Haringvisscherij Verkoudheid, VERKOOPING Verkooping Honden te koop. Baarn gehouden wordt, behandeld Tot aLrevaaidigdtn naar die ver gad erin g werden benoemd de dames S. v. Wort, M. Keers en B. Schei der. Daarna trad in eene openbare vergadering op Dr. Barnouw uit Haarlem, die op humoristische wyze, hem eigen, zijn onderwerplicht lucht en leven behandelde. Een der tigtal belangstellenden woonden deze lezing bij. Waar zijn 150 mud aardappelen geblevenReeds geruimen tijd hoort men hiei onder de burgerij mopperen, dat er/ in de gemeente Velsen van de aardappelen, die voor de gemeente gekuild waren by den heer J. van Splunter te Velsen een 150 mud aardappelen verdwenen zijn; zelfs hoort men de beschuldi gingen, dat die 150 mud aan seere- tanepersoneel en andere bevoor rechte personen geleverd zijn ge worden op bons, afgegeven door den bestuurder van het distributiebureau In hoeverre hier nu gezondigd is laten we maar voorloopig in hei midden en^ schorten gaarne ons oordeel op,totdat er helderder ge gevens zijn. Echter nu de regeerings aardappelen hier zeer slecht zijn en de verdwenen aardappelen goede Bravo's waren, is het gemopper er des te sterker om. Dat dit muisje een lange staart zal 'blijken te bezitten in de eerstvolgende raadsvergadering, behoeft geen be toog. Vreemdelingenverkeer. Woens dagavond vergaderde de vereeniging Vreemdelingenverkeer, hoofdzakeiij k ter bespreking van een leesgezel schap. Het oude leesgezelschap was opgeheven, een nieuw was door de heeren D. A. d. Kakebeke en G. Nu ver gevormd, onder den naam van „Lectura". Dit zal nh onder het beheer van Vreemdelingenverkeer komen; waarschijnlijk in het begin van M*i zuilen de portefeuilles weder rondbezorgd word n; reeds een 24 tal liefnebbers zullen aan dit leesgezelschap deelnemen. „Vox Humana". De zangver- eemgiug „Vox Humana" gaf Don derdagavond in de „Weijman" een vocaal instrumentaal concert voor hare begunstigers, donateurs en kunstlievende leden; telkens, ah wij dit Koortje hooren-, krijgen we den indruk, dat het d ior 'ernstige studie en h»kwame leiding van den heer J. Zuiaweg te Spaarndam op den goeden weg is. De liederen die we voor de pauze hoorden en die aan het met smart verlangde „Zoete Meigetij" gewijd 'waren, werden met gevoel gezongen. Echter eenige mannenstemmen meer zou het peil van de samenzang üog verhoogen. Ook een woord van dank aan Haarlem's Instrumentaal Trio. De opkomst was niet zoo groot als we gewend waren, hetgeen waar schijn ijk toegeschreven moet worden dar, door lichtbesparing de aanvang in plaats van 8 uur 7 uur plaats had. Naailessen weder begonnen. -- Moes' ten door koiengebrek de naailessen in.de school van Mevr. "Wüste voor voor langen tijd worden stopgezet, thans is er weder mee begonnen ook zal de schooldeur Maandag voor de kleintjes weder worden opengezet.. VISSCHEK1J. Een Holland whe zeilbenger bescho ten. Schipper Spanj«rsberg van den zeiibeuger Noordster M. A. 175 heeft by aankomst te IJ muiden ge rapporteerd dat hij, visschende op ongeveer 58" 25 Noord en 4° Oost op den grens van het Duitsch ver sperde gebied zonder waarschuwing door een Duitsche duikboot is be schoten. De afstand tusschen beide schepen was zoo gering dat met eemg opzet de zeiibeuger gemakke lijk te trtffen was geweest. De gra naten gingen echter over of vóór langs het schip Niettegenstaande