De Gunsteling. FEUILLETON. YISSCHERIJ. verzameld is. Spreker achtte het noodig dat het volk wakker wordt, dat men gaat 'oetoogen op de weg«n en straten, dat men laat weten dat het volk gebrek heeft aan de eerste levensbehoeften, aan brandstoffen enz. Wij moeten deze dingen eischen, niet als een gunst, maar omdat wij recht hebben op het leven j Laten wij ons dus vormen tot een macht en toonen dat wij dezen toestand moede zijn. De vergadering toonde door ap plaus met dese rede instemming Daarna verliet men de versiercU zaal, die een vreemd contract vorm de met de oorzaak, waarvoor men hier bijeen was (natuurlijk was de zaal niet voor deze vergadering zoo opgesmukt) en werd buiten de stoet samengesteld. Voorop ging iemand met het roode vaandel van het Plaatselijk Arbeids Sec etariaat, daarachter werd door twee vrouwen een groot rood doek gedragen met hei opschr fc„Proletariërs aller landen, vereenigt U". Voorts werden papieren met verschillende opschrif ten als „Honger", „Geef ons brood", „Geef ons werk", „Hulp voor de werkeloozen" enz. in den stoet meeg dragen. Eerst ging het door eenige straten van Velseroord en vervolgens naar IJmaiden. Hier werd een deputatie van 8 man, bestaande uit de hoeren Kei der, Blom en Vlootman, dooi den Burgemeester ontvangen. De toestand werd besproken en door den Burgemeester werd de Distributiewet en de werking daar van aan de heeren uiteengezet. De Burgemeester zegde toe, te zullen overwegen om de bons voor de brandstoffen ook in IJmuiden zelf verkrijgbaar te stellen. De demonstreei enden trokken ODdertusschen IJmuiden door en later weid heD cp de Wiihelmina- kade het resultaat van het ondertioud m-t den burgemeester meegedeeld, waarna men uiteen ging. Legant. De heer K. Vos, sedert lange jaren het oudste lid der Ned. Herv. Gemeei te alhier, heeft, naai het Predikbeurtenblad meldt, aan de Zendingscommissie voor Mansi nam alhier f 50 vermaakt. Dit is het eerste legaat aan deze keike- 1-jke gemeente alhier. Krijgsraad. De auditeur-mili tair bij den Krijgsraad te's Gravei - hage vorderde tegen A. H., milicien der infanteiie arkomstig uit IJmui- derwegens 2e desertie 6 weken militaire detentie. VELSEROORD. Drankw?er-Comite. Vrijdagavond vergaderde het Centraal Drankweei- Comité in de gemeente Velsen in de zaal van den heer Bakker alhier. (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (26) -— Kan ik minder voor hem doen?" zeide ze daarna. Maar hoe hebt U het moge lijk gemaakt.. Hierheen te komen Ik heb een van mijn koetsiers in ver trouwen genomen. In 's hemelsnaam hoe durft u zich in de handen van zulk een man te geven. En als hij alles aan de groote klok hangt. Waarom zou hij dat doen. Ik heb zijn zwijgzaamheid duur genoeg betaald. Ik heb hem gezegd, dat het om een Kerstverrassing ging, en dat hij als er een woordjt- over zijn lippen kwam, dienzelfden dag ontslagen zou worden". En als een ander U bespion neert? We naderen Kertmis, en het zal dus niet opvallen, dat ik dikwijls uitga, antwoordde zij. U zuit vaker hierkomen Zoolang hij ziek is, zeker Ik zou vergaan van angst, als ik niet dagelijks met eigen oogei. zou zien, hoe het met hem gaat. Ik zou dus gaarne willen, dat U er zorg voor droeg, dat dit uur niemand dan u bij den zieke is, ook moeten we eindelijk onze voor bereidingen voor de tableaux be ginnen want mijn kerstinkoop^n alleen zouden het niet rechtvaa - üigen, omdat ik zoolang uitbleef. Besloten werd dat het Comité toe zal treden als buitengewoon lid van den Nat. Bond voor Plaatselijke keuze en