sympathieke, belanglooze hulp van Notaris G. D. Boerlage, hier heeft zich vooral krachtig getoond de geestdriftige, kooplustigheid van de parochianen van Wijkeroog, die, geïnspireerd door de liefde voor hunne kerk, door geen druk van omstandigheden kön getemperd worden. Aan allen dank! SANTPOORT. De beklaagde was niet verschenen. Het O* M. vorderde tegen hem 6 maanden gevangenisstraf. Perceelen 1 en 2, tuingrond aan den Hagelingerweg.^met twee woon huizen. Kooper de heer v. d. Schoot te Santpoort voor f 10250; perceel 3 tuingrond aan den Biezenweg, koope G. Tervoort te Driehuis voor f 4280 perceel 4, tuingrond aan den Bie zenweg, kooper J. E. de Groot, IJmuiden, voor f270; perceel 5 twee perceelen tuin- of bouwgrond aan den Hagelingerweg, kooper de heer IJ. Goedhart te IJmuiden voor f301. We noteerdenE. v. T. Scarlet Due 750 regels f 17, E. v. T. Chry solora 325 regels f 9, E. v. T. PrO' serpine 240 regels f 30, E. v. T Keizerskroon ;658 regels f 35, E. v. T La Precieuss 700 regels f 17, E. v. T La Reine 650 regels f 30, E. v. T, Gele Prins 315 regels f8. D. T. La Candeur 393 regels f 9, E. v. T. La Reine 600 regels f 16, Enkele Ga lanthus extra 1 bed f 3, Dubbele Galanthus extra per regel van 20 roe f 12, Enkele Galanthus per rege van 15 roe f 5, D. T. Muriila 307 regels f 16. DRIEHUIS. Des morgens 11 uur zal dan eene H. Mis worden gelezen, waaronder eene drankbestrijderspredikatie zal gehouden worden door den Wei Eerw. Pater H. SchottJ^s. s. R. Des .ov-ddags aïi 2 uur opeJducht- meeting waar het woord zal wenden gevoerd o.m. door Pater van D ijk, Pater Paul Hase en den WelEe-rw. heer H. Hemsing. Uit de Gemeente. Wekelijksch Marktbericht. In de week van 18 Mei 1917 tot 25 Mei 1917 waren de aanvoeren en prijzen als volgt YI8SCHERIJ. De rechtbank besliste, dat ook al werd aangenomen, dat een stoom trawler geen koopvaardijschip was. de artt. 560 en vlg. W. v. K. toch toepasselijk waren: uit de geschie denis bleek, dat dit onderwerp (hulp en bergloon) geboren was uit het oude strandrechtlater was het in het W. v. K. opgenomen en gerangschikt onder de „regten en verplichtingen uit scheepvaart voortspi uitende"er was geen en kele reden te vinden, waarom deze bepalingen niet voor visscherssehe pen zou gelden en waarom er een onderscheid was gemaakt moeten worden tusschen kuopvaardijsche pen en andere schepen, die toch alle aan dezelfde gevaren bloot stonden. Het verweer van gedaag de werd dus ongegrond bevonden en de vordering toegewezen. St.Ed. SPORT, GYMNASTIEK. De Turnvereeniging „IJmuiden" gaf op Hemelvaartsdag op één der terreinen van den Speeltuin met hare verschillende afdeelingen eene Openlucht Uitvoering-. Juist door eene Uitvoering buiten moesten wij de duizenden menschen trachten te bereiken die tot nu toe. geheel Trawl- en Beugvisch. 53 Tarbot per 50K.G, 125 - 75 93 Griet 50 75 37 50 - 1062 Groote Tong per stuk 1 70 1 15 13098 Middel 1 11 0 63 8522 Kleine 0 65 0 15 Groote Schol per kist van 50 K.G. Middel 50 86 Zet 50 41 50 26 5980 Kleine 50 1980 4 20 Bot 50 59 Schar 50 5 30 3 40 Tongschar 50 220 Rog per 20 stuks. 18 16 8 50 15 Vleet .per stuk 1 78 Groote Roode Poon p. kist van 50 K.G. 2 Middel 50 52 50 35 60 2 Kleine 50 40 36 15 Pieterman Poontjes 50 16 50 7 17 Groote Sehölvisch 50 46 42 56 38 Middel 50 37 50 35 84 98 Kleirunidd. 50 28 50 28 53 Kleine 50 26 23 64 975 Kabeljouw per stuk 8 L 50 8 Gullenper kist van 50 K.G. 34 31 26 95 66 Leng per stuk 5 50 4 40 35 Heilbot 22 50 3 5 Wijting per kist van 50 K.G. 17 12 44 Koolvisch r er stuk 2 76 1 Makreel per kist van 50 K.G. 3168 Haring 50 Zalm per stuk Steur, Levende Kabelj auw Leng 3 Heilbot 28 12 00 Gr. lev. Schelvisch per 15 stuks Md. 25 KI. md. 40 1 KI. lev. 60 Noordzee Zoutevlsch Ton Leng Haring. Volle Haring t t IJ 11e 0 Makreel Gedurende de week van 18 Mei tot en met 23 Mei kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen. 5 stoomtrawlers, 1 stoombeugers, 0 motorbeuger, 1 sloep, 1 motorlogger, 110zeilloggers, 0 kotters en 198 kustvisschers. De besommingen dier vaartuigen waren als volgt. Voor de stoom trawlers, 1 van f12332 van f2500—3000, 1 van f66031 van f 7266, de stoombeuger f 3492.