IJmuider Courant. AGENDA. Predikbeurten. Plaatselijk Meuws. Ingezonden. VIS3CHERIJ. 2e BLAD. 11 NOV. 1916. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3 uur, 5 uur en acht uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, acht uur. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. Nntsspaarbank, Helmstraat 9, 7—9 uur. Uitvoering „Jacob Kwast" Wognum Oud-Kath. Kerk, half acht. WOENSDAG. Polder de Velserbroek. Schouw over de strooibent en over de grep pels. Zondag 12 November 1916 IJHUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Creutzberg. 5 uur: Ds. Creutzberg. H. Doop. Doopegez. Gem. afd. Prot.-Bond. 10Vs uur: Ds. Kielstra van Oegst- geest. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Huizing. 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. Herv. Evangelisatie. 10uur: de heer Gutteling. 5 uur: do heer Gutteling Geref. Kerk. 10 uur:Ds. van Mechelen, em. pre dikant. 5 uurdezelfde. VELSEN. Nod. Herv. Kerk. 10 uurDs. Eggink. 6'/a uur, dezelfde. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 9Vs uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. (Bewaarschool). 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Evangelisatie. l'O uur Ds. M. G. Blauw v. Schoten IJMUIDEN. Jubileum. 't Was Donderdag feest aan de Holl. Spoor. In ods blad van Woensdag 18 October maakten we er reeds melding van dat het den 9an November 25 jaar geleden zou zijn, dat de heer P. Krispijn, Commies le klasse bij de H. S. M., hoofd van het vischkantoor aan het Station der Holl. Spoor alhier zijn loopbaan bij de H. S. M. aanving en we schreven met vrijmoedigheid, dat 't dien dag den ijverigen en welwillenden ambtenaar niet aan belangstelling zou ontbreken. Onz<: verwachting te dien opzichte 'is niet beschaamdintegendeel, eer overtroffen. Het nieuwe kantoorgebouw van bet havenstation was door de vrien- dslljke zorgen van het personeel keurig versierd met guirlandes van dennengroen met rozen langs de wanden en van klimop met rozen langs de vele ramen, waarvan het daglicht doeltreffend was getemperd. Langs de balustrade in de aan- breagloods was een smaakvolle vlag- genversiering aangebracht. Te half elf ving in het versierde lokaal de officieele huldiging aan, waaraan, dank zij de stilte in het viscbvervoer, door het meerendeel der ambtenaren en beambten kon worden deelgenomen. De jubilaris werd het eerst toe gesproken door den Inspecteur bij de K. S. M. te Alkmaar, den heer J. D. Cox, die den heer Krispijn naast zijne persoonlijk gelukwenschen, die van de Directie overbracht vergezeld van het gebruikelijke couvert en oen oorkonde in lijst van den vol genden inhoud: „De Directie der H. IJ. S. M. biedt "u haar gelukwenschen aan bij "de viering van Uw vijf on twintig jarig Ambtsfeest en spreekt de hoop uit, dat U de Maatschappij „nog ve'e jaren met trouw en „ijver zult dienen." Daarna nam de heer Muller, Stationschef alhier het woord om in van groote waardeering getuigende woorden den jubilaris eenige fraaie cadeaux aan te bieden namens het ambtenaars- en beambtenpersoneel. Spreker schetste uitvoerig de ont wikkeling van het vervoer in IJmui- den en welk werkzaam aandeel de heer Krispijn daarin heeft gehad. Een keurige theetafel met servies en een sierlijke kleerenhanger met bijbehoorend wandkleed werden daarop den feesteling aangeboden. Daarop volgde een treffende hul diging vau de losse arbeiders, die bij monde van den Belgischen ar beider, in een zoet- Ylaamsche toespraak den jubilaris een keurig