een klein bankje liep rondom den bak. Wij beiden waren moe en gingen zitten, geduldig den helderen dag afwachtend. De corporaal nam onze positie waar. Ik geloof dat dit 't Woud van Ceuena is, zeide hij naar de boomen beneden ons ziende. Ceuena? antwoordde ik ver wonderd. Ja, herhaalde hij, De vorm doet mij dat denken. En die heuvel daar met die groote boomen zal St. Sebastiaan zijn. Op de andere zijde ligt een stad met een sterk Spaansch garnizoen. Denk je dat zei, ik. Maar het licht wordt sterker. Wij zullen spoedig zien of het de St. Sebastiaan is, indien zij het is, zijn wij verre van vrienden. Ja. Ik voel mij doodvermoeid enhongerig, zei de corporaal. Terwijl ik een blik in 't schuitje sloeg ontdekte ik een mand. Wil je daar even in kijken, corporaal, vroeg ik ernaar wijzende. Het schijnt dat 't iets eetbaars bevat. Ah, kijk eens, hier bruin brood een flesch, nu, nog wel wijn! Een reactie overviel mij. Nu zijt gij hongerig, zei ik achend. Ik geloof dat je niets lust, hé? Slot volgt.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2