Wekelijksch Marktbericht- 110 Ingezonden. YISSCRERIJ. SPORT. Verder zijn in de Staatscourant opgenomen do gewijzigde statuten van de Industrieele Mij. „Hera te IJmuiden. Personalia. In de Maandag gehouden vergadering der Vereeni- ging voor Inwendige zending in N.-Holland werd Ds. H. W. Creutz- berg alhier als lid van het Hoofd bestuur herkozen. Zestal In de Maandagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier, zijn voor de nieuwe, tweede predikantsplaats de volgende predi kanten op het zestal geplaatstDs. G. J. Bal te Hellendoorn, Ds. H. C. Bins te Ellewoutsdijk, Ds. L. W. Erdmann te Brielle, Dr. J. Rie- mens te Dedemsvaart, Ds. M. J.A. de Vrijer te Odijk en Dr. W. H. Weeda te Oosterland (Z 1 Hij wilde niet uitvaren. Een visscherman uit Noordwijk-Binnen, een zekere D. v. N., die op de RW 130 was aangemonsterd, vertikte het naar de St.Ed. meldt, op 16 Augustus van IJmuiden uit aan boord van dat schip uit te varen. De reden was, naar beklaagde zeide, de volgende: zijn moeder was ziek eu nu had beklaagde naar IJmuiden geseind, dat hij om I uur zou komen, bedoelende dat hij om 1 uur van Katwijk zou gaan naar IJmuiden. Om 51/. uur kwam hij te IJmui den aan. De schipper was toen tegen hem gaan uitvaren. Dat zinde beklaagde niet. Hij was in drift van het schip weggeloopen en wilde nu in het geheel niet medegaanook niet nadat een politieagent hem gemoe delijk had aangeraden wel uit te varen. Gevolg was dat de man nu wegens desertie terechtstond. Tegen hem werd 2 weken ge vangenisstraf gertquireerd. Belangrijke verbouwing. In het post- en telegraafkantoor alhier vindt een belangrijke verbouwing plaats. De aan de vestibule gren zende kluis wordt afgebroken en aan de andere zijde van het kantoor weer opgemetseld, teneinde op open- gekomen plaats een uitbreiding aan de postbussen te geven. Verder z&l een nachtloket worden ingericht, hetwelk het publiek gelegenheid geeft de telegrammen des nachts in de vestibule af te geven. De deur welke des nachts gesloten is en na aanbellen geopend wordt, zal dan doorloopend openblijven en het wachten voor het publiek daardoor verminderen. S. E Zwijntjesjagers. De zwijn tjesjagers slaan nog regelmatig hun slag hier. De heer L. die zijn rijwiel 5 minuten onbeheerd had laten staan in de rijksvischhal, zag bij terugkomst zijn fiets verdwenen. Diefstal. Uit het voorlogies van den Stoomlogger Elsa zijn ten nadeele van den opvarende P. v. d. E. van Haarlem ontvreemd een zilveren horloge met dito ketting, een das, handschoenen en andere kleedingstukken. Geknipt. 't Is de politie ge lukt een derde dader van den in braak op het Stormvogelsterrein te knippen. Ook dit veelbeloovende jongmensch behoorde thuis te Am- sterdam. Herinnering aan den grooten zee slag bij Jutland. De stoom trawler Oceaan II IJ. M. 92 heeft in het viscbnet opgehaald een klee- reuzakje, bevattende zakdoeken, portretten en een aantal prentbiief- kaarten ten name van den Ober matroos H. W. De prentbriefkaar ten gestempeld 1914 en 1915 waren geadresseerd naar het Duitsche Oorlogschip Derfflinger, die van 1916 naar het oorlogschip Lutzow. Geslaagd. Voor het examen vr\je en orde oefeningen is te Am sterdam geslaagd .de heer D. de Wilde van hier. Redder beloond. Ter zake van hulp, verleend aan dej|opvarenden van de op 25 December 1915 inde Noordzee verongelukte Deensche bunschuit Solon, heeft de Deensche legeeringals blijk van waardeering aan den kapiteiu van den Neder- landschéii trader Richard van IJmui- In de week van 4 tot en met 10 November waren de aanvoeren en prijzen als volgt: Kis ten. Hoog- I Stuks. Trawl- j ste en Bcugv. Aanroeren. prijs. ■1 Laag ste prijs. Hoog ste prijs. Laag ste prijs. Hoog ste prijs. Laag- j Hoog ste i ste prijs. prijs. Laag ste prijs. Hoog ste prijs. Laag ste prijs. Hoog ste prijs. Laag ste prijs. ot. 6 Nov. 7 Hot. 1 8 Nov. 9 Not. 10 Nov. 6 1 2 i 3 164 471 1 i 1022 1 7 54 29 164 191 30 61 2087 j Tarbot i Griet 61 Gr. Tong 290Mid. 294 KI. Gr. Schol Mid. Zet 1 KI- j Bot Schar j Tongsch. 