ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 125. Woensdag 10 Januari 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SïNjEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN Ij muiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Willebroi dstr. 83. Tq Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkcroog. Te Santpoort bij P. vao incurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Door den grooten toevloed van advertenties moesten Zaterdag een aantal berichten enz. blijven overstaan. Tarwebloem - Tarwebrood. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillehrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberiehten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën ui ter 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. By dit nummer behoort het offi- ciëelé Baadverslag, 15e zitting. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeen® kennis, dat krachtens toesluit van 2 December 1916 van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, de navolgende maximumprijzen zijn vastgesteld: Gebuild inl. tarvebl. p.lOOk.g.f24.85 k.g. f 0.31 tarwewaterbr. f 0.28 Velsen, 6 Januari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT, IJMUIDEN. Personalia. Op de voordracht voor boofd van de technische diensten der gem. Delft komt als no. 1 voor de beer J. G. Chris- tiaanse, tijd. ingenieur b. d. Rijks- Waterstaat alhier. Piefstal. Dat ODdank des werelds loon is, ondervond de reeder J. E. de Groot, alhier .Hij was zoo welwillend geweest, om T. de R., die bij hem als matroos in dienst zou komen, in bruikleen te ver strekken een paar laarzen, een schootsvel, een oliejas en een zuid wester. De R. toonde zijn dank baarheid, door Da verloop van een paar dagen met die kleediDgstukken er van door te gaan. Hij bracht ze bij zijn broer, die aan hem een gulden had geleend en die hem 14 dagen den kost had gegeven, zonder daarvoor vergoe ding gehad te hebben, toen deze niet aan beord van zijn schip was. Daar werden de voorwerpen in beslag genomeD. Tegen den niet verschenen be klaagde werd, naar H. D. meldt, wegens verduistering drie weken gevangenisstraf geëischt. Nocrdzeekanaal. Van het onderhoud der werken van het Noordzeekanaal, gedurende het jaar 1917, is gegund: perceel 1 aan den heer M. Daalder te Bussum voor f 45200. Betonbtokken. Het maken en leveren van betonblokken voor de havenhoofden alhier met bijkomen- j de werken is gegund aan A. van Boven en A, Geel te Delft voor f 17499. Aanlegplaats. Het maken van een aanlegplaats met opritten aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal alhier is opgedragen aan den heer M. Daalder te Bussum, die de laagste inschrijver was voor f 105500 met zuilenbasalt en f 103000 met metselklinkers. De raming bedroeg f76000. Zwarte lijst. Op de Ëngelsche zwarte lijst is geplaatst de Deutsche Dampffischerei Gesellschaft „Nord- see" alhier; op de Duitsche zwarte lijst de „Fish Export Company" alhier. Visscherijschool. De cursus tot opleiding voor het Schippers- diploma aan de Visscherijschool alhier is de vorige week aange vangen met een tiental candidaten. In Gebouw Cycloop zal Vrij dag a.s. de bekende succesklucht „De Dame van Maxim" worden opgevoerd. Het uitstekend gezel schap onder directie van den Heer Jacq. Sluijters Jr. maakt met deze klucht een tournée door geheel Nederland en overal waar het tot nu toe reeds is opgetreden mocht dit gezelschap de meeste bijval inoogsteD. Zij die dau ook van een mooie klucht houden, welke uit muntend vertolkt wordt, en eens hartelijk willen lachen, verzuimen niet a.s. Vrijdag naar Cycloop te gaan. Zie voor verdere gegevens de advertentie in dit blad. VELSEN. Treinenloop en schoolreisigers. Nu enkele treinen uitvallen wordt het moeilijk voor de leerlingen van de Mulo- en Middelbare scholen, die naar Haarlem en Bloemendaal reizen. De trein, die te 8.33 van Velsen vertrekt, was de schooltrein. Deze is nu uitgevallen. De ouders van schoolgaande kin deren alhier hebben nu een adres aan de Directie der Holl. Spoor ge richt met verzoek de trein, die tè 8.20 van IJmuiden en die wel te