VISSCHERIJ. Scheepvaart. Uit de Gemeente men commissie voor Zeevisschers- vaartuigende heer Canter Cremers, Ingenieur van de Visschershaven; de heer de Ridder, Commissaris van Politie, de heer Meier van het Bouw- bureau, de heer Louis Soral. atta- ché navel d'Espagne uit den Haag. Ook waren eenige dames aan wezig, waaronder de echtgenoote van onzen Burgemeester. De Burgemeester, het woord ne mende, noemde het een bijzonder voorrecht thans te mogen staan in het nieuwe gebouw van devissche- rijschool. Spreker stelt de groote opkomst, bijzonder die van de vele reeders en opvarenden onzer vis- schersvloot, zeer op prijs. Ook de komst der vele autoriteiten, die hiermede hun belangstelling en hun warm hart voor dit onderwijs toonen Velen zullen zich de geschiedenis der Visscherijschool nog we! herinneren. In 1905 kwamen eenige heeren bij een (in 't bijzonder wil spreker noe- men het toemalig raadslid, de heer Wüste, thans overleden, en de heer Broekmeyer), om de mogelijkheid van visscherij-onderwijs te bespreken. Een commissie werd gevormd, be staande uit de heeren Tydeman, Cremer, Klercq, de Vries en Tegel berg en in een gebouw, dat gevon den was, werd de school geopend. En met succes, want er kwamen bijkans 60 leerlingen. De groote moeilijkheid was echter, dat 't on derwijs anders moest zijn dan op andere visscherijplaatsen met den gelijke scholen. Daar eindigde de visscherij in den herfst en bleef men 's winters thuis, zoodat daar het onderwijs op goede grond' slagen kon worden gevestigd. Hier kon men, door de zeewaardigheid der schepen, 't geheele jaar visschen. En steeds verder werd het gebied van de visscherij uitgebreid. Voor de opvarenden der vloot kostte het dus veel moeite en opoffering om de lessen geregeld bij te wonen. De school werd echter met veel energie begonnen en het onderwijs voortgezet. Spreker wil hier nog een woord van hulde richten tot zijn voorganger, oud-Burgemeester Weerts, die tot zijn spijt niet tegen woordig kon zijn en tot den heer Schuitemaker. De problemen namen echter toe en meer en meer bleek de neiging te bestaan, dat de Ge meente de school moest overnemen. In 1911 is dit geschied. Thans deed zich opnieuw de moeilijkheid voor, hoe het onderwijs aan de school ingericht moest worden. Een com missie werd benoemd, die deze zaak in Engeland, in groote vis scherijplaatsen als Grimsby en Lowestoft, zou bestudeeren. De heer Duykinck Sander bracht rap port uit. In Engeland bestond de z.g. vrije studie, d. w. z. men genoot het onderwijs op school en aan boord, door middel van boekjes en lessen. Wij hebben dit ook beproefd, doch het is niet bevallen. Wij Hollanders houden nu eenmaal van systematisch onderwijs. Dus werd weer op de oude manier begonnen eu met succes. Het is voor de opvarenden wel niet gemakkelijk, maar toch mogen wij dankbaar zijn dat vele mannen hun diploma als schipper of stuurman mochten behalen. De visscherij breidde zich echter zoo uit, dat we naar een ander gebouw moesten, omzien. Het andere lokaal was niet meer ge schikt. Toen hebben wij een stap gedaan, die men destijds moedig vond, echter vindt men het nu al weer heel gewoon. De raad besloot n.l. de school midden in 't duin te stichten. Thans is de nieuwe verkeersweg naar de Visschershaven al gereed en straks staat de school in het centrum van de plaats en de haven. De Burgemeester zegt dankbaar te zijn dat men de noodige belang stelling bij de autoriteiten, bij de Rijksambtenaren, ook bij Directeur en Leeraren, mocht ondervinden en dankt hen voor al 't geen ze verricht hebben. Spreker hoopt dat 't onderwijs meer en meer vruchten zal dragen. Het groote vraagstuk is tegenwoordig verplicht vakonder wijs, waardoor ook verplichte vak examens zullen kunnen worden in gesteld. Spreker erkent daarbij, dat het