De Gunsteling. nette vlugge Bediende teYelsen (IJmuiden) bedoeld zal zijn. Naar wij meenen bestaat te Vlissin- gen geen Yisscherijschool. Waterstaatbegrooting. Blijkens het voorloopig verslag over de waterstaatsbegrooting 191 werd gevraagd hoe het staat met de werken tot verbetering van de vaart Katwijk IJmuiden en het ma ken van een berghaven Katwijk a/Z. Gaarne zagen eeuige leden ten opgave overgelegd van de salarissen der havenbeambten van de visschers- haven te IJmuiden. Centralisatie van versche visch- Uvering aan Duitschland. Ten einde de enorme opdrijving der versche vischprijzen voor het buiten land in de Rijksvischhalien te IJmui den tegen te gaan, wordt, naar van zeer bevoegde zijde gemeidt wordt, binnenkort van de Duitsche Regee ring de maatregel verwacht de leve ring van versche viscn aan Duitsch land te centraliseereu en het uit sluitend recht van invoer van die visch in Duitschland worden opge dragen aan een daartoe voor dat doel te IJmuiden opgerichte „Ver eeniging van Vischexporteurs", wel ke vereeniging Vrijdag is geconsti tueerd. Tot deze vereeniging zullen op nader vast te stellen voorwaar den kunnen toetreden alle visch- handaiaren te IJmuiden, die thans en vroeger versche visch naar Duitschland verzonden. Nieuwe schepen. in de visch- schershaven is aangekomen, ten einde door de iudustrieele Maat schappij „Hora" met machine en ketel te worden uitgerust de op de werf van gebroeders Boot te Lei derdorp voor rekening van de Maatschappij „Zaanstroom" alhier nieuwgebouwde stoomdrifter, tevens korder, IJ. M. 215 Zaanstroom VI. IJmuider stoomtrawlers beschoten. Woensdagmorgen te half twaalf waren eenige trawlers thuisstoo- mende. Zij waren ongeveer genaderd tusschen Kijkduin en het eiland Texel en hadden de kust in 't ge zicht, doch bevonden zich buiten de territoriale grens. Op eenigen afstand was een fiotille Hollandsche oorlogschepen zichtbaar, bestaande uit een kruiser en een aantal tor pedobooten. Plotseling dook op een twee honderd k drie honderd meter afstand een duikboot op, die zonder de minste aanleiding een schot op een der trawlers loste. Het schot ging op eenige meters afstand van den trawler voorbij. Daarna klonken kort achtereen nog 4 schoten, doch in andere richtingen, vermoedelijk op andere trawlers gericht. De earste trawler haastte zich een boot uit te zetten om met de scheepspapie. ren naar de onderzeeboot te roeien FEUILLETON. (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (17) Ik was nieuwsgierig te weten, hoe zij het kunststuk, d t bijna aan het ongeloofeJijke grensde, tijdens bet souper zon volbrengen. Eindelijk was de tijd er voor aan gebroken. Zij zat niet in mijne nabijheid, waarschijnlijk, omdat ze niet tegen de etiquette wilde han delen, die mij aan het ondereinde van de tafel deed plaats nemen. Drie of vier paren scheidden mij van haar, oude en jongere ambte naren met hun dames. Ik was in een koortsachtige spanning en mijn tafeldame moet zich niet weinig verwonderd lubben over de onzin, die ik haar als con versatie ten beste gaf. Het dessert kwam, zonder dat harerzijds een opmerking was ge maakt, die mij deed luisteren. Zij sprak levendig en met groote kennis van zaken over het accli- matiseoren van zekere tropenbloe- men, en hoorde de complimenten die haar en hare wetenschap ge maakt werden met groote kalmte aan. Ik glimlachte, ik was waarschijn lijk de eenige van het gezelschap die wist aan wie ze deze kennis te danken had, En u zwijgt maar steeds, mijnheer Bunger - riep ze plotse ling tot «ag u hebt me nog Toen men de duikboot zoover ge naderd was, dat men elkaar beroe pen kon, werd van de duikboot in net Duitsch gevraagd of men Hol lander was eu teen men die vraag natuurlijk bevestigend beantwoord de, werd in dezelfde taal medege deeld, dat men naar den trawler kon terugkeeren. Het stellen van deze vraag op klaarlichten dag lijkt ons nog al vreemd, omdat onze trawleis, behalve de gewone scheeps vlag, toch alle nog een ijzeren drie kleur in het want hebben hangen. De bemanning van deu