ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Bericht aan de Abounds. No, 419. Woensdag 4 April 1917. 2e Jaargang. Dezer dagen zullen de kwitanties over het eerste kwartaal 1917 worden aangeboden. Beleefd verzoeken wij bij eerste aanbieding te voldoen. Yolgens mededeeling in ons blad van 22 December 1916 is de prijs van het abonnement, tengevolge van de enorm hooge papierprijzen, tijdelijk met 10 ets. verhoogd. DE ADMINISTRATIE. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WÏLL£M$PLE1M ijmuideis (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. €h ïtOELSE, ICiSïa^aislraaL- Te Velseroord bij 71. v. 111- S^yrg, Willsbrordstr. 8.1. Te Velsen en Wijkeroog bij O. Schermer, Ooodiny L 47, Wij loeroog. Te Santpoort bij P. vao Dringend .verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niel aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Burgelij ke Stand. DRANKWET. - 20.— 100 l 23— 100 Bekendmaking. Baadsoverzicht. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDER COURANT Bureau urerri op den Goeden Vrijdag en den Tweeden Paasohdag. De Ambtenaar van den Burge- ljjken Stand in de gemeente Velsen maakt bekend, dat op 6 April a.s. (Ooedt Vrijdag) en 9 April a.s. (Twtede Paaschdag) het Bureau van den Burgelijken Stand op verzoek van belanghebbenden tot het doen van «verledens aangiften zal worden geopend tusschen 9l/2 en 10 uur voormiddags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet tet den vol genden dag kan worden gewacht. Velsen, den 29 Maart 1917 De Ambtenaar van den Burgelijken Stand voornoemd, E. W. DE BOER. orikanten inkoopers zakken worden geleverd, waardoor den koopers een reductie wordt gegeven, overeen komende met f 1.50 per 100 Kg. afgeleverde hoeveelheden zemelen, grind of gries. Gerstafval f 17.50 per 100 Kg. Eaverafval f 12.50 franco laatste spoorwegstation of veer, inclusief baal, bruto voor netto. Velsen, 24 Maart 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN TH'EMAAT. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 24 Maart 1917 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van J. Th. Böhm van beroep zetkastelein, wonende te Santpoort, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank in d9 navolgende localiteitTapperij en Gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt G 3 en gelegen aan Hagehnger- weg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Velsen, 28 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. ver LOREN van THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. - 17.25 „100 - 17.25 100 De Burgemeester van Velsen, maakt bekend, dat volgens circu laire van 21 Maart 1917, voor granen en veevoederartikelen, die in de maand Maart worden toegewezen, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende prijzen zijn vastgesteld, waartegen ze door de regeering aan Handela ren en Organisaties zullen worden afgeleverd Mais f 17.25 p. 100 Kg. Voertarwe Voargerst Voerhaver Boonen Amerikaansche Lijnkoeken - 200.„1000 basis onbepaalde merken van La- platazaad geslagen; bepaalde mer ken en soorten ook schilfers naar de gewone verhouding. Al deze artikelen te leveren vrij- boord opslagplaats der Regeering Lijnmeel f 21.71 p. 100 Kg. inclusief baal, bruto v. netto af fabriek Samengestelde koeken f 19.72 p. 100 Kg. per 100 Kg netto af fabriek zon der verpakking. Zemelen en Grind f 1750. p. 100 Kg. Gries f22.