IJmuider Courant 2e BLAD. 21 April. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 5 en 8 uur MAANDAG. Bioscoop, Cycloop 5 uur. Boaz-bank, Visseringstraat 12 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstr. 9, 7—9 u DINSDAG. Opera-Voorstelling Faust, 8 uur Cycloop. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uurDs. A. J. Montijn van Haar lem. 5 uurDs. Creutzberg. lOVs uur: Ds. H. C. S. Wanting van Haarlem. 10 uurDe heer Brederveld. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. 10 uur: de heer Gutteling. 10 uur: Ds. Huizing. H. Avondmaal. 5 uurdezelfde. H. Avondmaal. VELSEN. 10 uurDs. Eggink. (Gebouw voor Chr. Belangen). 9Vs uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde* WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: dezelfde. Voorbereiding. SANTPOORT. 10 uur: Dr. G. A. van de Bergh van Eysinga. 10uur: Ds. C. J. van Paassen vaD Haarlem. Openbare Vergadering AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Regeling der bezoldiging van de ambtenaren. Aanvulling van het reglement op de uitrusting der politie. Vaststelling verordening samen stelling en werkkring commissie van advies inzake de werk loosheidsverzekering. Uitstel inwerkingtreding veror dening op de vleeschkeuring. Crediet voorziening van levens middelen, huishoudelijke arti kelen en brandstoffen. Alsvoxen voor het uitbaggeren van de Delft. Vaststelling en herziening van uitbreidingsplannen en bouw- verboden. Toetreding tot de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Bepaling vervroegd avondslui tingsuur voor café's. Wijziging van het reglement op de gemeentelijke Visscherij- school. Financiëele besluiten. Adressen van J. J. Ruis agent van politie betreffende toekenning van rij wielvergoeding. van het hoofdbestuur der Ver eeniging voor M. U. L. O. om een bijdrage voor het examen fonds. Vaststelling balans- en verlies- en winstrekening betreffende het jaar 1916; van het gasbedrijf, van het levensmiddelenbedrbf. Belastingzaken. 4. 5. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 16. GEMEENTER AADS VERG ADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag, den 26 April 1917 des namiddags ten 7 x/4 ure, ten Gemeentehuize. Velsen, den 19 April 1917. De Burgemeester, H. VER LOEEN VAN THEMAAT Ingezonden IJmuiden, 16 April 1917. Mijn collega heeft er in het vorige Woensdagnummer op gewezen, hoe moeilijk het bestaan van de onder wijzers is. Ook ik, nog jong en ongehuwd, heb dat reeds terdege ondervonden. De Gemeente Velsen betaalt een salaris uit, waarvan geen onderwijzer kan bestaan. En ik kan het niet laten, naast het stukje van mijn collega, ook eens op onzen nood te wijzen. Mijn salaris bedraagt 1700. Daar van houdt de Gemeente 7X^7 is f 49 af voor pensioen, zoodat ik uitbetaald krijg f 651. Daarmee moe ik zien rond te komen. Per maand moet ik aan kostgeld betalen f 45 dus per jaar 12 X 45 is f540. Daar bij komt nog f 10 belasting, zoodat er overblijft f101. Een boerenknëcht van 20 jaar verdient in dezen tijd boven kost en inwoningf 6 per week. Die heeft dus per jaar f312. Maar een onder wijzer moet zich behelpen met f 101. En daarvan moet deze dan nog studeeren ook, want wil hi; vooruitkomen, dan is dat voor hem een levensbehoefte. Wil ik b.v. studeeren voor de hoofdacte, dan moet ik naar een cursus in Haar lem. Dat kost me f20 aan cursus geld, 52 X 0-80 is f 40 aan reis- geld en f20 voor leerboeken te zamen f80. Zoodat er, schrik nietvoor klee ding, schoeisel, enz., overblijft f21. Dat is nog geen twee hwartjes per week. Toen ik nog voor onderwijzer studeerde, kreeg ik dat voor zak geld. Maar nu moet ik er van be talen kleeding, schoeisel, waschgeld, om van vakvereeniging, tijdschrif ten, verzekering, enz. maar niet eens te spreken. M. de R. U kunt nu begrijpen, hoe het bestaan van een jong on derwijzer hier is. Of die toestanden dan niet