Plaatselijk Nieuws. VISSCHERIJ. van Tuyll, of eerst algemeene be schouwingen over de begrooting zouden worden gehouden, met een betoog, waarin hij het niet noodza kelijke daarvan trachtte aan te too- nen. Het werd haast een juridische speech, zoodat enkele leden riepen „Wij hadden al klaar geweest." Men weet wat de heeren gezegd hebben. Doorwrochte redevoeringen waren het niet, een juist beeld van den huidigen toestand onzer gemeen te heeft niemand gegeven. De een had een pessimistischen, de ander een optimistiscben kijk op den toestand. Wethouder Ver meulen behoort steeds tot de laatsten Wij achten dit niet van belang ontbloot en vinden het eensdeels een gelukkig verschijnsel. Maar toch gelooven wij dat het waar schuwend woord van den heer Net- scher noodig was, die zeide dat men den toestand toch niet al te roos kleurig moest voorstellen. Er is voorzeker een belangrijk percentage ingezetenen, dat een zorgelijke tijd doormaakt. En het is zooals de Voorzitter opmerkte: men moet zich niet blind staren op de huidige grootere inkomsten. Wij zullen er hitr niet veel van zeggen, vooral ook daar wij meenen dat het jaar 1916 ons een duidelijker beeld zal geven hoe de toestand in dit crisisjaar voor onze gemeente was. En dat weten we niet voor over een klein jaar. De hear Brink had een scherpen uitval aan 't adres van den Burge meester inzake de Levensmiddelen voorziening, welke door den voor zitter beantwoord werd met een niet geheel onverdiend verwijt aan den heer Brink, dat deze wel criti- seeren kan, maar zichzelf uit de zaak teruggetrokken had. En fijntjes merkte de voorzitter toen op, dat hij zich gelukwenschte, nu de Le vensmiddelencommissie voorstelde den heer Brink weer als haar lid te benoemon. „De zaak heeft uw liefde en ge hoort er dus in thuis." Daarna kregen we de dag van kleine dingen. Zooals 't bij de Wa- terstaatsbegrooting in 's Lands ver gaderzaal in 't groot gaat, ging het hier in 't klein. Ieder heeft zijn belangetjes, zijn wijk, zijn straat, zijn boomen. Natuurlijk is het goed, dat deze dingen eens gezegd worden. Belangrijk waren de vragen van den heer Laudeweerd over Normaal- feilen schok, na duizenden bloedige offeis, alles toch bij het oude hebben gelaten. Wat zij voor andere na tiën geweest mogen zijn, ons waren zij ten zegenGij weet, ons vloeit het bloed wat traag door de aderen, en wij zijn licht geneigd tot indom melen, wanneer wij niet wakker gehouden worden. En zoo waren wij ook ingedommeld iu de eerste helft dezer eeuw, omdat onze geheele staatsinrichting er op was berekend, onze natuurlijke slaapzucht te be vorderen. Daar kwam de groote schok in het midden der eeuw. Die wenkte ons toe tn riep ons toe, ron dom ons te zien, en dwong ons de handen uit te steken. Vrijheid! klonk de leuze, en vrijheid werd den volke gegeven, om zich met al zijne vermogens in alle richtingen te bewegen. Wel gaf dit eerst aan leiding tot velerlei strijd en strib- beling, en menigeen zag toen de toekomst donker te gemoet. Maar de bezadigdheid en het gezond ver stand, onzer natie eigen, beveiligden ons voor gevaren, waar menig an der volk zich blindelings in gewor pen heeft Wakkere deelneming aan algemeene belangen was een recht des burgers geworden en het besef van plicht, de zin voor stipte plichts vervulling, die zoo sterk is bij ons, dwong meer dan iets anders den burger, zijn recht te handhaven en ten nutte des vaderlands te gebrui ken. Die wakkerheid en burgerzin, op het staatkundig terrein geplant, vatte wortel, en breidde zich naar alle zqdeu uit op elk ander gebied van het openbare leven, in weten schap en kunst, in handel en nij verheid. De besten uit den lande werden gekozen tot de vertegen woordiging des volks, om de regee- nng