JOH. P. WIJNMAN Controleur Kanaalstraat 7M. He Houtstraat 120rood. de Ned. Herv. gemeente met ingang van 1 Januari 1917 neerlegt, is door het College van Notabelen als zoo danig gekozen de heer Mr. N. H. van Voorst vin Beest. VELSEN. Visscherij. De walschipper P. Visser deed eenige mededeelingen. Hij had een bezoek gebracht aan het schip, dat hoog op 't strand stond. De scheeps- boot stond met ontzette steven on dersteboven op het strand. Ook heeft get. de 9 aangespoelde lijken aan schouwd. Van een lijk was een voet af geslagen. Naar de dokter mededeelde was de ongelukkige niet verdronken, maar doodgeslagen voor hij te wa ter raakte. Het hoofd vertoonde voorts een gapende kloof. De andere menschen zijn verdronken. Zes lij ken worden nog vermist. Get. vermoedde, dat door den schok de bemanning heeft gedacht, dat hun vaartuig op een mijn liep. Ze zjjn toen in groote haast naar de boot geloopen. Vermoedelijk is de vanglijn door dan schroef gegre pen, waardoor het vaartuigje kan telde. Blijkbaar heeft de motor na het ongeval nog gedraaid, want de schroef was diep in 't zand gedrukt. Er zijn verschillende koperen voorwei pen van boord ontvreemd door de strandjutters. De lichten zijn te dier plaatse gedoofd. Wanneer ze gebrand had den, was het ongeval niet gebeurd evenmin de ongelukken, die daar met andere schepen hebben plaats gehad. Het onderzoek werd hierna gesloten Uitspraak volgt. De Raad voor de Scheepvaart deed onderzoek naar de oorzaak van het stranden en verloren gaan van den logger „Engelina" YM 264, op de kust van Texel op 15 Oct, j.l. Schipper is M. Pronk te Scheve' ningenreeder M. B. Osendarp te IJmuiden. Den schipper werd door den voorzitter, mr. Cnoop Koopmans, medegedeeld, dat het onderzoek ook zal loopen over de vraag of het ongeval te wijten is aan een daad of nalatigheid. De schipper verklaarde, dat de logger den 13en October terug keerde van de visscherij. Het weer was afwisselend slecht: de wind was W.Z.W. De plek, waarvan de logger terugkeerde, was op 55 gr, N.B. en 2 gr. 30' O.L. gelegen, gegist bestek. De koers, die geno men werd, was Z t. O. De W.Z.W. wind bleef den eersten dag van den terugkeer aanhouden, 's Mor gens van den volgenden dag werd de wind sterker en 's avonds was hij zóó krachtig, dat de zeilen ge reefd moesten worden. Om half zes werd 16 a 17 vaam gelood. De schipper ging naar kooi en kwam 's nachts om half drie weer aan dek. Do wind was nog zeer krachtig. Om 4 uur waarschuwde een ma troos, bij 't zien vau branding aan loefzjjde. Een kwartier later stootte het vaartuig, maar kwam toch weer vlot. De gaffel van hot pootzeil brak. De logger viel af Daar de kust en stootte ten tweede male. Er werd met 24 fl imbouwen gestakeld. Ook eenige matrassen en dekens werden met petroleum gedrenkt en in brand gestoken. Drie kwartier lang werden de seinen gegeven. Van de kust af werden vjjf vuur pijlen met het wippertoestel afge schoten. Van eenige pijlen brak de lijn, terwijl andere het schip niet bereikten. Het vaartuig werd uit elkaar geslagen. Ook de boot werd vernield. Zes matrozen sprongen in het water en zwommen naar de kust, De reddingboot kon drie maal niet langs zij komen. Den vierden keer, om 11 uur 's morgens werden de overigen van het wrak gehaald. Zij werden naar Texel gebracht. Er kon niets gered worden, terwijl de „Engelina" geheel stuk werd ge- geslagen. De zestienjarige matroos J. Blok had de wacht en de leus gekregen Z. t. O. aanhouden. De branding werd op korten afstand gezien. Get. is van het schip gesprongen en slaagde er in, na 1000 meter gezwommen te hebben, het strand van Texel te bereiken. Aan boord werd het te gevaarlijk. De lichtmatroos N. Stokland ver klaarde, dat hij zwemmende den wal heeft bereikt. Er bleven zeven mannen aan boord, omdat ze niet zwemmen konden. Voorlezing werd nog gedaan van het rapport der kustwacht. Hieruit bleek, dat om 6 