Woning of ungam. Kamer StooÉooten en MoloMeii Cotjentm Tisclafzet Tmipi Uit de Gemeente. Voor den Raad. Plaatselijk Nieuws. Scheepvaart. Gevonden Voorwerpen AGENDA. Predikbeurten. Advertentiën. PETRUS VAN DEN BRABER, flinke Dienstbode Net Dagmeisje gevr. Net Dagmeisje Flinke Dienstbode Dienstbode. een VROUW, Werkmeisje Werkster. Pension twee Kamers. Burgerwoonhuis, PELSJAS Groote Gramophoon BEKENDMAKING Arbeiderswoningbouw- vereeniging in de ge meente Velsen", te Velsen. Daarna komt de geheele veror dening in stemming. Deze wordt aangenomen met 18 tegen 2 stem men. Tegen de heeren van Tuyll en Vermeulen. Bij het voorstel tot instelling van eene vleeschkeuring zegt de heer van Tuyll dat naar de verschillende stemmen, die hij er over hoorde, dit weggegooid geld zal zijn. Een of twee keurmeesters kunnen on mogelijk al het vleeseh keuren. De slagers zullen er in een ongunstige positie door komen, zij zullen afhan kelijk zijn van den vetarts. Vele menschen zullen als in Haarlem vleeseh gaan halen in de omlig ende gemeenten. De koudslacbters daar zullen het er beter door krijgen. De heer Wamsteeker is ook voor een goede vleeschkeuriDg, doch zooals het concept hier ligt, is hij ©r niet voor. Eén keurmeester is veel te weinig, bovendien is het salaris te laair, spreker zou dit op f 900—f 1200 willen bepalen. De eenige goede vleeschkeuring is een abbatoir. De Voorzitter is het daarmee eens, maar op 't oogenblik is dit te duur. En een keuring moeten we hebben. Voor een half jaar is half - Velseroord vergiftigd door vleeseh en ook te Santpoort kwam een ernstig geval voor. Zoo kan de toe stand niet langer duren. De heer Brink acht keuring ook noodig. Spreker wil ook het salaris van den keurmeester verhoogen. Verschillende heeren voeren hier over nog het woord. Tenslotte wordt het voorstel met 12 tegen 8 stem men aangenomen. Tegen de heeren Uijtendaal, Hoog land en van Tuyll. Het salaris van den keurmeester wordt vastgesteld op f 900— f 1200 De aankoop van paarden en materiaal voor den reinigingsdienst wordt goedgekeurd en daarvoor een crediet van f8825 verleend. Verhooging kasgeldleening tot f 250.000 wordt goedgekeurd, zoo ook de aanvulling jaarweddever- ordening onderwijzers. Tot opzichters bij het bedrijf Openbare Werken worden benoemd F. D. Raadman en F. J. Zandvoort, tot onderwijzer aan school E te Velsen, A. Banning te Ilpendam met 10 stemmen, tegen 4 stemmen. Op no. 2 der voordracht, H. H. Stuurman te St. Anna Parochie en 1 blanco. No. 3 der voordracht was M. de Klerk te Haarlem. De heer Netscber krijgt nu gelegenheid te informeeren over de lichtbesparing en den brandstoffen-' nood. Over 't eerste punt is een voor stel, over 't tweede vraagt spreker waarom Velsen met P/g millioen M*. de grootste gasgebruiker van Haarlem, geen cokes van die stad krijgt. De brandstoffennood toch is hier nijpend. Welke maatregelen hebben B, en W. getroffen. De Voorzitter zegt dat on derhandelingen zijn gevoerd, doch zonder succes. De heer Handgraaf deelt mede naar den Haag te zijn geweest. Wij krijgen voor IJm riden 100 ton, voor Velseroord, Velsen en V ij keroog 45 en voor Santpoort en Jan Gijsenvoort 30 ton huisbrand stoffen. Alle handelaren zullen be vredigd worden, echter zal alleen op bons kolen verstrekt kunnen worden. Anders gebeurd weer wat deze week geschiedde, daar aan de Hoogeberg gekochte steenkolen voor f 1.75 later voor f 3 weer werden verkocht. De heer Brink zegt dat de zaak betreffende cokesverstrekking door Haarlem ook reeds in de Levens middelencommissie is behandeld. In behandeling komen de maat regelen tot beperking van het ver bruik van gas en electrische stroom. De heer Sluiters vraagt of de abonne's op het electrisch net re ductie zullen ontvangen. De Voorzitter gelooft van wel. De heer Gerritsen vraagt waarom de café's te 10 uur moeten sluiten. Hel zijn broeinesten van verderf, laten de menschen naar huis gaan in hun gezinnen. De Voorzitter zegt