ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Kostelooze Inenting. No, 420. Zaterdag 7 April 1917 2e Jaargang. Broodkaarten. Regeerings Kalfsvleesch. Regeerings Eieren, Belastbare Opbrengst fefroleum. HINDERWET. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat de Ministerfvan Landbouw. Nijver heid en Handel heeft goedgevonden te bepalen 1 e. met ingang van 2 April zal iedere^broodkaart strekken tot het verkrijgen van brood gedurende 9 dagen instede van 7 dagen, niet tegenstaande op de kaart vermeid staat, dat zij slechts geldig is voor eene^bepaalda week; mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, waarvan de uit reiking thans aanstaande is, bepaald als volgt: die,.waarop vermeld: voor de9e week: van 2 tot en met 10 April; die, waarop vermeldvoor de 10e week: van 11 tot en met 19 April; die, waarop vermeld: voor de 11e weekvan 20 tot en met 28 April die, waarop vermeldvoor de 12e week: van 29 April tot enjjmet 7 Mei, enz. Met het oog op bovenstaande wordt de rantsoeneering op de broodkaarten als volgt veranderd: Op de broodkaart van de 10de week inplaats vaD 400 gram rijst, 500 gram rijst te verkrijgen. Op de broodkaart van dellde week is inplaats van 400 gram rijst, 1 Kg. rijst te verkrijgen. Op de broodkaart van de 12de week is 7» Kg. peulvruchten te ver krijgen, zoodat op de broodkaarten het volgende mag worden verstrekt: 9de week: 3 Kg. aardappelen, 7s rijst, 7s zachte zeep. lOdejweek: 3 Kg. aardappelen, 100 gram gort, 500 rijst, llde week: 3 Kg. aardappelen, 1 rijst, 100 gram havermout. 12de week: 3 Kg. aardappelen, 7ü rijst, 7s peulvruchten (bruine boonen of groene erwten). Wanneer de aanvoer voldoende is, zullen op deze kaart ook worden verstrekt nader bij bekendmaking aan te geven a hoeveelheden Bak en Braadvet. Velsen,^2 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THE MAAT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat een extra rant soen van 3 Kilogram Aardappelen mag verstrekt worden. Op elke broodkaart kan men dus 6 Kilogram aardappelen betrekken. Velsen, 3 April 1917. De 'Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat bij de slagers in deze gemeente voor het publiek verkrijgbaar is: Regeerings nuchter kalfsvleesch: tegen onderstaande prijzen; Lappen45 cent per pond. Fricandeau.... 50 Velsen, 4 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt ter dgemeene kennis, dat op vertoon van de enveloppe van den broodkaart, voor ieder ingezetene dezer gemeente 5 Regeeringseieren verkrijgbaar zijn, bij het Levensmiddelenbedrijf, te Velsen, tegen den prijs van 7 cent per stuk. Velsen, 4 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. te WIJKEROOG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Woensdag den 18 April a.s., des namiddags te 2 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe i/d Openb. School G te Wijkeroog aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de nam en en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding wordeii medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzender kinderen. Velsen, 3 April 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, II, ver LOREN van THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. der gebouwd© en ongebouwde Eigendommen. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat eene opgave van de uitkomsten der me ting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, gedurende der tig dagen, van den 3 April tot en met den 2 Mei aanstaande, ter ge meentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Velsen, 2 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt ter 'algemeene kennis, dat bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 29 Maart 19i7, het navolgende is bepaald.: Ie. Het is verboden, petroleum of gasolie te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daartoe vergunning is verleend. 2e. De voorwaarden, onder welke vergunning zal worden verleend, zullen nader worden vastgesteld. Velsen, 3 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de N. V. Hollandsche Plaatwellerij en Pijpenfabriek voorheen J. D. B. Olie en GonnermaDn te Velsen om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie C No. 576, hare fabriek te mogen uitbreiden door bijplaatsing en verplaatsing van verschillende machinerieën door hen is toegestaan. Velsen, 30 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WYNOLDY DANIËLS. IJMUIDEN. De ongebreidelde duikbootoorlog. Zaterdagnacht werden alhier 13 overlevenden aangebracht van het Nederlandsche Tankstoomschip Hestia, welk stoomschip door een Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht. Bij de beschieting van het schip is ook een scheepsboot, waarin 14 menschen hadden plaats genomen, getroffen, waardoor 13 der inzitten