De Gunsteling. De verdeeling der broodkaarten op Zaterdag 31 Maart op het Willemsplein. 1 waar do kleine kinderen, die zich door s-pelen nng niet verwa rm n kunneD, zooveel mogelijk in het bed gehouden worden. En de nat urn werkt heel niet mee, het blijft maar koud. VELSEROORD. Coöperatie. De Arb. Coöperatie De Dageraad te Amsterdam, welke kort geleden te lJmuiden een win kel opende, zal waarschijnlijk ook hier een filiaal verkrijgen. Wil vernemen teveDS dat men onder handelt over den aankoop eener bakkerij alhier. SANTPOORT. Ook al door de gevolgen van den oorlog. Veie onz<-r huisdieren wor den ook al het slachtoffer van den oorlog. Er zijn hier burgers, die hun hond, nu ze geen voldoend voedsel er voor kunnen bekomen, laten doodschieten. Een ovkvapping. De boomen laDgs den Rijksstraatweg tusschen Santpoort en Vt-lsen krijgen een reuz^ nopknapping. Een groote hoe veelheid takken én overtollige boom- ar men worden naar beneden gehaald. Deze snoeipartij is goed voor het geboomte en geeft den indruk van degelijk onderhoud. VIShCHERIJ. Gedurende de maand Maart 1917 kwamen te lJmuiden binnen 214 stoomtreilers met f 1 243 581 besomming, tegen 861 stoomtreilers met f 1.496 327 in Maart 1916. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen binnen 340 stoom treilers met f 1.899 520 besomming tegen 963 stoomtreilers met f 3.263.085 besomming in de eerste drie maanden van het vorig jaar. In Maart 1917 kwamen 813 zeil- treilers aan de markt, die f 382 311 besomden, tegen 1046 zeiltreilers met slechts i 120.630 besomming in Maart 1916. In tut eerste kwar taal van dxt jaar kwamen 2085 zeiltreilers binnen met f 746.055 aan besomming tegen 1958 zeil treilers, die f 272.251 besomden of ongeveer 5 ton gouds minder in gelijk tijdvak van het vorig ja«r. In Maart van dit jaar kwamen 29 stoom beu gers aan de markt met f 131.137 besomming, tegen in Maart van het voriv jaar 51 stoombeugers met 1 117.549 besomming. Van 1 Jan. tot 21 Maart 1917 kwam n 133 stoombeugers binnen, die f 752.708 besomden, en in gelijk tijdvak van 1916 135 stoombeugers met f 315,931 besomming. Zeilb»u- gers kwamen er in Maart 1917 slechts 2 binnen, met f 11.585 be somming tegen 31 zeilbeugers met f 39.105 besommma in Maart 1916 Kr UILLl- TON. Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (82) Dat... dat je zoo slecht ge speeld hebt"... O, als het niet anders geweest was Toen ik van Helene en mijn va der afscheid nam liep het tegen middernacht. Ik ijlde naar de woning van mijn vriend, doch de ramen waren donker en op mijn geroep ant woordde niemand. Op de tafel in mijn kamer vond ik een geopend briefje liggen dat zijn handschrifi droeg. Ik las: „Het oogenblik dei beslissing is gekomen. Het zou schandelijk zijn als ik langer de han den in de schoot hield of de zieke speelde. Wees ervan verzekerd, dat ik zal handelen." Handelen wilden zij beiden... En ik? HOOFDSTUK XVIII. Dat ik dun nacht niet. veel sliep is te begrijpen. Ik overlegde voortdurendnergens eenstraaltje hoop Het zou waan zinnig zijn, te denken, dat mijn naam bij hetgeeri, dat nu voorbereid werd, met genoemd zou worden. O, een voorwendsel, om zich van mij te ontdoen, zou en gouverneur zeker niet ontbrek n, h-m, die met onbeperkte vol nacnt hi-rheen ge zonden was Hij behoefde slechts mijn werk van de laatste zes wekr n In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen 28 zeilbeugers binnen met f 101.647 besomming, tegen 50 zeilbeugers, die f 72.491 besom den in gelijk tijdvak