SPORT YISSCHERIJ. Trawlloggers. Uit de Gemeente. Onze Waterleiding. eene'zijds, anderen beweren het tegendeel. Eerstens werd gewezen op de ernstige tijden, die wij be leven, die veien als h-t begin dei- laatste dagen beschouwen. Aan den anderen kant echter zegt men dat geen tijd zooveel heeft gedaan voor de zedelijke en moreele oph> ffing van den menscb als de onze. En onze eeuw is ge noemd de Zendingseeuw en alom is er een ontwaken der volkeren, die zijn als lenteboden, welke spre ken dat de in de menschheid smimer^nde krachtfn nog ar. g niet verbruikt zijn. Dit is het pro en centra. Spreker gelooft dat ze beide niet zelfstandig geponeeid kunnen worden. Beide stroomingen zulle voortgaan, naast het we k des lichts de a'beid der duisternis Spreker voor zich geloofde dat de tijd voor het einde nog niet gekomen is, omdat niet alleen in de andere, maar ook zelfs zoovelen in de Christenlanden niet onder de beademing van het Evangelie zijn gekomen. Hoe 't ook zij, zoo giDg spreker na de pauze voort, een afsluiting van de geschiedenis van dezen tijd zal er eenmaal komen. In het Nieuwe Testament wordt daarop gewezen, b. v. door het optreden van den Anti-christ en het begin van het duizeudja-ig rijk. Over wat men daarvan verwacht, weidde spr. uitvoerig uit. Het Chiliasme achtte spr. in strijd met het Oude en Nieuwe Testament. Dat de groote dag verborgen blijft., achtte spr. een zegen en wij zeggen het Augustinus na, dat den éénen dag verborgen bLjft, opdat wij er alle dagen aan zouden denken. Niet aan een geleidelijk, ethisch proces gelooven wij. Eens zal er een crisis komen, een strijd, maar Christus komt, komt newis. Het Licht, dat eens in de wereld ver schenen is, zal niet verdwijnen, het zal eeuwig blijven. Het gebouw voor Chr. Belangen was ook nu weer zeer goed bezet met een zeer belangstellend gehoor. Geslaagd Te 's Graven hage is geslaagd voor het Machinisten-» xa- men, dipioma B. de heer A. Taconis van hier. Roekeloos. Niettegenstaande alle waarschuwingen begeven zich toch weer de roekeloozen op het ijs in het kanaal. Vrijdagmorgen had er zich wéér een, nu ter ver volging van een eend, op de schot sen tot bijna aan de vaargeul ge waagd en moest door een schipper met een roeibootje gered worden. Nu geleerd? Het jongentje, dat onlangs door een val van e»n auto een hersenschudding bekwam en gedurende eenigen tijd volstrekt niet buiten gevaar verkeerde, is nu weer zoover hersteld, dat hij de school weer bezoekt. Propaganda of vergeetachtigheid? Dezer dagen vonden wij in het postkantoor eene brochure: „Waa»- om wij aan den Bijbel as Gods Woord vasthouden", eene lezing door J. N. Voorhoeve. Krijgsraad. De waarnemend auditeur-militair bij den Krijgsraad te 's-Gravenhage heefc heden ge- eischt tegen A. v. d. B., land-torm- infantenst, afkomstig uit Spaarn- dam, wegens le desertie opgevolgd door arrestatie te Velsen, 2 maanden militaire detentie. Verzet. Tegen C. v. d. T. uit Velsen, die zich krachtdadig had verzet tegen de politie, die hem kwam halen, omdat hij nog iets met de politie had te vereffenen, werd gertquireerd 14 dagen gevan genisstraf. Ambachtsonderwijs. In de al- gemeene vergaaeri gder vereeniging voor Ambacbtsonderwijs in Kenne- merland had de Icsp-cteur vanh^t Middelbaar Onderwijs, de ff er H. J. de Groot te 's G'avenhage, zich beschikbaar gesteld tot h-t beant woorden van vragen. Hiervan w. rd door eenige leden gebruik gemaakt. De Statuten werden goedgekeurd en aan het bestuur opgedrag-n daarop de koninklijke goedkeuring te vragen. Een definitief bestuur werd be noemd, daarin werden de leden van het voorioopig bestuur gekozen, behalve