Santpoort, doch niet te Velsen stopt, voortaan ook te Velsen te doen stoppen. Werkloozenfonds. De weik- liedenorganisaties hebben Vrijdag avond herkozen als bestuurder van het Gemeentelijk Werkloozefonds de heer J. G. Hofmann te Velseroord. Ambtenaars-salarissen. Naar wij vernemen is de Raadscommissie tot onderzoek der salarissen van de verschillende ambtenaren in dienst der gemeente, met haar taak ge reed gekomen. Het rapport zal dus binnenkort wel verschijnen. Boomenrooien. Ten oosten der stoompont aan de Noordzijde van het kanaal zijn verscheidene boomen neergeworpen, welke uit de bosschen in den omtrek aangevoerd zijn. Die boomenrooierij op groote schaal zal zeker wel in verband staan met de hooge houtprijzen. Normaalschool. Het aanbod van het Gemeentebestuur van Vel sen, om de naar de eischen des tijds tot Normaalschoolinrichting verbouwde school E. gemeubeld, met verlichting, verwarming en schoon houden kosteloos ter beschikking van het Rijk te stellen, indien de tegenwoordige Rijksnormaallessen werden omgezet en uitgebreid tot Rijksdagnormaallessen, is door het Rijk aanvaard. Dientengevolge, zal het vaste per soneel uitgebreid worden en ge bracht van twee op vier. Eene oproeping voor twee vaste leerkrachten zal zoo spoedig moge lijk gedaan worden, opdat de reor ganisatie. primo Mei haar beslag heeft. Het geheele personeel der Rijks dagnormaalschool zal dan bestaan uit vier vaste onderwijzers en vijf vakonderwijzers. De lessen zullen alsdan 'gegeven worden iusschen 9 uur en 4 uur. De leerrooster wordt natuurlijk aanmerkelijk uitgebreid en het aan tal lesuren gebracht op 4X"24. De voorbereidende klasse blijft in haren tegenwoordigen vorm bestaan. De treinenloop. Het is wel merkwaardig, dat de enkele treinen, die op onze lijnen zijn uitgevallen, zoo slecht gemist kunnen worden. Maakten wij melding van bet uit vallen van den schooltrein, die des moigens 8 uur 33 van hier ver trok en waarom een aantal ouders van schoolgaande kinderen een adres aan de directie der Holland- sche Spoor richtte, nu weer verne men wij van de ontstemming, bij velen gewekt door het uitvallen van trein no. 563, die 's morgens 8 32 van Haarlem vertrok. Met dezen trein reisden de zakenmen- schen van Amsterdam en Haarlem, als reeders, visschhandelaars, bank- employé's naar Ymuiden, waar zij te 8.59 aankwamen. Deze trein was altoos geheel bezet. Door het uitvallen van dezen trein moeten deze reizigers of te 7.50 of om 9.50 van Haarlem ver trekken, het eene te vroeg, het andere te laat. Naar ons ter oore kwam is men doende om de directie der Hol- landsche Spoor te verzoeken dezen trein weer te laten loopen. Aan de Kamer van Koophandel zal worden verzocht dit adres te steu- neD. Colecte. De Januarie-collecte voor de Chr. School in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft f 12.57V3 opgebracht. Tevens verantwoordde Ds. Eggink Zondagmorgen een gift van f 5 door hem- voor de Zending ontvangen. Om er zich uit te redden S. v. d. K., een arbeider te Velsen, die bt-schu digd was in den nacht van 24 op 25 September 1916 in den Wijkcrmeerpolper een zak met uien van het land van den land bouwer J. van Spiunter te hebben gestolen, verzon naarH. Dbl. schrijft, allerlei praatjes, om te tracht' n zich er uit te redden, die eenter geen van alle hout sneden. Dat be gon al toen de veldtwachter J. ten Brink hem. aanhield en dat werd voortgezet bij het verhoor voor de rechtbank van Donderdagmiddag. Vooral in het geven van ontwijkende antwoorden zocht de beklaagde zijn kracht! De veldwachter J. ten Brink had beklaagde des nachts met nog iemand in den polder zien loopen met een een zak bij zich. Dit was hem verdacht voorgekomen, hij had zich verdekt opgesteld en eea oog je in het zeil gehouden. Na een korten tijd keerden beiden van het erf van Van Spiunter terug. De be klaagde droeg weder den zak, die nu gevuld was. Bij zijn aanhouding sloeg zijn kameraad op de vlucht. Het eerste wat beklaagde sprak, nog vóórdat de veldwachter een enkel woord had gezegd, was: „Ik dacht wel dat de zaak niet in orde was. Ik heb de uien van een Belg gekocht. Hier is de