dat B. en W. er niet voor waren nog verder te gaan. De heer Schilling vraagt of groote zaken als die van den heer van Praag ook maar één lichtpunt mogen branden. De Voorzitter zegt dat we rekenen moeten met de ernstige tijdsomstandigheden. Laat men van de bestuurstafel geen welwillend heid in deze verwachten. De heer Netscher wil de boeten nooger stellen als in Haarlem. De Voorzitter zegt dat dit eiet gaat. Het voorstel wordt zonder stem ming aangenomen. Bij de rondvraag betoogt de heer Vooren over de hooge prij zen der brandstoffen, wat niet mag, d© heer Schilling over de strenge politiemaatregelen bij de begrafenis der Duitsche zeelieden te IJmuiden. Spreker mocht niet eens het Willemsplein over. De heer Handgraaf vraagt hoe het nu staat met het salaris der schoonmaakster van het raadhuis, de heer van Tuyll informeert over verbetering van de Delft, naar aanleiding van een ingekomen adres De heer V ermeulen zegt dat de zaak in onderzoek is. De heer van Tuyll zegt op een morg6n om half acht gewekt te zijn door een man, die geen voer had voor zijn hond, die 't brood voor hem moest verdienen. De heer Handgraaf zal bij Haarlem informeeren hoe 't daar gaat. De heer Gerritsen zegt dat in de schepen te IJmuiden nog veel kolen zijn, kan men geen pogingen aanwepden die voor 't publiek be schikbaar te krijgen, als de schepen toch niet varen. De heer Handgraaf zegt on derzoek toe. Daarna wordt de vergadering gesloten. Ziekenfonds. B. en W. stellen voor op de aanvrage van Velsen's Ziekenfonds om subsidie, waarbij opgeme'rkt wordt dat dit fonds in de 20 jaar van zijn bestaan veel voor de ziekenverpleging heeft gedaan, wat een voordeel was voor de gemeentekas, maar waardoor het fonds de laatste jaren voor groote tekorten stond, aan dit fonds voor 1917 een bijdrage te verleen en van f 500, wij 1 zij het voortbestaan van dit fonds, tellende 4500 leden, voor de gemeente van groot belang achten. Gymnastiek. Op een verzoek der Gymnastiekvereenigmg te Vel sen, directeur de heer A. W. Drieseen, om gebruik van het gymnastieklokaal van school G op Wijkeroog stellen B. en W. voor hierop goedgunstig te beschikken onder de geldende voorwaarden. Werkloosheidsverzekering. B. en W. stellen voor het salaris van den secretaris van de Commissie inzake de Werkloosheidsverzekering vast te stellen op f 75 per jaar. IJMUIDEN. Geen krimp. Een vischban- delaar alhier vertelde van een klant in Duitschland een schrijven gehad hebben, dat er van de praatjes, dat er gebrek, in Duitschland is niets waar was. Hij schrijft o. a. We hebben Een Keizer, die zoete broodjes bakt, Een Rijkskanselier, die opschept, Een Kroonprins, die bokken schiet Onze soldaten balen de kastanjes uit het vuur. En het volk zit met de gebakken peren. In zoo'n land kan er toch geen krimp zijn. Slachtoffer van het ijs. Het ijs heeft ook van onze plaats zijn jeug dig slachtoffer geeischt. Zaterdag middag geraakten twee zoontjes van G. Zwart uit de Dirkstraat onder het ijs in de Visschershaven. Een knaapje van 5 jaar kon met moeite gered worden, de 9-jarige Engel werd na eenigen tjjd leven loos opgehaald. Diefstallen. Aangifte is gedaan van diefstal van een handwagen en van koper van een visschers- vaartuig. Plaatselijk Arheids Secretariaat „IJ mui den en Omstreke n". MOTIE. Een 125 tal werklooze arbeiders en vrouwen van werkloozen, bijeen in een openbare vergadering van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat „IJmuiden en Omstreken", in het gebouw „Tivoli", te IJmuiden, op Dinsdag 13 Februari 1917 „Kennis genomen hebbende van een door het bestuur van dat Secretariaat op 12 dezer aan den Raad der Gemeente gezonden adres, inhoudende het verzoek om maatregelen te willen treffen welke er toe zullen leiden dat voldoende levensmiddelen en brandstof fen in onze Gemeente beschik baar zullen zijn, tegen onder het bereik der arbeiders val lende prijzen, en dat zij die daaraan werkelijk behoefte hebben door