ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN N. J. LANKHORST Zn. ELSCTRISCHE TOÏÏWSLAGERIJ. No. 94. Zaterdag 23 September 1916. Ie Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend vei^ek BERICHT. HINDERWET. KRONIEK. Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. lnpzoDÉ) Mtolim. YISSCHERIJ. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Teletoon 153. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij ft. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Bockhandel. om bij verhuizing ll oude en het nieuwe adres, .wt aan den looper, doch aas ons .reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Wie zich ingaande i Oc tober op de IJmuider Courant abonneert ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Noodlijn, efo. Specialiteiten in COCOSTOUW. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat hun verzoek om vergunniDg tot uitbreiding van de inrichting tot bewaring van afval, asch en vuilnis in deze gemeente, door oprichting van een dubbelen verbrandingsoven op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie C No. 605, gelegen aan het Noordzeekanaal, door Ged. Staten is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, den 20 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VERMEULEN, l.b. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Onder dezen titel willen wij iedere week bij het belangrijkste nieuws stil staan. D.w.z. voorloopig alleen bij dat nieuws, hetwelk be trekking heeft op onze gemeente. Onze ruimte laat nog niet toe om ook de belangrijkste gebeurtenissen in binnen- en buitenland de revue te laten passeeren, temeer waar in onze snel-groeiende gemeente tal van belangrijke zakeu de aandacht vragen. Deze week vooral was een heel vruchtbare. Daar was eerstens het bericht, dat de Raadscommissie voor de winkelsluiting besloten heeft een ontwerp-verordening samen te stel len. De meeste winkeliers en vooral de bedienden zullen dit met blijd schap hebben vernomen, 't Deed weldadig aan te lezen hoe gunstig de uitslag der gehouden enquete was. Vooral het voorstemmen der werklieden-organisaties deed wel dadig aan. Wij gelooven dan ook te mogen voorspellen, dat de ver plichte winkelsluiting zoo goed als zeker is. Een ander verblijdend bericht was, dat op de Staatsbegrooting voor 1917 gelden zijn uitgetrokken voor een derde vrij-varende stoom- pont. Door de drukte op de scheeps werven enz. zal de pont wel eerst in het voorjaar van 1918 afgeleverd kunnen worden, dan zal echter ook aan de verkeersmisère een einde gekomen zijn, omdat dan steeds twee ponten tegelijk zullen kunnen varen. Toch ware het te wenschen, dat we 1917 niet moesten door sukkelen als we 't dezen zomer lubben gedaan. Wie daar iederen dag eenige malen over het Noord zeekanaal moet, hebben wij meer malen beklaagd. Of bewonderd om het Jobsgeduld, dat men daar leert krijgen. Vooral op de drukke uren, als de pont b.v. geheel afgeladen werd met tuinderswagens was 't een heel ding om dat zonder erger nis aan te zien en mee te maken. Men moest daarom nog maar eens aandringen op het in dienst stellen van een hulppont. Zooals men verder in dit blad kan zien, zullen het volgend jaar nog verschillende belangrijke wer ken door het Rijk in onze gemeente uitgevoerd worden. Een derde belangrijk feit is de verschijning der gemeentebegro ting voor 1917. Het eindcijfer is vergeleken bij 't vorig jaar, enorm gestegen. Het eerste cijfer is in- plaats van een zes een negen ge worden, zoodat het totale bedrag der ontvangsten en uitgaven thans f931999.016 beloopt. De Hoofd. Omsl. is weer f 25.000 booger geraamd. Gelukkig is de welvaartstoestand der ingezetenen zeer gunstig te noemen. Toch vragen wij ons af, of de belastingschroef niet te sterk wordt aangehaald. Is het niet on rustbarend, dat verschillende inge zetenen de gemeente verlaten Waaronder zich b.v. een der hoogst aangeslagenen bevindt? In ieder geval mag men dit niet voorbij zien. Wij