— inclusief baal, netto gewicht af fa briek of opslagplaats der Provinciale Broodcommissie. Desgewenscht kan door meeifa- Vergadering van Woensdag 28 Maart 1957 Wat moeten wij over het verloop dezer spoedeischende vergadering zeggen? Veel kan het niet zijn, ofschoon men met praten nog ander half uur heeft weten vol te maken. Maar het was er dan ook een debat naar. Aan den eet en kant de kant van het onderwijzend personeel en zeker het grootste deel der burgerij stond de raad, aan den anderen kant de Voorzitter, die onverzette lijk was en die steeds vasthield aan het raadsbesluit van 2 jaar geleden. Of de heeren Netscher en Brink zich daarom al boos maakten, hetgaf niets. De Voorzitter had nog een argu ment de kans, dat de Rijkssubsidie verloren ging. De heer Netscher geloofde dit niet. Toen bleek dat bijkans alle aan wezige leden voor de algeheele verplaatsing der scholen waren, zeide de Voorzitter dat de verplaat sing reeds was geschied. De raads leden vonden dit wel wat kras wij ook maar meenden dat men dan maar opnieuw kosten moest maken. En aldus zal gebeuren. Want de raad besloot dat de scholen in hun geheel zullen opschuiven. De beste oplossing. Eigenaardig vonden wij de houding van den heer Vermeulen. Deze voelde er 't meest voor om te gaan in de richting van het (nu aangenomen) voorstel Netscher, doch stemde later toch tegen. Dus evenals bij de win kelsluiting. Sterk principieël vinden wij deze houding niet. Tenslotte ditWij bewonderen altijd de openhartigheid van den Voorzitter, die zichzelf, als 'tmoet, niet spaart. Doch wat er van te zeggen, dat de Voorzitter op de vergadering verklaren moest het artikel van het onderwijzend personeel niet gelezen te hebben? Dat was Woensdag, terwijl bet in ons blad van Zater dag heeft gestaan. Er was dus tijd genoeg voor om er kennis van te nemen. Wij vinden het onbegrijpelijk. Onze Burgemeester mag over onze plaatselijke pers oordeeien, hoe hij wil," van den inhoud behoort hij als Hoofd der gemeente kennis te ne men. Doet hij dit niet, dan geeft dit blijk van weinig medeleven met hetgeen er in de eigen plaats voorvalt. IJMUIDEN. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde H. W., schip per alhier, wegens mishandeling en beschadiging tot f 15 boete of 15 dagen hechtenisJ. L. alhier en G. L. S. te 's Gravenhage, visch- knechten, wegens diefstal ieder tot 14 dagen gevangenisstrafP. J. H. C., schipper alhier en J. J. de K. te Haarlem, wegens diefstal en heiing van visch, de eerste tot 3 weken, de tweede tot 9 maanden gevangenisstraf. C. A. D. P.. spoeljongec, C. A. v. d. P., C. v. E. en C. E. V. zonder beroep alhier, waren beschuldigd van diefstal. De tweede en derde werden veroordeeld -.ot 3 maanden tuchtschool, de eerste en laatste werden aan hunne ouders terugge geven. Ons Belang. De St.-Crt. bevat de statuten der vereenigingWo- ningbouwvereeniging „Ons Belang", gevestigd te IJmuiden. De vereeniging stelt zich ten doel in het belang van de verbetering der volkshuisvesting in de gemeen te Velsen werkzaam te zijn. Zij beoogt te dien einde hygiënisch ingerichte woningen te stichten, tot een huurprijs van ten hoogste f300, ten einde deze uitsluitend aan hare leden of bij gebreke van gegadigden onder de leden aan niet- leden te verhuren, en andere han delingen te verrichten die bevorder lijk kunnen zijn aan het bij uit sluiting gestelde doel. Personalia. De tot comman dant van het korps pantserfort-artii- lerie benoemde majoor J. L. Bels komt te Haarlem in garnizoen, Benoemingen. De minister van waterstaat heeft benoemd tot bui tengewoon opzichterP. Bareotsen, te 's-Gravenhage, bij de werken voor den bouw van een schutsluis te IJmuiden; K. Lanser te IJmuiden, bij de werken van de visschershaven te IJmuiden, C. Schouten te IJmuiden, bij de werken van bet Noordzeekanaal. Uitvoeringen voor Militairen. Woensdag en Donderdag ht-bben in de Cycloop een tweetal uitvoeringen pAats gehad voor de militairen. Doch niet alleen vóór de militairen, doch ook dóór de militairen en beide uitvoeringen hebben bewezen, welke uitnemende