ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Immèh Mettelir. N.J.LANKHORST&Zn. No. 108. Zaterdag 11 November 1916. 2e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WJLLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROEL5F, Kanaalstraat. Te Velseroord bij v. Til burg, Willebsrordstr. 83. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vaij Pteurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing bet oude en liet nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Pluimvee-besluit 1916. Begeeringsrij st. Plaatselijk Nieuws. LIJK-TOUW Lichte Seizing Zware Seizing Dunne Spcerrecp BFSflKLSJN WEEFLIJN BOLSL1NES GETEERD SCHIEMANSGAREN IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlfiN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—5 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hel Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat blijkens missive van het Veevoeder bureau voor Noord-Holland te Am sterdam (Vondelstraat 38), velende strekking van het Pluimvee-besluit niet begrepen hebben, althans de daarin gestelde bepalingen niet strikt nagekomen zijn. Dat de handelaars en winkeliers, die Regeeringspluimveevoeder wen- schen te verkoopen, voor de maanden December 1916 en volgende telken male op aanvraagformulieren, welke ten kantore van bovengenoemd Veevoederbureau tegen vooruitbe taling van 4 cent per exemplaar verkrijgbaar zijn, moeten invullen de bij hun over de afgeloopen maand ingekomen bons van pluimveehou ders (zie Pluimvee-besluit onder no. 1) en deze aanvragen vergezeld van die bons en een verklaring van of vanwege het gemeentebestuur hun ner woonplaats, dat zij aangewezen zijn als leveranciers van regeerings pluimveevoeder (zie Pluimveebesluit onder no. 3) bij het Veevoederbureau indienen. Deze aanvragen voor December moeten uiterlijk 14 November a.s. in het bezit van bovengenoemd Veevoederbureau zijn. Na dien datum inkomende stukken worden onverbiddelijk ter zijde gelegd. Betreffende de November-distribu- tie ontvangen de handelaars (win keliers) binnen enkele dagea bericht, omtrent de aflevering. Velsen, 6 November 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend dat bij de verschil lende winkeliers in deze gemeente, voor bet publiek* verkrijgbaar is, „Normaal margarine", tegen den prijs van 45 cent per 7» K.G. Deze margarine is verpakt in stukken van Va en V* K.G. gewikkeld in perkamentpapier, bedrukt met de letters „Normaal margarine". Klachten over de kwaliteit dezer margarine, gelieve men in te dienen bij het levensmiddelenbedrijf der gemeente Velsen. Velsen, 4 November 1916. De Burgemeester van Velsen, H. vsR LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat bij d® verschillende winkeliers in deze gemeente regeeringsrijst ver krijgbaar is tegen den prijs van 14 cent per Va K.G De winkeliers mogen geen hioogere prijzen berekenen, hetzij voor ver pakking hetzij voor thuis bezorgen, of andere werkzaamheden. Intus- schen kan levering in verpakking of aan buis slechts verlangd worden voorzoover die gebruikelijk was. Evenmin is het geoorloofd', aan den verkoop eenige bijzondere voor waarden te verbinden, met name die van bet bijkoopen van eenig ander artikel. Klachten, over niet inachtneming van bovenstaanden maximumprijs, gelieve men in te dienen bij bet levensmiddelenbedrijf (Raadhuis Vel sen). Velsen, 9 November 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. IJMUIDEN. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat met ing ang vaD 12 November e.k. la. De gelegenheid om, des Zon dags zonder betaling van busrecht, aangekomen stukken, van de post kantoren af te halen, wordt opge heven. 2e. De bij brievenbussen zullen slechts éénmaal gelicht worden, welke lichting, tenzij bijzondere of plaatselijke omstandigheden zich daartegen verzetten, in de. ochtend uren behoort plaats te vinden. 