van het vorig jaar. De opbrengst van alle in de maand Maart 1917 aangevoerde visch is f 1 786 341 tegen f 1.802.104 in Maart 1916, terwijl de totaai- opbrengst in de eerste drie maanden van 1917 f 3.557 744 is tegen f 3 988.302 in gelijk tijdvak van het vorig jaar. In de opbrengst der Cons gnaiiezendingen waren de ver meerderingen zoowel over Maart als over het geheele kwartaal onge veer f 10.000. De logger Sri Ranau, M. A. 174, van de Naanlooze Vennoot schap met gelijken naam, directeur de heer C. J. Stal te Maassluis, is gekocht door den heer L. S. J. Reijgersberg te lJmuiden en door de sleepboot Lauwerzee, M.A. 139, van Maassluis naar lJmuiden over gebracht. Botertje op nee. Door verschil lende visschersvaartuigen worden groote en kleine partijen boter aan gebracht en aan de strandvonderij afgedragen. Vermoedelijk zijn deze kisten boter herkomstig van de stoomschepen Lisbeth en Amstel- stroom, die tot zinken zijn gebracht. Een reddingsvlot opgevischt. De stoorübeuger Maria Josepba VL. 3 heeft op 56°40' Noord en 5°20' Oost een ongemerkt, rood geverfd; vier kant reddingvlot opgevischt en bij aankomst alhier aan de de strand vonderij afgedragen. Trawlfoggars. Sedert de vorige opgave kwamen van deT.lmuidertrawlloggers binnen YM. 203 met f 954 296 - 524 292 -1381 291 1378 115 - 780 76 - 270 210 - 682 225 -1138 242 AQ -1166 DO 305 - ttöO - 364 306 - 520 338 - 721 252 - 494 303 - 730 87 1110 223 601 248 -- - 773 284 - 806 76 - 685 - 282 - 998 250 - 380 277 - 805 211 - 723 besomming. AangekocMe schepen. De stoom- door te zien, om me met de op merking: „onbruikbaar" teortslaan: Maar was ik geheel weerloos? Was er geen wapen, dat ik ter verdedi ging tegen hem kon ophefien? Ik dacht aan de geheimzinnige equipage, waarnaast ik hem verrast had. Evenals dien nacht, dat ik hem voor zijn huis had aangetroff-n. was het mij door zijn argwanende en angstige woorden opgevallen, hoe onaangenaam hem onze ont moeting was. Als ik eens trachtte hem op zijn nachtelijke wandelingen te volgen, en probeerde uit te vor- schen welk geheim daarachter zat Foei," sprak ik het volgend oogenblik tot mezelf, hoe ver heeft de angst je re»ds gedemoraliseerd". Je wilt je tot spion vernederen, wilt 's nachts op de loer liggen als een wild dierI Foei, schaam je!" Ik besloot deze gedachte voor altijd te verbannen. Het was den volgenden dag elf uur, en ik zat op kantoor te droo men over de dingen, die dreigden te komen, toen de deur openging en de gouverneur binnentrad. Ik schrikte toen ik hem aankeek. Hij was doodsbleek. Zijne oogeh waren met bloed doorloopen en op zijn slapen waren de aderen dik opgezwollen, alsof hij heel boos was Maarhij glimlachte. Mijnheer Bunger," ik verzoek U in mijn privé-kantoor te komen," Verder kwam hij niet, bij scheen van woede te zullen stikken. Heel goed," mijnheer de gou verneur. Nu zal hij je geen sigaar aanbieden," was mijn ee'ste ge dachte, toen ik naast zijn schrijf bureau stond. Mynheer Bunger", begon hij, trawler Johanna, IJM. 14, van de heeren Rademaker Gorter te lJmuiden, is gekocht door den heer J. van der Pijl c.s. te lJmuiden. De stoommachine is uit het schip gehaald en vervangen door een motor. Het schip zal nu het bedrijf als motortrawler uitoefenen met den naam M°agdalena Cornelia, IJM. 14. Ingezonden. Ruiten verantwoordelijkheid van de Redactie Zij die Zaterdag getuige^ waren van de tooneeltjes die zich afspeel den bij het inruilen der broodkaarten op het Willemsplein te lJmuiden, of die zelf