F. W. Kocbx Santpoort voor f 4800. 15 en 16 door Jan van der Lijn, Santpoort voor f 814. Perceelen 17-—18. Twee stukken grond aan den Hagelinger weg. Ge kocht door R. van Egmond Sant poort, voor f 606. Scheepvaart, De nieuwe sluis ie IJmuiden. B. en W. van Amsterdam heb ben van den minister van water staat, onder dagteekening van 4 Mei den volgenden brief ontvangen „Bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal omtrent het wetsontwerp betreffen de den bouw van een schutsluis c.a. te IJmuiden, is door mij medege deeld, dat zou worden onderzocht in hoeverre, zonder belangrijke ver hooging van kosten, eene vermeer dering van de breedte der sluis met enkele meters (waai bij gedacht werd aan een vrije doorvaartwijdte van 50 M.) zoude zijn te verkrijgen. „Bedoeld onderzoek werd door mi opgedragen aan de betrokken water staatsautoriteiten en daarbij werd de vraag in overweging gegeven of het bepaaldelijk noodig is, ter ver krijging van een vrije doorvaart wijdte van 50 M. te rekenen op eene vermeerdering der breedte van 5 M. Immers in het ontwerp, waar bij werd uitgegaan van een vrije doorvaartwijdte van 45 M. werd gerekend op een breedte tusschen de sluismuren van 48 Momdat een breedte van 3 M. noodig werd geacht tot bekleeding van den dag met houten drijlbalken tei vermin dering van de kans op schadevaring Het zou nu kunnen zijn, dat deze laatste bescherming niet, of alihaus niet tot een gezamenlijke breedte van 3 M. aan beide zijden noodig is, indien de sluismuren zich op ten minste 50 M. onderlingen afstand bevinden. FEUILLETON. Fapier-Industrie. Eenigen tijd geleden kwam in de N.-Rott-Cc. in de rubriek „On der de Menschen" (van de hand van den bekenden schrijver M. J. Brusse) een artikel voor over Pa pier. Hoofdzakelijk worden daarin de papierfabrieken der firma van Gelder Zonen besproken. Wij willen er onze lezers iets van mededeelen. Na een inleiding over de totstandkoming der papier fabricage in ons land vertelt de schrijver van de zaak der firma van Gelder Zonen, t. Zoo ging 't in de papiermakerij aan de Zaan voort met tijden van grooten voorspoed en met weer inzinken, wat uit aardige bijzon derheden blijkt in het archief van de thans tot de belangrijkste we- reldbedrijven in het vak behooren- de vennootschap „Van Gelder Zo nen". De eigenlijke stichter van deze papierzaak is Marten Schouten. Hij kocht in 1783 den molen „de Eendragt" te Wormer, dien hij, met zijn schoonzoon P. Smidt van Gelder samen, als papiermolen in richtte. En er ligt iets in van 't wonder, dat uit het zaadje de groote boom groeit, wanneer men aldus 't begin hoort van een nu aoo machtig voortgekomen bedrijf. Door allerlei moeilijkheden heen breiden zij hun papiermakerij uit, tot de oude Schouten in 1795 stierf en de jongere firmant die in com pagnieschap met de weduwe voort zette. Deze Petrus Smidt van Gel der, zoon van Hk. van Gelder, doopsgezind predikant te Zaandam, was aanvankelijk eveneens voor den Evangelie-dienst opgeleid, doch „Volgens de ontvangen rapporten is men eenparig van oordeel, dat het alleszins aanbevelenswaardig is te achten, de dag wijdte van de sluis op 50 M. va?t te stellen, met het oog op de grootere veiligheid, welke daarmede voor de vaart door dat kunstwerk zal worden verkregen ook in verband met de verhouding tusschen lengte en breedte der groote schepen, welke vermoedelijk m het verkeer op Amsterdam zijn te verwachten. „Voorts is gebleken, dat bij ver meerdering van de wijdte tot 50M het niet noodig zal zijn nog op eene overbreedte te rekenen van 3 M voor beveiligingswerken. Wanneer tusschen de sluismuren eene wijdte van 50 M. beschikbaar zal zijn, za." naar het gevoelen van den Rijks waterstaat aan de eischen der scheepvaart ruimschoots voldaan zijn, ook wanneer het nog gewenscht mocht blijken langs dit muurwerk beveiligingswerken aan te brengen „Indien evenwei de sluiswijdte wordt bepaald op 50 M. of op 2 M meer dan bij het wetsontwerp werd aangenomen, zal blijkens de opge maakte berekening (gegrond op de eenheidsprijzen van vóór den oorlog eene vermeerdering der kosten met f 260.000 daarvan het gevolg zijn Het wil mij voorkomen, dat tegen deze meerdere uitgaaf de te verkrij gen voordeelen zeer zeker opwegen en ik vertrouw dan ook, dat uw college bereid zal zijn aan den raad uwer gemeente voor te stellen ook in deze meerdere kosten 277/9 pet bij te dragen. „Op een spoedig bericht omtrent deze aangelegenheid wordt door mij veel prijs gesteld". B. en W. herinneren er aan, dat, nadat de raad op 28 Januari 1914 had besloten 277/9 pet. bij te dragen in de werkelijke kosten van den bouw van een nieuwe sluis c.a. te IJmuiden volgens plan B der Staats commissie inzake den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal welke kosten op f 13,000000 waren geraamd, bij raadsbesluit van 29 Juli 1914 weid goedgekeurd deze toezegging ook gestand te doen, in dien aan de sluis grootere afmetim gen dan volgens bedoeld plan zou den worden gegeven, waardoor de kosten naar raming tot f 14.500.000 zouden stijgen. Waar het thans door den minis ter gevraagde bedrag voor een bree deren aanleg der sluis in verhou ding tot de totale kosten niet van groote bateekenis is en de wensche- lijkheid kan worden erkend, dat het werk in ieder geval zoo goed mo gelijk wordt gemaakt, daarmeenen B. en W., dat er alleszins reden hij veranderde van plan en giDg in den handel; werd, op de aange' geven wijze papierfabrikant. En op dezelfde plek, waar zijn schoon vader en hij hun èersten papier molen de Eendragt te Wormer inrichtten, staat nu een der fabrie ken van de huidige vennootschap Van Gelder Zonen. De zaken gingen er ondanks allerlei tegenspoeden toch gestadig vooruit, want eindelijk hadden zij acht molensin werking, wat voor dien tijd een heel belang rijk bedrijf was. De Fransche overlieersching gaf een groote malaise. Maar na Wa terloo bracht P. Smidt van Gelder den omzet der papiermakerij weer enorm omhoog. Want hij was een man van groote werkzaamheid, en door zijn opvoeding de meeste con currenten in kennis de baas. En toen hij zich in 1830 uit de zaken terugtrok en die overliet aan zijn vier zonen, had hij van de in 1783 opgerichte kleine onderneming de grootste in het vak aan de Zaan gemaakt. Zijn leuze was altijd ge weest „een papiermolen, die niet timmert, gaat niet vooruit". Wat al veranderingen, verbete ringen en uitbreidingen door nieu wen aanbouw had hij dan ook niet laten uivoeren, tot daar nu die vier fabrieken stonden, met zeven witte en basterd kuipen! Na de Belgische omwenteling in 1830 kwamen de papiermakers angs de Zaan echter in grooten druk. De Van Gelders verloren hierdoor een derde van hun debiet, dat tevoren door de Zuidelijke broeder verbruikt werd. Wel werd dit eenigermate vergoed „doordat ons land, gedurende den oorlogs tijd een groote armee op de been moest houden, waarvoor een groo te papierconsumptie voor militaire Wekelijksch Marktbericht. In de week van 8 Juni 1917 tot 15 Juni 1917 waren de aanvoeren en prijzen als volgt Trawl- en Beugvisch. 180 Tarbot per 50 K.G, 87 - 20 64 Griet50 57 50 22 2972 Groote Tong per stuk 1 36 0 27 19246 Middel 0 95 0 13 12991 Kleine 0 55 0 06 2 Groote Schol per kist van 50 K.G. 52 58 45 14 Middel 50 50 34 120 Zet 50 32 19 2418 Kleine 50 19 "80 3 70 Bot 50 104 Schar 50 12 5 50 Tongschar 50 1320 Rog per 20 stuks. 18 16 6 45 Vleet .per stuk 0 80 28 10 GrootRoode Poon p. kist van 50 K.G. 46 SO- 17 Middel 50 37 lO— 221 Kleine 50 26 18 265 Pieterman Poontjes 50 13 3 40 29 Groote Schelvisch 50 42 56 17 50 72 Middel 50 20 16 180 Kleinmidd. 