rookstel aanboden. Doch ook buiten het ambtelijke bleek het jubileum van den heer Krispijn de aandacht tot zich ge trokken te hebben en de IJmuider Vischhandelvereeniging gaf daarvan een zeer treffend bewijs. Door den voorzitter dér vereeniging den heer J. C. Slis werd den jubilaris de keuze gegeven voor een schrijfbureau, waarbij de heer Slis den wensch uitsprak, dat de heer Krispijn voor ditmaal zijn bekende bescheidenheid zou terzijde weten te stellen en een goede keuze zou doen uit de vele modollen in een hem overhandigde catalogus uitgebeeld.Uitde toespraak van den heer Slis bleek, dat 't wel niet altijd pais en vree geweest is tusschen den handel en het middel van vervoer, doch mochten den heer Krispijn wei eens harde woorden, zijn toegevoegd, de heer Krispijn gelieve op dezen teestdag vooral te bedenken, dat die nooit zijn persoon, doch wel de omstandigheden hebben gegolden. Daarna kwam men namens de ambtenaren van het consentenbureau een bloemstuk aanbieden en namens het bestuur der vereeniging „Her stellingsoord" werd den heer Krispijn een piéde-stal geoffreerd. Met de hem eigen kalmte bedankte de jubilaris de verschillende sprekers voor de gewaardeerde toespraken en de vele cadeaux hem aangeboden. Onder de vele belangstellenden, die getuigen wilden zijn van de huldiging van den jubilaris was vanzelf ook onze oud-stationschef, de heer van der Goes. Des middags had ten huize van den jubilaris een druk bezochte receptie plaats. De Wognummers. Maandag avond komen de „Wognummers" hier zingen. Een avond van kunst genot wacht ons dus. In „De Amsterdammer" van 26 Augustus j.l. vertelt Henri Borel zijn indrukken van het con- cerr, door „Jacob Kwast" gegeven in het Kurhaus te Scheveningen op 14 Augustus. O. a. schrijft hij Hoe stond hij daar, zonder diri genten-pose, hoe roerend eenvoudig, Willem Saai, hoe hield hij al die vrouwen en mannen aan zijn stokje gevangen, hoe keken ze naar hem, met hun ziel in hun oogen, hoe was in die oogenblikken alles iu die zangers weg dat niet de zuivere muziek was, er waren momenten, dat ik dacht aan de zingende en gelen van een triptiek van van Eijk, zóó was de toewijding, die van sommige der vrouwen uit straalde. En dan de soliste, de wondere sopraan, een eenvoudig meisje met de boerenkap om het hoofd, dat éven naar voren trad als zij alléén moest zingen, en dan weer zoo bescheiden in de achterste rij ver dween Ik heb véél beter „geschoolde" stemmen gehoord dan de hare, zij heeft zelfs nu en dan zooals dat heet, met de stem „geknepen" en tegen den toon aangezongen een enkelen keer, maar de trilling van haar geluid was van een zoo won dere bekoring als de allergrootste zangeressen mij maar zéér zelden konden geven. Ik had toevallig kort geleden door een onzer, ook in 't buiten land zéér beroemde sterren Franck's „Panius Angelicus" hooren zingen, met een vlekkelooze, zoogenaamd magnifieke stem, en het had mij koud gelaten, zonder de minste ontroering. Maar toen dit Wognum- sche meisje ook maar de eerste tonen er van had gezongen was het bijna niet te dragen meer, om te breken van innigheid. Ze zullen het vooreerst nog niet willen aan nemen op de officieele conservato ria, maar toch is de tijd dichtbij, dat men weer weten zal, hoe het niet de stem is, die zingt maar dat een stem niet meer is dan een in strument voor den goddelijken spe ler van binnen. O! de zoete bekoring van deze eenvoudige zangers De wondere leiding van den ne- derigen, maar grooten Willem Saai, die dit xoor pianissimo's doet zin gen, zóó fijn en subtiel, dat heme len er van opengaanNog nooit heb ik zulke pianissimos gehoord, van de beste koren niet, en nog maar zeer zelden in mijn leven heb ik bij een concert zulke zui vere trillingen gevoeld als in de sfeer om deze zich ganschelijk aan die leiding overgevende zaDgers heen. Geslaagd. Voor het examen vrije en ordeoefeningen is te Am sterdam geslaagd Mej. A. C. Rietdijk vaa hier. VELSEN. 