De Gunsteling. FEUILLETON. VISSCHERIJ. Scheepvaart. Burgerlijke Stand Uit het Land. bestuur, in het bijzonder aan wet- hou ter de Bo^r, voor wie liet, wij zeggen dit den Burgemeester van harte na, wel een groote voldoening moet zijn, dat het werk gereed is g' komen. Want het is een werk, waar we trotsch op mogen zijn. Een weik des vredes in oorlogstijd Alles is naar de e schen des tijds. Zeiden we eerstwat moet dat voor een gedrocht van een toren worden, nu deze klaar is, is er maar een roepeen mooi, forsch bouwwerk Een woord van hulde komt ook toe den Ingenieur Drost, die than in Indië verblijft, maar die tot het laatste toe de hoofdleiding van het werk 1 eeft gehad. Ook over den heer Oro*t is wel eens gemopperd maar achteraf bliikt, ook door de eervode opdrachtteBat avia,dat onz gemeente de leiding aan bekwam handen had toevertrouwd. Wij onderstrepen h« t woord van dank door den heer de Boer gebracht aan hem, die met de dage ijksch en onmiddeliike leiding van het werk was bela-t, n.l. de architec' Kors Visser. Deze kon niet b^tei geëerd worden dan met de woorden van onzen Wethouder, dat hij drie jaren met groote trouw en noeste vlijt zich aan het werk heeft ge geven. Vele teleurstellingen heeft hij daarbij dagelijksch moeten on dervinden, maar nu kan hij ook zeggeneind goed, al goed. Den heeren Bos en de Wit, di recteuren van de waterleiding en van het Gasbedrijf is vroeger en ook nu hulde gebracht voor hui mooien arbeid van het leggen van den zinker door het Noordzeekanaa Nu kunnen wij zeggen: Finis coionat opusl Het einde kroont het werk. Mogen de wenschen, bil de opening uitgesproken, in vervui ling gaan, n.l. dat onze waterleiding mag strekken tot waarachtig heil van onze gemeente! Wij moeten nog mededeeling doen van bet feit, dat door den Directeur der Waterleiding, de heer J. Bos een Laaie oorkonde ter herinnering aan de plechtige opening is ver vaardigd. Rondom het feit, dat de open ng en biiz'inderheden vermeldt, zijn afbeeldingen van de grondboringen d> n watertoren en filter- en Direc ti-gebouwen, het leggen van den z uker, de tunnels met de buisiei dingen Rechts is een mooie sym bolische vr o S'el iig van een engel die met palmtak en bazuin den vted'- verkondigt. Bovenaan i* het wap'n oer gtmeente Velseniulak stempel. De oorkonde bevat het volgende: „Op heden den 26 Februari 1917 is d'or Jhr. Mr Dr. A. Roëli, Com missaris der Koningin in Noord-Hol land, namens het Dagelijksch Be stuur der Gemeente, bestaande uit Mr. Dr. H. ver Loreu van Themaat, (Herinneringen van een ambtenaar. naar het Duitsch van H. Sfi DERM ANN. door H. B (27) En U meent dat het toeval De manier waarop hij dit woord zeide viel me op. Je moet zijn argwaan op valsche manier trachten te leiden" schoot me snel door het hoofd. Ja, het toeval is wispalturig, antwoorde ik glimlachend de schou ders ophalend. Maai het leek me toch, of ik U gisteren toen het donker was, in een portiek heb zien staan vroeg hij met loerende blik. In den spiegel tegenover me, zag ik, hoe bearukt ik keek. Eerst het volgend oogenblik drong het tot me door, dat ik den nacht in bed had doorgebracht. Op welk uur kan dit ongeveer geweest zijn vroeg ik. 