dat het Comité pogingen zal aanwenden om een aantal andere organisaties in onze gemeente te bewegen hetzelfde te doen. Wanneer voldoende medewerking verkregen wordt zal de Propaganda- avond voor de militairen te IJmuiden waarschijnlijk n^g kunnen doorgaan. Aan het adres van het Haagsche Drankweer-Comité aan den Minister van Landbouw met verzoek het verwerken van graan tot sterke drank en bier stop te zetteD, zal adhaesie worden betuigd. Door omstandigheden kan de anti alcoholcursus te Santpoort dezen winter niet doorgaan. Op voorstel der Geref. Ver. voor Drankbest rij ding, afdeeling IJmuiden, werd besloten een actie te beginnen tot handhaving der 10 uursluiting voor de café's, welke nu tijdelijk is. Daartoe zal een adresbeweging onder de ingezetenen op touw gezet worden. Nadat de jaarverslagen besproken waren en besloten was deze te doen drukken, werd de vergadering ge sloten. Benoeming. Benoemd tot on derwijzeres aan de O. L. S. te Beverwijk Mejuffrouw Marie de Lauwere van hier, thans onderwij zeres te Denekamp. Er waren 56 sollicitanten. Woningbouw. Door den heer A. Bleeker alhier zullen aan de de Casembrootstraat eenige wonin gen worden gebouwd. Lezing. In het Kerkgebouw der Gt-ref. gemeente alhier heeft de heer J. Brederveid Maandagavond een lezing gehouden over „Het, Ciematorium op Westerveld." Spreker zeide dat hij in verband daarmede ook zou spreken over de onsterfelijkheid der ziel en de op standing des vleesches. De heer Brederveid ving aan met te teekenen den wereldzin der menschen in onze dagen. Deze is niet alleen groot in ons land, doch ook in de oorlogvoerende landen. Die wereldziD uit zich op verschillende wijze, deze zeggen: „Laat ons eten en drinken en vroolijk zijn, want morgen sterven wij," anderen huldigen het „Ni Dieu, ni unaitre" (Geen God en geen meester) maar uit alles blijkt dat men niet gelooft in de onsteifelijkheid. Ons is van jongsaf geleerd dat wij gelooven in de wederopstanding .les vleesches. Dit geloof is een vaste grond. Spreker weidde hierna uit over de fundamenten van dit geloof en vond daarbij gelegenheid uit te weiden over wat men bij de volkeren vindt aangaande het geloof ia de onsterfelijkheid. Ik wilde haar vragen, smeeken, van die drieste onderneming af te zien, maar ze onderbrak me heftig: Als't U blieft geen tegenspraak, vriend, dat verdraag ik niet. Zij boog voorover en greep mijn nanden, de rossige kleur van het haardvuur zette haar gelaat in gloed. O, had ze er maar niet zoo lieflijk uitge zien Of wdt U mij het eenige dat ik voor hem doen kan, nog verbieden Maar het gaat hier om uw oekomst en uw eer Het gaat om zijn leven Ik zweer U, ge kunt niets voor hem doen, u moet wachten, geduld hebben, U mag uw naam niet op 't spel zetten. Ze schudde het hoofdIk weet, dat hij zal genezen, als ik over hem waak, antwoordde zij," en al het andere staat daarbij in de schaduw." En als Uw echtgenoot dit alles eens te hooren komt. -- Het gaat zoolang het gaat," antwoorde zij. En wat dan Zij haalde de schouders op. UIk heb daar nog niet over nagedacht," zeide ze, zich oprich tend, maar wat gebeuren wil, mag gebeuren. Speelt U niet met uw nood- .ot" Zij glimlachte. Ed met het mijne," wilde ik eraan toevoegen, maar het woord kwam niet over mijn lippen. Lafaard die ik was Zij boog zich nog eens over d n zieke, mompelde iets, was het een woord van liefde, of een wensch tot genezing en ging naar buiten. Terstond daarop hoorde ik haar rijtuig, wegratelen. Vervolgens werd door den heer Brederveid een gedicht voorgedragen