R. KOEMAN. Nieuwe Nieuwe Nieuwe Nieuwe Nieuwe Capuzijners Grauwe Erwten Bruine Boonen Witte Boonen Spliterwten IJmuider Courant AGENDA. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad Ingezonden Nieuwe Nieuwe Nieuwe Nieuwe Nieuwe Bessensap (roode) Bessensap (zwarte) Bessensap (witte) Bramensap Bosch-Bessensap. 2e BLAD. 14 OCT. 1916. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3 uur, 5 uur en acht uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, acht uur. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. Nutsspaarbank, 79 uur, Helm straat. Openbare Vergadering Vrijz. De- mocr. Kiesvereen. 8 uur, Nieuwe Willem Barendz. DINSDAG. SpecialiteitenVoorstelling, Maupie Staal, Cycloop, 8 uur. WOENSDAG. N.V. Stoomvisseh. Mij. „Sophie en Truus" en Mij. „Bertha Elisa beth", Alg. Vergadering ten kantore, 2 uur. Zondag 15 October 1916. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Creutzberg. 5 uurdezelfde. Doopegez. Gem. afd. Prot.-Bond. 10V2 uur Ds. Luikinga. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Huizing. 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. Herv. Evangelisatie. 10 uur: de heer Gutteling. 5 uurdezelfde. Geref. Kerk. 10 uurDs. Lindeboom, em. pred. te Zeist, H. Avondmaal. 5 uur: dezelfde H. Doop. VELSEN. Ned. Herv, Kerk. 10 uurDs. S. A. Baljon van Spaarn- dam. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 9V2 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. Dinsdag 7 uur.: Ds. J. Overduin van Lisse. WTJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. (Bewaarschool). 10 uur: Geen dienst. 61/2 uurDr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Evangelisatie. 10 uur: Ds. G. W. C. Vunderink van Haarlem. IJMUIDEN. Verkooping. Bij de gisteravond door Notaris Dolleman in Hotel No. Eén gehouden verkoopiDg van twee woonhuizen aan de Hoeksteeg, een woonhuis aan de Zeestraat, vier pakhuizen aan de Zeestraat, twee winkelhuizen aan de Zeestraat en één winkelhuis aan de Zeestraat werden de navolgende perceelen verkocht Woon- en winkelhuis met boven woning, Zeestraat 1 zwart en rood voor f 7450. Woon- en winkelhuis met boven woning, Zeestraat 5 zwart en rood en woon- en winkelhuis, Zeestraat 7 zwart en rood voor f 8430. Woonhuis met bovenwoning, Zee straat 17 zw. en rood voor f5550.— Woonhuis met bovenwoning, Hoeksteeg 14 zwart en rood en woonhuis met bovenwoning, Hoek steeg 15 rood en zwart voor f 7854. Pakhuis aan de Hoeksteeg ten Westen van de beide voorgaande perceelen voor f 1805. Door den minister van L. N. en H., zijn tot leden van de com missie tot samenstelling van ont- werpbepalingen omtrent de inrich ting van het logies op Nederlandsche visschersschepen, benoemd de hee- ren A. G. Meeuwenoord Jr. en D. F. G. Schilling. YELSEN. In beslag genomen. Maandag zijn hier in beslag genomen 15 mud aardappelen, bravo's, die niet ver voerd mochten worden. De aard appelen behoorden aan den tuinder Kooiman uit de Yelserpolder. Don derdag zijn eveneens 15 mud bravo's in beslag genomen, nu van den tuinder Fatels uit de Melklaan. De aardappelen zijn opgeslagen in het bureau van het gemeente lijk levensmiddelenbedrijf. In verband met art. 1 der dis- tributiewet is proces-verbaal opge maakt. VELSEROORD. Lezing. Donderdagavond is in het Evangelisatiegebouw alhier door Ds. Baljon van Halfweg een lezing gehouden over „Onze Lectuur". Ds. Baljon zette eerst uiteen hoe men lezen moet. Vele menschen weten niet wat ze lezen. Lezen is een kunst, het moet zorgvuldig geschiedenevenals men aren leest en men iedere korrel vergaart, be hoort iedere zin verwerkt te worden. Vervolgens behandelde de spreker wat men leest, om daarbij te wijzen op de schand- en prikkellectuur, die de menschen verderft en slecht maakt. Bij vele nuttige wenken noemde spreker als 't beste en schoonste boek de Bijbel, Gods Woord, toch voor de meest een voudige te verstaan. De schoone lezing werd door een kleine 50 menschen aangehoord. Nieuive winkels. Het bouwen van twee winkelhuizen met boven woningen aan de Trompstraat, een voor rekening van den heer Jac. van Houwelingen, het andere voor den heer E. v. d. Brink, is opge dragen aan den heer J. G. ten Broeke Jr., alhier. Vergadering van Donderdag 12 Oct. 1916. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Polderman en Vooren, Eén vacature. De Voorzitter deelt mede dat een zaak, die de vorige week in handen van B. en W. is gesteld, moet wor den afgedaan- De H. B. S. met 3- jarigen cursus en de Handelschool te Haarlem zijn gesplitst geworden en nu vragen B. en W. van Haar de overeenkomst met onze gemeente voor beide scholen te doen gelden. Aldus wordt besloten. Alsnu komt in bespreking het voorstel tot wijziging en vaststelling van verordeningen in verband met artikel 4, le lid 2o der Hinderwet. De heer van Tuyll vraagt of de guano en andere fabrieken van deze soort nu alleen op dit bepaalde terrein mogen komen. Hoe komt deze zaak nu weer in behandeling, waar we nog 't vorig jaar een ver zoek tot stichting van zulk een fabriek hebben afgewezen? Wat de toelating van taanderijen betreft, zal dit gaan? Spreker meent dat daarbij uitgestrekte landerijen noo- dig zijn voor het drogen van netten. De heer Vermeulen ant woordt dat deze fabrieken nu alleen op het terrein tusschen de Visschers- haven en de nieuw ontworpen ha ringhaven zullen mogen komen. Wat de door den heer van Tuyll bedoelde aanvraag betreft, dit geldt geen guano, doch een traan- fabriek. Die fabriek is trouwens nog niet gebouwd en de aanvragers van toenmaals komen door ons besluit dus niet in ongunstiger conditie. Wat het drogen van netten voor de taanderij aangaat, het Rijk laat daarvoor terreinen afgraven. Echter begint men hier ook reeds met het drogen van netten op staken. Spre ker raadt aanneming van het voor stel ernstig aan. Het Rijk heeft deze terreinen voor industrieën be stemd, laat men de vestiging daar van nu niet langer tegenwerken. De heer van der Steen zegt dat deze fabrieken komen in dat deel der plaats, waar vele arbeiders dagelijks hun werk moeten verrich ten. Daarom is spreker er tegen. De heer Brink is het daarmede eens en wijst nog op de stank, door de Chemische fabriek vroeger ver spreid. De heer Schilling zegt na onderzoek van tegenstander, voor stander geworden te zijn, Het zijn zijn industriën, die bij de visscherij behooren. Er is reeds een aanvraag voor een groote fabriek, zooals er nog geen in ons land is. Men wacht op een besluit onzerzijds, j anders kan men de fabriek hiei niet ves tigen. De heer Netscher merkt op vernomen te hebben dat met taan derijen alleen verstaan wordt het onderdompelen der netten in cachou. Het drogen van netten kan toch overal in de gemeente toegelaten worden. Spreker heeft onderzocht dat dit drogen niet zulk een stank verspreidt. Ook buiten den Haag geschiedt het. De heer Vermeulen zegt dat de opmerkingen van den heer Net scher juist zijn. Over de taanderijen in de bebouwde kom is echter veel geklaagd. Bij aanneming van het voorstel mogen deze dan ook alleen op de aangewezen terreinen komen. De heer Schilling acht het ook een voordeel dat de taanderijen niet meer in de bebouwde kom mogen komen. De heer van der Steen zegt dat in het genoemde terrein het hart van IJmuiden klopt. Daar wer ken dagelijksch wel duizend arbei ders. En men mag nu verschil ma ken tusschen villabewoners en arbeiders, zij hebben allen een zelfde reukorgaan. Ook voor de hier wonenden zal het groote last ver oorzaken. De heer Vermeulen zegt dat B. en W. dan ook met een voorstel zullen komen, dat daar alleen die menschen zullen mogen wonen, waarvoor dit noodig is, als huisbe waarders enz. De Voorzitter stelt voor over het voorstel in drie onderdeelen te stemmen, n.l. atraankokerijen b en c: slachterijen, drogerijen enz. en d. ververijen en taanderijen. A wordt aangenomenen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren van Tuyll, Brink en van der Steen. B en C worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij D wil de heer Brink de taanderijen uit schakelen. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, waarop ook D aangenomen wordt met 11 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Brink, v. d. Steen en Netscher. Het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit omtrent het perso neel bij de bedrijven van gas- en waterleiding wordt goedgekeurd, eveneens het voorstel tot aankoop van tolhuis en grond te Driehuis. Bij het verzoek van J. Visser Hz. om afwijking der Bouwverordening voor de stichting van gebouwen (taanderij) te Driehuis, stelt de heer Schilling voor dit verzoek, dat reeds ingekomen was, toe te staan. De Voorzitter zegt dat dit niet kan. Wij hebben de verordening nu eenmaal gewijzigd. De heer Schilling zegt er dan ingevlogen te zijn. Was dus met opzet dit punt na het andere op de agenda geplaatst? De heer Sluiters: Natuurlijk. op het verzoek wordt daarna afwijzend beschikt. Tegen de heeren Brink, Schilling en van der Steen. Tot makelaar in onroerende goe deren wordt benoemd de heer K. A. Visser. De heer d e B o e r heeft een mede deeling te doen. In de vorige verga dering moest spreker een teleurstel lend antwoord geven op de vraag van den heer Netscher aangaande de Waterleiding. Dit is door de pers nogal somber voorgesteld. Spreker kan nu mededeelen dat al het filter materiaal is aangekomen, dat men over eenige dagen de filters hoopt door te spoelen en wij waarschijn lijk in November water kunnen leveren. De raad begroet dit met instemming en de heer Netscher vraagt of alle raadsleden bij dat feestelijk moment genoodigd zullen worden. Op voorstel van den V oor zitter gaat de raad over in besloten zitting. Na heropening stelt de Voor zitter aan de orde de benoeming van een voorzitter van het Levens middelenbedrijf en stelt voor dezen een vacatie van f 100 per jaar te verstrekken. Goedgekeurd. Benoemd wordt met 10 stemmen de heer Handgraaf. Eén stem was op den heer Netscher uitgebracht. Hierna gaat de raad in Comité- Generaal ter behandeling van be lastingzaken. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Geachte Redactie. Vergun mij een plaatsje in Uw blad, om namens het bestuur der Afdeeling „Velseroord" van deHuur- ders-Vereeniging, en mede namens ons boven den Heer Smeenk wonend lid, C; den Heer S. te antwooiden op diens ingezonden stuk, in het nummer van 4 Oct j.l. van dit blad. Zonder zelfs ook maar een schijn van bewijs, veroorlooft de Heer S. zich beschuldigingen aan het adres dier bovenbewoners neer te schrij ven; welke, juist zijnde, niets min der willen zeggen dan dat die men schen „vuile tirannen zouden zijn doch die, onjuist blijkende, als ver gaande hatelijkheden van zeer per soonlijken aard zouden zijn. Ieder weldenkend mensch zal moeten erkennen dat het een zeer redelijk yerlangen is, zoowel van het bestuur der Huurders-Vereeni- ging, dat in deze kwestie betrokken is, als van de gedupeerde bewoners, om van S. te verlangen dat hij iets verder gaat het zij in welke richting of hij levert de bewijzen van zijn beweringen, of hij trekt die in. Zeker, het is waar, S. heeft aan die bewooers tegen 10 September de huur opgezegd, en deze zijn omdat zij voor dien tijd geen wo ning hadden kunnen vindenin ge breke gebleven de woning te verla ten, zondigen tegen het recht van S. verkiezende boven dakloosheid. Dat nu mag in de oogen van den Heer S. en van anderen een misdaad zijn wanneer men echter verneemt dat het niet vinden van een woning voor een goed deel, zooal niet geheel, een gevolg was van de door S. ver spreide lasterpraatjes, wordt het toch begrijpelijk. Trouwens de ge rechtelijke opzegging, waarvan de Heer S. gewaagde, had toen hij dat schreef nog niet plaats gehaddat gebeurde pas op 9 October j.l. wel heeft S. zich aangematigd om bij afwe zigheid van den man, de vrouw door dreigend opgeheven vuisten te over reden de woning te verlaten, en wel heefü hij getracht een opstaanden voet ontboden politieagent te bewe gen om dat gezin, voor hem op ongeveer gelijke wijze als een dronkenlap wel eens uit een café verwijderd wordt, de straat te laten opsmijten, doch dat dat alles heeft met „gerechtelijke" handelingen al bitter weinig gemeen. De zaak staat dus thans zóó dat nu wettelijk de huur is opgezegd, en zonder dat teaanzijn van de zaak van S. dooi de Huurders-Vereeniging ook maar eenig besluit is genomen doet deze bijvoorbaat (uit vrees?) een beroep op „het geachte publiék" en op „zijn geachte clienteele", bij een eventueel boycot. Om daarbij de grootst mogelijke kans van slagen te hebben schrijft hij een paar zeer ernstige beschul digingen neer, zonder aan bewijs levering te denken. Ik