YISSCHBRIJ. MISSE LIJK. van dezen avond ons een boeiend verhaal heeft gegeven, dat getuigde van groote bewondering en diepen eerbied voor een held naar lichaam en ziel als Caspar de Coligny. Onuitwischbaar in ons geheugen immers staan geprent de namen van Kara! IX, Hendrik II, Handrik III, maar bovenal die van een de Guixe en van Katharine da Medicis, met haar wonderlijk gemengde ge voelens van godsdienst en bijgeloof. Zeker, 't moest een held, een reus, een man van buitengewone zielen adel zijn, die in dien t(jd aan het wufte hof van Frankrijk, meer dan ziehzalf durfde te zijn, die den moed ïtjner overtuiging durfde plaatsen tegenover aan ingekankerde weelde en genotzucht en het hoofd durfde bieden aan den machtigen kliek van wereldlijke en kerkelijke vor sten. Zoo'n held, zoo'n buitenge woon man heeft zich Caspar de Colligny getoond en zijn nagedach tenis zal door alle protestanten in en buiten ons land steeds in hooge eere worden gehouden. Uitvoerig heeft de heer Ooster- lee ons het leven en de familieom standigheden van Caspar de Collig ny geachetst en ons een inzicht gegeven van den rijkdom van zijn gemoed, den adel zijns karakters en de moed, waarmede hij zijn nieuw geloofsinzicht wist staande te houden en te verbreiden. Doch niet alleen als baanbreker voor het protestantisme schetste de spreker ons deze onvergetelijke figuurook als soldaat, als verde diger zijns vaderlands, waarvoor heeft gestreden met al den moed, de talenten en de liefde voor ajjn vaderland, die ruimschoots zijn deel waren en dien hjj aanwendde in dienst van zijn toen zoo rampzalig Frankrijk, heeft hij onze herinnering aan dezen grooten en tot hooge eer geklommen voorzaat opgsfrischt, waarvoor wij den spreker dankbaar zijn. Zeker, tot hooge eer is deze uitblinkende figuur gekomen, maar niettemin is zijn geheele loven een leven van miskenning, verdacht making en zieleleed geweest. Het verraad aan zijn vriendschap met de Guize, door den laatste gepleegd zijn smachten naar vrijheid in de kerkermuren, waarbinnen dat ver raad hem had geworpen; de smar telijke dood van vrouw en kind, de miskenning zijner hoogst ge plaatste bloedverwanten en van zijn vorsten en vorstinnen, voor wie hij goed en bloed feil had, dat alles is dezen martelaar van zijn eerlijke overtuiging des geloof, ten deel gevallen. Uit de geschiedenis kennen we allen het smarteljjk uiteinde van dezen edelen man, een man in den waren en meest verheven zin des woords. Aan het einde zijner rede, her dacht spreker nog de kranslegging in 1912 van Hare Majesteit, Onze Koningin aan de voet van het ter eere der nagedachtenis van dezen grooten figuur opgerichte standbeeld in Parijs, waarbij onze geeerbiedigde Vorstin herinnerde aan de verwant schap van het Huis van Oranje met Fr nkrijks grootsten en beroemsten admiraal Garpar de Coligny. N.Y. Censervenfabriek „Fisco". De St.-Ct. behelst de statuten der N.V. Conservenfabriek „Fisco" alhier De vennootschap heeft ten doel de vischvangst of het op andere wijze verkrijgen, het verwerken en in verwerkten toestand verkoopen van visch of andere voedingsartikelen, het deelnemen in ondernemingen die één of meer der voorgaande doeleinden beoogen, met al hetgeen daartoe in den meest uitgebreiden zin kan geaoht worden te behooren. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 180.000, verdeeld in 100 eumulatief preferente en 80 gewone aandeelen, elk groot f 1000. De gewone aandeelen zijn splitsbaar in onderaandeelen van f 500, f250 en f 100. Er worden slechts vol gestorte aandeelen uitgegeven. Bij de oprichting zijn geplaatst 100 aandeelen, waarvan 20 cumulatief preferente en 80 gewone aandeelen, te zamen f 100.000 Verkooping. Bij de Vrijdag in Hotel No. Eén ten overstaan van Notaris Dolleman alhier gehouden verkooping van schepen werden de loggers Ila IJ. M. 309 en Sidney IJ. M. 49 verkocht aan den heer J. N. Klein alhier voor resp. f 45,900 en f 45.100de motorboot Jacob werd voor f 851 verkocht aan den heer R. de Boer alhier. De loggers JulieAlbert en de stoombeuger JStty werden opgehouden. Eenige ketels enz. werden ver kocht aan diverse personen. Aanranding. Zondagavond werd een dame op den Velserweg door een individu aangerand, die haar bedreigde met een knuppel. Zij riep de kuip in van den Heer H., be ambte van de Noordhollandsche bewakings Mij., die daar toevallig met een mareehaussee in politiek voorbij ging. Deze vervolgde* het individu en wisten hem te grijpen en op zoodanige wijze met he» af te rekenen, dat zijn lust tot aan randen voorloopig wel voorbij zal zijn. Beneeming. De agent van politie D. Uittenbroek alhier is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot gemeente-veldwachter te Ransdorp. Er waren 60 sollicitanten. Celleste. De collects in de Week der Gebeden, door de Ned. Herv. Gemeente alhier gehouden, heeft f 69.74 opgebracht. Daarvan is gesehonken aan de Ver. voor Inwendige Zending in N.-Holland f 25.aan de Uitwendige Zending voor de* goeroe op Mansinam f34.74, veor een aa*deel bouw Evangeli satiegebouw Wormerveer f 10. - Voor de Zending. De Penning' meester der Zendingsvereeniging alhier deelt in het Predikbeurten blad mede van verschillende per sonen f 45.91 te hebben ontvangen. Aangenomen. Ds. L. W. Erd- man te Brielle heeft het beroep naar de Ned, Herv. Gemeente alhier aangenomen, zoodat de nie*we, tweede predikantsplaats straks ver vuld zal worden. Ijsfabriek. Bij onderhandsehe aanbesteding is het bouwen van een ijsfabriek met ijskelder, kantoor met bovenwoning aan de Z.Z. der Vis- schershaven, voor rekening der N.V tot Exploitatie van Ijsfabrieken in Nederland, onder Architectuur van Jen heer J. C. Cramer, opgedragen aan de heeren H. Oudshoorn en J. Slingerland te Velsaroord, voor f 57250. De actie in het Stoomvisscherifèa dryf. Zaterdagmorgen vergader den d» zeelieden van de trawlers te Ymuiden, in het gebouw Cycloop onder leiding van den Algem. Ned. Zeemansbond. De zaal was dicht bezet met uitsluitend zeelieden, daar geen havenarbeiders of andere niet-zee- lieden werden toegelaten. Onder de aanwezigen waren ook leden van de Nederl. Zeemansver- eeniging „Volharding" en van de Christelijke Zeeliedenbonden. Het woord werd gevoerd door den heer Labree, voorzitter der afdeellngen van den Zeemansbond te Ymuiden. Spreker deelt mede, dat deze vergadering is uitgeschreven, naar aanleiding der deze week gehouden vergadering van de opposities. We weten wel zege spreker dat in elke actie die door een bepaalde categorie van arbeiders gevoerd wordt, andere groepen daarvan het slachtoffer worden en bröDgt spreker in herinaerirg hoe b.v. in de staking van 1913/14 honderden arbeiders uit de haven en de fabrieken maan denlang honger leden, zonder dat de stakende zeelieden iets voor hun deden. Dit is in acties de ge wone toestand en ook in deze kwestie is het logisch dat andere categorien in deze ook de mindere opvarenden, onder een actie lijden. En in andere gevallen eischen de stakers van de slachtoffers dat zij hunne actie niet bemoei ijken, óók zelfs al krijgen ze geene uitkeering kan dit geeischt worden uit soli- dairiteit en klassebewustzijn. Nu geldt het hier wel een bij zonder geval en zijn de stakers menschen die tamelijk geld hebben verdiend, doch daartegenover staat ook het nog nooit geziene feit dat de stakers de slachtoffers der actie met eigen middelen steunen. Nu is de positie van