klachten op allerlei ge bied van sport, kunst, wetenschap, genie en literatuur de mobilisatie in tenten en barakken beeft saam- gebracht, zoowel beroeps-beoefenaais van één dezer, als hen, die in één of meer uitingen een zeer benijdens waardige hoogte als dilettant hebbeD bereikt. En niet alleen onder de fijn-laken, goud- of ziiverbesterde uniformen, doch ook onder het bok- kenbaai, de kemelsharen, grauwe kapotjas van den eenvoudigen sol daat. Voor uitvoeringen als Woens dag en Donderdag is 't slechts noo- dig met kunstzin, smaak en men- scheckennis vooral, te kunnen op sporen, ziften, samenvoegen en sa men te werken. Dit laatste in de eerste plaats, omdat zoodanige sa menwerking slechts te verkrijgen is bij een goede corpsgeesttjj ge voel van sa&mhoorigheid onder de bijzondere omstandigheden, bij een uitstekende discipline. Voor deze zeker niet gemakkeUke taak is het uitvoerend Comité, bestaande uit de Heeren A. E. Thierens, Luitenant ter zee le klasse, Diephuis, Luite nant der Infantarieen Herjer, Reserve Luitenant der Infantarie,van welk co mité de Positie-Commandant, Kapit. ter Zee L. van der Wal, zeer wel willend het Eere-V oorzifterschap had aanvaard, volkomen berekend ge weest, getuige de keurige verrich tingen, het ordelrjk en snel verloop vaa het uitgebreide programma en de overgroot© belangstelling der mi litairen, van de hoogste tot de laag ste rangen, en Donderdagavond van een groot aantal Dames en Heeren uit de burgerij. Komt het uitvoerend Comité daar zeker een welgemeend woord van dank voor toe, niet min der dankbaar mag men zijn, die militairen der beide reservebata'jons, die bun. diverse gaven wol ter be schikking hebben willen stellen van hun medegemobiliseerden. 't Is natuurlijk niet doenlijk van een zoo volgeladen programma ieder nummer afzonderlijk te bespreken en moeten we ons dus bepalen tot een zeer kort relaas. Geven we de eer aan de dames, dan stemmen we zeker in met de woorden van dank en de bloemen hulde aan Mej. de Beurs gebracht voor haar beSang'iooze medewerking waarbij we dan in één ad-m noemen het Trio mandolinesiool ensemble onder leiding van den Heer Gn-goire, dat op zoo aangename, soms, zeer ten genoege der militairen, populaire wijze er den toon wist in te houden. In dit muzikaal verband noemen we de sober sympathieke duo voor viool en piaDO van de Luitenants Altena en Hejjer, waarbij de eerste ons blijken gaf hoe ver men het met liefde voor de kunst en studie als dilettant kan brengen en de laatste toonde een uitstekend pianist te zijn, met gevoeligen aans ag en die in de begeleiding van verschillende nummers toonde een juist begrip van accompagneeren te hebben. De Nederlandsche liederen door het Zangkoor van het Res. Bat. V klon ken zuiver en muzikaal en van artistieke opvatting. De steps en dansen van milicien Hoepelman, in zijn schilderachtig kleed van den Cow-boy, waren onverbeterlijk en verdieoden ten volle het geestdrif tig applaus. Het snelteekenen van den Heer Heineken, aangevuld door den oer-komiek met allerlei snaak- sche intermezzo's, was bewonderens- waard en werd met onverdeelde belangstelling gevolgd. De vrije oefeningen, het brugwerken en de gymnastische standen, getuigden van lenigheid, kracht, vlugheid en uithoudingsvermogen van de gym nastiekvereniging van miliciens, waarbij vooral het trampünspringen soms tot groote uitbundigheid ver lokte. Na de pauze was schermen de hoofdschotel en ofschoon we geen kans zouden zien met de scherpste sabel een pannekoek door te hakken of met de puntigste floret een doe delzak te doorpriemen, met aandacht hebben we toch het elkander met floret, sabel of geweer zien bestoken gevolgd. Voor ons leekenoog was de partij sabel-geweer zeker wel het