De Gunsteling. FJEUILLKTON. Scheepvaart. YISSCHEKLh Beugvissclreiqj. echtgenoote koesterde evenwel de zelfde plannen. Tijdens het inpak ken echter komen eenige goede berichten de ongelukkige familie wat opbeuren. De professor krijgt verlof, Striese een engagement aan een of anderen hofschouwburg, en de kroon op 't werk is de verloving van Paula met één van Striese's acteurs, Sterneck, wiens ware naam Grosz is en een zoon blijkt te zijn van een vriend van GoLewitz. De algemeene verzoening komt tot stand en de professor belooft plechtig nooit meer een tragedie te zullen schrijven Toen 't scherm voor de laatste maal viel, beloonde, evenals na de andere bedrnven een daverend ap plaus van het talrijke publiek de spelers voor het genotene. En terecht, de uitvoering mag uitstekend geslaagd heetn. Hulde aan de spelers, die zonder uitzondering uitstekend hun rol machtig waren. Striese en de dienstbode Rosa waren oer-types, die telkens weer het publiek deden lachen om hun koddige handelingen. De professor was ook eene uitstekende creatie. Een gezellig bal, onder leiding van den heer Ebbeling, besloot den aangeDamen avond. De U. O. T. kan met voldoening terugzien op deze uitvoering, die evenals het vorige jaar een succes is geweest. Dat de U. 0. T. wel wat op zich durft nemen moge blijken uit het feit, dat „De Roof der Sabijnsche Maagden" nog dit seizoen in den HollandschenSchouwburgte Amster dam door de N.V. Tooneelvereenl- ging Dir. Herman Heijermans is opgevoerd. Kinder-ijs feesten. De hardrij derij op schaatsen, welke de familie van Tuyll Zaterdag, j 1. op den vijver van Velserbeek heeft laten houden heeft veel belangstelling gevonden en is door mooi weer begunstigd. Een tachtigtal paartjes heeft aan den wedstrijd deelgenomen. In de eerste groep namen de paartjes deel van 10, 11 en 12 jaar en daar waren 4 prijzen beschikbaar. Den eersten prijs wonnen Jan Groenewold en Cornelia van Heijst C.Jd.ze kregen ieder een paar schaatsen. Den 2en prijs behaalden Herman Meijer en WiJimlimna de Liefde, die een dominospel en een werk doosje ontvingen. Jan Rem en Geesje Ooms kregen als 3en prijs eene schilderdoos en eene PoëzR-album. Dè 4e p ijs bestond in een mond orgel voor He1 man Bakker en een beursje voor Anfjo Plugboer. Bij den tweeden ploeg, waar de (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (24) Ik weet 't niet, en hij haalde de schouders op, zooals artsen dat op hun domme leekenvragen plegen te doen. De tuinlieden hadden den bewus- telooze, zooals ik had bevolen, naar het portiershuisje gebracht. Daar lag hij, op een bed uitgestrekt, buiten kennis zooals te voren. Dr. Martini voelde hem de pols, luisterde aan zijn hart en schudde het hoofd. Toen verzocht hij me een recept naar de dichtstbijzijnd^ apotheek te brengen. Er was haast bij. Toen ik terug kwam, lag Kamp met wijdgeopende oogen voor zich uit te staren. Ik riep hem bij dgn naam, doch hij antwoordde niet. Zonder een fl nke koorts zal het wel niet afloop^n, zeide Dr. Martini, zich achter het oor kiab- bend. Hij moet in de laatste weken veel medegemaakt hebben. Zijn geheel organisme schijnt in de war te zijn. Kent hij ons niet,? vroeg ik bezorgd. Hij ligt in lothargi, antwoordde de dokter, toch vrees ik een snelle overgang naar delirium. Wij moeten hem zoo vlug mogelijk naar het zie kenhuis brengen. Daartegen kwam ik op. Kamp had mij dikwijls zijn antipathie tegen ziekenhuizen te kennen gegeven, en bovendien was ik bang, dat hij leeftijd van 13, 14 of 15 