IJmuider Courant. AARDAPPELEN. 2e BLAD. 26 Mei Na het afdrukken van het hoofd blad van heden werd ons door het Levensmiddelenbedrijf te Velsen medegedeeld, dat het op de le pa gina afgedrukte aardappelenbericht gewijzigd is in dien zin, dat zonder verplichting tot bijkoopen van Veen- aardappelen op de broodkaart voor de 159 week 3 kilo kleiaardappelen gekocht kunnen worden. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 87s uur. ZONDAG, Bioscoop, Cycloop, 5 en 81/» uur. MAANDAG. Nutsspaarbank, Helmstr. 9,7—9 u. Bioscoop, Cycloop, 5 on 81/, uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Erdman, Collecte^voor de zending. 5 uurDs. S. A. Baljon van Spaarn- dam. 10 uurDs. Creutzberg, Collecte voor de Zending. lOVs uur Ds. Lui kin ga. Geen dienst. 10 uurDs. Huizing. 5 uurdezelfde. 10 uur: Ds, Huizing. VELSEROORD. 10 uur de heer W. Maas van Am sterdam. Collecte voor de Zending. Geen dienst 10 uurDs. v. d. Boom, em. pred. te 's Gravenhage. 5 uurdezelfde. 10 uurDs. v. d. Boom. VELSEN. 10 uur: Prof. Dr. G. J. Thierry vau Leiden. Collecte voor de Zending. 10 uurDs. Eggink. Collectevoor de Zending. (Gebouw voor Chr. Belangen). 97j uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. 97, uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: dezelfde. 10 uurDs. F. Kramer van Bever wijk. SANTPOORT. 10 uurDr. G. A. van den Bergh van Eysinga. 10 uur: Ds. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga 10 uur: Ds. A. G. A. van Hoogen- huize van Amsterdam, Maandag Geen dienst. Gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Landeweerd, de Boer en Polderman. Ingekomen zijn de volgende stuk ken a. Brieven van Gedeputeerde Sta ten omtrent de goedkeuring van raadsbesluiten b. een besluit van dit college waarbij aan de gezondheidscommis sie te Velsen wordt bericht, dat er onder de tegenwoordige omstandig heden geen termen bestaan voor de door haar gevraagde voorziening inzake onbewaarverklaring van 94 woningen in de afdeeling Velser- oord c. een schrijven van het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen betreffende de opheffing van het vervroegde avondsluitingsuur voor de café's; e. een adres van J. van der Vlies te IJmuiden om medewerking tot ontruiming van do door hem. ge kochte woning f. een dankbetuiging van het hoofdbestuur der Vereeniging voor M. U. L. 0. voor de verleende, bij drage in het eiamenfouds Deze stukkon worden voor ken nisgeving aangenomen. g. een nader adres van den agent van politie G. Kool omtrent toeken ning van rijwieivergoeding h. een verzoek van P. Har tog le Santpoort om ontheffing van de be palingen. der verordening op de win kelsluiting i. een beroepschrift van de tirma Bückmann en Pool te IJmuiden be treffende de weigering eener bouw vergunning j. een advies van het schaalarm- bestuur om aan den tijdelijken geld- ophaler G. J. Th. van Roden verlof te verleenen voor de vervulling der functie van lid en penningmeester van dat bestuur k. als voren van de commissie van plaatselijke schooltoezicht in zake toepassing van art. 29 der Leerplichtwet 1. een adres van den raad van bescherming voor den zuigeling om een subsidie van f 100 voor 1918; m. als voren van hoofd van schooi C om overplaatsing naar schooi B. De stukken, vermeld onder g, h, i, k en m worden in handen van B. en W. gesteld, dat onder h, gaat naar naar de raadscommissie voor de winkelsluiting, dat onder j gaat naar B. en W. ter afdoening, dal onder 1 zal behandeld worden bij de begrooting voor 1918. B. en W. deelen den gemeente raad mee, dat zij het raadsbesluit van 26 Aprii en 3 Möi 1917 betref fende de bezoldiging der ambtena ren zoodanig uitleggen, dat er geen bezwaar beslaat voor het bedrijf pen bare werken in zooverre den b-staanden toestand te handhaven, dat inplaats van een hulpboekhou der, een hulpboekhoudster en instede van een schrijfster een schrijver aan de administratie is verbonden. Deze uitlegging wordt goedge keurd. Voorts deelen B. en W. mede le. dat door de hoofden der open bare lagere scholen aan Gedepu teerde Statten is verzocht goedkeu ring te onthouden aan het raads besluit van 3 Mei j.l. regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel, welk verzoek cm bericht en raad in handen van hun college is gesteld dat ter inzage