ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 421. Woensdag 11 April 1917. 2e Jaargang, Adminislrafiebureau en Drukkerij JAC. SINJF.WEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aaD het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden medpdeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is nltslnltend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMÜIDEN, Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIM I)muiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C» ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij H. v. Til burg, Wifiehrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood las o L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao incurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, nie£ aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van J. Visser Bzn. te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 803, gelegen aan de Parallelstraat, eene taanderij te mo gen oprichten, waarin zal worden geplaatst een electromotor van 2 P.K. door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, 5 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIÊLS. KRONIEK. Van belangstellende zijde heeft men gevraagd of wij op sommige zaken eens de aandacht wilden ves tigen. Wij doen dit gaarne en dan ken voor het medeleven met ons blad. Allereerst vestigt men onze aan dacht op het overzetveer bij de Visschersbaven. Vaak gebeurt het dat met de roeiboot tweemaal zoo veel personen worden overgezet,- als er plaatsen zij n. Dit mag n atu urlij k niet. Daar zijn voorschriften, waar aan men zich houden moet. Zelf hebben wij ook wel eens opgemerkt, dat de bootjes zoo vol waren. Wij weten wel, dat men, als men aan komt loopen en 't bootje op punt van afvaren staat, ,nog graag mede- wil. Maar als er ook esn ongeluk gebeurt, is 't te laat. Daarom is 't beter dat bijtijds maatregelen wor den genomen. Vervolgens wijst onze lezer op het verbranden van oude vischman- den en ander vuil op het emplace ment der Holl. Spoor alhier. Waar voortdurend vele menschen moeten wachten voor den spooroverweg naast het station, wat toch al zéér onaangenaam is, wordt hun dit wachten nog meer vergald door den ondragelijken stank en den rook van dit verbrande afval. Daar moet zoo spoedig mogelijk een eind aan komen en als de Ge zondheidscommissie er zich mede bemoeit, zal dit zeker ook gebeuren. Ten derde wordt de vraag gesteld waarom hier nog geen Centrale keu ken geopend is. Op vele andere plaatsen is dit alreeds geschied, zoo ook te Beverwijk. Wij meenen dat B. en W. aan deze zaak hun aandacht wjjden. Wel is spoed daarbij gewenscht, maar gemakkelijk is het hier niet. Onze gemeente bestaat uit zooveel deelen. En alleen voor IJmuiden zulk een keuken oplichten, gaat toch niet, want Velseroord en Wijkeroog hebben ook hoofdzakelijk een arbei dersbevolking. Natuurlijk komt IJmuiden er 't eerst voor in aanmerking en van Velseroord zou men wellicht daar de spijzön kunnen gaan halen. Voor de menschen op Wijkeroog is dit echter niet doenlijk. Wij hopeD wel dat de zaak tot stand komt en dat het gemeentebestuur een bevredigen de oplossing weet te vinden. Tenslotte vroeg men ons of de Burgemeester nog geen bestemming had gegeven aan de gift van f 10.000, geschonken door de Duitsche Marine. En daarbij werd gevraagd of het niet billijk zou wezen dat het Roode Kruis te IJmuiden er een deel van ontving. Zeker zou dit billijk zijn geweest en wij hadden het 't bestuur dan ook van harte gegund. Men heefr echter in ons blad van Zaterdag kunnen lezen, dat de Burgemeester aan bet geschonken geld een bestem ming heeft gegeven. En zeker eene, die ieder bevredigen zal. Als er eene inrichting in' onze gemeente gemist wordt, is het een goed zie kenhuis. Kleinere plaatsen, als b.v. Purmerend, kunnen bogen op twee degelij ke inrichtingenonze gemeente met 25000 inwoners is er nog steeds van verstoken. En dat, waar hier zoo dikwijls ge wonden uit zee aankomen. De vorige week meerdere keeren. Maar niet alleen daarvoor, ook voor de eigen ingezetenen is de stichting urgent. Nu wij over deze zaak schrijven, komt de volgende gedachte bij ons op. Wij wachten nog altijd op het monument, dat die ingezetenen, welke veel oorlogswinst hebben ge maakt, ter herinnering aan dezen grooten en moeilijken tijd, die hun echter veel geld in den schoot wierp, zouden oprichten. Voor een ontspan- ningslokaal voor de opvarenden der visschersvloot, waarvoor bet Drank- weer-Comité steun vroeg, heeft men