ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 128. Zaterdag 20 Januari 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWü L, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau W!LLEI*1SPLEIN iJmisicScss (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Këioaaistraat. Te Velseroord bij H. v. Til burg, Willsbrordstr. SS. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schcpmer, Dood ten L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude •n het nieuwe adres, niet: aan den looper, doch aam ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Plaatselijk Nieuws. YISSCHERIJ. Scheepvaart Gemeenteraad. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aaD het Bureau en bij de Agenten. RJ1AGTIE-ADBESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van d® Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberiehfeara van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeeliagen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. T»t plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. IJMUIDEN. Diefstal. In den nacht van 11 op 12 November hebben I. J. B. en S. H. uit een pakhuis van de Oceaan-Visscherij Maatschappij te IJmuiden een partijtje haring ge stolen. De dieven moeten nogal veel brutaliteit aan den dag gelegd heb ben, toen ze hun diefstal in vereeni- ging pleegden. Alsof 't zoo vanzelf sprak, hebteen ze e@n vat haring opengeslagen om zich met den inhoud te verrijken. De officier vordexde tegen eiken beklaagde 3 maanden gevangenis straf. B. was niet verschenen, H. zit in voorarrest ter zake van een ander misdrijf, waarvoor hij na dit zaakje terechtstond. Op 12 Dec. was hij in het café van Van der Kolk te IJmuiden en heeft daar een looden pijp gestolen. Veel pleizier had hij naai de St.-Ed. meldt, niet van zijn roof, want de politie legde er spoedig beslag op en de justitie, bang voor herhaling van 't misdrijf of ont vluchting (bekl. is kok op een zee- boor) verleende hem gratis logies. De officier eischte 3 maanden ge vangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. 't Hooft, vertelde, dat de bekl. meer een zieltje zonder zorg is, dan een misdadiger. Als hij op zee is, gaat alles goed, maar eenmaal aan wal, is al zijn geld spoedig verdwenen en probeert hij aan geld of, door misdrijf aan onderdak te komen. Die drijfveer lag ook aan dit lood diefstalletje ten grondslag. PI. riep daarom de clementie der Rechtbank in. Vervolgens stonden terecht M. M. en C. P. M. ook al zeelieden, die op Donderdag 10 December te Ymuiden een partijtje hout hebben weggenomen, dat voor militaire werken bestemd was. De beklaagden bekenden den diefstal. Ze hadden, zoo zeiden ze, het hout willen gebruiken, om de schuur, waarin ze woonden, tochtvrii te maken. 't Bleek, dat de twee in den laatsten tijd heel wat anders heb ben gedaan dan varen. Een Ymuide- maar heeft in een schuurtje een paar koeien staan en tegen het niet hoogen loon van f 0.50 per man waren deze beklaagden belast met de bewaking dezer koeien. Ze moesten schillen voor de dieren ophalen, melk wegbrengen etc. De koeienschuur diende meteen voor woon- en slaapplaats der beklaagden, die verklaarden op deze manier heel wat gemakkelijker- te leven dan bij anderen arbeid. De officier noemde het een treurig feit, dat deze twee werkschuwe arbeiders te lui zijn om heter werk te verrich ten en wanneer ze in hun stal wat koude lijden, zich aan eens aDders eigendom vergrijpen. Spr. eischt9 tegen ieder der beklaagden twee maanden gevangenisstraf. Mr. Stheeman drong op een cle mente straf aan. Avonturiers. Twee jongelui, die op een goedkoope wijze naar Amerika wenschten te gaan, had den zich op het stoomschip Ootmar- sum verborgen doch werden ontdekt vóór het schip van hier vertrok. Zij werden door den kapitein aan de militaire autoriteiten overgegeven Schutsluis. Het St.bl. no. 3 bevat de wet van den 2den Jan. 1917, betreffende bouw van een schutsluis c.a. te Ymuiden en ver betering van het Noordzeekanaal. Onteigening. Het St.bl. no. 4 bevat de wet van den 2den Jan. 1917, tot onteigening voorden bouw van een schutsluis c.a. te Ymuiden. Ontslag gevraagd. De heer J. Stoutjesdijk heeft ontslag gevraagd als concierge van het 'Witte Kruis- gebouw alhier. Gearresteerd. De Amsterdam- sche politie heeft gearresteerd zekere Jacob Kos, de laatste der 8 personen, die hebben ingebroken in de kleedkamers op de voetbal terreinen van stormvogels alhier, te Haarlem en Zaandam, alle 8 zijn nu ingerekend. K. is ook de dader van de diefstal van lood van eenige huizen achter de begraafplaats alhier, de vorige week gepleegd. In verband daar mede is hij voor den Commissaris alhier geleid. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde J. de Z., boorder alhier, wegens openbare schennis der eerbaarheid tot 14 dagen gevangenisstraf. Verduistering van een fdets. F. W. H. J., een Duitsch werkman te IJmuiden. had eenigen tijd ge leden van den rijwielhandelaar W. Z. een fiets op afbetaling gekocht, doch verkocht de fiets toen eerst f 28 van de f 170 afbetaald waren. Wegens deze verduistering had hij zich thans te verantwoorden. Hij bekende naar de St. Ed. meldt, het misdrijf en zeide onder armoe dige omstandigheden gehandeld te hebben. Op de zittiag verklaarde de be klaagde. dat hi) dec eigenaar van de fiets per week f I wilde afdoen, maar het O. M. geloofde weinig van die goede plannen en vorderde 3 weken gevangenisstraf. VELSEROORD. Ijsfabriek. Woensdagavond is in Hotel „De Prins", door den architect Kors Visser uit Ymuiden aanbesteed het bouwen van een Ijsfabriek alhier voor de N. V. Ijs fabriek Kennemerland. Ingeschreven was als volgt P. Beystman en H. de Koning, Amsterdam f31.510; A. Kröger, Haarlem f 31.228Wed. P. van Heyst en Zn., Velsen f 31.000; Oudshoorn en Dijkstra, Velseroord f 30.949P. Kramer, Krommenie f 29 998P. Rings Sr., Santpoort f29.730; L. H. Ring?, Santpoort f28 300; Smit en EcdAaud, Bever wijk f 28.750 P. van Du uren, Haar lem f 27.400D. van Kampen, Bloemendaal f26,620. VELSEN. Werkloozenhas. Naar Kenne merland verneemt is de Centrale werkloozenkas van den Nederland- schen Sigarenmakers- en Tabak bewerkershond toegelaten tot het Werkloosheidsfonds der Gemeente Velsen. Kantongerecht. De Kanton rechter te Haarlem veroordeelde de volgende alhier wonende personen: O. V. tot fl.of 1 dag wegens overtreding der Inkwartieringswet; C. V. tot f6.— of 6 dagen wegens overtreding der WoningwetW. J. D. tot f8.of 8 dagen wegens het plegen van straatschenderijH. B. tot f 4.of 4 dagen wegens het verstoren der nachtrust en H. O. B. tot f 15.- of 15 dagen wegens het loopen op verboden grond. SANTPOORT. De kleintjes weder naar school. Moest de Kerstvacantie door ziekte van Mej. J. H. Ankerman, hoofd der bewaarschool van Mevr. Wüste verlengd worden, sedert Maandag heeft de school hare deu ren voor de kleuters weder openge zet. Vergadering Burgerplicht. In de Dinsdagavond gehouden leden vergadering van de Vrijz. Kiesv. „Burgerplicht" zijn de beeren C. Slinger en M. P. Hulshoff Poll we der in het bestuur gekozen. Voor de heeren J. J. Vis en D. Miezerus Jr. van welke de laatste wegens drukke werkzaamheden niet meer in aanmerking wenschte te komen, zijn gekozen geworden de heeren G. Nu ver en C. Wouterse. Vrouwenkiesrecht. De afdee- ling Santpoort en Omstreken van de Ned. bond voor Vrouwenkies recht mag zich verheugen in een frisch bloeiend vereenigingsleven, dank zij den grooten zorg van het bestuur. Nog niet lang geleden heeft ze een openbare les gegeven in het koken met de hooikist, nu weder zullen bij genoegzame belangstelling door Dr. Barnauw uit Haarlem eenige lezingen gegeven worden over gezondheidsleer. l;e eerste lezing zal plaats hebben op Don derdag 25 Januari e.k.genoemde heer zal dan spreken over Besmet ting, Ontsmetting en Zindelijkheid. Kerk- en Pastoriebouw. Naar onze bescheiden meening vordert de kerkbouw langzaam we zagen er te weinig metselaars aan het werk om de bouw te doen opschieten. Geheel anders is het gegaan met de pastorie. Aan dat bouwwerk werd met kracht gearbeid, zoodat het nu al eenigen tijd onder de pannen staat en men reeds aan het inwendige bezig is. Het is een zeer ruime woning, die gebouwd zijnde in een liefelijke omgeving, op den wan delaar een rustigen