financieele onder stand in de gelegenheid zullen worden gesteld om dat voor hun noodzakelijke aandeel daar van te kunnen betrekken Hechten hunne voile goed keuring aan dat adres, en spre ken den wensch uit dat, met het oog op den nu reeds in vele gezinmn heerschendenood, zóó spoedig dat deze week nog uitvoering daaraan kan worden gegeven, door den Raad tot tegemoetkoming aan den heer- schenden nood zal worden be sloten Besluiten Vrijdag e.k. ayder- maal te vergaderen; door al- gemeene en ernstige propagan da een zoo groot mogelijke opkomst te verzekeren; en in die vergadering voor te stellen, om indien alsdan nog geen antwoord op genoemd verzoek is ingekomen, op Zaterdag 14 Februari a.s. gemeenschappe lijk bij het Hoofd der Gemeen te op een spoedige afdoening daarvan te gaan aandringenen Dragen aan het bestuur van het Plaatselijk-Arbeids-Secreta- riaat op deze besluiten ten spoedigste ter kennis van den Raad der Gemeente te brengen, en aan de Plaatselijke- en de ter plaatse meest gelezen wor dende groote bladen, ter opne ming aan te bieden." VELSEROORD. Geslaagd. Voor het examen Nuttige handwerken is te's Graven- hage geslaagd Mej. E. W. Visser alhier. VELSEN. Lezing. Maandagavond hield Ds. J. Ph. Eggintt alhier in het gebouw voor Christelijke Belangen zijn eerste der drie ie,zingen over „ÖnsterfeJijkheidsgeioof" en dat voor een talrijk publiek, het Gebouw was geheel bezet. De eerste lezing handelde over „het geloof in de onsterfelijkheid". Spreker zeide dat zijn doel was de juist9 beteekenis van het on- steifelijkheidsgeloof uit een te zet ten. Men moet dit niet overschat ten, zoo als wel gebeurt. Echter ook met onderschatten, zooals de moderne mensch doet. In onzen tijd met het drukke leven en met zijn uitvindingen, waaidoorwij vele natuurkrachten weten te boheer- scben, schijnt het alsof veel minder dan vroeger aan een hiernamaals wordt gedacht. De kerkhoven liggen niet meer om de Kerk, maar buiten. En toch ondanks dit alles, meent spreker dat er in onze dagen een verlangen is om meer te weten van het hiernamaals. Het spiritisme, theosofie enz. bevestigen dit. Wij weten niet wat de dood is, de dood is even als het leven een raadsel. Het leven kunnen wij ook niet voortbrengen. Alom denkt men aan onsterfelijkheid, zelfs Hé.ène Swarth als zij zingt Het graf is zoo diep en de hemel zoo hoog, En of God leeft weet geen. Spreker toont dan aan dat het zieleleven niet gebonden is aan de functies der materie. Bij een uiterst zwakke lichaamsgesteldheid kan het geestesleven sterk ontwikkeld zijn. De theorieën der natura listen speker' memoreerde Haeckel en Metchnikoff die het leven als een natuurwet en de dood als een noodwendigheid be schouwen, verwierp sprnker als in strijd met de werkelijkheid, als fatalisme. Ft-chner zegt het zoo schoon dat het geestesleven, dat zich in het menschelijk lichaam ontwikkelt, zich eerst volkomen openbaart, als het zich van het menschelijk omhulsel heeft ontdaan. Tenslotte behandelde spreker uit voerig hoe men persoonlijk staat tegenover den dood en de onsterfe lijkheid, waarbij verschillende his torische voorbeelden werden opge noemd van personen aJs Voltaire B.a., die op 't eind van hun leven de iheorieëu, in hun leven verkondigd, logenstraft. Na een korte pauze ging Ds Eggink na hoe men denkt en spreekt over het leven na den dood. In tie eerste eeuwen der christenheid vermengde zich het onsterfelijk- heidsgeloof der christenen met de Platonische leer van de onsterfe lijkheid der ziel. Bij de rationali ten sprak alleen het critische, ziftnnde verstand, groote geesten en geleerden als Goethe, Heinrich Heine en Prof. Forel spotten met de onsterfelijk heid. Hoe de arbeiders hierover oordeelen, spreker memoreerde ei mts van uit Dr. Paul RdirbiCh's boek „Drie maanden Fabrieksar beider". Wijsgeeren als Schopenhauer enz. huldigen de leer van het indiviuua- lisme, van de oplossing der per soonlijkheid in God of in de natuur. Daartegenover