De Gunsteling. De ireraireMii van Haarlem. Ond r d-j aanwezigen makten wij op ei kele oude vrienden uit Sant poort en notaris Boerlage uit Veisen benevens Mej. Enschedé uit Sant poort, dochter van onzen vroegeren Burgemeester Enschedé, onder wie de heer Clarion Secretaris was. Van het gemeente-bestuur van Velsen was niemand tegenwoordig. Aan het graf werd niet gesproken. De rekening over 1916 en de be grooting voor 1918 werden vastge- ste d. Een bespreking werd gehou den over het voo> bereidend onder wijs in deze gemeente. Een cnmmis sie, bestaande uit Mevrouw Pul er maa en de heeren Olie en de Bruijn, had een onderzoek naar dit ond«r- wys ingesteld en er een voorloopig rapport o,ver medegedeeld. Een voor stel om dit onderwijs nader in studie te nemen en er een rapport o-et uit te brengen, werd aangenomen. E-n commissie werd benoemd be staande uit bovengenoemden, aan gevuld met Jonkvr. M. van Tuyll van Serooskerken, Ingekomen waren de adviezen der Plaatselij ke Schoolcommissies inzake de toepassing van art. 29 der Leer plichtwet (het brengen naar de school van kinderen, die moedwillig ver zuimen, door de politie). De com- mi-si^s te Velsen, Santpoort en IJmuiden waren ervoor, Velseroord niet bepaald. Besloten werd aan den raad' een verzoek te richten om artikel 29 te willen toepassen. Bij de rondvraag kwam de ver plaatsing der scholen te IJmuiden ter sprake, doch men beschikte niet over offlcieëie gegevens. FFUILLKTON. (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B (31) Maar zal hij u terzijde staan, als u de gevo.gen ervan zult onder vinden Dat zal hijzei de ze met een glimlach vol vei trouwen. Wat kan hij doen? Ik weet het niet, antwoordde zjj, maar ik vertrouw op hem. Nu, dat kan goed worden, dacht ik. De waanzinnige besluiten die ik eens met goed gevolg en naar ik meende voor altijd besiredeD had, scheen bij hem temg te keeren. Als zijn zwakte hem niet gebood er méde te eindigen si ortte hij van daag of morgen in het ver. erf. Denkt u eens aan de gevolgen, vleide ik. Laat U die kinderlijke eigenzinnigheid, en gaat u goed moedig naar huis. Wat u van hem verlaDgt, de toestemming naar het sterfbed van uwi-n vader te snellen, zal hij U ook geven, als u ernstig met hem spreekt. Zy drukte de tanden op elkaar en zweeg. Ik vefzocht het dringerder, voerdt- allerlei motieven aanvergeefs. Zij zweeg. Mijn valsche schaamte verbood mij over hetzelfde te spre kenik mocht bij mijn raadgevingen niet laf of baatzuchtig schijnen. Als ze zelf niet voelde, dat ze Afwezig was de heer Landeweerd en mevrouw Polderman met ken nisgeving. Interpellatie omtrent de in te voeren veranderingen op onderwijs gt-bied te IJmuiden. De volgende toelichting was daarbij „On iergeteekersden verzoeken U b eefd op grond van art 40 der Gnnentewet een spoedeischende vergadering van den Gemeenteraad bijeen te roepen, teneinde het col- i<-ge van Burgemeester en Wet houders door middel van een inter- p-nlatie nog terug te brengen op zijn besluit ten opzichte van de in te voeren veranderingen in het IJmuidensche schoolwezen. Het schrijveil was geteekend door de heeren W. Landeweerd, D. F. G Schilling, R. Brink en N. W. Wam steeker. Brandstoffen zijn gisteren geluk kig eindelijk aangekomen. In menig gezin is met het gure weer koude geleden. Nu was voor ieder weder een half mud te krijgen. SANTPOORT.