't Is moge lijk dat ik voor tienen gisteravond m sschien ergens in een deur heb gestaan, maar ik had niet de eer, U te zien". Zoo", zei hij glimlachend, dan heb ik me vergist". Weer ontstond een stilte. Wat wilde hij in 's hemelsnaam van mij Ik zie overigens met veel ge noegen, dat U mijn raad hebt opge volgd, begon hij opnieuw. Hoe had ik anders gekund antwoordde ik ud gewoon e, hoewel ik niet wist waar hij op doelde. U hebt U zoo nauw bij Di. Burgemeester; F. P. Vermeulen en R. de Boer, Wethouders,; Th. J. Wijnoldy Daniels, Secretaris, en tegenwoordige Raadseden, den Hoofdcommies. J. Kostelijk, bene vens verschillende belangstellenden en den Directeur J. Bos, de Water leiding geopend verklaard. Op 11 September 1912 werd aan D. Drost, Civiel Ingenieur te Arnhem opgedragen een tweeledig vooront werp te maken. Ingediend en den 13 Augustus d. a. v. het ontwerp B door den Gemeenteraad goedg keurd. In November 1914 were met de uitvoering der werkzaam heden aangevangen, welke onder den druk der tijdsomstandigheden Vfel moeilijkheden en veitraging ondervonden, doch den 19 Decern ber 1916 zoo ver gevorderd waren dat het Hoogreservoir met water gevuld werd. De werken zijn ontworpen en uit gevoerd door den Ingenieur D. Drost te Arnhem, die voor het architec tonisch gedeelte werd bijgestaan door W. de Vrind Jr., Bouwkundig Ingenieur te 's Hage. Het hootd toezicht was opgedragen aan Kois Visser, architect te IJmuiden. De verschillet de werken en leve ringen werden uitgevoerd als vo gt Watertoren, filtergebouw met mo torenkamer, pompen- en reinwater kelders, benevens den tunnel dooi de Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton te 'sHage. De pompen met electrische zuigleidingen, kracht-en zuigleidingen, kracht- en lichtin stallatie door de Gasmotorenfabriek Deutz te Amsterdam de tilt erin stallatie door het Technisch Bureau Gt-lria te Arnhem, vertegenwoordi ger der Halvor-Breda A. G. te Berlijn Het Administratiegebouw met smederij c.a. door E. Boots te Bever wijk. Grondboringen door J. H van Schuppen te Amsterdam- Af sluiters door de N. V. Industrieële Mij. „Hera" te IJmuiden de brand kranen door het Ingenieursbureau van Burcom en Son te Amsterdam het leggen der buisleidingen door G Wilson te 'sHage. Het geheel is een fraai stuk werk dat den vervaardiger eer aandoet De oorkonde is geteekend door alle offiiciëele personen, hierboven gei oemd, benevens door de Direc teuren, de heeren Bos en de Wit door de aannemers, de architeiten enz. Jammer dat de heer Bos het feit van bet leggen van den zink-r niet "P de oorkonde heeft vei meld Wellicht heeft hij gedacht: „Be- scheidenheit ist eine zier", maar daarmede is toch een leemte in 't geheel ontdaan. Rest ons nog een fout te herstel len. Van de raadsleden hadden wij in ons verslag der opening ge zegd, dat allen tegenwoordig waren, Kamp aangesloten, dat men zegt, dat U onafscheidelijk van elkaar is". Ik schrikte hevig, doch dwong mij tot een glimlach. Ja, er is nog meer, U bezoekt zelfs de club „Frater-nitas", die, zooals men zegt, een bedenkelijk demagogsch tintje draagt". Ik boog en zweeg. Is Kamp lid van die club vroeg hij verder. Jawel, mijnheer de gouver neur. En hij bekleedt de functie van voorzitter, nietwaar Neen, een president heeft de club ni-t, Kamp is er secretaris. Op dien avond, toen een..., gelukkig toeval maakte, dat ik U ontmoette, had U een bijeenkomst der club bijgewoond". Dat zal ik niet ontkennen Hij liet me dus bespionneeren. U hebt me dat verzwegen" Inderdaad, mijnheer de gou verneur. Waarom Ik verzoek U, mijnheer de gouverneur van de beantwoording dezer vraag af te zien. Zooals U wilt!...Maar waar om zei U