Ir. J. H. Telders, gekozen werden voorts de heeren Bais te IJmuiden en Zwager te Beverwijk. Het bestuur bestaat nu uit de heeren Frans Netscher, Santpoort, voorzitter; J. D. B. Olie, Velsen, secretaris; Ir. W. Polderman, IJmuidenIr. J. G. Christiaanse, id.; M. Witkamp, Beverwijk; Th. Bais, IJmuiden en C. A. Zwager, Beverwijk. Aan bet bestuur werd machtiging verkend tot beheer der ingekomen gelden en om bij rijk, provincie en gemeente subsidie-aanvragen te doen. SANTPOORT. Grondveüing. Afloop van de veiling gehouden te Santpoort op 23 Februari 1917, ten overstaan van notaris J. Wildschut te Haar lem van een stuk g'ond, geschikt voor bouwterrein te Santpoort aan den Bloemendaa'schen straatweg en den Duinlustweg in 4 perceelen. No. 1. Ter oppervlakte van onge veer 9 36 A. aan den Sloemendaal- schen straatweg en Duinlustweg. Opbod J. Lindeman Santpoort, niet gemijnd f 2000. No. 2. Ter oppervlakte van 5.12 A., gelegen aan den Bloemdaalsche<i straatweg ten noorden van het vorige p rceel. Opbod J. Miezerus Haarlem, f 875.gemijnd J. Lindeman f 10. No. 3. Ter oppervlakte van 9 06 A., gelegen aan den Duinlustweg, ten westen van de perceelen 1 en 2. Opbod J. Miezerus, niet gemijnd f 1110.—. No. 4. Ter oppervlakte van on geveer 8 45 A., gelegen aan den uuinlustweg, ten westen van het vorige perceel. Ophod J. Miezerus, niet gemijnd f 1075. No. 1 en 2 verhoogd door P. v. Dieren op f2920.—, niet gemijnd. No. 3 en 4 verhoogd door P. v. Dieren op f 2410.gemijnd door J. Miezerus, kooper voor f6595. No. 5. Een perceel Bouwland, gelegen te Santpoort, nabij voor meld station aan de westzijde van de Delft, nabij Jan Gijzenvaart, helend ten noorden J. P. Handgraaf, toegang door de Kippenbuurt, Sectie F no. 1411, groot 70 A. 30 c.A. Opbod J. A. Blom f 2025. Gemijnd door denzelfde - 25 f 2050.—. Een vereenigingslevenbelang. In den laatsten tijd komt het nog al eens voor, dat twee vereenigin- gen op ééozelfden avond vergade ren, waardoor inwoners, die van beide lid zijn, een vergadering moe ten miss-m. Verleden week Donder dagavond werd bijvoorbeeld eene vrijzinnig godsdienstige lezing ge houden, en er had eene vergadering plaats van de geitenfokvereeniging; Dinsdagavond vergaderde de afdee- ling Santpoort van de Ned. bond voor vrouwenkiesrecht en er had epne belangrijke vergadering van het leesgezelschap plaats. Dit gelijk vergaderen is niet in het belang van het vereenigings- leven. Het kan voorkomen worden, wanneer „alle" vereenigingen en „alle" zaalhouders daartoe mede werken. Wat geeft het, als de eene cereeniging den vergaderavond wel en de andere vereeniging niet, aaD den heer A. A. Cornegge alhier op geeft Alier medewerking kan een verdeeling van het publiek voor komen. Waar wel eens op gewezen mag worden. We weten alien dat het niet gemakkelijk is, aan petro leum te komen. Vele handelaars zijn er, maar meestal verkoopen ze „neen" om de eenvoudige reden, dat ze geen voorraad hebben. Wie van de handelaars aan de beurt is, wordt meestal onverwachts van een 200 L. voorzien en het publiek, dat daarvan de reuk heeft, haast zich een portie te bekomen, terwijl het andere deel van het publiek, dat niet zóó'n goede neus heeft, achter het net vischt. Zou het niet doenlijk wezen den naam van den leverancier, die van olie voorzien wordt bekend te maken opdat het gansche publiek in de gelegenheid is, een poging te wagen om de begeerde olie te bemachtigen Geiten fokvereeniging Santpoort" Vorige week vergaderde in de zaal van den heer J. Th. Böhm de geitenfokvereeniging Santpoort. In deze vergadering werd het jaar verslag van den secretaris, den heer G. Frankfort onder applaus