den werden gedood, n.l. 6 Hollan ders en 7 Chineezen. De veertiende, een Chinees, werd door de tweede boot opgenomen. Schipbreukelingen. Zondagnacht kwamen hier met den stoomtrawler Margaretha24schipbreukelingenaan, teweten 7 Hollanders, 4 Zweden, 2 Fmnen en jll Noren, zijnde de geheele equipage van het Noorsche stoomschip Feistein.dat vermoedelijk door mijnontploffingeu gezonken is. Het schip was van Philadelphia naar Rotterdam met graan beladen voor de Relief-Company. Boven de prijs. Een IJmui- densche kruidenier heeft suiker verkocht a f 0 42 per Vs K. G. of schoon de maximum prijs voor dit quantum f 0 28 bedraagt. De beklaagde zeide, dat deze suiker verkregen wasi door de be kende suikerkubusjesj te malen en dus niet gelijk te stallen is met suiker. De controleur van het Levens middelenbureau te Velsen zeide dat de bewering van den bteklaagde niet opgaaf, omdat de gemalen kubus suiker geen poedersuiker is maar wel degelijk als gewone suiker is aan te merken. De officier van Justitie vorderde f60 boete subs. 60 dagen hechtenis. Drijvend Motel. Men seinde ons deze week dat de Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam voor nemens is haar nieuwe stoomschip Jan Pieterszoon Coen in te richten tot een drijvend hotel, om het in de maanden Juli en Augustus in het Noordzeekanaal tusschen Vel sen en IJmuiden te stationneeren. Wij lezen hierover in De Tele graaf Er bestaan bij de directie dei- Mij. „Nederland" piann-n, om een barer schepen gedurende zijn ge dwongen rust, productief te maken. Bet voornemen bestaat namelijk om het s.s. „Jan Pieterszoon Coen" gedurende de maanden Juli en Augustus in het Noordzeekanaal tusscheD Velsen en IJmuiden aan den Noordelijken oever te meren. In die maanden wil men het schip als hotel exploiteeren en de pen- sionprijzen doen overeenkomen met die van de eerste klasse hadhotels te Zandvoort. Blijkens ingewonnen informaties bij de directie der „Nederland" wordt inderdaad iets in die richting overwogen. Binnenkort zijn nadere bijzonderheden te wachten, indien ten minste mocht blijken, dat er voldoende aanleiding bestaat, om aan het reeds door enkelen kenbaar gemaakt verlangen tegemoet te komen. Een schitterend idee! Ligt daarin tevens niet een vingerwijzing, hoe we hier eenigszins tegemoet kun nen komen aan den heerschenden woning- en hotelnood. Alle opgelegde schepen in hotels herschapen. Een prijvende wijk be noorden en bewesten Amsterdam, met pension „Gelria", „Rembrandt", „Grotius" en „Vondel", met volks logementen als „Professor Buys", „Betsy Anna" en „IJsbreker II". Zou onze toekomst dan toch niet in, maar óp 't water liggen? In elk geval lijkt 't ons een echt Amerikaansch en practisch idee, voor verwezelijking vatbaar. Dat 't hotel spoedig naar Velsen moge opstoomen. VELSERQORD. Bazaar. Dinsdag en Woensdag is in de lokalen der Cbr. Nat. School de Bazaar ten bate dezer school gehouden. Dinsdagmiddag te 2 uur had de opening plaats. De voorzit ter der Schoolvereeniging, de heer J. Brederveld, heette de aanwezi gen welkom en herinnerde er aan, dat reeds lang geleden het besluit om een bazaar te houden, was ge nomen. Echter durfde men het niet aan, omdat nu hier, dan daar een bazaar georganiseerd was. Toen nu het vorig jaar besloten werd de school met drie lokalen uit breiden, besloten eenige dames toch door te zetten. En aan hun initiatief is het te danken, dat de bazaar tot stand is gekomen. De voorzitter dankte hen daar voor en hoopte dat de arbeid, er aan besteed, de gewenschte vruch ten zou afwerpen. De aanwezigen gingen daarop de lokalen rond en al dadelijk hadden de dames druk werk met verkoopen. Vele dingen lokten daartoe uit. Ook waren er de noodige attracties en was er een lokaal, waar men thee kon gebruiken. Woensdagmiddag!! heeft de heer Brederveld voor een belangstellend gehoor een voordracht in verzen gehouden over „IJmuiden en Vel- seroord en de Mobilisatie, 31 Juli 19144 April 1917, ter gedachtenis". De verdeeling van het gedicht was als volgt: Aan 't Strand. Mobilisatio. Eerste indruk en uitwerking-. 't Opleggen der vloot. Eerste hongeroptoeht. Steun-comité's. Baron van Tuyll en W. C Reintjes naar den Minister. Rook Zwemmer vaart op Engeland, 't Uitvaren der vloot. Geld verdienen. Mijn-ongelukken op zee. Met een auto voor 't kantoor. Spelen met bankpapier. Oorlogs-winstbelasting en staking. 