van f700 te laag. Spreker steltvoor dit te bepalen op f800, en dan de eerste twee periodieke verboogingen te bepalen op f 50. en de volgende op f 25. De beer Vermeulen ontraadt de aanneming ten zeerste, als w allen de voorstellen nog eens na zien, zouden wfj wellicht allen wat vinden. Laten wij nü niet op reeds gevallen besluiten terugkomen. De heer Schilling steunt het voorstelt Brink. Hierdoor worden miDimum lijders geholpen. De heer Vermeulen protesteert tegen zulk een wijze van handelen De regeling der politie-salansseD dateert reeds van October, en nu werpt men opeens een nieuw voor stel in ons midden. Als de heer Vermeulen voorstelt niet terug te komen op eenmaal genomen besluiten en de heerLan deweerd verklaart voor te moeten stemmen, omdat de heer Brink zijn voorstel schriftelijk had moeten in dienen, zegt de heer Brink zijn voorstel in te trekken. Aan de orde is voortzetting der behandeling van de regeling der bezoldiging van de gemeente-ambte naren. Hierbij is door den heer V ermeulen een amendement ingediend, om te voegen: „B. en W. b palen hoeverre by aanstelling in vasten dienst van tijdelijke ambtenaren de tijdelijke dienstjaren in aanmer- komen voor de verhoogingen." Dit-wordt, aangenomen. De heer Hand graaf zegt dat de salaris-kwestie der vroedvrouwen altjjd gebaseerd was op de armen praktijk. Spreker vindt het niet onbillijk dat de vroedvrouwen ook eenige vergoeding krijgen, als het een geval van het armbestuur geldt, Spreker heeft een betere gedach te van de vroedvrouwen dan als de heer Vermeulen voorstelt Le heer de Boer is het met de Commissie niet eens. V roeger waren er siecffs 2 vroedvrouwen, thans meerdere. Wanneer deze Voldoende praktik handen, waien toelagei overbodig. Spreker wil de toelage geven om de vestiging van vroed vrouwen te bevorderenvroeger heeft spreker er ook eene te Wij keroog gewild. Spreker verwachi ook een verkeerde uitwerk ng van de voorgestelde regeling. De heer Voor en stelt voor te lezen dat voor door den raad aan gewezen vroe.1 vrouwen te IJ muiden een toelage van f 100 wordt ge geven. De heer Sluiters verdedigt het voorstel der Commissie. Als 't niet noodig is, zullen de arbeiders niet aankloppen bij het asmbestuur Bo vendien is er een arm verzorger, die elk geval onderzoekt. De heer Schilling stelt voor te bepalen dat de vergoeding bij eene bevalling vanwege de armbe- sturen naar p.aatseiyke usance vast gesteld worut. Het amendement Vermeulen word t verworpen met 6—10 stemmen Vóór de heeren van Tuyll, Vooren, Hoogland, Gerritsen, Vermeu.en en de Boer. Het voorstel der Commissie woidi daarop aangenomen. De heer Vermeulen licht de amendementen toe. Spreker zeg dat het Rjjjk de gemeenten altijd te kort heeft g-daau. De heer Net scber heefi gezegd dat echter van het voorstel in de Tweede Kamer weinig te verwachten is en daarom trekt spreker het tweede amende ment in. (Applaus op de publieke tribune). De heer Netscher had wel ge dacht, at de heer v- ermeulen weinig V rwa Yi ing zou hebben van de c jmedie, die men in den Haag speelt en daarom vindt spreker de hou ding van den Wethouder royaal en dankt hem namens de onderwijzers daarvoor. Het andere amendement neemt de Commissie' over. De heer de Boer stelt voor bij de toelagen voor akten ook die voor Middelbaar- Schoonschrijven op te nemen. Dit voorstel wordt overgenomen. De heer Brink stelt voor, voor de akte Handelsrekenen, ook al wordt in dat vak geen les gegeven, f100 te vergoeden. De heer Landeweerd onder steunt dit. Voorts stelt deze voor de bepaling van verplichte hoofd akte te laten vervallen en voor elke hoofdakte f 200 te vergoeden De heer Vermeulen kan zich met het laatste niet vereenigen Spreker vindt het billijk dat de on derwijzer, die het Hoofd vervangt, f100 meer krijgt. Hy toch