ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 105. Woensdag 1 November 1916 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentieeontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WÏLLCPISPLCIN IJmuiden (Drukkerij Sïn- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. fC, ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij Ti. v. Til burg, Willebrordstr. S3. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Het Noordzeekanaal. 1 November 18761 November 1916. „Het was in Augustus. De zon had reeds langer dan eene week dag aan dag aan den blauwen hemel gebrand, zonder dat een enkel mededoogend wolkje een oogenblik zich tot een sluier voor zijn gloed had gehangen, zonder dat eene enkele onweersbui lafenis had geschonken. Ongelukkig hij, die. op zulk een dag om den middag de Vijzelstraat, of tegen drie uren de Leidschestraat af moet loopen, op welke uren hij in de straten tusschen de hooge huizen noch ter rechter- noch ter linkerzijde eenige schaduw vindt, al tracht hij ook eiken voorbijganger door eene wel bekende wending van de kleine steentjes te dringen. De straat mod der op den Dam, tot pulver ver droogd, dwarrelde bij elk zuchtje van den oosten wind omhoog, en stoof den beursgangers, die uit de Kalverstraat of tusschen het Stad huis en de Huizen (die leelijke trechter, waar het altijd tocht, hoe de wind ook zijn moge) kwamen aanstroomen, in mond, neus en oogen. Op de Beurs was het be nauwd warm, en enkelen der beurs gangers, die zich den goeden ouden tijd herinnerden, hadden er nu wel spijt van, dat men het middelvak met een misselijk dak had over- togen. De fondsen waren er flauw op, want in zulk eene benauwd heid elkaar om een zestientje plat te dringen, ging de natuur te buiten. Ieder maakte dat hij weder weg kwam, zoodra hij mocht. Kwart voor vieren was de Beurs nagenoeg ledig. „Wij moesten de gloeiende, be nauwde stad voor heden maar ont vluchten", zeide ik tot mijn Thü- ringschen vriend, die voor een paar dagen bij mij was komen logeeren om ,,het groote Amsterdam" te zien, en met wien ik den halven morgen had rondgedoold door de zalen van het Stadhuis en zelfs deü hoogen koepeltoren had beklommen. VOORTGEZETTE OPENBARE GEMEENTERAADSVERGADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene voortgezette Openbare Verga dering van den Raad is belegd te gen Donderdag, den 2 November 1916 des namiddags ten 7y2 ure, ten Gemeentehuize. Verkiezing Kamer van Kooph. en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen hiermede ter openbare kennis, dat op Dins dag, den 28 November 1916, des voormiddags van 10 tot des na middags 1 ure, zal plaats hebben eene verkiezing van v\jf leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, en zulks ter ver vulling der plaatsen ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren M. Crommelin, M. J. Enzerink, J. H. A. Kruimel, J. C. Slis en het nieuw te benoemen lid in „Hebt ge nog iets op de Beurs te doen of te zien? niet? Zoo laat ons een droschke nemen, naar den Hollandschen Spoorweg rijden, naar Y-muiden stoomen, daar dineeren en den scboonen avond aan den oever der zee doorbrengen. Wij kunnen met de boot langs het kanaal terugkeeren". Zoo gezegd, zoo gedaan. Een smaakvol open wagentje, zooals er altijd eenige op den Dam staan, met den voerman in elegante livrei op den bok achter ons, zoodat de leidsels over ons hoofd liepen, nam ons op, en bracht ons spoedig bui ten de Willemspoort, die thans tusschen het hooge en dichte groen een behoorlijk effect maakt, naar den Hollandschen Spoorweg. Wij namen onze plaatsbriefjes „Wacht even", zeide ik, toen wij de wachtkamer zouden intreden. „Even naar het kantoortje van de telegraaf, ons eten bestellen." „Hoe, daar? Ik dacht, wij zouden buiten eten." „Juist, maar hier bestellen wij het. Dat doet men gewoonlijk, omdat het Badhuis in dezen tijd na beurs nogal veel onverwachte gasten krijgt. Ga maar even mede." En nu seinde ik door ten telegrafist als volgt: „Opgepast Y-muiden." Antwoord „Y-muiden alles in orde." Sein van onzen kant: „Badhuis. Diner 5 uren twee personen: gekookte tong met pieterselie, biefstuk, aardappelen, groenten, dessert." Zie zoo, nu wordt, terwijl we stoomen, ons diner gereed gemaakt en wij vinden bij onze aankomst de tafel gedekt." „Dat is tocb gemakkelijk, met die telegraaf." „Natuurlijk. „Doch 't zou wat erg zijn, zoo dit haar eenig nut ware." „Hoe zoo?" „Wij, Hollanders, zijn practische menschen, en wij hebben die tele graaf niet voor ons pleizier aangelegd. Hare voornaamste bestemming is ten dienste van handel en zeevaart. Sedert, nu een jaar of twaalf geleden, het kanaal van het Y naar de Noordzee afgemaakt is, is Y-muiden Amsterdam's zeehaven geworden. de vacature ontstaan door de ont slagname van den heer J. F. Klerq. De stembureaux houden zitting voor de afdeeling Velsen c. a. in het gemeentehuis, voor de afdeeling Ymuiden (ook Velseroord) in de politiepost te Ymuiden. voor de afdeeling Santpoort in het dienstgebouw (voormalige secretarie). De stemming geschiedt hij onge- teekende briefjes, waartoe met het zegel der Gemeente gewaarmerkte stembriefjes, ten minste acht dagen vóór den dag der verkiezing, door den Burgemeester aan de kiesgerech tigden werden toegezonden, welke stembriefjes door de kiezers thuis kunnen worden ingevuld. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes ge schiedt dadelijk na afloop der ver kiezing, in het gemeentehuis. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der Gemeente, welke onderteekend Alle schepen, die uit zee naar onze hoofdstad of naar Noord-Holland wilden, moesten vroeger óf langs de ondiepe, bochtige Zuiderzee een wijden omweg maken, óf met groote kosten van tijd en geld zich tragelijk door bet lange Noordhollandsche kanaal laten sleepen. Natuurlijk heeft de handel nu den weg gekozen, die korter en veiliger tegelijk is, den weg door het Y-kanaal, of laat ik zeggen den Y-stroom, want sedert zijne verbinding met de Noordzee, is bet Y werkelijk een stroom geworden. Nu is Am sterdam met zijne zeehaven ver bonden door een kanaal, een spoorweg en eene telegraaf. Het eerste brengt de goederen en schepen, de tweede de personen en brieven, de laatste de dringende tijdingen over. Er kan geen schip uit zee aankomen, geen schip uitzeilen, zonder dat de ver klappende telegraaf het binnen eene seconde tijds naar Amsterdam bericht. In de stad zelve is de dienst behoorlijk georganiseerd, zóó, dat elke belanghebbende er dadelijk kennis van draagt. En menigmaal gebeurt het nu, dat 's middags eene weibehouden lading ter beurze verkocht wordt, die 's ochtends nog niet in 't gezicht was. Zelfs is het niet zeldzaam, dat de schipper, die de touwen los maakt om uit te zeilen, nog vóór hij de haven uit is, de laatste orders van zijn reeder heeft gevraagd en ontvangen. „Y-muiden, Heeren!" riep de conducteur, en de deuren van onzen char-a-bancs vlogen open, en wij stapten af aan het ruime, deftige stationsgebouw, welks eenige fout is, dat het er wat heel grieksch uitziet voor een bouwstuk, dat aan het strand van de Noordzee in het Ultima Thule J) stormen en windbuien moet trotseeren. Het getij was niet gunstig voor ons plan, om nog vóór den maaltijd een zeebad te nemen. Wij begaven q Eiland of punt aan het einde der aarde. Redactie. zijn, welke niet duidelijk een per soon aanwijzen, of waarbij of waar aan andere stembriefjes zijn inge sloten of vastgehecht. Velsen, den 25 October 1916. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN van THEM A AT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Velsen bren gen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van K. L. G. Mollevanger te IJmuiden om vergunning tot oprichting van een drukkerij, waarin zullen worden geplaatst drie electro-motoren van resp. 2, 1 en 7S P.K. op het perceel kadastraal hekend Gemeente Velsen, AfdeeliDg IJmuiden Sectie I No. 107. 