* YIS8CH EMJ. »n- ongelukkig maakte, zou ze ook mijn 'klagen niet begrijpen. Dan heb ik hier verder niets te dóen, zeide ik, terwijl ik boog, Ja, töch, antwoordde ze. Wat wenscht u dan? Dat U hem zult halen! Ikik? Ja, u en u alleen, omdat u kunt bewijzen, en alleen hem zeggen, dat ik hem hier verwacht. Dan zaï niemand er iets van bemerken. Ze had gelijk. Om t-n minste ie's te doen, moest ik ook dit off n brengen. Zij vatte mijn arm: Gaat u, gaat u vlug! Ik gehoorzaamde. Het gezang, waarvan ik in de kamer enkel klanken gehoord had, was verstomd, een stemmengeraas was hoorbaar. Wacht uw echtgenoot u? vroeg ik. Neen, neen, hij heeft andere verplichtingen, zooals hij my zeide. En hjj laat u alleen naar huisgaan. Wie kan hem verhinderen O, ik weet toch niet, met welk^- vrouw hij op het oogenblik samen is? Een onzegbaar bitter lachje plooide haar gelaat. Dus dat ook nog? Wat moest zij lyden Maar daar gaat het nu niet om, zeide zij aarzelt U niet. Ik liep haastig naar de zaal, on danks mijn luchtig zomercostuum, waarin ik gespeeld had. Het publiek dat juist de zaal verliet wees me achend na. Ik lette er niet eens op. Adolf, klonk achter mij de stem van mijn vader. Dadelijk dadelijk, riep ik, zonder om te zien. ue gouver neur! Waar is hij? Sinds jaren is Haarlem doende om zyn gebied te vergrooten, door uitbreiding der grenzen, wat natuur- lyk beteekent annexatie van andere gemeenten. Dit nu .verwondert ons niet, ex pansie-zucht, het is de geest des tijds. Toch behoeven wy niet dadelijk van expansie-zucht te spreken. Ver grooting van 't gebied is voor een stad vaak levenseisch. Zoo hetft Amsterdam meerdere havens noodig en moest het daarvoor grondgebied an andere gemeenten hebben. Vaak gebeurt het ook dat een dorp onder den rook eener groote stad zich metamorphoseert tot een stads kwartier, b.v. Watergraafsmeer en ScLoten en dat vele mensehen, in die kwartieren wonend, hun werk hebben in de stad. Dan is het niet onnatuurlijk, dat het bestuur der groote stad op zulk een gemeente, vlak in de nabijheid, het oog gaat slaan. En zoo zal het ons geens zins bevreemden, of Schoten zal mettertijd zeker bij Haarlem ge voegd worden, althans het stads kwartier. Het overblijvende deel dezer gemeente, oud-Schoten, wil men by Spaarndam voegen. Toch is er ook wel iets tegen annexatie honger van groote steden te zeggen. Want de door Haarlem thans voorgestelde gebiedsuitbrei ding kunnen wij niet anders noe men dan annexatie-honger. En wy kunnen ons begrijpen dat men in Bloemendaal verontwaardigd is. Daar zyn reeds meerdere vergaderingen inzake deze kwestie gehouden en zyn scherpe woorden aan 't adres van het Haarlemsche gemeentebe stuur gericht. Daar, mochten de wensehenvan Haarlem verwezenlijkt worden, ook onze gemeente daarbij ten nauwste betrokken is, willen wij iets over de plannen van onze gewesteiyk# hoofdstad zeggen. Uit onderstaand kaartje blijkt duidelijk wat Haarlem verlangt. Bloemendaal wordt geheel bij Haarlem getrokken, voorts het Scho- ter-(stads)-kwartier, gedeelten van Heemstede en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Het is geen kleinigheid. Vaü653 H.A. zal Haarlem op eens 61/t zoo groot worden als thans, n.l. 4180 H.A. Gebeurt dit, dan worden Haar lem en Velsen bureD, zullen wij voor een flink deel aan elkaar grenzen. Dit is voor ons al da-lelijk 't voornaamste. Want direct dringt zich de vraag naar vorenis het al of niet voor ons gewenscht Haar lem als aangrenzende gemeente te hebben. O.i. ongewenscht, althans volgens de voorgestelde regeling. Zooals men uit bovenstaande regelen reeds opmerkte zijn wij niet Waar is de gouverneur gebleven vroeg ik nogmaals aan eenjge collega's. Heeft de zaal juist verlaten, antwoorden zy lachend. In' de voorkamer in de kleedkamer nergens een spoor van hem. Ik snelde naar buiten blootshoofds, in mijn