over het Crematorium op Westerveld. Hoe spreker daartoe kwam deelde hij mee. Het dikwijls zien van den koepel te Driehuis, van de mooie begraafplaats Westerveld, van de aankomst van treinen en auto's aldaar, van de meeningen omtrent het nut van verbranden en ook om den verwaarloosden toestand der graven op het oude Kerkhof te Velsen. Op zeer origineele wijze gaf spreker nu een oordeel over Westerveld, n.l. in den vorm van een gesprek tussehen een dauwdrop en een wandelaar, in korte verzen. De belangstellende schare volgde met aandacht deze interessante voordracht. Met gebed en het zin gen van Psalm 68 10 werd de samenkomst gesloten. Een collecte weid gehouden voor den te houden bazaar ten bate der Ch<'. Schoei. VELSEN. Geen vrouwelijk perseneel. Bij Kon. besluit is ingaande 1 Febr. de gemeente Velsen aangewezen als eene gemeente, waar het inge volge art. 48, 1ste lid der drank wet, verboden zal zijn, zonder toe stemming van den burgemeester, in een lokaliteit, waarvoor door B. en W. een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein ©f een verlof voor den ver koop van alcoholhoudende® drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop is verleend, vrouwelijke personen (met uitzondering van de inwonende eehtgenoote en de inwonende doch ters van den houder der vergunning of van het verlof) gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of vanwege den houder van de vergunning of van het verlof aanwezig te doen zijn. Eendracht is Macht. De ver- eeniging Eendracht is Macht", Ondersteuningsfonds bij ziekte, gevestigd te Velsen, welke vereeni- ging zijD leden telt in Velsen, Santpoort en Velseroord was Woens dagavond in een zeer druk bezochte jaarvergadering bijeen in het café „Bloemoord" te Wijkeroog. In deze vergadering werd verslag uitgebracht over den financiêelen toestand der vereeniging, uit welk verslag bleek, dat er eeu vooruitgang van +fS5 over het afgeloopen boekjaar was te oonstateeren. De beer E. Tuin te Velseroord werd weder als voorzitter herkozen en de heer W. Davidson te Velsen weder als penningmeester. Voor Santpoort werd de heer A. A. Cornegge als secretaris-pen ningmeester weder aangewezen. Voor den heer D. Leyen, die als commissaris bedankt had, werd de heer J. Zuurbier te Velsen gekozen Dat is de wagen, die over mij en mijn levensgeluk heenrolt", zei een stem in mijn binnenste. HOOFDSTUK XVI. Den volgenden morgen schreef ik een langen brief aan mijne bruid waarin ik haar bij onze toekomst- droomen bezwoer, niet ons geheele levensgeluk op het spel te zetten Ik vertelde haar, dat binnen af- zienbaren tijd alles opgehelderd zou worden en vroeg haar voor al les vertrouwen in mij te hebben, al was de schijn nog zoo sterk te gen me. Verlicht wierp ik het b'iefje in de bus, want ik geloofde, dat hier mede het voorval afgeloopen zou zijn. Meer nog was een ander schrij ven in mijne gedachten, dat mij niet minder dringend scheen, doch tot de afzending wrarvan ik niet kon besluiten. Kamp was na zijn bevrijding niet meer tot bewust zijn gekomen, dus de brief die hij aan den vader van me vrouw van Nieberg zou zenden was ongeschreven gebleven. Was het nu mijn plicht, den ouden heer de plotselinge ziekte van zijn ver trouweling teberichen? Of zou het hem misschien nog meer veront rusten, dat ik. een vreemde, wiens naam hij nooit gehoord had, hem deed inzien, dat ik in de intiemste dingen was ingewijd. Weliswaar kon ik mij op mijn vriendschap met zijn dochter beroe pen, maar hoe kwam het, dat ik, jong assessor, met de vrouw