uur bericht werd ontvangen, dat op 250 M. van het strand een schip in nood verkeer de. Om half acht werd de eerste vuurpijl afgeschoten. De redding boot ging om 8.20 in zee. Het onderzoek werd hierna ge sloten. Het is den Raad uit het gehou den onderzoek gebleken, dat op de „Zaanstroom V" YM. 193 enkele nagels in de halfronde schuurijzers lekten, deze halfronden op enkele plaatsen niet volkomen sluitend tegen de huid waren aangebracht, terwijl ook eenige naden aan dek niet volkomen sloten. Deze kleine gebreken knnnen echter onmoge lijk oorzaak geweest zijn dat zoo veel water in het schip kwam, als schipper en machinist verklaarden. Uit het onderzoek is echter ge bleken, dat de deur aan de koel kast achter de winch niet gesloten was en daardoor zal veel water bij het heerschende ruwe weer in de machinekamer gekomen zijn. De oorzaak, dat een groote hoeveelheid water in het schip is gekomen, schrijft de Raad dus toe aan de zorgeloosheid van den schipper en den machinist, die er niet op ge let hebben dat de door den stuur man geopende deur, gesloten is ge worden De geconstateerde gebreken konden geenerlei gevaar opleveren, terwijl onder de gegeven omstan digheden, nu bleek dat de pompen gemakkelijk het water konden bij houden, geen reden bestond om uit zee terug te keeren. Het eerst werd gehoord de schip per der SCH 228, L. D. Korving. Deze verklaarde, dat zijn houten zeiilogger den 6en October van Sche- veningen vertrok. De wind was Noord en het weder ruw. Het schip was stevenende. Om 5 uur deed get. de wacht over. Om 6.30 uur, toen hij beneden was, werd een hevige schok gevoeld. Bovengeko men, ontwaarde get, den motorlog- ger IJM 299, die tegen zijn schip aanlag. De SCH 228 lag N.N.W. voor. De botsing had ten gevolge, dat de 228 bakboord achter getrof fen werd. Beneden bleef de logger dicht, doch boven lag alles open. Toch kon het vaartuig de haveD behouden bereiken. De schipper A. Kulk, van het motorvaartuig, deelde mede, dat hij eveneens ter kooi lag toen de aan varing plaats had. Er stond een hevige bries. Get. had order gegeven om het uur over stag te gaan. Vóór de aanvaring was de „Vischjan" zeilende met een tweemijls vaart. Tijdens de aanvaring kon het roer niet omgehaald worden, omdat het bij het visschen onklaar was gewor den. Het motorschip baliep geen schade. De matroos W. de Graaf heeft het roode vuur gezien. Hij is echter zoo onvoorzichtig geweest, naar be nt den te gaan om koffie te zetten. Er bleef toen één man aan dek over. De afstand tusschen de schepen zal twee netten geweest zijn. Het onderzoek werd hierna ge sloten. Door den Raad voor de Scheep vaart werd een onderzoek ingesteld na,ar de oorzaak van het in zinken den staat binnenbrengen van den stoomtrawler „Union" YM 67, op 7 Oct. j.l. Schipper D. Glas reederij Zeevisscherij Mij. „Union", beiden te IJmuiden. Schipper Glas verklaarde, dat het schip den 7en October om 11 uur van IJmuiden vertrok. Om twee uur rapporteerde de machinist, dat het schip had gastooten en dat er een lek was ontstaan. Inderdaad stond er water in de machinekamer. Er woei een stijve Z.Z.W.-bries en het schip slingerde hevig. De pom pen konden niet gebruikt worden, want er werd gruis mee opgezogen, zoodat ze verstopt raakten. 's Avonds om zes uur werd op 4 mijl van den wal het anker ge presenteerd. De toestand werd ge vaarlijk geacht. Toen het anker uit was, werden twee roode bollantaarns tusschen de masten geheschen en een witte in den mast. Er werden 2 groene en 1 roode flambouw op gestoken en later werd met poetska toen gest-akeld. In 't geheel were van 's avonds vijf uur gestakeld 's Morgens werden de lantaarns door zwarte ballen en een Hollandsche vlag vervangen. Het doel der seinen is geweest de attentie aan den wal te hebben. Het weer was zeer helder. Er was geen stoom genoeg om stoomfluitseinen te geven, daar het water in de vuren was geloopen