interessants, ofschoon ook de partij geweer van de miliciens Ter- lien en Siemersma zeer spannend was, evenals de partij floret van Luitenant Altena en sergeant van Zuijlen, de partij sabel van sergeant de Boer en milicien Steenhuis en de kamp op degen tusschen de Luitenants Diephuis en Altena. Ieder op zijn beuit wist ta toucheeren, ai kreeg deze een houw, die een stoot, gene een prik meer dan een ander. Sergeant Kok had reuzen- succes met de „onafhankelijkheids- feesten te Lutjewinkel." Bijzonderlijk willen we memoreken Sergeant Brinkhof, diea we vroeger meermalen mochten booren en dien we hartelijk gelukwenschen met de groote vorderingen, die hij sinds di-n tijd duidelijk hoorbaar gemaakt heeft. Zonder ta willen b weeren, dat „De Koningsvrouwe" en „Het Smartiied van Paljus" zeer geluk kige keuze waren voor het gvluid en het stsmvermogen van dea Heer Brinkhof, toonde hij toch een zanger te zijn met groote hoedanigheden en zeer goede school. De Fransche reveille hebben we tot ons leed wezen niet gehoord. Toen kwam het evenement. Do militaire taptoe een groote nieuwig heid voor IJmuiden en die wel heeft ingeslagen Met de fantastische fak- keiverdchtmg werd met een drom van menschen naar het Willemsplein getrokken, Toen klonk, onder de bezielende leiding van den kapel meester, dien we ook den dirigeer- «taf met beleid hebben zien voeren over bet zangkoor van het bataljon, over het ruime pLin het stemmig mooie: „O Heer, der Heeren, Uwe boede, zij over ons in dezen nacht, Beveilig ons voor 's vijands woede", daarna het Wilhelmus, oude toon- zf-tiing. Een ooriogsstemmiogsbeeld, slechts een enkele maal rauw ver stoord door de kreet van een of ginder ongure. Uitwassen ziin er aitijd geweest en zullen er ook wei b.ijven. Voor de gemobiliseerden zijn 't een paar recht aardige avonden geweest. De waarn. auditeur-militair bij den Krijgsraad te 's-Gravenhage mr. B. vaa Rossera, heeft geSischt tegen G. v. d. Smilicien der vesting-ar- tdl rie,uit Velsen, wegens diefstal van een zinken piaat, afkomstig uit het fort, waar hij was gelegerd, 4 veken ge-mngenistraf, met aftrek van 23 dagen voorloopige hechtenis. Mr. A. G. G. Royaards, die bekl. verdedigde, meende, dat vrijsp aak zal moeten volgen, omdat de weder rechtelijke toeëtgeniiig niet zou ba- wezen zijn, doordat noch uit de in structie, noch uit de stukken is komen vast te staan, wie eigenaar van de bewuste plaat is. Over/geus refereerde pl. zich aan het mild requisitoir van den auditeur-militair. Den milicien dar pantserfort-artil lerie J. Z-, afkomstig uit Gen muiden, i3 ten laste gelegd, dat hij alhier van een stoomtreiier e6n oliejas en een partijtje visch heeft weggenomen. Hoe dat gekomen was, wist bij niet, hij had pijn irt d keei gehad en daarvoor een paar citroentjes genomen, daardoor was hij naar zijn zeggen „een beetje aangeslagen". Do waarn. auditeur-miJiair vroeg verooo< deeling tot 4 weken gevan genisstraf met aftrek van de voor loopige hechtenis van 10 Maart af. Mr. H. J. Rink wees op het goede gedrag van bekl., kon zich vereeni- gen met het requisitoir van den auditeur, doch drong aan of af'irek niet alleen van de voorloopige hech tenis, maar ook van het voorloopig arrest, doorgebracht bij den troep, zoodat bekl. nog hed- n in vrijheid gesteld zou kunnen worden. Personalia. Met ingang van 1 April is benoemd tot electricien- monteur bij de Rijks Electric teits- werken de heer A. Broeksuia, a.hier, onder toekenning van eervol omslag als electncien Bij geroemde weiken. VELSEROORD. Feestavond. Zaterdagavond had den de afd. IJmuiden en Vels-n van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel een feestavond belegd in de zaal Fiora alhier.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1