ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 3 Maart 1917. 2e Jaargang. AANGIFTE Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. No. 140. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SÏNJEWEL, WILLEMSPLEÏN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES"Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C« ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij flL v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Mcurs, Boekhandel. Dringend verzoek «m bij verhuizing het oude •n het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aam ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te jeven. De Administratie. ftmmelding nieuwe leerlingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de open bare scholen B, C, D, E, F en G in die gemeente moet geschieden bij de hoofden dier scholen vóór 20 Maart a.s. onder overlegging van een geboortebewijs of trouw boekje en opgave van woonplaats, straat en huisnummer. De leerlingen moeten vóór 1 October a.s. den leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. 1. Voor IJmuiden geldt de volgende wijkverdeeling. School C hoofd de heer C. Klap voor kinderen wonende benoor den en bewesten de lijn, welke loopt van de Kanaalstraat bij de Roomsch Katholieke kerk, het Koningsplein, President Kruger- straat, Keizer Wilhelmstraat, Wilhelminakade, Overweg van het spoor, weg naar de Zuidzijde der Visschershavenalle kinde ren uit de Keizer Wilhelmstraat en uit de Wilhelminakade tot aan de brug over het spoor, alle kinderen welke wonen bezuiden en bewesten de visschershaven, benevens, die aan de overzijde van het Noordzeekanaal met de sluizen. School B toofd de heer G. ten Napel voor leerlingen uit het overig deel van IJmuiden. 9. School D. te Velseroord hoofd de beer W. H. Houwen. 3. School E te Velsen hoofd de heer J. Groenewold. 4. School F te Santpoort hooid de heer C. G. Dekker. 5. School G te Wijkeroog hoofd de heer J. Kleefstra. De aangifte kan geschieden eiken dag na afloop van den schooltijd aan het schoolgebouw en wat be treft de aanmelding bij de hoofden der scholen D, E, F en G ook bij hen aan huis. In Augustus zal gelegenheid be staan voor de aanmelding van leerlingen voor school A. Hiervan zal nader mededeeling worden ge daan. Velsen, 27 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. t» LOREN van THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. VOOR HET 7e LEERJAAR. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat de aanmelding van leerlingen voor het 7e leerjaar, aanvangende 1 April 1917 en gevestigd in school B. te IJmuiden, kan geschieden vóór 20 Maart 1917 bij het hoofd der school waar thans het onderwijs wordt gevolgd. Om toegelaten te kunnen wor den moeten de kinderen op 1 April 1917 het 6e leerjaar met voldoende resultaat hebben doorloopen. Velsen, 27 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D© Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Ta. J. WIJNOLDY DANIËLS. IJMUIDEN. Brutaal stukje. Eenige dagen geleden werd naar de St.-Ed. meldt in de gang van een hotel te dezer plaatse tijdens een uitvoering iemand aangetroffen, die op de vraag, wat hij daar wilde, antwoordde, op zijn verloofde te wachten. Even later werd hij in de gelagkamer gezien en viel het op dat hij zoo dik gekleed v#s, doch men schonk daaraan echter niet veel aandacht meer. Na afloop van de voorstelling vermisten twee bezoekers hun overjassen, die waarschijnlijk door den onbekenden bezoeker waren ontvreemd. Hierdoor zou zijn op vallende dikte verklaard kunnen worden. Later op den avond wer den deze jassen in een donkere straat teruggevonden. De buit was zeer slecht, wijl een der heeren toevallig zijn geldbeurs van te voren uit zijn zak genomen had. Suppletie fonds. Tot bestuurs leden van het Suppletiefonds voor de scholen der Ned. Herv. Gemeente zijn benoemd de heeren G. H. Stoe- velaar en C. Kelderman. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de Chr. School in de Keizer Wilhelmstraat is benoemd Mej. C. S. Veerbeek te Beverwijk. Mut van 't Algemeen. Voor het departement IJmuiden van ,,'t Nut" trad Dinsdagavond de heer J. B. A. Saeys van Haarlem als spreker op met het onderwerp: „De rol van de Indische dierenwereld in het leven der Inlandscha bevol king". Dat de heer Saeys een g vierd spreker is bewees de groote opkomst en als er nog geweest zijn, die een oogenblik gedacht hadden een droge verhandeling t'e krijgen, dan hebben ze den be gaafden spreker zeker vroeger nooit gehoord. De lezingen van den heer Saeys zijn altijd populair, weten schappelijk en mogen bij andere als de heer Saeys ona zoo prettig vertelde van hetgeen hij met eigen oogen had aanschouwd, het weten schappelijke hoofdschotel geweest zijn, thans was de voordracht in de eerste plaats populair. Op de hem eigan geestige, soms zelfs vermakelijke, wijze heeft de heer Saeys ons eenige uren aller aangenaamst bezig gehouden over de Fauna van Java, Borneo en Su matra. In een bloemlezing vergaard uit de beste werken over Indië werden ons interessante verhalen gedaan over de wilde roof- en ver scheurende dieren, die door de Ja vanen in drie soorten gerangschikt worden n.l. wildetende, veetende en mei schen-etende dierenover de dieren van het wouaover de vogels over de huisdieren en over de krui pende dieren en over de zeedieren, de vischsoorten. Wat boeiend schet ste spreker ons het „rampokken" van een Koningstijger; wat verma kelijke staaltjes deelde hij mede over het instellect der olifanten en hoe emotioneerend vertelde hij ons van de reuzenkracht dezer wilde diersoorten. Van bandjirs en van oerwouden, van eetbar© vogelnestjes, van rljstbuikjes, en ratelslangen, van rhinocerossen en stinkdassen, van apen en torren, van de ware en onware pisangs, van doeriano en van nog zooveel meer hèeft hij ons op zoo pikante wijze verteld, dat 't ons en zeker wel allen leed deed, dat het uur van jscheiden zoo spoedig aanbrak. 't Was een prettige, gezellige voordracht», VELSEROORD. Rechtbank. Door de Haarlem- sche rechtbank werd W. J. de R stoker alhier, wegens mishandeling van een ambtenaar tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. VELSEN. Diefstal. Th. D., koopman alhier, werd door de Haarlemsche rechtbank wegens diefstal tot f 10. boete of 10 dagen hechtenis ver oordeeld. Yerkooping. Bij de Woensdag in Hotel „De Prins" ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage gehou den verkooping werd perceel 1, een woonhuis aan het Kerkplein alhier gekocht door G. M. Schoo alhier voor f 2345 perceel 2, een gebouw, bevattende 3 woningen aan Midden dorpstraat en Kerkstraat, werd op gehouden. Perceel 3, een woonhuis aan den Dwarsweg, gekocht door F. H. Bouma te Amsterdam voor r 2950 perceelen 47, vier woon huizen aan den Dwarsweg, opge houden. Perceelen 89, twee woon huizen aan de Kruisstraat te Wij keroog en 10—14, vijf woonhuizen aan de Burgemeester Weertstraat te Wijkeroog. Perceelen 811 ge kocht door H. Cramer te^ Haarlem voor f4610; perceel 12 door G. J. Timmer Jr. te Beverwijk voor f 1160, perceelen 13 en 14, door J. Visser Dz. alhier voor f2566. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Van der Steen en Polderman. De Voorzitter doet mededee ling van de ingekomen stukken: Een exemplaar van Provinciaal Blad no. 13, houdende afkondiging der goedgekeurde regeling van de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger Een verzoek van het hoofdbestuur der Vereeniging voor M. U. L. Onderwijs om subsidie Een verzoek van mej. Boom, werkster aan het raadhuis om ver hooging van jaarwedde. Beide gaan naar B. en W. om prae-advies; Een verzoek van enkele hoofd agenten om regeling der jaarwedden en van den agent Kool inzake rij wielvergoeding Een voorstel van B. en W. op advies van het hoofd van School A om de akte Fransch voor den onderwijzer J. Prakken ingaande 1 Maart 1917 verplichtend te stellen, wordt goedgekeurd; De Commissie van bijstand voor Openbare Werken adviseert de salarisregeling te behandelen vol gens het gewone besluit van 4 Jan. 1917; Ingekomen is een adres van den heer Kakebeen inzake rioleering van den Duinlustweg. Deze zaak is retds in behandeling. B. en W. deelen den Gemeente raad medea. dat in gemeenteblad no. 37 van 1917 is opgenomen eene door de salatiscommissie ingezonden