'Aanbesteding. Bij de gisteren ten raadhuize gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een schoolgebouw enz. te Velseroord hadden ingeschreven Voor het schoolgebouw Bestek 60. W. J. G. van Haaren, 's Hertogenbosch, f 110.847; C. A. Willemse, Vreeswijk, f 106.850; C. Broertjes, Hoorn, f 106.800W. G. Kok, Utrecht, f 106.700 M. van Ooyen, id., f 106.668; J. Vink, Schoten, f 105.000; J. Bakker en W. J. Karssen, Hoorn, f 104.500 J. H. van Wageningen, Spaardam, f 104.040P. J. van Alphen en D. van'Doesburg, Utrecht, f 102.800; A.N.H. Brüseker, Schoten, f102.000; Gebrs.Winnubst, Haarlem, f100201; J. F. van Emmerik en Co., Amster dam, 100.000G. ter Reehorst, Nieuwveen, f 99.000P. Voorman, Scbagen, f 98.900Qebrs. P. en J. Windt, Amsterdam- Medemblik, f 98.700J. R. Vlaming, Scbagen, I 95.959. Voor de onderwijzerswoning; Bestek 61. G. ter Reehorst, f 15.900P. J. van Alphen en D. van Doesburg, f 14.600; P. Voor man, f 14.450W. Heert, Medem blik, f 13.850A. N. H. Brüseker, f 13.600; J. Bakker en W. J. Kars sen, f 13.540Joh. Möhringer, Haar lem, f 9496. Bestekken 60 en 61 gecombineerd, de Bruin, Weesp, f 131.000 M. van Ooyen, f 118.700. Voor de schoolmeubelen, in 3 perceelen. Bestek 62. C. M. J. Hornes, Til burg, perceel 1 f 130252. f 997 A. Rovers, Waspik, 1. f 93492. f 612 Gebrs. van Marie, Enkhuizen 1, f 8885 50, 2. f 797 J. Kraay en Co. Hillegom, 1. f 8663; 2. f 711 L. Bakker Amsterdam 1. f 8335, 2. f 652 Fa. Beccari, Haarlem 1. f 8250, 2. f 1130; N.V. Fabriek v. Turnartikelen en Schoolmeubelen, Amsterdam, l f 7820, 2. f 1135; Fa. Kooynrans Mes, Wijchen, 1. f 7362, 2. f 995H. Ruijssink,Zut- phen, 1. f 7261 J. Möhringer, 1. f 6737, 2, f 650, M. en H. Jalfing, Assen, 1. f 5910, 2. f 723Stip hout en Zonen 2. f 724Joh. Verberne, Westerblokker, 2 f 649 P. de Vries, Spanbroek, 2. f 540 P. Govers, den Helder, 3. 1 1733.90 R. Jonkman en Co., Enkhuizen, 3. f 1725Fa. C. van Niel, Haarlem 3 f 1785.45. De gunningen zijn aangehouden. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, De Volksbond tegen drankmisbruik. In Santpoort en Velsen zijn een 30 tal ingezetenen lid van den Volks bond. Op uitnoodiging van het Hoofd bestuur hebben thans de heer Joan H. A. Kruimel, Mevr. Onnen en de heer Mr. N. H. van Voorst van Beest te Santpoort zich bereid verklaard 't voorloopig Bestuur te vormen van de „Afdeeling Santpoort—Velsen". Het mag van eenig belang wor- geacht, de beteekenis van dit feit in 't licht te stellen. Het zal overbodig zijn, hier veel te zeggen over den aard en de gevolgen van 't drankmisbruik in ons vaderland alsmede over de nood zakelijkheid voor ieder om aan de bestrijding van dit maatschappelijk kwaad zijn hulp te verleen en. Dit alles is ook in dit blad alreeds vele malen met klem van feiten en re denen betoogd. Bij menigeen, die weet hoeveel en hoe goed werk al vaak door de andere hier reeds bestaande drank- bestrijdingsvereenigingen werd ver richt, zal intusschen de vraag rijzen of dan de oprichting van een nieuwe vereeniging nog wel yan nut kan zijn. Maar de reden en de kracht van