Kaadsoverzicht. Pia»tRoli}k Nieuws. courant nu geoordeeld. Hi( deed het echter de onze ni"t alleen, warn in de Stads Editie der O. H. Courant stond het bericht ook: en wel het eerst. Dit blad is dus Ook een on fatsoenlijke courant. Wy hadden voor den Burgemees ter wel g wild dat hij wat voor zichtiger was geweest in zijn oorden Vooral voor iemand, die zoo slecht op de hoogte b.ijkt te zijn van d> dingen, wat men zien kan uit de hoeveelheid der party aardappelen, hetgeen hem onbekend was En onlangs hebben wy in een Raads- overzicht er 01 ze verwondering ovei uitgesproken dat de Burgemeester geen kennis had genomeL van het ii gezonden artikel der onderwijzers te iJmuiden inzake de schoolkwestie aldaar. De Bu'gemei-sLr veiklaardt de iJmuider Courant niet gelezen te hebben. En nu moest de Voor zitter van den raad wederom ver klaren het bericht over de aardap pelen niet gelezen te henben. De ambtenaren hadden hem op de hoogte gebracht. Wie zoo goed op de hoogte is van den inhoud van om blad, moest zich onthouden een oordeel daarover uit te spreken. Wanneer de Burgemeester de zaak ook eens beziet van den an dt-ren kant en zich s.teld op hei standpunt der heeren Sluiters, Brink, Schilling enz., wat beteekmt dat hij denkt aan de o.i. gerechte on tevredenheid der bevolking, zou zijn Ov deel anuets zijn geweest. Men zegt en wij hebben 't it den raad ook wel ervareD, dat d» Bu' guneester zoo gemakkelijk het boetekleed aantrekt. Zal bij in eei volgende raadsvergadering ook tegen over ons amende honorable willen doen? Wy willen het hopen en ver wachten. Want liever dan voor een onfat- soeniyk blad uitgemaakt te woi den. zouden wij wenschen een go^dt eannnwtrking, gebaseerd op weder zjdsch vertrouwen. Wat nimmer beletun zal, dat wij niet vrij ons oordeei over een o i. vorkeeide zaai mti-pieken zouden. Vergadering van Donderdag 3 Mei 1917 Zooals wij verwacht hauden, ook nu weer veel belangstelling op de publieke tribune. Maar onze andere voorspelling, dat de heer Brink een amend> meiit, om oe minima dero Uej wijZ' r-skiaili-Si n t verh<o.e> zou indienen, is niet bewaaibeid £6 orden Z k< r had de heer Brink het graag wi.lt-n doen. Wellicht vreesde hij echter het gehi ele vooi - sul in gevaa^ te bieugen. Veei b' .angiy^s is er niet veran derd in hoi voorstel der salaiiscom- missie, dat te' sioite met algemeene stemmen aangenomen werd. De Vuotzitter wnde op een geuomei be.-luit teiugkumen, doch vond bii den raad veiz«t enï'daana ook de heer Brink, die wel de aan van g>- salarrissen der poiitie-agenten wiiue veihoogen. De heer Vermeulen trok zyu amendennnt om de zesde vethooging voor de onnet wijzers te doen verva len, in, wat appiausutt lokte, bij de belanghebbenden op de tribune. Voor enkele jaren zyn wij nu van alle saiarisveihoogingen af. Lang niet-, dat heeft de heer Netscher reeus getuigd. En as wij zien op de minima der onderwijzers-saia> fik sen, dan zeggen ook wij, neen, lang zeker niet. De andere punten der agenda gingen meest zoo onder den hamer des voorzitters door, behalve bij het voorstel lot aans.uuing onzer ge meente by de Verteniging van Ned. Gemeenten. Daar werd een eenigs zins ve makelijk debat bij gevoerd. De heer N-tscher ze de v< rstomu te staan dat de Buig-meester in enkele oogenblikken twee sociaal democraten wist te overtuigen en dat B. en W. van tegenstanders in voorstanders veranderd waren. Maar de heer Vermeulen antwoordde dat hy het was, die zich vroeger altoos tegen aansluiting.had veizer,maai dat men nu door de omsranoighedeu gedwongen was. Een kaasboer moest zich aansluiten bij de Kaasvereeni- ging, een radijsboer bij de Radtjsver- eeniging, dus moest de gemeente zich aansluiten Dij de Vereen, van Nederl. Gemeenten. De meerder heid der