NOIRDZEE-BLAZIRS HENNÜS Co. in dit blad Adverteeren. <^mmaBumÊÊÊ* Duitsch Visscherij-zout Toiiiiy Grégoire up ZaterSaE 3 Felrnari 1917, Koopt bij hen die Plaatselijk .Nieuws. DIENSTBODE Zit-Slaapkamer Pianino Ad verten tiën. RÏYIERYISUH. BAKKEBIJ. Woon- en Winkelhui» met Broodbakkerij, „SELADON u flinke VTerkster. W inke) j ufl'rouw, WERKMEISJE YERGADERING perceel 16 aan P. Gravemaker te Ymuiden voor f 1730; perceel 18 aan J. C. van Schinkel te Velsen voor f1750. Ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage te Velsen. Perceel 1 een woon- en winkelhuis alhier. Kooper P. de Vries alhier voor f2.480; perceeltn 2 en 3 een woonhuis met werkplaats alhier, opgehouden perceel 4 een groot pakhuis alhier, kooper J. Broekhuis alhier voor f3.640; perceelen 59, twee win kelbuizen en 3 woonhuizen onder Wijk aan Ze# en Duinperc# .1 5 opgehouden perceelen 6S ge kocht door C. Tabak Jr. alhier voor resp. f2.325, f2,350 en f2.160; perceel 9 opgehouden perceel 10 en 11, huis met tuingrond onder Heemskerk, kooper J. Smit Cz., Heemskerk voor f 6.159perceel 12, tuingrond onder Heemskerk, kooper IJ. Bergmsma alhier voor f 3.475; perceelen 13 en 14, Boe renwoning en Bouwland onder Vel sen perceel 13 gekocht door W. Pannekoek te Wjjk aan Duin voor f2.160, perceel 14 door W. Braam te Velseroord voor f7 850. Vervelg gemeenteraad le klad. Goedgekeurd worden de voor stellen tot uitbreiding van het- aantal stembureaux voor de ver kiezing van leden der Kamer van Keophandel en Fabrieken, inzake toetreding tot de vastgestelde rege ling voor het verleenen van subsi- diën ten behoeve van werkloozen- kasseu, opheffing van het gemeen telijk werkloozenfonds enz. en instellen eener commissie van voor lichting inzake de werkloosheid» verzekering. Ia de commissie worden benoemd de vroegere bestuursleden van het gemeentelijk Werkloozenfonds. De secretaris van dit foads wordt als secretaris der eommisie benoemd. De flnaneiëele besluiten worden goedgekeurd. Toegestaan wordt een crediefe van f1500 voor verandering en inrichting van het politiebureau te IJmuideD. Tegen de heeren Vooren en Van Tuyll. Verhooging erediet voor afschei ding van het gemeenteterrein te Velseroord wordt aangehouden. De tijdelijke opziehters bij Open bar# Werken F. D. Raadman en F. J. Zandvoort worden in vasten dienst aangesteld. Voort» wordt machtiging verleend tot aanstelling van een opzichter in tijdelijken dienst bij Openbare Werken. Het verzoek van den secretaris- penningmeester vanhetgemeentelijk Werkloozenfonds om eene vergoe ding .voor verrichte werkzaamheden wordt ingewilligd. Het adres van de afdeeling Ksnnemerland van den Bond van Nederlandsch® Onderwijzers inzake de verwarming van schoollokalen wordt in handen van B. ea W. ge steld. Aan het bestuur der avondvak- teekenschool te IJmuiden wordt voor 1917 een bijdrage van f 575 verleend. Het adres van D. Vonk, houdende verzoek om vrijstelling van inkwar tiering wordt voor kennisgeving aangenomen. Tot vooizitter van het stembureau Velseroord voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel •n Fabrieken in 1917 wordt be noemd de heer H. Vooren, tot plaatsvervangend voorzitter de heer L. Jansen; tot leden de hesren L. Jansen en F. J. Kochx; tot plaats vervangende leden de heeren K. Dekker, F. J. Martens, H. Ouds- hcorn, J. Slingerland, A. P. Kochx, M. Zwanenburg en W. Zwanenburg. De Voorzitter houdt de rond vraag. De heer Sluiters zou #en andere regeling wenschen inzake de verstrekking van melk aan zieken en zwalken. De heer Vooren vraagt of voortaan door d© Levensmiddelen commissie schriftelijk adviezen kannen worden gevraagd, inplaats van mondeling. De heer Brink meent dat zich nog andere vereenigingen kunnen vormen, die zorgen voor verstrek king van melk tegen mindere prijs. De heer Brink vraagt of het waar is dat de Chemische Fabriek „Amsterdam" te IJmuiden door he' gemeentebest*ur stop gezet is. De ho"r Vermeulen zegt, dat da directie wegens een overtreding kekeurd is en dat toen Je fabr.ek stop gezet is gewordae. De Voorzitter zegt dat de Hinderwet een rijkswet is en dat