ter zijde te staan, niet als een achterdochtig toeziende voogd, maar als em welmeenend raadsman en helper. Hot volk hield de oogen geopend, en kennis van zaken, door openbaarheid verkregen, lokte tot waarachtig vertrouwen en gewillige medewerking. Menig zwaar offer van bijzondere belangen werden gaarne gebracht ten behoeve des school en H.B.S. En belangrijk zeker ook het antwoord, dat als het Rijk ons niet helpen wil wij er zelf aan moeten gaan denken. Wij voor ons meenen ook dat een zoo belangrijke gemeente als de onze een H.B.S. noodig heeit, meer misschien dan Middelharnis, Numansdorp of Strijen. Voor onze zoo snel groeiende gemeente is middelbaar onderwijs een ontbeer- lijk ding. IJMUIDEN. Kerkeraacl. Tot ouderliog der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer L. P. Tismeer. In de plaats van den heer H. Beenhakker die naar Velseroord vertrok, werd tot diaken gekozen de heer W. de Lange. Besmettelijke ziekte. ln de zie kenbarak der militairen is een militair opgenomen, bij wie diph- theritis werd geconstateerd. Onder kameraden. In een vergadering van zeelieden alhier gehouden werd een stuurman van een trawler zijn horloge met gouden ketting ter waarde van f 60. gerold. De man, die reeds in den trein gezeten, zijn horloge en ketting miste, deed direct bij aankomst te Amsterdam aangifte bij de politie. Personalia. De Minister van Waterstaat heeft benoemd tot bui tengewoon opzichter J. W. van der Laan, te Zwolle, bij de werken van het Noorzeekanaal te Ymuiden. Belastingen. De kommies dei- Se klasse, De Maat is met ingang van heden van Bellingwolde naar Ymuiden B. verplaatst. De verplaatsing van den Rijks klerk 3e klasse B. Sieverts van kantoor Ymuiden naar kantoor Amsterdam I, en A. op de suiker is uitgesteld tot 1 April 1917. Bereiding van Medicinale Lever traan. De chemische industrie „Amsterdam" alhier, heeft naar de N.Hl.Ct. meldt, een aanvang gemaakt met de bereiding van medicinale levertraan en aan de regeering 2000 liter gratis ter beschikking gesteld, plus 2000 L. tegen f 1.50 (den halven vrachtprijs). Waar vaderlands. De zware druk der fican- ciëele lasten van. den staat were door loyale medewerking van allen verminderd een beter belastingstel sel, dat den arbeid vrij maakte, opende de wegen tot algemeene welvaart. Oude hinderpalen werden wegge- geruirad, misbruiken afgeschaft. Meenige instelling, met goede be doeling opgericht, maar allengs ontaard in eene loutere onderne ming van speculatie, werd aan hare oorspronkelijke bestemming terug- gegeve'en vele groote kapitalen, die daaidoor loskwamen, werden in allerlei bedrijf van handel en nijverheid gestoken, gaven werk en brood aan duizenden nijvere ingezetenen, en goede renten aan hunne bezitters. Zoo openbaarde zich alom leven en ontwikkeling in het groote en in het kleine. En vandaar dan ook de oorsprong van de wonderen, die ge hier aanschouwt. Reeds lang was geklaagd, dat Am sterdam's handel jaar aan jaar ach teruitging, en ten achteren raakte bij dien van Rotterdam, maar vooral van Hamburg en Antwerpen. Daar toe werkten onderscheidene oorzaken inede moreele en materiële. Onder de laatste was vooral de gebrekkige en tijd en geld kostende gemeen schap, met de zee zoowel als met het binnenland. Dit laatste nu was spoedig verholpen, zoodra namelijk de doortrekking van onze spoorwe gen naar Dusseldorf aan den eenen, naar Munster aan den anderen kant door de energie van hot Bestuur tot stand gebracht was. Maar het andere bezwaar bleef nog bestaan ei het was moeielijker daarin te voorzien. Toen won het denkbeeld veld, een kanaal te graven van het Y naar de Noordzee.Het kostte moeite, groote moeite, om dat denk beeld ingang te doen vindenwij schrikten zelve terug voor