iiOPil Uitbrekers en Boeienkoningen op Zondag 28 Januari 1917. Twee Woonhuizen Drie Woonhuizen Twee Woonhuizen Houten Schuur VELSEN S MANNENKOOR Gebouw „FLORA" Veiseroord. aan het Secretariaat der Vereeni- ging, Westeinde 13. Wij juichen toe het gezamenlijk optreden van eau voorname afdee- ling der Nederlandsche Industrie, al gaat dit optreden voorloopig niet verder dan het uitgeven van eane practische handleiding voor dengene, die producten der metaal-industrie te beitellen heeft. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Velsen. Scheepvaart. De ijsbreker is ook al een paar malen voor de spoorbrug in het ijs blijven vastzitten. Van buiten den mond tot aan de koppen der strandkribbenin de havenas en tot 80 M. uit de as 96 d.M. Van de koppen der strandkribben tot de groote schutsluisin de haven- as en tot 20 M. uit de as 96 d.M. tot de midden schutsluisin de harnas 69 d.M.; tot de kleine schutsluis 68 d.M. Plaatselijk .Nieuws. IJMUIDEN. Daarna geeft de voorzitter, de haer Bant een terugblik op het wer ken der Kamer iu het afgeioopen jaar, dat allerminst bemoedigend was, niet voor het streven der Ka mer, maar voor den algemeenen toestand. Memoreerende, dat bij den aanvang van 1916 gewezen was op den diep treurigen toestand in vele takken van bedrijf en industrie in ons laud zei spreker, dat 1917 zioh niet beter had ingezet en er ook niet veel verbetering in uit zicht was. Moge voor vele ingeze tenen het jaar 1916 misschien niet onvoordeelig geweest zijn, voor de zelfde durfde hy een zoodanig jaar 1917 niet voorspellen. Onder de vele zaken in da Kamer aanhangig gemaakt, werden alleen de voor naamste aangestipt, waaraan wij weder ontleenende medewerking in het standkomen der Stuwadoors wet, de actie voor vervroegde win kelsluiting, voor een Rijksharing- conti e, uitbreiding der postbestel lingen, voor een tweede varende pont te Velsen, de actie voor een g ed telefoonnet tussehen Velsen, IJmuiden en Beverwijk, voor een o». erve binding tusscben d« bride zij, e der Visschershaven,vooreen tweede personenloket aan het sta tion te lJmniden, voor latere open stelling van het kantoor van den Rijksontvanger enz. Moge over het algemeen hetRee- dersbedrijf, het winkelbedrijf en de industrie reden tot groote tevreden heid hebben, al zijn er onder de industrieelen, die door den oorlogs toestand beduidend geleden hebben, voor den Yischhandel in het alge meen en de IJmuider Vischhandel- vereeniging in het bijzonder is het jaar 1916 allerminst gunstig ge weest. Er is tegen veel misstan den strijd gevoerd en in tegenstel ling met de gunstige uitkomsten voor het reederijbedrijf heeft de visehhandel veel verlies te boeken. Veel tegenstand in een normaal zaken verloop en bedrijf heeft de handel gehad le door het Cen- traalbureau voor den afzet van Visscherijproducten; 2e door het opbrengen der IJmuider stoomtraw Iers naar Eugelsche havens en de daarop gevolgde overeenkomst tus sehen de reeders en de Engelsche Regeering en 3e door de oprichting der Z.E.G. waardoor ook nog de handel op en met Duitschland na genoeg onmogelijk gemaakt werd. Spreker vergefijkt het gedrang waar in de visehhandel verkeert bij een nijptang mat drie tanden die aan alle zijden vastgrijpt en vraagt, waar het op die wijie met onze voorheen zoo bloeiende visehhan del heen moet. Het ziet er voor den visehhandel inderdaad treurig uit. Ook voor de reederijen begint het jaar 1917 niet gunstig meteen staking in hat bedrijf, met al zijn groote gevolgen, die daaruit voor geheel IJmuiden voortvloeien. De heer Verwoerd brengt den Voorzitter, dia geen Vischhandelaar is, hartelijken dank voor alles, wat deze voor den visehhandel heeft gedaan en geschreven. Tot Voor zitter, onder-Voorzitter en penning meester worden de aan de beurt van aftreding zijnde functionarissen