ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 's Ris Directe Belastingen. No, 139. Woensdag 28 Februari 1917 2e Jaargang. Adminisiraiiebureau en Drukkerij JAC. S1NJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E„ C. ROELSE, KiBaalstraat. Te Velseroord bij K. v. Til burg, Willebrordstr.SI. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vat) Meurs, Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en bet nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. GEMEENTERAADSVERGADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag, den 1 Maart 1917 des namiddags ten 7Va ure, ten Gemeentehuize. Velsen, den 23ste Pebruari 1917. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. INVORDERING De Burgemeester der Gemeente Velsen maakt bekend, dat het Ko hier der personeele belasting no. 9, over het dienstjaar 1916, invorderbaar verklaard op den 20 Febr. 1917, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daaiop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, 23 Februari 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Belastingen. De commies der belastingen 2e klas, W. Visser te Gouda is bevorderd tot commies verificateur en geplaatst te IJmui den. De commies-verificateur F. v. d. Klerk, cbefdienst geleider bij den buitendienst der invoerrechten en accijnsen wordt met ingang van 1 April naar Amsterdam overge plaatst. Uit armoede. Een der beklaagden die Donderdagmiddag zich had te verantwoorden, had vroeger betere dagen gekend. Hij is de zoon van een aannemer en is zelf ook aan nemer geweest. Maar... 't geluk liep hem niet mede. Hij kreeg tegenspoed in zaken en werd failliet verklaard. Na dien werd hij ziek en trachtte hij met den verkoop van vruchten wat geld voor zich en zijn gezin te verdienen. Echter, ook daarbij liep het hem niet mede. Hij leed naar H. D. meldt, honger en in een toestand van wanhoop nam hij een tarbot te IJmuiden weg, een van die groote massa, die, indien er visch is, de Engelsche Export-Maatschappij iederen dag voor de verzending naar Engeland aankoopt. Dit deed hem in de bank der beklaagden komen. Het 0. M. vorderde tegen hem f 15 boete of 15 dagen hech tenis. Bij de behandeling der zaak bleek welke enorme sommen Enge land besteedt voor vischaankoop te IJmuiden. De vertegenwoordiger der Export-Maatschappij verklaarde dat in de maand October door zijne maatschappij iederen dag voor f70.000 a i 80.000 aan visch werd gekocht, waaronder voor f 4000 aan tarbot. Ter illustratie van de reus achtige oorlogswinst, die men te IJmuiden maakt, vermelden wij het. Coöperatie Voonoaarts.Vrijdag avond had in Hotel „Nummer Een" eene ledenvergadering plaats, ter bespreking van de door ons reeds eerder gemelde voorstellen. Op deze vergadering waren naar de St. Ed. bericht, aanwezig notaris Dolleman en de heer Content, be stuurslid der coöperatie „Dageraad" uit Amsterdam. Uit het jaarverslag van den administrateur bleek, dat door de oorlogsomstandigheden het bedrijf met verlies werd uitge oefend, zoodat op 1 Dec. j.l. een verlies van f2800 te boeken was. Door den voorzitter werd op deze gronden gepleit voor liquidatie der „Voorwaarts" en aansluiting bij de „Dageraad", welke alle schul den overnam en den leden een aandeel tot een gelijk bedrag als reeds door hen gestort zou geven. "Wijl het volgens de statuten verlangde aantal leden niet aan wezig was, konden geene bindende besluiten worden genomen, doch werd wel in principe besloten tot overgang. Ruim dertig leden teeken den reeds het ledenregister van de „Dageraad". Ongevallenwet. De beslissingen van het bestuur der Rijksverzeke ringsbank, houdende weigering aan W. v. d. D. en M. G. te IJmuiden, van de door hen aangevraagde schadeloosstellingen, werden door den Raad van Beroep te Haarlem vernietigd en aan beiden vrije genees- en heelkundige behandeling, ter zake de hen overkomen onge vallen, toegekend. Examens. Mej. P. Marcusse alhier slaagde te 's Gravenhage voor het examen Nuttige handwer ken. Onder goede bewaring. Dezer dagen werd naar de St.