20Rog 121Vleet Gr.r.poon! Md.„ KI- ;P.rm.P.tj Gr.Schlv. Mid. Kl.m. KI. 228 Kabelj. Gullen 8 Leng Heilbot Wijting 8 Koolv. Makreel Zalm Haring Steur L. Kabelj. Gul Horsmkr. Ton Sfz.^oiity. Kabelj. Leng Scbelv.pl 2 24 1 55 0 67 1 0 14 86- 66 i 43 28 1 13 230 123 2 1 83 0 55 100 85 74 18 12 50 6 50 20-, - 150 0 41 70 50 16 30 - 30- 26- 6 6 25 66 41 30 240 - 160- 1 75 83: 92 - 84 - 78 70 50 48 17 29 1 30 88 84 84 22 8 13 84 13 96 90 72— 85 22 80 20 2 50 2 b 20 9 87 83 7 65 14 512' 86- 80 5 521 20- 3 20 70 50 75 1 35 16 2 20 1 16 60 12 1106- -100- 84 J 22 j 1 8 i 7 85 20 50 15 73— 1150 Kantjes. Haring. p.Kantjep.K&ntje p.Kantje p.Kantje 1080 V. Haring32 31 50 2Ó§9: Siepr164 32 196 IJlle 33 50 30 Maatjes. 128 Makreel. 150 145 81 16 p.Kautje p.Kantje p.Kantje p.Kantje p.Kantje 174 31 175 33 34 173 31 184 21 193 34 32 1 33 50 30 34 50 152 142 172 150 154 9 50 54 p.Kantje p.Kantjep.Kantje 29 - - - 37 i - Gedurende de week van 2 Nov. tot en met 8 Nov. kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 2 stoomtrawlers, 1 kotter, 7 sloepen, 2 stoom- 2 motor- 18 zeilharingloggers. 222 kustvisscbers. De besommingen dier vaartuigen waren: 1 stoomtrawler van f 10201.— 1 van f 13355.— 1 kotter van f 92—; 1 stoomharinglogger van f 3225.— 1 motorharinglogger van f 597 1 van f 6,172.— zeilha ringloggers van f 1111.— tot f 21976.--; sloepen van f 2530.— tot f T(06.—terwijl de kustvisschers gezamenlijk f 21694.besomden. De aanvoer bestond uit 94760 K G. trawlvisch, 28835 K.G. beugvisch, 25 50kantjes, 774 kisten drijfnetviscb. De opbrengst bedroeg f 280078,13. slag der begrooting van Landbouw werd het volgende opgemerkt over de visscherij Eenige leden waren weiDig in genomen met de werking der vis- scherij-inspectie. De kosten nemen op onrustbarende wijze toe, en van de resultaten bemerkt men zoo goed als niets. Sommigen waren vanoordeel.dat uitvoering van de motie van den heer Duymaer van Twist betreffen de de nestvisscherij niet wel mogelijk is, maar meenden, dat meer gedaan moest worden om aan de opzette lijke nestvisscherij een einde te maken. Verder werd aangedrongen op invoering eener haringcontröle en vaststelling van eene maat voor voorn en kolblei. Ook zou men gaarne vernemen of de ansjovis- contröle goede resultaten oplevert. Buiten verantwoordelijkheid tui de Kedactl». den, den heer A. de Goede, een zilve ren vaas met inscriptie geschonken. VELSEROORD Lade gelicht. Bij den bakker v. d. Brink aan den Kanaalweg is op klaarlichten dag de lade gelicht en daaruit f 20.