blijkbaar niets gevoeld. Althans kwam slechts één toezegging van steun toe. Welnu, als men eens door belang rijke bijdragen te sehenkeD, de stichting van een ziekenhuis moge lijk maakte. Voor schooner doel zou men zijn geld niet kunnen géven. Raadsoverzicht. Vergadering van Dinsdag 3 April 1917. Een zitting van bijkans vier uur, waarin heel wat woorden gespro ken zijn. Wat wij wel verwacht hadden, is geschied. Er was alreeds een adres inge komen over de slechte regeling bij de uitreiking der broodkaarten op j.l. Zaterdag. Die regeling heeft honderden menschen in onze gemeente een zeer onaangenamen dag bezorgd. Overal waren de klachten algemeen te IJmuiden, Velseroord en Sant poort, zooals men in ons blad heeft kunnen zien. Wij zullen er niet over uitwijden, doch hopen dat men op 't aanbod van den IJmuider Bestuurdersbond, om bij de uitreiking hulp te verleenen, zal ingaan. Wat zeker zal geschieden, want de voorzitter toonde zich dank baar over dit schrijven. En wellicht dat meetdere organisaties het goede voorbeeld volgen. Het is eigenaardig, dat sommige zaken bij ons gemeentebestuur jang in voorbereiding zijn, alvorens de raad daarover te beslissen krijgt, terwijl andere zaken soms met grooten spoed worden afgedaaD. Vooral valt dit op, als het voorstellen aangaande het bedrjjf Openbare Werken betreft. De heer Netscher heefü er al meermalen over gemop perd, dat het college van B. en W. beslissingen had genomen of bedra gen uitgegeven, waarvoor nog de goedkeuring van den raad gevraagd moest worden. Dat was den raad stellen voor een fait accompli, zeide de hèer van Tuyll dan terecht. Thans hadden wij ook W6er zoo'n geval. Laar wordt ons op eens voorgelegd een reorganisatie van het bedrijf Openbare Werken. Voorgesteld wordt eenige nieuwe bedrijven in te stellenn.l. die van de Reinigings en Ontsmettingsdienst en een Dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Zulk een belangrijke zaak wordt ons even voor de raadsvergadering voorgezet. Wij hebben er in ons blad niet eens melding van kunnen maken. De raad was er dan ook niet erg over te spreken. Sommige leden meenden dat de zaak zoo zou blijven als ze was, behalve dat er dan inplaats van oprichters directeuren aan 't hoofd van de bedrijven zouden staan. Maar dit was toch niet het geval. Wat vroeger één was, wordt thans in drieën gesplitst. En wij kunnen best onderschrijven wat de heer Landeweerd zeide, n.l. dat men met deze veranderingen nog wel wat had kunnen wachten, vooral waar de Directeur van Openbare Werken hier pas is. Hoe wij ook over den heer Hart- rnans en de redenen, die tot zijn ontslag noopten, mogen denken, dit moet ons toch van het hart, dat deze er geheel alleen voor gestaan heeft. Voor alle bedrijven. En altijd is zijn werkkracht geroemd geworden. Nu gelooven wij ook wel dat de Directeur van Openbare Werken werk genoeg heeft met het uitbrei dingsplan enz., zooals de heer Lan deweerd ook zeide, maar toch hadden wij wel willen zien of de nieuwe Directeur ook onder alles zijn schou ders had kunnen zetten. Nu wordt hem dadelijk veel uit handen ge nomen. Een aangenaam debat was het dsn ook niet. De heer van Tuyll vreesde weer voor rangen en posten-jagerij, de heer Sluiters was niets te spreken over het protegeeren van een op zichter. Die dan ook den titel van Hoofdopzichter niet kreeg, 't Was goed dat de heer Netscher zijn medeleden opmerkzaam maakte dat de discussies te persoonlijk werden en er daarom een eind aanmaakte. De voorstellen werden aangenomen en dus zjjn de bedrijven nu gesplitst geworden. Den nieuwbenoemden Directeur van .den Reinigingsdienst werd hulde gebracht door den heer Schilling, dus niet iemand van zijn richting. Daarom, van deze onver dachte zijde is ze zeker verdiend. Zoöals wij verwacht hadden be sloot de raad bijkans eenparig op de stem van den heer Netscher na om Gedeputeerde Staten te berichten, dat de onbewoonbaar verklaring van de 94 daartoe door de Gezondheidscommissie voorge dragen woningen te Velseroom, toch tot geen practisch resultaat kan leiden, met het oog op den woningnood. De heer Netscher, tevens lid der Gezondheidscommissie verdedigde het standpunt dezer Commissie. Daar is zeker veel voor te zeggen en sommige leden -bv, de heer Schilling deden dit uit komen. Maar toch durfden zij bet thans niet aan. En wij kunnen hel begrijpen. Want ook wij gelooven dat de eigenaais toch nog wel ge dwongen kunnen woidèn wat aan de woningen te doen. De raad nam het voorstel van den heer Vooren om