Vulpenhouders Depot: Boekhandel P. F. C. ROELSE. Ilttli Faillissement. en andere GR0OT£ WOORRAftO i voor1 iedere hand een pasaentle pen vaofradig VISSCHEKO. Plaatselijk Nieuws. AGENDA. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Ad verten tiën. een flinke Dienstbode. DIENSTBODE. een jongste bediende, Nette Commensaals een kamertje met zolder 880 oogemeubileerde etage üoteoh. ameublement Uit de hand te koop Leider: K. JANSEN. JONGE LIEDEN van beiderlei sekse, wier leeftijd varieert tusschen 12 en 20 jaar, en die wensclien deel te nemen aan bovengenoemde cursussen, kunnen daartoe ingeschreven worden op DONDERDAG 9 NOVEMBER van 57 uur in liet Gymnastieklokaal van School B te IJmuiden (hoofd de Heer Ten Napel). antipathieën om welke redenen ook bot te vieren, en ons niet bevriende personen als zondebok te laten fungeeren, en het algemeen belang is daar toch niet mee gebaat. Een regeling scheppen, dat al die practijken, zooals S. er eenige op somt, en die regel zijn aan de kant, niet meer voorkomen kunnen, daar hebben de havenarbeiders meer belang bij, en het kwaad zit niet alleen in die tremmer, die bepaald geen vriend van S. is, (maar geen schrijver is van deze ingezonden stukken S. zal daar zeker wel rekening mee willen houden?) Hoeveel leden van de Centrale Bond zijn er Zondags en in de week wachtslaven voor een habbekrats alleen omdat zij dan de booten mogen lossen? Hoeveel leden van Uw Bond werken er bij de Wed. Groen, De Algemeene, De Mare zaten, Beheer enz., op de trawlers aan de over kant, helpen op- en aftuigen van loggers, stoomfietsen, bikken, schil deren, enz. enz., naar 24 a 30 cent per uur, alleen omdat zij daarmede een plaatsje veroverden in de vaste ploeg om te lossen? zij hebben precies hetzelfde gedaan wat die tremmer deed, Schilling. Voorheen werd bij Doggersbank 125 centen uitbetaald voor Zondags wacht doen op de trawlers, er werd 25 centen per uur betaald voor de diverse werkzaamheden aan de overkant, alleen omdat de menschen daar mede het recht hadden in de vaste losploeg te blijven want een zekere D. die voor dat jodenfooitje geen wacht meer wilde doen, werd uit de vaste ploeg 'outslagen, en als S. liet niet weet of begrijpt dan vraagt hij hat maar aan de havenarbeiders dan zullen die het hem wel zeggen, wat een iedeale toestand dat is, Is het soms niet waar dat ver scheidene aannemers hun plaats- genooten voortrekken, zco zelfs dat op de kant de havenarbeiders riepen, moeten het allemaal Urkers zijn? of, loopen er nou niet anders als Egmonders? Dat S. het niet meer weet, kan ik best begrijpen, eens in de 8 maanoen komt z'n EdelAchtbare op de kant, om de vuile wasch te beredderen van de leden onderling. Het is S. immers bekend dat er havenarbeiders zijn die fooien heb ben aangepresenteerd, hij vertelt het toch immers zelf En toen voor eenige tijd terug een kastelein volk aannam, toen was het voor ieder duidelijk waarom de natte gemeente de voorkeur genoot, het was voor ieder duidelijk, alleen S. snapt daar niets van en vreest dat er geen bewijzen zijn. Ja ik maak mij sterk als je do kastelein en de mannen naar mijn beschuldiging verwijst, dat zij met stalen gezicht zuilen verklaren, niets van aan hoor kan je denken en S. is hun advo caat. En wat al die aannemers van één of een paar booten betrefc, och onnoozele ziel, gaat eens kijken, en gij zijt er niet van genezen, maar je wordt er bepaald onpasselijk van. En met geen woord rept S. over dat manifest, wat onlangs aan de kant verspreid werd, waar leden en zelfs een bestuurslid van de Centrale Bond hun krachten aan gaven, wat bezielde die mannen toch S? zat en daar geen edeler drijf- veeren achter dan de kift of waren die leden en dat bestuurslid niet erg sniK? Want met verkondigen dat er volslagen anarchie aan de kant heerscht verdwijnt die nog niet, of is 't al voldoende als hier en daar een aanplakbiljet aange plakt zit, want door de veelvuldige regens regent wel het biljet, maar de anarchie nog niet weg. Of uit het oog, uit het hart Toch dient