B. en W. dus hieromtrent geen inlichtingen behoeven te vei senaten. De heer Netscher vraagt of Openbare Werken streng wil toe zien dat bij den kerkbouw te Sant poort opdat derioleering nietuitwa- tertin de beek. Daarna klaagt de heer Netseher over den toestand dei- beek zelf, die zeer onhygiënisch is en waarbij het gesticht voor geestes zieken batrokken is. Spreker h#eft echter geen inlichtingen kunnen krijgen, daar dit gesticht niet op grondgebied onzer gemeente staat. I)e he«r Vermeulen zegt dat een onderzoek ingesteld zal worden. De heer Netscher zegt dat in zake den bouvydsr schoei H te Velser oord dingen zgn gezegd (men heeft ze spreker zelfs schriftelijk mede gedeeld) die, zoo ze niet waar zijn, zoo spoedig mogelijk den kop dienen te worden ingedrukt. Men beweert n.l. dat de school verkeerd is uitgezet, dat de fundeering niet goed ligt, dat de toestand van dien aard is dat binnenkort ver schillende werklieden weggezonden zuiien worden. Spreker vraagt wat hier van waar is. De heer Vermeulen zegt dat ky geen antwoord op de vraag kan geven. Twee dagen te voren is spreker er nog geweest, doch men heeft hem niet» gezegd. Er zijn echter nog enkele dingen voor de besloten zitting, waarvoor de Direc teur van Openbare Werken inlich tingen moet geven, dus kan hem straks daarnaar gevraagd worden De heer Van derSteen vraagt, naar aanleiding van een ingezonden stuk in de bladen, de namen te willen noemen der onderteekenaars bestuurders van organisaties, die een adres aan den raad - hebben gezonden. De Voorzitter zegt zulks toe voor de volgende verga dering. De heer Van Tuyll viaagt verbetering van den Doodweg en einde Corverslaan op Wijkeroog, viaagt of er gesn adres van vee houders is ingekomen inzake den toestand van de Delfc. De heer Vermeulen weet van geen adres, doch zegt, dat deze zaak bij Openbare Werken in onderzoek is. De heer van Tuyll vraagt nog de menschen voldoende voor te lichten bij de broodvoorziening. De heer Hoogland klaagt over de brandkranenbeproeving, waardoor in de straten kuilen zijn ontstaan, de beer Gerritsen vraagt of bakkers te IJmuiden hua kaarten niet aldaar kunnen halen en inle verea ea klaagt over de late zen ding der raadsstukken. De heer Vermeulen vraagt of de Levensmiddelencommisaie bij 'de nieuwe broodregeling scherp wil toezien dat ieder burger 'c hem toekomend gewicht ontvangt, d.w.z: 4 ons en niet 3]/4 ons. Hierna wordt de openbare ver gadering gesioten en gaat de Raad over in besloten zitting. Lijst van onbestelbare brieven en brietkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zijn. Terugontvan-en in de 1# helft der maand Janmari 1917. BRIEVEN BINNENLAND. 1. G. v. Zeben, Leiden. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 2. A. L. Duym, Veldleger. P. v. d. Graaf, Pieterkarei 165. 4. Zander. Adres. 5. IJMUIDEN. Christelijke V akorganisatie. Dins dagavond hield de Afd. IJmuiden vaa den Christelijker! Zeeliedenbond een openbare vergadering in de Willem Barendz, waar de heer K. Vink van Scheveningen optrad met het onderweip „Waarom Christe lijke Vakorganisatie". Spreker vangt aan met te zeggen, dat men het noodig heeft geoor deeld deze bijeenkomst to stellen onder militaire censuur, alsof ooit een vergadering van Christelijke arbeiders zich tegen gezag of het Kon. Huis heeft gesteld. Het tegen deel is waar. De Christelijke vakbeweging, zegt spreker, kan niet leven zonder ideaal en aiat zonder^pretentie, om daarna in een vlotte rede zoowel het ideaal als de pretentie der Christelijke vakorganisatie uiteen te zetten. Het doel van de Christelijke Vak organisatie is een bewarende en reformeerende kracht te vormen het ideaal in den mensch een plaats te geven in de maatschappij zoo mogelijk een plaats der eere om door een maatscbappelijken wel stand de gelegenheid te hebben, God te dienen en daarvoor den welstand aan te wenden. Dit ideaal vervreemdt thans en voor altijd de Christelijke vakbe weging van de moderne, die een ongeloovige en materialistische is, belichaamd in het dagblad Het Volk en gedragen door de sociaal- demokratie. Ons