hoofdzakelijk moet aanko men op de flinkheid der Hollanders. En hjj heeft de Hollanders in ver schillende werelddeelen werkzaam gezien en hij kan getuigen dat er geen flinker ras is dan dat der Hol- landers.Spreker heeft dan ook lof voor den moed onzer mannen, om met dezelfde koelbloedigheid steeds weer ter visscherij te gaan. Maar onder wijs is toch ook noodig. Dit verheft on maakt krachtig, en het is ook noodig dat men de plaats kan be palen, waar men zich bevindt en dat men kennis heeft van veilig varen. Spreker hoopt dat voor de school de Rijks-examens zullen worden ingesteld. 'Nogmaals dankt de Burgemees ter voor de belangstelling en spreekt den wensch uit dat de school voor onze gemeente veel heil zal brengen. Met luid applaus werd deze rede van den Burgemeester begroet. Daarop nam de heer Ed. H. Hij mans, Directeur van de Alg. Vis scherij Mij, het woord. Deze herin nerde er aan dat hij vóór 5 jaar in de andere school ook de rede van den Burgemeester heeft gehoord. De tijden gaan echter vooruit en de visscherij groeit. Nu komen wij hiér samen in dit mooie gebouw. Als Directeur der Alg. Visscherij Mij. wenscht spreker een blijk van zijn belangstelling te geven, door aan te bieden een model van een der grootste stoomtrawlers van zijn Maatschappij, welk schip ook de Nederlandsche nijverheid eer aan doet. Onnoodig te zeggen, dat dit een dankbaar applaus uitlokte. Een tafel was aangedragen, de doek werd weggenomen en een keurig model, achter glas, van den stoomtrawler IJM 99, Johanna Elizabeth, in 1904 bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam gebouwd, werd zichtbaar. Nadat van de aanwezigen een kiekje was genomen, verkreeg de heer J. van Scheers, Voorzitter der Rijks-examen Commissie voor Zee- visschersvaartuigen, het woord Heeft spreker ook voor eenige jaren de opening in het andere lokaal bij gewoond, gaarne had hij de uit- noodiging, om ook deze opening bij te wonen, aangenomen. Spreker wenscht dat men den leerlingen zooveel mogelijk nautische kennis vooral gericht op de praktijk zal bijbrengen, die van zoo groot belang is voor de veiligheid op zee. Spreker uit de beste wenschen voor den bloei van de IJmuider Visscherij, deze belangrijke tak van volkswel vaart. De Directeur dor school, de heer Duykinck Sander, gekleed als zee officier, herinnerde aan de moei lijkheden der mobilisatie. In dienst en op reis moet hij vaak de be langen der school behaitigen. Spreker brengt echter een woord van war men dank aan den heer Küthe, zijn plaatsvervanger, die zijn taak op zoo waardige wijze heeft vervuld. Een cursus is weer achter den rug en zelfs uit andere plaatsen komen zich leerlingen aanmelden en maakt men propaganda voor onze school. Vooral in Nieuwediep is dit het geval. In dit jaar hebben wij den bouw der school gehad. Spreker was eerst voor een eenvoudig lokaal, later heeft spreker zich met deze inrich ting vereenigd. Hij dankt den heer Meier en zijn staf, zoo ook den opzichter V. Bladeren, met wie hij altoos uit nemend heeft kunnen samenwerken. Het schip, dat ons geschonken is, is een symbool van onzen arbeid. Spreker mocht de reederij daar voor reeds bedanken. Hij hoopt dat dit voorbeeld door vele reeders zal worden gevolgd en spoort hen aan modellen van schepen en fotogra- phieön af te staan 'voor het aan schouwelijk onderwijs op de school. De Directeur spreekt dan in 't Fransch den Spaanschen attaché, de h er Louis Soral, toe. Mocht er in Spanje een groote visschershaven komen, spreker hoopt dat deze zal bloeien. Maar hij hoopt dat men zal medewerken om te verkrijgen dat IJmuiden zal blijven de grootste visschershaven van het continent Na deze toespraken werd de schooi door de aanwezigen in oogen- schouw genomen. Leze maakt een uitnemenden indruk. De lokalen zijn alle ruim en