danik vrees dat u d-- wegen, die ik bewandel, nietgoed- reuit! Mijn goede vriend de wegen die U gaat, hebben mijn goedkeu ring, ja, ze hebben die vooruit reeds bij alles, wat U tot het doel wenscht te ondernemen". Welk doel meent U, mijnheer de gouverneur Nu vraag ik op mijn beurt van de beantwoording dezer vraag f te zien, antwoordde hij met een i< ffedjke buiging. Ik was zoo lang in het onzekere over U, dat behalve de heer Wamsteeker. Wij vernemen echter, dat ook de heer Wamsteeker tegenwoordig was. Voor den Raad. Jaarwedden gemeente-am btenaren. Ven-chenen is het rappoit van de raadscommissie, ingesteld in de vergadering van 20 October 1916 en waarin een jaarwedde-regeling wordt overgelegd, zooals de com missie meent, dat deze moet zijn. De Commissie stelt voor dat aan alle ambtenaren, die voor de uit oefening van hun functie gebruik moeten maken van een rijwiel, zulks ter beoordeelii g van B. en W., voor rekening der gemeente rijwielen ter beschikking moeten worden gesteld. Bij benoeming in een andere betrekking tellen voor de periodieke verhoogingen mede de dienstjaren in de vorige functie, wanneer die van denzelfden aard was. Tijdelijke ambtenaren zullen bij gebleken geschiktheid aanspraak maken op dezelfde periodieke ver- boogingpn als de vaste ambtenaren. Secretarissen van commissiën, wel ker werkzaamheden buiten de ge wonekantooruren vallen, ontvangen een belooning van t 2.50 per ver gadering. De bestaande regeling omtrent de verstrekking van uniformkleeding blijft gehandhaafd. Voorgesteld wordt het getal rangen te verminderen. De betrek kingen van schrijver of schrijfster in vasten dienst bij alle takken van dienst worden opgeheven. De tegenwoordige schrijvers en schrijf sters worden benoemd tot klerk. Ter secretarie worden opgeheven de betrekkingen van adjunct-com mies 2e klasse en commies aan de le afdeeling. Alleen de ambtenaren die aan het hoofd eener atdeeliDg staan kunnen den rang van commies bekleeden. Vervolgens wordt een geheel nieuwe salarisregeling voorgesteld, waarvan de kosten zijn f 21350. De Commissie telt voor de nieuwe regeling 1 Januari 1917 te doen ingaan. Be belemmering van het visscherij bedrijf. De berichtgever van het Vissen. BI. meldt: In eene j.l. gehouden leden vergadering van de Ondeflinge Oorlogsrisico Maatschappij der visscherij reederijen werd de huidige toestand van h-1 visscherijbedrijf besproken en werden door het be stuur verschillende, niet voor publiciteit geschikte, mededelingen gedaan. Echter vernemen wij uit betrouw bare bron dat door het bestuur moet ik bekennen. Ik zag Uw op den vrorgrond tredend talent op het eerste gezicht, want men is niet voor niets kunstkenner, mijn vriend. Ook weet U heel goed met vrouwen om te gaan. Als ik er alleen maar eens aan deDk, hoe U bij de mijne in de gunst staat. O, ik verheug me daar over, ik ben niet jaloersch goede vriend. Maar, ja, wat wilde ik ook weer zeggen ik ben geheel van mijn onderwerp afgedwaald juist! Een waarschuwing wilde ik je geven, uit goedhartigheid en dat ik zelf zooveel belang in U stel: Breng Uw talent niet op zijwegen! Wees niet te zeer zelfstandig en voor alles: Waag niet te veel! Ik begrijp U waarlijk niet, mijnheer de gouverneur, sta melde ik. Waagt U niet te veel, herhaal ik u, er zal een dag komen, dat ik U rekenschap vraag, en dan zult U mij niet meer kunnen ontduiken. Hiermede was het onderhoud ge ëindigd. Sedert dezen dag