-Ed. bericht, hier een bakkerswinkel geopend, welke van buiten gezien een prach- tigen aanblik opleverde door de keurige uitstalling. Het kwam al ras uit dat de eigenaar deze inven taris op zeer goedkoope wijze had verkregen door haar uit een vorige zaak, waar hij filiaalhouder was mede te nemen. Bij een onderzoek ter dier zake wilde hij een en an der wel afgeven, mits de eigenaar hem een, volgens zijn beweren, nog verschuldigd bedrag uitbetaalde. De politie vond echter termen den geheelen boedel maar in beslag te nemen en requireerde een verhuis wagen, welke den boedel nu naar. den politiepost overbracht. Looft den Heer. Vrijdagavond gaf de Christelijke gemengde Zang- vereeniging „Looft den Heer" een uitvoering in het gebouw voorchris telijke Belangen, dat ditmaal te klein bleek om allen, die het con cert wilden bijwonen, plaatste bie den. Dies werd er eigenlijk meer dan oirbaar is met de plaatsruimte gewoekerd en was het gevolg daar van dan ook dat we ons met zoo minimale ruimte hebben,, moeten vergenoegen, dat 't ons niet mogelijk was een behoorlijke aanteekening te maken en moeten we ons dns, zeker tot onzen spijt, tot het weer geven van een algemeenen indruk bepalen, die niet onverdeeld gun stig is. Zoo meenen we, dat het vochtige, mistige weer onmiskenbaar zijn invloed heeft uitgeoefend, zoo wel op het koor, als op de solisten en niet het minst op de piano, die 't naar ons gehoor al bijzonder erg te pakken had. Dit op den voor grond stellende en het klavier, dat zich toch niet verdedigen ka,n, maar de schuld gevende, dat enkele zang en vioolnummers tegen den toon waren en tegen een harmonieus ge heel, is over het geheel de indruk, dat „Looft den Heer" een goed ge slaagde uitvoering heeft- gegeven. De overgroote belangstelling stel len wij gedeeltelijk op rekening van den gunstigen naam, die het koor beeft en gedeeltelijk op de renommé, zij die van sommigen dan ook nog kort gevestigd, der medewerkende solisten en begeleiders. Het in aantal sterke zangkoor heeft zijn kracht gezocht, en met veel succes, in de pianissimo's, daarbij blijk gevende van ernstige studie en goede school. Met name hebben de tenoren en bassen zich moeten beheerschen, wat ze uitne mend hebben gedaan, omdat ze anders zeker over de sopranen en alten zouden gedomineerd hebben. Dat de koren bij de eerste liederen en bij het „Afscheid van 't woud" een weinig gezakt waren, wijten we dan ook alleen aan bovenge noemde omstandigheden. Muzikaal 't hoogst van uitvoering, waren „Ehre sei Qott" en „Herders Hij is geboren". Aan de Solisten Mej. Jannie Kruger en Mej. Boomgaard, die haar, zoover het instrument zulks toelaat, met zorg begeleidde, werden onder daverende toejuichin gen bouqetten aangeboden. Daar zij die ook gekregen zouden hebben, al hadden zij minder voldaan, hechten we daaraan geen bijzon dere beteekenis, doch wel aan het hartelijk applaus, dat beiden ten deel viel. Zoo hechten we ook waarde aan het ondubbelzinnig bij- valsbetoog hetwelk den heer Knik ker, die ons een goede bekende was, ten deel viel in dier mate, dat hij zwichten moest voor het verlangen der toehoorders om een toegiftje. De taak van een zangdirecteur om zijn koor alle liederen a capel- la te laten zingen is zeker geen ge makkelijke en invloeden buiten zijn kunnen en willen werken wel eens mede om 't hem nog moeilijker te maken, doch wij hebben vroeger reeds de gelegenheid gehad te mel den, dat de Directeur van „Looft den Heer" alleszins aan die moei lijkheden het hoofd weet te bieden. Het koor hangt als 't ware aan zijn handen en oogen en dit behoedt haar voor ernstige struikelingen bij de oogenschijnlijk zoo gemakkelijke, maar inderdaad ernstige oefening vereischende vierstemmige liederen. Wij maken van deze gelegenheid gebruik een vriendelijk verzoek te doen aan uitvoering gevende ver- eenigingen, die er prijs op stellen een koit, zakelijk, niettemin nauw keurig en eerlijk verslagje te krij gen. Men stelle den verslaggever, zooals 'l behoort, in staat de uit voering of voorstelling goed te kun nen volgen, door het beschikbaar stellen van een behoorlijke plaats. Een uitnoodiging tot dineeren, waarbij verzocht wordt vork en le pel en stoel mede te brengen, is niet van de vriendelijkste. VELSEROORD. Een lastig man. W. J. de R. een stoker uit Velseroord was be schuldigd in de maand October, toen er te IJmuiden een volksop loop was ontstaan, omdat er een paar personen zouden worden ge arresteerd, den agent Ruis, die kwam aanloopen met een sport, riem een slag in 't gezicht