luchtig en vol licht. Natuurlijk is overal centrale verwarming en electrisch licht. In de zaal, waar het nettenbreien en boeten wordt onderwezen, gaven de jongens menig voorbeeld van hun vaardigheid daarin. Boven vindt men ook ruime leerlokalen. Veel aandacht trok de zaal, waar het nautisch onderwijs wordt gegeven en we zagen de inrichting van kompas, stuurtoestel en de ver schillende seinvuren ons uitgelegd. De meeste bezoekers namen ook een kijkje op den uitzichttoren, waar men een mooien aanblik heeft op IJmuiden en de zee, hoewel die aanblik vanaf den ruim 20 Meter hoogeren Watertoren veel groot- scher is. Tenslotte moeten wij verklaren, dat de school den aannemers ook eer aandoet. Alles ziet er solied en keurig uit. Wij herinneren er aan, dat de school 1 September 1915 werd aanbesteed. Laagste inschrij vers waren Gebrs. Ransdorp te Lisse, aan wie het werk drie weken later werd opgedragen. Wij eindigen met onze beste wenschen uit te spreken voor den bloei onzer gemeentelijke Visscherij school en van de visscherij, hier en in 't algemeen. Visscherijbedrvjf. Naar aanlei ding van het schrijven van de Zee- visch-vereeniging aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, in de ochtendbladen van 30 Augus tus gepubliceerd, heeft genoemde minister in overleg met den minis ter van buitenlansche zaken het volgende geantwoord: Ik deel u mede, dat de regeering uit everwegingen van neutraliteit en met het oog op de bevoegdheden, die de wet op de uitvoerverboden van 3 Augustus 1914 geeft bij het verleenen van uitvoervergunningen, geen onderscheid kan maken tus- schen de landen van bestemming en alleen rekening kan houden met onze eigen behoeften, onze voorra den en onze aanvoeren. Achten belanghebbenden bij een tak van bedrijf het noodig, dat bij hun uitvoer zekere regelen, wat de bestemming betreft, worden gevolgd, dan hebben zij zeiven een regeling in dien zin te treffen en voor de uitvoeriDg te zorgen. De regeering heeft voor zoodanige regelingen, al thans wanneer zij door de gezamen lijke belanghebbenden zijn getroffen, de zelfde belangstelling als zij heeft voor elke poging van een georgani seerd bedrijf, om de belangen van dii bedrijf te bevorderen. De regeering kan echter onmogelijk hare belang stelling zoover uitstrekken, dat zij aan de vertegenwoordigers van dat bedrijf een gedeelte van de rege rmgsmacht, d. w. z. de bevoegdheid om uitvoervergunningen te verlee nen, kan overdragen. Afgetreden. De heer J. Woud stra is afgetreden als Voorzitter en hoofdbestuurslid van de Reeders vereeniging voor de Nederlandsche Haring visscherij. Raad voor de Scheepvaart. De St.ct. (no. 206) bevat de uitspraak van den voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart betreffende het beroep, ingesteld door de naanlooze vennootschapMotorlogger Maat schappij „IJmuiden", gevestigd te IJmuiden. Hospitaalschepen. In de haven van Harlingen zijn tal van loods- kotters, van Terschelling en Vlie land opgelegd. Een tweetal dier kotters wordt naar IJmuiden ge bracht. Deze schepen zullen ingericht worden voor hospitaalschepen bij onze visschersvloot. Bevroren visch. Men heeft on langs in gewone bokkingkisten een zending van 35 k.g. dorsch van Ber gen naar Weenen gezonden en de visschen zijn in zeer goeden toestand aangekomen. In het tijdschrift Pro metheus leest men hoe dit in zijn werk is gegaan. Men heeft de visch niet in ijs gepakt, maar ze voor het inpakken afgekoeld door ze te doopen in een mengsel van vijftien graden onder nul. Alle vocht buiten aan den visch bevriest dan onmiddelijk en daarmede is de visch als het ware geïsoleerd. De vorst dringt spoe dig door tot in het binnenste van de visch; kleine visschen zijn in eenige minuten gereed. Een ongun stig uitwerking op het vleesch schijnt de bevriezing