—, de sloep f 448,—, de motorlogger f 556.de zeilloggers van f 200—1088, de gezamenlijke kustvisschers f 82102.21 De aanvoer bestond uit 341690 K.g. trawlervisch en 4935 Kg. beugvisch. De totale omzet bedroeg f 141020.62. buiten onze Vereeniging stonden, hetzij als medewerker, of als onder steuner. De gesteldheid van het ter rein en de mindere medewerking van verschillende leden, die om de één of andere reden bezwaar heb ben om in het openbaar to turnen, is oorzaak dat deze Uitvoering geen volkomen zuiver beeld geeft van de wijze waarop in onze Vereeni ging de gymnastiek aan de kinde ren wordt onderwezen, en op welke wijze het door de ouderen wordt beoefend, Evenwel was uit het wer ken dier afdeelingen wel te leeren, dat tarnen onder het bereik ligt van jong en oud. Dat ivas dan ook liet doel onzer Vereenigingen bet deed ons genoegen dat zoo velen regen en wind trotseerden om met belangstelling de verschillende num mers te volgen. Die belangstelling moet echter zoo ver gaan, dat men van TOESCHOUWER overgaat tot DEELNEMER. Daar is het ons om te doendaarvoor hebben ook wij regen en wind getrotseerd. En* nu hooren wij al zeggen Maar dat is toch niets voor mij Zooals reeds gezegd, Gymnastiek valt onder het bereik van jong en oud. Dit onder scheidt haar juist van andere spor ten. Het behoeft voor bijna niemand een bezwaar te zijn om zich aan te sluiten bij een Gymnastiek-vereeni- ging. In de Turnvereeniging „IJmui den" welke onder leiding staat van een uitstekend leeraar en turner, is daarvoor gelegenheid. Laat ieder eens ernstig hierover nadenken. Laten ouders zich eeus de vraag stellen of het voor hun kinderen van geen belang is, dat zij naast de geestelijke, ook de ichamelyke ontwikkeling verkrijgen die voor hun geheele volgend leven van zoo'n groot nut kan zijn. Laten ook de ouderen, (on vooral zij die naar den aard hunner werk kring weinig beweging hebben, zoo als, KANTOORBEDIENDENTEE KENAARS, OPZICHTERS enz.,) zich eens af vragen of zij altijd die jeugdige vlugheid en lenigheid zul len behouden, wanneer zij hun lichaam niet behoorlijk verzorgen in den vorm van gepaste en doelma tige beoefening van een sport, die hun cok op lateren leeftijd van dienst kan zijn, n.l. de „GYMNAS TIEK". Verwaarloozen zr die raad, dan treedt spoediger dan men denkt verslapping der spieren in, men ver liest zijn vlugheid, lenigheid en uit houdingsvermogen. WAaKT DAAR VOOR en wordt lid van de Turn vereeniging „IJmuiden". Dit zal ten goede komen aan de gezondheid van Uw lichaam. A. W. DRIESSEN Jr. Voorzitter T. V. Y. kostbare graan af te staan om er sterke drank van te stoken. En onze raad vond het goed, ofschoon de winkels te 9 uur moeten sluiten, het sluitingsuur der café's maar weer op 11 uur te stellen. Wij roepen onzen medeburgers toe: houd toch uw oogen open en bant den alcohol uit uw leven. Want deze is een vijand en verderver, veel erger dan welke oorlog ook. Het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen. Ingezonden. Geachte Redactie Vergun ons een plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat dank. In deze maand en vooral met Pinksteren wordt in geheel Neder land een bijzondere propaganda ge maakt voor de geheelonthouding. Ook het Centraal Drankweer-Comité in onze gemeente heeft van het bij zonder propagandablad Onze Blauwe Week 4500 exemplaren verspreid. Wij hopen, dat men het blad niet ongelezen zal laten liggen. Er ko men belangrijke artikelen in voor. Of is het niet bedroevend te verne men dat ons volk een som van meer dan 113 millioen gulden per jaar aan sterken drank uitgeeft? Het is verschrikkelijk, en dat in deze benarde tijden, waarin onze eerste levensbehoeften ons bij por ties worden afgemeten. Desondanks blijft de Regeering voortgaan met een deel van het Mijnheer de Redacteur Vergun mij nog eenmaal een be roep op Uw gastvrijheid