twijfelde ik nauwlijks meer, of de catastrophe zou binnenkort over mij komen. De repetitie voor onze veelbespro ken dillanten voorstelling waren begonnen en waren een voorwendsel voor mijn dagelijksch bezoek aan de vrouw van den gouverneur. Ook dienden ze ertoe, haar vele uitgaan te rechtvaardigen, want met voor bedachten rade had ze voor de voor stelling de zaal van een ververwij derd hotel gekozen zoodat een kleine vertraging niet kon opvallen. Als zulk een repetitie was afge- ioopen begon ze onrustig te worden wierp me vleiende blikken toe. Dat dezer maatschappij in samenwerking met bet bestuur der IJmuider Reedersvereeniging zoowel bij de Britsche als bij de Duitsche regee ring pogingen worden aangewend tot het verkrijgen van verschillende concessies, waardoor eene onge stoorde uitoefening van het vissche rijbedrijf zou worden mogelijk gemaakt. Men heeft hoop dat deze pogin gen met een goeden uitslag worden bekroond. Aangekocht. De heer W. Kok te Haarlem is door onderhandschen aankoop eigenaar g worden van den zeillogger IJM 207 „Lisa" van de visscherij-maatschappij „Lisa" alhier. De Eendracht. De aandeel houders in de Stoomvisscherij Mij „Eendracht" alhier krijgen over 1916 een dividend van 100 procent, terwijl op de oprichtersbewijzen 20 gulden zal worden betaald. Trawlloggers. Yan de IJmuider loggers, die aan de trawlvisscherij deelnemen, kwa men sedert de vorige opgave binnen IJM 237 met f 517 252 - 375 225 638 306 -1039 173 - 638 277 688 250 - 668 284 -1270 218 - 257 248 - 359 216 - 680 305 - 643 303 - 1200 243 -1241 277 - 994 237 - 615 207 - 724 303 - 600 284 - 846 305 - 702 225 - 1242 250 - 971 218 - 379 216718 242 -1064 252 - 839 en - 237 - 237 besomming. Scheepvaartbeweging- In de afgeloopen week kwamén te IJmui den binnen 7 stoomschepen, tegen 10 in de week te voren. Uit en naar zee bedroeg dit aantal deze week 16 schepen tegen 15 schepen in de vorige wejk. Be Tjisalak. Zaterdag is bij IJmuiden de proeftocht vanhets.s „Tjisalak" van de JavaChina— Japan-lijn gehouden. Wegens den mist was deze Vrijdag uitgesteld. was voor mij het teeken, mij te verontschuldigen, daar ik mij voor mijne zaken moest verwijderen. Dan snelde ik naar de woning van mijnen vriend, om er voor te zorgen, dat de gordijnen werden toegelaten en dat de verpleegster zich verwijde!de. Eenige minuten later hield door gaans haar rijtuig voor de deur stil. Ze zat dan een half uur aan zijn bed, schudde zijn kussens op, gaf hem medicijn of streek hem met haar hoekige, witte hand over het gloeiend voorhoofd, 't Was wonder lijk, zooals hare nabijheid op den bewustelooze werkte. Hij ademde langzamer, zijn handen die anders onophoudelijk krampachtig om zich heen grepen, strekten zich op de dekens uit, de oogen die onophou delijk in de verte staarden sloten zich als om te gaan slapen en als haar hand hem aanraakte, zuchtte hij diep, alsof die aanraking hem goed deed. Dan streek een glimlachje over zijn gelaat en zij fluisterde triomfeerendHeb ik U niet voor speld, dat ik hem genezing zou brengen. Waarlijk, ze had gelijk! De koorts werd van dag tot dag minder en het oogenblik was niet ver meer, dat hij bij zou komen. Wilt U mij mij iets beloven vroeg ze mij op den dag, dat Dr. Martini deze troostvolle woorden had gesproken. Wat ik doen kan, mevrouw Belooft U mij, dat hij nooit zal weten wie bij hem was?" Goed zoo, dacht ik, hij zal dus niet merken, dat ze er geweest