ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN N o* 163. Woensdag 30 Mei 1917. 2e Jaargang Adminisiratiebureaii en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IjMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES"Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—5 regels 25 ets. iedere regel meer 5 c-ts. Ingezonden mededeelinger 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau IVILLEMSPLESM IJnrnidess (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. 'E. C. ROELSE, K^sssaisêf&öt. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, WiU@brordsfr.S5. en bij v. Houwel5ogen, Trompstraat: Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodiaao L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. var? Mcurs, BoeKbsodel. Dringend verzoek om bij verli.uirasg' A\sV Aude en het nieuwe adres, oiet aan den looper, docli aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. By dit nummer behoort het offi- ciëelé Raadverlag, 6e zitting 1917. Kostelooze Inenting. te IJMUIDEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Woensdag den 6 Juni a.s., des namiddags te 2 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de openb. school B te IJmui den aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, den 29 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Geen opheldering. Wie heeft niet wel eens een tweetal jongens dreigend tegenover elkander zien staan? Of eigenlijk had één van de twee slechts een dreigende houding aangenomenhij stoot den ander telkens met de handen of armen aan en zegtkom nu op, als je durfi! Maar de ander heeft geen lust in vechten. Hij tiacht kalm te blijven de ander kalmeert dan ook wel en druipt straks af. Zoo staat de Redactie van De Gids (wie is dat, laat deze zich eens bekend maken, dan weten wij tot wien wij spreken) uitdagend tegen over ons en zegt: „kom nu op, als je durft! Maar je durft nietje draait er om heen." Nu is De Gids boos. Graag had hij een robbertje gevochten. Maar wij wilden niet. Want er was heele- maal geen aanleiding voor. Er is al oorlog genoeg in de wereld. Maar nu De Gids zijn zin niet krijgt, wordt hij boos, gaat uitdagend tegenover ons staan en zegt: „kom op, je moet, ik wil het!" En dan verkleint hij zich door te gaan schel den. Als hij b.v. zegt „Daarop is door u, o hoogst fatsoenlijke Re dactie"enz., dan voelt ge daarin nijdigheid. En hij eindigt ook met schelden. Wat moeten wij nu zeggen? Wij herhalen nog eens dat wij niet weten welk blad er in onze gemeente een chronique scandaleuse op nahoudt. Dat antwoord is door ons ook aan „zeker iemand" per telefoon gegeven, toen deze zooveel ais te kennen gaf dat wij er De Gids mee bedoeld hadden. Wij hebben toen gezegd„Onzin, als u er een beschuldiging in wilt zien, kan evengoed het Dlad van den heer Nauta bedoeld zijn-. Maar wie komt het nu in het hoofd op te durven beweren dat in Velsen's Yoouws- en Advertentieblad ooit een mrönique scandaleuse is voorge komen Wij blijven de houding van „De Gids" bevreemdend vinden. De Re dactie zegt een gerust geweten te hebben en trekt zich de zaak zeer aan (voor hare perszuster te Vel sen? och kom, dat gelooft nie mand l) en „zeker iemand" meent da delijk dat er „De Gids" mee bedoeld is De Gids is een advertentieblad. Het geeft daarbij een verslag van de raadszittingen, een enkel nieuw tje en als er plaats is een of meer ingezonden stukken. De laa'ste zijn buiten verantwoordelijk heid van de Redactie. Wel heeft de Redactie natuurlijk te beoordeelen of zij een ingezonden stuk al of niet voor opname geschikt acht en hebben b.v. wij wel eens ingezonden stukken geweigerd, die De Gids wel opnam, doch dit is een kwestie van appreciatie. Voor den inhoud* van ingezonden stukken zijn tenslotte toch de schi ij vers ver antwoordelijk. Zoo plaatste de uit gever van De Gids ook wel adver tenties, die wij weigerden of zouden weigeren. Wei zette hij er bij„bui ten verantwoordelijkheid van den uitgever", maar dit is natuurlijk om te gieren. Wij hebben echter in ons artikel gezegd „bij (of naast) de adverten ties een chronique scandaleuse". Nu hebben wij ronduit verklaardwij weten niet dat er zulk«een blad in onze gemeente is, wij hebben geen beschuldiging geuit". Nu houdt De Gids vol. Welnu, wil hij er zich zelf voor houden, dan moet hij 't weten. Maar dan ligt het niet voor onze verantwoor ding. Eaadsoverzicht. Een agenda, waarmede