gaan weer den winter tegemoet. De winter met zijn drukte van vergaderingen, concerten enz. Belangrijke vergaderingen van den raad wachten ons. De gemeente begrootiDg zal wel weer eenige zittingen in beslag nemen. IJMÜIDEN. De gestrande stoomtrawler Zaanstroom II, is Woensdagmorgen door majine-sleepbooten en trawlers van de eigen Mij. vlot gesleept. Visch voor Engeland. Woens dag is de overeenkomst tusschen de Engelsche regeering en de Reedersvereeniging te IJmuiden voor den inkoop van versche visch officiéél in werking getreden. Of schoon de vischaanvoer groot is, wordt nog slechts een klein deel van de bedongen 35 procent inge kocht, wegens tijdelijk gebrek aan verschepingsruimte. Daarin hoopt men echter spoedig door eigen stoomschepen te voorzien. Hinderwet. De Kantonrechter te Haarlem veroordeelde W. J. K. alhier wegens overtreding der Hinderwet tot f 3 boete of 3 dagen. Ijsfabriek. De bouwkundige K. Boon heeft het bc uwen van een Ijsfabriek voor de N. V. Zeevis- scherij Mij. „Shamrock" alhier op. gedragen aan de firma Wed. P. v- Heyst en Zn. te Velsen voor f 16500. Rechtbank. De Belg 0. F. H. uit Gent, die van een Zaandammer schipper schoenen enz. had gestolen en die hier werd aangehouden, hoorde voor de Haarlemsche recht bank 3 maanden tegen zich eischen. J. van O., visscher alhier, werd wegens wederspannigheid tot 14 dagen en J. van V. alhier, wegens beleediging van eeu ambtenaar tot f25 boete of 25 dagen hechtenis veroordeeld. VELSEN. De Melkvoorziening. Naar aan leiding van een circulaire der dis trictcommissie voor de Melkvoor ziening in de Zaanstreek, had de Burgemeester de Landbouwers en Meikslijters verzocht hem van ad vies te willen dienen. De vereeniging van Landbouwers had Dinsdag daartoe een ver gadering belegd in Hotel „De Prins" waar de productie der wintetmelk in bespreking werd gebracht. Be sloten werd den Burgemeester te berichten dat met ingang van 1 October aan de veehouders 14 cent per liter voor de melk moet betaald worden Daartoe kwam men naar aanleiding van een goed uitgewerkt verslag van eenige veehouders, die wezen op de zeer hooge voederprijzen voor het vee en ook omdat de tuinders, die hun vee nog moeten aanschaffen, daar zeer hooge prijzen voor moeten betalen. De prijs van 14 cent zal dan ook alleen gehand haafd kunnen blijven, wanneer de vee voederprijzen niet nog meer zul len stijgen. De vergadering sprak voorts den wensch uit dat de Bur gemeester zal bewerken dat de ge meente Velsen tot de Haarlemsche Districtscommissie zal behooren, omdat verscheidene veehouders hun melk in Haarlem verkoopen. Op deze vergadering waren 39 veehouders aanwezig. Ook waren tegenwoordig de wethouder Hand- graaf, die het Levensmiddelenbedrijf onder zich heeft en de heer Wie- binga, administrateur van dat bedrijf. Verkooping. Bij de Woensdag in Café Bloemoord ten overstaan van Notaris Boerlage gehouden ver kooping van elf woonhuizen met erven en grond aan de Corverslaan en den Doodweg zijn deze voor f 15450 gekocht door den heer W. de Boer q. q. te Beverwijk. Een derde pont. Op de Staats begrooting zijn gelden uitgetrokken voor een derde vrij-varende stoom- pont. De pont zal op zijn vroegst in het voorjaar van 1918 kunnen worden afgeleverd. Op de begrooting voor 1917 is voor den post f 120.000 uitgetrokken. VELSEROORD. Bazaar. Ten bate der Chr. Nat. School alhier, waarvoor thans drie nieuwe lokalen worden ge bouwd, zal in November a.s. een bazaar worden gehouden. Drankbestrijding. In de Don derdagavond gehouden vergadering der afdeeling van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging werd besloten het werk onder de jeugd te be ginnen en zoo mogelijk een afd. van de Hoop der Toekomst op te richten. Ter vergadering was aanwezig de heer C. Visser Dz. van Edam, die als lid van het Prov. Comité de afdeeling bezocht. Een rooverschol. Een 20 jarig Duitscher, die te Heemstede een fiets, jassen enz. gestolen had, stond voor de Haarlemsche