De Gunsteling. Gemeenteraad FEUILLETON. SPORT. Uit de Gemeente. Scheepvaart. Ingezonden. en 'kreeg zooveel hagel in zijn been dat dokter de Groot opname in de Joannes de Deo te Haarlem noodig oordeelde. N. Hl. Ct. Ontslagneming. De heer C. H. B. Lonbar Petri, president-kerk voogd der Ned. Herv. gemeente al hier, zal naar de Stads Ed. bericht, met 1 Januari 1917 zijne functie neerleggen; 21 jaar achtereen heeft hij een kerkelijk ambt bekleedde laatste6 jaar als president-kerkvoogd. Bestuursfunctie aangenomen. Mevr. H. de ClercqTeding van Berkhout is gekozen tot 2de voor zitster van de Commissie voor vrij zinnige godsdienstige lezingen en heeft deze functie aangenomen. Vergadering van Donderdag 2 Nov. 1916. Vervolg. Voorzitter: de Burgemeester. De begrooting van Openbare Werken wordt vastgesteld op f218110.91. Eveneens de begrooting van het gasbedrijf op f129787, idem van de waterleiding op f 53719.10idem van het Schaalarmbestuur op f9857.14; idem van het Roomsch-Katholiek Burgeil. Armbestuur op f 10.058.28; idem der Kamer van Koophandel en Fabrieken op f 459.01', idem der Schoolcommissie op f219.61. Het voorstel tot verhooging van het maximum van den Hoofderijken Omslag op f300.000 gulden wordt goedgekeurd, eveneens het voorstel tot aangaan van een kasgeldieening. In behandel-ng komt het voorstel van de leden A. J. Gerritsen en J. v. d. Steen tot nadere regeling van den toeslag op de jaarwedden en belooDingen van sommige ambte naren en werklieden. De heer Brink zegt het voorstel met sympathie te hebben begroet en waar ook de Minister van Water staat erkent dat IJmuiden een plaats is met een zeer hoogen levens standaard durft spreker met gerust heid voorstellen de grens van f1200 op f 1500 te stellen. Ook het rijk heeft die grens. De heer Gerritsen drukt zij u spijt er over uit dat B. en W. op het voorstel nog wat hebben beknibbeld. Er zijn veel menschen voor wie een paar gulden meer een heele uitkomst zou zijn, omdat zij eerlijk door de wereld wihen komen en hun bestaan thans zeer moeilijk is. De Voorzitter zegt dat het B. en W. veel te ver gaat Het kost ons te veel. Thans reeds geven wij f14000 toeslag. De heer Brink zegt dat het voorstel nog niet ver genoeg gaat en het een minimum is. Spreker zou wel verder gaan willen, maar (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (15) Op den achtergrond stonden als gewoonlijk de assessoren, die me bedrukter dan ode toeschenen. Wat is er toch gebeurd, vroeg ik zachtjes aan mijn buurman. Hoe, weet U dat nog niet vroeg hij. „Corlega Robertson is vandaag weg gejaagd." De schrik voer mij door de leden. Robertson was een van de beste werkers, een genie in de admini stratie, die een groote toekomst had. Weliswaar was hij vroeger een vrooljjke Frans geweest, maar sedert zijn verloving was hij ernstiger ge worden. Zijn bruid was de dochter van den oudsten ambtenaar. Als üij weggejaagd werd, wie stond dan nog vast mzijn positie. "Wat heefc hij gedaan?" vroeg ik weer. Een furie, met wie hij vroeger een liefdesbetrekking had aange knoopt, heeft hem op straat aange houden en een scene gemaaxt. En? „Eu 1 Niets." Maar dat is toch geen motief tot ontslag. Mijn collega haalde de schouders op. Heefc zijn schoonvader inspé mis schien. Het voorgesteld die is bijna op de knieën gevallen, opdat de toe komst v; n zijn kind niet verwoest zou worden. weet vooruit dat hij fiasco zou lijden. Nadat nog de heer Ver me uien het voorstel van B. en W. heeft verdedigd, zegt de heer de Boer dat hij gezegd heeft zich zijn stem voor het voorstel van de heeren