te doen. Op enkele uitlatingen van den heer Brink wil ik nog gaarne het licht doen vallen. Op zijn insinuaties ga ik niet in. Insinueeren is ge makkelijk en goedkoop, doch leidt de aandacht van de hoofdzaak af. De heer B. constateert, dat mijn bedoeling om een aparte salarieering voor het onderwijzend personeel in de M.U.L.O. klassen aan school A te verkrijgen, duidelijk is gebleken. Het schijnt echter, dat niet vol doende is uitgekomen, waarom 'ik het wensch. Om de eenvoudige redenen, dat het een eisch is van billijkheid en van democratie. Hoe de heer B. het voorstel de Boer on democratisch kan noemen, is mij nog grooter raadsel, dan 't feit, hoe hij tot zijn vorige kwalificatie kwam. Hoe oordeelt de heer B. over een werkgever, die zijn personeel meer werkuren geeft, zonder daar meer dere verdiensten tegenover te stel len? Ik geloof, dat hij een der eersten zou zijn, van wie protest was te verwachten. Waarom is dat nu bij het onder wijs iets anders? Had de heer B. nu getracht, om aan te toonen, dat ook voor de M.U.L.O. klassen geen meerdere les uren noodig waren, dan was zijn standpunt logisch en eerlijk. Hy beroept zich op het „frisch en-stevig geargumenteerd" artikel van den heer Kiimp. Maar ook deze bewijst niet, dat men aan een M.U.L O. school voor de hoogste klassen met 26 lesuren kan volstaan en weet zeer goed, dat de meerdere uren niet gelijkelyk over 't personeel verdeeld kunnen worden, dat ze noodzakelijk voor rekening komen van enkelen. Ook ik ben bang voor overlading en tracht zooveel mij mogelyk is voor overdrijving te waken, maar de practijk vraagt aan een oplei dingsschool iets anders dan een mooie theoretisch paedagogische be schouwing. Toen ik in IJmuiden kwam, heb ik een overladen leer plan, ook wat het aantal uren be treft, ontlast voor de eeiste zes leerjaren en voor de hoogste klas sen heb ik een minimum gesteld, n.l. 29. De leerlingen in die klas sen hebben den leeftijd van 12 tot 16 jaar en hooger. Dat zijn de stu diejaren bij uitnemendheid. De ouders vragen tastbare resultaten. Wat geeft ons nu alio theoretische geleuter De practijk leert ons, dat een enkel lesuur meer, een kind soms van uren huiswerk kan verlossen. Huiswerk is noodig voor de toepas sing, voor het vastleggen van het geleerde. Toepassing onder goede leiding gaat vlugger. Eenige uitbrei ding van lesuren zou werkelijk de rust in de huisgezinnen en de ge zondheid der kinderen ten goede kunnen komen. In 't leerplan der M.U.L.O.school van den heer Brou wer te Haarlem zijn voor de hoogste klassen 30 Vs uur, in dat van Apel doorn zelfs 82 uren uitgetrokken. Waarom is zulks voor IJmuiden uit den.booze? Waarom moeten de leerkrachten in de hoogste klas sen hun taak voor een deel, al is het dan een klein deel, pro deo verrichten Zoolang mij dat niet overtuigend wordt aangetoond, blijf ik het ver werpen van het voorstel de Boer, betreuren, en blijf ik bij mijn over tuiging, dat de tegenstemmers een onbillijkheid bestendigen, ondemo cratisch handelen en verbetering van "het onderwijs tegenhouden. Met dank voor de plaatsing T. HELLINGA, Hoofd van school A. Scheepvaart, Bedreiging. A. BI. een fabrikant van mousseerende wijnen, die vroe ger alhier heeft gewoond en die thans naar H.D. meldt, is gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Groningen, had zich te verantwoor den, ter zake, dat hij in de maand Februari aan den heer C. L. Buit huis, te Santpoort, een brief zou hebben geschreven, die inhield, dat hij (de heer B.) „er aan zou gaan", indien hij niet op een bepaalden datum zou afdragen f 500 aan bank papier aan iemand, die hem op het Centraal Station te Amsterdam zou vragen, of hij Bulthuis heette. Fotoopname. Dinsdag zijn onder wijzers en de jkinderen van de .openbare school alhier weer eens in verschillende groepeD gefotograveerd. Verkooping. Notaris» Boerlage uit Velsen heeft in café „De Tuin man" verkocht: Bloembollenveiling. Op de Dins dag hier gehouden veiling van in het gewas te veld staande bloem bollen was