ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 167. Woensdag 13 Juni 1917. 2e Jaargang Administratiebureau .en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN SJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATEEBAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 - Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—-5 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is nitslultend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. XIOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEPISPLEIN ij misiden (Drukkerij Stn- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROEL8SÜ, Kanaalstraat. Te Velseroord bij M. v. ÏN~ bupft WillibrordstE*. 85. en bij J. v. Honwefmgen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Óoodlsiiso L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P« vao Pleurs, Bockhandel. Dringend verzoek o.m hij verhuizing het oude en liet nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. BIJ dit nummer behoort het offi- ci$elé JBaadverlag, 6c zitting 1917. Aardappelen en Rijst. De Burgemeester van Velsen brengt ter algepieene kgpnis, dat op de broodkaarten van de 17de week slechts éen kilogram aardappelen mag worden verstrekt. Om te voorzien in het tekort aan voeding, hetwelk hierdoor ontstaat, wordt door het Levensmiddelenbe- drijf voor ieder ingezetene verkrijg baar gesteld een bon voor den aan koop van A Kg. rijst- De prijs van deze rijst is bepaald op 10 cent per 1f2 Kg. De bons zijn op vertoon van de broodkaarten enveloppe verkrijgbaar van des v.m. 9 tot desn.m. luur: aan het Levensmiddelenbedryjf De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEM A AT Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Koninklijk Besoek, Dinsdag bracht H.M. de Koningin een inspectiebezoek aan een deel van de stelling Amsterdam gelegen te en rond IJmuiden. Met den Koninklijken trein te Velsen aangekomen werd vandaar met gevolg in twee auto's naar de positie IJmuiden gereden. Daar werd H. M. die o.m. tot haar gevolg had Schout bij Nacht F. Bauduin souschef van het militaire Huis der Koningin, Majoor Vogel van den Generalen Staf, Generaal Majoor Ophorst, commandant in de stelling Amsterdam, de Adjudant-Kapitein van de Koningin, de Josselierde Jong, de stalmeester Baron BentiDk en Hr. M's Ordenance officier, 1ste luitenant Jhr. Backer, ontvangen dooi den Commandant in de positie IJmuidenj Kapitein ter Zee van dei' "Wal, de kolonel der Genie Huffoa gel en de Commandant van het Re serve bataljon V, Luitenant-Kolonel O. I. L. de Wilde. Halfweg den straatweg Velsen IJmuiden stonden de paarden gereed. Daar stegen Hare Majesteit en freule Six, die de Koningin vergezelde, met het gevolg te paard om een zeer moeilijk duin- terrein door te. rijden, waarin vele loopgraven gedurende den mobili satietijd zijn aangelegd waartoe na tuurlijk het publiek, zelfs de be voorrechte journalist niet, geen toegang heeft. Bij de militaire terreinen bij den Watertoren aan de Visschei shaven stonden de re servebataljons V en D opgesteld, onder qoirimando van Luitenant- Kolonel Wijnaads, Commandant van Reserve D. Bij aankomst aldaar na den moeilijken duinrit speelde de militaire kapel bet Wilhelmus en hield Hare Majesteit een inspectie over de troepen, waarbij zich mede had aangesloten een compagnie van de Pantseifort Artillerie onder Commando van Kapitein van Beek. Na de troepeninspectie bezichtigde Hare Majesteit de loopgraven en werd in de duinen een gevechts oefening gehouden. Deze werd door de Koningin, staande op oen hoogen duintop, met belangstelling gevolgd. Daarna werd weder te paard gestegen en reed Hare Majesteit met haar gevolg midden door de inmiddels in grooten getale toegestroomde menigte, die der geliefde Koningin een zeer har telijke ovatie bracht. Van mond tot mond ging het jongste trein ongeval, waaraan Hare Majesteit zoo genadiglijk is ontkomen en dam klonk spontaan weder een jubelende juichkreot de ijle, heete lucht in: „Leve onze Koningin". Van het inspectieterrein werd naar de strand- zyde geredeD, waar het aldaar op gestelde Marinepersoneel, onder Commando van Luitenant ter Zee le klasse Thierens, door Hare Ma jesteit werd geïnspecteerd *en een alarmoefening met de marinekanon nen werd bijgewoond. Inmiddels waren de hofauto's