nog vermeld dat S. verregaand brutaal is, om te schrijven, dat alle aannemers worden beschuldigd, en ik wil er op wijzen dat ik schreef (de enkele goede niet te nagespro ken). En als S. het wenschelijk vond dat ik er aan toe zou voegen, de één weet net en behoorlijk te leven, en bij den ander is't zoo'n janboel, waar zoo veel niet in kan komen, of er is nog te kort; dan zeg ik neen, merci, zeg U het maar, ik weet te goed wat een huisgezin noodig heeft, en wat het soms ten achter is. En of ik grondige bewij zen heb nog genoeg waarde vriend, behalve de hierboven vermelde, maar ik ben niet genegen om een paar personen openlijk te kwalifi- ceeren, als de organisatie's niet be reid zijn, de algemeene toestand te verbeteren, zoo ja, dan ten alle tijden, want een steek op oen dood paard meer of minder geeft toch niets. En als S. aanjjnij vraagt of ik het soms weet, wat die Centrale Bond alzoo tot stand gebracht heeft, dan moet ik eerlijk verklaren, het spijt mij S., maar ik kan je er niet aan helpen, ik weet het ook niet. Maar wat ze niet deed en doet, dat heb ik voldoende aangetoond, en ik niet alleen, dat bewijs leverde uw bestuurslid en die paar leden aan mij en anderen, ik vind het jammer van al die guldens die er wekelijks worden uitgegeven aan al dat peuterwerk, wat naar buiten uitgesmeten wordt met de el, om de geit en den hoeder te bewaren, want heusch ik behoef geen standje te redden S., en deed dat ook niet want ik stond eerder met de schoe nenbak, op de Dam, dan dat ik gesalarieerd bestuurder was van een bond, waar reactie hoogtij viert. EEN HAVENARBEIDER. Kostelooze lichaamsoefening. Naar aanleiding van het jongste regee- ringsbesluit inzak© de lichamelijke opvoeding van jongelieden van bei derlei secte, ha den schoolpijchtigen leeftijd, wenscht ondergeteekende het volgende onder de oogen van IJmuidens burgerij te brengen Waar langen tijd Nederland inza ke de behartiging der lichamelijke óntwikkeling ten achter heefc ge staan bij andere natiën van Europa, zoo begint thans kentering te ko men in de gedachten over deze zoo belangrijke kwestie. Tot voor eenige jaren werd zoo goed als niets van regeeringswege gedaan, om de lichaamsoefeningen na het twaalfde levensjaar te be vorderen, behoudens natuurlijk het geven van subsidièn aan corpora ties of lichamen, de deze taak of een gedeelte ervan op zich genomen haddon, zooals b.v. het Nederlandsch Gymnastiekverbond, de Nederland- sche Bond voor Lichamelijke opvoe ding en meerdere. In 1913 werden eenige besluiten genomen, die op den aanvang van een nieuw tijdvak wezen, enthans zijn van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken zoodanige besluiten uitgevaardigd, dat voorstanders van lichaamsoefening eindelijk een groot deel hunner .idealen verwezenlijkt zullen zien. Tot het beoefenen van gymnas tiek, verschillende onderdeeien der lichte athietiek en openluchtspel wordt voor iedereen, d.w.z. de in den aanhef omschreven categorie van personen, de gelegenheid open gesteld, waarbij eventueel te maken onkosten voor rekening van het Rijk komen. Dit zal geschieden op de volgen de wijze Het Rijk stelt deelname open aan Kostelooze Rijkscursussen in Gym nastiek enz. Elke groep leerlingen, of vrouwe lijke of mannelijke, wier leeftijd loopt van 1220 jaar, moet ten minste groot zijn 24 personen. Deze leerlingen ontvangen het on derwijs geheel kosteloos gedurende 2 X één uur Per ,week. De op te richten cursussen staan onder lei ding van gymnastiekleeraren of anderen, welke hiertoe eveneens bevoegd zijn. Verder staan deze cursussen onder toezicht van de inspecteurs der lichamelijke opvoe ding. Voor de leerlingen wordt na ze keren tijd het behalen van vaardig heidsdiploma's in het uit zicht gesteld. In verband nu hiermede wenscht ondergeteekende, gymnastiekonder- wijzer, een of meer dergelijke cur sussen, zoowel voor vrouwelijke als voor mannelijke leerlicgen, in IJ muiden te geven en zal de gele genheid tot inschrijving open stel len op Donderdag 9 November, des avonds van 57 uur