trawler, die ons omtrent dit gebeuren in lichtte, was zeer onder den indruk van het gebeurde. UIT DE GEMEENTE Gewapende dienst. De collecte voor de gewapende dienst heeft in onze gemeente f 142 42 opge bracht, n.l. te Santpoort f 49.69', te Wijkeroog f15 37, te IJmuiden f 59 22 en te Veiseroord f20.13'. Scheepvaart Verkochte schepen. Zondag ver trok het st. Hunze IX onder den naam Inca en onder Chileensche vlag van IJmuiden naar Valparaiso. IJM. 290. De gestrande logger IJM. 290 is Maandag vlot gebracht. Prinses Juliana(K. W. 163). De logger Prinses Juliana (K.W. 163), is Maandagnacht tusschen Wijk aan Zee en Egmond gestrand. De logger werd later vlot en alhier binnengesleept door de sleepboot Noordwijk. (Zeepost). SPORT. VOETBAL. Stormvogels. Voor de tweede ronde der competitie gaat Storm vogels I Zondag bij Heemstede op bezoek, 't Zal er wel spannen Voor de „Vogels" is er toch alles aan gelegen dezen wedstrijd te winnen, terwijl de gastheeren zeker zullen trachten revanche te nemen van den hier geleden smadelijken 110 nederlaag. Weest op uw hoede Stormvogels Op eigen veld is Heemstede eene gevaarlijke tegenstandster en tot op heden werd zij in dit seizoen op eigen grond nog niet gesiagen Aan u de taak, biauwwitten, om Zondag overwinnende „bezoekers' te zijn. Wij wenschen u veel succes ea vertrouwen, dat gij vol vuur zult strijden, om de blauw-witte kleuren te doen zegevieren. Ai uwe trouwe aanhangers zuilen u zeker vergezellen en aan aan onlangs over Eupripedium gespro ken. Waar heeft u die eigenlijk gazi-n? Wie houdt er hier in de stad zoo'n goed gevulde broeikas op na? Wij hebben hier geen botani- schen tuin stotterde ik verward, want ik had haar niet dien planten naam genoemd en bovendien wist ik niets van botanie af. Zoo, werkelijk? De ambtenaren beijverden zich haar op te merken, dat onze stad ook een universiteit bezat. Natuurlijk, natuurlijk riep ze en voegde er aan toeEn een orchideeën-kas is er ook, niet waar mijnheer? Zeker antwoordde ik. O, dat is heerlijk, riep ze opgetogen en klapte ia de handen, dat moet u me binnenkort eens laten zien. Ah, wilde ze dien kant uit! Maar o wee, alles wat ambtenaar heette begon op zijn recht van ouderdom aanspraak te maken en zich aan te bieden haar er heen te geleiden. Goed mijne heeren, riep ze lachend, wie zich deze onder scheiding waardig toont, zal ik den opdracht daartoe geven en boven dien zal ik deze mandarijn voor hem gereedmaken. Ik zal dus een examen houden over de interessante familie der orchideeën en wie er meer van weet dan de assessor zal met mij het heiligdom binnentreden. Hierteaen maakte men lachend bezwaar, intusschen toonde niemand zijn botanische kennis. Zij schilde een mandarijn, spreidde de schil als bloembladen uit olkaar, stond op en reikte mij de vrucht gracieus, i moediging zal het u dan ook niet ontbreken. Vermelden wjj nog even, dat het vertrek uit IJmuiden be paald is op 11 32. Stormvogels III, het elftal met kampioens-illusies, speelt thuis tegen R. C. H. III. Zorgt ge weer voor ©ene schitterende overwinning „jonge Vogels"? Hec vierde elftal gaat op bezoek bij W. S. V. I te Wijkeroog. Gezien de omstandigheden, zal het hier wel „warm" toegaan. Ingezonden. BLAAM. De ondergeteekenden, allen bs- hoorende tot de bemannjng van het stoomloggerschip „Dina VL 203" te Vlaardingen, verklaren hiermede m aanmerking nemende de rond gaande geruchten, betrekking heb bende op her, verongelukte stoom loggerschip „Burgemeester Vening Meinesz IJM 97", dat zij hoegenaamc nists gezien hebben van bovenge meld schip gedurende de reis. waarop dit vermoedelijk is veron gelukt. Dat zij absoluut niet alleen van het schip, doch evenmin iets van de daar aan boord zijnde beman ning hebben vernomen of opgemerkt, Evenmin iets hebben zien drijven van hetgeen tot het genoemde schip behoorde. Dat zij met groote verontwaardi ging kennis' gekregen hebben van de beschuldigingen, die gedaan worden, als zouden de ondergetee kenden genoemd schip hebben zien verongelukken, zonder de in gevaar zijnde