van mijn hoogsten ch- f een vriendschap- pelijken omgang had. En als hij in een brief aan haar misschien in- en voor den heer D. Davidson, die eveneens bedankt had koos de vergadering den heer D. van Rooyen te Velseroord. Als afgevaardigde naar de ver gadering van den Prov. Bond van Ziekenfondsen in Noord-Holland werd d@ heer W. Davidson te Velsen gekozen en tot plaatsvervangend afgevaardigde de hear C. Slinger te Santpoort. Gezondheidscommissie. De Ge zondheidscommissie voor onze ge meente heeft Maandagmiddag ten huize van haren secretaris te Drie huis de openbare vergadering gehouden, waarin het jaarverslag zonder belangrijke of bijzondere opmerkingen werd goedgekeurd en vastgesteld. Defect. Het stoombootje, de „Ingenieur Dirks" is Woensdag bij het ijsbreken defect geraakt. Gelukkig kan zijne hulp de laatste paar dagen wel gemist worden. In de war Zou de klok aan de gasfabriek een beetje vóór zijn? We hebben na het ontvangen der mededeeling, dat 's morgens na 8 uur de gasdruk verminderen zou, willen zorgen, dat d® thee vóór achten klaar was, maar tusscben half 8 en 8 uur was de druk deze week ook al minder dan anders. SANTPOORT. De gevolgen van kolengebrek. Nu de bewaarschool van mevr. Wflste wegens kolennood gesloten is, ondervinden eenige vereenigingen hierdoor ook de noodzakelijke, on aangename gevolgen t iervan. Zoo kon de afdeeling Santpoort voor Vrouwenkiesrecht hare leden Don derdagavond niet van boeken voor zien en het fanfarecorps Wiihelmina kon die week geen repetitie avond houden. Nog bijtijds gered. Het zesjarig zoontje van den heer Van der Wensch te Jan Gijzenvaart had Zondag het ongeluk door het ijs van de Jan Gijzenvaart te zakken. Nadat het ventje driemaal kopje onder was geweest, slaagden de omstanders met zeer veel moeite er in het knaapje op het droge te krijgen. Zeker een waarschuwend voorbeeld voor de zich wagende jeugd. DRIEHUIS. Crematie. Maandag heeft op Westerveld de crematie van het stoffelijk overschot van een Haar- lemseh ingezetene plaats gevonden. Besomming. Iri de maand Januari van dit jaar kwamen aan den Rijks- lichtingen over mij vroeg, of mijn naam zelfs maar noemde en deze brief viel den gouvernear in han den Na rijpelijk nadenken besloot ik, mij niet in dingen te mengen, die mij niet aangingen en het aan de vrouw van den gouverneur over te laten, haren vader gerust te stellen. Nu is het zoover", zeide ik drie dagen na het avontuur in de broeikas, toen de looper van den gouverneur mij op kantoor kwam verzoeken hem onverwijld naar zijn chef te volgen. Ik voelde, dat ik verbleekte, en ik greep ontzet naar de leuning van mijn stoel, 't Was of de aar de ©nder mij wegzonk. Ik trachtte mijn aandoening tegenover den looper te verbergen. De moed der vertwijfeling ontwaakte in mij. En al zou hij je in stukken scheuren" mompelde ik je zegt geen woord 1" Mijn vriend doodziek, de arme vrouw weerloos aan hem overgeleverd, waarlijk ik was een lafaard geweest, als ik niet het uiterste gewaagd had. Wees brutaal, zooals zekeren nacht, tracht hem te overbluffen, misschien lukt het. De looper luisterde aan de deur van het privé-kantoor Wacht u een oogenblikje", zeide hij hij heeft bezoek, de hoofdcommissaris van politie is bij hem. Ik schrok opnieuw. De hoofdcommissaris", stamel de ik. Nu, is dat wat bijzonders, ant woordde hij verwonderd die twee zijn dikke vrienden. Juist, daarom", wilde ik ant- vischafslag te IJmuiden aan 55 stoomtreilers, die f 222.208.be- somden tegen 286 stoomtrawlers met f 748.006.besomming in Januari van het vorige jaar. In Jaauari 1917 dus 231 stoomtreilers minder aan den afslag en f 525797. minder besomming dan in Januari 1916, als gevolg van de staking der opvarenden van de stoomtrawlers, wegens den aanslag der schippers en machinisten in de Oorlogswinst- belasting. Zeiltreilers kwamen er in Januari 1917 642 aan den af slag met f 166.186.