Gerritsen en van d«r Steen te zullen voor behouden. Do Voorzitter zegt in ant woord op een vraag dat de Finan- ciëele commissie ongunstig dvi- seerde ep het voorstel van de heeren Gerritsen en van der Steen. De heer Brink merkt op niet op de vergadering der Financiëele Commissie te zijn geweest, anders zou hij legen dat ongunstig advies hebben gestemd. De heer V o o r e n zegt in de commissie in de minderheid te zijn geweest. Spreker zal voor het voor stel van de heeren Gerritsen en van der Steen stemmen, omdat hij weet dat de menschen het hard noodig hebben. Het amendement Brink om de grens op f 1500 te stollen wordt aangenomen met 76 stemmen. Tegen de heeren Vermeulen, Hand- graaf, Netscher, van Tuyll, Huijg en Uitendaal. Het voorstel Gerritsen, van dei- Steen wordt aangenomen met 94 stemmen. Tegen de heeren Ver meulen, Handgraaf van Tuyll en Huijg. De bespreking eventueele gunning bouw school H te Velseroord heeft reeds in besloten zitting plaats ge had. De gunning werd aan B. en W. opgedragen. Toegestaan wordt het crediet voor de afwerking en afdekking van het waterleidingterrein. Goedgekeurd wordt het voorstel tot machtiging der aanstelling van een tweeden controleur der levens middelenvoorziening in tijdelijken dienst en de uitbreiding der Levens middelencommissie. De Voorzitter zegt nog een mededeeling te hebben. Wij staan n.l. voor een moeilijke kwestie, die leelijke gevolgen kan hebben. In onze gemeente moeten als aard appelen gebruikt worden eigen heimers van het veen. Deze zouden tot half Februari moeten duren, doch kunnen dit lang niet. Waar het gaat om een bedrag van f 30.000 is het gewenscht stappen bij den Minister te doen om er op aan te dringen dat de regeering geen struisvogelpolitiek moet volgen. Immers, wanneer wij al 10 procent der kosten moeten dragen, zou spreker gaarne zien, dat wanneer verliezen geleden werden de regee ring ook daarvan 90 procent der kosten op zich zou nemen. Na overleg met deu heer Handgraaf vonden wij het wenschelijk de zaak te bespreken. De heer H an d graaf zet de zaak En wat deed de gouverneur? Hij verklaarde dat hij liever zelf zou vertrekken, dan hem weer aan te stellen. Ja, maar... wat? Luister zelf maar eens, hij spreekt er juist over Ja, er heerscht thans een gedrukte stemming in onzen kring, zeide de gouverneur met zachte, smartelijke stem alsof hij uitgenoodigd was tot het houden van een officieele graf rede, wij hebben een trouwe mede werker verloren, een jong ambtenaar met een goeden toekomst en nie mand zal dit zwaarder treffen, dan mij, die zelf zijn ontslag heb bevolen. Ik heb het gedaan zoo welwillend als ik kon, want voordat ik bericht aan den minister zond, gaf ik hem de broederlijke raad, zijn ontslag zelf aan te vragen, een raad, die h{j opvolgde. Oordeeit u zelf, heeren, heb ik daar goed aan gedaan Zijn gestalte scheen grooter te worden, een gloiie van strengheid scheen van hem uit te gaan. Een drukkende stilte heerschte, alleen een oude mopperaar, die zeif reeds op de lijst der onbruikbaren stond, meende huichelachtig O, U hebt daarmede de dank van het geheele college verdiend, mijn heer de gouverneur. U hebt iemand weggezonden, die door zijn vroegere onzedelijke levenswandel een groot gevaar opleverde voor de moraal der jongeren. Een valsch lachje overtrok het gelaat van den gouverneur. Gij vergist U, wat betreft het motief tot deze daad, geachte col lega, antwoordde hij en dan voegde hij er zachter aan toe Laten we wat achteraf gaan, op dat de dames ons niet hooren, en uiteen. In de deze week te IJmui den aangekomen