in het gym nastieklokaal van school B (hoofd de heer Ten Napel. K. JANSEN. Zie de desbetreffende advertentie. SWAN- Onze visscherij. Donderdag was het besluit gevallen, dat de traw lers zouden gaan varen, doch het werd Zaterdagmiddag voor het eerste gedeelte vertrok, Dit was trouwens een gevolg van de geno men beslissing om de schepen in couvooy te laten vertrekken, te laten visscheu en thuis te stoomen, waarvoor een klassificatie der sche pen vooraf moest gaan en we zei den het reeds, zulks zou nog wel eenige moeilijkheden met zich mede brengen. Toch konden, dank zij de bekwame spoed, waarmede deze klassificate door een commissie van twee reeders en twee schip pers werd ter hand genomen, Za terdag reeds ruim veertig stoom trawlers naar de visscherij ver trekken. We laten hieronder de klassi ficatie en de verdeeling der klassen in groepen volgen, doch merken op, dat in sommige gevallen in de samenstelling der groepen van iedere klasse wijziging moest wor den gebracht, wat op zichzelf ook geen bezwaar was. Aan de indee ling in klassen wordt nochthans zoo veel doenlijk streng de hand ge houden. De vloot, thans bestaande uit 146 schepen, zal in drie klassen worden verdeeld. De eerste klasse omvat de grootste snelvarendste schepen, de tweede klasse minder snelle en kleinere vaartuigen, ter wijl de derde klasse de overige booten omvat. Elke klasse is weer verdeeld in ploegen, n.l. de eerste heeft vier ploegen van 11, 11, 11 en ^sche pen. Deze schepen zijn de volgen de: Eerste ploeg: Mary, Titan, Ja- coba, Tres Fratres, Oceaan IV, Richard, Zaanstroom IV, Pieter Cornelis (IJM. 146), Liesbeth Betty, Annie Josina en Jobanua Henriette. Tweede ploeg: John Brown, Clara Nico!, Gerbrig, Mies en Truus, Er nestine Pauline, Hercules, Dahlia, Erica, OdiD, Tbor en Eendracht I. Derde ploegChristine, Jacq. C!a- sina, Eveline, Peter D., Visclijan, Zaanstroom 1, Zaanstroom II, Ber tha Elisabeth, Sophie en Truus, Eendracht II. Vierde ploeg: Anna, Wilhelmina, Balder, Freia, Oceaan 11, Oceaan III, Piutos, Camelia, Johan na Elisabeth en Heemskerk. De tweede klasse is eveneens verdeeld in vier ploegen met resp. 12, 12, 11 en 10 vaartuigen. Deze zijn als volgt samengesteld. Eerste ploeg Walrus, Zeeleeuw, Nelly, Beer Portugal, M. C. Klein, Frohn I, Shamrock, Joh. Bertha, Ho.land IV, Heniiette Elize, Beatrice en Con cordia. Tweede ploeg: Dolfijn, Wal- visch, Acacia, Adriatic, Joh. Nico- letta, Emma, Greuvers, De Twee, Holland VII, Pieter Cornelis (IJM. 150), Louisa en Bertha. Der de ploeg omvat de schepenRot terdam, 's Gravenhage, St. Nico- laas, Albatros, Pelikaan, Poseidon, Paris, Holland I, Onderneming, Henriette en Trio. Vierde ploeg: Eisa, Louis Groen Jr., Invierno, Dordrecht, Batavier II, Hasenkamp, Nicolaas, Urania, Holland II, Wil helmina (P. S. 2). De derde klasse is verdeeld in vijf ploegen van 11, 11, 12, 12, 12 schepen ieder. De eerste ploeg heeltBetsy, Bruin- visch, Meadows, Gerberdina Johan na, Clasina Luther, Clyvia, Celtic, Julie, Streyff, Chatarina, Pallas en en Maatje. Tweede ploegOtono, Zeehond, Castle, Catharina Duyvis, Seladon, Begonia, Fiamingo, Mar- garetha, Martha en Perseus. Derde ploeg: Jonkheer Van den Brande- ler, Calabria, Marie R. Ommering, Lobelia, Oceanic, Zeemeeuw, Maria van Hattum, Swift, De Een, Pene lope, Derika, Middelburg. Vierde ploegVerano, Strathbogie, Strath avon, Olympic, Mini, Elie, Chem- viere, Juliana, Pan, Zaanstroom V, Union, Simon en Delfland, terwijl de vijfde en laatste ploeg de sche pen telt met de namen Etty, Ce- lestine Juliette, Strathdee, Mouth, Pieter Jan, Majestic, Elisabeth, Anny, Nellie Gezina, Oceaanster I, Holland V en Amstelland. Maandag j.l. vertrokken weder een dertigtal stoomtrawlers en zoo zullen binnen enkele dageD de overige schepen wel volgen. Dat het in convooi vei trekken, visschen en thuisvaren op den duur zal zijn vol te houden, meenen we te mogen betwijfelen. Er zijn o.i. te veel, geenszins denkbeeldige, moeilijkheden aan verbonden, doch met goeden wil en eenige opoffering zijn vele