ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Scësdw mr ie Wateren. HINDERWET. Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. YISSCHERIJ. No, 161. Woensdag 16 Mei 1917. 2e Jaargang Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLESM IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. W. C. ROELSE, KsBaaistpaat. Te Velseroord bij H. v. Til burg, Willebrordstr. 85. cn bij v. Houwel legen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vap Incurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter alge- meene kennis, dat de schouw over de Jan Gijsenvaart en de Delft alsmede over de beken, waterlei dingen, heulen en duikers zal ge voerd worden Dinsdag 22 Mei 1917. De betrekkelijke voorschriften der Algemeene Politieverordening be palen Art. 50. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden wordt gestraft de eigenaar van een perceel, die niet zorg draagt, dat de tot dat perceel behoorende wate ren in goeden staat worden onderhouden b. wanneer hij daartoe door Burgemeester en Wethou ders is aangeschreven, de herstellingen en verbeterin gen aan wateren, heulen, duikers, beken en slooten tot dat perceel behoorende, door hen noodig geoordeeld tot het verkrijgen van een goeden waterafvoer of in het belang der openbare gezondheid, niet aanbrengt. Art. 52. De wateren zullen op den bodem minstens 2 d.M. bree der moeten zijn dan de eerste zich benedenwaarts bevin dende heul of duiker. De bodems der wateren moeten liggen minstens 5 c.M. be neden de lijn, welke de bodems der opeenvolgende heulen verbindt. De heulen of duikers zullen minstens moeten zijn 5 d.M. breed en 6 d.M. hoog. Burgemeester en Wethouders noodigen de schouwpliehtingen uit om in bet belang van den goeden waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden te willen medewerken tot een ricbtige uitvoering der voor schriften. Velsen, den 8 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. SPEK. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat by de verschillende winkeliers in deze gemeente verkrijgbaar is,versch gerookt spek, tegen den prijs van f 0.50 per pond. De winkeliers mogen geen hoogere prijzen berekenen, hetzij voor thuis bezorgen, hetzij voor verpakking, of andere werkzaamheden. Intusschen kan levering in ver pakking of aan huis slechts ver langd worden voorzoover die ge bruikelijk was. Evenmin is het geoorloofd aan den verkoop eenige bijzondere voor waarden te verbinden, met name die van het bijkoopen van eenig ander artikel. Klachten, over niet inachtneming van bovenstaande maximumprijs, gelieve men in te dienen bij het Levensmiddelenbedrijf (Raadhuis Velsen). Velsen, 14 Mei 1917. De Burgemeester van Velsen, H. vïr LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. van Ikelen te IJmuiden om vergunning tot het uitbreiden zijner smederij door het vergrooten van de werkplaats met het daarachter gelegen pakhuis op het perceel kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie I No. 1001, gelegen aan de Prins Hendrikstraat C nr. 28. Op Vrijdag, den 25ste Mei 1917, des namiddags te 8 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zjjner leden zyn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 11 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. IJMUIDEN. Bres gevaUen. Tijdens het bag- gerren" in het nieuwe gedeelte van de Visschershaven is een groote bres gevallen tot aan de spoorlijn. Het goederenvervoer naar de Zuid zijde der haven is voorloopig ge stremd, terwijl onmiddelijk maat regelen zijn genomen om het gat te dempen. Aanbesteding. Hierbij geven wij den volledigen uitslag van de gehouden aanbesteding voor het maken remmingswerk aan de zuid westzijde van de Visschershaven te IJmuiden. Raming f8000; H. Wijker, Helder, f10300; W. F. Staal, Amsterdam, f 9500firma Heere en Zn,, IJmuiden, f 9875 H. Ploeger, Arasterdam, f 8950 Wed. P. v. Heijst, Velsen, f8900 G. Schermers, Nieuwendijk, f 8160 W. Groot, Hintham, f6570. Vakteekencursus. De tentoon stelling van werkstukken van den vakteekencursus, welke uitgaat van het Hervormd Schoolbestuur, wordt gehouden a.s. Zaterdagavond 19 Mei in de Chr. Bewaarschool, van 7 uur tot half negen. Wij verwachten dat velen een kijkje op deze tentoonstelling zul len gaan nemen. Leger des Heils. Het korps van hot Leger des Heils te Haarlem houdt morgenmiddag op het Wil lemsplein alhier een meeting. Deze begint te 1.80 uur. Aanbesteding. By de aanbe steding door den architect Rutger van der Ploeg te Velsen, voor het bouwen van een fabriek voor de N.V. de Dolfyn te IJmuiden, waren de volgende inschrijvingen ingeko men F. en M. v. Dourssen Haarlem f 24360. Wed. P. v. Heijst en Zn. Velsen 24390. v. 