868 en 1290. Op Maandag, den 13 Nov. 1916, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan ons dus rechtstreeks naar de eetzaal van het Badhuis. Mijn vriend vergat geheel en al, dat hij hier gekomen was om te eten, toen hij de zee in het oog kreeg; de zee, de heerlijke, groote, oneindige zee, het zinnebeeld der oneindige toekomst met hare on doorgrondelijke diepten en onbe grijpelijke geheimenissen, uit wier schoot dag na dag ons, gelijk de lichte opkrullende golfjes, tegemoet wentelt. Mij, natuurlijk, was het gezicht minder nieuw, en mijn9 stemming minder poëtisch. Ik onder zocht dus hoe het met onze tong met pieterselie, biefstuk met aard appelen enz. enz., stond. „Over zeven minuten zou het diner gereed zijn"zeide debupsche opperbediende, „de trein is buitengewoon vroeg aan". Intusschen moet ik de heeren vergiffenis verzoeken, dat wij de couverts niet in een afzonderlijk salou hebben kunnen geven. Sedert twee dagen is het Hotel overvuld met vreemdelingen, vooral met Engelschen, die na de sluiting van het Parlement, in de laatste week, bij zwermen zijn overgestoomd, om hun trip on the continent3) te maken". „Zonderling", dacht ik, „hoe toch het een met het ander samenhangt. Sedert vsij het geregelde dagelijksche stoombooten-veer tusschen Y-muiden en Yarmouth hebben, denkt geen Britsch tourist of fashions) er meer aan, dat akelige nest van Ostende te bezoeken, en Holland is den Brit weder het continent par exellence4) geworden, nu de groote route naar Triëst en naar Petersburg over onzen Duitscben Spoorweg loopt." Wij aten smakelijk, gelijk gij begrijpen kunt, ofschoon wel wat haastig naar mijnen zin. Mijn vriend had geen geduld: daar was iets in zijn binnenste, dat hem naar het strand dreef. Aan de frissche zeevisch wijdde hij, als Duitscher, eene ver diende aandachtevenwel, hij kwam 2) Tocht op het vasteland. s) Beschaafd, van fatsoen. Land bij uitnemendheid. om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovenvermelde tijdstip, op de Secretarie, der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 30 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Raadsoverzicht. De Voorzitter begon, naar aan leiding van de vraag van den heer er gul voor uit, dat hij ze wel wat heei vast vond. Maar toen het eerste gerecht was afgedragen, was hij nauwelijks meer te houden. Van het dessert at hij niets, maar stopte zooveel te meer pruimen en peren in den zak. „En nu gaat ge meeriep hij, opspringende, „of ik ga alleen." Ik troostte mij met oude adagium Post eoenam stabis, Aut mille passus meabis. s) en arm in arm drentelden wij langs de breede kaaien en over de ont zaglijke siuizen, die geheel eene zee keeren, en op het forsche havenhoofd heen en weder. „Ihr, Hollander seid doch ein priichtiges Volk!" barstte eindelijk mijn vriend uit, „een waardige tak van den Duitschen stam! Reuzenwerken hebt gij gesticht, waarop nog volgende eeuwen met bewondering zullen staren! Toove- naars zijt ge; of ge hebt de lamp van Aladiu wedergevonden, die in eenen nacht een paleis stichtte?" En zoo babbelde hij al voort, half jokkende, half aangedaan. „Maar in ernst", riep hij eindelijk, „hoe hebt ge dat alle?» toch zoo spoedig tot stand gebracht? Vóór 25 jaren was hier immers nog niets dan duin en zand?" „Ja, dat is een lange historie, waartoe ik eenen geheelen avond noodig zou hebben, Gods zegen in de eerste plaats, die ons door menige groote en kleine gebeurtenis, welke wij, menschen, toevallige omstan digheden noemen, daartoe heeft geleid; Gods zegen, nog eens, die onzen ijver bekroond heeft! En dan ook een weinig lof daarvoor aan de ontwaakte energie onzer natie! Gij kent die groote crisis der nieuwe geschiedenis, de omwente lingen en omkeeringen van 1848 en 1849, die aan geheel Europa in zoo velerlei opzicht eene nieuwe ge daante hebben gegeven, ofschoon zij ook in die oorden, na menigen 6) Na den eten moet gjj rust nemen of gaan wandelen. iJMUIDER COURANT Vergadering van Vrijdag 27 Oct. 1916.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1