herkozen. In de bestaande Commis sies worden wegens het uittreden van enkele leden wijziging gebracht. In de commis»ie voor het haven en reederijbedrijf wordt gekozen de Heer P. Ver woerd. In die voor de finnntiên en belastingen de Heer A. F. C. Buckmann en in die voor het verkeerswezen de Heer J. H. Unger. Aan een ingekomen sehrij ven van de Kamer van Koophandel te Mep- pel, inzake het door de regeericg niet kennen der Kamers in de moei lijke economische toestanden en het verkrijgen van verbeteringen daarin, is de sympathie der Kamer betuigd, terwijl aan de uitnoodiging om te dier zake een vergadering te Utrecht bij te wonen door vele leden gehoor zal worden gegeven. Aan het Hoofdbestuur der Poste rijen' zal verkocht, worden in het nieuwe gedeelte van IJmuiden, in de omgeving van de Kennemerlaan een hulppostkantoor te vestigen, terwijl op weder invoering van den zomertijd in 1917 zal worden aan gedrongen. Aan de teraardebestelling van den Luitenant ter Zee Hannover, die voorloopig te IJmuiden zal worden begraven en van de ge sneuvelde matrozen zal het zelfde militair eerbetoon bewezen worden als aan den gesneuvelden Fiotille- Cornmandant Schultz, die de rang van Majoor heeft, en den gesneu velden Luitenant ter Zee Faust. Het stoffeiijk overschot van den eerste zal naar Wilhemshaven ge zonden worden, dat van Luitenant Faust naar Dresden in Sachssn. Het eerbetoon zal in twee af deelingen plaats hebben. Het eerste gedeelte voor de beide gesneuvelde officieren, die naar Duitschland zijn overgebracht en het tweede voor den anderen officier en de matrozen. Beide stokten zullen in deze volgorde worden opgekteld: 1. Muziek: 2 tamboers en 1 pijper; 2. een gewapend detachement3. Buitsch Zeeofficier, die de ordetee- kenen van de gesneuvelde officie ren draagt4 Lijkwage s. Ais slip- pondragers zullen fungeerenbij den lijkwagen van wijlen den Flotille-Commandant SchultzDe Commandant van den Duitschen oorlogsbodem, Kapitein Luitenant ter Zee Böhm en drie Nederland sche Officieren met den rang van Kapiteinbij die van wijlen Luite nants Faust en Hannover vier Luitenants van het Nederlandsche leger en bij die van de gesneuvelde matrozenleden der bemanning van de Duitsche torpedoboot V 69 5. Familie, autoriteiten, deputa- tien, Nederlandsche officieren in garnizoen te IJmuiden en genoodig- den 6. de volgrijtuigen; 7. Duitsche Zangvereeniging8. Detachement Duitsche marinematrozen van de V 699. Deputatie Duitsche geïn terneerden uit Bergen10 Deputatie mindere militairender Nederlandsche Marine en 11. Deputatiën mindere militairen van de Nederlandkche Landmacht te IJmuiden. De in de haven liggende ooriogs- en regeeringsvaartuigen zullen de vlag van 12 tot 4 uur half stok hijschen. Behalve een groot aantal bloem stukken waren te half elf reeds 65 kransen, waaronder bijzonder fraaie in d-! rouwkamer aangebracht, die te klein was om ze alle te bevat ten, waarom men ean tweede kamer daarvoor heeft moeten in beslag nemen. In de hoop, dat we niemand kwetsen, als we één mochten over slaan, omdat het moeilijk is bij zoo groot getal alle namen van schen kers te vinden, vermelden we dau 1 fraaie, groote krans van den Commandant en de Officieren der positie IJmuiden; 1 idem van de Commandanten en Officieren der Nederlandsche Zeemacht in IJmuiden; 1 idem van de Nederlandsche Zeemacht alhier (beneden den rang van officier) 1 idem van de Nederlandsche landmacht alhier (beneden den rang van officier) 1 idem van de Officieren van de V 69; 1 idem van den Commandant van de V 69 1 idem van de Duitsche Vice- Consul alhier 8 idem (voor iedere kist een) van de officieren van de 6e flotille 8 idem van de Onder-Officieren en manschappen van de 6e flotille 8 idem van de Dekofficieren van de 6e flotille 1 idem van de Duitsche inwoners van IJmuiden 1 idem van de geïnterneerde ka meraden in Bergen; 2 idem van de Duitsche Vloot- vereeniging te Amsterdam 1 idem vau de firma Pust alhier I idem van het Oostenrijksche Consulaat te Amkterdam; 1 idsm van de Turksche Legatie te 's Gravenhage. 