raadsleden stemde dan ook voor aansluiting. Over de interpellaties, vooral wat die van den heer Sluiters botiefi, ver wijzen wij naar het hoofdartikel in ons blad. Wat de interpellatie van Tuyll aarigaa', of de heer Bleeker nu wel zoo beel tevreden zal zijn, zooalsdé neer Vermeulen zei, willen wij, naar ie ons gegeven inlichtingen, toch betwijfelen. bij den aanvang werd cns een verrassing bereid door het bedan ken van den heer Gerritsen. Op ver zoek van den Burgemeester blijft ■te beer Gerritsen nog tot aan de peiidieke verkiezingen. De heer Gerritsen is 4 jaar lid van onzen raad geweest en had nog zitting tot 1919. Hij was geen veelprater, doch wat hij zeide was weldoordacht en o.i. altoos zijn in mge overtuiging. Hij durfde zejr- aen, waar bet op stond, zoo b.v. ook bij zijn voorstel tot zondagssluiting. De heer Gerritsen sprak kalm en met goede woordenkeus. Voor de arbeiders en de onderwijzers kwam hy vaak op. Hij was zeker niet de slechtste vertegenwoordiger der An- ti-Revolutionnaire Partij in onzen raad. IJMUiDEN. Verdwaalde koeien. Zaterdag nacht kwamen drie jonge koeien aar de Visscbersbaven loopen en Weiden door de militaire wacht onder bewaking genomen. Later bleek naar de St. Ed. meldt, dat de beestjes uit het land te Velsen waren weg gewandeld en zij werden daarom teruggegeven aan den eigenaar toen deze" des middags ze kwam afhalen. Krijgsraad. De auditeur-mili tair by den krygsraad te 's-Graven- hage heeft tegen M. T. H., milicien der pantserfoit-artillerie, afkomstig uit iJmuiden, wegens diefsttal, 2 maanden gevangenisstraf gtëischt. Belastingen. Aan den kommies- vi-nLcateur K. Timmer is met in gang van 1 Mei Hansweert in plaats van IJmuiden (kials tijdelijke standplaats aangewezen. Varia. Als we het scherpe ontleedmes der critiek zetten in de v.-ucht, die Mésalliance heet en welke vrucht gerijpt is in den ietwat onsier'ykeD geestestuin van den heer J B. Schuil dan zien we, dat de fl -urig - schil een weinig sappiger. Kiiioud omge. ft. Geur zit er niet veel aan en die er aan zit kitieli niet onze organen met een nieuwe, veifneschende aroma en de smaak is voor gehemelten, die exquiser ooft gewmd zijn, ook niet d.rect veifijnd. Dit neemt niet weg, dat ze, met kenners hand gesneden en k urig voorgediend, toch de naam mag hebben van een goede schotel. Zoo heeft Varia ze ons Donderoag avond voorgezet en laten we 't eeriyfc erkennen er is door velen met gretigheid toegwtast. Kenners en fijupioeveis zulkn nochthans wel bemerkt hebben, dat èn aan de serveering èn aan de vrucht zelve lichtelijk een bitter bijsmaakje was Z io. trof 'fc ons, dat het tweede bedrijf werd afgespeeld in de sehun- uige huiskamer van Wolters. Dit lijkt ons van den schrijver fout. Juist voor de ontvangst der jong gehuwden had „de mooie kamer" een groote beurt gehad en 't had vorkomen in het milieu der menschon gelegen, mijuheer de zeeofficier en zijn echigenoote daar te doen ver toeven gedurende de enkele dagen, die zij ten huize van het kruide- niersechtpaar zouden doorbrengen. De inhoud an het stuk is zeker niet nieuw, al hee ft 't zooals beweerd wordt, de bekoring van aan de werkelijkheid ontleend te zijn. Is dit werkelijk het gevai en niets dat tegen de mogelijkheid pleit, dan meenen we toch, dat d-> heer Schuil, zich terwiile van het effect niet van overdrijving heeft kunnen onthou den. Het contrast is gezocht te gioot gemaakt. Vergissen we ons niet, dan heeft de heer Schuil zijn Mésalliance geschreven in den tyd, dat de officieren nog niet vrij waien in het voigen van de keuze des harten en zou een huwelijk tusschen den zeeofficier en Jo Wolters voor afgegaan moeten zijn door den strijd tusschen liefde en plicht en een onvrij wil ig ontslag van den heer Henk