moet het Hoofd ook in de administratie bijstaan. Het amendement Brink wordt verworpen met 214 stemmen Vóór de heeren Landeweerd en BriDk. Het amendement Landeweerd wordt verworpen met 4—12 stem men. Vóór de heeren Brink, Schil ïing, Landeweerd en de Boer. De heer de Boer zegt vroeger al eens voorgesteld te hebben de gemaakte overuren voor het onder wijzend personeel te vergoeden Spreker bedoelt daarmede niet een tiefnebberjj van een onderwijzer om met een of ander kind bezig te zijn maar om de overuren buiten de verplichte schooltijden te vergoeden Ook de Organisaties der onderwijzers ijveren daarvoor. Spreker stelt voor, t oor dit overwerk f75 per wekeijj kscb lesuur te vergoeden, na overleg met het schoofhoofd. De heer Schilling zegt goed vakver^enigingsman te zijn voor vergoediDg van gemaakt- over uren Maar tegenover dit voorste staat spreker sceptisch. Als er wer kelijk eens overuren gemaakt wor den, hebben ze op andere dageD wel weer eens een half uur vry Spreker zal tegen stemmen. De heer Brink wijst er op dat .de vergoeding van overuren voor alle ambtenaren' afgeschaft is en nu wil men ze voor de onderwijzers invoeren. En dat voor een paar men- chen, want 't geldt alleen schooi A. Bovendien gelooft spreker dat dez'i overuren vallen onder 't leer plan. Spreker zal voor zulke snert voorstellen niet stemmen. De heer Netscher zegt dat de regeling alleen voor school A zal gelden, omdat aan alle andere scho len de werktijden van 95 uur zijn en deze dus niet er onder zul ien vallen. De heer Landeweerd zegt dat hem alleen belang inboezemt het streven der vakorganisatie in dezen, al het andere laat hem koud. De heer de Boer zegt dat de heer Netscher onjuist ingelicht is. De werktijden van alle scholen zijn hier van 8—5 uur. Echter moeten aan school A sommige leerkrachten s morgens om 8 uur beginnen. Spreker blijft het conservatief vinnen dat men overuren, die van boven worden opgelegd,- niet wil reloonen. Het voorstel de Boer wordt ver worpen met 79 stemmen. Vóór de heeren Vooren, Wamsteeker, Landeweerd, Vermeulen, de Boer, Hoogland en Gerritsen. Het g- heele voorstel der commissi" wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op voorstel van den heer Vermeulen zal de bestaande regeling der rijwielvêrgoedingen tot 1 Januari 1918 gelden. Quk de overgangsbepalingen voor alle ambtenaren worden goedge keurd. Goedgekeurd worden de voorstel en tot aanvulling van het reglement op de uitrusting der politie, de vaststelling verordening samenstel ing en werkkring commissie van advies inzake de, werk oosheidsver- ker ng, uitstel inwerkingtreding v-rordening op de vleeschkeuring, crediet voorziening van levensmid- lelen, huishoudelijke artikelen en b andsioffen, idem voor het uitbag geren van de Delft, vaststelliog en herziening van uitbreidingsplannen en bouwverboden. Bij het voorstel toetreding tot de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten zegt de heer Brink de houding van B. en W. niet te be grijpen, waar zij er vroeger altyd tegen waren. De Voorzitter zegt dat de Minister er ons toe verplicht. Het voorstel wordt aangenomen met 97 stemmen. Tegen de heeren Huyg, Netscher, van der Steen, van Tuyll, Vooren, Sluiters en Ger ritsen. Bij het voorstel tot bepaling ver vroegd avondsluitingsuur voor cafó's zegt de heer Schilling, ofschoon principiëel voorstander van ver vroegde sluiting dat hij voor sluiting te elf uur is, daar men ook zit met vergaderingen. Het voorstel van den heer Schilling om de sluiting op elf uur te bepalen wordt met 11—3 stemmen aange nomen. Tegen de heeren van der Steen, Gerritsen en Vermeulen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wijziging vap het reglement op de gemeentelijke visscherijsehool en de financiëele besluiten. Op de adressen van