den om vang onzer plannen, en aanvankelijk was de bekrompen vrees, of men wel rente zou trekken van zijn geld, nog al te krachtig bij onze vermo genden. Maar een gelukkig toeval kwam gunstig tusschenbeide. Onder schijnlijk zal deze levertraan onder de ziekenhuis-apothekers in de groote steden verdeeld worden. IJ muider Taxi Onderneming. Zakenmenschen moeten zich vlug kunnen verplaatsen, worden meer malen vrij onverwacht naar onze groote steden geroepen. Daarom is een taxi-onderneming hier zeer zeker op haar plaats en heeft ongetwijfeld wel reden van bestaan. Bovendien heeft deze nieuwe onderneming be halve gewone en luxe rijtuigen ook een ziekenauto ter beschikking waar in IJmuiden, gezien de vele bedrijfsongevallen, behoefte aan is. Majoor Wonderolie". Het „Hollandsch Tooneel", directie Jac ques Sluiters Jr., hetwelk geduren de de zomermaanden in den Fras- catie Schouwburg te Amsterdam met groot succes 125 opvoeringen gat van de militaire klucht „Ma joor Wonde o ie" van A. Moezy- Enon, schtijver van „De Big van het 168e", maakt van af 1 Octo ber met 1 ovengenoemde klucht een tournée door Nederland. Den 3e November as. zal ook hier ter stede in de Gebouw „Cycloop" een opvoering van bovengenoemde suc ces klucht plaats vinden. De beken de auteur Tony-Schmitz (schrijver van Schellevis-Mie"), heeft deze klucht voor het „Hollandsch Too neel" bewerkt. De directie (staat er voor in dat bovengenoemde klucht volstrekt niet zedenkwetsend is, zoodat men met de grootste geruststelling er met zijn huisge- nooten naar toe kan gaan om eens hartelijk te lachen. Het Gezelschap bestaat uit de volgende personen: Dames: Mary Beekman, Marie Bouwmeester-Clermont, Cat. Kins- bergen-Rentmeester, Anna Nagte- gaal. Heeren: Jacques Sluyters Jr., H. Hulsman, Jan Wensma, Ad. Verzijl, Ant. van Elzen, Willem van der Hout, Tonny Stevens, T. Vischer, F. Correl, C. Vink, K. de Vries. De Amsterdamsche Pers, zooals het „Nieuws van den dag", „Han delsblad" en „Telegraaf" was vol lof over de opvoering van bovenge noemde klucht. TurnvereenigingFeestavond 15- jarig bestaan. Zaterdagavond j.l. de hervormingen, die langzamerhand werden ingevoerd, was ook eene betere regeling van onzen kolonialen handel, die allangs aan de vrije mededinging onzer kooplieden werd overgegeven. Daardoor werd het groote kapitaal der Handelmaat schappij, vroeger de eenige factor van dezen handel, te groot. En ofschoon dit lichaam nu met wijs heid en overleg zijne kapitalea op andere wijze besteedde, tot ontwik keling van onzen wereldhandel, het kapitaal bleef toch te groot, vooral door de jaarlijksche toeneming van het reserve-fonds en nadat de Schatkist, ten gevolge eener geluk kig geslaagde conversie in de eerste jaren van 50, ook hare laatste schuld aan de Maatschappij had afgedaan. Hoe nu de beschikbaar geworden milli oenen te verdeelen of te beste den De aandeelhouders hadden gezond verstand genoeg, om in te zien, dat zij nog een ander belang hadden, dan dat van aandeelhouder in eene anonieme sociteit, een be lang als burger van den staat, als ingezetene der hoofdstad, een dui zendvoudig belang bij den bloei van Amsterdam's handel. En zoo be sloot dan de Handelmaatschappij, met haar reusachtig vermogen zich aan het hoofd te stellen der reusachti ge onderneming, en tot de verbinding, van het Y met de Noordzee, door een kanaal tusschen Zandvoort en Yelzen, werd besloten. Haar crediet gaf crediet aan de zaak. Eens be gonnen, werd het werk met kracht duoigezetGod gaf er zijn zegen op, en ziedaar de vruchtY-Muiden, de haven van Amsterdam aan de Noordzee 1 En heeft de uitkomst aan de verwachting beantwoord „Meer dan dat! Amsterdam's haudel bloeit schooner dan ooit, en Hamburg en Antwerpen moeten het met