goed gekeurd. De penningmeester, de heer T. Kelting gaf verslag over den financieelen toestand der ver eeniging en bij monde van de com missie, belast met het nazien der rekeningen, werd den penninmeester dank gebracht voor zijn richtig beheer, daarna werd overgegaan tot de begrooting over 1917. Geslaagd. Voor het examen Nuttige handwerken is te 'sGra- venhage geslaagd Mej. C. M. En ze- rink van hier. DRIEHUIS. Crematie. Maandag heeft op Westerveld de crematie plaats ge had van het stoffelijk overschot van den gepens. Majoor der Art. van het Ned. Ind. Leger J. U. van Loon, te 's Graven hage overleden VOETBAL. V. S. V. IStormvogels I. De eerste ontmoeting eindigt in gelijk spel. Op het V. S. V.-terrein had Zon dag de eerste ontmoeting tusschen de twee nieuwe tweedeklassers plaats. Natuurlijk bestond voor dezen strijd zeer groote belangstelling en als scheidsrechter Van Tol dan ook om 2 uur beginnen blaast, zijn hon derden toeschouwers aanwezig. Als de elftallen zich opstellen, zien wij, dat V. S. V. 1 en Storm vogels 2 invallers heefc. V. S. V. loopt direct hard van stapel en 't is te zien, dat zij er alles op zal zetten om haar oudere zustervereeniging te slaan. Nog slechts enkele minuten is het spel oud of beide doelen hebben reeds in gevaar verkeeit. De Velseroor- ders zitten als razenden op den bal en van elk oogenblik talmens der Vogels maken zij dankbaar gebruik. Stormvogels vat het kalm op. Zij doet goed opgezette aanvallen, doch het vuur ontbreekt en de Storm vogels-achterhoede moet dan dit laksche spel der voorhoede, dikwijls handelend optreden. De keeper is echter in schitterende conditie. Het publiek laat zich natuurlijk niet onbetuigd en de aanmoedigings- kreten zijn niet van den lucht. Iedereen deükt rteds dat met blanken stand de rust in zal gaan, doch de V. S. V.-linksbuiten denkt er anders over en geeft met een goed schot zijn club de leiding. Na de rust pakken de Vogels beter aan. Goed combineerend gaat de blauwwitte voorhoede er telkens van door en al ras heeft Snoeks succes, als hij den bal keihard in den linkerbovenhoek inzet. Een spannende strijd om de leiding ont wikkelt zich nu. Keer op keerver- keeren beide doelen in gevaar en eindelijk heeft Hoogerduin het ge noegen zijn club de leiding te ge ven. Direct hierop krijgt Stormvo gels gelegenheid uit een strafschot zijn voorsprong te vergrooten, doch zeer sportief wordt hiervan niet geprofiteerd. Het V. S. V. publiek schreeuwt om de gelijkmaker en waarlijk weer gelukten het de roodwitten de par tijen op gelijke voet te brengen Hard wordt er nog even om de leiding gewerkt, doch spoedig is het einde daar en eindigt de derbij in een draw. Het geheel was een uiterst span- nenden forsch gespeelden wedstrijd. Technisch stond het spel van Storm vogels hooger doch V. S. V. ver goedde het gebrek aan techniek door een zeer groot enthousiasme. Visschervj-inspectie. V erschenen is No. 14 der Mededeelingen en Verslagen van de Visscherij-Inspec- tie, n.l. de Maandcijfers van de Visscherij statistiek over Juli 1916. Hieruit blijkt dat de vangst van alle vaartuigen die op de trawl- visscherij uitgingen 7066448 K.G bedmeg met een waarde van 2187952 gld. de cijfers der beug- visscberij waren resp. 61466 K.G. en 34270 gld. en die der haringvis- scherij 12534747 K.G. en f 6035361. Verzond- n werden naar het bui tenland 6687165 K.G. haring en 181267 K.G. bokking, waarvan naar Duitschland resp. 6544933 K.G. ha ring en 107602 K.G. bokking of te zamen 44616 tonnen. Aan versche visch was de export 5917000 K.G., waai van naar Duitschland 5398000 kilogram. Verkochte schepen De heer D. van der