50 35 84 14 119 Kleine 50 23 60 14 Kabeljouw .per stuk 4 80 1 19 Gullenper kist van 50 K.G. 36 50 16- 48 Lengper stuk 3 66 2 40 Heilbot 116 Wijting per kist -van 50 K.G. 19 02 4 60 Koolvisch per sink 167 Horsmakreel per kist van 50 K.G. 8 2 62 Haring 50 Zalmper stuk 1 Steur 78 239 Levende Kabeljauw 4 50 160 2 Leng 4 25 12 Heilbot 36 13 Gr. lev. Schelvisch per 15 stuks Md. 25 KI. md. „40 KL lev. 60 Ton Noordzee Zoutèvisch Kabeljouw Schelvisch Haring. Volle Haring IJlle 3 Maatjes Gedurende de week van 7 Juni tot en met 13 Juni kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen, 8 stoomtrawlers, 1 Sloep, 2 motor loggers, 24 zeilloggers, 1 kotter en 149 kustvisschers. De besommingen dier vaartuigen waren als volgtvoor de stoom trawlers 2 van f 2500—3000, 2 van f 3000—3500, 2 van f 4000—4500, 1 van f 6857 en f 8851.de sloep f 2834, de motorloggers f 46 en 1358, de zeillogger van f 214647.de kotter f88.de gezamenlijke kustvisschers f 41 531.13s. De aanvoer bestond uit 235365 K.g. trawlervisch en 5590 Kg. beugvisch De totale omzet bedroeg f 106.991.61 stukken en administratie noodig was" de van ouds befaamde militaire papierenwinkelmaar dit zette toch slechts weinig aan. En nu vind ik in de geschiede- denis van dit bedrijf den naam aaDgeteekend van den man, die vooral in Twehte vermaard is ge bleven om zijn machtigen iuvloed op de textiel-industrie Th. Ains- worth. Hij had een fabriek te Gent gehad, en was uit België verjaagd. „Een zeer bekwam man, die onze firma geleerd heeft gekleurd of naturel papier te maken, en die qok de bleekerij verbeterde". Daartoe werd voor 't eerst in den molen „de Eendragt" een kleine stoomketel gebracht, aangezien en kele kleuren warm bewerkt moesten worden... 't Allereerste begin dus van den stoom in de papiernijver heid. En de stoom... zijn kracht was het, die ook de papiermakerij be hoefde,om vooruit te komen uit de malaise. De stoom, in 't buitenland reeds toegepast, tot het machinale vervaardigen van papier. Terwijl hier nog overal de pap van lompen uit de knip in vormen werd ge schept. De firma Van Gelder Schouten Co. stelde zich toen in ons land aan de spits om deze overwegen de omzetting van het vak tot stand te brengen. In het jaar 1836 richt zij een request tot Koning Willem I, wien, naar men weet, de vader- landsche nijverheid ter harte ging, om te wijzen op den zeer kwijnen den toestand van de witpapier-fa- brieken aan de Zaan, zoo, dat zij met vernietiging worden bedreigd. Was niet onlangs een der oudste fabrieken van de heeren Van der Ley te Zaandijk, publiek te koop aangeboden tot een prijs, verre be. neden de afbraak-waarde? en geen koopers hoegenaamd hadden zich opgedaan. Trouwens, sedert eenige jaren waren reeds verschei den fabrieken afgebroken, tengevol ge van de vermindering van het buitenlandsche debiet. Oorzaken hiervan waren: de slechte verbin ding van de Zaanstreek met „de groote koopstad Amsterdam"; het oprichten van verscheiden papier fabrieken in alle Rijken, aangemoe digd door „het beschermende Tol- stelsei"; en de „meer fabriekmatige of wel mechanique" inrichting dezer buitenlandsche bedrijven, waar het papier nu met minder kosten wordt gefabriceerd, en evenzoo volkomen als op de oude manier. Gevolg was, dat onze molens waren aangewezen op het ontoe reikend debiet in het binnenland, waar bovendien dagelijks bij massa's de goede en goedkoopere mechani que papieren werden ingevoerd. Dan deelen de firmanten aan Z. M. mede in dien ouderwetsch vertrouwelijken vorm van den onder daan tot den vaderlijken Koning: dat zij, onder deze treurige omstan digheden, zelf werkende met vier belangrijke etablissementen, „waar mede wij dagelijksch aan p.m. 200 arbeiders groot en klein, het brood verschaffen, hoe moelijk en bezwaar lijk ook, naar middelen doen om zien om die Tak van Nijverheid is het mogelijk te bewaren en weder in bloei te doen toenemen, welke vroeger de welvaart aan ons en onze betrekkingen heeft toegebracht, en waarin wij onze kinderen in 't bij zonder als werkzame en nuttige leden der Maatschappij wenschen een bestaan te verschaffen. Zoo vinden zij als eenige uitkomst de dure verplichting, om tot het op is in de verhooging der reeds toe gezegde bijdragé toe te stemmen. B. en W. stellen daarom voor, in overeenstemming met het gevoelen der commissie van bijstand in het beheer der verschillende gemeente- handelsinrichtingen, hen te machti gen, den minister van waterstaat