spijt aanzien, dat én naar het Noorden én naar het Zuiden van Europa's vasteland, de groote han delsweg over deze plek loopt. Ver eden jaar zijn ruim 6500 schepen binnengekomen, en dit jaar zal het ge tal wellicht meer dan 7000 bedragen." gaf T. V. IJ. aan leden eh genoo- digden in de „Nieuwe Willem Ba- rendsz" ter eere van haar 15-jarig bestaan een feestavond. Bij de opening door den voorzitter van de feestcommissie, den Heer G. Lodder, werd den Heer A. W. Driessen Jr. eene oorkonde in gouden lijst aaDgeboden voor zijn vele werk, dat hij gedurende zijn 15-jarig lid maatschap van T. V. IJ., voor de vereeniging gedaan heeft. Het programma voor dien avond, dat uit voordrachten, dansen en intermezzo's bestond, viel in aller smaak. Het tooneelstukje „Het middag slaapje van Bombazijn", opgevoerd door de leden der feestcommissie, n.l. de dames C. Groen en A. Schmidt en de Heeren G. Lodder en A. J. v. d. Hurk, werd luidde toegejucht. Ook de standen vonden veel bij val. Zij stelden voor 1. Hygiëa's komst in de gym nastiekzaal. 2. Hygiëa wordt binnengeleid. 3. Huldiging van Hygiëa door de gymnasten. 4. Hygiëa wijst U op Uw plicht. Diverse aardige wedstrijden hiel den dien avond de animo er in. Het geheel was een recht gezel lige T. V. IJ. avond. VELSEN. Bedankt. De heer M. K. Hof stede, commies ter secretarie alhier, heeft bedankt voor zijn benoeming tot adjunct-gemeente-secretaris van Semarang. Militaria. Vorige week is het tentenkamp langs het Noordzee kanaal door de militairen opgebroken geworden. Verplaatst. De commies bij de Holl. Spoor alhier P. v. d. Goes is met iDgang van heden naarPur- merend overgeplaatst. SANTPOORT. Personalia. Bij de te Amster dam en Nijmegen gehouden exa mens voor stenografie en machine- schrijven, vanwege de Hollandsche Federatie van Stenografie, systeem 1. Pitman, slaagde mej. G. Goed hart, alhier, voor diploma machine- schrijven. Be jacht. In de Vrijdag ge houden jacht op het landgoed „Duin- „En de Maatschappij 't Is toch edel, dat zij zoo groot eene opoffe ring voor Amsterdam heeft gedaan." Zeker, dat is hetmaar hare aandeelhouders hebben gelukkig nog een andere, meer tastbare belooning genoten, dan het bewustzijn alleen van een goede daad. De kanaaltol, hoe matig ook gesteld, brengt heer lijke inkomsten op, ten gevolge van eon verkeer, zoo druk als men vroeger zelfs niet had durven droo- menbovendien geniet de Maat schappij, als aanzienlijk handels lichaam, zelve, dag aandag, uur aan uur, bijna onmerkbaar bij iedere transactie, maar deugdelijk merkbaar bij de opmaking der jaarlijksche onkosteDrekening, mede al de voor- deelen, welke de goedkooper en ge makkelijker waterweg aanbiedt. Dat heeft de laatste winter nog getoond. Ofschoon het ijs vijf maanden lang alle wateren bezet hield, het kanaal bleef steeds bruikbaar, evenals de spoorwegen, en terwijl alom de han del stilstond, hield die van Amster dam zijn geregelde loop, als midden in den zomer. Eindelijkgij hebt, toen wij straks aan Halfweg waren, aan uwe linkerhand de vruchtbare Haarlemmermeer gezien en aan uwe rechter eene uitgestrekte streek half gecultiveerde grond. Dit was de Y-polder, 8 a 9000 bunders groot, die leeggemalen is in verband met den aanleg van het kanaal. En bin nen weinige jaren zal de Y-polder den Meer-polder in vruchtbaar heid en rijkdom van O] brengselen de loef afsteken". „En wat zal de Maatschappij met die gronden doen?" „Ze heeft plan ze allengs te verkoopen." „En wat zal ze dan met het kapitaal doen, wat er van komt?" „Ja, dat kan ik u niet zeggen. Wie weet het Misschien wel de Zuiderzee droogmaken 1 Daar denkt men althans ernstig over." Hier werden wij in ons gesprek gestoord door een geroep van „Hei Holahei 1" dat blijkbaar tot ods gericht was. Men heeft er altijd een zekei onverklaarbaar bewustzijn en Kruidberg", waaraan ook Z.K Hoogheid de Prins deelnam, zijn 150 konijnen en 200 faizanten geschoten. Het heiwerk. Met het heiwerk van de te bouwen kerk werd Maandag begonnen. De aannemer denkt 10 dagen noodig te heb ben om de 242 palen in den grond te stampen St.