Vuurpeilen waren er niet aan boord. Toen de pompen weigerden, werd met emmers gehoosd. Ten slette daagde hulp op in de gedaante van de „Holland III' die de „Union" naar binnen sleepte Een der raadsleden merkte op dat 2 roode lantaarns 's nachts of 2 zwarte ballen overdag dan alleen geheschen worden als 't schip stoo mende is en niet kan manouvree ren. De schipper had in dit geval een kegel met den top naar boven moeten hijschen. De machinist P. Keirsgieter deelde mede, dat niet te constateeren viel door weljr lek het water binnenkwam De stuurman E. Schipper was van meening, dat er twee roode en twee witte lichten gebrand hebben.'sMor- gens werd dit vervangen door één zwarte bal en een vischmand. Uit het rapport van de kustwacht bleek, dat een aantal getuigen ver schillende seinen hebben gezien Zoo werd geconstateerd, een wit en rood licht, een werkduur, een kege of mand, een ijzeren vlag enz. Niemand heeft echter aan noodsei nen gedacht, reden waarom ook de reddingboot niet zee koos. Plet onderzoek werd hierna geslo ten. Scheepvaart. Kantoor IJmuiden. Aantal inlagen over Sept. 653 met f 36979.25. Terugbetalingen159 met f 16378 36. Nieuwe boekjes: 85. Aan het postkantoor Velsen en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand October 1916, ingelegd f 15587.89 Terugbetaald f16674.02. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 4481. Aan het postkantoor Santpoort (station) en de daaronder ressortee rende hulppostkantoren werd gedu rende de maand Oct. 1916 ingelegd f 7237.60. Terugbetaald f 11526.39 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 406. Het laatste door dat kantoor overgeschreven boekje draagt het nummer 1702. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand October 1916. BRIEVEN BINNENLAND. 1 G. Busch, IJmuiden. 2 Hoogstraat Amsterdam. 3 Joh. Molenaar 4 Pianohandel Haarlem. 5 W. Bos Rotterdam. 6 A. A. van Pieterson Utrecht. 7 L. Natte Velsen. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 8 Limburg Amsterdam. 9 C. Krijger 10 Mej. Sandrik 11 J. J. Rika 12 A. Wouts 13 A. v. Es 14 H. Wellensiek 15 C. Meijer ^6 Jh. Flaman den Haag. 17 D. de Vos Jr. Haarlem. 18 M. de Bondt 19 Militair 3 III Res. Inf. Katwijk Zee. 20 Dirk van der Pias Scheveningen 21 K. de Graaf 22 L. de Vroome 23 en 24 2 briefkaarten zonder adres BRIEVEN BINNENLAND. 1 G. Bouman Dordrecht. 2 L. van Lange Rotterdam. 3 Mej. Rubet Bob Lisseof Leiden. (onleesbaar). BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 4 B. Cloppenberg Haarlem. 6 J. Prinsen Zaandam. 6 C. v. d. Struis Laren. 7 J. v. d. Struijs idem 8 N. Soellant Hoofddorp. 9 zonder adres zonder woonpl. 304 P. A. Zwaan. 306 W. Verbrugge. 307 Coöper. Wasch- Strijk- en Badinrichting. 310 Kors Visser. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 31 Oct tot en met 6 Nov. 1916. BEVALLEN: P. Krab—Prins z. F. Schipper-Rol z. J. G. H. C. VlaanderenBronsteede z. J. Plok- kerSnijder d. H. A. de Goede de Rooij z. M. van der Werff—Haak z. E. Grootde Goede d. J. C. E. Elfrink—Hoefsmit d. M. van Vier- zenRietdijk z. H. TolDekker d. D. SchavemakerKoefaal d. E. van DongenJongejan z. H. Bierman de Bie. ONDERTROUWD F. Heeremans en M. Duiju. C. Uisem en E. Kwaad. L. Scholten en A. C. Smakman. G. ten Boekei en J. W. van der Meer. C. Fray en B. W. C. Tabeling. H. Stam en C. J. Rijkers. L. Koster en M. Jansen. GETROUWD: A. Duijn en E. J. Genefaas. J. W. Visee en M. J. Goris. J. 