ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN KIEZERSLIJST Bekendmaking. No. 417. Woensdag 28 Maart 1917. 2e Jaar&aog. Administratieburcan en Drukkerij JAC. S1NJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 8 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN ia dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Voorraden van Rijst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat volgens brief, dd. 19 Maart 1917, van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ingevolge art. 9 der Distri butiewet 1916, alle houders van r|jst verplicht zijn binnen vier en twin tig uur aan den Burgemeester der gemeente, waar de goederen zich bevinden, opgave te doen van alle soorten, welke zij op 20 dezer in voorraad hadden anders dan voor eigen gebruik of dat van hun gezin, met afzonderlijke vermelding van de hoeveelheden regeeringsrijst of rijst', die reeds vanwege de regee ring in bezit is genomen en van alle andere soorten. Indien een houder van bovenge noemde goederen weigerachtig mocht zijn de gevraagde gegevens te ver strekken of indien onjuiste opgaven mochten worden gedaan, zal worden gehandeld overeenkomstig de bepa lingen* der Distributiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar voor hen, aan wie geen formulieren mochten zijn of worden uitgereikt. De bovenbedoelde voorraden rijst, behoudens die van regeerinsrijst en de reeds in bezit genomen partijen rijst, worden door den Minister in bezit genomen ingevolge art 9, 2de lid, der Distrubutiewet 1916. Bij eerste aanvrage moeten deze par tijen ter beschikking worden ge steld van het Rijk. Yoorts is door den Minister, in gevolge artikel 8, 1ste lid, der Dis tributiewet 1916, bepaald, dat, met ingang van 20 dezer, rijst, van welke soort ook, aan den verbruiker niet mag worden geleverd, dan te gen afgifte van bons, geldig voor regeeringsrijst, of, in gemeenten waar geen bonstelsei is ingevoerd, met inachtneming van bet voor rijst vastgestelde rantsoen. Aan deze bepaling zal streng de hand gehouden worden. Velsen, don 24 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, - H. ver LOREN VAN THEMAAT. WIJZIGING DER BURGEMEESTER en WETHOU- DERS der gemeente V eisen ma ken bekend, dat de op heden door hen, deor afvoering en toevoeging ingevolge de wet van 30 December 1916 (St.bl. no. 581), tot tijdelijke afwijking van de Kieswet, gewijzig de kiezerslijst, benevens de alpha- bethische lijsten der namen en voor namen van hen, die met betrekking tot een of meer der- verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, vg,n 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebe stuur verbetering van de gewijzig de kiezerslijst te vragen, op groüd dat hg zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt. Het verzoekschrift kan op onge zegeld papier worden gesteld. Velsen, den 22 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WI.JNOLDY DAN1ËLS. Y oorjaarskoemarkten TE VELSEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente V eisen vesti gen de aandacht op de VOORJAARSKOEMARKTEN welke dit jaar zuilen gehouden wor den op Zaterdag den 14den April en 5den Mei a.s. Velsen, 28 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. ver LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS der gemeente Velsen ma ken bekend, dat vanaf 26 Maart a.s. gedurende veertien dagen op de secretarie dier gemeente voor een ieder ter lezing liggen de Verlies en Winstrekening en de- Balans van het Gemeend lijk Gasbedrijfdienst 1916. De stukken zijn in afschrift tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar. Velsen, 23 Maart 1917. Burgemeesteren Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Naar/ we vernemen is het Bestuur der Reedersvereeniging zeer tevreden over de onderhandelingen met Engeland en Duitschland inzake den afzet der alhier aangevoerde visch. Er is alle kans, dat spoedig eeD gunstige regeling getroffen wordt. tweede predikantsplaats) alhier aannam, Zohdag 6 Mei alhier zijn intiede te doen. Deze kinderen maken deel uit van een transport, dat uit den omtrek van Essen komt, èn uit sluitend wordt opgenomen in gezin nen van bovengenoemde gezindte. in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier zijn vierde vergadering ge houden, welke goed bezocht was. De voorzitter leidde de Bijbelbespre king in, IJmuiden leverde een opstel en Velsen een improvisatie. Diefstal zonder inbraak In het Post- en Telegraafkantoor. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft onder zeer bijzondere omstandigheden een diefstal plaats gehad. Ofschoon èn de Directie èn de politie het nog niet gewenscht achtten eenige mededeelingen te doen, kunnen we toch reeds het volgende omtrent deze geheimzin nige diefstal mededeelen: Tegen 3 uur of daaromtrent werd door iemand een telegram voor Be verwijk aangeboden, me' de opdracht van directe bestelling. Op deze wijze werd de béstelier van den nachtdienst weggewerkt. Kort daarop,'zooluidt het fantastisch verbaal verder, dron gen een aantal mannen,' drie of vier, aan de achterzijde het kantoor binnen. Twee daarvan wierpen zich op den militair, die de wacht bad bij de Centraalpost aan de achter zijde van 't gebouw en trachtten hem te „worgen" (ijseiijkj. In ieder geval bekwam de man pij de worsteling enkele kleine verwondingen. Op zijn hulpgeroep „snelde" de dienstdoende ambtenaar, de heer v. V. die zieb in een lokaal aan de voorzijde van het gebouw bevond, te hulp, waar op de dieven h.-t hazenpad kozen met medeneming van een aanzien lijk bedrag in geld, dat op een der tafels was uitgeteld. De dieveD, die dus wel blijken hadden gegeven met den besteldienst van telegram men op de hoogte zijn en ter plaatse 'niet onbekend bleken, wisten door de voordeur te ontsnappen. Tot zoover het wonderlijk klin kend verhaal, dat in omloop is. Een justitioneel onderzoek zal spoedig wel meer licht over deze duistere zaak doen opgaan. VELSEROORD. Opgevoerd werd een tooneelstukje: „Mijn Vaderland", terwijl de IJpui- der Volksstem strijdliederen ten gehoore bracht. De welgeslaagde avond (de zaal was flink bezet) had een prettig en aangenaam verloop. De Directeur, dé heer ten Napel, sprak een welkomstwoord en zeide dat de cursus iets vroeger eindigde dan anders, daar de volgende week de keuring voor de Militie plaats heeft. Een voor jaren uitgesproken wensch, dat 't toen geplante boompje vruchten zou drageu, is vervuld geworden: nog nimmer is de cur sus met een zoo groot aantal leer lingen als thans gesloten. En zeer waarschijnlijk zal men voor nieuwe uitbreiding, komen te staan, wil men dat geen leerlingen de straat moeten worden opgezonden. In de iweede klasse kunnen 26 leerlingen komen, doch is er slechts plaats voor 16. Er blijven dus 10 over. De Directeur hoopte dan ook dat er een paralel 2e klasse bij zou komen. Alsnu verzocht de Directeur den heer Mölier de diploma's uit te reiken, waaraan deze voldeed. En wel op pittige, kernachtige wijze, want menige goede wenk en wijze raad gaf de heer Mölier den jon gens mee. De uitslag is als volgt: Diploma 2e kl. B (vervolgklasse) uitgereikt aan 10 van de 10 leerlingen H. Versluiis, P. van Heijst, J. v. d. Kuil, L F. Neeti-ns, L. Venus, P. LeijeD, E. Bruin, N. Ruijter, W. Notteïman en J. van Guhk. Einddiploma 2e kla-se uitgereikt aan 14 van de 16 lee«lir>gen-: J. Loendersloot, J C. P.-lderman, P. van Duijn Scho: ten, Alb. Zwart, W. v. d. Berg, J. Boorsma, Abr. v. Dijk, D. v. d. Water- n, J. Battem, G. Duinker, H. Diepgrond, J. van Alfen, J. J. Jak, J. F. A. Schnat- meijer. Bevorderd naar 2e klasse uit I A 13 van de 16 leerlingen: A. Kruk, P.'C. van Heijst, J. Bosman, H. G. Wilgenhof, L. Kerk- meer, Adr. Lindhout, Jan Zegel, H. ten Broeke, Jac. van Heijst, Ant. Konkelaar, Nic. van Hesseungen en Fred, de Boer. Bevorderd naar 2e klasse uit IB 11 van de 16 leerlingen: H. J. van Kaam, C. van Dijk, C. Molenaar, A. van VuureD, A. Blom, 1 Corn. Lutiikhuizen, J. D. v. d Put ten, B. Bakker, H. Retz, G. de Bruin, Adr. Bugs. VELSEN. Verscheidene ouders en belang stellenden maakten gebruik van de gelegenheid, om deze bij te wonen. Men toonde zich over het werk der kinderen zeer tevreden. Een aantal leerlingen, dat de school ging ver iaten, ontving een getuigschrift en een Bijbel. Ds. Eggink, de voorzitter van het bestuur, sprak dn kinderen toe en wenschte hen alle goeds in de Maatschappij. <S. D. A. P. Doqderavond was in Hotel Dé Prins door de afdee ing VelsenWijkeroog der S. D. A. P. een openbare vergadering belegd, waarin de heer A. B. Kleerekooper van Amsterdam, lid der Tweede Kamer, sprak over „Oorlog en Distri butie." Het talrijke gehoor de zaal was geheel bezet volgde met aandacht de vlotte rede van den begaafden spreker over dit urgepte onderwerp. 