ging men toch nog door met vuren, toen reeds de scheepsboot van het visschersvaartuig was uitgezet. Na een uur roeien ongeveer was men de duikboot genaderd om de papieren te toonen. Toen werd, vreemd ge noeg, toegeroepen of men visscher- man was (w A men toch had kunnen zierOii li t bevestigend antwoord werd verlof g geven de reis te ver volgen en dook de duikboot weder onder. Be haringvisscherij. Het hoofd bestuur van den Chr. Zeeliedenbond heeft, naar gemeld wordt, zich ge wend tot den Duitschen gezant te ,'s-Gravenhage, en tot onzen Minister van Buitenlandsche Zaken om te informeeren of er mogelijk kans zou zijn op verruiming der veilige vaargeul ten behoeve van de haring visscherij. Een pertinent antwoord werd van de Düitsche regeering nog niet ont vangen, doch onze Minister van Buitenlandsche Zaken berichtte dat op verbreeding onder de tegenwoor dige omstandigheden niet gerekend kan worden. Op grond hiervan is, wordt ge meld, te verwachten dat de haring visscherij met zeilschepen vrijwe onmogelijk zal zijn. Slachtoffers der duikboolen. - Door den stoomtrawler „Eendracht I werden deze week 9 Noorsche zee lieden van de Noorsche bark Polykarp en door den stoomtrawler Ernestine Pauline" 4 Denen en 1 Zweed, van den Deenschen schoe ner Fram te IJmuiden aangebracht Beide schepen waren met een la ding.steenkolen van Engeland onder weg naar Neutrale havens en wer den in het door Duitschland ver sperde gebied door granaatschoten tot zinken gebracht. Volkslogiesen op visschersschepen. Zooals de berichtgever van de St. Ed. verneemt is de onlangs in gestelde commissie, welke de op dracht heeft voorstellen in te dienen tot de uitbreiding van de bestaande bepalingen omtrent het van rijks wege uit te oefenen toezieht op logiezep en zieken verblijven op Ne derlandtche schepen, reeds zeer ver gevorderd met haar taak. Ten op zichte van de volkslogiezen op vis schei svaartuigen heeft de commissie, na het hooren van verschillende visschers reeds een ontwerp samen gesteld, dat thans op de leden ver gaderingen een punt van behandeling vormt. Binnenkort kan dus de in diening van het rapport bij den minister worden tegemoet gezien. Vastgeloopen. Tengevolge van het vast.oopen van het net, vermoe delijk achter een wrak is het viscb tuig van den stoomdrifter „Pan' bijna geheel verloren gegaan. Ook werd belangrijke schade aan de galg*n beloopen. De drifter was ge noodzaakt de visscherij te staken en naar huis terug te keeren. ,D« Drie". De Staatscourant bevat de statuten der'Naamlooze Vennootschap: Stoomvisscherij Maatschappij „De Drie", te IJmuiden. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van zeevisscherij, de verkoop van de aangevoerde visch en alles wat verder tot het bedrijf behoort, maar met dien verstande dat de vennootschap nooit meer mag bezitten dan één trawler. A. Koper te IJmuiden, schipper. F. de Beer te Velseroord, stuurman. J. Dalebout te IJmuiden, le machinist H. Groen te Heider, 2e machinist. Job. Gravemaker te IJmuiden, stoker. J. Claes te Amersfoort, tremmer. G. Ras te Velseroord matroos. P. Goudwaard te A'dam, matroos. B. Akkerman te Velseroord, matroos. S. Kattenstaart te Vlaardingen, matroos. en Jacob Gravemaker, te IJmuiden, kok. Naar we vernemen zal tegevolge van dit feit, hoe ernstig en hoe diep treurig ook, geen stagnatie in het visscherij