rechtbank te recht, doch weigerde te spreken. De arrestatie van den beklaagde geschiedde onder eigenaardige om standigheden. De politie alhier hoor de, dat in een bosch een heele gar derobe en een fiets verborgen was. Een rooversholDe politie ging op den loer liggen en arresteerde den bewoner van dit hol. Gemakkelijk ging dit niet, want de roover kwam met een mes voor den dag. De rijksveldwachter v. d. Meer pakte hem evenwel zoo krachtig aan, dat hij in 't Hollandsch riep: „Au! au! kerel je vermoordt me, je maakt me kapot". Daarna heeft de aangehoudene geen „boe" of „ba" meer gezegd. Uit 't getuigenverhoor bleek evenwel, dat de beklaagde in begin Juli alhier gewerkt heeft. Hij sprak toen tegen z'n medewerklieden Duitsch. Van een spraakgebrek werd niets be merkt. 't Openbaar Ministerie noemde 't gedrag van de beklaagde raadsel achtig. Waarom zwijgt hij nu, terwijl vaststaat, dat hij zoowel Hollandsch als Duitsch spreekt? In elk geval staat vast dat beklaagde een ge vaarlijk man is. In zijn roovershol zijn vele voorwerpen gevonden. Een geheelen tijd heeft hij alles wat hij pakken kon gestolen. Daarom eischte 't 0. M. een zware straf, namelijk een jaar gevangenisstraf. H. D. DRIEHUIS. Woningbouw. De bouwkundige K. Boon te IJmuiden heeft het bou wen van 6 huizen met taanderij alhier, voor rekening van den heer J. Visser Hz. opgedragen aan den heer P. van 't Veer te Velsen voor f26190. Rijkswaterstaat. Op de Staats begrooting voor 1917 zijn de vol gende bedragen uitgetrokken voor werken in onze gemeente. In 1917 zijn belangrijk hoogere uitgaven noodig voor baggerwerk dan gewoonlijk het geval is, wegens zeer belangrijke verontdiepingen in het Noordzeekanaal en de zijkana len daarvan f 20,000 wordt uitge trokken voor vernieuwing van nog twee aanlegsteigers in het buiten- toeleidingskanaal van de Noordzee sluizen te IJmuiden. HINEEE. Leveranciers van Roepen, Ronding, Op aanschaffing van zes ijzeren reserve-deuren voor de oude Noord zeesluizen valt te rekenen en spe ciaal voor 1917 op f 40,000 voor een stel nieuwe ijzeren buitenvloed- deuren voor de groote oude schut sluis. Het is noodig voor berging van magazijngoederen bij de centrale der Rijkselectriciteitswerken te IJmuiden een behoorlijk ruim en goed verlicht magazijn boven den grond te bouwen. Voorts zijn o.a. bedragen uitge trokken voor: aansluitingen van gebouwen en woningen aan zee aan het net der'waterleiding der visschershavenleveringen en plaat sing van meerpalen op het sluis- eiland te IJmuidenbestrating van het sluisplateau der oude Noordzee sluizen en verbetering van de los- en laadplaats te Velsen. Voor een een derde vrij varende stoompont te Velsen, welker zoo spoedig mogelijk iudienststelling thans wenschelijk wordt geacht, wordt f190,000 geraamd, hetgeen grootendeels het gevolg is van de stijging der materialenprijzen en van de drukte op de scheepswerven. De pont zal dan ook op zijn vroegst eerst in het voorjaar van 1918 kun nen worden afgeleverd. In verband hiermede wordt een bedrag van f 120,000 op deze begrooting uitge trokken. Distributie van visch. In ver band met de distributiewet zal de Nederlandsche Vischgrossiersver- eeniging op verzoek van de regee ring in Amsterdam een centraal- bureau voor de distributie van regeeringsvischwaren en regeerings- haringen oprichten. Alleen visch- grossieren en haring-inleggers, leden dier vereeniging, komen voor de distributie in aanmerking. Gebrek aan haring. In Duitsch- land begint, tengevolge der belem mering van den invoer uit Noor wegen en Nederland, gebrek aan haring te heerschen. De vraag is nu grooter dan het aanbod. Dien tengevolge heeft het oorlogsvoedings- bureau de verdeeling der voorraden aan zich getrokken en kan die aan de gemeenten overdragen. Visch voor de soldaten. Naar de Times meldt, heeft het Engelsche legerbestuur zoo goed als besloten, om ook visch by het rantsoen van

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1