jaar bereikt moest zijn, werd de 1ste prijs behaald door Jan Zegel Gzn. en Janneke Griekspoor, die ieder een zilveren horloge ontvingen. Den 2en prijs ontvingen Leendert Knoppers en Cor Verduin, die ver blijd werden met een dambord en eene werkdoos. P. van Heijst Jbzn. en Annie Groenewold behaalden den 3en prijs en kregen eene portemonnaie en een flaconnetje. In het koetshuis werden de prijzen met een toepasselijk woordje door baron Willy uitgereikt. Gedurende den wedstrijd werden de strijdende paartjes onthaald op chocolade en krentenbroodjes, zoo dat ook zij die niets gewonnen hebben, een zeer aangenamen mid dag gehad hebben, terwijl de ouders hunne genietende kinderen met welgevallen gadesloegen. De geheele wedstrijd heeft een aangenaam verloop gehad, dank zij de uitstekende regeling der com missie, bestaande uit de heeren A. van Zadel Azn., J. Bonarius, G. D. Minkema, Jb. van Heijst Pzn., N. Steen en J. van Schinkel, welke heeren dan ook daarvoor een woord van dank van baron W. ontvingen. Jammer was het, dat de eigen lijke gastheer, baron F. W. van Tuyll, die de sport zoo lief heeft, wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Met het oog op diens hoofdpijn was dan ook geen muziek aanwezig. Het feest is goed geslaagd en ieder, die daartoe het zijne heeft bijgebracht, kan op dezen middag met voldoening terugzien. Schoolcommissie. Maandag avond hield de Commissie voor Plaatselijk Schooltoezicht een open vergadering ten Raadhuize. Afwezig de heer Zegel. De Voorzitter opent de vergade ring en wenscht de leden, die her benoemd zijn, daarmee geluk en hoopt, dat ze nog veel in 't belang van 't onderwijs mogen doen. Na voorlezing der notulen, die worden goedgekeurd, wordt tot be stuursverkiezing overgegaan. De heer P. Vermeulen wordt als voor zitter, de heer K. Zegel als penning meester herkozen, beide met 7 van de acht uitgebrachte stemmen. De Voorzitter deelt mede dat het rapport inzake onderwijs aan achterlijke kinderen naar B. en W. om prae-advies is verwezen. Men heefo gegronde redenen dat de Raad tot stichting van een school zal besluiten. Als meest daarvoor geschikte plaats werd Velseroord aanbevolen. Bes 01 en wordt aan de verschil lende commissies tot wering van schoolverzuim in de gemeente te vragen in hunne rapporten te in zijn verdooving misschien dingen zou zeggen, die door anderen ge hoord, later moeilijkheden zouden kunnen opleveren. Ik ste;de voor, hem naar zijn woning terug te brengen en er een verpleegster bij te nemen, op wier zwijgzaamheid we konden rekenen. Ik zelf bood me aan haar in mijn vrjjen tijd af te lossen. Martini stemde toe. Een rijtuig werd besteld, en in 't eerste mor genlicht gingen wij door de witbe sneeuwde straten naar het huis van mijnen vriend. Daarna ging ik ook naar huis, om nog een paar uren te slapen, voor mijn plichten mij weder zouden bezighouden. Hoofdstuk XV. Om half negen werd ik gewekt door mijn hospita, die mij, toen ik ging ontbijten, een brief van mijn vader gat. Ik greep met beide handen naar het voorhoofd. Flauw herinnerde ik me, wat er was voorgevallen. Het scheen me toe, of ik een koortsachtige droom had gehad, doch het zijden doekje m6t het kroontje er op geborduurd, dat voor mij op tafel lag, zeide mij, dat dit albs werkelijkheid was geweest. Ik gaf mijn hospita een uitbrander omdat ze de boodschap van me vrouw van Nieberg niet terstond naar het „Gouden Hoofd" had laten brengen. Maar meneer had uidrukkelijk alleen van dokter Kamp gesproken, antwoordde