bedrijf het gevolg zijn. De oms andigheden, waarin het meerendeel der opvarenden, als ge volg van het langdurig opleggen der schepen, wegens staking en steenkoolgebrek verkeeren maakt het varen wel gebiedend, ondanks het gevaar daaraan verbonden. De Schotsche Visscherij. Vol gens een Schotsch visscherij bi ad zou de Britsche regeering plannen ontwerpen om de visscherij als staatsbedrijf te exploiteeren. Behalve de schapen die reeds voor marine doeleinden werden gerequireerd, zouden ook nog de overige trawlers tegen eene vastgestelde som worden gehuurd. De opvarenden komen dan allen in staatsdienst. De baten, die nog a! belangryk zijn, zouden dan niet meer ten goede der reeders doch van de schat kist komen. De overeenkomst met de reeders is nog niet definitief geteekend doch in visscherskringen twijfelt men niet of de plannen zullen tot uit voering worden gebracht. Verkocht. De stoomtrawler IJL: 1 215 Zaanstroom VI, welke onlangs voor de Maatschappij Zaanstroom te IJmuiden gebouwd werd, op de werf van Gebr. Boot te Leiderdorp is zonder nog voor deze reederij in zee te zijn geweest onderhands aangekocht door de Maatschappij Maasstroom alhier. Aangekochte schepen. De heer S. C. L. Reijgersberg alhier heeft aangekocht den stalen motorlogger Charlotte Elisabeth VL 65, van de reederij C. van Toor Hz. te Vlaar dingen. De logger zal herdoopt wor den in Sint Jacob. Kolenvcorziening der stoomtrawlers. In weerwil van een gegarandeerde veiligheid in het vrijgegeven gebied kon naar de St.-Ed. meldt, de vis scherij met de IJmuidei stoomtraw Iers nog niet tot haar Vollen omvang komen wegens een chronisch gebrek aan bunkerkolen. De aangevoerde hoeveelheid werd zoo goed mogelijk over de trawlers gedistribueerd door deze in volgorde der binnenkomst .te beladen, wat doorloopend een langdurig opont houd in de haven met zich bracht' Thans is hier bericht ontvangen dat een groote aanvoer van steenkolen uit Duitschland onder weg is en door een regelmatige afscheping zal worden gevolgd Schijnbaar legt men zich in Duitsch land dus toe op een richtige nale ving van het tusschen de reeders en de Algimex afgesloten contract over de visch voorziening van Duitsch land, waarin o.m. een bepaling voor komt, dat een geregelde toevoer van steenkolen uit de Duitsch* mijnen moet worden gegarandeerd Voor de opvarenden der trawlers is het dan ook maar te wenschen dat de kolenvoorziening zónder stagnatie kan plaats hebben, opdat de vaart der schepen niet gestremc wordt. Een vreemde geschiedenis. De stoomdrifters Majestic IJ.M.. 46 eü Olympic IJM. 208, die nadat ze het laatst hadden toebehoord aan de Maatschappij „De Witte Ster" te IJmuiden en sedert dien door koop en verkoop nog al eens van eigenaar verwisselden en waarvan algemeen beweerd werd, dat ze in Duitsche handen waren overgegaan, althans getracht zou worden zulks te be werkstelligen, hadden, na langen tijd werkeloos in het Noordzeekanaal gelegen te hebben, de reis binnen door naar Delfzijl ondernomen, waar heen ze aan den heer Wagenborg, scheepsmakelaar aldaar, verkocht heeten te zijn. Op de Zuiderzee schijnen de schepen de koers totaal kwijt geraakt te zijn en werden ze nabij de Haaks door een Nederland- sche torpedoboot aangetroffen, die ze naar Harlingen opbracht. Naar te IJmuiden bericht is geworden liggen de beide schepen daar onder militaire