niet te hebben. Om het koude mengsel te maken ge bruikt men keukenzout. De tempa- ratuur mag niet minder dan 10 graden onder het nulpunt bedragen, omdat anders het bevriezen niet snel- genoeg in zijn werk gaat. Visch, die zoo behandeld is, kan gewoon ingepakt en verzonden, worden. Het toevoegen van ijs, dat vroeger de vracht aanzienlijk verhoogde, is over bodig, want het ijs wordt als het ware in het binnenste van Jden visch gevormd en daar de bevroren visch niet meer weegt dan onbevro ren visch, spaart men veel aan]vracht. Na het ontdooien van de visch moeten slijm en kieuwen onveran derd zijn. De in bevoren toestand witte oogen worden weer helder. Men heeft bevroren visschen zes weken lang bewaard, en bij het ontdooien smaakten ze toch nog goed. 1 Beensche plannen. De Deensche regeering bereidt den aanleg van visscherij havens aan de Noordwest kust van Jutland voor. Een com missie van onderzoek stelt den aanleg van twee havens voor. Een daarvan zal bij Helshage in de nabijheid van den vuurtoren Hanst- holm, de andere iets noordelijker bij Hirtshals aangelegd worden. De kosten voor de haven van Helshage bedragen 772 millioen gulden, voor de haven van Hirsthals 2.8 millioen gulden. Door den aanleg der havens zou de Deensche Z'eevisscherij in staat zijn in grooten omvang aan de Noordzee-visscherij deel te nemen, hetgeen thans niet het geval is, omdat er geen geschikte haven aan de Noordwestkust van Jutland aan wezig is. Yan de 120 tot 180 mil lioen gulden, die de Noordzee- visscherij jaarlijks afwerpt, komen naar Denemarken slechts tegen 2.400.000 gulden. De voor de Jut land ontworpen visscherijhavens, zullen daarin verandering brengen en de naastbijzijnde vischbanken van de Noordzee voor de Denen op gemakkelijker wijze toegankelijk maken, en zich misschien ook tot handelshavens ontwikkelen. Geheel in het Zuiden van Jutlands west kust bezit Denemarken in Esbjerg reeds een belangrijke uitvoerhaven voor den Deer.schen landbouw. Evenals Esbjerg zullen ook de havens bij Helshage en Hirsthals den geheeien winter door voor het verkeer toegankelijk zijn. Beensche haringvisschers. Vol gens een telegram uit Stockholm aan de Berlingske Tidende zouden de haringvisschersvaartuigen door de voornaamste reederij en van IJs land worden teruggeroepen wegens de moeilijkheden die Engeland hen in den weg legt. Ten eiDde opbren gen door een Engelschman te ont gaan was de Deensche kotter Alexander op de thuisreis van IJs land gedwongen zjjn gansche lading over boord te werpen. Be Zweedsche haringvangst. De vertegenw. der Voss. Zeitung ver neemt uit Stockholm dat de Zweed sche regeering er alsnog in wilde toestemmen aan Engeland te waar borgen dat d6 geheele inlandsche haringvangst in het land blijft, doch ook dit aanbod schijnt van Engelsche zijde als onvoldoende te zijn afge wezen. Wordt de haringvangst ge heel stopgezet, dan berokkent dit een verlies van ten naastenbij 10 millioen kronen aan de Zweedsche visscherij. Zweedsche haringvisschers, wier lading uit IJsland thans naar En gelsche havens is overgebracht en wekenlang blootgesteld wordt aan bederf, hadden pogingen gedaan om hun vangst in Engeland zelftever- koopen, doch zij kwamen daar te staan tegenover een inkoopscombi natie, die met voorkennis van de Engelsche regeering was gevoimd en de visschers 30 tot 40 kronen per ton bood voor een product dat in Zweden 100 opbrengt. Inmiddels is ook deze prijs ingetrokken. De houding van Engeland heeft te Stockholm groote verbittering gewekt. Een Engelsch oordeel. De Nation herinnert, dat Lord Robert Cecil in het Lagerhuis zijn twijfel er over heeft uitgesproken, dat het ooit nog mogelijk zou zijn, bij de voordurende veranderingen in de wijze van oorlogvoering, de rechten der oorlogvoerende partijen te codi- ficeeren. „Dat