bekend zijn aan de raadsleden Welzeker Hoeveel malen heeft de vakvereeniging al niet geadresseerd met uitvoerige toelichting er bij. Maar 't schijnt wel, dat er voor ons nooit'geld is. Duurtetoeslag in dezen abnormalen tyd? De onge- huwden krijgen het niet. De' raad is zeker van meening, dat voor ons alles, kostgeld, kleeding, schoeisel, enz., even duur gebleven is. Is het' wonder, dat wij met spanning de voorstellen van de salaris-commissie tegemoet zagen Want dit zou nu immers een af doende regeling wordeneen rege ing, die voor jaren een einde zou maken aan alle ellende. En nu zijn de voorstellen er Gejuich is er niet opgegaan onder de onderwijzers. Mijn salaris b.v. zal verhoogd worden met f46.50 f50f 3V2 voor pensioen.) Dan moet ik dus zien rond te komen met '21-j-f46.50 is f67.50 per jaar. 3et is te h'open, dat bij de behan deling der yoorstellen één der raads- 'eden eens wil toelichten, hoe ik dat moet aanleggen. Tot mijn schrik vertelde mijn collega in zijn stukje nog dat er waarschijnlijk leden zijn, die zelfs deze voorstellen nog te hoog vin den, Maar nu ik er ernstig over heb nagedacht, geloof ik dat niet meer. Neen ze zullen juist die voor stellen willen verbeteren. Immers zij verlangen van ons, dat wij hun anderen opvoeden tot flinke, dege- ijke jongens en meisjes, die later met opgewektheid en levenslust hun plaats in de maatschappij zul- en innemen. En hoe kunnen zij dat verwachten van onderwijzers, die zelf die opgewektheid niet be zitten, die dag in, dag uit gekweld worden door geldelijke zorgen? Maar, M. de R., nog wil ik niet wanhopen. Mijn oudere collega's lachen mij er wel om uit, maar ik geloof stellig, dat er nu werkelijk voor jaren een eind aan onze ellende zal komendat de raadsleden bij deze voorstellen den onderwijzers een salarisj zullen geven, waarvan zij .tenminste kunnen leven. Een jong onderwijzer Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p een plaatsje in Uw blad bij voorbaat mijn dank In uw blad van Woensdag, 18 April j.l. komt een verslag voor. als ik goed lees overgenomen uit de N. Haarl. Courant van denR.K Volksbond te IJmuiden, over een jaarvergadering hier gehouden op Zondag 1.1. Die vergadering zou mij vrij we koud hebben gelaten althans het verslag, was het niet, dat de „Zeer Eerw." Adviseur pastoor Smeele zijn mond wat voorbij had gepraat. Wij la&en o.a. in dat verslag het volgende „Dengenen, die bij deze jaar „vergadering door afwezigheid „schitterden zouden we willen „vragen „Waar blijft gij als Uwe be „langen op het spel staan Dat „deze vraag geen ijdele klank „is, zoudt gij hebben kunnen „vernemen op deze vergadering, „waar zoo duidelijk bleek, welke gevaren in IJmuiden de Ha- ven- en Transportarbeiders be dreigen, en hoe Uwe vijanden het toe leggen op Uwe uitslui- ting, en de terzijdestelling der „Christelijke vaklieden beoogen „en reeds bewerken.* Wie hier bedoeld worden is zeer gemakkelijk te raden. Wij weten nu eenmaal hoe die heeren over ons denken. 'Om ons echter voor vijanden uit te maken tegen onze medearbeiders gaat ons toch wel wat ver. Gij zeer eerw. heeren kweekt vijanden door Uw zieltjes tegen ons op te hitsen, maar ter zake. Wij zouden die Zeer'Eerw. hee ren wel eens willen vragen Waar en wanneer is het de Chris telijke havenarbeiders in het alge meen en de R.K. in het bijzonder astig gemaakt en door wie? Wanneer hebben wij getracht Uwe zieltjes afhandig te maken? Willen de Zeer Eerw. heeren daarop eens antwoord geven? Beschuldi gen is geen kunst en nog veel min der op een besloten vergadering waar de aangevallene zich niet kan verdedigen, maar feiten heeren Willen wij b.v. eens feiten noe men waar de Eerwaarde heeren met hel en verdoemenis hebben gedreigd toen R.K. en Gereformeerde arbei ders en arbeidersvrouwen zich aa'n- getrokken gevoelden tot de pattij hunner klasse? Willen wij de heeren eens ver tellen