't Wocht Haar lem 24440. P. Rings Jr. Santpoort 21467. D. Bais Jzn. IJmuiden 24500. Oud en Kriller Alkmaar- Schoori 24675. P. Heere en Zn. IJmuiden 24800. v. Tiggelen en Kramer Velseroord 25000. R. Kop per en Zn. West-Grafdijk 25200. Gebr. Joustra Haarlem 26273. Spruit en Meijer Alkmaar 26.340. Begrooting f 20100. Aan den laagsten inschrijver ge gund, VELSEROORD. Drankiveer-Comité. In de Vrij dagavond in den melksalon Reitsma alhier gehouden vergadering van het Centraal Drankweer-Comite werd meegedeeld dat aan den Raad een motie was gezondeD, waarin afkeu ring uitgesproken werd over het genomen besluit om het sluitings uur der café's weer op elf uur te bepalen. Inzake oen voorstel om mee te doen aan de Blauwe Week en de Pinksterviering 1917 werd besloten 4500 exemplaren van het speciale propaganda blad „Onze Blauwe Week" te verspreiden en om zoo mo gelijk een artikel te plaatsen in de locale pers. Voorts werd besloten om de pro- paganda-borden van het Comité in de verschillende deelen der gemeen te op te laten knappen. Intrede J. Gutteling. De heer J. Gutteling, tot voor 14 dagen Evan gelist. alhier, is Zondag j.l. in zijn nieuwe standplaats Geesteren inge- geleid tot zijn dienstwerk door Ds. C. R. van Lelyveld uit Utrecht. Deze deed dit met de woorden uit Markes 1615 en 16. Het Evange lisatiegebouw was des morgens heel goed bezet. Des middags te 3 uur sprak de heer GutteÜDg voor een stampvol gebouw zijn intreewoord en wel naar aanleiding van 2 Tim.42. Op verzoek van een der Bestuurs leden werd den heer Gutteling Gez. 91:3 toegezongen, terwijl hij werd toegesproken door Ü3. Boussevain, Herv. predikant te Getselaar, Ds. Oosterveen, Qeref. predikant te Geesteren en door den heer van Lindonk, Evangelist te Neede. Ook waren nog aanwezig de heer G, Vogel, Evangelist te Goor, de heer Dolstra, Evangelist te Eibergen en de neer Kraayenbrink, Hoofd der Chr. School te Geesteren. Van Ds. Bosch, den vrijz. predikant van Geesteren. was een hartelijk schrij ven met gelukvsensch ingekomen. VELSEN. Scheidsgerecht. Onder voorzit terschap van den heer Frans Net- scher heeft dezer dagen het Scheids gerecht, dat ter beslechting van arbeidsgeschillen krachtens het ge sloten Collectief Arbeidscontract tusschen patroons en gezellen in het timmervak is ingesteld, verga derd om voor 't eerst uitspraak te doen in een aan zijn beslissing on derworpen geschil. Het betrof een vordering door den timmermans knecht K. tegen den patroon B. ingediend. De timmermansgezel werd in 't gelijk gesteld. Militairia. Het Tentenkamp langs het Noordzeekanaal is Maan dag weer door militairen betrokken geworden. Met het medisch toezicht is belast geworden de heer A. A Oosterwijk, Med. Docts. Arts, te Velseroord. Collecte. De collecte voor de Chr. School in de Herv. Kerk heeft Zondagmorgen f 15.11 opgebracht. SANTPOORT. Veel vreugde. Het echtpaar S. alhier vierde op 10 Mei zijn kope ren bruiloft. Op dienzelfden dag werd naar de N. H. Ct. rheldt, het jubi- leerende paar verblijd met de ge boorte van een tweeling, twee doch ters. Huur-Commissiewet. In een Donderdagavond gering bezochte openbare vergadering, belegd door de afdeeling SantpoortBloemen- daal van de S. D. A. P. en de afd. Santpoort van de Vereen. ®„Huur- dersbelang', in de zaal van den heer M. J. Enzerink sprak de heer J. A. Dalmeijer, candidaat voor den gemeenteraad der S. D. A. P. over de huur-commissiewet. Gasmeters gelicht. De buiten gewone veldwachter, de heer Wage naar te Velseroord, geldophaler bij het Gasbedrijf, heeft in de laatste 14 dagen tegen drie personen, wo nende te Jan Gijsenvaart, Santpoort en IJmuiden, proces-verbaal opge maakt, wegens het lichten van den muntgasmeter. Benoemingen. Bij de Brand- stoffencommissie alhier is tot boek houder aangesteld de heer Kwint, klerk bij het Gasbedrijf en tot schrijf ster Mej. W. Nijhout te Velseroord. Het kantoor wordt gevestigd in de oude gebouwen van het Gas bedrijf. Aangekocht. Onder directie van den heer L. Parlevliet. is een sleep boot in de vaart gebracht. Deze zal onder den naam Johanna Cornelia en letterteeken Y M 373 van uit IJmuiden trawlen. Petroleumgebrek. De commissie uit de eigenaren van motorvisschers- vaartuigen heeft door haar bezoek aan het Rijksdistributiekantoor voor petroleum wel succes gehad. Er zijn hier Zaterdag vijftig vaten ruwe olie en petroleum aangekomen om onder de vloot te verdeelen. In een ver gadering is besloten, dat ieder eige naar eene hoeveelheid krijgt, bere