het bestuur inderdaad minder benijdens waard speciaal hierom dat zij vertegen woordigt de strijdendende en de in verdrukking komende partij. Echter heeft dat ook weer zijn voordeel zooals gebleken is, toen de actie uitbrak en het bestuur het genoegen smaakte op haar aandringen het besluit genomen te zien, dat de mindere opvarenden door de schip pers en machinisten gesteund zou den worden. Het bestuur gaf hier mede blijk zeer goed de belangen van alle «ategorien te kunnen behartigen. In het bijzonder wordt gewaar schuwd toch vooral niet het oor te leenen aan hen die zoo gaarne verdeeldheid trachten te brengen tussehen de zeelieden van de traw lers. Nu hebben de schippers en machinisten watmorgen hebben de andere opvarenden weer iets. Nu vragen de schippers en machinisten om niet tegen te werken en steunen daarenboven de slachtoffers; als de andere opvarenden wat hebben zullen zij van «chippers en machi nisten hulp en steun willen hebben. Wij moeten kameraadschap zoeken en ons niet laten vordeelen, daar voor hebben we elkaar wederkeerig veel te vaak en te hard noodig. Met een krachtig woord om niet uit naijver of uit bot egoisme te vergen, dat de schippers en machi nisten gaan varen, waarbij op de kaas gewezen wordt, dat de oor logswinstbelasting eerder zwaarder dan minder zal worden eindigt de spreker en stelt de gelegenheid aan de vergadering om het woord te voeren. Hiervan wordt door 2 leden van den Zeemansbond gebruik gemaakt, die beiden hun misnoegen over de steunregeling te kennen geven. Do eerste «preker, een vrijgesel, deelt mede afgewezen te zijn, toen hij om steun kwam vragen, de tweede spreker is gehuwd en ook afgewe zen. De modern geerganiseerden krijgen eveneens het woord en wordt hiervaD door «én persoon gebruik gemaakt. Deze deelde mede, dat hij op de vergadering van „Volharding" eeni ge dagen geleden, ook hier heeft gestaan, om te protesteeren dat hij geen steun kreeg. Spreker vraagt waarom dit niet het geval is. De voorzitter beantwoordt de «prekers en zegt dat ongehuwden na 14d. ondersteuning krijgen en ook de klager op zijn tijd zeker in aanmerking zal komen. De gehuwde debater is iemand, die in den laatsten tijd maanden van f300.heeft gemaakt; zelf erkende hij, dat hij het niet noodig had, doch als een ander steun kreeg, hij het ook moest en zoude hebbeD. Logisch wa« dus, dat de man werd afgewezen. De derde «preker werd geant woord, dat het nooit is gebeurd, dat een moderne vakorganisatie, leden eener onafhankelijke organi satie steunden. Zelfs wanneer in een bedrijf waar staking is, leden van een andere organisatie betrokken zijn worden deze menschen door hun eigen organisatie gesteunt. Dit is ook hier het geval, alhoewel spreker wel wil verklappen dat er b.v. katholiek georganiseerde slacht offers van de stakers een toeslag krijgen op de lage uitkeering, die zij van hun organisatie ontvangen. De heer Blom, secretaris der on afhankelijke havenarbeidersorgani satie, licht nog toe het verloop der „oppositievergadering". Spr. zegt zeer verbaasd te zijn over het ver slag van die vergadering in „Het Volk". Immers, wel was daar onte vredenheid doch geen enkele be paalde grief werd toen naar voren gebracht, alhoewel spr. persoonlijk daar zeer op aangedrong. Spreker constateert dan ook, dat er als gewoonlijk in acties het geval is, een gevormde oppositie te bespeu ren is, die absoluut op den loop der dingen niet storend zal werken. Het boekje verscheuren meent spr. dan ook gerust als leugenachtig te kunnen betitelen. Na nog eenige mededeelingen in verband met de haDgende kwesties wordt de vergadering, die een uiterst kalm en zakelijk verloop had, ge sloten. VELSEROORD. Drcmkweer-Comité. Het