aardappelen werden reeds zieken gevonden. Deze aard appelen kunnen wij niet kuilen en dat zou noodzakelijk zijn, omdat wij nu aardappelen op moeten doen tot 15 Februari, d. i. 90 wagons. Wanneer er veel zieken zijn kunnen groote verliezen geledon worden. Spreker zou zich m t de klachten willen wenden tot den Directeur van het Distributie-bureau. Verschillende heeren voeren hier over nog het woord. De heer de Boer zegt tenslotte dat het wen schelijk is, dat deze besprekingen aan de regeeriog worden medege deeld. Tot onderwijzer aan schoff D te Velseroord wordt benoemd K. Veu- ger te Burgerbrug. Eén stem was uitgebracht op L. Hoven te Win terswijk. Hierna wordt de vergadering gesloten. VOETBAL. STORM VOGELS I—H ORTUS13-1. Bravo blauwwitten! Met eene mooie overwinning hebt gij u op de eerste plaats gehandhaafd 't Begin van don wedstrijd is reeds dadelijk voor de „Vogels" en vurig vallen zij aan. Nog slechts enkele minuten is het spel oud of Witjan geefc zijn club de leiding. Heel kort wordt hier echter slechts van geprofiteerd, want direct hierop maakt Hortus gelijk. Dit ontmoedigt de Stormvogels echter niet en voortdurend zwerven zij voor het Amsttrdamsche doel. Bij één van de aanvallen weet Stormvogels rechtsbuiten op zeer keurige wij/e de blauwwitten de leiding te her geven. Na de rust speelt Stormvogels in den wind op en hoewel hun linksbinnen en linksbuiten zoodanig geblesseerd zijn, dat zij zich nog maar half kunnen geven, dominee- ren de „Vogels" toch steeds. Op keurige wijze verdedigt de Hortus- keeper echter zijn doel en succes blijft voorloopig uit. Kwartier voor tijd moet Gilberts uitvallen, doch da andere tien werken nu nog eens zoo hard. Voortdurend wordt het Amsterdamsche doel bestookt, en als de doelverdediger dan een blunder begaat, leidt Stormvogels met 3—1. Met dezen stand komt het einde. Bij Stormvogels allen goed. Een pluimpje voor den in valler. Het spel van Hortus was dikwijls zeer unfair. Stormvogels II verloor van een versterkt Haarlem III met 5—0. Het derde elftal verrichtte goed werk, door gelijk te spelen tegen R. C. H. III (1-1). Vermelding verdient nog de 1—0 let u vooral op wat ik zeg, jonge vrienden, hij wendde zich tot ons assessoren en 't was of hij mij meer in't bijzonder aanzag, „opdat geen misverstand tusschen ons rij- ze. Ik meen namelijk dat de leden van een regeeringslichaam. geen oude dames zijn, en betreffende de liefde behoeven ze zich dan ook volstrekt niet aan eenige voor schriften te houden. Ik zelf, mijne heeren, verberg het niet voor U dat ik wat dat aangaat een emotie vol verleden achter den rug heb en als er geen dames in de nabijheid waren, dan zou ik U menig amu sant voorval kunnen vertellen. Een ieder van ons zal wel iets meer op zijn geweten hebben, dan een liefde, zooals die voor Robertson noodlottig is geworden." Een stijf oud heertje mompelde iets, wij jongeren wierpen elkaar veeibeteeke- nende blikken toe, „En als h9t verder niets geweest zou zijn, dan had ik mijn jonge vriend de hand ge irukt en zou hem gezegd hebben lk feliciteer je, beste vrind, alleen zou ik voor je eigen bestwil wen- schen dat je in wat betere kringen je neigingen tot uiting zult doen komen. Dat zal je beter bevallen. Maar ik had ook tot hem gezegd, luistert u goed, mijne heeren, be hoedt je voor een schandaal. Ik sta hier als een behoeder der openbare moraal en zal ieder schandaal ge voelig straffen. Ik haat niets zoozeer als in 't openbaar aanstoot geven wat er toe zou kunnen leiden, dat het peil dei bevolking daalt. De wetten der moraal zijn