ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 147. Zaterdag 28 April 1917. 2e Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. DRANKWET. KAARSEN. BEKENDMAKING. 'sRjjis Directe Beastisp. Uit de Gemeente. VISSCHERIJ. Scheepvaart, Adminisfratiebiireau en Drnkberij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IjMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 et». Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uuf v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bhlten de gemeente VKLSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. C. ROELSE, KsBüalslraat. Te Velseroord bij R. v. Til burg, Willcbrordstr. SS. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlian L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P» Pieurs, Boekhandel. Dringend verzoek »m b\j verhuizing het oude •sl het nieuwe adres, uict aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEJ3Ï 11, op te geven. De Administratie. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 21 April 1917 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van C. Th. Oudejans van beroep Kok, wonende te Bodegraven, domicilie kiezende te Velsen, ten huize van G. A. Fijten om verlof voor den verkoop van alcoholhou dende drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: de beneden voorlocaliteit, zijnde de gelagkamer van het pereeei plaat selijk gemerkt H 62 en gelegen aan den Rijksstraatweg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Velsen, den 23 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANlfiLS. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene keneis, dat krachtens beschikking zan den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 20 April 1917 No. 35028, ingevolge art. 8 - 3e lid der Distributiewet 1916 voor kaarsen is vastgesteld een maximumprijs in den kleinhandel van f0.50 per pak van 300 gram netto; prijzen voor ander gewicht naar evenredig heid. Velsen, 24 April 1917. De Burgemeester vau Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat krachtens beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 30 April 1917,.No. 31190 het verboden is eetbare oliën of vetten en oliën en vetten welke eetbaar gemaakt kunnen worden, voor een ander doel te ge bruiken dan als levensmiddelen of als grondstof voor levensmiddelen. Velsen, 24 April 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. ftegeermgs nuchter folfsvleesch. De Burgemeester 'van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat bij de verschillende slagers in deze gemeente regeeriDgs nuchter kalfs- vleesch (met been) verkrijgbaar is, tegen den prijs van: 22 V» cent per 1/s Kg. Velsen, 20 April 1917. De Burgemeester van Velsen, F. P. VERMEULEN L.B. INVORDERING De Burgemeester der Gemeente Velsen maakt bekend, dat bet Ko hier No. 1 der Personeele Belasting over het dienstjaar 1917, invor derbaar verklaard op den 21 sten April 1917, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daaiop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, opden bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, 24 April 1917. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Op Donderdag 24 Mei eveneens te Haarlem het aanleggen van een waterleiding achter den steiger aan de Zuidwestzijde van de Visschers- haven, raming f 7500, en het uit breiden der filters en de buizen kelder alsmede het uitvoeren van werkzaamheden aan den toren van de waterleiding aan de Visschers- haven. Raming f 21,500. T. T., viscbhandelaar alhier, be schuldigd van heling, werd vrijge sproken. H. L., machinist alhier, werd wegeDS wederspannighpid tot f 10 of 10 dagen veroordeeld. VELSEROORD. VELSEN. P. Langendijk, te Beverwijk f 5450.V. Th. Braun, te Bever wijk f5390.Th. M van Deur- sen, te Haarlem f 5322 P. Rings Jr., te Santpoort f 5250.Ouds hoorn en Slingerland, te Velseroord f5150.P. van 't Veer, te Vel sen f 5115.A. Bleeker, te Velser oord f 5050.Linthout en de Waard, te IJmuiden f4935.J. G. ten Broeke Sr., te Velseroord f 4900. J. G. ten Broeke Jr., te Velseroord f 4890.B. de Boer, te Sant poort f 4825.Wed. P. van Heijst. te Velsen f 4690 C. de Graaft, te Moerbeek f 4170. Aan