3e. Aan te teekenen f m te advi- seeren stukken, met uit zondering van die met het opschrift „storing op de telegraaflijn" en die,, waarvan expresse-bestelling verlaD gel wordt, worden niet ter verzending aan genomen. Oneerlijke loopjongen."De 141-jarige loopjongen G. van den apotheker K., aan den Koninginneweg te Haarlem, die verleden week ver dween met ongeveer f 90, zijn patroon toebehoorend, heeft zich aan bet politiebureau aangemeld zonder één cent op zak, Het bedrag had hij naar de Stads- Ed. meldt, te IJmuidon em Araster dam verteerd. Tegen den jongen is proces-verbaal opgemaakt. Treinontsporing. Van <den snel trein 165 AmsterdamIVmuiden zijn Woensdag bij het pa,sseeren van het stationsemplacement Half weg de laatste twi»e wagens, passa gierswagens, ontspoord en eet n eind meegesleurd, tot ize van den trein SMEEK- afbraken. Van de inzittenden zijn vier personen licht gekwetst. De geneesheer van Halfweg en eenige hospitaalsoldaten verleenden hulp. Een der wagens is grootendeels vernield. Het o..geval is vermoede lijk ontstaan door het te vlug over- werpen van een wissel. Van de lichtgewonden werden twee personen naar Amsterdam vervoerd, terwijl de andere hun reis naar IJmuiden konden vervolgen. Desertie. De Haarlemsche recht bank veroordeelde P. H. te Schie dam, die alhier aangemonsterd had, doch deserteerde, tot een week gevangenisstraf. Baldadigheid. Gisternacht zijn door baldadige dronken visseherlie- den ruim 20 ruiten in de rijksviseh- hai stuk geslagen. Tegen den hoofd dader J. K. is reeds proces-verbaal opgemaakt. Belangrijke arrestatie. Door de politie alhier is met een sleepboot van een Maandagnacht binnenge komen logger afgehaald de gedeser teerde en ontvluchte milicien M. die van verschillende diefstallen verdacht wordt. O.a. van f 6500. en een motorrijwiel te Eindhoven. M. is gevankelijk naar Haarlem ge bracht. Hij had onder een valschen naam op den logger een plaats ge vonden buiten de monsterrol om. Vermissing. De caféhouder de V. heeft aangifte gedaan dat hij uit de toonbanklade f 25.heeft vermist. De politie stelt een on derzoek in. Aanhouding. Alhier is een mi litaire deserteur J. v.V. aangehou den, die zonder verlof zijn stand plaats Oosterhout had verlaten. Opruiming. Niet minder dan zes zwervers straatschooiers zijn door de politie aangehouden. Drie van het edele gilde stond gesignaleerd in het politieblad en zijn naar Haarlem gebracht tot het ondergaan hunner straffen. Opgespoord. 't Is de politie alflier gelukt de daders, althans een deel er van, van den inbraak op het Stormvogelsterrein te pakken. Reeds werden 1 Beverwijker en 2 Amsterdammers aangehouden. Een groot deel der gestolen voorwer pen is teruggevonden. Men is de mededaders op het spoor. Kaaidieven. Door den heer F. alhier is aangifte gedaan dat van den trawler Catbarina YM. 90 een pJunjezak met kleeren is ontvreemd, welke goederen het eigendom waren vau G. D. uit Vlaardingen. Een buitenkansje. Een bewo ner van de Bik- en Arnoldkade vermiste sedert eenigen tijd een be langrijk bedrag aan bankpapier n.l. f 215. Men vermoedde, dat het bankpa pier tusschen waardelooze papieren was weggesmeten. Een dezer dagen werdt het bank papier door een paar jongens gevon den, dicht bij de woning waaruit het geld vermist werd. Winter lezing en. Donderdagavond werd de eerste der vier Winter- lezingen gehouden in het gebouw voor Christelijke belangen. Inleider was Ds. T. DoevendaDs van Amster dam met het onderwerp: „Christus en de arbeid". Met onverdeelde aandacht hebben we en met ons de groote schare belangstellenden de rede van den spreker gevolgd, 't Spreekt van zelf, dat de eminente spreker dit onderwerp, van zijn standpunt be zien meer van de ethische- dan van de materialistische zijde heeft be handeld en als zoodanig een strek king aan zijn voordracht heeft gegeven, die uitteraard tot zekere gezichtskringen beperkt blijft. Doch minder boeiend en leerzaam was de voordracht van den spreker daarom zeer zeker niet. Integendeel. De met overtuiging en bezieling gehouden rede liet niet na