bewaking. Waarom is nog niet bekend, doch men vermoedt, dat men hier met een poging tot fraudeleuze uitvoer van stoomsche pen te doen heeft, althans dat men wilde trachten, de schepen op die wijze buiten ons land te krijgen. Formeel zou de heer Wagenborg de kooper zijn en was het zeggen ze voor zijn rekening op IJmuiden te doen vissóhen. Onmogelijk is 't ook niet, dat de heer Wagenborg de zooveelste strooman in deze zaak waarover vroeger reeds werd ge schreven, is. EEN ERNSTIGE RAMP. Opnieuw is onze plaats en onze stoomvisscherij vloot door een zeer ernstige ramp getroffen. De stoom trawler „Vischjan" IJM. 82 is ge bleven en alle elf opvarenden zijn daarbij omgekomen. De „Vischjan" van de N.V. Maat schappij „Vischjan", directeur de heer Jan Visser Hz. alhier, was Dinsdag 10 April van hier naar de visscherij vertrokken, 't Was Woens dag 18 April, dus een goede week ater, dat de „Vischjan" dés mor gens visschende was op ongeveer 24 mijl N. O. ten Noorden van het Terschellinger lichtschip, in de zoo genaamde vrije vaargeul. In de nabijheid vischten nog een drietal stoomtrawlers, waarvan de „Flamin go" IJM. 42 op nog geen 200 Meter afstand van de „Vischjan" was. Te kwart over acht, toen men aan boord van de „Flamingo" opmerkte dat de „Vischjan" haalde hoorde men een zware slag en steeg een gewei dige waterzuil op de plaats, waar de „Vischjan" lag, het luchtruim in Toen deze weder in de zêe terug geploft was, zag men niets meer van de „Vischjan". De „Flamingo' en ook de andere trawlers stoomden zoo spoedig ze konden haar de plaats des onheils, doch hulp was hier niet meer noodig. Noch van de beman ning, noch van schip was eenig spoor meer over. Men bleef nog ge ruimen tijd in den omtrek rond stoomen om te zien of er ook nog iets te redden viel, doch niets deed zich meer aan de oppervlakte ont dekken. Het schip was met man en muis in de diepte verdwenen, zeer waarschijnlijk als slachtoffer van een mijnexplotie. De „Flamingo" bracht Donderdag morgen de ontzettende tijding te IJmuiden aan, die begrijpelijk groote ontroering verwekte. Bij dezen ramp hebben het leven gelaten Advertentie». NEELTJE KALIS, ARIE AKKERMAN, ARIE AKKERMAN Dagmeisje een flinke Werkster, een Persoon 5 d 6 flinke Jongens Slaapkamer Voorkamer Net Kosthuis kriebeling en scherpte in de keel, hoest en heeschheid, wor den vlug genezen door ANGA- bonbons. De vastzittende slijm wordt er door opgelost. 80 en 60 ct. per doos. Bij Apot-h. en alle Drogisten. Te IJmuiden bij H. SANT, S. SMIT, Kanaalstraat 56, en H. SUKBeverwijk, DEE GENAAR; Velsen, Mej. v. d. LAANVelseroord, C. SUK. OPENBARE te UMUIDESi, in Hótel „Nommer Een" op VRIJDAG 4 MEI 1917, des namiddags na 1 uur (2 uur. precies) ten overstaan van den in de gemeente Velsen gevestigden notaris G. D. BOERLAGE, van de navolgende perceelen No. 1 een Woonhuis met erf en grond, de Rijpstraat 12, te IJmuiden, groot 82 centiaren. Huuropbrengst f 5.per week. Eigendom van de Weduwe en Erven W. PLUGGE. No. 2 een Café met bovenwoning en kelder, Zee straat 41 zwart en rood, te IJmuiden, groot 90 centiaren. Huuropbrengst f 11.50 per week. No. 8 een Woonhuis met afzonderlijk opgaande boven woning, erf en grond, Kennemer- laan 5 zwart en rood. Huuropbrengst f 10 per week. Eigendom van den Heer P. GRA VEMAKER. Nos. 4—8 vijf Woonhuizen met erven en grond aan den straat