ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 160. Zaterdag 12 Mei 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINjEWEL, WILLEMSPLEiN IJMUÏDEN, Telefoon 153. Y er schijnt WOENSDAGS en ZATEEDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden", ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—5 rogels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. •""J Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tet 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten do gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILiXMSPLEIN Bjniüiidcis (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C* RÖEÜLSS!!, K&H&filstreai. Te Velseroord bij K. v. Til burg, Willebrordsir.SS. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Scficnner, Öoodüsmu L 47, WijS<croog. Te Santpoort bij vai} incurs, BoeRboudel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente Velsen brengt ter algemeene ken. nis dat de Ontvanger der Directe Belastingen te Beverwijk niet op Donderdag 17 Mei a.s. doch op Donderdag 24 Mei a s. te Santpoort (dienstgebouw) zitting zal houden tot ontvangst van directe belas tingen. Velsen, den 11 Mei 1917. de Burgemeester voornoemd, H. ter LOREN VAN THEMAAT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente VelseD, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van J. van Vrede te Haarlem om op het perceel, kadastraal hekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 915, gelegen aan de Parallelstraat, een taanderij te mogen oprichten, waarin zal worden ge plaatst een electromotor van 2 P.K. door hen is toegestaan onder voor waarden. Velsen, den 4 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, de burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De secretaris, TH. J. WIJNOLDY DAN1ÉLS. Aardappelmeel. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene "Kennis, dat krachtens beschikking van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel de navolgende maximum- kleinhandelprijs is vastgesteld Aardappelmeel pakmeellll/3 cent per pakje van 7i K.G. Velsen, den 8 Mei 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Rijwiel terecht. He verleden week door den rijwielhandelaar K. als vermist aangegeven rijwiel is thans door de politie opgespoord. Het was in het bezit van een juf frouw in Beverwijk, die het rijwiel thans door tusschenkomst der poli tie aan den rechtmatigen eigenaar heeft teruggeven. Dief stal van lood. Op een klacht van een huiseigenaar, dat van 24 huizen het daklocd was weggeno men, werden door de politie vier jongelieden aangehouden. Om het lood gemakkelijker te kunnen ver- koopen, hadden zij het in de duinen gesmolten. Een kleine hoeveelheid werd ten huize van een der daders onder een bed vei stopt gevonden. St. Ed. Aanbesteding. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Haar lem is Donderdag aanbesteed, het maken van een remmingwerk aan de Zuid-westzijde van de Visschers- haven alhier. Raming f 8000. Laag ste in schuiver W. Groot, te Hint ham f6170. Van een sociëteit zonder sluitings- bepalingen Woensdag waren eenige leden van de sociëteit „de Toekomst" te IJmuiden voor 't kan tongerecht gedagvaard, omdat zij op 17 Februari tusschen 10 en 11 uur des avonds in „Hotel nummer Een" waar hun sociëteit wordt gehouden, aanwezig waren geweest. Dit laatste was in strijd met een besluit van den Burgemeester van Velsen van 10 Februari, waarbij is bepaald, dat de tapperijen des avonds om 10 uur moeten worden gesloten. Uit de voorlezing van 't proces verbaal van den politieagent die de bekeuring had gedaan, bleek, dat de bekl. hadden oen doorloopende vergunning om des Zaterdagsavonds van 71 uur in 't hotel hun socië teit te mogen houden en dat zij de meening toegedaan waren, dat 't sluitingsbesluit van de tapperijen niet op een sociëteit van toepassing is. Verder werd in 't procesverbaal gemeld, dat de verbalisant aan de kastelein van 't hotel had medege deeld dat de vergunning om na 10 uur nog een sociëteit te mogen hou den, was ingetrokken. Bekl. hadden zich daaraan echter niet gestoord, volgens 't procesverbaal. Twee der bekl. waren verschenen, die erkenden, dat zij op 17 Februari des avonds in 't hotel als leden van de sociëteit aanwezig waren geweest. Op verzoek van den ver dediger mr. Andreae werd de verdere behandeling der zaak aangehouden tot as. Woensdag, opdat dan de Burgemeester en eenige andere