deed spreker tenslotte uitkomen de oneindige waarde, die het christendom aan den enkeleD mensch toekent. Na besproken te hebben wat het spiritisme, occultisme, theosofie, telepathie enz. tract ten te benade ren van het leven na den dood, welke resultaten spreker zeer ne gatief noemde, besloot spreker met te wijzen op de zekerheid van het godsdienstig geloof, dat gemeenschap heeft met God. Het was een schoone rede, die met aandacht werd gevolgd. Jam mer dat enkele hoestenden zoovelen last veroorzaakten. Om hunszelfs en om den wil van anderen doen zij beter thuis te blijven. SANTPOORT. Examens. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen nuttige handwerken Mej. C. M. E. Lombar Petri alhier. Diepte Haven van IJmuiden. -Vol gens m< deueeling van het loods wezen bedraagt de minste diepte vóór en in den mond van de haven van IJmuiden 96 d.M. Velsen. Aangekomen 13 Fe bruari: Eendracht, st., Amsterdam, ledig. waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 zilveren armband. 1 gouden damesring. 1 smoushondje. DONDERDAG. N.V. IJmuiden Stores, Buitengew. Algem. Vergadering, ten kantore, 11 uur. Boaz-Bauk, Visseringstraat 12, 79 uur. Lezing Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, „De Commune van Parijs", Geb. van Chr. Bel8 uur. IJMU DEN. Ned. Herv. Kerk. Woensdag: Bijbellezing Chr. School Breesaap, half acht. Heden overleed tot onze groote droefheid na een kort stondig lijden onze geliefde vader, behuwd- en grootvader in leven brandstoffeDhandelaar, in den ouderdom van 59 jaar. Wed. P. van den Braber Maret. H. H. van den Braber F. van den Braber Michiels. M. Sijnen-van den Braber W. Sijnen. J. F. van den Braber A. van den Braber Jacobs. P. van den Braber. W. van den Braber en Verloofde. M. van den Braber en Kleinkinderen. Velseroord, 14 Februari 1917. GEVRAAGD tegen 1 Maart a.s. voor dag of dag en nacht, groote wasch buitenshuis, eoed loon. Adres: Mej. HALFF, Santpoort. Aan te melden des avonds na 8 uur. UILENBURG. Oranjestraat 1. gevraagd niet beneden 16 jaar. KONINGSPLEIN la. gevraagd. Mevr. VAN KERSEN, Julianakade 39 GEVRAAGD een Mejuff". GREVE, Pr. Hmdrik-tr. 1. Mej. VAN HOORN, Bik- en Ar- noidkade 131, IJmuiden, vraagt leeftijd 40 50 jaar voor behulp zaam in de huishouding, loon nader te bespreken. Ook een gevraagd, loon f 4 per week. B. z. a. een flinke Adres: Bureau van dit Blad. gevraagd voor dame en heer met twee kinderen, (4 en 5 jaar) te IJmuiden, Vels<-n of Wijk aan Zee Kamers mak volledig Pen. s«on voor de maanden April, Mei en Juni. Brieven met duidelijke inlich tingen en prijsopgaaf onder no. R 153, Adv. Bur. P F C. ROELSE GEVRAAGD door Tandarts voor een ochtend per week Brieven onder lettor R 155, a.h. Adv Bur. P. F. C. ROELSE. TE HUUR GEVRAAGD een met kookgel-genhi-id door pas ge trouwde jongelui Brieven no. 380 Bureau van dit B ad. T© huKir gevraagd voor klein gezin, met een kind een net liefst zoo spoedig mogelijk. Brie ven ANNASTRAAT 12, IJmuiden. te koop een zware pels, ze^r geschikt voor zeevarenden, gekost f 300 nu voor f 65 te b zichtigen Reguliersdwaisstraat 36 Garage Amsterdam. TE KOOP AANGEBODEN van alle afmetingen, zeer geschikt om voor de kustvisscherij in te richteD. Br. A. C. B., bur. van dit blad. ter overname aangeboden, zoo goed als nieuw met 43 dubb. prachtplaten. Ares: bureau van dit blad. IJMUIDEN. Overeenkomstig art. 27 der Sta tuten liggen vanaf heden ten kantore der Vereeniging voor de leden ter inzage de Balans en Winst- en Verliesrekening over het jaar 1916, alsmede rapport van den Accountant. DE DIRECTIE. IJmuiden, 14 Febr. 1917. ingevolge art. 38 W. v. K. Bij akte op 26 October 1916 voor den ondergeteekende verleden, is wijziging gebracht in de statuten der „Aigemeene Coöperatieve De akte van wijziging is geplaatst in het Bijvoegsel tot de Nederland- sche Staatscourant van 8 Februari 1917, no. 33. W. A. DóLLEMAN, Notaris te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 3