zak," En hij ging vooit: „Ik zal je morgen dien Belg wel eens aanwijzen; het is een kerel van 17 of 18 jaar." Echter,het geschiedde nieten tot heden wees de beklaagde dieD grooten onbekende niet aan. Dat maakte, cat beklaagde terecht s'ond. Aan den president zeide be klaagde, dat hij de uien had gekocht. Hij had zaken gehad. Maar man, is dat daar in Velsen de gewoonte om. in den nacht zaken te doen? vroeg de president. Och, wat zal ik daar van zeggen, antwoordde beklaagde. Ik heb een groot gezin en dan verdien ik graag wat. Wanneer ik zaken kan doen dan ban ik er bij. Wie was die Belg, van wien je de uien kocht? aldus een der rechters. I Ik zag den man hard wegloo- ren. Pak maar eens een kat in donker, zeide beklaagde ontwij kend. Ik wil alleen den naam van den Belg weten, hernam de rechter. Ik ken alleen zijn voornaam. Die is Chefke, antwoordde de beklaagde. Verder kon men met den be klaagde niet opschieten. Hij vol hardde in ontkenningen en uitvluch ten en speelde den onnoozele. Echter., zijn kameraad had van hem leelij- ke dingen gezegd en verklaard, dat beklaagde met een ledigen zak op het eri was gegaan on met een ge- vulden teruggekeerd. Komisch was. dat de Belg, dien beklaagde eerst op 17 18 jaar had geschat, nu door hem werd aangeduid als een man van 28 jaar. Die was dus in eenige maanden 10 jaar ouder geworden! Daar had beklaagde ook wel wat op te zeggenOch, ik kan niet zoo goed taxeeren, zeide hij. Het O. M., dat aannam, dat de schuld van den beklaagde was be wezen, vordeide tegen hem 1 maand gevangenisstraf. Velsens-Mannenkoor. Op 31 Januari a.s. wordt door Velsens' Mannenkoor in Hotel „De Prins" een vokaal- en instrumentaal con cert gegeven.. Voor het instrumen taal gedeelte zal optreden als vio list de heer N.N. en als pianist de heer Gregoïre, voorheen pianist en harpist aande koninklijke hofopera te Dresden, thans muziekleeraar in de gemeente Velsen. Tevens zal de heer Van Beek te Amsterdam dien avond optreden als declamator. Kegelen. Op den dameskegel- wedstreid te Alkmaar heefc Mevr. Van Heijst alhier, op de vrijebaan den 4en prijs behaald. SANTPOORT. De stofplaag zal van den zomer niet te overzien zijn. Is de Ha- gelingerweg des winters een mod derpoel, des zomers waait de stof er langs huizenhoog. De bewoners aan dien weg zien dezer dagen het met leede oogen aan, dat men nu op sommige plaatsen den weg tracht te beharden met een sintel- laag. Mag men er nu ia dit seizoen een weinig voordeel van hebben, van den zomer, wanneer de sintel massa zal zijn stukgereden door het drukke verkeer, dat dan vooral over dien weg plaats vindt, zal men de sintelstof tot over de, huizen zien opwaaien. Wee den onvoorzichtige, die het dan waagt een raam open te zetten, zijne kamer zal in een minimum van tijd onder de sintel- asch zijn bedolven. Welk een heeriijk vooruitzicht! Plaatsgenoot verdronken. Met het stoomschip „Themis" van de KoninklijkeNederlandscheStoomboot Maatschappij, hetwelk verongelukte op de reis van New. Castle naar Amsterdam, verdronk ook onze plaatsgenoot, de heer C. Kaan, die als tweede officier op het schip voer. Gerinkel der ruiten. De laatste twee dagen, Woensdag en Donder dag zijn onze ruiten aan een voort durend gerinkel onderworpen ge weest. Daar het geluid der slagen uit het Westen kwam, wordt hier vermoed, dat of aangespoelde mij nen onschadelijk zijn gemaakt of dat er onder de kustzeeoefeningen hebben plaats gehad. Soli Deo Gloria. Zondagavond gaf het fanfarecorps Soli Deo Gloria te Driehuis voor een goed bezette zaal van den heer J. T. Böhm zijn eerste uitvoering in dit seizoen. Het programma werd ingezet met een Militairen Marsch „le Chef de Corps", in het geheel werden acht nummers gegeven waarvan de uitvoering blijk gaf van goed instudeeren der verschillende stukjes en de bekwa me leiding van den heer C. Ouden dijk. Ook werden dien avond door de leden voordrachten en een tooneel- stukje ten beste gegeven, dit ver meerderde het gezellig samenzijn in hooge mate, het fanfare-corps kan dan ook met voldoening op dezen avond terugzien.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1