weg van Velsen naar IJmuiden, nos. 46, 47, 48, 49 en 50 te Vel seroord. Eigendom van Mej. de Weduwe DONKERSLOOT. No. 9 een Heerenhuis, genaamd „Nieuwlaud" met erf en tuin aan den Stationsweg te Velsen, nabij het station H. S. M., groot 5 aren. Eigendom van den Heer J. FALK. Betaling der kooppenningen vóór of op 15 Juni a.s. Nadere inlichtingen te bekomen en kantore van Notaris BOERLAGE voornoemd. OPENBARE te IJMUIDEN in het pakhuis der N.V. Stoom- visscherJJ Mg. TARBOTBANK aan de Middenhavenstraat op Vrijdag 27 April 1917, des namiddags 2 uur precies, ten overstaan van Notaris W. A. DóLLEMAN te IJmuiden, van verschillende M zooals:' netten, peezen, ronding, trossen, staaldraad, 3 vaten olie, antaarns, gereedschappen, kantoor meubels, brandkast, enz. De goederen zijn te bezichtigen in het bovengemelde pakhuis op DONDERDAG 26 APRIL 1917 van 4 uur en op den dag der veiling van af 9 uur 's morgens. De veiling geschiedt tegen con tante betaling. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij notaris W. A. DóLLEMAN, voor noemd. Heden overleed in het Diaconessen- kuis te Haarlem onze innig geliefde ecktgenoote, moeder, behuwd- en groot moeder echtgenoote van L. Kaan Sr., in den ouderdom van bijna 63 jaar. Uit aller naam, L. Kaan Sr. Velsen, 20 April 1917. Strekkende deze tot algemeene kennis geving. Nog treurende over het verlies van onzen geliefden zoon en broeder trof ons wederom een zware slag door het noodlottig overlijden aan boord van den stoomtrawler „Visch jan" van onzen geliefden en zorg- zamen. Echtgenoot, Vader, Behuwd- vader, Zoon, Broeder en Behuwd- broeder in den ouderdom van ruim 44 jaar. Wed. A. Akerman-de Heer N. Akkerman N. Akkerman-Possel A-. Akkerman M. Akkerman en Verloofde A. Akkerman M. Akkerman A. J. Akkerman A. Akkerman J. J. Akkerman en verdere familie. Velseroord, April 1917. Hiermede vervullen wij den treuri- gen plicht U in kennis te stellen met het noodlottig overlijden aan boord van den stoomtrawler .Vischjan-» IJM. 82, van onzen geachten zwager en oom in den ouderdom van 44 jaar. A, de Heer. J. de Heer-Droppert en kinderen. Velseroord, April 1917. gevraagd. Zich aan te melden Rijksstraat weg 29 B, te Velsen. Wordt gevraagd voor vast. Adres adv. bur. P. F. C. Roelse. Gevraagd voor de N.V. Ijsfabriek „Ken- nemerland" te Velseroord v bekend met Electrisch bedrijf voor Us" fabricatie. Sollicitaties worden ingewacht voor 25 April a.s. by den Secretaris T. J. van Eek, Nieuwstraat, Beverwijk. gevraagd. Leeftijd 1316 jaar, voor de Vischdrogerij, door Engel Prins Jz., Bloem- straat 69, IJmuiden. Heer zoekt met pension. Brievën letter R 164 aan het adv. bur. P. F. C. Roelse, IJmuiden. met slaapgelegenheid te huur, met ge bruik van keuken. Br. no. 358 bureau van dit blad. Duitsche Doggen, Duitsche Herder, Duit sche Dwerg pinchers alle met uitgebreiden stamboom. AdresG. LOHMANN, Visschers- haven 59 IJmuiden. gevraagd of alleen slaapgelegenheid. Brieve» L. 3, aan Boekhandel P. F. C. Roelse. Te koop gevraagd een of 2 prmciTsthlen ZEILLOGGERS van één of enkele jaren oud, met volledigen inventaris en compleet visch- tuig. Alles moet in uitstekenden staat zijn en slechts aan redelijken aanbiedingen kan ernstige aandacht worden geschonken. Fr. Br. No. D. 99 Alg. Ad. Bur. C. Brouwer, Den Haag.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2