daarvan te overwinnen. .Nochtans hopen we, dat de zeelieden hun doel bereiken, al moet 't ge paard gaan met finantieele opoffe ringen van beide zijden. Want de veiligheid der opvarenden heefc het recht, die te eischen. Met het oog daarop is ook namens de zeelieden de wensch naar voren gebracht om een vijfde raatroos op Lder schip te plaatsen voor betere nacht en betere uitkijk, juist nu dringender, nu de schepen in con vooi varen en visschen. Waar reeds op onderscheidene schepen een vijfde matroos geplaatst is, zullen de overige reederiien ook met dezen uitgesproken wensch rekening gaan houden. Hopen we hartgrondig, dat de oorlogvoerende naties thans onze visschersvloot ongestoord zullen laten visschen waarop we evenwel niet zeer gerust zijn en dat het aantal slachtoffers thans voldoende zij. Nieuive schepen. Hier is aan gekomen de nieuwe stoomkorder- drifter Albert Cornelis. Y. M. 272, voor de Mij. „De Elf Provinciën", gebouwd door de Machinefabriek Delfshaven te Rotterdam. Verkochte schepen. De Mij. Beheer heefc den stoomkorder Erica Y. M. 21, verkocht aan den heer W. den Duik Jacz. te Scheveningen. Be Y. M. 97. Op den uitge bleven stoomlogger „Burgemeester Vening Meinesz" Y. M. 97, is be- behalve de genoemde leden der be manning ook nog omgekomen de 14-jarige Duijm van Wijkeroog. IJMUIDEN. Monsterboekjes. Naar we ver nemen is door den Commissaris van Politie, fuugeerend Waterschout, in opdracht van hoogerhand een onder zoek ingesteld naar het in dienst nemen van schepelingen op stoom trawlers op zoogenaamde monster- boekjes, 't Is toch meermalen ge bleken, dat schepelingen die om een of andere reden, tijdelijk wilden verdwijnen, hetzij wegens desertie, hetzij om een gevangenisstraf te ontkomen, op valsche namen boek jes hadden verkregen, waardoor ze een plaats op stoomtrawlers konden krijgen. Rijiciel gestolen. Ten nadeele van de Directie is uit het kantoor der Mij. „Hera" een rij wiel gestolen. DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 79 uur. Lezing door Ds. T. Doeveadans van Amsterdam „Christus en de arbeid", gebouw voor Chr. Belangen, 8 uur. Hollandsch Tooneel „Majoor Won derolie", gebouw Cycloop, 8 uur. VRIJDAG. Aanbesteding bouwen school H, ten Raadhuize, half twee. ZATERDAG. Aanbesteding bouwen pakhuis enz. door den heer J. Visser Hzn., Augusta-Hotel 8 uur. IJMUIDEN. Woensdag, 8 uurDs. Creutzberg Oude Kerk. Dond-rdag 2 7, uur: Huwelijks inzegening door Ds. Creutzberg. Vrijdag, 71/,, uur: de heer Doe- vendans, Chr. School, Breesaap. SANTPOORT. Donderdag 10 uur: Huwelijksin zegening door Dr. G. A. v. d.Bergh van Eysinga. Gevraagd Adres: Kennemerlaan 6. Mej. VAN DEN SCHOOT, Rijks straatweg Santpoort, vraagt een Ten kantore vari Notaris BOER LAGE te Velsen wordt gevraagd liefst niet ouder dan 14 jaar. gevraag!. Adres te bevragen adv. bureau P. F. C. ROELSE. I kan deelnemen in op te richten Visscherij Maatschappij. Brieven met opgave van voor waarden en bedrag van aandeel oader letter P. K. aan het bureau van dit blad. TE HUUR GEVRAAGD voor vrouw en 1 kind. Huurprijs f 1,75. Brieven onder lett. R 132 Adv. Bureau ROELSE. Te huur aangeboden liefst echtpaar zonder kindereD. Direct te aanvaarden. Br. boekhandel C. J. SNOOIJ. Ter overname aangeboden bekl. met moquette best. uit canapé, 2 fauteuils en 4 stoelen. Aanvragen onder no. 241 bureau van dit blad. een compleete le klas STAL HOUDERIJ, inventaris, paarden, rijtuigen, wagens, kapicière enz. Adres: Wed. L. SMIT, den Helder. Bij vonnis van de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem d.d. 7 Novembsr 1916 is de Neutrale Coö peratieve Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging „Voor Allen" gevestigd te IJmuiden, verklaart in staat van faillissement, met benoeming van den EdelAchtbaren Heer Mr. P. J. G. VAN DER MUELEN, tot Rechter Commissaris en van den onderge teekende, Advocaat en Procureur kautoorhoudende te IJmuiden Julia- nakade 25, tot curator. De Cu ra tof Mr. A. W. HELLEMA.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 3