J. J. Ruis agent van politie, betreffende toe kenning- van rijwielvergoeding en van het Hoofdbestuur der vereeni ging voor M. U. L. O. om een bij drage voor het examenfonds wordt goedgunstig beschikt. Vastgesteld wordt de balans, en verlies en winstrekening betreffende het jaar 1916 van het gasbedrijf en van het levensmiddelenbedrijf. De heer Sluiteis krijgt gele genheid tot het houden zijner interpel latie inzake de levensmiddelen. De heer Sluiters wijst er op ho9 de ingezetenen weken lang in de kou hebben moeten zitten, omdat er geen brandstoffen waren. Her haaldelijk moesten de kinderen ,van de school thuisblijven. Dan zijn de kachels ver-1 te vroeg weggehaald en dat toen er nog brandstoffen waren. Men had in den Haag veel meer moeten aandringen op toezending van kolen, maar de heeren hebben blykbaar zelf warm gezeten. Spreker vraagt hoe het den a.s. winter zal gaan, vooral voor de klein-industrie, de bakkers en de kolenvereenigingen der arbeiders. De heer Handgraaf zegt dat steeds veel moeite gedaan is om kolen te krijgen. Men zal nu moeten opgeven hoe veel kolen men noodig heeft, terwijl particulieren tot eind April 1918 12 Hectoliter zullen ontvangen. De heer Vermeulen zegt dat de gemeente getracht heeft zooveel mogelijk kolen te koopen, doch niét alles wat gekocht is, is geleverd geworden. Op andere plaatsen, gis b.v. Rotterdam, waar toch groóte voorraden kolen waren, zijn ook de scholen gesloten moeten worden. De heer Netscher komt er tegen op dat ite Santpoort de scholen ge sloten werden, terwijl er nog brand stoffen waren. Dat is bureaucratie, die niet te verdedigen is. De heer Sluiters, voortgaande met zijn interpellatie, zegt dat in onze gemeente 35 winkeliers uit gesloten zijn van den verkoop van regeeringsartikelen. Spreker merkt op dat dit niet is wegens fraude, doch naar men zegt door bemoeiin gen van de N. 0. T., omdat ze niet voldoende van die artikelen verkocht hebben. Spr. zegt dat dit dan niet de schu d is van de winkeliers, doch van bet levensmiddélenbureau, dat niet vol doende op de hoogte van den toestand is. Spreker gelooft niet, dat de oor zaak hiervan bij de N. O. T. te zoeken is. De heer Handgraaf zegt twee brieven te hebben ontvangen van iet Centraal Administratie kantoor in den Haag, dat aan 25 daarin genoemde winkeliers geen vet ver kocht mag worden. De oorzaak weet spreker niet, doch hij meent dat wij ons aan het genoemd kantoor hebben tehoudenomdat anders de distributie voor de geheele gemeente in gevaar kan komen. De heer S1 u i t e r s protesteert er tegen dat men uitgesloten wordt, terwijl men daarvoor geen enkele reden weet. De heer de Boer zegt toch aan de kant van den heer Sluiters te staan en meent dat men recht heeft te weten waarom deze menschen op de zwarte lijst worden geplaatst. Besloten wordt de zaak in de Le vensmiddelencommissie te bespreken De heer Sluiters vraagt of he geoorloofd is dat levensmiddelen uit onze gemeente geleverd mogen worden aaD het gesticht Meeren- berg. De heer Handgraaf zegt dat aan leerenberg een Coöperatie bestaat. Daarvan behooren 32 personen, in* wóners van de gemeente Velsen Daaraan wilde de gemeente Bloemen- daal geen. levensmiddelen verstrek ken. Toen hebben wij ons op royaler standpunt gesteld en deze menschen wel geleverd. Verschillende leden zijn het daar mee eens. De heer Sluiters vraagt of de afrekening mét de bakkers reeds heeft plaats gehad. De heer Handgraaf zegt van niet. De heer Sluiters zegt voor eenige weken een viertal heeren by zich te hebben gehad met de vraag of het waar was dat de meenteambtenaren beste aardappe len, n.l. bravo's hebben gehad en of spreker daar ook van kreeg, Spreker zeide er niets van te weten en dat hij ze zelf niet had gekregen Er werd echter zoo dikwijls over gesproken en het