diepen indruk te maken. Ze paste ook zoo juist in het kader van den tijd en ja ook in den tijd van onze plaats. Spreker had het onderwerp van zijn rede in twee deelen gesplitst n.l. Christus buiten den arbeid en Christus in den arbeid. Spreker maakte 't ons duidelijk dat arbeid niet alleen is werken met de handen en met het lichaam, doch dat arbeiden is óók werken met den geest, met het denkvermogen, de zoogenaamde intellectueelen arbeid. Uitvoerig schetste spreker hoe de arbeid, vóór de zonde der menschen, was een vreugde, een verrukking, een lust, totdat de zonde den arbeid zijD heerlijke roeping ontnam en hem maakte tot een druk, tot een last, waartegen da zondige mensch in opstand kwam. Hoe heerlijk de arbeid is, ondervindt men, bij ge dwongen rust. rust, zegt spreker is niet de tegenstelling van den arbeidRust is afwisseling van den arbeid; een aanvulling tot een ge heel. Tegenstelling van dan arbeid is ledigheid. Daarna schetst spreker het verschil tusschen doellooze en doelbewuste arbeid, en zegt, dat eenig en hoofddoel van arbeid moet zijn de verheerlijking van God. De zonde heeft de koers vaD den arbeid veranderd; hem het heerlijke doel ontnomen en het doel van den arbeid is geworden: genotzucht, weeldezucht, geldzucht en winzucht. Slechts door terug te keeren tot het eenig doel van den arbeid, door te arbeiden mat Christus en ia Christus, is de arbeid meer te maken, tot wat hij geweest is een verrukking, een lust. De mensch is nog altijd de koning der schepping, door God als zoodanig gesteld, zooals de leeuw is de koning der dieren, door de meDSchon gesteld. Doch zooals de leeuw achter de traliën is de gevangen koning der dieren, zoo is de mensch een ge vangen koning geworden, geboeid en gevangen door de zoDde. Met tal van voorbeelden maakt spreker dit den toehoorders duidelijk, om ten slotte ernstig op te wekken tot een leven en arbeiden in Chris tus en als een werkelijk Christen. 't Was een leerzame en boeiende rede. Nochtans meenen we, dat da geleerde spreker zich vergiste, toen hij zei, dat het dier doelloos arbeidt, doch daarover kan men van meening verschillen. SANTPOORT. De jacht. Bij de Dinsdag ge houden jacht in de duinen van „Duin- en Kruid berg" waaraan een achttal heeren met vele drijvers deelnamen, zijn volgens de Stads Ed. 120 faizanten, een twintigtal konijnen en eenige snippen gescho ten door het slechte weer moest men de jacht ten 3 uur opgaven. Opdracht. Het schilderwerk van de te bouwen kerk en pastorie is opgedragen aan de firma Stals en Witkamp te Bloemendaal. Oppassen! Woensdagmorgen vroeg werden enkele neiingdoenden de dupe van de vlugge hand van enkele zigeuner-viouwen. Bij den electricien de B., waar de vrouw alleen thuis was, gelukte het hun naar de N. H. Ct. meldt deze een gulden afhandig te maken, doch bij den slager B., die niet voor de poes is, kwamen zij slechtèr te pas. Toen zij daar wat te vlug naar diens |portemonnaie grepen, deelde deze hun een goed pak slaag toe. De echtgenoote van de B., die inmiddels den rijksveldwachter Amaert had ingelicht, kwam daarna al spoedig weer in het bezit van baar ontstolen geld, want door het handelend optreden van Amaert durfden zij het ontstolen geld niet in hun bezit houden. Laat dit weer een ernstige waarschuwing wezen voor een volgend bezoek van dat sluwe volkje Burgerplicht. In de op Dins dagavond 1.1. gehouden vergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Burgerplicht" werden tot leden vBn het Hoofdbestuur, Centrale Beverwijk, gekozen de heeren R. de Beer te IJmuiden, Harbers te Castri- cum en J. v. d. Lijn te Santpoort. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren Nuver en Wilgen burg en tot diens plaatsvervangers de heeren Visser en van Brussel. De candidaatstelling Tweede Ka mer werd nog aangehouden. Kerkvoogdij. In plaats van den heer C. H. B. Lonbar Petri, die zflna functie als President-Kerkvoogd bjj

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1