Umuider Courant. De Gunsteling. AGENDA. VISSCHERIJ. FEUILLETON. Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws. Gevonden Voorwerpen 2e BLAD. 16 Juni ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8y2 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 5 en 8y2 uur. MAANDAG. Nutsspaarbank, Helmstr. 9,7—9 u. Boaz-bank. VisseriDgstraat 12, 7—9 uur. Bioscoop, Cycloop, 8ys uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uurDs. Creutzberg. 10 uurDs. Huizing. 5 uurdezelfde. YELSEROORD. 10 uur Ds. A. de Vries v. Zaandam. 5 uurdezelfde. YELSEN. (Gebouw voor Chr. Belangen). 9V8 uurGodsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. 5 uurdezelfde. SANTPOORT. (Herinneringen van een ambtenaar) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (41) Ik zweeg en sloeg de oogen neer. Met een diepen zucht liet ik me op de sofa vallen. Nu ik niet meer liegen zou, zou zijn toorn wel be koelen. Zoo, mijn zoon! zeide hij met grimmigen lach. Thans zullen wij samen eens ronduit spreken. De gedachte aan de ongelukkige vrouw, het kleine van de menschen, deed mij alles vergeten. In 's hemels naam zwijg, fluisterde ik hem toe, ge vergeet u totaal. Hij lachte hoonend. De dame daar is een onge lukkige die bij nacht en ontij op straat gestoten werd. Zoo!uit medelijden duszeide hij sarcastisch, ter wijl hij zijn witte snor opstreek. Uit medelijden, zeker! verzekerde ik onmiddelijk. En uit medelijden bergt ge haar zeker in uw slaapkamer hè?En dan 't vuur in den haard Ik schrok. Dat ver vloekte vuur was de schuld van alles Hoe hebtge dat gezien? stamelde ik. En dat vraagt gij mij, gij el lendige? Hebt ge dan geen greintje eergevoel meer in je?... Helens!... Helene!... O, Helene!!... Mijn vader scheen medegevoel te krijgen de Traan- en Oliefabrieken te IJmui- den, gemeente Velsen. De vennootschap heeft ten doel het verwerken van visch, vischafval, oliën en aanverwante artikelen, in eigen zoowel als in fabrieken van derden, en het drijven van handel in de verwerkte en onverwerkte producten, alles in den meest uit- gebreiden zin. Het kapitaal der vennootschap is bepaald op tweehonderd vijftig dui zend gulden, verdeeld in vijf serieën, elk van honderd aandeelen, terwijl elk aandeel groot is vijfhonderd gulden. Een serie van honderd aan deelen is geplaatst. Op initiatief van het Ministerie voor handel, Industrie en Visscherij in Noorwegen is eene commissie benoemd om de wenschelijkheid te onderzoeken van eene Staatsbank voor hulp aan de visscherij. Het plan van de commissie stelt voor, over [te gaan tot het oprich ten eener Staats-Visscherij leenbank, met een kapitaal van 4 millioen en een reservefonds van 750 duizend Kronen. Het kapitaal hoopt men te krijgen door het uitgeven van obligaties, welke door de regeering worden gegarandeerd. De bedoeling is geldelijke hulp te verleenen voor het aankoopen of om bouwen van visschersschepen, voor scheepsbypothèekbanken voor vis- schersvaartuigen, voor het gezamen lijk inkoopen van gereedschappen en voor het bouwen of verbeteren van pakhuizen, vriesinrichtingen, drogerijen, enz. De leeningen moeten gedekt zijn door onderpand, of door solide borgen. NOORDZEE. Waart ge dan geheel zinne loos, jongen?vroeg hij mij, terwijl hij zich naar mij overboog Begreep je dan niet, dat ze alles zien moest. Heb je dan geen mede lijden met dat arme meisje Hoor dansteunde ik. O, neen, ellendelingGeen minuut hoor ik je aan. Een uur geleden hoorde ik in Helene's kamer huilen daarop een slag Helene! riep ik, wat is er? Geen am woord, ik sprink op, sla een kamerjas om, maak licht, en ga er heen...... Daar lag zij 't arme ding, zij verroerde zich nietIk droeg haar in bed, ik besprenkelde haar met water ha! gij ellendeling wel een half uur was ik in angst daarna begon zij te weenen zóó jam merlijk!dat ik er ellendig van werd... eindelijk kon zij spreken, twee woorden zeide zij „het einde" „het einde"Wat is het einde? vroeg iktoen wees zij hierheen naar jou, nietwaar Neemt U in acht, vader riep ik. Waarom is die dame aan jouw voeten gezonken? Waarom hebt ge haar in uw arm gehouden Zeven minuten lang? Uit medelijden zegt ge Ha Ha Ha 1 uit mede lijden, uit medelijden Vadermaande ik, naar de kamerdeur wijzend. Hemel en aarde, vloekte mijn vader, ik zal nog voorzichtig zijn Kort en goed. Ik verzoek je dan haar te laten gaan. 