ze gekrenkt. Daartegen was niets in te bren gen, en ik moest haar zelfs nog excuus vragen. willen vermelden hetgeen door hen werd gedaan om het schoolverzuim tegen te gaan. Een schrijven van de Gezond heidscommissie inzake bestrijding van het tandbederf werd voor kennisgeving aangenomen, tot de Gezondheidscommissie met een nader w orstel is gekomen. Bij de rondvraag vraagt Jonkvr. van Tuyll hoe de ijsvacanties ge regeld worden. Zij zou het betreuren als de kinderen geen vacanties kregen. De Voorzitter zegt dat dit meest zelf door de Hoofden geregeld wordt. Staatspensionneering. Zondag avond hield de afdeeling Velsen van den Bond voor Staatspension neering in Hotel „De Prins" hare propaganda-jaarvergadenng voor de leden. Door den heer P. van Me ver van Zaandam werd een gloedvolle rede gehouden over„De strijd voor en door de armen", die door het talrij k opgekomen publiek, waaronder voor al veel dames, mat aandacht werd gevolgd. Hierna werd door de Propaganda- Club te Velseroord de Tooneelschets in 4 bedrijven „Uitgesloten" opge voerd. Het uitstekend spel voldeed ook hier evenals vroeger te Bever wijk, Santpoort en Velseroord. De Regie bij den heer Th. de Vries in goede handen. De voordrachten na de pauze voldeden zeer goed, getuige het da verend applaus. De liederen, welke op zulke avonden altijd door het publiek dapper meegezongen worden bleken bij velen er al aardig in te zitten. Het is een zeer genoeglijke avond geweest en voor den Bond een van groote propagandistische waarde. De volgende motie is met alge meene stemmen aangenomen De afd. Velsen van den Bond voor Staatspensionneering bije°nop 28 Jan. 1917, gehoord de rede van den heer P. van Mever van Zaandam, vervuld van diep medelijden met het lot van duizenden oude armen, die niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien en aan den avond van hun leven hun toevlucht moeten nemen tot kerk en armbestuur of aangewezen zijn op hulp van vaak behoeftige bloedverwanten alsmede onaangenaam getrofLn door het onrecht dezen hulpbehoe venden tobbers aangedaan door de niet uitvoering der Invaliditeitswet Talma waardoor zij van de ouder- domrent© bleven uilgesloten, spreekt den wensch uit, dat de Eerste Kamer spoed make met de afdoening van het aanvullingswetje, haar in het bpgin van 1916 door de Tweede Kamer toegezonden, opdat spoedig alle behoeftigen boven In den brief van mijn vader stond de vreemde mededeeiing, dat hij op dringend verlangen van Helene, in de vroegte met haar naar huis was gegaan. Zij voelde zich ziek en stond er op, mij niet in mijn slaap te stoien. En de wil van zieken moet men opvolgen. Alle ophelde ring staat in het andere couvert", besloot hij. Helena schreef: Lieve Adolf. Wat ik reeds lang vermoedde is bevestigd. Je bent mij moede. Ik ben niet van plan en heb ook niet het recht je daar verwijten over te maken, ja, ik vind, niets meer verklaarbaar dan dit; het moest eens komen. Ik ben verdrietig en voel me moedeloos en ver moeid, maar jij hebt een rijk en mooi leven voor- je, en ik mag je dus niet langer tot last zijn. Maar waarom had je geen vertrouwen in mij? Waarom kan je me niet zeg gen: Helene laat mij vrij zijn, ik heb een ander lief? O, spreek het niet tegen, ik lees het in je schuldbewuste oogen. in je ver strooide glimlach, in den eigenaar- digen droomtoestand, waarin je dik wijls minuten lang bleef, zonder dat je het merkte. En als je het nog ontkennen wilt, terwijl je (hier waren verscheidene woorden door tranensporen onleesbaar ge worden) zag ik je met een geslui erde Twee nachten, tot den morgen toe... ik weet niet watje uitvoert, maar spaar je arme ouders. Zeg hen niets van onze scheiding, ik zal in stilte een andere betrek king zoeken. Eerst als ik weg ben, 70 jaar alsnog in het bezit mogen komen van de ouderdomsrente. Personalia. De heer Tj. Wiilems, voorzitter van de afd. Velsen der Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders, beeft wegens ge zondheidsredenen ontslag als zooda nig genomen. De stoompont. 