Valk Mzn. te Vlaardingen heeft zijn loggerschip Neeltje Hen- drina, VL. 125, onderhands ver kocht aan de heeren H. Glastra te IJmuiden en A. C. Meier te Alk maar. Be Walvisch. DeRaadvoorde Scheepvaart deed uitspraak betref fende het vergaan van het stoom- visschersvaartuig „Walvisch", IJM. 113. De Raad is van oordeel, dat d- „Walvisch", IJM. 113, met maD en muis in de Noordzee is vergaan, vermoed' lijk ten gevolge van het in den nacht van 23 op 24 Decem ber 1916 geheerscht hebbende stormweer. Het is niet gebleken, dat er iets aan de zeewaardigheid van het schip of aan de redding middelen ontbrak. Geen certificaat. Uitspraak in beroep van den voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, be treffende het beroep, ingesteld door de naamlooze vennootschap Zee- visscherij Maatschappij „Knobbe", te IJmuiden. Door de naamlooze vennootschap Zeevisscherij Maatschappij „Knob be", te IJmuiden, is dd. 5 Februari 1917 beroep ingesteld tegen eene beslissing door den ambtenaar van de scheepvaartinspectie in hetlVde district, B. Slikkerveer, gegeven, waarbij het aan appellante toebe- hoorende kustvisschersvaartig met motorvermogen „Friso IJ.M. 221" werd aangehouden op grond dat het niet in het bezit was van een nog geldig certificaat van deugde lijkheid. Ter toelichting van het beroep voerde de appellant aan, dat de „Friso IJ.M. 221" is een gedeelte lijk overdekt visschersvaartuig, dat zich in den regel niet buiten he' gezicht van de Nederlandsche kust begeeft. Krachtens artikel 2c der Schepenwet is deze wet niet op deze soort vaartuigen van toepas sing en behoeft hij voor dit schip dus geen certificaat van deugde lijkheid te hebben. De „Friso IJ.M. 221 is volgens de uitspraak in hooger beroep, niet een onoverdekt of gedeeltelijk over dekt visschersvaartuig bedoeld bij artikel 2c der Schepenwet. Het vaartuig is over de geheele lengte en breedte van een dek voorzien en het feit dat zich in het achter dek eene opening bevindt, toegang gevende tot de vischbun, stempelt uit vaartuig niet tot een gedeelte lijk overdekt visschersvaartuig in den zin der wet. De aanhouding van het schip op grond van het ontbreken van een geldig certificaat van deugdelijkheid is dus te recht geschied en de beschikking van den inspecteur voor de scheepvaart in het IVde district te dien aanzien wordt door ons bekrachtigd. Van de IJmuider loggers, die aan de trawlvisscherij deelnemen, kwa men sedert de vorige opgave binnen YM. 87 met f796.— 76 f703.— en 237 f 494.— besomming. IJM. 193. Maassluis. De stoom trawler IJM. 193 is Vrijdagochtend, tijdens mist, even beneden deze plaats aan den grond gevaren. Het schip zit op den Noordwal. Naamlooze Vennootschappen. St. Ct. 43 bevat de akten van oprichtiDg van Visscherij Mijen, Scheveningen I, II, III en IV, IJmuiden, Kap. van elke mij. f 100.000. Volgestort. Exploitatie Mij Sirius te IJmuiden. Kapitaal f 150 000. „St. Ct." 45 bevat de akten van oprichting van Visscherij Mij. „Sirius 1", IJmui den. Kap. f 100 000, aand. v. f 1000, waarv. 30 gepl. en volgest. Dir. Expl. Mij. „Sirius". Van de gebouwen onzer gemeen telijke waterleiding en van den Watertoren wapperde Maandag middag de driekleur. De officiëele opening der waterleiding zou plaats hebben. Tegen half drie verzamelden zich de genoodigden in het filtergebouw, waar een podium was gemaakt, met [een sobere plantenversiering rondom. Onder die genoodigden waren, Z. Exc. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, de leden van Gedeputeerde Staten -Jhr. Mr. D. E. van Lennep en Th. M. Ketelaar, met den griffier der Staten, Mr. Vening Meinesz, het lid der Tweede-Kamer voor ons district, Mr. L. N. Roodenburg van 's Gravenhage, het lid der Prov. Staten voor ons district, de heer P. Vermeulen, alle leden van den gemeenteraad, op den heer Wam- steeker na, de gemeentesecretaris, de hoofdambtenaren ter secretarie, de leden der Gezondheidscommissie voor deze gemeente, de geneeshee- ren, de brandmeesters, de Ingenieur van den Rijks Waterstaat te IJmui den, Jhr. C. E. W. van Panhuys, de Ingenieur van de Rijksvisschers- haven, de heer Canter Cremers, de Commissaris van Politie, de heel de Ridder. Voorts waren er de Directeur van de Waterleiding, de heer J. Bos, de Directeur van het Gasbedrijf, de heer A. de Wit en het administratief personeel van deze bedrijven. De Burgemeester nam het eerst het woord. Deze zeide o.g. het volgende. Het is, zooals u begrijpen kunt, voor mij een zeer verheugende taak, hier thans voor u te staan. Wij staan voor een gebeurtenis, zoo belangrijk, dat wij gemeend hebben niet alleen plaatselijke autoriteiten te moeten uitDOodigen, doch ook den Commissaris der Koningin in ons gewest en de leden van Ge deputeerde Staten. Het is heden een gewichtig oogen blik voor onze gemeente. Tot voor korten tijd werd Velsen nog onder de dorpsgemeenten gerekend. Immers, men was hier nog niet gereed voor een stadsadministratie en menigeen vroeg zich af hoe het hier zou gaan, waar in korten tijd een groot bevol kingscentra ontstond. Een voornaam punt was de hygiënische zorg voor de ingezetenen. Hoe vaak is het niet voorgekomen dat zich op groote plaatsen epidemiëen van cholera en andere besmettelijke ziekten voor deden.. Daarbij richtte zich het oog vooral op IJmuiden, waar meermalen sche pen met zieken binnenkomen. Vooral de watervoorziening gaf veel zorg. Dit oogenblik mag dan ook gelden dat wij kunnen zeggen te staan aan het begin van een stadsgemeente. De gevaren, verbon den aan een slechte drinkwater voorziening, zijn nu geweken. Spreker riep den autoriteiten en de aanwezigen een hartelijk welkom toe. De heer de Boer zal iets vertellen van de geschiedenis der totstand koming onzer waterleiding, daarna zuilen de gebouwen worden be zichtigd. Thans geeft spreker het woord aan den heer de Boer, die in het werk zulk een groot aandeel heeft gehad en voor wien het wel een groote voldoening moet zijn dat deze dag is aangebroken. De heer de Boer geeft hierna een overzicht van de geschiedenis der totstandkoming, welke vanaf 1899 dateert. Wij zullen daar Zaterdag in ons blad wat van vermelden. Na dit overzicht wijst de heer de Boer er op onder welke groote moeilijk heden het werk tot stand gekomen is. Moeilijkheden zoowel van de buitenlandsche regeeringen als van onze eigen overheid. Voor een weinig koper of nikkel moest soms een wagon koolrapen worden uitgevoerd. Echter is thans alles voltooid en wij mogen zeggen up to date. Spreker wil hier een woord van hartelijken dank richten tot de aan nemers der verschillende gebouwen, die het werk zoo tot genoegen hebben opgeleverd. Voorts tot den Directeur, de heer J. Bos, en den Directeur van het gasbedrijf, de heer A. de Wit, die het grootsche werk van den zinker door het Noordzeekanaal tot stand brachten. De roep daarvan is tot ver over onze grenzen doorgedrongen en zelfs vanuit Rome heeft men daarover inlichtingen gevraagd. Ver volgens roemde spreker den Hoofd opzichter, de architect Kors Visser, die drie jaren lang met noeste vlijt en groote toewijding het werk heeft geleid. Grooten dank is ook verschuldigd aan den Ingenieur da Vrind te 's Gravenhage, de ontwerper van onzen mooien watertoren. Tenslotte wenscht spreker de

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2