ge tuigen kunnen worden gehoord. Geen bouwvergunniug. D. S. te IJmuiden heelt zonder vergunning van B. en W. een loods laten bou wen, die als tijdelijke woning in gebruik is genomen. Tegen dezen overtreder van de Woningwet werd f 14 boete, subs. 15 dagen hech tenis geëischt. Militaire Hui&vlijttentoonstelling. Door den Voorzitter der rege lingscommissie voor de Militaire Huisvlijttentoonstelling alhier ge houden, is een bedrag van f21.96, zijnde het saldo der entree's van de tentoonstelling, toegezonden aan de Commissie tot steun aan behoeftige gezinnen van gemobiliseerde mili tairen in de gemeente Velsen. Het bestuur dier Commissie betuigde daarvoor haren dank. SANTPOORT. Te water. Dinsdag geraakte oen ongeveer 7-jarig meisje in het water' van de Jan Gijzenvaart. De heer Leder, uit Haarlem, die voorbijkwam beda cht zich geen oogenblik en spron g te water om het reeds zinkende kindje te redden. Hij mocht er naar de N.H.Ct. meldt, na eenige ooeen- blikken in slagen, het drenkelingetje aan de moeder terug te geven, die met- angst de redding afwachte, en wier droefheid nu spoedig verkeer de in vreugde over het behoud. Letterkundige lezing, Dinsdag avond hervatte Mevr. Dr. J. v. d. Bergh van Eysinga—Elias hare let terkundigo avondenna Muitatuli behandeld to hebben kwam ze tot de poëzie van de dichters van den nieuwen tijd. Deze lezingen zijn voor alle belangstellenden toeganke lijk en worden op Dinsdagavonden in de bewaarschool van Mevr. Wüste gehouden. Kerkbouw. Met de kerkbouw der Ned. Herv. gemeente wordt flink opgeschotende aannemer is al tot aan de balklaag gekomen. Krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de caDdidaten van het hesticht Mee- renberg, met den volgenden uitslag: Eerste gedeelte 44 candidateD, afgewezen 23, ge slaagd: J. A. Arink, C. Bjutman, A. C, Birkhoff, T. Bos, J. B. Brou wer, B. L. Cornelissen, P. J. van Daalen, K. Dijkshoorn, M. E. Friedel, A. Gielirsg, M. Gremmen, A. Hette ma, P. M. Koopman, A. A. Kore- man, M. E. Kiop, A. Kuijt, F. J. de Nooij. H. B. Saager, P. Schipper, G. Slijkhuis en T. Tanis. Tweede gedeelte: 8 candidaten, geslaagd: D. S. Beerens, A. Feitkamp, A. S. Ger- stel, M. Kuijt, A. E. van der Leest, M. B. Mohr, C. Wooning en B. D. Zieck. Derde gedeelte. 15 candidates, afgewezen 7, ge slaagd J. de Bie, B. H. M. Binne- man, J. H. Brugman, J. D. Cozijn- sen, G. E. Gremmé, E. W. Heems kerk, M. J. Holliog en A. de Jong. De examens worden voortgezet. Uit de Gemeente. Kantongerecht. De Kantonrech ter te Haarlem deed de volgende veroordeelingen: J. S. Rz.telJmni- den tot f 10 boete of 10 dagen we gens overtreding der jachtwetH. O. B. te IJmuiden tot f 15 of 15 dagen, B. v. O. te Velseroord' tot f 4 of 4 dagen, J. V. te Velsen tot f 4 of 4 dagen, allen wegens het loopen op verboden grond. W. N. te Velsen wegens diefstal tot f 35 boete of 1 week hechtenis (door de Haarlemsche Rechtbank). YISSCHEB1J. „Maasstroom 1." De Staats courant bevat de statuten der Naamlooze vennootschapVisscherij Maatschappij Maasstroom 1" te IJmuiden. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van de zeevisscherij in haren vollen omvang, het ver- koopen van de opbrengst daarvan, het varen van koopvaardijgoederen, alsmede het sl6epen van schepen en het verleenen van bijstand aan in nood verkeerende vaartuigen en voorts al datgene wat met een en ander in onmiddellijk verband staat, met dien verstande echter, dat de vennootschap nooit meer dan één visschersvaartuig te gelijk in eigen dom mag hebben. Maand overzicht. Gedurende de maand April van dit jaar zijn te IJmuiden aan den afslag gekomen 260 stoomtrawlers met f 1.399.060 besomming, teg-n 365 stoomtrawlers met f 1.761.312 besomming in de maand April van het vorig jaar. In de- eerste vier maanden van 1917 kwamen 600 stoomtrawlers aan de markt me! f 3.238.580 besomming, tegen 1328 stoomtrawler, die f 5.024.397 be- somden in gelijk tijdvak -, an 1916. Dit wijst dus op een beduidende teruggang, in hoofdzaak veroorzaakt doordien de stoomtrawlers minder reizen konden deen wegens gebrek aan steenkolen. Zeiltrawlers kwamen er in April van dit jaar 977 aan de markt, die f 457 459 besomden tegen 757 zeil trawlers met f 124.306 besommmg in April van het vorig jaar. In de eerste vier maanden van 1917 kwa men aan den afslag 3062 zeiltrawlers f 1.203 514 besomming tegen 2715 zeiltrawlers, die f 396.557 besomden in de eerste vier maanden van 1916 Uit deze cijfers bijkt, dat de uit komsten der zeiltrawlers gedurende het tijdvak Jan.April 1917 zeer gunstig genoemd kunnen worden. In de maand April van dit jaar kwamen binnen 64 stoombeugers, die f 297 877 besomden, tegen 45 t-toombeugers met f 118 584 besom ming in de maand April 1916. Gedurende het tijdvak Jan.April van dit jaar kwamen binne>. 