Centraal Drahkweer-Comité in deze gemeente houdt zijn jaarvergadering op a.s. Vrijdag, des avonds ce 8 uur in de zaal Flora van den heer Bakker alhier. Behalve de jaarverslagen, die zullen worden uitgebracht, zal er zang en muziek worden gemaakt en sullen er voordrachten worden gegeven. Tot deze vergadering hebben d« leden van alle aangesloten vereeni- gingen toegang. -— Sthaakclub. Hier is opgericht de Schaakclub „Velseroord." Aan vankelijk zijn er 14 deelnemers. Het bestuur bestaat uit de heeren S. Baarda, Voorzitter; J. Bontenbal Jr., Secretaris on A. Bakker, pen ningmeester. Bij deze heeren kan men zieh als lid opgeven, alsook aan het oefenlokaal, in d« zaal Flora alhier. Gegund. H«t bouwen van een Ijsfabriek alhier voor de Slagers- vereeniging is door den architect, Kor» Visser te IJmuiden, opgedragen aa» den heer D. van Kampen te Bloemendaal voor f 26620. VELSEN. Uiivoering. Zaterdagavond heeft in Hotel „De Prins" de too- neelclub T. A. V. E. N. U. haar jaarlijksche uitvoering gegeven. De keurig versierde zaal was door een 120 tal bezoekers bezet. De Presidente, Mej. I. Mulder, hield eene kleine toespraak en ver telde na eenige welkomstwoorden te hebben gesproken,'dat de Ver eeniging ondanks allerlei tegenspoe den, zooals ziekte van leden en dergelijke, toch, dank zij de wel willendheid van den heer W. van Heijst Pzn., hoopte op succes, terwijl ze de toegevendheid van de aanwezigen inriep. Het programma bevatte twee tooneelstukjes, beide in drie bedrij ven, Het eerste, een kluchtspel, „Neef de Student" genaamd, was een* vroolijke, opgewekte geschie denis, waarin door de vindingrijk heid van een paar studenten een paartje, dat aan eene wederzijdsche lropelooze liefde lijdt, tot elkaar ge bracht wordt. Het spel der leden liet weinig te wenschen over, hetgeen we trou wens van „Tavacu" gewend zijn- Na de pa*ze werd opgevoerd het blijspel „De wraak der kleinen" eene grappige kostschoolgeschiede nis. Ook dit stukje oogste veel bij val en terecht. Een woord van hulde voor het flinke bestuur, dat dezen gezelligen avond georganiseerd heeft. Ook de regie, toevertrouwd aan het bekende lid van „Kennemer- land", den heer van der Bliek van Beverwqk, was uitstekend verzorgd. Na aloop bedankte een der aan wezigen, de heer Constandse, het bestuur en de leden voor de moei te, die zij zich getroost hadden, om dezen aangenamen avond tot stand te brengen. Opgemerkt zij nog, dat „Tavenu" zich mag verheugen in de aanwinst van eeuige nieuwe ledeD, die zich uitstekend van hunne taak kweten. Een gezellig bal onder leiding van den heer Martin uit Haarlem besloot deze welgeslaagde uitvoe ring. Jubileum. De heer M. Koster, baas in de afd. sorteerderij van de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen alhier, herdacht Zaterdag zijn 40-jarige dienstvervulling aan de fabriek. De jubilaris werd in tegenwoordigheid van den onder directeur, boekhouder en bedrijfsohef toegesproken door den directeur, den heer Wiepkes, die hem namens de directie een enveloppe met in houd overhandigde en die hem het getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid uitreikte. Euurwaarborgvereeniging. In de gehouden vergadering der Huur waar borgvereeniging,, Burgerbelang" alhier, werden als bestuursleden gekozen de heeren W. F. J. Meijer Veisen, voorzitterA. Bleeker, Vel- seroord, secretaris; S. Eskes, Vel- seroord, penningmeester; S. v. d. Boogaard en P. Dictus, Santpoort, commissarissen. Goed ufgeloopen. Toen bakker Bogert Zaterdagmiddag met paard en wagen van Santpoort terug kwam brak juist bij den ingang van 't dorp de as van zijn wagen, zoodat deze omkantelde en de bakker op den grond tuimelde. Met een gat in