— weggenomen. De dader is niet bekend. VELSEN. Noordzeekanaal In het voor- loopig verslag der Waterstaatsbe- grooting voor 1917 werd aan den minister hulde gebracht voor het geen hij ter verbetering van den overgang over het Noordzeekanaal bij Velsen wenscht te doen. De nieuwe pont zal eerst in het voor jaar van 1918 in de vaart kuDnen gebracht worden. Men hoopt dat tot dien tijd met eene gehuurde pont in de behoeften van het ver keer voorzien zal worden. Chr. School. De November-collec- te voor de Chr. School in de Her vormde Kerk heeft f 9,34 opgebracht. Voor den in Augustus j. 1. ten bate dezer school gehouden bazaar mocht ds. Eggink een nagekomen gift van f25 ontvangen. Na de markt. Terwijl in vroe ger jaren de inwoners van Velsen na afloop der koemarkt nog een zeer onaangenaam karwijtje hadden, n.l. de zeer vuile straten te schrob ben, gebeurt dat tegenwoordig dooi de gemeentereiniging op veel snel ler en tevens doelmatiger wijze, daar tevens de middelstraat schoon gespoeld wordt. Wanneer de water leiding gereed is, zal het natuurlijk nog gemakkelijker gaan, daar er nu nog telkens een beperkte hoeveel heid water kan worden aangevoerd. St. Nicolaas. Door het perso neel der O. L. school te Wijkeroog is het plan opgevat den kinderen met Sint-Nicolaas een feestje te geven voor welk doel de burgers van dat personeel een verzoek ont vangen voor eene bijdrage, 't Is te weuscheu, dat de poging succes zal hebben. Lichtmisere. Zaterdagmiddag waren we op Wijkeroog zeer onge rust over ons electrisch licht, daar het niet onstoken kon worden, zoo dat ieder de petroleumlampen maar weer opgezocht en aangestoken had. Intusschen werd het licht op stroom gezet, 't mocht nog eens op gaan En, gelukkig, kwart over zessen plofte het aan en bleef branden, Vakieekenschool. Door den Z.Eerw. Heer P. Wijtenburg, Pas toor te Velsen-Wijkeroog, is naar de N. H. Ct. bericht, ter hand ge nomen de stichting van een avond- vakteekenschool voor jonge hand werkslieden, die den naam zal dragen van „TeekeDschool St. Jo seph", zij zal op Maandag 20 No vember officieel werden geopend. Aan deze school zullen de leerlin gen zich kunnen bekwamen in het rechtlijnigteekeneu en het vaktee- kenen voor verschillende ambach ten, terwijl ook herhalingsonderwijs zal worden gegeven. Tot directeur, tevens lesraar in het bouwkundig teekenen aan deze inrichting is benoemd de heer: Willem Robbers, architect leeraar M. O. te Haarlem, terwijl als assis tent voor het rechtlijnig teekenen is aangewezen de heer A. H. van Tol, eveneens te Haarlem woon achtig. SANTPOORT. Kerkbouiv. Met het heiwerk van de nieuwe Herv. Kerk waartoe 249 palen gebruikt moesten worden is men Maandag gereed gekomen. Met den bouw kan nu een aanvang gemaakt worden. Politieke vergadering. Don derdagavond trad voor uitsluitend rechtsche kiezers in de zaal van den heer J. Th. Böhm alhier op, mr. P. van Sonsbeeck, burgemees ter van Egmond Binnen met zijn onderwerp: „Algemeene politieke beschouwingen". Deze vergadering was belegd door de R.K. Kiesver- eeniging alhier. De beruchte. Het was ook in de laatste weken verschrikkelijk. De dorpelingen die den Hagelinger- weg over moesten, zakten, meldt de Stads Ed. tot hun enkels inden modderpoel en de bewoners aan dien weg waren als gevangenen te beschouwen, daar ze zich als het hoogst noodzakelijk was, uit hunne woningen waagden. Gelukkig komt er veor eenige dagen verbetering. Men is bezig van gemeentewege den weg af te scheppen en van een versch# laag grint te voorzien. Hoewel een lapmiddel, dankbaar wordt ze toch door de bewoners aanvaard. 