1 id»m van de machinisten der Kon. Ned. Marine te IJmuiden. Omtrent de plechtigheid bij het overbrengen naar het station te IJmuiden van den flotillecommandaot Max Schultz en Walter Faust ver melden we nog het volgende Het groote vierkanteWillemsplein, waaraan het gemeentegebouw is gelegen en waarin een groote kamer tot Chapelle Ardente is ingericht, is geheel door militairen afgezet. Op het plein zelve heeft de stoet zich opgesteld, waarvan wij de volg orde reeds meldden. Nadat de eiken kisten, waarin het stoffelijk overschot der officieren is neergelegd, in de rouwkoetsen zijn geplaatst, plaatsen zich daar achter 8 matrozen van de V 69, die gebogen gaan onder de vracht van kransen en bloemstukken voor deze gestorven helden gezonden en medegebracht. Daarop treedt de Amsterdamsche Duitsche Mannen- zangvereeniging met haar banier onder leiding van den heer Th. Werdelmann naar voren en ont roerend klinkt door de ijle scherpe vrieslucht Gezang 71 uit het Duit sche gezangboek, muziek van Abt Heber den Sternen, da wird es einst tagen... Onder adomlooze stilte en diepen indruk der duizenden toeschouwers werden achtereenvolgens de drie coupletten met veel stemming ge zongen. Onmiddelijk na de aankomst van den Duitschen gezant stelde de onafz enbare stoet zich verder op en zette zich ónder de tonen vaa den bekenden treurmarsch van Chopin, gespeeld door de muziek van het reserve bataljon V te IJmui den in beweging. Duizenden toeschouwers hadden zich in vele dubbele rijen langs den weg geschaard. Medeloopen was ten strengste verboden. VELSEN. 't Helpt alles wel wat, maar voor de poat hoopt het ijs zich bij eiken overtocht op, zoodat het vaartuig zeer veel moeite heeft om goed aan te komen. Wordt er geen tram overgebracht, dan is eene nauwkeurige aanslui ting niet zoo noodig en dan is er weinig tijdverlies, maar anders is herhaaldelijk hoen- en teruggaan noodzakelijk, zoodat de overtocht dan zeer lang duurt, Op tijdrijden is voor de stoomtram, ook niet meer mogelijk. Advertentiën. Den 25 Januari 1917 overleed zacht en kalmte Utrecht onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Jolian Christlaan van de Water in den ouderdom van bijna 81 j aar. Uit aller naam, H. G. UILENBURG C. W. UILENBURG- v. d. Water. en Kinderen. Volstrekt eenig 3 kennisgeving. Nette LOOPJONGEN gevraagd Boekhandel P. F. C. ROELSE. Door Heer en Dame wordt zoo spoedig mogelijk g e- v r a a g d een gemeubileerde Zit- en Slaapkamer met pension. Brieven m-t prijsopgave onder lett. R bur. Texelsche Courant Texel. patron kn opMaat verkrijgbaar voor COSTUMES, MANTELS, enz. TROMPSTRAAT 34, VELSEROORD. Zit- Slaapkamer gevraagd, door jongmenseh, met of zonder pension. Prijsopg. met inbegrip van licht en verwarmiDg, onder no. 308, bur. van dit blad.. te Yeiseroord in ,,HelWap«n van Velsen" opWoensd.TFebr. 1917 aanvang 's middags na 1 uur (2 uur precies) ten overstaan van den in de gemeente Velsen geves- tigden Notaris G. D. BOEBLAGE van de navolgende perc9elen, alle te Veiseroord, gemeente Velsen: Nrs. 1 en 2: met erven en grond, genaamd „Theodora" Zeeweg 79 en 81, kad. Sectia M., nrs. 1577 en 1578, samen groot 2 Aren, 61 Centiaren, afzon derlijk en gecombineerd. Huuropbrengst f3.50 per perceel. Eigendom van de weduwe en erven RIEUWERTS. Nrs. S5 met erven en grond, Velserduiner- buurtweg 85, 88 en 89, samen groot 4 Aren 75 Centiaren, afzon derlijk en gecombineerd. Eigendom van den heer R. GOMES. Nrs. 6—10: Twee dubb. Huizen, eea Winkelh. en een Woonh. met erven, Kalverstraat 91, 89,87, 85, 83 en ®1, en een daarachter gelegen afgepaald stuk grond, samen groot 8 Aren, afzonderlijk en ge combineerd. Huuroptreagst f 15.25 per week. Eigendom van den heer G. ZEGEL M. Tz. Nr. 11 onder één dak, E 53 en 55 en een stuk grond daarvóór, biz. gun stig gelegen aan de Trompstraat, bij den Kanaalweg, samen groot 7 aren 64 centiaren. Huur der woningen samen f3.