'orlogs-winstbelasting zonder waardeering. Water uit Betklekenis Bornput. Een vingerwijsing van Boven. In het gedicht worden achtereen volgens geschetst: den middag van 31 Juli te IJmuiden aan het strand, als velen zich daar vermaken en genieten van de vacantie. Dan op eens komt de mare: mobilisatie van ons leger en de ontsteltenis over deze tijding. Dan de paniek onder de bevolking het bestormen der spaarbanken, het inslaan van levensmiddelen. België wordt zwaar getroffen, in ons land herleeft men. De visschers- vloot te IJmuiden komt naar huis door het mijnengevaar. Nood ont staat onder het volk; op initiatief van de Koningin wordt het Kon Nat. Steuncomité opgericht. Ook hier wordt een comité opgericht en daaraan lulde gebracht. Ieder lid werd achtereenvolgens genoemd. Zoo ook van het sub-comité te Velseroord en van dat te IJmuiden. Herinnerd werd aan wat men op Duin- en Kruidberg deed, ook voor de te IJmuiden aangebrachte ge wonden, voorts aav het verscheiden van den heer Wüste, echter nam mevrouw Wüste ijverig deel aan het werk. De heeren baron Van Tuyll en Reyntjes gingen op audiëntie bij den minister. Gevolg dat er hier gearbeid kon worden aan de wegen. De IJmuider vloot lag nog stil, echter bleef er één schipper varen. Diens voorbeeld lokte ook anderen uit, met het gevolg, dat de vloot weer varen ging. Toen ontstond er welvaart. De strubbeling in het sub-comité te Velseroord werd ook genoemd en daarbij bet streven der beeren Harmse en W. L. Kuiper. De welvaart te IJmuiden doet velen in brooddronkenheid leven. Vele gezinnen worden smartelijk getroffen door het uitblijven van vele schepen. Later moest de vloot weer stil liggen, nu door het duikbootenge vaar, vervolgens door de staking, doordat men wekerde oorlogswinst- belasting te betalen. Geschetst werd ook de godsdienst zin, eerst groot, later weer minder. In het slot werd de wensch uit gesproken, dat men op God zou vertrouwen en het van Hem al.een verwachten. Ook dezen dag jwas het bezoek druk. Des avonds beeft de heer Brederveld zijn voordracht nogmaals gehouden en daarna zijn de nog aanwezige goederen verkocht ge worden, waarbij het gezpilig toe ging en goede prijzen besteed werden. Daarop werd de Avondzang ge zongen en nam de heer Brederveld het woord om de dames- en heeren helpsters en helpers te dar ken, waarna met geb-d geëindigd werd. De netto opbr engst van den bazaar bedraagt o.g. f 65Ö. VELSEN. Lichtverordening. De Haarlem- sche kantonrechter veroordeelde G, J. K. alhier wegens overtredmg der verordening op de lichtbesparing tot f 4 boete of 4 dagen. Collecte. De April-collecte voor de Cbr. Schop! in de Ned. Herv. Kerk heeft f i9.25 opgebracht. Tevens verantwoordde Ds Eggink Zondag een ontvangen gift van f 7.50 voor de Zending. Distributienet. De Haariemsche rechtbank veroordeelde P. Sch., timmerman alhier, wegens overtre ding der distributiewet, tot f5 boete of 5 dagen. Personalia. - Onze vroegere plaats genoot W. C. de Lnfde, reserve sergeant bij het depót 11e Regiment Vesting-artillerie te Amsterdam is na gehouden examen bevorderd tot vaandrig.; Brandstoffen. Tot lid der plaat selijke commissie voor de distributie van brandstellen, is nit een voor dracht, ingediend door de 3 orga nisaties van fabueksarbeiders (mo derne, R. Kath. en Chr.) door den burgemeester beDoemdD. Scher mer, lid der Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders, Afd. Velsen. Gezondheidscommissie. In de laatste vergadering van de Gezond heidscommissie werden enkele klach ten behandeld over voor de gezond heid schadelijke toestanden o. a. op nieuw over den onhoudbaren toestand aan den Ouden Schulpweg te Wijkeroog, waar een ware mod derpoel is ontstaan door het o ver kopen van putten. De Commissie besloot het ledigen dier putten te bevorderen, maar tevens om hier van kennis te geven aan het Ge meentebestuur en daarbij nogmaals te wijzen op de noodzakelijkheid van het aanhggt-n van een gemeen teriool in die buurt, het eenige middel om in dien treurigen toestand afdoende verbetering te brengen. Onder de ingekomen klachten was er een, die niet was onderteekend, hetgeen bij het onderzoek zulke grnote bezwaren opleverde, dat de Commissie tot het besluit moest k< men om voortaan op dergelijke ongeteekende klachten g< en acht meer te slaan. De vrees der klagers, dat zij door hun klacht in moeie- lijkheden zullen komen, is in den regel ongegrond, daar hij het nemen van maatregelen door de Commissie de grootst mogelijke kieschheid wordt in acht genomen. Voorts werd van gedachten ge wisseld over een mogelijkebestriiding der Roodvonk, van welke ziekte in de laatste maanden meerdere gevallen te IJmuiden zijn voorge komen, vermoedelijk afkomstig van Amsterdam, waar Roodvonk reeds gedurende geruimen tijd een meer dan gewoon aantal personen heeft aangetast. De bestrijding van deze ziekte levert vele bezwaren op, vooral, omdat een aantal lichte gevallen niet onder geneeskundige behande ling komen en daardoor de smet stof, die ook aan kleederen en voor werpen langen tijd kan blijven kleven, gemakkelijk kan worden verspreid. Daarenboven kunnen deze

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1