het bestaan van den Volksbond ligt in het sterk sprekend verschil in aard en in arbeid. Een verschil voortspruitende uit 't karakter van de andere vereeni- gingen, welke geheelonthouding voor staan en van den Volksbond, die aan zijn leden niet den eisch stelt van geheelonthouding maar zijn strijd richt alleen op het drankmis bruik. De Volksbond heeft een uitgebreid werkprogramma. Hij strijdt voor aankweeking van zelfkennis enzelfbeheersching, voor ontwikkeling van het gemeenschaps gevoel, voor afschaffing van drink gewoonten en van den sterken drank als volksdrank, voor verbetering van de volkshuisvesting en de volks voeding en in het algemeen van de volksgezondheid, voor invoering van een krachtige practische drankwet geving en voor behandeling van het alcoholvraagstuk op de school, voor bevordering van huiselijkheid en van huisvlijt, voor verhooging van het peil van volksvermaak, volks ontspanning enz. Men meene niet, dat dit alles hier wordt neergeschreven bij wijze van reclame. Art. 2 van da Statuten zegt, dat dit alles moet worden verricht en de geschiedenis van den Volks bond uit de jaren 1875—1915 ge tuigt dat het alles verricht werd. Veel zou er te vertellen zijn van de wijze, waarop de Volksbond ge poogd heeft allerlei maatschappelijke misstanden op te heffen, 't drank gebruik op 't werk tegen te gaan, onmatig lange arbeidstijden te ver korten, de loonuitbetaling in her bergen te bestrijden, het aantal vergunningen te beperken en zoo veel meer. Wij zouden te uitvoerig worden Wel dient gewezen, zij 'c ook met enkele woorden, op al de instellingen van groot maatschap pelijk nut, welke in tal van plaatsen door den Volksbond in 'c leven werden geroepen. Noemen wij verschillende com plexen van arbeiderswoningen, huis houd- en kookscholen, leeszalen en boekerijen, schaft- en uitbetalings lokalen, koffiehuizen en kiosken- een Museum voor 't alcoholvraag stuk,een herstellingsoord voor drank zuchtigen enz. En dan niet te ver geten de Bondshuizen met de daarin gehuisveste cursussen van allerlei aard. Reeds genoeg om te doen gevoe len, dat de vestiging van een Afdee ling voor de gemeente een feit is niet zonder gewicht. Het is te hopen en te verwachten, dat zeer velen van hunne instem ming zullen doen blijken door als lid toe te treden. De bepaling, dat elk zijn eigen contributie betaalt (mits niet min der dan 50 ct. per jaar) maakt die toetreding al zeer gemakkelijk. Veel kan, tn veel zal de Volks bond nog tot stand brengen, moge het zijn met de hulp ook van een krachtige Afdeeling SantpoortVel sen. Utrecht, Nov. 1916. W. C. van HAEFTEN, Alg. Secr. v. d. Volksbond. Geachte Redactie. Vergun mij s. v. p. nog één maal een plaatsje, in antwoord op het ingezonden stuk van een anoniem „Havenarbeider" voorkomende in uw blad van j.l. Woensdag. Veel behoef ik er niet over te zeggen daar het stuk voor zich zelf spreekt en ieder havenarbeider, welke iets weet van de verbeteringen die door onze Vereeniging zijn tot stand gebracht en ook weet, dat de organisatie van „een havenarbeider" nog totaal niets heeft gedaan en door onmacht en door gebrek aan krachten, zijn schouders ophaalt. Echter ben ik ten alle tijde be reid, hetzij in een openbare verga dering, het zij in een polemiek, alle leugens en verdachtmakingen van „een Havenarbeider" te ontmaske ren, onder voorwaarde, dat hy wat flinker voor den dag komt en zijn naam noemt. Beschuldigingen en verdacht ma ken in anonime stukken is laf. U dankend voor de plaatsruimte. Achtend, D. F. G. SCHILLING. De discussie over deze zaak is hiermee gesloten. REDACTIE. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart deed de volgende uitspraken: Betreffende het stranden van den motorlogger „Johanna" YM. 290. De Raad vermag, nu de geheele bemanning van de „Johanna" YM 290 om het leven is gekomen, de oorzaak der stranding bij gebrek aan gegevens, niet met zekerheid vaststellen. Vermoedelijk is het schip met volle vaart aan den grond gestooten en heefc de ba- manning zich in de boot willen reddoö. De machine is blijkbaar blijven draaien en de vanglijn van de boot is in de schroei gekomen, de boot daardoor tegen het schip onklaar geraakt en waarschijnlijk omgeslagen. De bemanniüg is daar door te water geraakt en verdron ken enkelen zijn waarschijnlijk met de schroef in aanraking ge komen. Ook deze scheepsramp had, naar 's Raads meening, voorkomen kun nen worden, wanneer de kustlichten hadden gebrand. Uitspraak betreffende hetstran- den van den logger „Engelina" YM. 264. De Raad is van oordeel, dat de stranding van de „Engelina" YM. 264 is veroorzaakt door zorglooze navi gatie van den schipper. Van een gegiste staudplaats afgevaren, had hij geregeld het lood moeten ge bruiken, teneinde zijn standplaats te controleeren. De Raad straft den schipper des wege door hem de bevoegdheid te ontnemen als schipper en als stuur man te varen op een schip als be doeld bij artikel 2 der schepenwet, voor den tijd van een maand. Ook deze scheepsramp had naar 's Raads meening voorkomen kun nen worden, indien de kustvuren hadden gebrand. Betreffende het lek worden van den stoomtrawler „Union" YM." 67 Het is den Raad uit het onder zoek gebleken, dat de „Union" YM. 67 lek is geworden door het afbreken van den afsluiter van de inlaat. Daardoor is water in het schip gekomen en werd het schip hulpeloos, doordat, nu de pompen defect raakten, door het indringen de water de vuren werden gedoofd. Dat men van den wal niet heeft bemerkt, dat het schip in nood verkeerde is veroorzaakt, doordat men de gegeven seinen blijkbaar niet heeft begrepen. Men heeft op den treiler twee roode lichten ge- beschen, het sein dat men niet kon manoeuvreeren, doch daarbij het top icht laten branden. Dit heeft aanleiding gegeven tot verwarring, waar men bovendien aan den wal slechts een rood licht heeft gezien en dit blijkbaar voor het boordlicht heeft gehouden. De gegeven nood seinen, het doen branden van poetskatoen en een bultzak, heeft men aan den wal niet als noodseinen herkend, maar voor een werklicht aangezien. Ook bij dagworden heeft men de gegeven S9inen niet als noodseinen herkend een kegel zoo als het betreffende artikel voor schrijft, had men niet aan boord. Gelijk reeds in zijn uitspraken Nos. 80 en 90 van 1915, wijst de Raad nogmaals op de noodzakelijk heid, dat aan boord van visschers- vaartuigen zich bevinden vuurpij len en lichtkogels, als bedoeld bij artikel 31, sub 3 van de Bepalin gen ter voorkoming van Aanvarin gen op zeeseinen in den aard waarvan vergissing onmogelijk is. Ook zullen visschersvaartuigen de middelen aan boord moeten hehben om bij dag de voorgeschre ven noodseinen te kunnen geven. Gedurende de maand October van dit jaar kwamen aan den rijksvisch- afslag te lJmuiden 308 stoomtreilers die f 4.913.884 besomden tegen 498 stoomtreilers met f 2.225.683 be somming in de maand October van hot vorig jaar. In October 1916 dus 187 stoom treilers minder aan den afslag.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5