wij dach ten binnen 't uur klaar te zijn. Of eigenlijk hooptenWant in wer kelijkheid komt 't altijd andeisuif. Nu duurde het nog drie uur en werd het half vijf. Daarna nog een ge heime zitting en heropening van de openbare vergadering. Na de ingekomen stukken kregen wij een belangrijke mededeeling van den voorzitter te hooren. Gedepu teerde Staten hebben blijkbaar het plan een deel onzer gemeente te voegen bij Spaarndam. Daartegen heeft ons Dagelijks bestuur bezwa ren gemaakt. Dit zag daarentegen gaarne den geheelen Spaarndammer- polder bjj Velsen gevoegd. Daar over is in geheime.zitting gesproken on wij zullen er nu wel meer van vernemen. Hieruit blijkt dat B. en W. inzake de ophanden zijnde grensregeling tusschen do verschillende omliggen de gemeenten niet stilzitten. Wat te begrijpen is. Want voor de ba- langen onzer gemeente dient met kracht te worden opgekomen. Wij hopen dat ons gemeentebestuur evenals dat van Haarlem aan deze zaak de noodige openbaarheid geeft. Het was een onaangenaam debat, dat gevoerd werd over de voorstel len aangaande de opzichters van Bouw- en Woningtoezicht en Open bare Werken. De heer Vermeulen is in dezen niet gelukkig. Wij wijzen slechts op de uitlatin gen van zijn partijgenoot van der Steen, die zich zoo kras uitdrukte, dat hij meende als was de raad bij den neus genomen. Een dezer zaken werd nog eens aangehouden, inzake 6en ander voor stel leed de heer Vermeulen opnieuw een échec. Wat zuilen wij zeggen over de interpellatie Net sober Wij kunnen diens verontwaardiging wel eenigs- zins begrijpen en zeker heeft Haar lem geen koninklijke weg in dezen bewandeld. Maar alvorens te oor- deelen, zuilen wij het antwoord van wethouder de Boer afwachten. Bij de rondvraag weer heel wat. De heer Schilling vroeg wanneer nu het prae-advies kwam op het adres van de gemeente werklieden, dat op 16 Augustus j.l. reeds in handen van B. en W. was gesteld. Da Voorzitter zeide, dat als het er nog niet was, het nog komen moest. Dat was nog al logisch. Zoo wachten wij nog meerdere prae adviezen op adressen, die ook reeds langer dan een half jaar in gezonden zijn. Maarwij hebben 't al, ja, al zoo dikwijls opgemerkt een of andere zaak, openbare werken aan gaande, al is het een ingrijpende verandering, wordt één twee drie in elkaar gezet en den raad voor gezet. 't Andere kan wel wachten. Wel zijn er zaken, waar spoed bij betracht moet worden en B. en W. soms moeten optreden. Zoo deed het college een goed ding, door het huis Nieuwlaud aan te koopen, waardoor de Stationsweg te Velsen dadelijk iets kan worden verbreed, terwijl men met de verdere plan nen vcor verbreeding kan doorgaan. Deze verbreeding is zeer noodzake lijk, want de bocht daar in den Stationsweg is zeer gevaarlijk. Wij konden van de voorstellen weer niets vermelden, omdat de raadsstukken ons eerst op Woens dagmorgen bereikten. Wanneer zal dit nu toch eens anders worden Aan den drukker ligt het niet, naar wij vernamen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. preces verbaal opgemaakt tegen J. C. v. K. en J. de M. N. J. Hmilicien der infanterie afkomstig uit IJmuiden, wegens diefstal in de cambree, 1 maand militaire gevangenisstraf; J. H., milicien der infanterie, af komstig uit IJmuiden, wegens 2de desertie, 15 weken militaire gevan nisstraf G. J. R. en A. 3miliciens der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegens 2de desertie, resp. 3 maan den militaiie detentie en 15 weken militaire gevangenisstraf. VELSEN. Deze brief, vergezeld van een schrijven van den burgemeester is hoogerop gezonden en er is ant woord opgekomen van Centraal Broodkantoor uit 's-Gravenhage. "Wie nu denkt, dat dit antwoord gunstig is, heefc het mis, maar in het antwoord komt een zin voor, dien wij van zeer veel belang ach ten voor .alle menschen. De lezers van dit blad kunnen er hun voor deel mee doen. Die zin luidt: Mocht het gebruik van brood in zijne tegenwoordige samenstelling inderdaad bezwaren met zich bren gen, dan kan nog bakkersbeschuit worden gekocht op de witte-brood- bons of anders zal brood door andere voedingsmiddelen vervangen dienen te worden. Wie zou er nu op dit laatste slimme denkbeeld gekomen zijn! Do patiënte was bijna van honger omgekomeD, toen hij deze laatste raadgeving ontving en hij heeft ziet ijlings naar den groentenwinkel ge spoed, waar bij zich eenige Kilo grammen heerlijke veenaardappelen aangeschaft