van de leden bij de stukken is gevoegd de getroffen regeling omtrent de belooningen voor het schoonhouden van gemeen tegebouwen, waaromtrent hun col lege later de noodige financieële voorstellen bij den gemeenteraad zal indienen. Ingekomen is het verslag van de Teekencursus te Wljkeroog. Wordt ter inzage gelegd. Van de HandelsvereeniginglJmui. den en Omstreken een verzoek om uitbetaling der subsidie voor 1917. In handen van B. en W. gesteld. Een mededeeling dat D. Ott be noemd is tot buitengewoon gemeen teveldwachter en H. Bosman tot gemeenteveldwachter te Velsen. Van inwoners der Presid. Krugerstr, te IJmuiden een adres om den eige naar eener smederij in die- straat het nacht en Zondagswerk te ver bieden. Behoort bij B. en W. thuis. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. bij Gedeputeerde Staten bezwaar hebben gemaakt tegen het afstaan van een stuk grond dei- gemeente aaa Spaarndam. Spreker deelt hierbij mede dat bet in het voornemen ligt van B. en W., wan neer de raad het goedkeurt, Gede puteerde Staten te vragen den ge heelen Spaarndammerpolder bij de gemeente Velsen te voegen. B.-en W. zagen daar gaarne publiciteit aan gc geven opdat men zal weten dat Velsen met dit verzoek zal komen. Spreker wil aan 't eind der verga, dering een besloten zitting houden om over deze zaak te spreken, op dat de leden bij openbare behande ling er voldoende van op de hoogte zijn. De heer Netscher verzoekt een interpellatie te mogen houden in zake gaslevering door de gemeente Haarlem aan het gesticht Meeren- berg. De voorzitter zegt dat de heer de Boer op de hoogte is, doch deze is afwezig. Wellicht wil de heer Netscher zijn interpellatie uitstellen tot de volgende vergadering. De heer Netscher zegt nu zijn vragen te willen stellen, dan kan de heer de Boer er later op antwoorden. Toestaan wordt een crediet van f 3600 voor verandering paardenstal en inrichting kantoorgebouw reini ging!-- en ontsmettingsdienst. Bij de aanvrage crediet houw van een pakhuis voor het tijdelijk levensmiddelenbedrijf zal in de be sloten vergadering op verzoek van heer van Tuyll de Directeur van Openbare Werken worden gehoord. Voor de tijdelijke inrichting van een kantoor voor den vleeschkeu- ringsdienst wordt een crediet van f 250 toegestaan. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening van f 405000, wanneer de leening tegen een koers van 100'/'. kan worden geplaatst, of van f156000, wanneer de leening beneden een koers van 100% wordt geplaatst Goedgekeurd wordt het voorstel tot aankoop van het huis Nieuw- land met schuur en eif. Bij het voorstel bepaling dienst jaren le opzichter Bouw- en Woning toezicht voor berekening periodieke verhoogingen, maken verschillende leden bezwaren. De heer Netscher betreurt dat deze persoon herhaaldelijk in den raad wordt gebracht, zeer tot nadeel van dezen ambtenaar zelt. Er wordt door den heer Vermeulen gezegd dat de heer Schoolemans toezicht houdt op de andere opzichters, maar dit hoeft de raad nooit gewild. Er was voorgesteld den heer Schoole- man hoofdopzichter te maken, dGch de raad heeft dit met groote meer derheid niet gewild. De hoer Brink zegt toen niet aan wezig te zijn geweest, maar spreker heeft begrepen dat de raad 'den heer Schoolemans niet aan 't hoofd van Bouw- en Wonintoezicht heeft willen hebben. De heer van der Steen zegt dat de wethouder van Openbare Werken toen gezegd heeft dat men de personen van de zaken moest scheiden en dat men wat hem be treft gerust kon zijn. Nu echter blijkt dat de raad bij den neus genomen is. De heer Netscher wil zich zoo sterk nog niet uitdrukken, omdat spreker dit niet gelooven k&n. De heer Netscher zou gaarne hooren of de raad besloten heeft den heer Schoolemans aan het hoofd van Bouw- en Woningtoezicht te stellen. Het betreffend besluit wordt voorgelezen. De heer Schilling weet niet hce hij zich houden moet. Spreker zou dit speciale geval nog wel eens door de salaris-commissie behandeld willen zien, De heer Netscher meent dat, hoewel het niet officieel geschiede, deze Commissie ontbonden is. De Voorzitter bevestigt dit. De heer van Tuyll pleit ook voor aanhouding. Besloten wordt deze zaak aan te houden. Bij het voorstel tot verlenging aanstelling van een tijdelijken op zichter bij bouw- en