is zoo dikwijls gevraagd dat spreker de vraag stelt of er aardappelen geleverc. worden buiten de broodkaarten om Het gaat hier om alle raadsleden en andere ambtenaren van beschuldi gingen'vrij te pleiten. De jongens schrijven het nu zelfs op de schut tiug en indien het waar is heeft spreker gezegd dien dan de klacht' in bij de gemeenteraad. De heer Handgraaf zegt niet te kunnen controleeren op 25000 broodkaarten of daar niet eens te veel aardappelen op geleverd zijn De heer Sluiters zegt dit niet te bedoelen. De heer Handgraaf weet wel waarom het gaat. Als er aardappelen buiten de broodkaart geleverd zijn, moet dit via den beer van Splunter geschied zyn. De heer Handgraaf zegt da; het wel meer zal voorkomen dat particulieran aan anderen aardappe len leveren. De heer Netscher zegt dat de zaak duidelijk dient gesteld te wor den De lasterlijke aantijging in de Stads-Editie en een ander blad laat spreker voor rekening van die bladen Spreker zegt vernomen te heb ben dat'de gemeente van den heer Splunter 800 H.L. aardappelen heeft gekocht om die op het gelegenste tijd stip te leveren. Spreker zegt dat deze 800 H.L. deel uit maken van een partij van 1000 H.L. spreker ver nam nu dat van het restant verkocht is geworden. Hij vraagt of dit geoor loofd is. De heer Handgraaf zegt na de beschuldiging in de bladen, de heer van Splunter opgebeld te heb ben. Toen vernam hij dat alle aardappelen nog aanwezig waren Echter heeft de heer van Splunter gevraagd of hij aan een handelaar te Velseroord mocht verkoopen. Daar dit binnen de gemeente was kon men het niet beletten. De heer Brink zegt het toch absurd te vinden dat de gegoeden beste aardappelen kunnen koopen, terwijl arbeiders de heerlijke regee- ringsaardappelen moeten koopen. Spreker zegt te hebben vernomen dat ambtenaren, zelfs die zeer dicht bij het vuur zitten, tot zelfs leden van het Levensmiddelen bureau de aardappelen hebben gekocht. De Voorziter zegt dat de ge meente intijds krachtig is opgetre den om een voorraad aardappelen te bekomen, voor de tijd, wanneer er eens nood mocht komen. Dat particulieren aardappelen koopen tegen duurdere prijzen, kan men niet beletten. Spreker heeft het bericht niet gelezen, doeh de ambtenaren hebben het hem in de IJmuider Courant laten lezen. Spreker heeft nooit persgeruchten willen tegenspreken, doeh hij wil wel zeggen dat hij verwacht had dat de IJmuider Courant een fat soenlijke courant zou zijn en dat deze nieuwe courant niet zulke las terlijke berichten zou opnemen. De heer Brink komt ertegen op dat de meeste menschen slechte aardappelen moeten eten en dat enkelen de goede kunnen bekomen. Spreker had gedacht dat de gemeen- ambtenaren en ook, de heer van Splunter, die zelf in de Levensmid delencommissie zit, een ander voor beeld hadden gegeven. De Voorzitter zegt dat we niét alle aardappelen wilden koopen, dat kwam ons te duur uit. De heer Brink zegt dat het daar niet om gaat. Spreker vraagt wat er op deze manier van de rant soeneering terecht komt. De heer de Boer acht het ver keerd dat al deze dingen bekend worden. De heer Netscher vraagt of men het recht had deze] aardappe len te koopen. De heer Handgraaf bevestigt dit. De heer Van Tuyll vraagt per tinent op tet geen aardappelen waren, waar beslag opgelegd was. De heer Handgraaf antwoordt ontkennend. De heer Schilling zegt, ook wat te willen zeggen, eerst over de slechte IJmuider Courant. Spreker wil de opname van het bericht niet ver dedigen, maar kan het begrijpen. Dan was het bericht niet van de IJmuider Courant, want het ging al 14 dagen en spreker wist het ook. Wellicht heeft men hel bericht geplaatst met de gedachte deze zaak opgelost te krijgen. Spreker weet ook dat er geen fraude gepleegd is, doch hij acht het een moreele fout dat de ambte naren