hoe zij gevroed en gepeuterd rebben om de menschen afkeerig te maken van hun organisatie? Waarheidslievende Christelijke heeren, noemt U nu eens één feit, dat wij het één uwer ook maar één maal lastig hebben gemaakt of be moeilijkt inosijn werkzaamheden Noemt U de naam eens van één uwer menschen die durft beweren dat wij getracht hebben hem van IJ afhandig te maken. Dat mijne heeren kunt Gij niet. Nooit is door ons getracht menschen die anders denken dan wij naar ons toe te trekken om de eenvoudige rede, dat de menschen wei uit, zich zelf ko men. Zoodra een arbeider begint te denken en zoodra hij eenig po litiek en economisch bewustzijn krijgt, gaat hij waar zijn belangen werkelijk worden behartigd en ver laat hij de party der mammon. In de hoop dat die heeren met hun laster wat zuiniger zullen wor den zal ik het hierbij laten. Dankend voor de mij verleende ruimte, Achtend, D. F. G. SCHILLING. Cursiveering van mjj. vernietigd. De 2e stuurman wordt vermist. Onder de equipage waren 19 Amerikanen. YERKOOPINGEN. Uit de Provincie WIJK AAN ZEE EN DUIN. Moge de opbrengst nog weer grooter zijn dan het vorig jaar. Men behandele de meisjes vrien delijk. Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. YISSCH1RIJ. Door 2 sloepen werden heden morgen hier aangebracht 34 Noren, zijnde de equipage van het Noorsche Reliefschip .„Kongsli", dat gisteren avond óf door mijnen óf door tor- pedeeren 18 mjjl uit de kust is Met verwijzing naar hetgeen voor deze mooie uitvoeringen is geschre ven in ons blad van. Woensdag 4 April j.l. kunnen we dan ook ieder met vrijmoedigheid aanraden deze uitvoering, die aan ieder iets naar zijn smaak te genieten geeft bij te wonen. VELSEROORD. I Door eenige nagiften is de op brengst van den Bazaar gestegen tot f702. SANTPOORT. Deze examens ingesteld van wege de Nederlandsche vereeniging voor Psychiatrie Neurologie, zullen worden afgenomen te Meerenberg alhier, op 8, 9, 15 en 16 Mei a.s. LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand April 1917. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 1 Neeltje Baak, Scheveningen. 2 R. Brandsma, Amsterdam. 8 K. v. Huistede, Hilversum. 4 J. Keesman, Scheveningen. 5 W. Oostveen, Nijmegen. 6 Juffr. v. -è. Veld, Haarlem. 7 8 2 Briefkaarten zonder adres. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. 9 A. L. v. d. Heuvel, Cleveland. 10 E. SchindlerW. Rock. BRIEVEN. 1 Assenberg P., den Helder. 2 Cremer, Duin Kruidberg. 3 Reusen Mej. G., Santpoort (Hofgeest.) BRIEFKAARTEN. 4 v. d. Kolk H., Erica. Schoite Mej. P., Oostbroek. 6 Zonde adres. Gevonden Yoorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de Politiepost te IJmui den. 1 roeiboot. 1 handwagen. 1 tieDrittenboekje pasagiersboot. 1 wit kinderbontje. 1 koperen gewicht. 1 huissleutel. VERBETERING. Het bericht, betreffende de ramp van den trawler Vischjan",~ls foutief geplaatst. Men zal bemerken, dat een gedeelte in de tweede kolom, namen der omgekomenen, behoort aan het einde vierde kolom. Advertenties. De kracht van den mensch hangt af van de samenstelling van zijn bloed. Is deze samen stelling niet goed, dan wordt men zwak en begint te sukkelen. Wie bemerkt, dat zijn gezondheid niet meer zoo goed is als vroeger, gebruike MljNHARDT's Eiwitstaai Voor namaaksels wordt ernstig gewaarschuwd, daar men door het koopen hiervoor zich ernstig benadeelt. Mijnhardt's Eiwitstaai is verkrijgbaar in liter-flesschen k f 1 75 te IJmuiden bij S. SMIT Kanaalstraat 56. Zondag 22 April 1917. Ned. Herv. Kerk. Doopsgez. Gem. afd. Prot.-Bond. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Oud-Geref. Gemeente. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Evangelisatie. van den Gemeenteraad van Velsen op Donderdag 26 April 1917 des namiddags 77t uur ten gemeentehuize. 8. 