ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 164. Zaterdag 2 Juni 1917. 2e Jaargang Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek ZEEP. HONDENBROOD. Uit de Gemeente. Administratiebnreau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—5 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 y k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WSLLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. I?. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij ffi. v. Til burg, Willebrordstr. S3, en bij v. Houwelicgeu, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan jC47,VVijkeroog ie aainpoon Lny Meurs, Boekhandel. Het is verboden hondenbrood te koopen of te verkoopen aDders dan tegen overgifte, respectievelijk inontvangstneming van een geldi- gen bon. Bons zijn uitsluitend gel dig op den dag, op dtn bon ver meld. Het is verboden hondenbrood te doen strekken tot voedsel van een ander dier dan den hond in ver band met welken de bon wordt afgegeven. Velsen, 1 Juni 1917. De Burgemeester. H. ver LOREN /an THEMAAT. TW ,<4UWS. om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, Diet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat op elke broodkaart van de 16e week 100 gram zeep mag verkocht worden. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. ftegeerings 3ava~ en ^iamryst. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat krachtens beschikking van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel voor Regeerings Java- en Siamryst (alle| andere soorten dan voorloop Rangoon en/of Basseimijst) een maximum-groothandelprijs van f. 45.per 100 K.G., een maxi- mum-tusschenhandelprijs van f46. per 100 K.G. en een [maximum- kleinhandelprijs van 28 cent per V, K.G. is vastgesteld. Velsen, [30 Mei 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. De Burgemeester van Veisen maakt bekend, dat van gemeente weg bij daarvoor aangewezen bak kers of wederverkoopers voor hou ders van honden zal worden ver krijgbaar gesteld hondenbrood, ver vaardigd van vermalen mais, ver mengd met daarvoor in aanmerking komend afval (vleeschafval, bloed en dergelijke). De prijs, waarvoor de bakker oi wederverkooper bet brood aan hou ders van honden zal verkoopen, wordt door het gemeentebestuur vastgesteld. Houders van hoDden in deze ge meente kuunen aan het gemeente- ïyk distributiebureau door invulling van een daarvoor bestemd formu lier hun verlangen tot het betrek ken van hondenbrood te kennen geven. Daarop zullen hun maandelijks zooveel bons worden verstrekt als het gameentebestuur zal noodig achten. Ten geschenke aangenomen. J. J. S. een varensgezel alhier heeft van den soldaat M. S. op 19 April een militair werkpak een overjas en een paar schoenen ten geschenke aangenomen, terwijl hij volgens de dagvaarding wist of kon begrijpen dat deze zaken van diefstal afkom stig waren. Bekl. ontkende, naar de St.-Ed. meldt, te hebben geweteD, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Hij verkeerde in zeer behoeftige omstandigheden en was blij dat S. hem in de gelegenheid stelde een paar kleedingstukken te bekomen. Daar de hoofdgetuige M. S., niet verschenen was, werd alsrog tot diens verhoor besloten. Het O. M. noemde opkoopen van militaire kleedingstukken een zeer ernstig feit en vorderde tegen den bekl. een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van het voor arrest. De toegevoegde verdediger mr. W. P. Vis, meende, dat zoolang getuige S. niet gehoord is, geen enkel bewijs geleverd is. Ook hij drong aan op schorsing der zaak. Wat het misdrijf zelf betreft, meende pl, dat bekl. eenvoudig heeft beproefd wat oude kleeren te verkrijgen en toen het gestolene van S. ontvangen heeft. Het gaat dus niet aaD, S. als exempel voor 't groote gilde der militaire-kleeren- opkoopers met een zware straf te treffen. Na eenige oogenblikken in raad kamer te zijn geweest, besliste de Rechtbank, dat de zaak voor onbe- paalden tijd werd uitgesteld en dat bekl., die in voorarrest zat, in vryheid moestworden gesteld. Geslaagd. Bij het te 's-Graven- hage gehouden examen behaalde mej. T. A. G. W. Visser van hier het diploma van onderwijzeres. Kerkconcert. Zooals uit een advertentie in ons blad blijkt wordt a.s. Donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier een concert ge geven, waarvan de opbrengst strekt ten bate der nieuwe pastorie en de kerk te Velseroord. De namen van de concert geven- den staan er ons borg voor dat het voor de bezoekers een avond van waar kunstgenot zal worden, en 't is dan ook voor de goede zaak te hopen, dat velen zullen komen, om een gewenscht resultaat te verkrij gen. In het ruime en koele gebouw zal men zeker geen last van de warmte hebben. Aangaande de pastorie te Vel seroord kunnen wij nog meedeelen dat het comité voor de stichting daarvan deze week vergaderd heeft. Er is nu f 10.000 bijeen. Dit bedrag is echter iang niet voldoende, zoo dat hst comité zeker ook op een welslagen van het concert zal hopen. Societeit-tappery. De kanton rechter te Haarlem veroordeelde G. F. H., P- P., R. de C., A.G.M., P. D., C. K., D. B., C. J., B. S. v. d. W., K. D., A. L. A. B., J.v. V., allen van IJmuiden, J. P. te Rot terdam, ieder tot f 0.50 of 1 d. h., wegens het zich in een tapperij be vinden in gesloten tijd, overtreding algemeene politieverordening te Velsen. Hersteld.. De bij de uitbrei dingswerken van de Vissershaven gevallen bres is thans zoover her steld, dat het treinverkeer naar de Zuidzijde der haven kan plaats hebben. Distributie. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde A. A. M. M. winkelier alhier, wegens overtreding der distributiewet tot f 20. boete of 20 dagen hechtenis. Past op uw rijwiel. Ten nadeel e van den heer Z. alhier is uit de gang van het Augusta Hotel een rijwiel gestolen. Overtreding Arbeidswet. Tegen den heer C. J. B. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding der arbeidswet, n.l. bet laten werken over tijd door jeugdige per sonen. Drankwetontduikingen. De Ver lofhouders J. J. aan het Willems plein en V. en D. in de Bloemstr. hebben een bekeuring gekregen, wegens overtreding van de drank wet. Touw gestolen. Zekere L. L. wonende te Velseroord werd op heeterdaad betrapt op het mede- nemen van touw van een stoom trawler. Deswege is piosesverbaal tegen hem opgemaakt. Volksoploop. Kleine oorzaken hebben bij botsingen tusschen de burgerij en de politie dikwijls groote al zijn 't dan ook niet altijd ern stige gevolgen. Zoo was 't ook Woensdagavond voor 't café Cycloop waar om een betrekkelijk onbetee- kenend feit een botsing ontstond tusschen de politie en een aantal burgers. We meenen inderdaad, dat met inachtneming van het recht matig gezag der overheid van de zijde van het publiek, doch ook met bezadigder toepassing van dat ge zag, dit conflict zeer zeker voorko men had kunnen worden. Naar we vernemen zal aan den Burgemees ter, als hoofd der politie, een onder zoek naar dit relletje gevraagd wor den en zullen we er dus te zijner tijd wel meer van hooren. Lyk aangebracht. Te IJmuiden is het in verregaande staat van ont binding verboerende lijk aangebracht van, naar de kleeding te beoordeelen, militair van vreemde nationaliteit. Aangezien er geen kenteekenen werden bevonden en zoowel bet hoofd als een der ledematen ont brak werd de griezelige vondst aan d® schoot der aarde toevertrouwd. VELSEROORD. Witte Kruis. A.s. Maandag avond zal hier een vergadering worden gehouden om te komen tot de vorming van een comité, dat de stichting van een wykgebouw van het Witte Kruis alhier zal be vorderen. Kinderkerk. Sinds eenige weken bezitten wij hier ook een kinderkerk vanwege de Ned. Herv. Gemeente. Deze wordt Zondagsmorgens ge houden ia het gebouwtje der Apos- tolischen in de Kalverstraat en staat onder leiding van Mej. de Wed. R. Meyer-Blom. VELSEN. Zendingscollecte. De collecte voor de Zending, op de Pinksterdagen gehoudeD, heefc te Velsen opgebracht f178,556 en te Velseroord f6.22, waarvan f 3 65 in het gebouw en f 2.57 van de kinderkerk. Totaal f 184.778. Bouwverordening. De kanton rechter te Haarlem veroordeelde G. C. de V. wegens overtreding der Bouw- en Woningverordening der gemeente Velsen tot f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Zendingsfeest. Behalve de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" te Vel seroord zal ook het bekende Chr. Ge mengd ZaDgkoor „De Harpe Davids" uit Haarlem op het Piov. N.-Hioll. Zendingsfeest, dat op Donderdag 28 Juni op Waterland alhier ge houden wordt, een concert geveD. SANTPOORT. De inbraak. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde H. H. K. en N. J. K. beschuldigd van inbraak alhier en diefstal van f 3000 den eersten tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en den tweeden tot 4 jaar gevangenisstraf, beiden onder aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. Tegen B. D., den schoonzoon van den bestolene, die de beide beklaag den uit de vorige zaak gelegenheid gegeven heeft, hun misdrijf uit te voeren, werd wegens medeplichtig heid een gevangenisstraf opgelegd van 2 jaar en 6 maanden onder aftrek van de preventieve hechtenis. E. A. v. d. P. die wegens heling in dezelfde zaak terechtstond, werd vrijgesproken. De Delft. - Het uitbaggeren van de Delft is opgedragen aan de firma Kraayeveld te Haarlem. Op Duin en Kruidberg. Op het Buitengoed van den Oud-Minister J. T. Cremer te Santpoort hield eene afdeeling Indië Weerbaar eene bij eenkomst. Honderrden belangstel lenden waren aanwezig waaronder ook werden opgemerkt Z.E. Minister Cort van der Linden, Pleite e.a. Deze bijeenkomst werd door het militaire muziekkorps van het fort lJfhuiden opgeluisterd. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd er alhier bij verschillende veehou ders ingebroken. Uit de schuren namen zij een compleet paardentuig mede, dekens en vele paren sokken. En op hun doortocht door Santpoort namen zij ten nadeele van den melkboer W. een damesrijwiel mede. Van de daders geen spoor. Dieftal. Tegen een tweetal jongens de gebr. O., wonende onder de gemeente Schoten werd proces verbaal opgemaakt, omdat zij ten nadeele van den tuinder 0. Duiju te Santpoort rabarber uit diens tuin weghaalden, welke stroopery aldaar veel voorkomt. N. H. Ct. Waarom geen besproeiing? We* leven in het droge jaargetyde en daardoor hebben we te kampen met stoffige wegen. Waterleiding is er in oDze gemeente, standputten.liggen er byna overal, doch de besproeiing laat op zich wachten. En toch is dit hoog noodig ter bestryding van de stof en ter gemoetkoming van de volksgezondheid. Gemeente Ity fee Keuken. Evenals tegenwoordig in vele plaatsen van ons land geschiedt zijn ook in de gemeente Velsen pogingen gaande om te komen tot de oprich ting eener gemeentelijke keuken. De a'hier reeds laog bestaande Le vensmiddelencommissie, heeft daar toe het initiatief genomen en afge vaardigden uitgezonden tot het verkrijgen van allerlei inlichtingen. Bezocht zijn geworden verschil lende gemeenten waar de gemeen telijke keuken reeds in bedrijf was, en 't slot van deze onderzoekingen was, dat een speciale commissie werd samengesteld, die de oprichting der gemeentelijke keuken een meer 'vasten vorm moest geven. Behalve een viertal afgevaardigden gekozen door de verschillende vak verenigingen in de gemeente, hebben enkele leden der Levensmiddelen commissie een paar vertegenwoor digers der burgery en aller waarschyn- lykst eenige praktische huisvrouwen zitting in de Keukencommissie. Op de pas gehouden le vergadering dezer commissie heeft men gemeend goed te doen met de volgende plannen te ontwerpen. le. De keuken voorloopig niet te groot te maken, maar dan toch zoodanig, dat vergrooting zeer goed mogelijk is. 2e. De keuken zoo mogeiyk onder te brengen naast de Gasfabriek (tusschen Velseroord en IJmuiden.) 3e. Zorg te dragen voor uitstekende kooksters. 1 4e. Trachten onder die uitstekende kooksters de lust op te wekken hun hulp kosteloos aan de gemeen schap af te staan. (Dit punt is van zeer veel belang, omdat elke bespa ring van onkosten ten goede komt aan de kwaliteit van het eten.) 5e. Voorloopig schijnt het plan te bestaan om het eten op verschil lende plaatsen in de gemeente beschikbaar te stellen. Natuurlijk zal de aflevering der porties eten verrekend moeten worden met de bons van de rantsoenneering. Het is voor de gemeente Velsen te hopen dat de eerste proeven een gunstig onthaal zullen mogen vinden en aanleiding zullen zijn om ten spoedigste tot uitbreiding der ge meentelijke keuken over te gaan. Gezondheidscommissie. De Ge zondheidscommissie behandelde in hare laatste vergadering, behalve enkele zaken, in hoofdzaak de vol gende punten: Zij beraadslaagde over enkele wijzigingen in de Politieverordening, IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1