voor de geheele menschheid. Elk is zijn eigen wetgever, hij kan doen en laten, wat hij wil, overwinning van Kinheim op Schoten I, welke zeker eene ver rassing was. Kinheim heeft over de fortuin Zondag niet te klagen gehad. Vol gens de S. E. heefc I onverdiend gewonnen met één nul tegen Scho ten, en II heeft met één nul gewonnen tegen Haarlem IV en dit is ook tengevolge van een gelukje. Kinheim III heefc gelijk gespeeld met 1 tegen 1 tegen H. S. V. III. Er was bij Haarlem IV tegenover Kinheim II veel meer samenspel, maar toch mocht het niet gelukken een puntje te maken, wat wel voor namelijk kwam door den keeper, B. Verhoef. Overwinningen. Onze plaatse lijke clubs behaalden Zondag weer overwinningen. Kinheim won op het terrein van Stormvogels, met 10 van Schoten, terwijl V. S. V. van H. S. V. maar eventjes met 101 heeft gewonnen. Openbare Werken. Uit de Me morie van Toelichting voor het be drijf Openbare Werken nemen wij het volgende over: Ontvangsten. Hoofdstuk I. Alge- meene Dienst. Kasgeld f 100.000 Hoofdstuk II. Gemeentewerken. Ontvangsten voor werkzaamheden, verricht voor de gemeente f 68475.48 voor gemeentebedrijven f 2580, voor derden f 8050, totaal f 79110.48. Hoofdstuk III. Reinigingsdienst. Werkzaamheden voor de gemeente f 25300.86, voor bedrijven f 115, voor derden f 3855, verkoop compost f 2000, bijdrage der gemeente dekking te kort faecaliëndienst f 735. Totaal f 32005.86. Hoofdstuk IV. Ontsmettingsdienst Werkzaamheden voor de gemeente f 1778.19, voor derden f432. Totaal f 2210.19. Uitgaven. Hoofdstuk I. Algemeene Dienst. Salarissen f 21554. Vergoe ding rijwielen f 430. Hiervan komt f 16358 ten laste van andere dien sten. Blijft f 5196. Terugbetaling kasgeld voor het bedrijf f 100.000. Totaal uitgaven Hoofdstuk I 112109.55, waarvan f 12109.55 komt ten laste der an dere hoofdstukken. Blijtt f 100.000. Hoofdstuk II. Gemeentewerken. Totale uitgaven f 79110.48. Hoofdstuk III. Bouw- en Woning toezicht. Kosten f 4784.38. Hoofdstuk IV. Reinigingsdienst. Voor de gemeente te verrichten werkzaamheden: beltdienst f 5215, ophalen huisvuil en vegen f 12725, Algemeene Reiniging f 1550, totaal f 19490. Voor derden te verrichten werkzaamheden: rioolwerk f 350, Rijksvisschershaven f 2655, Faeca liëndienst f 1085, totaal f 4090. maar hij moet er voor waken an deren aanstoot te geven. Toen ik, door groot vertrouwen tot deze post geroepen werd, heb ik mij tot plicht gesteld deze stelregel streng na te komen en zonder aanzieDS des per- soons te straffen, wat daarmede in strijd is. Ik ben sterk voor openbare orde, mijne heeren en met denzeifden haat waarmede ik revo lutionairen vervolg, trek ik tegen ieder te velde, die zijn vrije levens opvattingen voor het publiek ont hult. Ik zelf mijne heeren zou den geen die het zou wagen in mijn huis de granieten fundamenten der zedelijke orde te forceeren, aan den iijve straffen." Zag hij mij aan? Of was het mijn slecht geweten, dat mij deed beven? Hoe trots, hoe verheven stond hij daar Waarlijk er behoorde niet veel scherpzinnigheid toe om te besef fen dat een zedelijke afgrond ach ter zijn rede gaapte, en toch was ieder onzer overtuigd, een hoogere openbaring vernomen te hebben. Zij haaten hem allen en toch bogen ze onder de macht zijner persoon lijkheid. Ik voor mij, ik dacht er met schrik aan, wat mij wachtte zoo hij slechts eenige verdenking tegen mij had, eigenlijk had ik daar nooit aan getwijfeld. Op dit oogenblik stond zij voor mij. Mooi... glimlachend als altijd. En terstond kwam ik weer onder huar bekoring. Nu, mijnheer Bunger, zeide