0 Vernieling. De bleeker P. J. Huyg, te Santpoort, had een werk ster, Geertruida v. d. W. wegens brutaal optreden op staanden voet ontslageD. Dat gebeurde vertelt H. Dbl. op Zaterdagavondop Maan dagmorgen kwam de juffer, in gezel schap van haar galant, om een week loon a's schadeloosstelling te eischen Maar die vlieger ging niet op de heer Huyg zei: „ik geef het niet, vervoeg je bij de autoriteiten, als die zeggen, dat je er recht op heb, dan zal ik betalen." Dit maakte Geertruida zóó uit haar humeur, dat ze zich wreekte op een raampje in de,deur van de bleekerswoning. Aan de politie had Geertruida gezegd, dat ze tegen het raampje.... geklopt had 1 De getuigen vertelden evenwel, dat zij met zóóveel kracht tegen het raampje gestompt had, dat da glasscherven in *t rond dansten. Het Openbaar Ministerie oordeelde dat het brutale optreden van Geer truida naar waarde gestraft wordt, als ze een week in de gevangenis wordt opgeborgen. Geertruida was niet gekomen om zich te verdedigen. Examens. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Vrije en Ordeoefeningen de heer P. A. Wisse van hier. Visscherij. In het verloopig be- Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteeken- de eenige plaatsruimte in uw blad. In uw blad van Zaterdag 4 No vember j.l. trof mij een zinsnede over onze wegen, maar als men eens een kijkje komt nemen langs de Kruisbeek of Ouden Schulpweg, dan zal men verbaasd staan over de onhoudbare toestand vau dien weg. Ten eerste is het een zwarte weg, eens in 't jaar wordt er wat gruis .overheen gedaan, maar de laatste twee jaren is er niets aan gedaan als tweemaal opengebroken. Eerst voor de waterleiding, ten tweede om een hek te zetten van oude biels, door de Spoorweg Maat schappij. Nu zegt de Burgemeester wel het is geen weg van de gemeente, hij behoort aan de Spoorweg Maat schappij, maar daar is toch zeker wel verandering in te brengen. Als de Maatschappij er niets aan gelegen laat liggen laat de gemeen te het dan doen. Wij bewoners betalen toch ook belasting en toch zeker niet min der als zij, die aan een straat wo- den? Of wordt er geen notitie van genomen om dat Janmaat daar woont? Wel w-enscht de heer vanTuyb dat de waterstaat de veegmachine eens stuurt, waar de heer Vermeu len op antwoordt dat men in vredes naam de eigen veegmachine maar eens stuurt; ik zeg: heel goed, als de een het niet doet, dan de ander maar, doch waarom, (ik dik dit aan) komt men wel op voor de straten en niet voor de afgelegen buurten van Janmaat. Als de Maatschappij niet wil, laat de gemeente het dan doen. Kan het geen steenen lijden, dan grint. Kan dat ook niet, dan sintels, die kosten niets, maar dan mag het er in het midden wel 30 duim dik op komen, want hij is nu zoo hol, dat het water niet weg kan, en dat in dit natte jaargetijde. Straks komt de sneeuw, een ieder schrikt er van als hij dezen weg langs moet, kom je bij een vracht rijder of kolenhandelaar en zij hoo- ren dat je op de Schulpweg woont, dan hebben zij er niet veel puf in om 't bestelde te bezorgen. Dus een ieder kan wel begrijpen dat het een modderpoel is, in plaats van een openbare weg. In de hoop dat er spoedig ver andering in mag komen, dan zijn er honderden mee gebaat. J. WAAGMEESTER, (Ook noodgedwongen een bewo ner van de modderpoel.) VOETBAL. StormvogelsHet eerste elf tal der Stormvogels heeft Zondag gelegenheid gehad om te rusten en adem te scheppen voor de tweede ronde der competitie. Met voldoening kan teruggezien worden op de eerste helft. Van de 5 wed strijden werden er toch 4 gewon nen en 1 gelijk gespeeld25 maal werd een gat in het net der tegen partij geschoten, terwijl deze maai' 4 maal het doel der blauwwitten konden treffen. Zoo staat Storm vogels op heden stevig no. 1. Wij hopen, dat zij daar ook na afloop der 5 volgende competitiewedstrij den zal staan De tweede helft van het compe-

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2