dunne zomerkleederen. Zeg mij eens, zei ik tot een collega, die door. liep. Waar is de gouverneur. Juist voorbijgegaan, hy ging daar d-= hoek om. Ik snelde verder. Op den hoek kwam een klein, donker steegje in de helverlichte hoofdstraat uit. Ik keek langs de zwarte huizen rijen, die slechts hier en daar door een flikkerende lantaarn twijfel achtig verlicht werden. Daar, in het donkerst gedeelte ontdekte ik een gesloten rijtuig, dat op iemand scheen te wachten. Ikkwamnaderbij en zag voor het portier een maü staan, die tot iemand in het rijtuig scheen te spreken. Hy was het, Mijnheer de gouverneur, riep ik maar hij hoorde me niet. Wellicht had hh het te druk, misschien ook kon hy door den storm «vind mij niet verstaan. Laar klonk uit het rijtuig een onderdrukten kreet -en gehandschoende dameshand wees op mij ik zag diamanten f-chitteren. Hij echter wendde zich om en ging terug. Zoo, mijnheer Bunger nu nu weet ikstamelde hij. Vergeeft U mij, mijnheer", zeide ik, hrt was niet mijn bedoe- ing U te storen, maar uw echt- genoote heefc me gezonden, dat wil zeggen, ik vond U niet in de zaal' tegen uitbreiding van het gebied der groote steden. Maar wel zijn wij er tegen (lat de groote steden alles maar zouden opslokken, b.v. dat een zoo bloeiende en een zich zoo krachtig ontwikkelende industrie- en handelsstad als Zaandam eenvoudig bij Amsterdam gevoegd zou worden En zeer sterk zouden wij ons er tegen kanten, wanneer Haarlem straks Velsen zou komen opeischeu En, gezien de tegenwoordige aspi raties van onze provinciale hoofd stad, is dit niet zoo'n vreemde gedachte: Haarlem aan 't Noordzee kanaal. Er zijn weinig plaatsen in ons and, die zich in korte jaren zoo krachtig hebben ontwikkeld als de gemeente Velsen, met de Noordzee- en snelde L na, om u te zeggen, dat mevrouw u moet spreken, oogen- blikkelyk moet spreken. Zegt U haaf, dat ik geen ty d heb"... Mijnheer de gouverneur het is in uw belang, ik heb reden, aan te ne men dat... dat een ongc-duk gebeurt. Hij verschrikte. Verklaart u zich wat duidelyker, mijnheer" Uwe eehtgenoote was zeer, zeer opgewonden toen ze medezen opdracht gaf. Ze verklaarde op u te willen wachten onder alle om standigheden". Nu... ja... ik vraag udaarom. Hy kon geen woord vinden. Zij wacht in het hotel op u". Gaat u heen, ik kom". Kort en scherp werden deze woorden geuit Langzaam keerde ik terug, bevend van koude en opwinding. Een paar seconden later hoorde ik het rijtuig wegrollen, en de zachte, vluchtige stappen van den gouverneur volg den mij. Zwijgend liepen wij dicht achter elkander aan, braken door de naar buiten stroomende mensehenmenigte en gingen door den gang. V oor de deur bleef ik staan en keek voor 't eerst naar hem om. Zijn dunne lippen waren ook nu tot een lacbje vertrokken, doch in de bleeke hoogmoedige trekken lag een uitdrukking van groote woede. Als 't U blieft, hier binnen te gaan mijnheer de gouverneur? vrbeg ik diep buigend. Hij dankte mij, ja, hp ging er zich zelf aan te buiten, mij de hand te drukken terwijl hij my dreigend aanzag. Ik erken, dat, ik toen de deur achter hem gesloten was, een oogen en Visschershaven IJmuiden. Eb steeds hoewel door tydsomstan- digheden en woningnood tegenge houden iet zich deze ontwikke ling voort. Groote duinterreinen liggen er nog te IJmuiden, waar nieuwe havens zullen verschijnen en steeds wear nieuwe industrieën zich zullen vestigen. Verderop is Bloe mendaal onze buur, daarvan hebben wij niets te vreezen, dit heeft andere aspiraties dan onze gemeente, daar wordt de natuur in haar schoonheid bewaard. Maar anders zal dat wor den