opent" zegt de Nation, „onzes inziens, een onduldbaar vooruitzicht voor onzijdigen, want het beteekent inderdaad, dat voor taan elke oorlogvoerende staat zijn eigen wet zal maken, en haar wijzigen, wanneer het hem belieft. Wat hij (Cecil) over de Nederland sche visscherijkwestie en de Ame- rikaansche zwarte lijst zeide, hield geen rekening met de ernstige ont stemming, die onze maatregelen zelfs onder de meest bevriende onzijdigen hebben gewekt." De Nation gaat dan door over Amerika, HARINGVISSCHERIJ. Van de IJmuider haringvloot kwam sedert de vorige opgave bin nen de logger Juno IJM 285 met 17 last pekelharing. Vrijgelaten V isschersvaartuigen. Zoowel de opgebrachte stoom- en zeilloggers als de 7 opgebrachte IJslandsche Stoomtrawlers zijn vrij gelaten. Van de stoomtrawlers kwamen hier reeds binnen de Plutos, de Hercules, de Eveline en de Een dracht II. Van de opgebrachte haringsche pen keerde terug de stoomlogger Etty. Van de opgebrachte loggers. Van de opgebrachte Katwijker haringloggers kwam Dinsdag de eerste logger te IJmuiden binnen met 28 last pekelharing en 2 last makreel, 't Was de Wilhelmina K.W. 79, die 8 dagen te Grymsby had gelegen. Men had de ruime vangst niet verkocht. vo Bommen naar een Nederlandsch stoomschip geworpen. Het stoom schip Vliestroom, Zondagavond al hier van Leith binnengekomen rap porteerde, dat een Zeppelin, terwijl de Vliestroom bij de kust ^an Nor folk geankerd lag om den dag af te wachten, vier bommen naar het stoomschip heeft geworpen, waarvan er 2 op zoo geringe afstand ont ploffen, dar de stukken op het dek vlogen, gelnkkig zonde*- ongeluk ken te veroorzaken. De Zeppelin was op weg naar de Engelsche kust. Gedurende de maand Augustus kwamen alhier binnen 107 stoom- en zeilschepen met 77.176 netto Reg, Ton en vertrokken i 12 stoom- en zeilschepen met 80.877 netto Reg. Ton inhoud. Raadstukken. Op een verzoek van B. Gjertsen te IJmuiden om op het Willemsplein een tijdelijke winkel te mogen zetten, reeds tot B. en W. gericht en toen afgewezen, stellen B. en W. voor adressant te berichten dat de bevoegdheid tot het al of niet verleenen der ge vraagde vergunning bij hun college berust. Jaarwedde Ambtenaren. Inzake het adres van het bestuur der afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren tot ver betering der jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris, Ontvanger en Ambtenaren Burgerlijke Stand enz. stellen B. en W. voor Ged. Staton uit te noodigen de jaarwedde van den Ontvanger te bepalen op f 2400 waarbij dan is inbegrepen f 250 voor de verstrekking van een kan toor met vuur en licht enz. Mocht de jaarwedde op dit bedrag worden vastgesteld, dan zullen B. en Wet houders een voorstel doen om het raadsbesluit, waarbij voor verstrek ken van een kantoor enz. f 250 vergoeding is verleend, in te trekken. Voorts stellen B. en W. voor de jaarwedde der klerken en van de schrijfster ter secretarie te verhoo- gen en ingaande 1 Januari 1917, te stellen op: klerken f 600 met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 50 schrijfster f 500 met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 50, benevens om toe te kennen voor het diploma Ned. Ver. voor Gemeentebelangen f 50 en vcor de akte Staatsinrich ting M. O. f 100. De kosten dezer voorstellen zijn f 350 en f 400. De flnanciöele Commissie advi seert gunstig. Teekencursus. Op het voorstel van den heer Hoogland om bij deel name van minstens 18 leerlingen te Wijkeroog een teekencursus te openen, stellen B. en W. voor af wijzend te beschikken, w(jl zij van meening zijn dat het particulier initiatief voor moet gaan. Mocht men van particuliere zijde een cur sus openen, zoo zijn B. en W. be reid een voorstel om steun in over weging te nemen.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2