indruk maakt. Personalia. Aan de interna tionale schooi voor wijsbegeerte te Amersfoort zullen dit jaar 7 cur. sussen gegeven worden, elk van 14 dagen, van half Juni tot October waarvoor zich o.a. verbonden hebben dr. G. A. v.d. Bergh v. Eysinga, en aaevr. dr. J. v.d. Bergh v. Eysinga- Eiias, alhier. DRIEHUIS. Westerveld. Donderdag heeft op Westerveld de Crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Dr. W. Renssen, op 60-jarigen leefcyd te Arnhem overleden. Toestand visscherij. De Deeem- ber-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat een rapport van den hoofdinspecteur der visschërijen met betrekking tot den toestand der visscherij in December (in ver band met het tijdstip, waarop het werd ingezonden, geldt dit verslag tot omstreeks den 20sten der maand). De treilvisscherij door de stoom- treilers ondervond zeer veel stag natie door schaarschte aan steen kolen. Dientengevolge moesten deze vaartuigen dikwijls tot tien dagen lang blijven stilliggen, voordat zij steenkolen konden innemen en maakten zij in den regel in deze maand maar één reis. In zooverre gevischt kon worden, werden goede vangsten gedaan. De prijzen, hoewel goed, waren lager, zoodat de besom mingen niet zoo hoog waren als te voren. Enkele stoomtreilers werden naar vreemde havens opgebracht, terwijl één stoomtreiler verloren ging. Door de kustvisschers werd het bedrijf met gunstige resultaten uit geoefend. De beugvisscherij werd met succes uitgeoefend, doch alleen door enkele zeilvaartuigen, waarvan een deel het bedrijf reeds staakte om het grootere gevaar dat naar de meening dezer visschers, de wintermaanden voor de veiligheid opleveren. De drijfnetvisscherij liep geheel ten einde en leverde over het alge meen niet veel meer op. Nederlan&sch Arbeidsblad. Aan de dezer dagen verschenen Decem ber aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek ontleenen wij nog het volgende Blijkens opgaven van de Zeeriseh- vereeniging te Ymuiden werd in de periode van 14 October t/m. 17 November 1916 aan de gemeenton verstrektversehe zeevisch (in kisten van 50 K.G.) 17,548y2 volle haring (in tonnen van 850 stuks) 5567 J/2 maatjesharing (in tonnen van 900 stuks) 4187 V»- Het totaal teedrag van den inkoop be droeg voor versehe zeevisch f 418.308.10 en v. haring f 530,745.68 het totaal van den verkoop voor versehe visch f 152,173,19 en voor haring f Ï02,778,821/g. Het verschil tusschen in- verkoopprijs bedroeg dus voor versehe visch f 266,134,91 on voor haring f327,966,85y,. Verkocht. De sleepboot-trawler Adriana YM. 275 van de heeren Zwaan en Stam is verkocht aan den Schipper A. Verheij te Sshe- yeningen. Koopvaardijvloot. In de Staats courant komt een vergelijkende staat voor van de Nederlandsche Koopvaardijvloot. Op 31 Dec. 1916 was de staat als volgt349 stoom schepen, metende 2,025,422,91, 57 sleepbootén, metende 1,399,75, 15 motorbooten 26,726,69, 50 schoeners 17,245,86, 208 tjalken, 37,839,56, 3 koffen, 791, en alle andere soor ten van zeilschepen 43,256,22 M3 netto. In 1916 werden aan hier te lande gebouwde en van het buitenland ingevoerde schepen voor het eerst zeebrieven verstrekt4 schoeners, 1509.82^ 4 andere zeilschepen, 2713.26, 6 motorschepen, 3257.15 en 53 stoomschepen, 177,730,60 M8 netto. Velsen. Vertrokken 17 Jan.: Eendracht, stLondeD, papier. Isafjord. Kristinnia, 8 Jan. De voor 8 weken in ballast van Stavanger naar Engeland vertrokken Noorsche schoener Isafjord heeft de bestemming nog niet bereikt. Men vreest, dat dit schip, groot 300 ton met man en muis is ver gaan. (De Isafjord is de vroegere Neder landsche schoener „Europa", onlangs naar Noorwegen verkocht en voor eenigen tijd van IJmuiden daarheen vertrokken. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week passeerden alhier door de Noordzeesluizen uit zee 24 stoom- en 2 zeilschepen. Uit en naar zee dus 50 schepen tegen 41 schepen in de daaraan vooraf gaande week. Vergadering van Donderdag 18 Jan. 1917. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig: de heer Polderman. Ingekomen stukken en mededee- lingen.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1