den laagsten inschrijver ge gund. DRIEHUIS. meente gevierd worden. Op Zondag 29 April te Velseroord in de zaal Flora, op 1 Mei te IJmuiden door de S. D. A. P. Het P. A. S. te IJmui den en Omstreken houdt 's mor gens 11 uur een vergadering in Cycloop te IJmuiden en 's avonds in Hotel De Prins te Velsen. Teneinde voor de visscherijte worden uitgerust is alhier aange komen de nieuwe stalen stoomdiif- ter-trawler Holland VI, welke voor rekening der Zeevisscherij-Maat schappij Holland werd gebouwd door de Arnhemsche SleephelliDg Maat schappij, die eveneens de machine- installaties leverde. De regeling, welke door bet Da- gelijksch Bestuur der Zeevischver eeniging reeds in November 1.1. was ontwerpen en waartoe thans alle betrokken regeeringen, ook de onze, en nagenoeg alle reederijea van visschersvaartuigen en alle binnen- landsche en buitenlandsche vissh- koopers zijn toegetreden, gaat geheel uit van dezelfde gronddenkbeelden als de nieuwe, op te richten maat schappij. Zonder in bijzonderheden af te dalen, welke teveel ruimte zonden vergen, is de regel als volgt: Alle versche zeevisch wordt verkocht teg-p een vaste prijslijst door de Commissie van Toezicht vastgesteld. Eerst neemt de Regeering uit de vangst alles wat zij voor volksvoed- sel noodig heeft. Daarna komen de koopers voor den binnenlandschen handel, die voor bijzonder goed verzorgde viseh iets hooger dan de prijslijst, maar nimmer daar bene den betalen, en voor de overige volgens cle prijslijst, totdat het ge- heele binnenlandsche gebruik volle dig verzekerd is, daarna wordt 36 procent van de totale vangst naar EDgeland en eveneens 35 procent naar Duitsehland uitgevoerd, beide partijen geheel gelijkwaardig en volgens de vaste prijslijst Heeft het binnenlandsch verbruik meer dan 30 procent noodig, dan wordt de uitvoer naar beide landen gelijkelijk ingekort. Is er minder dan 30 pro cent voor het binnenland noodig, dan wordt het overige op de vrije markt aan den meestbiedende ver kocht. De Rijkscommissie van Toe zicht heft een uitvoerrecht en be steedt dit om de regeeringsvisch beneden den inkoopsprijs te kunnen verkoopen. De Zeevischvereeniging, die zelve geen handel drijft, zorgt voor de verdeeling en waakt voor de stipte naleving der met Engeland en Duitscbiand gesloten contracten. De regeling blijkt zoo goed te werken, dat ook voor de Zuiderzee- visc een>> soortgelijke in elkaar w> dl' 'oc. IJMUIDER COURANT Handelscursus. Op de supple toirs begroeting hoofdstuk V der staatsbegrooting van het dienstjaar 1917, dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend, is o.a. thans voor den alhier gevestigden HaD delscursus eene rijkssubsidie groot f 800 uit getrokken, zoodat deze nuttige in stelling dan ook eerlang de indertijd toegekende provinciale subsidie zal kunnen ontvangen. Verbetering. De heer Kors Visser alhier, is deze week te Haarlem niet beëedigd als makelaar in onroe rende goederen, doch als makelaar in bouw- en aanverwante vakken. Aanbestedingen. Op 10 Mei a.s zal te Haarlem worden aanbesteed het maken van remmingwerk aan de Zuidwestzijde van de Visschers- haven alhier. Raming f 8000. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde C. S., A. B., B. J. Sch., en P. C. R., zonder be roep alhier, wegens diefstal, de eerste en tweede ieder tot 6 maanden gevangenisstraf, de derde en vierde ieder tot f 5 boete of 5 dagen, Verkwisting oorlogswinst. /Uit het afdeelingsverslag der Eerste Kamer: Terwijl tegen het wetsont werp tot aanvulling van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisscbershavenbedrijf te IJmuiden voor 1916 geen bezwaar bestond, wenschten enkele leden echter van deze gelegenheid gebruik te maken, om er hun leedwezen over uit te spreken, dat een belang rijk deel der oorlogswinst gemaakt door de visschers te IJmuiden, roe keloos door hen was verkwist in- plaats van bespaard. Kerknieuws. Men deelt aan de N. Haarl. Ct. mede, dat de Zeer Eerw. Pater Adolphus, Gardiaan van het klooster alhier, om gezondheids redenen eervol ontslag uit zijn be- trekkingheeft gevraagd en verkregen. In zijn plaats is benoemd Pater Mansuetus. die eerst Vicaris was Pat. A dolphus is aangesteld