— per week. Eigendom van Mej. KRUSE-KWAK- KESTEIN. Nr. 12: De AFBRAAK van een met PANNEN, aan den Zeeweg, lang 18 55, breed 5.90 M., bevat tende 460 M* stellinghout en 8 nieuwe baddingen van ruim 6 M. Eigendom van de firma J. C. ELDE- RING Co. Nadere inlichtingen bij den Makelaar D BUS te Velsen en Notaris BOERLAGE voornoemd. Beschot mheer OPGERICHT MEI 1915. de Wel Edele Zeergeleerde Heer Dr. H. HESLINGA. Directeur de Heer J. GROENE WO LD. op W OENSDAG 31 JANUARI 1917, in Hotel „DE PRINS" te Velsen, Met welwillende medewerking van de Heeren TONNY GRÉGOIRE v li. Pianist v.d, Hofopera te Dresden (Klavier), en H. N. YAN BEEK Jr. van Amsterdam (Declamator). AANVANG 8 UUR. Zaalopening 7.30 uur. NA AFLOOP BAL, onder leiding van de Heer SCHMIDT. Introducties a 50 Cent, (plus 10 pCt. Auteursrecht) bij bestuur en leden, en ,s avonds aan de Zaak ZEGT HET VOORT HET BESTUUR. loven f 100 uit die huu werkzaamheden over tref! en Posterijen. In Maart a.s. zal te 's Gravenhage een examen wor den gehouden voor de betrekking van telegrafist ot kantoorbediende bestemd voor den dienst der pos terijen en telegrafie te 's Graven hage en Rotterdam en eventueel te Amsterdam. Aanmelding behoort schriftelijk te geschieden te 's Gra venhage bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie vóór 25 Februari a.s. Het IJl. Da IJsbreker II is al aenige malen hiar in de Binnen haven geweest. Zooveel mogelijk wordt het opéénstapalende ijs *it elkander gebroken door dezen stei ken IJsbreker uit Amsterdam. Vooral voor de sluizen vormen zich groote massa's ijs. Sckmpvaartbeweging. In de afgeioopen week weiden door de Noordzeesluizen alhier geschat 42 stoom- en 6 zeilschepen of 2 sche pen minder dan in de voorafgaande week, namelijk 6 schepen minder uit zee en 4 schepen meer naar zee. Diepte haven van Ymuiden. Vol gens nmdeüeding van het loods wezen bedraagt de minste diepte Vóór en in den havenmond te Ymui- den en in de toeleidingskanalen naar de «cüutsluizen met gewoon laagwater, als volgt Benoemd. met ingang van 1 Februari is benoemd tot Electricien aan de RE.W. te IJmuiden, J. Laasdaal thans machine magazijn knecht aan genoemde werken. Kamer van Koophandel. Vrij dagmiddag vergaderde de Kamer vau Koophandel en Fabrieken in de gemeente Velsen te IJmuiden voor de eerste maal in dit jaar. Afwezig is alleen de Heer Kruimel. De geloofsbrieven der nieuw geko zen en herkozen leden, der heeren A. F. C. Buckman, J. H. Unger (oud leden der Kamer) Enzennk, Slis en Kruimel worden na onder zoek goedgekeurd. De laatste eer aan de Duitsche gesneuvelden. 't Was te ver wachten, dat de belangstelling voor de laatste eer den gesneuvelden Duitsche officieren en matrozen te bewijzen, zeer groot zou zij". Zoo is reeds het aantal kransen, waar onder er zijn van reusachtige af meting, dat van verschillende zijden werd aangevoerd en waarvan wij nader de schenkers en schenksters zullen vermelden, groot, terwijl nog een veertigtal kransen verwacht worden. De stoompont en liet ijs. De ■toompont begint den last van het ijs te ondervinden. Gedurende de eerste vorstdagen dreef de oosten wind al het stukgemaakte ijs in de richting van IJmuiden, maar daar geraakte het kanaal rol en nu is het gevuld lot oostwaarts van de ponten. Drie stoombooten liggen het ijs nu geregeld bij de aanleg plaatsen stuk te malen, terwijl „de Hoofdingenieur Dirk»" gestadig over en weer vaart om de groote schot sen stuk te rammen. DE MÖRDINES,

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 8