bij bet strand aangekomen, omdat het plan oorspronkelijk was weder per auto naar het station Velsen te rijden. De Koningin gaf er echter den voorkeur aan deze teiugtocht geheel te paard te doen. In de restauratiewagen van den Koninklij ken trein zou de lunch gebruikt worden. Volgens het eerste plan zou daarmede de inspectietocht ge ëindigd zijn,5 doch nader bleek, dat Hare Majesteit des middags nog een militaire [oefening in de Breesaap W6nschte bij te wonen en eerst te ruim 4 uur van het Station Velsen zou vertrekken. Hare Majesteit, die gekleed was in een grijs rijkostuum met grijze fantasiehoed, zag er uitnemend en opgewekt uit en zelfs de blakerende zon scheen Haar in 't minst niet te deeren bij de inspannende toch ten door en over de duinen. Oorzaak van de opheffing is de oprichting eener Chr. Kweekschool te Haarlem. De 2 leerlingen van de Normaal school die pas examen hebben ge daan, zijn beide geslaagd. Ook is een vroegere leerling, die ruim 8 jaar de Normaalschool bezocht, ge slaagd. Tegen den oudste J. P. O., werd 3 maanden en tegen den ander 1 maand gevangenisstraf geëischt. De gestolen visch had een waarde van f 28, Gelukkig voor den beklaagde nam zijn delict zulke afmetingen niet aan. Hij stond terecht wegens het kapen van een kabeljauw in de vischal ten nadeele van de Export Company. Natuurlijk werd de zaak met ge sloten deuren behandeld. De verte genwoordiger der maatschappij, de heer Drieman, en.een politieagent getuigden. Het O. M. vorderde 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De heeer P. Bart zal voor eigen rekening eernge woningen bouwen aan den Rijksstraatweg, nabij de Julianakade. VELSEN. SANTPOORT. DRIEHUIS. sonen in de gemeente verzocht aan genoemd adres adhaesie te willen betuigen. Uit de Provincie Schoten 2186. Spaarndam 147. Haarlemmerliede en Spaamwou- de 857. Velsen 4524. Uitgeest 706. Castricum 676. Akersloot 375. Limmen 337. Emond Binnen 427. Egmond a. Zee 469. Beverwijk 1334. Zandvoort 807., Bloemendaal 1442. Assendelft 941. Westzaau 549. Krommenie 943. Wijk aan Zee en Duin 698. Heemskerk 686. Uit het Land. Hun inschrijving moet zijn tot stand gekomen op 19 Juli 1917 De keuring voor deze jaarklassen- zal vermoedelijk in Juli en Augus.-. tus 1917 worden gehouden. Uit de Gemeente. Thans heeft de Woningraad aan verschillende organisaties en per Scheepvaart, Vertrokken 12 dracht" Gothenburg, ledig. Juni s.s. „Een- IJMUIDER COURANT ■,a,p 1 J.IJ" .'.1 JX.'--*" r'~"" (Raadhuis- Velsen in het lokaal van den IJ muider bestu urdersbond Breesaapstraa t 17 te IJ muiden; ten huize van den heer J. P. Handgraaf te Jan Gi/jsenvaart. De winkeliers, die op bovenbe doelde bons rijst verkoopen, kunnen deze bons (mits behoorlijk opgeplakt ftp witte bladen papier) inleveren aan het Levensmiddelenbediijf, waar na hun eene reductie van 4 cent per Vu Kg. wordt toegestaan. Velsen, 8 JuDi 1917. Bevordering. De res.-luitenant- kolonel der genie P. Buffnagel alhier, is .met ingang van Zaterdag j.l. be vorderd tot reserve-kolonel. Ghr. Normaalschool. De Chr. Normaalschool alhier zal het volgend jaar woiden opgeheven. De 4 leer lingen der hoogste klasse zullen nog voor het examen klaar gemaakt worden. Diefstal van visch. Twee iosse werklieden hebben op 19 Februari een partijtje visch uit de nieuwe Rljksviscbhal te IJmuiden wegge nomen. Zij werden gesnapt door een rechercheur, die in da hal op de loer Had gelegen en zoo den dief stal van het begin tot het einde had gadegeslagen. Vischdiefstal. Voor de Haar- lemsche Rechtbank had zich Donder dag te verantwoorden de minderjari ge J. C., terzake van diefstal van een kabeljauw te nadeele van de Visch Export Company te IJmuiden. Er wordt door deze maatschappij veel visch verzonden, maar dikwijls heeft zij schadepostjes wegens diefstal te boeken, 't Geval is ons bekend, dat een geheele wagen met tientallen vaten visch beladen eenvoudig weg gehaald werd en in de duinen teruggevonden. Reistarieven. In de Hervorming is onlangs de wensehelijkheid uit gesproken om in verband met de verhoogde reistarieven het viaticum voor predikersdie buiten hun eigen gemeente optreden, te herzien. De Kerkbode voor Haarlem e.o. bericht thans, dat bet bestuur van de af- deeling IJmuiden van den Ned Protestantenbond reeds een besluit ia die