het hoofd moest hij zijn val be- koopen maar overigens kwam hij met den schrik vrij. Ijsvermaak. Er wordt druk gereden op het ondergeloopen land in den Velserpolder. Het ijs is echter grootendeels slecht, zoodat de baan maar kort is. Gisteren togen ook velen naar Santpoort en Haarlem om daar van het ijsvermaak te genieten. Zondagsschool. In de gehouden jaarvergadering der Hervormde Zondagsschoolvereeniging wordende aftredende bestuursleden, Ds. J. Ph. Eggink, Voorzitter, L. Broeze, on dervoorzitter en D. Pel, Secretaris, herkozen. SANTPOORT. Protestantsche Dragerseereeniging. De Protestantsche Dragersver- eeniging vergaderde Vrijdagavond in de zaal van den heer M. J. Enzerink, In deze vergadering werd de verantwoording van den peaning- meester, alsmede het jaarverslag van den secretaris goedgekeurd. De heeren Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, G. Mulder en G. Tate» werden repectievelijk weder tot voorzitter, penningmeester en 2de secretaris herkozen. »S. D. A. P. In de vergadering van de afdeeling Santpoort-Bloe- mendaal werd tot afgavaardigde naar het buitengewoon congres der S. D. A. P. de heer J. DalMeyer alhier benoemd en tot plaatsver vanger de neer Schulze. Bioscoep. De bioscoopvoor stellingen behooren hier niet tot de dagelijksche vertooningeo, vandaar dat, wanneer zulk een vertooning plaats heeft, de opkomst van het publiek goed te noemen is. Dit bleek Zaterdag weer, toen in de zaal van den heer P. Spanjaard aan de Jan Gijzenvaart een Kinder voorstelling en eene veor volwasse nen plaats had. Het hoofdnummer was deze keer „De Biiksemtrein". Bèharding. Zeer zeker mag men hot toejuichen, dat hetKerke- pad van Santpoort naar Driehuis weder behard is geworden door eene goede laag sintelgruis. Den laatsten tijd, vooral op dat gedeelte, als men het land gepasseerd was naar Driehuis toe, kon het recht modderig wezen. De vele voetgangers, onder wie de vele kerkgangers, zijn door deze verbetering .zeer gebaatin den eersten tijd echter is het pad voor de wielrijders niet aan te bevelen. Ben fietsrijder aangereden. Een fietsende veldwachter uit Jan Gijzenvaart werd Vrijdagmiddag in het Kenaupark te Haarlem door een Atax van achteren aangereden. De politieman, die door de aan komst van de tram niet kon uit wijken. viel en bezeerde zijn rechterbeen. DRIEHUIS. Crematorium. Maandag heeft op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Prof. Dr. H. G. Jonker, in leven Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delfr, op 41-jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. Onder bovenstaande titel lezen wij in de Visscherij Courant het volgende stukje, dat wij vol in stemming overnemen „Het Leven", het geïllustreerde blad, 't welk over alles schrijft ea over alles een meening uitspreekt, welke duidelijk toont, dat ieder zich journalist noemen kaü, die daar lust toe gevoelt, „Het Leven" gaf deze week een artikel over de staking te IJmuiden. Wij knippen daar uit de volgen de misselijk© passage Sprekende over de te IJmuiden gemaakte winst (160 millioen tot een milliard, sic!!) schrijft deze alles beoordeelende journalist Natuurlijk komt het leeuwendeel aan hen, die reeds het leeuwendeel bezitten. Aan de werkgevers dus. Doch hier bestaan er de gebruike lijke veiligheidskleppen voor dien abnormalen geldvloedde villa's rond IJmuiden verrijzen als padde stoelen uit den grondvoor auto's met lage nummers worden fabel achtige sommen besteed de pros titutie in Amsterdam en Haarlem bloeit welig. Wat een schandelijke onzin. Trouwens de man toont in zjjn artikel nog minder benul te hebben van visscherij dan van journalistiek.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2