het twijfelachtig genoegen smaakten, uren in den regen te mogen staan wachtenvoor ze hunne .kaarten daar konden inruilen, zullen zonder twijfel bij zich zelve gedacht hebben: kan dat nu niet anders? We zullen niet beschrijven de meer dan ergerlijke tooneeltjes die zich daar afspeelden van worstelende meisjes en vrouwen, met groffe, onbeschofte kerels die ieder voor zich een plaatsje vooraan wilden veroveren om toch maar gauw ge holpen te kunnen worden. Wij zul len niet trachten te schetsen de ge waarwordingen van het broodkaar ten ruilende publiek, noch de geuite klachten weergeven van hen die mmder krachtig, minder ruw, tel kens weer naar achter werden ge drongen, trotsch dat ze hadden gezorgd vroegtijdig aanwezig te zijn en doornat van den regen thuis kwamen. We willen slechts constateer en dat het IJmuidenscbe publiek het zich zelve zeer moeilijk maakt en protesteeren dat bij de verwisseling oer broodkaarten geen andere rege ling is getroffen. Het had zeer goed anders ge kund Deze toestand was te verwachten, is voorzien en de aandacht vaD den voorzitter van de levensmiddelen commissie is er geruimen tijd van te voren, speciaal op gevestigd En bovendien was alle mogelijke hu'p aai geboden, zoowel admini stratieve hulp, als de beschikking over een lokaliteit. By na twee weken voor de ver wisseling der broodkaarten zou plaats vinden, hadden ondergetee kende en de heer Van Rooij van de IJm. B. B een onderhoud met den heer'Handgraaf, voorzttier van het Gemeentelijk levensmiddelen bureau. In den loop van dat onder houd deelde de heer Hangraaff mede dat ten aanzien van de broodkaar- teuverwisseling, andere maatregelen zouden word-n genomen, daar het op de tafel starend," Ik heb een paar vragen tpt u te richten, die voor mij, en niet minder voor u van veel gewicht zijn." Ik boog. Zooals u weet, heb ik van uw intiemen omgang met een zek'ren dokter Kamp gehoord. Ik heb dat toegelaten, hoewel het niet mijn gewoonte is toe te staan dat jonge ambtenaren zich met op politiek gebied beruchte individuen ophou den. Ik heb dat gi-daan omdat ik u .voor een doelbewust jongm-nsch hield, die z'ch voor zijn dienst nut tig wil maken. Ik heb meermalen gemerkt, dat ik me in u vergist had. Toch wil ik een beslist oordeel over uw karakter tot later uitstellen Uw optreden heeft mij eenigszins' achterdochtig gemaakt, en ik wil U met verhelen, dat ik dergelijke lieden niet in mijn dienst pleeg te dulden. Het gaat er dus om de v^dachte positie te veranderen, en vraag u daarom, mij te zeggen, wat U van dr. Kamp door uw omgang met hem hebt gehoord. Ik begrijp uw vraag niet ge heel... mijnheer de gouverneur. Ik zou echter voor alius gaarne eenigen bedenktijd hebben." Om u een beetje op weg' te hUpen, mijnheer Bunger", ging hij voort, en zijn glimlach veranderde in een valsch g'ijnzen. „zal ik u zeggen, dat ik bij inzage van uw werk heb gemerkt, dat U zeer nonchalant is geweest, en dat het mij een smartelijke gewaarwording bezorgde een zoo veel belovenden jongen man van zoo veelzijdige beschaving op de kantoorkruk te laten zitten. Ik voelde hoe door dit sarcasm», het koude zweet me uitbrak. was voorgekomen (zoqals o.a. bij onderget. het geval) dat in de eene enveloppe te weinig, en in de andere te veel broodkaarten waren gedaan. Waar de fout zat was niet te ontdekken.' Die nu te weinig had ontvangen reclameerde natuurlijk, die te veel had ontvangen hield z'n mond en gebruikte ze. Om hiervan herhaling te voor komen, zouden de kaarten niet