-Ed. St.-Kicolaas en Barendsx. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak betreffende de aanvaring tusschen de stoomtrawlers „St-Ni- colaas" YM. 137 en „Barendsz YM. 4. De Raad is van oordeel dat de aanvaring tusschen de „St-Nicolaas YM. 137 en Barendsz" YM. 4 is veroorzaakt door een verkeerde manoeuvie van den wachtman op de „YM. 137". Deze is blijkbaar, na van den koers Z.W. op dien van N.O. gekomen te zijn, blijven doordraaien en heeft het schip niet tijdig gestut. Hierop wijst, dat men op de „YM. 4" het roode licht van de „YM. 137" in wit heeft zien veranderen, maar tevens dat tij dens de aanvaring het net van de „YM. 137" over bakboord stond. Immers de „YTM 4", die langs de B.B. zijde van de „YM. 137" schoof, greep met zijn net het net van de „YM. 137" en nam dit mede. De schipper van de „YM. 137" is in deze nalatig geweest. Hij heeft de wacht overgelaten aan een jon gen van 17 jaar, destijds niet in het bezit van keuringsbewijzen en die ter zitting blijk gaf slechts luttel bekend te zijn met de bepa lingen op het uitwijken. De schip per heelt deze voorschriften in alle opzichten overtreden en doordat hij de| wacht overliet aan een on bevoegden en onbekwamen matroos, is deze ramp veroorzaakt. Daarom straft de Raad den schip per van de „Y'M. 137" door hem de bevoegdheid te ontnemen als schipper en stuurman dienst te doen op een schip, als bedoeld in art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van drie maanden. Ook de schipper van de „Barendsz" YM. 4 is in deze nalatig geweest, doordat hij de wacht heeft overge laten aaa één persoon. Daar echter door deze nalatigheid de scheeps- van, of het ons geldt of niet, wan neer men op de straat wordt ach- terna-geroepen, -gehemd of -gekucht. Het geroep kwam van een Oost- indievaarder, die aan het havenhoofd zeilree lag. Een jong mensch liep driftig de loopplanx af en op mij aan. „He! gij hier?" riep ik, hem herkennende, tot mijn ouden school vriend Van Kammen. „Gelijk ge ziet 1" antwoordde de vroolijke jongen, „als de fortuio, met het ééne been op het land en met het andere op den oceaan. Ik ben passagier op de Thorbecke. Morgen zeilen wij uit. Ik ga naar Java 1" „Voor pleizier?" „Ook al. Maar dat minder. Ik ga er een kantoor opzetten". „Gij ook een fortuinzoeker?" „Wat zal ik u zeggen. Dat is nu eenmaal eene rage onder onze jongelui. Ik heb er lang voor gestaaD, of ik met een troep landverhuizers naar Suriname zou trekken. Maar daar is het al overvol. Ware ik schoolmeester, of dominé, of advo caat, of architect, dan ging ik daarheen. Toen heb ik gedacht aan de vrijhaven Curasao, om te gaan smokkelen met alle staten van de Golf. Maar mijn goede oom heeft mij altijd gezegdsmokkelen is gemeen! Dus, nu ga ik maar naar Soerabaia. Daar valt nog wat te verdienen". „En hebt ge aanbevelingen mee f' „Neen, beter dan datrelatiën. Ik heb een broer, die een kantoor toeft te Canton een ander is planter in het binnenland te te nu, wie kan ook die JavaaDsche namen onthouden Genoegik leb goeden moedde handel is evendig op Java, en wie daar werken wil, kan er werken, en vooruitkomen, Sr zijn er al velen heen, maar er is nog plaats voor meerderen. Boven dien, het leven is er allerprettigst, naar men zegt." „En wanneer denkt ge terug te komen?" „Vooreerst niet, en misschien nooit, of het moest zijn als afge-

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2