is, en ik beloofde het gaarne. En den dag, waarop hij ont waakt is, zult gij een licht aan der gemeente Velsen van 26 Fe bruari t/m. 5 Maart 1917. BEVALLEN: A. AmseTabak d.F. S. Hoekde Vries d.J. M. van Vlietvan Croonenborg d.E. M. Wilderom—Bakker z.E. Sto kervan de Wint z.H. A. Tier- zenSferzenbach z.S. Schipper Pauwels d.J. C. van den Outenaar van Citters z.E. van Acker— Maasland z.D. van Zonderen Verschoor d.M. Appelvan Breu- gel z.A. C. SchavemakerHel lingman z.E. Dollemanvan Eibergen Santhagens d.M. van der Steenvan der Steen z.A. M. VlegelsKerkhof d.M. War denaar—Klaassen d.M. de Boer Weerstand d.C. E. Smolenaars van den Bos z. ONDERTROUWDK. C. Schaap en G. Timmers. A. van dei- Veer en A. Smit. C. van Dijk en M. Griekspoor. GETROUWD: J. A. Verschuren en N. Broek. J. Rietveld en M. Dirks. N. van der Pol en J. van der Pas. A. van der Kruijssen en G. Bakker. A. de Boer en N. J. van Leeuwen. L. Ramakers en A. Koning. OVERLEDEN: M. Hartog, 16 ja ren, zoon van M. Hartog en L. Hartog. F. Levijn, 16 jaren, zoon van A. Levijn en W. de Visser. C. Mostaart, oud 56 jaren, echt- genoote van G. Kors. W. Pol derman, oud 75 jaren, echtgenoot M. van Hattum. A. C. Terne, oud 81 jaren, weduwe van P. Hin delopen. Stenografie en Machincschrijven. Bij de op 28 Februari 1.1. te Am sterdam. en op 23 Februari te Nij megen gehouden examens vanwege de Hollandsche Federatie vanSten. Leerl. syst. I. Pitmans slaagden o.m. Voor diploma A. de damesG. Glaser, W. Janse, J. v.d. Veen, C. Fesevur, M. Cramer, M. C. v. Rossum en E. Middeldorp, allen te Haarlem, G. Goedhart te Santpoort en J. W. v. d. Vossen te Heemstede en de heeren H. B. Berretty en F. Wil- deboer te Haarlem. Voor diploma C. Mejuffrouw M. C. Kaper te IJmuiden. Voor diploma Machineschrijven de dames C. M. C. Grama, A. B. M. SchwarziDger, J. de Jongh, J. M. Bosch, M. F. J. van Emmerik, T. Obdam, M. T. Allebé en S. Holkamp allen te Haarlem, A. Koper en H. L. Schoone te IJmuiden en de heer G. M. van Wamel te Haarlem. Teruggetrokken 1 candidaat, af gewezen 2 candidaten. het venster zetten, ten teeken, dat mijn rijk uit is, voorbij is Het was hoog tijd, dat deze avontuurlijke bezoeken eindigden, hoog tijd, voor ons beiden. 't Was mij, alsof ik achter elke lantaarnpaal, in elke portiek, men- schen zag loeren, die de opdracht van den gouverneur hadden, mij gade te slaan. Zoo sterk was mijn sensibiliteit geworden, dat ik somtijds zelf naar den verpletterenden slag verlangde, alleen om van dezen onverdraag lijken toestand van drukkende angst verlost te zijn. Toen ik twee weken na het on derhoud met den gouverneur op het gewone uur Kamp's kamer bin nen trad, gaf hij me met een matten glimlach de hand. Ik schrok, want het rijtuig van mevrouw van Nieberg moest mij dicht op de hielen zitten en zonder dat ik me tijd gunde, hem geluk te wenschen, nam ik de lamp van het nachtkastje en zette die, na haar opgestoken te hebben, in de vensterbank. Op het zelfde oogen blik hoorde ik het rijtuig komen aanrollen. Het portier werd open gedaan, weer dichtgeslagen en het geluid van rijdende wielen verwij derde zich weer. Haar rijk was voorbij Toen ik omkeek, zag ik, hoe de verpleegster mij verwonderd aan keek. Niets wees erop, dat ze van plan was het hoekje waar ze zat te suffen, te verlaten. Kamp evenwel knikte me toe, en over zijn bleek, afgemat gezicht vloog een licht glans. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2