bemanning eenige hulp te te verleenen. Dat zij deze onware beschuldi gingen uitdrukkelijk weerspreken en met verachting van zich werpen en mitsdien uitdrukkelijk verklaren zooals hierboven is aangegeven. Dat zij dringend verzoeken aan ieder, die in strijd met boven staande verklaring eenige beschul diging wenscht vol te houden, ten aanzien van het voornoemde geval, zich te vervoegen bij den Heer Commissaris van politie (Water schout) te Vlaardingen, en van zulk een bewering aangifte te doen. Ondergeteekenden vertrouwen dat de thans rondgaande lasterlijke beschuldigingen te hunnen nadee'.e hiermee uit de wereld zijn. D. van Haren, schipperP. Fille kes, stuurmanW. de Graaf, le machinistC. Wagenaar, 2e id. A. Vermeer, matroos M v. d. Zwau, id.A. v. d. Zwan, id.D. v. Toor, id.; P. Kattenstaart, id.PI. Kruine, Morgen, oen uurtje voordat het schemert, zeide zjj luid, verwacht ik u voor mijn deur. Aan tafel fluisterde meD, de gouverneur glimlachte ironisch Blijkbaar amuseerde hem het spel, dat ze met me speelde, omdat het de woede der anderen opwekte. Twee uur later gingen we huis waarts. Toen ik afscheid nam, vroeg mevrouw van Nieberg lachend, zoo dat iedereen het hoorde Nu, wat zegt u van mijn botanische kennis? Ik heb u bewonderd, mevrouw. O, ik he daarvoor een goede school doorloopen antwoordde zij en slechts ik verstond de droe vige dubbelzinnigheid en het bittere lachje, dat deze woorden vergezelde. HOOFDSTUK XIV. Het moolijke uur naderde. Morgens had ik mij op bureau in mijn werk trachten te verdiepen, doch toen het twaalf uur sloeg wierp ik de papieren in mijn lesse naar en haastte mij mijn opgewonden gedachtengang buiten te kalmeeren. Nauweiijks stond ik op straat, of daai zag ik in de verte twee bekende, maar al te bekende ge stalten aankomen. Dat mankeerde er nog maar aan. lederen anderen dag zou ik geju beld, gejuicht hebben, als ik hen zag, maar vandaag Als ik me niet geschaamd had mijn vader en mijn bruid te ont loop-en, dan zou ik zoo vlug moge lijk naar het kantoor zijn terugge gaan en door een zijdeur getracht hebben te onsnappen. Doch ik ging id.C. Kuit, id.E. van Haften, oudsteC. Wapenaar, id.J. van Gelderen, jongste; I). van [Haren, id.J. de Willigen, reepschieter H. den Breems, afhouder. Geachte Redactie. Hoogachtend met dankzegging N. AKKERMAN, s. s. „Pan". P. S. De pressie door den heer J. Prins uitgeoefend wordt door de schippers aan hun laars gelapt Advertenties. Mevrouw VAN VOORST VAN BEEST te Santpoort vraagt met Februari een Tweede Meisje. Net Dagmeisje GEVRAAGD niet beneden 16 jaar tegen 1 December. RIJKSWEG 64. Hoenderpark TE KOOP aangeboden, ook uit elkaarneembare ioods en hokken, broedmachines en kunstmoeders afzonderlijk. Te bevr. „KRIEMHILDA" Driehuis. hen dapper tegemoet en overlegde welke uitvlucht ik zou bedenken, om in de namiddaguren van hen verlost te zijn. Zeg eens, jongen, wat voer je eigenlijk uit? riep mijn vader mij van verre reeds toe. Wij zijn sinds gistermiddag hier, hebben je ook bericht gestuurd...— Ik schrok. Goeden dag vader, goeden dag Helene? Mijn verloofde zag er bleek en aangedaan uit en keek mij bedroefd aan, als iemand die den geheelen nacht gewaakt of geweend heeft. Ze was als een bloem, die men vergeet water te geven, en die nu dreigt te versmachten. Ik voelde mij n geweten bezwaard, want ik had sinds weken aan haar niet gedacht. Wat mankeert je, Leentje vroeg ik. Ben je niet goed geweest? Nu begon mijn vader zijn preek, den geheelen nacht heeft het kind aan het venster gezeten, en naar je kamers zitten turen, want we logeeren in Gouden Hoofd om je dicht bij ons te hebben. Om vier uur des morgens vond ik haar zoo koud als steen daar zitten. Toen leb ik haar gezegd, dat ze naar bed moest gaan. En ze heeft zoo geweend. Maar vader, zeide Helene zacht verwijtend. Rustig laten uitpraten. Zeg eens, jongen, om vier uur was er nog licht bii je gezien geweest. Boemel je zoolang. Het was ontvangavond bij den gouverneur, antwoordde ik. Dat ik daarna tot bij vijven bij Kamp had gezeten, verzweeg ik wijselijk. Dat schijnt eerder ontvang- Voor direct gevraagd eeff net; 2e Meisje niet beneden 18 jaar. Loon f 3.