van Weelderen. Bovendien zou de mésallieering tusschen Henk en Jo, absoluut niet zijn gebleken, zonder haar „aanhang", want bij het onbenullige in het stuk beslist misplaatste geklets tusschen de zoo genaamde dames uit den hoogeren stand, waarbij een harer zeifs durfde spreken van „fluuks de boes" wat natuurlijk een lachsalvo onder de kenners en fijnproevers ten ge volge had toonde Jo zich een vrouw van fijner gevoel dan de drie parvenuachtige dames. Ook de in den beginne sympathieke figuur van Henk, dien we evenwel wat krach tiger getypeerd hadden willen zien, verloor ten slotte zyn bekoring, door het opofferen zpner mooie positie en het aanvaarden van een „baantje". Wel heeft de schrijver getracht dit besluit te motiveeren door een beroep op huiselijk geluk, maar zulke zwakke figuieu. die niet tegen den stroom weten op te roeien, zijn 't niet die we op de planken 'c meest bewonderen. Summa Summarum, ten goed gespeeld stuk van doffen inhoud en slechte moraal en dat alleen heefi kunnen behagen door de uitnemende uitbeelding van nagenoeg alle figu ren. Zullen we enkele namen noe men Dan een eere-saluut aan „Tante Bet", die, wat we hier niet dikwijls genieten „een open doekje had", d.w.z. een hartelijk applaus vóór ze van het tooneel verdween. Prachtig getypeerd was „de loods", oom Dirk, doch zyn taal en optre den is niet van de loodsen uit den tegenwoordigen tijd, waarin het stuk speelt. Mooi uitgebeeld, doch te veel geeffecteerd, was de advo caat-procureur. Het soms zeer leeiijk spreken van onze mooie taal een aanwendsel dikwijls in hoogere kringen moet met den paplepel zyn ingezogen om lang te kunnen worden volgehouden. Overigens peifecte figuren, de oude Heer en Mevrouw van Weelderen. Jan Wolters speelde zijn rol, zoo als we dat van een ouden, gerouti- nterden tooneelrot gewend zijn en zijn vrouw Ant, heeft door haar sober spel menig snaartje in het gemoed der toehoorders doen triiien en vele traantjes ter sluiks doen wegpinken. Keetje belooft wel iets foor de toekomst, vrij en onge dwongen in haar bewegingende overigen sloten zich, behoudens een enkele uitzondering, goed bij het g- heel aan. De regie was dit maal niet zoo goed verzorgd, als zulks bij andere uitvoeringen het geval was. He>t vertrek van Duursma, de begroeting van de oude familie van Weelderen met den Luitenant van Eckeren hft binnenkomen van den Advo caat-procureur in de huiskamer van Wolters en de entree van Mijnheer en Mevrouw van Weelderen bij een onverwachte overkomst ten huize van hun zoon, zondigden tegen regel en etiquette. Deze kleine fout jes zijn natuurlijk in de toekomst gt-makkelijk te ondervangen, mits men ze weet te zien. Intrede Ds. Erdman. Zondag morgen had in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging plaats van Ds. L. W. Erdman, uit Brielle overgekomen. Dit geschiedde door Ds. Creutzberg, die als tekst had gekozen Joh. 330 „Hij moet wassen en ik minder wor den". Na de preek sprak Ds. Creutz berg zijn collega toe. Ds. Creutzberg iierinnerde er aan hoe de Herv. ge meente alhier voor 15 h 20 jaar samenkwam in een lokaal en be arbeid werd door een Evangelist. Nu mocht spreker, den tweeden leeraar bevestigen, terwijl straks zeker een derde zal komen Ds. Creutzberg hoogte op een zegenrijke samenwerking. De gemeente zong baar nieuwen leeraar Gezang 913 toe Och, dat Uw geest den leeraar sterk' Het zegel zette op al zyn werk. Des middags deed Ds. Erdman voor een stampvolle kerk zijn in trede en wel met een predikatie naar aanleiding van het woord uit 2 Ttm. 2:8: „Houdt in gedachte nis, dat Jezus Christus uit de doo- den is opgewekt." Ds. Erdman dankte in de gebruike lijke toespraak zijn bevestiger en zeide eveneens op vruchtbare sa menwerking te hepen, daar