kend naar het aantal paardekrachten zijner machine. Voor allen is echter een uiterste zuinigheid voorge schreven. Sleepbooten als trawlers. In de afgeloopen week zijn hier weer drie sleepbooten als stoomtrawlers in de vaart gebracht, te weten IJ. M. 361 Anton Cornells, IJ. M. 362 Elisabeth en Z. A. 17 Assistent. De resultaten met dit soort vaartuigen schijnen wel goed te zijn, want we vernamen nog van verschillende andere per sonen, die binnen enkele weken een sleepboot-trawler in de vaart brengen. St. Ed. Dankbetuiging. Bij de Directie van den stoomtrawler Ernestine Pauline is namens de Deensehe ïe- geering een verzoek ingekomen aan de bemanning van den trawler haar volle waardeering en hartelijkste dank te betuigen voor de groote zorgen, bewezen aan de opvarenden van den tot zinken gebrachten Deenschen Schoener „Fram", zonder welke goede zorgen de Deensehe zeelieden waarschijnlijk zouden zijn omgekomen. Visschershaven. Het St.bl.d. no 328 bevat de wet van den 30sten April, tot verhooging en aanvulling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staats-visschersha- venbedrijf te Umuiden voor het dienstjaar 1916. Nieuwe vereeniging. Naar de St. Ed. verneemt worden hier pogingen aangewend tot het oprichten van een vereeniging van kustvisschers. Er moeten reeds vele bewijzen van in stemming ontvangen zijn zoodat de oprichting vrij wel verzekerd is. Voedselvoorziening der zeelieden. Onlangs meldde het Yisscherijblad dat door de afdeelingsbesturen van den Alg. Ned. Zeemansbond en Zeemansvereeniging Volharding" te IJmuiden gemeenschappelijke po gingen werden aangewend om aldaar een distributiekantoor te krijgen uitsluitend voor de approviandeering der trawlers, waarvan door de ree- ders de kosten zouden worden gedragen. Van den Minister van Landbouw is thans een antwoord ontvangen, waarin deze zegt het niet noodig te oordeeleü dat deze voedselvoor ziening te IJmuiden plaats vindt, doch medewerking toezegt dat in de plaats van inwoning der zeelieden voor veertien dagen voeding zal worden verkregen. De vakbonden moeten voor dat doel thans een opgave verstrekken van de verschil lende gemeenten waar de trawlvis- schers woonachtig zijn. Vanuit den Haag zal dan worden gezorgd, dat in die gemeenten speciaal voor de zeelieden, voldoende voorraad is. Verkochte schepen. De sleepboot Engeline is door den heer L. Hol- lenberg e.a. alhier aangekocht en zal nu in de trawlvisschery worden gebracht. Het vaartuig is in het visscherijregister ingeschreven met den naam Elisabeth, IJM 362. Het stoomkustvissehersvaartuig IJM 235, Meeuwtje, is in bescha digden toestand aan den heer R. de Boer alhier verkocht. Ingezonden Mijnheer de Redacteur! In het nummer van Zaterdag j.l. betoogd de heer Hellinga, hoofd van de school voor M.U.L.O., dat de Raad een onbillijk besluit heeft genomen, door het afstemmen van 't voorstel De Boer, waarbij- was bepaald, dat de overuren zouden betaald worden met f 0.75 per wekelyksch lesuur. Er zal volgens den heer H. een onbillijkheid bestendigd blijven ten opzichte van enkele onderwijzers aan school A., die vier keer per week een half uur langer onderwijs geven dan hun collega's aan die school. Tevens meent de beerH.dat het heih nu onmogelijk is gemaakt, om door uitbieiding van lesuren het onderwijs te verbeteren in de drie hoogste klassen. Daar de afd. „Kennemerland" van den Bond van Ned. Ond. niet vreemd is aan den tegenstand, dien het voorstel De Boer in den Raad heeft ondervonden, verzoek ik U, M. de Red. mij eenige plaatsruimte te willen toestaan om de meening van den heer H. te bestrijden. De heer H. betoogt dat school A een andere en zwaardere taak heeft te vervullen, dan de scholen voor gewoon lager onderwijs. Zijn school leidt op voor verschillende examens. Dat is volgens den heer H. een zenuwinspannende taak, en om voor dien taak geschikt te blijven en nog geschikter te maken is een zeker idealisme noodig. Dit zijn we met den heer H. volkomen eens, maar is dat alleen het geval by de onderwijzers aan de school voor M. U.L.O. Om jaar in jaar uit een klasse van 40 50 kinderen op de gewone la gere schooi een stap verder te brengen zoodat ze geschikt zijn voor een volgend leerjaar ot voor het groote leerjaar, het geheele leven, is daar voor ook niet een zeker idealisme noodig Is dat minder zenuwinspan- nend? Ik begrijp niet, met welk zedelijk recht een onderwijzer aan de gewone lagere school zich minder verantwoordelijk mag achten v. zijn IJMUIDER COURANT Buiten yerantwoordelijkheid van d§ Redactie

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1