197 stoombeugers met f 1.050.585 be somming, tegen 180 stoombeugers met f 434.515 besomming in gelijk tijdvak van 1916. Ook hier bij een nagenoeg gelijk aam al schepen een beduidende toeoame in besomming. Zeilbeugets kwamen er in April 1917 31 aan de markt, die f80.573 besomden tegen 22 zeilbeugers, die f 44.781 besomden in April 1916. In de eerste vier maanden van dit jaar kwamen 59 z-ilb^ugers aan den afslag met f 182.220 besomming, tegen 72 zeilbeugers, die f117.272 besomden in de eerste vier maanden van het- vorig jaar. De in consignatie aangevoerde vischzendiDgen brachten in April van dit jaar f 14.885 op tegen die in April van het vorig jaar aange voerd f 52.530. In de eerste vier maanden van 1917 brachten die zendingen f 68.645 op tegen f 122.422 in gelijk tijdvak van 1916. De op brengst van in do maand April van dit jaar aangev. viscb is f2.189 854 tegen f2 108 513 in April van het vorig jaar, alzoo slechts een kleine vermeerdering in April van dit jaar.- Ue totaalopbrengst in de eerste vier maanden van dit jaar is f5.747.598 tegen f 6.096.815 in de eerste vier maanden van het vorig jaar, wat op een vermindering wijst van ruim drie maal honderd duizend duizend gulden in genoemd tijdvak vak 1917. Het stilliggen der trawlvisscherij Zijn wij juist ingelicht, dan zal dezer dagen consul Gneist, van de Handelsafdeeling der Duitsche legatie te 's-Gravenhage, zich naar Berlije begeven in verband met de besluiten der trawlvisscherij om niet meer uit te varen zoolang door Duitsehiand geen goede waarborgen worden ge geven tegen het opbrengen en ver nietigen van de visschersschepen. Scheepvaart, Maria. Het Nederl. zeilschip Maria, kapitein Zeven, 7 dezer van Rotterdam naar Degerbam vertrok ken, is met een gebroken zwaard en wegens tegenwind alhier binnen- geloopen. Reddingboot. Door de N. en Z.-Holiandsche Reddingsmaatscbap- pij worct op het eiland Rottemuroog een nieuwe reddingboot gestation- neerd, die voorzien wordt van een Brons motor. Uit de Provincie Christelijks Zanvereenigingen. De Chr. Zangverenigingen „Hal lelujah" te Zaandam, „DeLofstem" te Wormeveer en „De Lofstem" te Zaandam hebben in April 1910 het initiatief genomen om te komen tot oprichting van een Prov. N.-Holl. Bond van Chr. Zangvereenigingen. Om te bespreken het doel en het nut van zulk een bond werd Woens dagavond in de Consistorie der Geref. Kerk te Zaandam een ver- gadeiing gehouden, welke door af gevaardigden van verschillende ver- eenigingen uit de provincie werd bijgewoond. De vergadering werd geleid door den heer T. Stelder te Zaandam. Door den heer J. Zwart, directeur van „Hallelujah" te Zaandam, werd het doel en het nut van een Pro vincialen Bond uiteengezet. Uit de discussies bleek, dat de aanwezige afgevaardigden algemeen voor het- oprichten vau een Provin cialen Bond waren, hoofdzakelijk om jaarlijksch een gewestelijk Zan- ger.-feest te houden met een Evan geliseerend karakter, doch waar de vereeniginhen ook afzonderlijk zou den zingen, waarover een Commis sie van beoordeeling laten rapporten aan de keren zou zenden. Met alhemeene stemmen werd besloten een Prov. N.-Holl. Bond vau Chr. Zangverenigingen op te richten. Een voorloopig bestuur van 7 leden werd benoemd, dat de con cept-statuten zal ontwerpen. Daarin worden gekozen de heeren T. Stelder, Zaandam; S. Zwart, ZaandamT. Boot, Wormerveer (leden der voorloopige Gommissie) W. J. Karssen, Hoorn D. Jongeneel, AmsterdamG. Voet, Velseroord en J. de Reus, Medemblik. Ingezonden Mijnheer de Redacteur l Naar aanleiding van het verslag der Raadsvergadering van 3 Mei in Uw blad van Zaterdag 5 Mei ver zoek ik U onderstaande regelen te willen plaatsen. Bij voorbaat betuig ik U mijnen dank. Ofschoon ik het niet wenschelijk acht op alles wat in den Raad ge zegd en gedaan wordt in het publiek te reageeren en ik mij tot nu toe opzettelijk daaivan heb onthouden, kan zwijgen toch niet altijd goed zijn, indien dingen worden gezegd, die door het belangstellend publiek IJMUIDER COURANT Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1