ze, vriendelijk knikkend, „uwe schetsen behooren wel zoo wat cot het rijk der mythen?" Ik heb ze meegebracht. Een blik van verstandhouding Totale uitgaven reinigingsdiens: f 32005.86. Hoofdstuk V. Ontsmettingsdienst Totale uitgaven f 2210.19. De begrootiDg van Openbare Wer ken sluit dus in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f218110.9L VELSEN. Aangekomen 3 Novemj ber: Eendracht, st. Amsterdam ledig. Vertrokken 6 November: Eem dracht, st., Londen, papier. Buiten verantwoordelijkheid van de Redact Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U nog eenige plaatsruimte af te staan voor onder] staande regelen. Dat mijn ingezonden stuk, getiteld De arbeidsregeling in hethavenbedrijj, stof zou doen op waaien was tt begrijpen, en ik schreef immers wee hem die daar verandering is tracht te brengen, en ziedaar, ds advocaat van kwade zaken is it zijn wiek geschoten en vraagt he! woord. 't Wordt mij geachte lezers, noa al gemakkelijk gemaakt. Gelukkig erkent Schilling dat ei wantoestanden bestaan, ergo; mei een beroep op de wantoestanden in anderen plaatsen prachtig argu- ment nietwaar? Daar heb je honi vast aan. Ja Schilling, ik maak mij sterk, dat 't zelfs ia het achterste hoekje van China nog niet heelemai! in orde is, mogelijk doolt daar- ook, nog een Chinees rond, die, net als' S. hetzelfde zegt, en dan heefc die man ook gelijk. Nu komt S. ons vertellen, dat hij pretentieus genosg is, om te meenen, er ook iets v&n' te weten, en dat is best mogelijk, en zoo veel te beter, dan kan er tenminste zakelijk gediscusseert worden. Dan moet ik om te begin nen doen opmerken, dat ik mij niet aan overdrijving heb schuldig ge maakt, want S. komt zelfs mijni beschuldigingen nog wat aandikken;! luister slechts. Een havenarbeider heeft het over; diensten bewijzen aan reeders enz; Jawel, „een havenarbeider", er zijn! er ook nog die kolen gaan tremmen om zoodoende IJslanders te mogen lossen, of met briefjes komen van een reeder dat ze in een oceaan boot moeten. Zoo ziet gij dat aller hande praktijken worden gebezigd om te verdienen. Juist S. de spijker op zijn kop geslagen, en ik zou een legio van die beschuldigingen aan het adres van zekere personen kunnen doen, maar laat het namen noemen achterwege, ik vind het niet redelijk hoogstaand, om zjjn volgde. „Mijne vriendin, mijn goede, goede vriendin" had ik wel willen uitroepen. Ze wenkte me geheimzinnig en ging me op de teenen vooruit naar een hoekje, terwijl de dames ons lachend nakeken. Ik ontvouwde voor haar de arm zalige blaadjes. „Niet kwaad, zoowaar U hebt talent." riep ze met kennersblik. Antigane van Krean, nietwaar? Antigane moet voorgesteld door juffrouwHierna ging haar stem over tot een zacht gefluister. „Wij moeten om bij het rendez vous voor verrassiDg te zijn, aan tafel luid plaats en tijd bespreken." Ik moet wel zeer verbluft gekeken hebben, want ze lachte luid en zeide „Maar meneer U doet alsof ikl' aan de kannibalen wil overleveren." Achter ons stond plotseling als uit de aarde gerezen de gouverneur en keek over mjjn schouder heen. „Heel mooi niet waar?" zeideze kalm1 „Waarlijk, vriend, je bent je car rière misgeloopen. „Dat ik dat van u moet hooren, mijnheer de gouverneur", antwoord de ik, waarop hij mij op de schou ders klopte, alsof hij meendeals het van hem afhing, dan zou hij mij wel weten te troosten. Altijd optimistisch. Zijn echtgenoot® wierp me een blik toe: U ziet hoe gevaarlijk hij is toen verwijdeiden we ons van elkaar. Met ongeduld telde ik de minuten. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2