te berichten, dat de gemeente ziGh verbindt, ook in de hoogere kosten 277/9 pet. bij te dragen. Uit de Gemeente. VISSCHERIJ. richten van een geheel nieuwe fabriek over te gaan, in den geest en na volging der buitenlandsche mechani que fabrieken, gezien het dage lijks dreigend gevaar, dat zulk een etablissement door een vreemdeling tot stand gebracht zal worden. En zij twijfelen geenszins of het zal aan den Koning hoogst welgevallig zijn, dat zulk een inrichring in Zijn Rijk, door geen buitenlander, maar door Zijne Onderdanen zelf, wordt ondernomen. „Hoogst aangenaam zal het ons zijn van Uwe Majesteit te mogen ontvangen het bewijs van Uwe welwillendheid ten onzen opzichte, ten einde deze onze onderneming te bêvorderen en te beschermen", enz. Waarop de ministers van buiten landsche en van binnenlandsche zaken, naar aanleiding onzer Ko ninklijke beschikking, de firma te kennen geven, dat Zijne Majesteit van haar voornemen om een me- chanieke papierfabriek op te richten met welgevallen heeft kennis ge nomen. Het gevolg van een en ander is twee en half jaar later! de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland om een stoom machine op te richten in den pa piermolen „de Fortuin" te Zaandijk met dien verstande dat H. E. G. A. „hoe gezind ook de nijverheid te bevorderen" niet gedoogen, dat in de door de heeren Van Gelder Schoten Co. opgerichte stoom machine. steenkolen gestookt worden. Een stoomfabriek dus wel maar geen kolen. Is 't geen curieus docu ment uit de historie van onze in dustrie? De stoommachine enkel aangewezen op het verbruik van turf! (Wordt vervolgd.) Schoolreisje. De kinderen van de hoogste klasse der openbare school alhier hebben Woensdag met volle teugen genoten. 61 leerlingen onder begeleiding van hunne onder wijzers maakten onder begunstiging van prachtig weer een tochtje naar Amsterdam. Eerst per tram naar Yelsen en verder per boot naar Amsterdam, waar het Rijksmuseum en Artis met Aquarium werden bèzocht; des avonds 81/, uur was het jeugdige volkje weder terug Dank aan allen, die hiertoe hebban medegewerkt, inzonderheid aan de onderwijzers. Zulke reisjes halen de band tusschen onderwijzers en kin deren sterker aan. Kis ten. Stuks. Hoog ste prijs. Laag ste prijs. Aanvoeren. Kantjes. p.Kantje p.Kantje - Kantongerecht. De Kantonrech ter te Haarlem veroordeelde K. W. te Velsen tot f 1 ,of 1 dag wegens overtreding der Drankwet, C. G. te Egmond aan Zee tot f 1 of 1 dag en G. J. C. te Velsen tot f2 of 2 dagen, beiden wegens overtreding der Visscherijwet; D. M. te Velsen tot f 20 of 20 dagen en D. N. te Velsen tot f 25 of 25 dagen, beiden wegens overtreding der Melkveror- dening van Velsen; J. H. te Velsen tot f 0.50 of 1 dag, wegens over treding der verordening op de Win kelsluiting der gemeente Beverwijk F. L., H. L. en A. de G., allen te IJmuiden, wegens het verstoren der openbare orde in staat van dronken schap, ieder tot f 8 of 8 dagen. Bureaubehoeften. Bij de ge houden inschrijving voor de levering van bureaubehoeften voor de ge meente was alleen een biljet inge komen van den heer J. P. Nauta Jz. te Velsen, voor diverse prijzen. Voor den Raad. B. en W. stelleD den Raad voor vast te stellen de 7e suppletoire begrooting voor 1916 tot een bedrag van f 10,314,54', een post af- en overschrijvingen voor 1916 tot een bedrag van f 4153, een post af- en overschrijving voor 1916 tot een bedrag van f 11,320 en de le suppletoire begrooting 1917 tot een bedrag van f 571,576,36. Mijnen. De Donderdagmorgen van de visscherij alhier terugge keerde stoomtreiler IJM 378 (Johan na Cornelia) heeft, naar aan het Hdbl. gemeld wordt, 'gerapporteerd, dat op 10 mijl uit den iwal van Terschelling in 1 vadem water een kabel met verscheidene daaraan bevestigde mijnen werd opgevischt. Door spoedig de vischlijn te kappen, waardoor weliswaar het vischtuig verloren ging, doch ongelukken voorkomen werden, dreven de mijnen door den stroom van het vaartuig weg.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2