't Wordt er met onze pont bij deze matige vorst en het gunstige oostenwindje niet slechter op. Er zijn oogenblik- ken, dat het kanaal in den omtrek der ponten zoo goed als vrij van ijs is. En hoe dat kan Bij lagen waterstand in de Noordzee wordt het stukgeramde ijs bij IJmuiden weggespuid en bij hooge zee laat men weer water door (laten we ze maar ventilators noemen) bij Schel- lingwoude of IJmuiden binnen stroomen, zoodat het spuien bij elke eb kan doorgaan zonder het kanaal- peil te laag te doen worden. Er komen nu nog wel dikwijls groote ijsschotsen uit de richting van Amsterdam aandrijven, maar die worden direct door de „Hoofdinge nieur Dirks" stukgeramd en door een paar andere stoombooten uit de nabijheid der aanlegplaatsen van de pont gehouden. SANTPOORT. IJsvermaak. Eenige avonden der vorige week was de zwemsloot, gelegen in Bos-Beek met lampions verlicht. Een der welgestelde inge zetenen was op het aardig idee gekomen om met een tentje op het ijs te staan, waar de rijders onthaald werden op warme choco lade en slempmelk. Deze aardigheid gaf bij het koude winterweer den indruk van een ouderwetschen winter. Personalia. Naar de Hervor ming verneemt zullen op de Ver gadering van Moderne Theologen, die gehouden zal worden te Amster dam op 17 en 18 April, onder het praesidium van dr- G. A. van den Bergh v. Eysinga alhier een aantal vraagpunten worden behandeld. DRIEHUIS. Crematorium. Maandag heeft op Westerveld de crematie van het stoffelijk overschot van een Haag- sche dame plaats gehad. BRENN. Het volgende komt in de Scheepvaart voor Het te IJmuiden aangekomen st. Hans Maersk deelde mede dat de Fransche bark, Brenn, welke te Nantes thuisoehoort tusschen Kaap mogen zij weten, wat zich niet laat veranderen. Vaarwel, leef gelukkig. Helene. Ik liep als een bezetene de ka mer op en neer, den brief in mijn handen verkreukelend. Dat mankeerde er maar aan! Alsof ik niet reeds genoeg in moei lijkheden verkeerde. Danste ik reeds niet op een vulkaan? En nu wilde ook zij mij verlaten, die altijd een troost voor mij geweest was. Dat we ons verzoenen zouden, daar aan twijfelde ik geen oogenblik, doch hoeveel onnutte woorden moesten daartoe gesproken en aangehoord worden! En als ze ten bewijs van mijn onschuld de geheele waarheid verlangde? Wat kon ik haar zeg gen, nu de dingen een bijna tragi sche wending namen en eer en geweten mijn tong meer in bedwang hielden, dan ooit? Ik besloot haar een roerende brief te schrijven, en me voor het overige op haar reeds zoo vaak beproefde gelatenheid te verlaten. Terwijl ik op het kantoor voor mijn schrijfbureau zat te suffen, gekweld door allerlei droombeelden, was het, alsof ik op een stellage van gloeiende wolken, de vrouw van den gouverneur zag, in haar lichtblauwe ochtendjapon met be weende oogen. Ik schrikt# op. Het drong tot me door, dat ik haar niet langer zon der tijding mocht laten. Ik verze kerde me ervan, dat de gouverneur zich in zijn kamer bevond en schreef