de belangstelling zeer goed en konden de prijzen, de huidige omstandigheden in aanmerking g nomen bevredigend genoemd worden Overtreding der Zondagswet. Onlangs stonden terecht eenige ar beiders van hier die op een Zondag op hun land aan het spitten waren geweest, wegens een overtreding van de Zondagswet van 1815 Woensdag deed de Haarlemsche kantonrechter in deze zaak uitspraak. De bekl. werden ieder veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis De kantonrechter overwoog in het vonnis dat „openbare arbeid" is, iedere arbeid die voor een ieder aanschouwelijk is verricht, dat, waar in de dagvaarding is gezegd, dat open bare arbeid is verricht" daar van geen nadere aanduiding be hoefde te worden gegeven; dat ook niet behoefde te worden vermeld, dat 't is een arbeid die niet nood zakelijk is, en dat onjuist is de bewering van den verdediger dat de arbeid alleen „openbaar" kan worden genoemd, indien hij raakt het publiek verkeer. Drankbestrijding. Op 2en Pink sterdag zal op een terrein achter do R.K. Kerk alhier een openlucht meeting gehouden worden, uitgaande van de N.-Holl. Propaganda-Com- missie van R.K. Drankbestryders vereenigingen in het Diocees Haarlem De woningnood. Door Gedepu teerde Staten is aan de Gezond heidscommissie bericht, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden geen termen bestaan voor de door haar gevraagde voorziening in zake onbewoonbaarverklaring van 94 w@ ningen in de afdeeling Yelseroord Bergloon. De Rechtbank te Rotterdam heeft vonnis gewezen in de volgende zaak: Eenige vis schersschepen (zeilschepen) hadden een stoomtrawler, die op zee in ongereede geraakt met onklare machines ronddreef, in IJmuiden binnengebracht: de reeder en de schippers der zeilschepen voeden den op grond van en naar de artt, 560 en vlg. W. v. K. hulploon gedaagde reederij, de vordering be strijdende voerde'onder meer aan. dat eischers het hulploon van art 560 en vlg. niet konden eischen daar die artikelen niet toepasselijk waren op visschersvaartuigenhet exceptioneele recht van het W. v, K. was alleen toepasselijk op han- deiszaken en het 2e boek was al leen geschreven voor handelssche pen (koopvaardijschepen): een vis- schersschip was geen schip in den zin van het W. v. K. en h9t bergen van een zeevisschersschip was géén zaak van koophandel)eischers stelden, dat de zeevisscherij ook scheepvaart was en dus beheersch werd door het 2e boek W. v. K wat ook uit de geschiedenis voigde Een vreemd verschijnsel. Onder de visscbers van hier doet zich eene eigenaardige ziekte voor. De. ver schijnselen openbaren zich door eene ontsteking van de oogen, welke hevig beginnen te_ jeuken en te tranen, en eene a'fschilferirg van de gelaatshuid. Men schrijft de.oor- zaak daarvan toe aan eene minder waardige kwaliteit van teer, waar mede de netten gedrenkt worden Nieuwe vereeniging. Op initia tief van eenige eigenaren van kust visschersvaartuigen alhier is eene vereeniging van eigenaren opge richt, welke zich ten doel stelt de belangen der kustvisschers te behar tigen. Op esne drukbezochte verga dering traden reecs 45 leden tot de nieuwe vereeniging toe en werd eene commissie benoemd, die sta tuten en huishoudelijk reglement zullen ontwerpen. Op een binnenkort te houden vergadering zal dan een definitief bestuur worden gekozen. Aangekocht. De botter UK 311 is door den beer J. C. Mühring te IJmuiden gekocht. Deze heeft het vaartuig laten vertimmeren en met een Honig-motor do ;n uitrus ten. Het schip zal nu de motor visscherij op de kust uitoefenen met den den naam Luctor, IJM 374. Frederik. De St. Ct. vermeldt de oprichiicg der naamlooze ven nootschap Scheepsexploitatie Maat schappij „Frederik", te IJmuiden. Kis ten. Stuks. Hoog ste prijs. Laag ste prijs. Aanvoeren. 91 11 11 11 •>1 li 1) 11 11 11 11 11 11 1) - Kantjes. p.Kantje p.Kantje Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, DiepteHaven van IJmuiden. Volgens mededeeling van het loods-

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2