herhaal dat gaat te ver,of indien bij bewijslevering mogelijk acht, niet vergenoeg. Het is daarom dat ik hem namens zijn bovenbewoners, welke elk vermij- delijk contact met hem verbroken hebben, en met instemming van het volledige bestuur der Huurders-Ver eeniging het volgende voorstel doe „De Heer S. bewijst door over legging van een geneeskundige ver klaring dat zijn echtgenoote gevolge van tiranie der bovenbewoners, en niet ten gevolge van een zich reeds lang, vóór die bewoners hun intrek bij hen namen, geopenbaard hebbende ziekte,in een ziekeninrichting is opgenomen; Er wordt een commissie van drie bij uitstek zindelijke vrouwen be noemd; een door S., een door de bovenbewoners, en een door de door hun benoemde. Deze commissie onderzoekt niet alleen hoe de woning thans bewoond en onderhouden, doch ook hoe dat voor heen gebeurde, en publiceert hare bevinding. De door dat onderzoek in het ongelijk gesteld wordende partij erkent openlijk dat ongelijk. De bovenbewoners van den Heer S. stellen daartegenover dat zij los van den uitslag van dat onder zoek voor of op den thans wettelijk gestelden termijn de woning vrijwil lig zullen verlaten-—. Door aanvaarding van dit voor stel kan S. dus in de eerste plaats zijn beschuldigingen waar maken terwijl dat in het tegenovergestelde geval toch in de oogen van iedereen lasterpraatjes zullen zijn, en in de tweede plaats een zekere en mis schien nog spoediger dan hij had durven hoopen— ontruimen der woning en daardoor besparen van beduidende kosten het gevolg daar van zou kunnen zijn. Ik vrees echter dat S. die door wegblijven van een met zijn volle instemming voorbereide bespreking tusschen hem, zijn bewoners en ons bestuur, al het bewijs leverde dat hij er niet opgesteld is om het volle licht op zijn zaak te laten schijnen, deze voorstellen wel niet zal aanvaarden, doch dan moet het iedereen toch wel duidelijk zijn dat zijn voorbarige klaagliederen niet ernstig te nemen zijn. Laat mij nu nog even rechtzetten zijn verdraaide voorstelling van een bezoek aan hem op 18 September. Dat bezoek is niet gebracht door één zooals S. beweert— doch door twee personen, en deze behoefden zich niet voor bestuurders van onze onganisatie uit te geven, doch waren dat inderdaad, wat ik den Heer S. gaarne aan de hand van onze notu len wil aantoonen. Hun bewering dat S. geen recbt bad om zijn bovenbewoners uit de woning te zetten sloeg op de wijze waarop hij getracht had dat té doen; n.l. door bedreiging van een vrouw, of door de hulp der politie. Voorts veronderstel ik dat de heer S. toch zal weten dat het al of niet boycotten van een zaak toch ter beslissing aan de leden van onze organisatie dient te worden overgelaten, alsmede de beoordee ling van de billijkheid van zoo'n besluit. Stond dat aan hem of aan andere huiseigenaren te beslissen of te beoordeelen, och, dan behoef de hij er niet zoo bevreesd voor te zijn, als blijkens zjjn optreden en schrijven het geval is. Laat ik hiermede het verweer tegen den heer S. eindigen, doch zij het mij vergund ten slotte er mijn ver wondering over uit te spreken dat een verweer in anderen vorm dan dit, door de Redactie kon worden geweigerd, omdat, daarin „persoon lijke dingen" in het geding werden gebracht. Het komt niet in mij op, om het goed recht der Redactie daartoe in twijfel te trekken, en ook niet om te ontkennen dat zulks inderdaad het geval was doch het verwonderde mij daarom dat aan de heer S. wel was toe gestaan om zonder eenig bewijs zijn bovenbewoners voor vuile tirannen uit te makenhem dus wel was veroorloofd „persoonlijke dingen in het geding te brengen." De Redactie dankend voor de opname Hoogachtend A. BLOM, SecrHuurders-vereeniging Afd: „Velseroord." Noot. De inzender erkent zelf, dat in het eerstgezonden stuk „persoonlijke dingen" ter sprake werden gebracht. De beschuldiging van tirannie of onzindelijkheid is heel wat anders, dan de beschul digingen in genoemd schrijven. Er zijn „persoonlijke dingen" die, zelfs al zouden ze waar zijn, men niet in de courant zet. De inzender trekt dan ook te recht ons goed recht om zulke stukken te weigeren, niet in twijfel. Redactie. AANBEVELEND,

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5