6. a Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Mynheer de Redacteur Beverwijk. Notaris Boerlage uit Velsen heeft hier Woensdag verkochteen moestuin met woon huis aan den Kleinen Houtwjeg te Wijk aan Duin, kooper C. Albers voor f 7300twee woonhuizen onder Wijk aau Duin, achter Scheybeeck, kooper H. Priester voor f 1380. De Haarlemsche Bankvereeniging, Voorgesteld wordt over 1916 een dividend uit te keeren van TL/i pCt. (vorig jaar 7 pCt.) Prov. ElectriciteitsbedrijfIn de Dinsdag gehouden vergadering van den raad van commissarissen van het provinciaal electriciteitsbe- van Noord-Holland is dr. Th. van der Waerden tot gedelegeerd com missaris benoemd en tot secreta' ris de heer dr. M. W. Scheltema, te Haarlem. Aanbesteding. Door den bouw kundige B. J. W. Langendijk, te Beverwijk, werd Woensdag "aanbe steed: het aanbouwen van een schoollokaal enz. aan den Kleinen Houtweg, namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Begroo ting f 5825. Ingekomen waren biljetten. V. Ph. Braun Zn., Be verwijk, f6820; Wed. P. v. Heijst, Velsen, f6300; P. Bleeker, Velser- oord, 6725; P. Oudshoorn Dijk stra, Veiseroord, f 5730; J. Tromp, Castricum, f5725; Smit Hoog and, Beverwijk, f5656; P. J. Y de Vries, Wyk aan Zee, f5627. Gegund aan den laagsten inschrijver. Het tubereulosebloempje. De verkoop van het tu bercuiose bloempj e zal in onze gemeente a.s. Maandag plaats hebben. Wij behoeven de ingezetenen zeker niet op te wekken een bloempje voor dit goede doei te koopen. Jubileum. Onze plaatsgenoot, de heer H. Kist de Ruijter, Koper slagersbaas bij de N.V. Indusrieële Maatschappij „Hera" hoopt op Dins dag 24 April a.s. den dag te her denken, dat hij voor 1272 jaar bij bovengenoemde Mij. in dienst kwam. Ongeluk. Door het breken van een staaldraad is Vrijdagmiddag een veiligheidssein -aan de kleine sluis een groote roode korf naar beneden gestort. De sluisknecht Krijger die bezig was het sein om te Z9tten, kreeg het contragewicht op de beenen en den korf op het hoofd. Ernstig gekneusd werd hij naar zijne woniDg gebracht en vandaar naar het ge sticht St. Johannes de Deo vervoerd. Een sloep in den grond geboord. Vrijdagavond heeft de logger Mich. Adriaanzoon.de Ruijter KW 73 alhier aangebracht de volledige bemanning van de sloep Arie M. A. 146, welke zeibeuger door een duik boot in den grond geschoten is. Uitvoering door Militairen. Naar we vernemen hebben de heeren fficieren, onderofficieren en mili tairen van de beide reserve-batal jons alhier, die op 28 en 29 Maart met zoo groot succes een tweetal uitvoeringen voor de militairen heb ben gegeven op het gebied van mu ziek, sport, kunst, wetenschap lite ratuur en humor, zich op vereerend verzoek bereid verklaard, een derge lijke uitvoering te geven voor de burgerij van deze gemeente. De baten daarvan, voortvloeiende uit een betrekkelijk geringe entréeprijs, zeker niet hoog als men in aanmer king neemt, wat die avonden ge presteerd is geworden, zullen geheel komen aan de Afdeeling IJmuiden van het Ned. Roode Kruis. Bewaarscholen. De vereeniging voor Chr. Bewaarschoolonderwijs nam het vorig jaar het initiatief om te komen tot de oprichting epner Vereeniging van besturen van Chr. Bewaarscholen in Nederland^ Daar toe werd een oproep in verschillende bladen geplaatst. Het aantal adhae- sie-betuigingen was echter zoo ge ring, dat de Vereeniging in haar laatste vergadering besloot deze zaak voorloopig te laten rusten. Bazaar. Het Bestuur der Chr. Schooi hield Donderdagavond met de dames en heeren die op den bazaar behulpzaam waren geweest, een onderling samenzijn in de school. Kinderkoor. Hier is een kin derkoor opgericht met 70 leden. Directeur is de heer J. Post te Haarlem. Voorloopig Secretai is Pen ningmeester is de heer A. C. Bakker, Commissaris de heer J. Pronk. De repetities worden gehouden in de zaal Flora. Examen krankzinnigenverpleging. Post- en Telegaafkantoor te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5