aan de bakkers worden afgegeven en evenmin over de post worden toe gezonden, doch moesten de inge zetenen ze zelve in ontvangst gaan nemen. Onmiddellijk bij ontvangst moest de inhoud der enveloppe nagezien worden, daar na het ver laten van de lokaliteit waarin ze werden afgegeven, van reclames geen nota meer zou worden genomen. Op zich zelf is daar van het stand punt der levensmiddelencommissie niet veel tegen aan te voeren, mits slechts gezorgd wordt, dat ten eerste, het beoogde doel wordt be reikt en ten tweede, maatregelen worden genomen voor een goede regeling. Waar we nu al bij het uitreiken van de brand stoffen bons de slechte regeling konden waarnemen, boe- veel te meer diende daarin bij de verwisseling der broodkaarten in voorzien te worden, waar thans immers iedereen zijn kaarten moest ruilen. Ondergeteekende bracht toen on- middelijk naar voren dat het wen- schelijk zoude zijn, om op verschil lende plaatsen de gelegenheid open te stellen en bood aan in deze per soonlijk behulpzaam te zijn en daar nevens het kantoor der Algem. Ne- derl. Zeemansbond beschikbaar te stellen. Als dan ook de IJ.B.B. zijn kan toor voor dit doei afstond, wat deze zeker wel zoude willen doen dan had de commissie al vast over twee hulpkantoren te beschikken, zonder dat dit geld of personeel behoefde te kosten. De namen der ingezeten zouden dan volgens alfabetische volgorde naar het aantal beschikbare plaat sen kunnen worden verdeeld. Indien dan van de indeeling vroegtijdig kennis gegeven werd, behoefde nie mand verkeerd te loopen en kon zich rechtsstreck naar het kantoor begeven, waar zijn broodkaarten zouden worden afgegeven. De heer H. deelde mede, dit voor stel in de levensmiddelencommissie te zullen brengen en zeker hadden wij verwacht dat van ons aanbod gebruik zoude zijn gemaakt. Het heeft echter niet zoo mogen zijn en het waarom is ons geheel duister. Tijd was er voldoende om de ge ringe voorbereiding te treffen, toch vernamen we niets meer en moch ten de belastingbetalers van IJmui- Tegelijkertijd kwam de vraag bij me op", giDg hij voort, nog steeds glimlachend en vriendelijk, „of ik het voor mijn geweten kon verantwoorden, een man met zulke stérke fantasie, welke gloeiende vrijheidsliefde, het drukkende van duffe gehoorzaamheid, die den dienst eiseht ai lang onuitstaanbaar moet hebben gevonden, een die bevredigend in den omgang met vurige revolu- tionnairen vindt, of ik verantwoor den kan, zeg ik, deze geest langer in het karakter van het bureau wezen gehouden te hebben, die hem noodzakelijker wijze zoude dood drukken. U hebt tot mijn ontslag be sloten, mijnheer de gouverneur, zeide ik, de tanden op elkaar klem mend,' nu, niets hindert U dat te voltooien. Ik heb niemand te ontslaan, jon- gevriend, antwoordde hij steeds vriendelijker wordend, „ik heb niets anders te doen dan mijn meening aan onzen hoogen chef, den Minister kenbaar te maken, die over ons al ler lot beschikt." Daar ik evenwel niet voorba-. rig wil oot deelen, leg ik het oordeel in uw eigen handen. U zult moeten toegeven, dat geen vader vaderlij ker met U zou kunnen handelen! Ik balde de vuisten. Het scheelde niet veel, of ik was in mijn woede op hem toegesprongen, maar het woord „vader" bracht me tot inkeer. De arme, oude man! Wat een zorgen had hij gehad, om mij een goede toekomst te geven! Hij had z'nlaatste'geld voor me uitgegeven... en mijn zieke moeder thuisen Helene, die huizen op me bouwde. Nu zou afies vernietigd zijn, door één slag den