een commissie te benoemen, welke een ontwerp verordening, regelende den nacht arbeid in bakkerijen, moet maken, aan. Daarmede heeft de heer Yooren zeker de belangen van alle bakkersin onze gemeente gediend. Want men heeft nu nog wat den tijd alvorens de zaak geregeld is, terwijl de heer Voo ren heeft voorgesteld in het ontwerp bepalingen op te nemen omtrent verbod van invoer en vervoer van versch brood vóór een bepaald uur. Over de verstrekking van levens middelen, prijzen daarvan enz. weer veel gepraat. Zonder veel ge volg natuurlijk, want er is van dit' een tekort en aan dat weer gebrek. De raad besloot, ondanks de dreiging van Minister Posthuma, den prijs der rijst te verlagen, en op 10 cent te brengen. Echter met de bepaling, dat het zal ingaaD, wanneer de omstandigheden daartoe noodzaken. Bij de rondvraag een discussie over de misère met de gasbesparing En het antwoord van deD Wethou der was zeker niet bemoedigend, n.l. dat er nog meer bezuinigd moet worden. Haarlem en VelseD staaD, wat gasverbruik betreft, in ons land bovenaan. En als wij niet minderen zullen krassere maatregelen geno men moeten worden. Dus overwe gen B. en W. ook krasse maat regelen. Dat men 't zich voor gezegd boude Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. het Chr. Gemengd koor „OraetLa- bora" aldaar, heeft de Zangvereeni- ging, „Looft den Heer" alhier, direc teur d# heer P. de Nobel te Haar lem, in haar afdeeling waarin 13 koren meestreden, een derden prijs (vèrguld zilveren medaille en f 15) behaald. Waar het koor voor 't eerst aan een wedstrijd deelnam, een eervolle prestatie. Door den algemeennn Nederl. Zeemansbond en de Zeemansver- eeniging „Volharding" alhier, is aan den Minister van Landbouw verzocht te IJmuiden een distributie kantoor op te richten uitsluitend ten dienste der opvarenden van de trawlers. Zij hebben de toezegging tot een krachtige medewerking ge kregen van den voorzitter van het gemeentelijk levensmiddel* nbedrijf. Le reeders hebben verklaard alle kosten voor de inrichtirg en het. onderhoud van een dergelijk kan toor te zullen betalen. VELSEN. Daarop besloot men de zaak cdope- ratief aan te pakken. Na veel moei lijkheden overwonnen, te hebben is het gelukt grond te vei krijgen en is thans 8 bunder gehuurd. Daarop zullen aardappelen geteeld worden. Men hoopt dan tegen den winter in staat te zijn aan de medewer kenden een voldoende boeveelheid aardappelen voor ieder te verschaffen waarvan de pr|js dan zal komen op o.g. f3.per H.L. Het is een goede zaak, die we van harte toejuichen en waarvan we hopen dat ze de gewenschte uitkomsten zal geven. Waarschijnlijk is Tromp van een plank gevallen, de juiste oorzaak is echter niet bekend. Tromp laat een weduwe, doch geen kinderen achter. IJMUIDER COURANT Reddingsboothuisje. Het aan de noordzijde van de Buitenhaven nabij den kolensteiger staande red dingboothuisje zal naar de St. Ed. meldt, in verband met de daar plaatsvindende afgravingen worden afgebroken. In meer oostelijke rich ting niet ver van de Nieuwe Sluis zal echter een nieuw huisje voor de berging der boot, worden opge trokken. Bekroond. Bij den zangwedstrijd voor Christelijke gemengde en man- menkoren, Tweede Paasebdag te Amsterdam gehouden ter gelegen heid van het 10-jaring bestaan van f Levensmiddelenvooreiening. Aardappelen zelen. De Minister van Landbouw heeft er op aange drongen dat zooveel mogelijk land bebouwd zal worden en meest met aardappelen. Dat hebben de werk lieden aan de Papierfabriek alhier begrepen. Eükele personen hebben het initiatief genomen om te trach ten den benoodigden grond te ver krijgen. Daarvoor was de medewer king der arbeiders noodig. De animo bleek echter groot genoeg, niet minder dan 400 personen gaven zich op. DoodgevallenZaterdag was aan de papierfabriek de 47-jarige schilder Trofnp op het 10 Meter hooge dak van het vergroot wor dende ketelhuis bezig met het inleg gen van ruiten, toen bjj daar van afviel, met het gevolg dat hij öp de plaats dood bleef. Coöp. Woningbouw Vereeniging. De Regeering heeft besloten de Al- gem. Coöperatieve Arbeiders Wo- ningbouw-Vereeriiging in de gemeen te Velsen, gevestigd alhier, toe te laten als vereenig ng uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Verlangen naar de lente. Nooit is er in 't voorjaar met zooveel ver langen naar wat milder weer uitge zien als dit jaar. Er ziinte Wijker oog huisgezinnen, waar smds vele dagen geen brandstof meer is en

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1