— besomming tegen 377 zeiltreilers die f71.708. besomden in Januari 1916. In Janu ari van dit jaar dus 265 zeiltreilers meer aan den afslag en f 94.478. meer aan besomming dan in Janu ari van het vorige jaar. Stoombeugers kwamen er in Ja nuari van dit jaar 75 binnen met f 418.320.besomming, tegen 36 stoombeugers met f 78.250.besom ming in Januari van het vorigjaar of bij een toename van 89 stoom beugers een meerdere besomming van f345.070.—. Wegens het stil liggen der treilervloot zijn de uit komsten der beugvisssherij zeer loonend. Zeilbeugers kwamen er in Janu ari 1917 18 aan den afslag, die f 47.595.— besomden tegen 4 zeil beugers met f9.840.besomming in Januari 1916 of in Januari van dit jaar 14 zeilbeugers meer aan den afslag en f 37.755.meer aan besomming dan in Januari van het vorig jaar. Stoom- of zeildrijfnet- vaartuigen kwamen in Januari niet binnen. De consignatiezendingen brachten in Januari 1917 f18.189.op, tegen f 14.388.in Januari 1916 of in Januari van dit jaarf 3.751. meer. De opbrengst van alle in de maand Januari 1917 aangevoerde visch is f876.481.-- tegen f917.191. in Januari 1916 en f 893.532— in Januari 1915 oi f40.710.in Janu ari van dit jaar minder dan in Jan. van het vorigjaar en f17.051.— minder dan in Januari 1915. Met man en muis vergaan. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar het ver moedelijk met man en muis ver gaan van den stoomtrawler „Wal- visch" YM. 113, op of na 28 De cember 1916. Uit bij den Raad ingekomen me- dedeelingen bleek, dat de „Walvisch" den 26en December te IJmuiden te rug moeten zijn. De „Holland III" heeft in dezelfde streek van de Noordzee geviseht, maar raakte de „Walvisch" in den stormnacht van 23 op 24 Dee. kwijt. Vermoed wordt, dat het vaartuig met man en muis naar den kelder is gegaan. Aan boord waren 11 koppen. De noodige reddingsmiddelen ontbraken woorden, maar ik slikte het woord in. De deur ging open, de hoofdcom missaris trad naar buiten, mij met zijn kleine spiedende oogen nauwe lijks aanziend. De gouverneur stond achter hem op den drempel. Ah, mijnheer Bunger, riep hij mij vriendelijk toe. U hebt mij laten roepen, mijn heer de gouverneur, antwoorde ik. Kom binnen, vriend." O, wee. Was hij maar niet zoo vriendelijk geweest. Gaat U zitten, als 't U blieft. Weer iets nieuws. Anders placht- ten we onze zaken slechts staande met hem te bespreken. Een kleine pauze ontstond. Hij keek mij aan, en ik hem. Hij lachte veelbeteekenend ik, die aan mijn zooeven beraamd plan dacht, deed hetzelfde. Ieder oningewijde zou in ons twee sluwe vrienden hebben gezien, die geen woorden noodig hebben om eikaar te begrijpen. Een sigaar misschien vroeg hij toen. Als 't U blieft 1" antwoordde ik alsof het vanzelf sprak, dat een gouverneur onbezoldigde assessoren in dienst een sigaar aanbood. Al ras blies ik de aromatische wolkjes langzaam voor me uit, alsof het mijn bedoeling was, me geheel aan dit genot over te geven. Had hij eens vermoed hoe mijn hart daarbij klopte Ja, wat ik zeggen wou, mijn heer Bunger. Wat blieft L Hebt U mij niet laatst ont moet Het gebeurde drie dagen geleden antwoordde ik. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2