woningtoezicht maakt de heer Netscher bezwa ren. Wij gaan hier meer en meer leven als O. W.er's, We hebben hier maar even 13 opzichters, 5 vaste, 7 tijdelijke en 1 Hoofdop zichter. Spreker meent dat er voor al deze menschen geen werk ia onze gemeente is en zal zijn stem niet aan het voorstel geven. Ook de heer van der Steen is er voor de toekomst niet gerust op. Spreker heeft vernomen dat de Hoofdopzichter, die nu komt, reeds gevraagd was, alvorens de raad een besluit had genomen. Spreker zal onder dit beheer zijn stem niet meer aan uitbreidingen geven. De heer Sluiters zegt vroeger reeds gezegd te hebben, dat wan neer de nieuwe Bouwverordening uitgevoerd zou moeten worden, er ook voldoende opzichters voor zou den moeten zijn. Tenslotte wordt het voorstel aan genomen met een voorstel van den heer Netscher om de verlenging tot 6 maanden te beperken. Bij het voorstel verlenging aan stelling tijdelijke opzichters bij open bare werken en nadere regeling bezol diging van één dezer ambtenaren wordt de zaak uitvoerig door den heer Vermeulen uiteengezet. De heer Netscher kan er Zich niet mee vereenigen. Aan openbare werken wordt alles overhoop ge haald, maar de boel staat nooit op zijn plaats. Spreker gelooft dat men daar te veel hooi op de vorkneemt. Men wil hier een opzichter, die pas 2 of 3 maanden in gemeentedienst is, opeens f 200 meer geven, ter wijl b.v. de heer Meier in 7 jaar dienst onder zeer moeilijke omstan digheden nimmer een verhooging heeft gehad. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 08 stemmen. Vóór de heeren Buijg, Handgraaf, Gerrit sen, Sluiters, Vermeulen en Hoog land. Vastgesteld wordt de rekening en verantwoording van de Ka mor van Koophandel en Fabrieken over 1916. De wijziging der verordening op de waterlevering wordt aangehou den. Tot schoolarts voor Velsen, Wij- keroog en Velseroord en tot vacci nateur voor Wijkeroog wordt be noemd de heer P. A. Barentsen te Wijkeroog.' De heer Netscher krijgt gele genheid tot het houden zijner in terpellatie inzake gaslevering door Haarlem aan het gesticht Meeren berg. Spreker zegt dat we niet ja- loer sch op Haarlem behoeven te zijn als dit gas levert aan Meerenberg, want ons Gasbedrijf bloeit. Maar toen ons gasbedrijf totstandkwam is er overleg gepleegd met liet be stuur van Meerenberg. Echter heeft men er niets meer van gehoord Nu echter, door de petroleumnood, moest Meerenberg gas hebben. Men heeft blijkbaar gas van Haarlem willen betrekken en Haarlem is daarop ingegaan. Haarlem heeft een buisleiding gelegd langs het Seho- terkerkpad tot aan het station Santpoort. Spreker vraagt of dé weg bij het station gemeente-eigendom is of anders of de gemeente het onderhoud van dien weg heeft. Vervolgens heeft Haarlem bij de Sehoterbrugeen aansluiting gemaakt op de persleiding naar onzen gas houder te Velseroord. Spreker vraagt of dit geschied is zonder advies van onzen rechtskundigen adviseur. Dit ia een bekwaam man, die tevens vroeger wethouder van Haarlem is geweest. Spreker merkt op dat we over Haarlem verro van tevreden kun nen zijn- Wij moeten ons in't gas bedrijf uitermate beperken, de werk man kan 's morgens zonder een kopje thee naar zijn werk. En ook in Haarlem eischt men krasse maat regelen van 't publiek. En toch teemt Haarlem er in dezen tijd zulk een klant als Meerenberg bij. Spreker zou dan ook willen over wegen of er geen maatregelen ge nomen kunnen worden opdat ook onze-ingezetenenfmeer gas gebruiken kunnen. -Voorts vraagt spreker of het niet goed zou zij het Kolendistributie bureau in den Haag van deze zaak konnis te geven. Waar de Wethouder van het Gasbedrijf afwezig is, verlangt spre ker de volgende vergadering ant woord. Bij de rondvraag vraagt de heer Sluiters waarom de menschen wor den gedwongen de rotte aardappe len te eten. Het is geen eten, ze zijn nog te slecht voor de varkens. De heer Handgraaf vraagt wat hij er aan doen moet. Verschillende steunen: Vernietig ze. De voorzitter zegt toe, te zullen doen wat mogelijk is. De heer Schilling zegt dat in Augustus 1916 reeds behandeld is een adres van den Bond van Gem. werklieden inzake wijziging van het reglement. B. en W. zouden advies geven, dit is er nog niet. De men schen zijn weergekomen en nu zijn ze verwezen naar de Bedrijfshoof- den. Dit vindt spreker niet de goede manier. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dan nog advies moeten geven. De Schilling zegt voorts, dat er zooveel adressen verkeerd in de nieuwe kiezerslijst voorkomen. Voorts merkt hij op, dat de mooie visscherijschool steeds onbeheerd staat. Zou 't niet goed zijn een concierge aan te stellen De heer Vermeulen zegt dat, dit steeds veel onderhoudskosten medebrengt. De heer Schilling vraagt meer politietoezicht bij het overzetveer aan de Visschershaven, vooral 's Zondagsmiddags. Voorts vraagt hij waarom de dienstjaren der po litieagenten niet me Hellen bij de nieuwe verordening. De heer V o o r e n vraagt, waar om de bakker v. d. Brink te Vel seroord gestraft is. De Voorzitter antwoordt, we gens het afleveren van te licht brood. De heer Brink dringt er op aan, do verordening op het gasverbruik wat ruimer op te vatten, vooral 's morgens. Voorts vraagt spreker, of zijn amendement inzake de tijdelijke ambtenaren bij de sala risregeling wei juist geredigeerd is. Do heer Netscher vraagt, op welke gronden men niet als gros sier erkend wordt. Dit is ia onze gemeente voorgekomen met iemand, die reeds 5 jaar grossier is. De heer Handgraaf zegt dat dit aan den Haag ligt. De heer Netscher: de Voor zitter leest de IJmuider Courant niet, doch Da Voorzitter: Ik lees haar wel, soms niet. De heer Netscher zegt, dat in de IJmuider Courant, na de aan neming der voorstellen van de sa lariscommissie, zich eea uigebrei de discuss'o heeft ontwikkeld tus- schen het hoofd van school A en enkele andere heeren. Ook het temperament van den heer Brink heeft dezen genoopt er aan deel te nemen. Spreker heeft dit niet willen doen, echter wil hij een onjuistheid wegnemen. Het Hoofd van School A doet het voor komen alsof de salariscommissie hem gepasseerd had. Dit is niet het geval. De salariscommissie heefede organisaties gevraagd en nu is er hier geen afd. van de Hoofden ver eeniging. Dat de heer Heliinga dus niet afgevaardigd is, kon de Com missie niet helpen. Do heer Netscher zegt dat indertijd besloten is het vuil te doen verbranden. Echter is nog niet met don bouw begonnen omdat alles zoo duur is. In den Haag gaat men nu het vuil verbranden aan de Elee- tricitenfabriek. Spreker geeft, waar ook onze gemeente na den oorlog een eigen gasfabriek zal bouwen, den wethouder in overweging deze zaak te bestudeeren. Opnieuw moet de heer Netscher klagen over de woonwagens. Do heer van Tuijll vraagt hoe het komt dat een schilder, die reed» 4 jaar tijdelijk werkzaam is, nog geen vaste aanstelling heeft. De heer Vermeulen antwoordt dat dit gevolg is van de mobilisa tie, waardoor de man steeds langer noodig was. De heer van Tuijll vraagt wegruiming der steenen aan den Driehuizer Kerkweg, de heer Ger ritsen openstelling van het plant soen te IJmuiden en of de nieuwe oprit bij het Noordzeekanaal spoe dig in gebruik komt. De heer V e r- meulen antwoordt, dat het plant soen nu al door de jongens ver nield wordt en openstelling dus nog niet mogelijk is. Wat de ande re vraag betreft, dat is een zaak, die het Rijk aaDgaat. De raad gaat hierna in besloten zitting ter behandeling van punt 3 en van belastingzaken. Na heropening wordt besloten voor den bouw van een pakhuis voor het levensmiddelenbedrijf een crediet van f 11000 te verleenen. Op verzoek van Gebrs. Ransdorp om ontheffing van de opdracht voor het bouwen van een afscheidings-' muur op het gemeenteterrein te Velseroord wordt goedgunstig be schikt. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Advertenties. Dagmeisje. flinke dagdienstbode. Zondag 27 en Maandag 28 Mei. Eerste en Tweede Pinksterdag. Ned. Herv. Kerk. Maandag. Doopsgez. Gem. afd. Prat.-Bond. Maandag Geref. Kerk. Maandag Herv. Evangelisatie. Maandag Geref. Kerk. Maandag Ned. Herv. Kerk. Maandag Oud-Geref. Gemeente. Geref. Kerk. Maandag Ned. Herv. Kerk. Maandag Evangelisatie. Vergadering van Vrijdag 25 Mei 197. d. als voren van W. Rol te Vel sen betreffende den aanleg van eene gasleiding in de door hem gehuurde onbewoonbaar verklaarde woning Wordt gevraagd een Dagmeisje, te IJmuiden. Zich te vervoegen, Sluiseiland, M 18, IJmuiden. Gevraagd Te bevragen Prins Hendrikstraat No. 8.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5