beginsel, ons ideaal, zegt spreker, kan men ons niet ontnemen en daarom bestrijdt men ons niet, doch tracht men onze beweging jn een bespottelijk daglicht te stellen. Van de ver schillende vakbewegingen vreest spreker alleen den invloed van het N. V. V. (Nederlandsch Vakverbond). Noch het N. A. S. (Nederlandsoh Arbeiders Secretariaat) noch de Syndicalistische vakbeweging, ver tegenwoordigd door de Alg Ned. Zeemansbond, zullen blijken in de toekomst levensvatbaarheid te hebben, omdat de kracht van hun organisatie schuilt in het ongeorga niseerde. De pretentie van de Chris telijke vakbeweging is de overtui ging dat hun vakbeweging een zuivere is, die het hoogste tracht te bereiken, ia de eerste plaats op geestelijk, doch ook op stoffelijk gebied en ofschoon overtuigd het allerhoogste nimmer ta zullen kun nen bereiken, aan het eind van het levensdoel de vrucht van het werken eens Christen te kunnen leggen aan Gods voet. Doch ofschoon het N. V. V. een groot# toekomst tegemoet gaat en enorme kracht zal ontwikkelen, zuiver is haar beginsel niet. Het hinkt op twee gedachten in den klassenstrijd, dien het niet ontken nen kan of durft en hem toch niet durft aanvaarden. Het principieel versehil tusscban d9 moderne en de christelijke vakbeweging is, dat de leuze der eerste is „Macht is recht" van de tweede het „recht hoog te ho*den" door de macht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt dooi den heer Schilling, secr. penningm. van de Afd. IJmuiden van den bond van haven- en transportar beiders. Debater zegt, dat de spreker een voordracht heefc gehouden met een politiek, inplaats van mot een eco- nomischen ondergrond, zooals hij verwacht had en releveert, dat op geen enkele vergadering der mo dernen gedurende den staat van beleg eenige aanstoot is gegeven tegen het militair gezag of het Koainklijk Huis. De Christelijke arbeider, zegt de heer Schilling is in zijn materialistischen strijd voor betere levensvoorwaarden niet s beter dan een moderne. Hij aanvaardt even gaarne de behaalde voordee- len, al strijdt hij er minder voor. De spreker van den avond en zijne aanhangers kweeken Secte- organisaties, tot schade van den gezamenlijken strijd van de arbeiders tegen de overheersching van het kapitaal. Debater zegt dat in de Moderne Vakbeweging plaat» is voor allo gezindten en richtingen getuige het lidmaatschap van het N. V. V. van duizenden chnstelijk denkende en christelijk levende en op het laatste komt 't juist aan zegt de heer Schilling - arbeiders, De spreker diende van repliek in hoofdzaak bestrijdende de door dea heer Schilling in zijn debat gehou den sociaal-democratiBche propa ganda. Ontslag verleend. Aan mej. Colenbrander is op haar verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de Chr. School in de Keizer Wilhelmstraat alhier. Mooie gift. Het tekort der erkelijke kas der Ned. Herv. Ge meente, na de Oudejaarscollecte nog f 572.805 bedragende, is, naar het Predikbeurtenblad moidt, door iemand alhier, die onbekend wenscht te blijven, gedekt geworden. De staking in het Stoomvïsscherij- bedrvjf le Ymuiden. Men meldt ons. In een Donderdag alhier ge houden vergadering van zeelieden in het stoomvisscherijbedrijf, bijge woond door ruim 300 visscherlieden heeft het. bestuur van de Afdeeling Ymuiden van de Nederlandsche Zeeliedenvereeniging „Volharding" zijn standpunt inzake de tegen woordige staking uiteengezet. Op de stakende zeelieden zal met het oog op de buitengewone gevaren ter zee geen pressie tot uitvaren wor den uitgeoefend, ofschoon men deze door den Algemaenen Nederland- schen Zeemansbond op touw g»zette staking doelioos aGhtte. Volharding laat hare bij hare vereeniging aan gesloten schippers, machinisten en andere opvarenden volkomen vrij om al of niet te gaaD varen en bijaldien zij daarin door de A. N. Z. B. mochten worden verhinderd zullen zij met alle kracht deor de Vereeni ging Volharding worden bijgestaan om hun voornemen uit te voeren. Tegenover eventueele bedreiging met boycot van de zijde van den Algemeenea Nederlandschen Zee mansbond zal de Vereeniging Vol harding tegenmaatregelen nemen. Naar het bestuur der Vereenigi g Volharding mededeelde, hebben zich reeds machinisten van den A. N. Z. B. bij de Volharding aangemeld, om bij gebreke aan machinisten, zich beschikbaar t» stellen met zoodanig schip uit te varen. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat binnen enkele dagen een aantal stoomtraw lers voldoende bemand zullen wor den om de visscherij weder te gaan uitoefenen. VELSEN. Toen U. O. T. het vorige jaar haar eerste uitvoering in „de Prins" te Velsen gegeven had, werd er van alle kanten gevraagd „Komen ze bet volgend jaar terug Gelukkig komen ie 27 Januari a.s. voor de tweede maal, nu met „De roof der Sabijnsche Maagden". Of ze hetzelfde sueses zullen h»bben Ongetwijfeld. Lees daarom het oordeel der Utrechtsehe bladen na een voor stelling in de Utrecht-sche Schouw burg. Zelden krijgen dillettanten zoo veel lof te hooren. Zij, die gaarne een mooien avond willen genieten, zullen zeker zich dadelijk op de hoogte stellen va» achterstaande advertentie van U. O. T. Stemd'istrictm. De minister van staat, minister van binnenland- sche zaken heeft, met wijziging van de beschikking van den minister van binnenlaDdsche zaken van 20 Februari 1897, sedert gewjjzigd voor de verkiezing van leden van de Tweedt Kamer der Stat en-Gene raal, met ingang van 15 Mei 1917, de verdeeling van de gemeente Velsen in stemdistricten nader ge regeld als aangegeven in de Stct. (EO. 15). SANTPOORT. Leidingwater. Donderdag wer den hier voor het eerst de stand- putten van de waterleiding gepro beerd, wel een bewijs, dat we aan den vooiavond staan van spoedige leidingwaterleveriug. Openbare cursusvergadering. - Don derdagavond had in de zaal van den heer M. J. Enzerink alhier, de tweede openbare cursusvergadering plaats, uitgaande van de afdeeling Santpoort-Bloemendaal van de S. D. A. P. Was verleden week de opkomst zeer gering Donderdag avond was het ai niet veel beter. Mr. W. A. Bonger uit Amsterdam behandelde de beginselen van de sociaal-democratie. Wordt gevraagd een als meisje alleen voor dag of dag en nacht v.g.g.v. tegen half Maart a.s. bij jonggehuwden te IJmuiden. Brieven onder motto „R.W." aan het adv. bureau P. F. C. Roelse. Administratief ontwikkeld per soon, vrij van mil. dienst, gerouti neerd correspondent mod. talen, grondig bekend met den vischhandel, (tot in alle détails) zoekt plaatsing op een visch- of reederijkantoor. Brieven lett. K, bureau van dit blad. IEMAND, 32 j. oud, wil van werk kring veranderen, en zag zich gaarne geplaatst als PORTIER of iets dergelyks, goede hand schrijvende en v.g.g.v. Bi. no 66 Bur. v.d. blad. HEER vraagt met of zonder pension. Brieven met prijsopgaaf letter WL adv. bur. P. F. C. Roelse. Wegens bijsondere omstandighe den een te koop Br. onder no. 282. bureau van dit blad. TE KOOP liggende in de Nieuwe Haven te Yla&rdigen. Inlichtingen verstrekt GERRIT YAN DER WINDT Nieuwe Haven 5 Vlaardingen. TE KOOP levend in ijs verpakte Rivier visch, uitvoer vrij. Snoek, Karper, Zeelt, Brasem, Baars en Bak visch. Brieven onder No. 302 aan het bur. van dit blad. UIT DE HAND TE KOOP een staande en gelegen te IJmuiden aan de President Steijnstraat no. 15, vroeger behoorende aan de Coöpe ratieve Vereeniging „Voor Allen" te IJmuiden. Inlichtingen te bekomen bij No taris DóLLEMAN te IJmuiden ei Notaris BOERLAGE te Velsen. in groote party en TE KOOP. Verzoeke Uwe aanvragen te rich ten tot STATIONSTRAAT 12, UTRECHT. LEERAAR Piano, Orgel, Viool en Theorie. „Huize Nieuwland", Stationsweg, VELSEN. N. V. Stoomvisschery Mij. BIEDT ZICH AAN Br. no. 279 bureau van dit blad. Een R.K. JUFFROUW zag zich gaarne geplaatst als onverschillig welken branche. Brieven no. 280 bur. v. d. blad. GEVRAAGD voor dag of dag en nacht, loon f 3.of f 3'60 p. week Te bevragen bij Mej. van HOORN, Bik- en Arnoiükade 13c. Jaariyksche Algemeene van Aandeelhouders des namiddags 2 uur ten kantor® der vennootschap. De Raad van Beheer. Bost- en Telegaafkantoor te VELSEN. 2 in uitstekende staat verkeerende

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 6