t. Vicaris. Verplaatst. Met ingang van 1 Juni, is de commies titulair der pos terijen en telegrafie H. Meyer, van Amsterdam naar hier verpjaatst. Kontong er echt. De Kantonrech ter te Haarlem veroordeelde J. A., L. K. en D. W. V., allen alhier, wegens overtreding der jaehtwet tot f15 of 15 dagen. Aanbesteding. De volledige uit slag van de door den architect Rut ger van der Ploeg gehouden aanbe steding van het bouwen van een zaadschuur voor den heer O. Schaap is ais volgt Crematies. Op Westerveld heeft Donderdag de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. Elink Schuurman Thz., te 's Gravenhage overleden en heden (Zaterdag) van het stoffelijk overschot van den gepens. Vice-Ad miraal A. P. Tadema, op 73-jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. Melkprijzen. Bij de nieuwe melkregeling zijn Beverwijk, Velsen en Heemskerk in de eerste melk- zone geplaatst, waarbij de maximum productieprijs op lP/s cent per Liter is vastgesteld en de maximum ver- bruiksprijs op 13 cent per Liter. 1 Mei-dag. De 1 Mei-dag zal in de verschillende deeien dezer ge Gestrand. In den nacht van Dins dag op Woensdag werd door een matroos van kustwachtpost 18 te Wijk aan Zee bericht, dat ongeveer bij paal 50 een schip of boot ge strand was. Men zag met een lan taarn zwaaien, hoorde geschreeuw om hulp, maar kon niet zien wat voor vaartuig- het was. De 2 leden der reddingseommissie en 3 leden der bemanning van de reddingsboot waren spoedig op de been en juist wilde men voerlieden en verdere bemanning wekken, toen bet bericht kwam„Ze zijn er al afDe be manning die om hulp geroepen had bestond uit 3 koppen en behoorde op de stoombarkas IJ.M. 235", die de kustvisscherij uitoefende. De machine was defect, de barkas was gestrand en de bemanning was, wachtens moede, naar het strand geloopen of gezwommen. Doornat kwamen ze op post 18 voorzagen zich in de soldaten-barak van droge klee- ren en trokken op IJmuiden aan. Den volgenden mórgen zagen we de barkas zoo goed als onder water. Er werd oog gehouden op hetgeen aanspoelde. Alles bij elkaar was het voor de reddingmaatschappij een storm in een glas water. Nieuwe schepen. De stalen stoomdrifter en trawler Westland, IJM 182, weike op de werf van Gebroeders Boot te Leiderdorp ge bouwd werd voor de Noordzee Explo- tatie Maatschappij alhier en na zijne tewaterlating naar Arnhem ge bracht werd om door de Arnhem- sche Sleephelling Maatschappij van machines en ketel te worden voor zien, is thans aan de opdrachtge vers afgeleverd en in de Visschers- haven aangekomen. Noordzeevisscheriïj. Men meldt onsTerwijl de Algemeene Export- maatschappjj, die den uitvoer onzer landbouw- en nijverheidsproducten ter hand zal nemen nog ia wording is, is de regeling omtrent de zee visch reeds sinds 12,Aptil in wer king getreden. Zij.gaat uit van de Zeevischvereeniging, welke naast de Algemeene Exportmaatschappij zal moeten blpven voortbestaan omdat de uitvoer van zeevisch con tractueel met Engeland en Duitsch- land geregeld is in ruil tegen de onbelemmerde uitoefening van h<-t visscherij bedrijf en andere voor de uitoefening van dat bedrijf onmis bare voorwerpen. Nationale Stoomvisschervj. In de vorige we k te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Nationale Stoom visscherij, te IJmuiden, is besloten, na afschrij ving en reserveering, het dividend te bepalen op 75 (v. j. 12) pet. en f 20 (als v j.) per oprichtersbewjjs uit te keeren. Aangekocht. Le zeillogger, De jonge Gerrit Zier, SCH 409, van den heer D. Jol te Scheveningen is onderhands aangekocht door de nieuw opgerichte Maatschappij „Neptunus" alhier. Traanvereeniging. De St.Ct. be vat de wijzigingen in de statuten der Vereeniging Traanvereeniging, gevestigd te IJmuiden. Het Noordzeekanaal. In het voorloopig verslag der Eersto Kamer van de Waterstaatsbegrooting lezen we „Er zal naar worden gestreefd het werk van het Noordzeekanaal te Velsen zoo vlug als de buiten gewone tijdsomstandigheden het zul len toelaten, ten uitvoer te bren gen." Diepte haven van IJmuiden. Vol gens meoedeeiiug van net loods wezen bedraagt de minste diept©

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1