eenige uren in den regen staan en worstelen om hun broodkaart. En werd nu het boven omschre ven doel bereikt? Absoluut nietOnder h8t ge opende raam door werden de kaarten aangegeven en de oude kaarten ingeleverd. En in het lokaal zelve was al evenmin gelegenheid om de kaarten na te zien. Had men z'n kaarten dan werd je al weer weg gedropgen door anderen. Tegën deze handelwijze gaat ons protest! En langs dezen weg her halen'wij ons aanbod, ons persoon lijk en ons kantoor ter beschikking te stellen, als er weder broodkaarten moeten worden verwisseld, of brand- stoffenbons worden uitgereikt Aan het IJmuidensche publiek echter een welgemeende raad laat men toch niet het recht van den sterkste doen gelden, doch wanneer het weer eens voorkomt, zich twee aan twee in eene rij opstellen, opdat die het eerst komt ook het eerst worde geholpen en niet zoo onmen- schelijk wordt gedrongen. En mis schien neemt ook de politie deze wenk ter harte en stelt de menschen zoo, op, dit lijkt me veel beter dan met z'n drieën van binnen de deur tegen te houden...! K. LABREE. In tusschen bleek door het indie nen van een adres aan den raad door de IJ. B. B. dat onze ver wachtingen in deze juist waren. Waarom toch eigenlijk mear salaris? Mijn gezin (een onderwijzersgezin) bestaat uit man, vrouw en twee kinderen. Mijn salaris bedraagt f 1500. Hiervan gaat af voor nood zakelijke uitgaven: 1. Pensioensbijdrage f 101.50 2. Levens- en brandverzek. - 60. 3. Huishuur260. 4. Belasting- 80. 5. Gas - 45.— 6. Licht - 30. 7. Brandstoffen - 50. 8. Onderhoud en aankoop huisïfead- 50. 9. Schoeisel- 40. 10. De Wasck - 50.— 11. Werkvrouw- 65. 12. Couranten en tijdschr. - 15. 13. Contributies - 20.— 14. Reiskosten 30 Totaal... f 896.50 Nu kon er echter op bovenstaande uitgaven heel wat bezuinigd worden. Men oordeele slechts zelf: 1. Hier is alleen bezuiniging mogelijk, als de Raad van Velsen de onderwijzers, wat bet pensioen aangaat, op dezelfde manier gaat behandelen als de andere ambtenaren. Een andere ambtenaar, die f 1500 verdient, betaalt slechts 9 X 3 f 27, wij daarentegen 14V9X7 f 101.50. Op deze post kan dus, maar dan moet de gemeenteraad Ik sidderde. De zweetdruppels liepen me over de wangen en hals. Als ik maar twaalf uur uitstel kon krijgen! Misschien dat ik nog een uitweg vond. Nu, mynheer Bunger?" Ik ben geen verrader „riep ik. Hij werd nog bleeker maar be dwong zich. Ik wil de onhoffelijkheid dezer woorden niet straffen, antwoordde hij, Uw opwinding kan als veront schuldiging gelden. Hoe het ook zij, u weet, waarop het staat. Ik geef L hij dacht een oogenblik na, „ik geef 24 uur bedenktijd." Morgen om negen uur ver wacht ik u bij mij thuis, adieu." Ik haalde diep adem. Wat had ik er al aan of mijn laatste beschei den wensch vervuld was! Het ver nietigend oordeel was reeds gevallen. De gouverneur was gaan zitten, zonder verder notitie van mij te nemen. Met opgeheven hoofd ging ik naar de zijkamer, doch daar voelde, ik het gewicht van den slag die mij getroffen had. De blikken van enkele collega's waren nieuws gierig op mij gericht. Als ik mij nu bloot gaf, zou twee uur later mijn gunstelingschap niet meer bestaan. Om kracht te verzamelen ging ik aan tafel zitten en dronk een glas water. Toen ik heenging hoorde ik den gouverneur roepen: Ik laat den hoofdcommisaris verzoeken binnen te komen." Deze worden klonken me nog in de ooren. toen ik mijn eigen ver trek binnentrad, Wordt Vervolgd.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2