't Hart en B. de Winter. M. de Boer en M. Griekspoor. J. Moot en N. Stam. J. Steen en K. Oosterwal. OVERLEDEN: J. Pluimgraaff, oud 25 jaren, ongeh. J. D. J. Spaan, 35 jaar, echtgenoot van M. Rol. A. Grammer, oud 87 jaar, weduwe van C. Emmer. A. C. Klauwers, 54 jaren, ongeh. A. Arisz, 67 jaren, weduwe van H. Graaman. GEVRAAGD iii een klein gezin loon f 125 en f 26 waschgeld. Br. R 137 adres bureau v. d. blad. Flinke Jongen kan GEPLAATST worden bij JAN KRUGER JO, Kanaalstraat 40,' IJmuiden. BIEDT ZICH AAN een jongmensch goede hand schrijvende. Brieven onder no. 215 bur. v.d. blad GEVRAAGD een flinke Voorslager A. HOEK, Breesaapstraat 19. Te koop een nieuw Pakhuis Z.Z. Visschershaven. Brieven Motto „pakhuis" bureau van dit blad. GEVRAAGD Wederverkoopers voor flesschen melk in het oude gedeelte van IJmuiden. Alleen zij die zaken hebben die Zondags niet gesloten zijn komen bij voorkeur in aanmerking. Zich te vervoegen bij de N.V. Melkinrich- ting „Velsen", Rijksstraatweg L 7 te Velsen. Ad verten tiën. Net Dagmeisje GEVRAAGD niet beneden 16 jaar tegen 1 Dec. RIJKSWEG 64. Indien de benoemde gehuwd of kostwinner is, wordt, zoolang het desbetreffende raadsbesluit van kracht is, hem daareneboven p. week een toeslag toegekend van f3, be nevens f0.30 voor elk inwonend kind beneden den 16 jarigen leeftijd. Brieven van aanmelding vóór den 16 November a.s. te richten aan den Burgemeester. Naamlooze Vennootschappen Zeevisscherij-Maatschappijen Holland I Holland II Holland III Holland IV Holland V Holland VI allen gevestigd te IJMUIDEN. Dinsdag 21 Nov. 1916 in verband met te brengen wijzi gingen in de statuten, aanvangende des voormiddags 9 uur, ten kantore der vennootschappen te IJmuiden. De Raad van Beheer. Kantoor. Wordt gevraagd een Juffrouw, goed kunnende rekenen en een goede hand schrijvende. Zij die met kan toorwerkzaamheden bekend zijn ge nieten de voorkeur. Br. onder letter R 136 aan het adv. bur. P. F. C. ROELSE. I GEVRAAGD een MEISJE in gezin van twee personen, van 84 uur met kost, Zondags vrij. Adres bureau v.d. blad. GEVRAAGD voor direct een aankomend Teekenaar voor tijdelijk. Zich in persoon te vervoegen ten Kantore van de IJsfa- Driek Noordpool IJmuiden. TANDARTS. Spreekuur te IJmuiden i lederen Woensdag van 2—4 uur. Spreekuur te Haarlem o Maandag Woensdag Vrijdag 97j127s uur. Hondenwagen. Tegen S. alhier, houder van een hondenkar, werd voor het Haarlemsche Kantongerecht f 5 geéischt, omdat hij op den dag van zijn verbaal geen ïijbewijshad en bovendien ziju kar niet van steunsels voorzien waren. De ramp van de Johanna. Door den Raad voor de Scheepvaart werd een onderzoek ingesteld naar het stranden van den motorloggor „Jo hanna" Y. M. 290 op deVliehorsop 14 Oct. j.l., waarbij de geheele be manning, bestaande uit 15 koppen, is omgekomen. Reeder is J. Visser Hzn. te IJmuiden. De ramp van de Engelina Zaanstroom V. De Raad deed uitspraak betreffende den stoom trawler „Zaanstroom V" YM. 193, Aanvaring. Vervolgens stelde de Raad een onderzoek in naar de oorzaak van de aanvaring op 16 Oct. j.l. tusschen den zeiilogger „Klazina" SCH 228 en den motor- logger „Vischjan II" IJM 299. In zinkenden toestand. Binnengesleept. De stoomtraw ler „Onderneming" werd Donderdag avond met keteldefect alhier binnen gesleept door den stoomtrawler „Concordia". Verkoelde schepen. De Maat schappij Beheer heeft haar stoom trawler Camelia IJ. M. 18 voor goeden prijs verkocht aan de firma de Jong te Vlaardingen. Scheepvaart. Alhier kwamen in October binnen 108 stoomschepen met 96.214 netto reg. ton en 13 zeilschepen met 9.618 ton en ver trokken van hier 115 stoomschepen met 100.070 ton en 2 zeilschepen met 170 ton. Vanaf 1 Januari pas seerden hier inkomend 1036 stoom- en 83 zeilschepen met te samen 988.778 netto reg. ton. RJKSPOSTSPAAR8ANK Post- en Telegraafkantoor te IJMUIDEN. Post- en Telegaafkantoor to VELSEN. TELEFOONNET. Nieuw aangeslotenen san het Lokaal Telefoonnet Velsen gedurende October: gemeente VELSEN. SOLLICITANTEN worden opgeroe pen voor de vervulling van boven genoemde tijdelijke betrekking, waar aan is verbonden eene belooning van f 17 per week met vrij gebruik in gemeentedienst van een rijwiel. Buitengewone spoedeiechende alge- meene vergaderingen van aandeelhou ders in bovengenoemde maatschap pijen op JSi

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2