1JMUIDER COURANT Statuten. De St.-Ct. behelst de gewijzigde statuten der IJmuiden- sche Visscherij Exploitatie Maat schappij, te IJmuiden, gemeente Velsen, Nationale ZangwedstrijdAan den wedstrijd voor Christelijke ge mengde en mannenkoren, te houden op 9 April, 2e Paaschdag te Am sterdam zal o.m. het gemengde koor „Looft den Heer" te IJmuiden, deel nemen. Intrede. Naar het Predikbeur ten blad meldt hoopt Ds. L. W. Erd- man te Brielle, die bet beroep naar de Ned. Herv. Gemeemte (nieuwe Krijgsraad. Tegen Th. H. mili cien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, werd door den auditeur militair bij den Krijgsraad te 's Gra- venhage wegens dienstweigeringen het dreigen van een meerdere 4 maanden militaire gevangenisstraf, met aftrek van 3V2 maand voor loopige hechtenis geëischt. Beklaag de is door psychiaters onderzocht. De Krijgsraad, onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde den beklaagde tot 3 maanden militaire gevange nisstraf. Vacature.Door het vertrek van den heer G. H. Stoevelaar naar Amsterdam oDtstaat er een vaca ture in het bestuur der Chr. Hist. Kiesvereeniging en in dat van het Suppletiefonds voor de scholen der Ned. Herv. Gemeente alhier. Levensmiddelemoorzienmg. In eene gecombineerde bestuursverga dering van de afdeelicg der S.D.A.P., den IJmuider Bestuurdersbond, de coöperatie „Dageraad" en de S. D. vrouwenclub is naar de St.Ed. meldt, eene commissie uit de arbeiders beweging gevormd, welke werkzaam zal zijn in het belang van de levens middelen-commissie zooveel moge lij k bij de uitoefening van haar taak behulpzaam te zijn. De bij haar ingebrachte klachten zullen dan aan de gemeentelijke commissie worden overgebracht. In het bestnur wer den gr-kozen de heeren J. Dalmeijer, D. F. G. Sóhilling, W. Blom, J. de Waal en mejuffr. Reurbeu. Hooger beroep. De soldaat A. H. alhier, die onlangs tot twee maanden detentie was veroordeeld wegens voor de tweede maal ge pleegde desertie, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Oud-Katholieke kinderen uit Duitsch land. De berientgever der St Ed. alhier verneemt dat door verschil lende Oud-Katholieke ingezetenen alhier gedurende de maand April onderdak zal worden verleend aan een aantal hinderen van geloofsge- nooten in Duitschland. Lijk aangebracht. Door den stoomtrawler Gerbrig werd Zondag avond het lijk aangebracht van een nog jongen zeeman. De kleeren waren doorzeefd door granaatscher ven en het lichaam vertoonde vele en ernstige verwondingen, die den dood veroorzaakt moeten hebben. Blijkbaar dus een slachtoffer van een aanslag op een stoomschip. In de jas was de naam F. Seis ge naaid. Naar het uiterlijk te oordeelen moet de jonge man van Engelsche of Amerikaansche afkomst zijn. Blijkbaar had het lijk nog slechts kort op den zeebodem gelegen. Ringvergadering. De Ring KennemtriaDd van het Ned. Jonge- lings Verbond heeft Maandagavond Beplant. De gazons aan de Briniostraat ziju de voiige week door Openbare Werken met jonge hoo rnen beplant geworden. Vrouwendag. Ter gelegenheid van den Internationalen Vrouwen dag had de Soc. Dem. Vrouwenclub alhier Zondagavond in de zaal Flora van den heer Bakker een propa- ganda-avond belegd. Mej. Suze Groe- neweg van Rotterdam sprak over „De vrouw en de Oorlog" en oogstte met haat helder en zuiver betoog herbaalde malen een luid applaus. Burgeravondschool. Gister avond had in het gebouw der Bur geravondschool de uitreiking der diploma's plaats in tegenwoordigheid van de heeren Mölier en Warmelink, leden der Commissie van Toezicht en van de leeraren. Openbare les. Vrijdagmiddag is in de Chr School op Wijkeroog voor 't eerst een openbare les gegeven.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1