te heb ben gegeven. Het was dien avond- naar de agent verklaarde, te IJmui den zoo rumoerig geweest, dat zelfs eeu mes door de ruiten van het politiebureau was gegooid. Beklaagde ontkende met groote brutaliteit en zeide zelfs niet eens een riem gehad te hebben. Het 0. M. schetste hem als e&n gevaar lijk en lastig individu in desamen- leving, die reeds 6 maanden heeft gezeten wegens mishandeling en wederspannigheid en 1 maand we gens desertie. Het eischte tegen hem 2 maanden gevangenisstraf. VELSEN. Gezondheidscommissie. De Ge zondheidscommissie behandelde in hare laatste vergadering voorname lijk de volgende zaken. Vele bewoners van de Kippen- buurt te Santpoort zijn verstoken van betrouwbaar drinkwater, zeer ten nadeele van de volksgezondheid. Nu hierin kan worden voorzien door aansluiting aan de waterleiding, besloot de Commissie den eigenaar dier woningen te verzoeken de daarvoor noodige maatregelen, die door hem, zooals de commissie had vernomen, reeds vroeger waren toegezegd, zoo spoedig mogelijk te nemen. Zij meende echter niet te mogen voldoen aan het tot haar gerichtte verzoek van particulieren om het drinkwater van deze te doen onderzoeken met de bedoeling hun een wapen in de hand te geven, waarmede zij van den huiseigenaar aansluiting aan de warerleiding zouden kunnen afdwingen. Met groote voldoening ontving de Commissie de mededeeling van het gemeentebestuur, dat voortaan ook de kinderen van de openbare scholen te IJmuiden in de gelegen heid zullen worden gesteld gebruik te maken van douchebaden. De commissie besloot pogingen aan te wenden om ook de kinderen der bijzondere scholen te IJmuiden van de douchebaden te doen ge nieten. Voorts werd besloten gunstig te adviseeran ten opzichte van een aanvrage om voorschot van de woningbouw vereeniging „Velsen" ten behoeve van den bouw van 115 woningen te Wijkeroog. Ten slotte werd in eon openbare vergadering het jaarverslag behan deld en vastgesteld. Onsterfelyjkheidsgeloof. Maan dagavond beeft Ds. Eggink zijn serie lezingen over „Onsterfelijk- heidsgeloof" voortgezet. Thans zou spreker het hebben over den aard van het voortbestaan na dit leven. Eerst echter wilde spreker wijzen op het dóel der wereld, waartoe wij in baar geheel behooren. Ons deok-m toch, ons doen en onze ontwikkeling hangt samen met het geestesleven van de menschheid. Heeft de wereld nu een doel of bewegen wij ons in een kringloop? Als wij goed zien, merk n wij op dat er orde is, dat er vaste wetten zijn. Er is ontwikkeling in den loop der dingen, al gaat het ook bij eeuwen. Heelt deze wereldorde een doei? Er is tweeërlei oordeel, een op timistisch en een pessimistisch. Men gelooft aan een harmoniéele oplossing, zelfs Darwin komt daar toe, ook de socialisten gelooven in de nieuwe maatschappij. Wat voor houvast heeft men echter aan deze verwachtingen? Zijn het geen illusies, zooals de Duitsche psycho loog Freud vraagt, die meent dat men de beschaving te hoog heeft opgevoerd en in vormen vastgelegd, welke echter verbroken worden, wanneer de menschelijke driften zich ontketenen. Dit blijkt tijdens den oorlog. En velen doelen die meening. Andere geleerden meenen dat onze planeet, de aarde, voorbijgaat. De stellingen van Flammarion en Thomson werden hierbij geciteerd. Ook wees spr. op de belangrijke rede van den Berlijnschen hoog leeraar Julius Wolff over „Unter- haltsmittel en und menschenthal", voor een maand in A'dam gehouden, waarin deze wijst op de afname der verschillende producten, door de aarde voortgebracht. Uit dit alles blijkt echter dat de wetenschap niet rekent met een goddelijke macht, welke de wereld vaak voor verrassingen zet. Alle godsdiensten verwachten in dezen de overwinning vaa het goede. Zoo de oude Perzen 600700 jaar voor Christus met hun geloof aan den strijd tusschen de booze en de goede god, waarin de laatste overwint. Ook in de oude Germaansche en Noorsche sagen vindt men deze oplossing. Zoo heerschte allerwege het geloof, dat God den mensch niet alleen voor dit leven geschapen heeft, maar geroepen tot de hoog ste ontplooiing. Spreker ging na wat het Christendom hiervan ge looft. Het Koninkrijk der hemelen zal zegevieren. Is het einde van dezen tijd te berekenen? Ja, zegt men IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1