— Zich aan te melden bij Mevr. Vis ser, Kanaalstraat 12. De Coöp. Vereeniging „De Een dracht" te Wijkeroog vraagt voor haar afd. kruidenierswinkel wegens diensplicht der tegenwoordige een leeftijd 19 a 22 jaar. Indiensttre ding begin December. Zich in per soon te vervoegen bij den Win. keihouder. Te huur gevraagd een paar ONGEM. KAMERS docr gezin zonder kinderen in of nabij IJmuiden. Br. onder no. 700 Boekh. Dingier, Beverwijk. Gehuwd officier, zonder kinderen vraagt Zit- en Slaapkamer met of zonder pensionin hst laatste geval liefst gebruik van keuken in den voor- of namiddag, Br. onder no. 250 bur. v. d. blad, GEMEUBILEERDE zit slaapkamer aaDgeboden met pension Br. ond, L. R. 140 adv. bur. Roelse. Jongeh. Echtp. 2 k. vraagt terst, 1 of 2 Ongem. Kamers Brieven onder left. R. bureau van dit blad. Iemand in het bezit van motorsloep, vraagt BEROEPSVISSCHEE in het bezit van net, als Compagnon om de kust- visscherij uit te oefenen. Br, R. 139 adv. bur. Roelse. Machinist Voor direct biedt zich aan op een stoomtrawler BEKWAAM MACHI NIST bekend met varen. Br. ond, R. 138 adv. bur. Roelse. Gevonden op den Wijkerstraat weg een Portemonnaie met inh De eigenaar kan deze tegen vergoe ding van advertentiekosten terug bekomen bij v. d. Berg, Wijkerstr, L 24 Wijkeroog. Te koop een xoo goed als nieuir HEERENRIJWIEL merk „UNION". Adres: Zeestraat no. 28. morgen geweeat te zyn, antwoordde hij, gisteravond en vanmorgen vroag. Heb je dan geen oogen meer in je hoofd, dat je niet eens ziet, water op tafel, ligt? Op een blad papier heb ik geschreven Wij zijn hier en wachten op je Kom direct in het Gouden Hoofd. - Ik vond het papier vanmorgen nog op dezelfde plaats, waar ik het gisteren had neergelegd en schrij ven doe je maar heelemaal niet meer, niet eens aan je verloofde. Helene zegt, dat het tenminste veer tien dagen geleden is, dat je haar vluchtig een paar regels geschreven hebt. Laat U dat toch, smeekte Helene weer doch de tranen stoadon haar in de oogen. 't Was m|j, alsof ik in brand stond. Zoo, dat had ik dus gedaan? Waarlijk ik had nergens anders idéé in, dan in deze intrige, die mij niets aaDging an waarbij ik niets winnen maar alles verliezen kon. Allesten slotte ook dit lieve bleeke meisje, dat in den loop der jaren een stuk van mijn eigen ziel gewerden was, Vergeef my Helene, en U ook Vader, zeide ik terwijl ik vergeeft trachtte mijn verwarring meest»! te worden, ik heb in den laatsten tijd allerlei narigheid ondervonden, Narigheid? vroeg Helena verschrikt. Werdt vervolgd. Buiten verantwoordelijkheid Tan de .Radactie. Vlaardingen, 14 Nov. 1916. De bemanning van het stoomlogger schip „Dina VL 203", Konvooivaren in de praktijk. Maan dagmorgen 6 Nov. 12 uur zijn wij uitgevaren, na van onzen directeur de verzekering gekregen te hebben, dat er op de schippers pressie was uitgeoefend dat ze bij elkaar moesten blijven en de mijnenvelden goed ruimte geven. Na buiten gewacht te hebben op de andere schepen ging het le convooi der „Praxis" vloot naar zee bestaande uit „Holland V" vlaggeschip, „Hol land III'', „Pallas" en „Pan". Dins dagmorgen na 193 mijlen gestoomd te hebben zijn we gaan „steken daar het te ruw was om te vis schen. 's Nachts 12 uur was het convooi nog intact, doch om 1 uur toen we gingen visschen was de „Pallas" er van door gegaan. Na gevischt te hebben tot Zaterdag nacht, toen wij met „halen" 21 vaam gooiden, wat zeggen wil dat we in de onmiddelijke nabijheid kwamen van mijnenvelden. Onze schipper ging de „Holland V praaien en die gooide (alhoewel hi; z. g. n. de baas was) de schuld op de „Holland III". Wij zijn teen weggestoomd en de 3 gingen nog steeds west over. Zondagmiddag zijn we naar huis gegaan en met ons tweeën teruggekomen. Conclu sieZooiaug nijd, wangunst en domheid de boventoon op de traw Iers voeren, is het convooivareD hoe mooi in theorie in de praktijk onmogelijk.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2