haar vlug eenige regels, dat het onze vriend goed ging, dat hij wat koorts had, maar wel spoedig het Finisterre en Quessant door eene Duitsche duikboot is getorpedeerd. Omtrent dit voorval vernam onze berichtgever te IJmuiden, dat het Fransche barkschip Brenn, hetwelk tot de groote reederij van zeil schepen Ant. Dom Bordes Fils te Nantes behoort, met eene be manning van 30 koppen van La Pallic® naar eene Chileensche haven was bestemd om aldaar salpeter te laden voor Frankrijk. Nauwelijks twee dagen op zee, werd de bark tusschen Kaap Finisterre Ouessant door eene Duitsche duikboot aan gehouden tot onderzoek. De com mandant van de duikboot deelde den zeilschipkapitein mede, dat zijn schip zou wordeu getorpedeerd, omdat het eigendom was van een vijandelijk onderdaan. De beman ning kon echter het schip verlaten. Wat haar lot geworden i» werd tot heden nog niet bekend. Alleen vier der opvarenden van de bark kwamen op de duikboot over. Na aldaar eenige dagen te heb ben vertoefd kwam het Deensche st. Hans Maersk, dat met eene lading ijzerpyriet van Huelva naar Amsterdam onderweg was, in hst zicht en werd dit door de duikboot eveneens aangehouden. Uit de scheepspapieren bleek duidelijk de herkomst en bestemming, zoodat het zonder oponthoud kon doorvaren. De vier Franschen werden echter overgegeven, met verzoek hen in de eerstvolgende haven te ontsche pen. Aan dit verzoek werd voldaan en de schipbreukelingen te Deal geland. Van de beugvisscherij kwamen sedert de vorige opgave binnen de Stoombeugers: Eendracht V VL 106 met f7467 Johanna 196 -5150 Vooruit 86 - -4827 Mereurius 208 -6761 Bertina 85 -6769 Dina 203 -4745 Neerlandia II 83 -5130 Clara 172 -4840 Elise 50 -5140 Thérèse - 194 - 7730 Marie Henriëtte 167 -6214 Uranus 207 -7492 Neerlandia I 200 -4887 Maria Josepha 3 -8795 Geziena 80 -7595 Jeanette II 201 -6414 Burg. Ripping MA 1 -3459 Burg. v. d. Lely 2 -6580 en de sloepen: Voorlichter MD 13 -3000 Albatros 8 -3800 Paul Kruger 14 -3900 en OranjeNassau 11 -3900 bruto besomming. bed zou kunnen verlaten. Voor alle zekerheid gaf ik den looper eenige staalgravures mee, die hij goed zichtbaar droeg, toen juist mijn afdeelingschef binnentrad. Hij glimlachte sarcastisch, doch zeide niets. De looper bracht het ant woord voordat hij zich verwijderd had Mevrouw wenscht u oogen blik- kelijk te spreken. Mijn chef dreigde met de vinger. De vrouw van den gouverneur heeft meer te zeggen, dan ik, zeide hij, bovendien zou ik je bevordering niet willen schaden. Het gaat hier niet om pro motie, maar om tablaux vivants, mijnheer, antwoordde ik, terwijl ik voelde dat ik een kleur kreeg. „Dat ken ik, dat ken ik," zeide hij, het grijze hoofd zwaarmoedig buigend, alsof hij dacht aan de mooie kansen, die hij zelf voorbij had laten gaan, door de vrouwen maakt men carrière, met quadril- len en tableaux vivants begint men. En niet met werken, mijnheer? Ja, ik wil je meteen nog even zeggen, dat je werk buitengewoon slecht geworden is, sinds je als be schermelinge van mevrouw van Nieberg fungeert. Ik trachtte me te verontschuldi gen, doch hij wenkte me goedmoe dig te zwijgen. „Nieuwe gunst en oude wijn stij gen naar het hoofd", zeide hij, mij op den schouder kloppend, ik ken dat, ik kon dat allemaal". Een tijd- ang zal ik het nog door de vingers zien, intusschen zal je misschien wel wat anders geworden zijn. Maar gaat nu heen men mag mooie beschermsters niet laten wachten. (Wordt veivolgd.)

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2