richting heeft genomen, Woningbouw. Het bouwen van een woonhuis aan de Julian a- kade voor rekening van den heer Prins is opgedragen aan den heer W. Kleiman alhier. Rechtbank. De Haarlemsche Rechtbank deed dë volgende uit spraak tegen A. H. J. C. M. A. te Haarlem, appél overtr. Politiever ordeniDg te Velsen, het vonnis 8 quo bevestigd, Benoeming. - Tct onderwijzeres aan de Chr. School alhier is benoemd Mej. G. K. Breukelaar te Beverwijk Door de petroleumnood. Nu de zangvereemging „Vox Humana" niet meer gebruik kan maken van een der lokalen der openbare school vanwege den petroleumnood, mag zij gebruik maken van een der lokalen van de school van Mevr. Wüste, waarin eleetrisch licht is. Soli Deo Gloria Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Soli Deo Gloria" te Driehuis, na een ommegang door het dorp gemaakt te hebben, een goed geslaagde uitvoering op het terrein aan den Terrasweg alhier. De aardbeien verdrogen. De tuinders klagen met reden, wanneer de aardbeivelden geen goede regen bui krijgen, komt er van de vrucht weinig terecht en dat beteekent een niet te overziene schadepost voor de geheele streek. I)s eerste besproeiing. Vrijdag is voor het eerst van de standputten der waterleiding gebruik gemaakt om den Rijksstraatweg in den kom van ons dorp te besproeien. De be woners aan den Hagelingerweg hunkeren naar. het oogenblik, wan neer ook deze weg aan de beurt komt, Candidalenvoor den Raad. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Vrijz. Kiesv. „Burgorplicht" zijn tot candidaten voor den ge meenteraad gesteld de heeren H. Heslinga to Velsen en M. J. Enze rink te Santpoort, de laatste op de vergadering aanwezig, heefc de candidatuur aangenomen. Ontvreemd. Donderdagmiddag werd van den heer N. alhier eene fiets, merk Swift, ontvreemd. Hij had deze naar Hi D. meldt, vóór de werkplaats van den rijwielher steller Koster geplaatst en kwam later tot de ontdekking dat hij zijn rij «iel kwijt was. Overgeplaatst. De heer M. L. Wijmer, stationschef alhier, wordt naar Zandvoort verplaatst. Groentendrogerift, Naar we ver nemen zal in de zaak Groenewegen Co. aan den Rijksstraatweg een groentendregerij gevestigd worden. Boschbrand. Zondagmiddag had een ernstig begin van boschbrand plaats in de voorbosschen van het landgoed „Duin- Kruidberg." Een paar honderd meter eikenhakhout ging hierdoor verloren. Crematie. Maandag had op Wes- sterveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van een Haagsche ingezetene. Kiezers voor de Tweede Kamer Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in ons kiesdistrict bedraagt: 18099, en is als volgt verdeeld Zangersfeest te Enkhuizen. De Bond van Gemengde Zangvereni gingen in Noord-Holland zal 15 Juli a.s., het jaarjijksch zangers feest te Enkhuizen houden. De vol gende gezelschappen zullen hieraan deelnemen: Onderling GenoegeD, Bennebroek; Apollo, Wieringer- waardThalia, HoogearspelCres cendo, De Rijp; Inter Nos,Enk- buizen Tavenu, Andijk; Gemengd Koor, Zuid-ScharwoudeOns Ge noegen, Assendelft; Kolhorn, Kol- born; Zanglust, Obdam; Harmonie, Beemster. Insohrijving LandstormDoor den minister van Oorlog is d.d. 6 Juni j.l. bepaald, dat voor den land. storm zullen worden ingeschreven, zonder daartoe te behooren, de in artikel 1, van het Kon. Besluit van 12 April 1917 (Staatsblad no. 285) bedoelde personen, voor zooveel zij zijn geboren in 1883 of in 1882. Woningnood. De Woningraad in deze gemeente verzond in April aan den Gemeenteraad een adres met verzoek aan de Vereenigingen, waaraan voorschotten voor het bouwen [van ruim 500 woningen waren toegestaan, toe te staan ten spoedigste tot de aanbesteding dier woningen te mogen overgaan. Diepte Haven van IJmuiden. Volgens mededeeling van het Loods wezen aan het B. a. Z. bedraagt de minste diepte voor en in den mond van de haven van IJmuiden 96 dM. Scheepvaart-betoeging. In de afgeloopen week passeerden hier door de Noordzeesluizen 25 stoom-, 2 zeilschepen en 2, zeelichters. Uit zee kwamen 12 stoom- en 2 zeil schepen, naar zee 13 stoomschepen en 2 zeelichters. Er passeerden deze week S schepen meer dan de vorige week, n.l. 1 meer uit zee en 5 meer naar zee. Velsen. Aangekomen 8 Juni: „Eendracht" st. Gothenburg, hout- stof. -

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1