van de andore aardappelen hebben gekocht. De heer Vooren zegt, de de zoon van den heer van Splunter veel schuld heeft aan de vele ge ruchten. Deze heeft aan verschillen de handelaren gezegd dat zijn vader nog aardappelen had en heeft ze ook op den kuil met de aardappelen der gemeente gewezen. Later maak ten de handelaren de opmerking dat de kuil open was geweest en vroegen zij of zy ook daarvan hun deel niet kregen. De heer van Tuyll krijgt nu gelegenheid tot het houden zijner interpellatie inzake het niet-goed- keuren van het door G. Bleeker te Velseroord ingediende bouwplan. Spreker zegt dat het niet de heer G. Bleeker, doch A. Bleeker is, die de aanvraag indiende. Die aanvraag is op 25 Januari ingediend en eerst op 17 Maart ontving de heer Bleeker antwoord. Spreker noemt dan de bezwaren en aan merkingen op het plan en vraagt daarover inlichtingen. De heer Vermeulen zegt, dat het plan niet 25 doch reeds 4 Januari is ingekomen. Spreker zegt dat de hoofdzaak der bezwaren is de brandgang. Wy wilden dat deze ook voor de aangrenzende percee- len in orde kwam, opdat deze gang niet een slop en een verzameling van vuil zou worden. De heer Blee ker trad in overleg met de Amst. Ballast Mij., doch verkreeg zeker geen overeenstemming, want op 20 Febr. vroeg hij ontheffing voor de poorten en voor art. 55 der Bouwverordening. Spreker zegt dat van art. 55 door B. en W. geen afwijking kan worden verleend en inzake het andere verzoek zouden wij by voldoening geheel afwijken van onze goede regeling. Deze ver zoeken zijn geweigerd geworden. Op 10 April kwam een nieuwe aanvrage in, echter was het het zelfde plan, thans echter voor 10 woningen. Opnieuw is de aanvrage niet goedgekeurd. B. en W. heb ben geen vertraging, in de plannen gebracht en de heer Bleeker weet dit heel goed. Anders had bij zich kunnen beroepen by den raad. Spreker zegt dat wij ons niet kunnen laten dwingen door bouw- speeulanten, doch dat wy ons aan een goede regeling moeten houden. De heer Van Tuyll betreurt het dat de bouw der woningen van den heer Bleeker tegengehouden wordt door de Amst. Ballast Mij. Dit moest toch anders kunnen* De interpellatie Netscher vervalt, daar de heer Sluiter reeds hierover heeft gesproken. De heer Netscher is vertrokken. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Sluiters vraagt ol het geoorloofd is, dat in onze ge meente houten woningen worden gezet. Aan de Zwarte weg wordt er zoo een gebouwd. De heer Vermeulen zegt,dat het niet mag, doch dat dit geval nog valt onder de oude Bouwver ordening. Bovendien geldt het een speciaal geval, waarbjj brandgevaar voor aangrenzende perceelen uitge sloten is. De heer Brink brengt nog eens i;er sprake de kwestie van de ver laging van den rij stprijs. De Levens middelen-commissie heeft daarvoor geadviseerd en dit is niet in de stukken verschenen. Spreker vindt dit een negatie van het werk der evensmiddelen-commissie en heeft er over gedacht zijn lidmaatschap dier commissie op te-zeggen. De Voorzitter zegt, dat het hem spijt, want er was geen reden om het niet te publiceeren. Verhoogingen en tegemoetkoming huishuur. Burgeravondschool. Aan genome EooipeiUr. Aangenomen. Vroeavrouwen De heer Vermeulen heeft een am- ndement ingediend VOO'stellend aan de Vroedvrouw te Jan Gijzenvaait te verieenen een toelage van f 100, aan die te IJmu den eene van f200. Voor de vroedvrouw te Velseroo d blijft de toeslag be paald op f 800. Lager onderwas. De heer Ver- meuiea het-ft iw-e amendementen ing- d end «m te hz«n „voor de Hoofden der scholen B, C en D f 1500f 1800, voor de hoofden d-r schoien E, F en G f 14000—f 1700" en m voor elk der onderwyz r», die het Hoofd der scüooi bijstaan, te laten vervallen de 6e verhoo gag"-

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2