ook hij zich stelde boven de partijen en niet een richting wilde dienen. De nieuwe leeraar richtte zich voorts tot kerkeraad en kerkvoogdij, kies college, tot organist en koster, tot deu Burgemeester, de ringpredikan- ten en tot allen, die in de g- meen te arbeiden in Kinderkerk, Zondags school, Vereenigingen, scholen enz. Daarop nam Ds. P. E. Barbas van Haarlem het woord, die als voor zitter van het classicaal bestuur van Haarlem de Herv. gemeente van IJmuiden geluk wenschte met de komst van den nieuwen leeraar, die geen onzeker geluid deed hooren. Spreker zeide zich te gevoelen als de vriend uit Joh. 3:29. Zij u blijd schap is vervuld geworden. Den nieuwen leeraar riep Ds. Barbas het welkom toe en achtte hem gelukkig dat deze in een zoo groote en groeiende gemeente als IJmuiden mag arbeiden. Ds. Barbas richtte zich ook tot den bevestiger en noemde deze dag ook voor Ds. Creutzberg een gelukkige. Veel hebt ge mogen arbeiden en veel reeds mogen bereiken. Ds. Barbas was overtuigd dat Ds. Creutzberg niet stil zou blijven staan, maar dat hij, waar hij de komst van den tweeden eeraar zoo heeft bevorderd, nu zou werken voor een derden predikant. Spreker hoopte nog eens te mo gen beleven dat hy ook de beves tiging van den derden leeraar zal mogen bijwonen. Spreker was dank baar dat hij in Ds. Creutzberg zijn medelid van het classicaal bestuur mocht toespreken, die zich Diet öeperkt tot IJmuiden, doch ook voor andere plaatsen arbeidt. Ook namens den praetor van den Ring Haarlem, die niet aanwezig kon zyn. riep Ds. Barbas deD nieuwen pre dikant het welkom toe. Ds. Erdman dankte Ds Barbas voor de hartelijke woorden, waar na tenslotte Psalm 898 werd ge zongen. Van de predikanten uit den om trek merkten wij nog op Ds. A. Snethlage van Heemskerk, Scriba van het classicaal bestuur, die met Ds. Bat bas de classis Haarlem ver tegenwoordigde, Ds. Eggink uit Vel sen, Ds. Baljon uit Halfweg en Ds. Hovy uit Wyk aan Zee. Een dievenbende aangehoudeu. De politie schijnt de hand gelegd te bebben op een bende dieven, die zich den laatsten tijd onledig hield met het berooven van in het ka Daal en in de Visschershaven lig gende visschersvaartuigen. De schei- men vonden in Beverwijk gretig een opkooper voor de gestolen goe deren. Geslaagd. Voor het voorloopig Machinisten-diploma is te 's Gra- venhage geslaagd de heer W. J. Lubbers van hier. Gasverstikking.Toen de heer H. Zondagmiddag thuis kwam vond hij zijne echtgenoote bedwelmd lig gen ten gevolge eener gasuitstroo- ming. Dadelijk ingeroepen genees kundige hulp kon niet meer baten. Politievereeniging. Met aanvan kelijk 25 leden is hier ter plaatse eene vereeniging van politieagenten opgericht. Vermoedelijk zal deze vereeniging binnenkort zich doen aansluiten bij den Nederlandschen Bond van Politieagenten. VELSEROORD. Boerderij. Aan den Zeeweg alhier wordt een boerderij gebouwd voor rekening van den heer P. Nijssen te Velsen. Archirect is de heer Rutger van der Ploeg te Vel sen, aannemers de heeren van Tiggêlen en Kamer alhier, Pastorie. Nu hier binnen eeni- gen tijd een predikantsplaats wordt gevestigd voor de Ned. Herv. Ge meente, heeft zich een Commissie gevormd voor den bouw eener pas torie voor deze predikant. Deze commissie bestaat uit Ds. Th. Eg- aink, Velsen, Voorzitter; W. P. de Vries, Huize Schoonenberg, Velsen, Penningmeester; Mevr. A. C. ver Loren van Themaat-Laman Trip, Velseroord; Mevr. M. Baronesse van Tuyll van Serooskerken, Jbr. Boreel van Hogelanden, Velserbeek Velsen: Mevr. J. Polderman-Luch- singer, IJmuiden; Mevr. J. T. Cre- mer-Hogan, Duin- en Kruidberg, Santpoort; Ds. H. W. Creutzberg, IJmuiden en W. L. Kuiper, Velser oord, Secretaris. Naar wij vernemen zal de pastorie komen naast de woniDg van den