heeft, 's Morgens,'s mid dags en 's avonds gaat de zieke nu van de heerlijke regeerinsaardappe- len smullen. Toen we hern over deze quaestie spraken, had hij nog geen besluit genomen. Moeten de tuinders beslist in 1917 nog rijk worden, of maken de win keliers zulke onmatige prijzen? Te vijf uur had de sluitingsdienst plaats. De Kampdag is uitstekend geslaagd, er waren meer dan 1000 bezoekers. Het geheel stond onder leiding van stafkapitein Rönitzz, divisieofficier van den Centrale Divisie te 's-Gravenhage. VELSEROORD. Van hier vertrok de heer van Zweden naar Ooscerend op Texel waar hij elf jaar arbeidde en van daar in 1906 naar den Haag, waar IJMUIDER COURANT Vergadering van Vrijdag 25 Mei 1917. Geslaagd. Voor het onderwij zersexamen slaagde te Haarlem de heer D. de Wilde van hier. Verkooping. Bij de Vrijdag door Notaris Dolleman gehouden verkooping van het Motorvisschers- vaartuig De Gebroeders IJM. 229, werd dit gekocht door den heer W. Smit alhier voor f 4021. Touwdieven. Wegens diefstal van touw z|jn aangehouden en is Aangehouden. Een te Amster dam woonachtig persoon L. S, ge naamd, die aan het Noordzeekanaal photo's nam is door militairen aan gehouden en naar hier overgebracht. Door de politie is hem eenjverhoor afgenomen, terwijl het photo toestel met de platen in beslag genomen is. De platen zullen thans ontwik keld worden. Krijgsraad. De waarn. audi teur-militair bij den krijgsraad te 's Gravenhage, mr. B. van Rossum heeft geë'scht tegen: Volkshuisvesting. De woning bouwvereniging „Ons Belang", IJmuiden, is toegelaten als ver- eeniging uitsluitend" ter verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Personalia. Mej. C. S. Veer beek, onderwijzeres aan de Herv. school alhier, is als zoodanig be noemd aan de Chr. Nat. School te Beverwijk. De inbraak te Middelburg. In verband met de in April te Mid delburg gepleegde inbraak in het kantoor der Zeeuwsche Kolenmaat- schappij, waarvoor reeds het echt paar M. en drie zoons in voor arrest zitten, is thans ook de vier de zoon van M. aangehouden. Hij was met een treiler uit IJmuiden uitgevaren, dat schip werd door de Duitschers opgebracht, doch weer vrijgelaten. M. kwam te IJmuiden terug, werd direct gearresteerd en naar Middelburg overgebracht. Van een zieke en zijn voedsel. Een kennis van ons heeft een zieke in zijn gezin, die onmogelijk het witte brcod .kan verdragen. Hij heeft hiervan eene verklaring van zijnen huisdokter gevraagd en toen een brief geschreven aan het levensmid- delenbedrijt te Velsen, waarin hij verzocht aan zijnen bakker zooveel zuiver tarwemeel te verschaffen, dat er zuiver broed van gebakken kon worden voor 'de patiënte. Eervolle uitnoodiging. Eén onzer ingezetenen heeft van het Hoofd bestuur van de partij der ontevre denen over de grondwetsherziening de uitnoodiging ontvangen om zich bij de eerstvolgende verkiezing der leden van de Tweede Kamer ver kiesbaar te stellen. Dure groenten. Alle dagen zien we wagenvrachten spinazie naar Beverwijk gaan. Daaruit blijkt, dat deze groente hier zeer veel gekweekt wordt en daar het den laatsten tijd niet aan warmte ontbroken heeft, zou men wel meenen, dat men nu eens goedkoope groente zou eten. Wie echter in den groentewinkel komt, moet voor een beetje, geschikt voor 2 personen nog 3 stuivers betalen. Leger des Heils. Tweeden Pink sterdag is onder begunstiging van schoon weder op het landgoed „Rooswijk", welwillend afgestaan door mevrouw de wed. mr. M. G. P. del Court van Krimpen, een Kampdag van het Leger d; s Heils gehouden, 's Morgens arriveerden met twee Busbooten de Legei korpsen uit Amsterdam en Haarlem en ging naar het Meeting-terrein. Om 11 uur had do openingsdienst plaats, waarna verschillende samenkomsten werden gehouden. Om 1 uur had een optocht met muziek plaats. Aardig was ook de uitvoering der kleppermarsch door de kinderen. Personalia. De heer B. van Zweden, van 18901895 hier weik- zaam, hoopt Vrijdag 1 Juni a.s. zijn 25-jarig jubileum als godsdienst onderwijzer te herdenken. Op 1 Juni 1892 toch deed de heer van Zweden voor het Classicaal bestuur van Haarlem, examen als gods dienstonderwijzer. De heer van Zweden arbeidde hier vóór den heer Gutteling, cok onder moeilijke omstandigheden. De ouderen zullen zich hem nog wel herinneren. Eeni- gen tijd was de heer van Zweden ook voorzitter der Chr. Jong. Ver. te Velsen.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1