ontwerpregeling der jaarwedden van de ambtenaren. De behandeling hiervan is nog niet op de agenda geplaatst, omdat B. en W. mèenen, dat het gewenscht is eene afzonderlijke besloten ver gadering te doen voorafgaan aan de openbare behandeling, ter be spreking van deze aangelegenheid. De heer Netscher meent dat het overleg, waartoe de Commissie voor Openbare Werken adviseert, heeft plaats gehad. Dan is spreker niet voor een geheime vergadering. Het wordt een bespreking van personen, waar spreker tegen is. Wij zijn van de veronderstelling uitgegaan, dat we goede ambtena ren hebben, die een good salaris moeten hebben. Spreker is er niet voor allerlei zaken knusjes in een geheime zitting te bespreken en heeft daartegen meermalen gepro testeerd. De heer Vermeulen zegt te weten, dat de Commissie voor Openbare Werken volledig op de hoogte van alle gegevens is. Echter blijft de Commissie van meening, dat overleg en bespreking van de voorstellen zeer gewenscht is. Het betreft hier een groote zaak, die ons per jaar f 21000 kost, wat beteekent alsof wij een schuld van een half millioen op ons nemen. De heer De Boer is ook van meening, dat de voorgestelde rege ling verschillende gebreken heeft. Onveranderd zou spreker,zijn stem niet aan dit voorstel geven. Over leg, ook met de hoofden van be drijven, is zeer gewenscht. De heer Schilling, schoon geen minnaar van geheime verga deringen, zal daar toch vóór stem men, omdat het hier gaat om het groote belang van de salarissen onzer ambtenaren en' werklieden. Na de geheime zitting heeft men ruimschoots gelegenheid de zaak in openbare vergadering te bespreken. De heer Gerritsen pleit daar ook voor. De heer Netscher zegt, dat de Commissie zich niet gepiqueerd zal achten, als de raad tot een geheime vergadering besluit. Maar er is voldoende overleg gepleegd, er is een voorontwerp gemaakt, dat met de belanghebbenden be sproken is. Spreker gelooft ook, dat er nog eens over gpsproken zal worden, maar laat men dit in openbare vergadering doen en van ons hart geen moordkuil maken. De heer De Boer zegt dat tooh niet alle commissies zijn gehoord. De commissie voor gas- en water leiding Ueeft verschillende ernstige, ook technische bezwaren. De be- drijfshoofden mogen wel degelijk worden gehoord. De heer Brink zegt voor een geheime zitting te zijn, omdat hij veel waardeering heeft voor het werk van de Commissie en hij zou het jammer vinden als de voor stellen met een vloek en een zucht werden afgehandeld. Sommige voor stellen zouden verworpen worden en we zouden opnieuw moeten be ginnen. De heer Vermeulen: Juist, we moeten tot een compromis komen. De Voorzitter zegt te ge- looven dat dadelijke behandeling in openbare vergadering verwarring zou geven. Amendementen zouden voorgesteld en wellicht dadelijk aangenomen worden. Daarmee raken de groote lijnen weg, de eenheid wordt verbroken. De heer Schilling zegt niet te begrijpen de bezwaren van den heer 'Netscher tegen de geheime vergadering. De schijn wordt op den raad geworpen alsof er in g h ime zitting een konkelvergadering van gemaakt wordt. Laartoe werkt spr. nooit mee. Verder deelen B. en W. mede ft. dat de waterleiding-keet is overgedragen aan het bedrijf Open bare Werken, waarvoor een bedrag van f 500 in rekening zal worden gebracht c. dat door de groote toename van werkzaamheden voor de uit voering der broodkaartenregeling tijdelijk zijn aangesteld bij het levensmiddelenbedrijf (secretarie- afdeeling Ia): lo. tot schrijfster H. Monné, M. de Coole en W. H. van Peilecom, op eene belooning berekend tegen f400 per jaar benevens vergoeding van reiskosten; 2o. tot schrijver P. Bierenbroods pot te Wijkeroog op eene belooning van f 1 per werkdag d. dat voor het ophalen der broodkaarten, het afgeven van brandstoffenbons enz. tijdelijk is benoemd K. Smit te Wijkeroog op eene belooning van f 12 per week behalve den wekelijkschen toeslag, bedragende voor hem f 4.20 e. dat voor den tijd van één maand aan den agent schrijver van politie dezer gemeente J. L. Smits, IJMUIDER COURANT Vergadering van Donderdag I Maart 1917.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1