Burgemeester. De grond is belange loos afgestaan door Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden te Velsen. Drankweer-comité. Vrijdag avond vergaderde het Centraal Drankweer-comité in de gemeent6 Velsen In de zaal Flora alhier. Als gasten waren ter vergadering een tweetal afgevaardigden van de Loge der Neutrale Tempelieren te IJmuiden. Besloten werd"1 aan" den gemeen teraad een motie van afkeuring te zenden over het deze week aan genomen voorstel-Schilling om de sluiting der cafe's weer op 11 uur te bepalen. Benoemd werden drie commissies: een voor de propaganda der Plaatse lijke Keuze, waarin benoemd wer den de heeren J. Jimmink, te IJmui den, S. Koning, te Wijkeroog, Honing, te Wijkeroog en S. Klein, te IJmuideneen voor de verster king der geldmiddelen, waarin be noemd werden de heeren A. Eike ienboom, te Sanspoort, C. Rem, te Wijkeroog, G. Voet, te Velseroord, en J. Jimmink te IJmuiden, en een voor de actie der 10-uur-sluiting, waarin benoemd werden de heeren Klein, Honing en Huizer, te IJmuiden. Tot secretaris van het comité werd benoemd de heer S. Klein, te IJmuiden. Een tweede predikantsplaats. Door het Provinciaal Kerkbestuur der Ned, Herv. Kerk van Noord- Holland is in zijn vergadering van Vrijdag goedgekeurd het besluit van het classicaal bestuur van Haarlem tot vestiging van een tweede predikantsplaats te Velsen (Velseroord). VELSEN. Personalia. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in wiskunde en de wiskundige aard rijkskunde aan het Gymnasium te Delft komt voor onze vroegere plaatsgenoot de heer P. M. Vader, thans tijdelijk leeraar aanhetEras- miaanseh Gymnasium te Rotterdam. Rechtbank. De Haarlem sche rechtbank ^veroordeelde H. de G. alhier wegens wederspannigheid tot f 15 boete of 15 dagen. SANTPOORT. Gasaansluiting. Het gesticht „Me->renberg" zal weldra zjjn gas van Haarlem kunnen betrekken. Met de leidinglegging is de aan nemer van uit Meerenberg begon nen en bij is nu reeds de Jan Gy- zenvaart genaderd om langs die vaart de leiding naar Schoten te leggen om daar aan de leiding naar Haarlem aansluiting te krijgen. Ruïne van Br ederode. De ruïne van Brederode werd gedurende de maand Mei door 773 personen be zocht. Jubileum Mej. Akkerman. Het was Woensdag een ware feestdag in de school waar Mej. J. H. Akker man den schepter over haar kleuters zwaait. Een feestdag voor allen, want het -beminde hoofd der be waarschool van Mevr. Wiiste vierde naar zilveren jubileum. Reeds vroeg in den morgen werden vele bloem stukken namens vrienden en be kenden bezorgd en kwamen in den vorm van brieven en naamkaartjes tallooze gelukwenschen binnen. De kinderen op school hadden een ge legenheidsgedicht geleerd en zongen dit de jubelaresse toe. Bovendien nadden ze ook voor mooie bloemen gezorgd en tevens voor een blijvende herinnering aan dit schocne feest. Natuurlijk werden ze volop getrac- teerd. De receptie werd druk be zocht, want heel de omtrek leefde met dit feest mede. Het huis van Mej. Akkerman was letteriyk ge vuld met bloemstukken en geschen ken. Onder degenen, die hunne opwachting maakten, merkten wij op Mevr. Ds. J. v. d. Bergh van Eysinga en Mevr. H. de ClerqTeding van Berkhout, bestuursleden van de af- deeling Santpoort van den bond voor Vrouwenkiesrecht, die een prachtig bloemstuk aan hare geluk wenschen toevoegden. Dat Mevr.Wüste hartelijke blijken van hare belangstelling in dit jubi leum schonk, mag niet onvermeld blijven, al sprak dit feitelijk van zelf. Aldus is den dag voor Mej. Akker man waarlijk een onvertelijke ge worden. Overtreding der Zondagswet. Woensdagochtend hadden zich te ver antwoorden een drietal personen uit Santpoort, die aldaar op een Zondag

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2