als daar Zuideiyker aan de kust Haarlem onze buur is. Haarlem, dat toch immers ook almeer den weg van industriestad op wil en op moet Dit nu vinden w|j best. Maar laat blik in verleiding kwam, aan het sleutelgat te luisteren, maar in het volgend oogenblik schaamde ik me reeds voor het onwaardige dezer gedachte, en verdween. Ik de kleedkamer ontdeed ik my van mijn zomerteilet. Toen ik het blanketsel van mijn gelaat gewas- schen had, schrok ik van het doods bleek gezicht dat door de spiegel weerkaatst werd. Als in een droom verliet ik toen de halfdonkere feestzaal. De ver trekken, de lichten, en de menschen warrelden in bonte mengeling door een. In het portaal waar de yskoude wind doorjoeg, bleef ik staan, en overlegde wat te doen. Zou ik wachten en trachtten mevrouw van Nieberg de behulpzame hand te bieden? Het volgend moment moest ik lachen om dit heldhaftig denkbeeld. Zoo sterk waren myn begrippen verward, dat ik meende, dichter by haar te staan en meer rechten te hebben dan haar eigen echtgenoot. Of zou ik naar Kamp gaan, zou ik trachten, hem nog eens tot rede te brengen f De stem van mijn vader, deed me uit mijn gepeins ontwaken. Jongen, hoe lang wil je ons hier nog in de koude laten staan riep hij my op den schouder klop pend. Ik vroeg om vergiffenis, want ik had niet vroeger kunnen komen. Helene's bleek gezichtje lachte my vriendelijk toe. Je moet er je niets van aan trekken" fluisterde ze. Wat?" riep ik verwonderd. Wist je dan...?" (Wordt gevolgd). Opgevolgd. Voor zovoer ons ter oore kvam hebben een aantal bijzondere scholen den wenk van het gemeentebestuur opgevolgd en met het oog op den brandstoffennood van Zaterdag j. 1. tot na Paschen va cante gegeven. Begrafenis A. D. C. Clarion. Vrijdagmorgen had in allen eenvoud op de begraafplaats de Biezen de ter aardebesteiling plaats van het st.< ffelijk Overschot van den heer A D. C Cl rion, in le-en gemeente secretaris en ontvanger van Vi-l>eri Schoolcommissie In de Maan dagavond ten raadhuize gehouden openbare vergadering d r Commis sie van Toezicht op het Lager On derwijs kwam het Jaarverslag over 1916 in bespreking. Daarbij werden speciaal de resuita'en van het U.L.O besproken. In verband daarmede werd besloten een commissie te vormen om een onderzoek naar dit onderwijs in te stellen. DaariD wer den benoemd de heer P. Vermeulen Mevr. Polderman, de heer D. Bui en de secretaris, de heer A. de Bruijn. RaadsvergaderingTegen he denmiddag half twee was de Gemeen teraad in spoedeischende vergadering bijeengeroepen. De Agenda bevatte het volgende punt Distributie. Men deelde ons mede dat in onze gemeente in 't geheel g- en gort of havermout ver krijgbaar is, terwijl men meende e weten dat er groote voorraad w$s. Na informatie is ons genie- ken dat van beide artikelen slechts weinig voorradig is en dat slechts 1 ons van elk deze week nog ver strekt kan worden. Theologendag. De 52ste algem verg. van mode'ne theologen zs op 17 en 18 April te Amsterdam vorden geh-mden onder leidmg van Br. G. A. v. d. Beigh van Eijsinga alhier. Onjuist. De heer Schooleman vei zoekt ons tegen te spreken da' d« buitenplaats Tborn door hem ge kocht zou zijn om een inrichting voor zenuwzieken te vestigen. Concentrecht voor visch. In vis scherijkringen alhier loopt bet gerucht lat de Regeering eerstdaags za overgaan tot verhooging van het co- centrecht voor den uitvoer vat viscn, óók van dat voor Zuiderzee- visch. Aangekocht. De visscbers schuit „Zeebrugge 4" is verleden week naar IJmuiden vertrokken, waarheen deze is verkocht.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2