't Heeft me lang genoeg geduurd. Wat meenje wel dat Helene me zeide zij wil zich het leven benemen! En gij hebt haar alleen ge laten? riep ik. brulboeien zullen worden uitgelegd. Het in B. a. Z. No. 92/696—1917 sub. 2 bedoelde Nederlandsche lichtschip zal niet worden uitgelegd. Het lichtschip „Terschellinger- bank" zal, instede als aangewezen sub. 8 van genoemd B. a. Z. ver legd worden naar een plaats onge veer 12 zm. beZ. de tegenwoordi ge, op ongeveer: 58° 15' N.b. en 4° 15' 0.1. Tusschen het lichtschip „Doggers- bank Zuid" en het verlegde licht schip Terschellingerbank" zullen in de vaargeul tusschen de door Duitschland en Engeland gesloten verklaarde gebieden drie lichtbrui boeien op onderling gelijke afstan den van ODgeveer 22 zm. worden uitgelegd en wei Nader bericht volgt. (Zie B. a. Z. No. 92/696—1917; Ned. krt. Nos. 226,208; Eng. Adm. krt. Nos. 1408, 2182 A, 2339; Gids Ned. kust, 1913, Bijl. I, 1916, bldz. 80). Sedert de vorige opgave kwamen van de IJmuider loggers binnen: IJ.M. 301 met f 645. 300 595.— 277 357.— 368 445.— 172 1358.— 262 215. 302 340.— 321 342.— 278 423,— 298 399.— 338 443.— 252 211.— besomming, Uit de Provincie Evenals te Valkenburg zul len ook dit jaar te Heemstede ge durende de maanden Juli en Augus tus openlucht-spelen gegeven woi- den. Het voorloopige plan is de eerste vijf dagen der week, dus met uitzondering van Vrijdag en Zaterdag, de voorstellingen te doen plaats hebben van twee uur tot half vijf. In het onbeschrijfelijk natuur schoon van het wandelbosch Groe- nendaal, te midden van eene woes te natuur in haar innerlijke schoon- en dramatischen rijkdom, zal de geschiedenis worden weergegeven van den eersten moordenaar van het menschelijk geslacht, Kaïn. Dit stuk geschreven door Dr. J. Crets is van eene zeldzame dra matische kracht en eene schoonheid, die de bewondering van vele let terkundigen in het land opwekten Zanikt gij maar niet lachte mijn vader bitter ge hebt dit verdiend. Maar ge zult meegaan 1 Vlug Een zwakke angstkreet klonk uit de slaapkamer. Mijn vader hield het hoofd luisterend op zijde. Mocht ik haar thans veilaten? Als haar man haar gevangen nam Of als zij zich eens doodde in mijn kamer?... Nu niet vadersteunde ik, en op dit oogenblik, kreeg ik een ijskoude rilling. De huisdeur was open de nachtwakers stonden er voor en als de gouverneur eens kwam 't Was nog een wonder, dat hij ex- al niet was. Hij moest zich een oogenblik bedacht hebben en weg gegaan zijn, doch hij kon terug komen met de politie Gij kunt niet, riep mijn vader, terwijl hij een beweging maakte om mij in de nek te grijpen en mij mede te sleuren. Bij al wat heilig is Vader riep ik in doodsangst. Ik bezweer het u, gaat thans, gaat terug, vraag mij niet, voor alles laat de huisdeur sluiten, de huisdeur, voor alles de huisdeur Wat is er dan nu weer?riep mijn vader. Er wacht iemand beneden dwingt ge mij, dan doodt ge mij... zonder genade...... zonder redding! Is 't haar man vroeg hij met zijn mond aan fnijn oor. Ik knikte. Blijf rustig, mijn jongen, zeide hij, terwijl hij de vuisten balde, ik Aan de kunstlievendheid van eenige heeren te Heemstede en aan den ijvervolle en kunstzinnigen heer Berghegge danken velen en niet het minst de meespelende artisten dezen, naar wij hopen, kunstvollen zomer. De hoofdrol „Kaïn" zal worden gespeeld door den beken den tooneelkunstenaar Julius Bren gers. Binnen eenige dagen hopen wij het volledige tableau de la troupe te annonceeren. Daarvan verkregen Mr. L. N. Roodenburg, Vrijz. Dem. aftr. 5045 en L. L. H. de Visser, S. D. P., 753 stemmen. Gekozen is dus Mr. L. N. Roo denburg. der gemeente Velsen van 5 t/m 11 Juni 1917. BEVALLEN P. M. J. Kool- Hartman z.B. E. KooiHoog- bruin d.H. Keijer—Verwaas d. G. J. SmitNoorman d.T. Schef- fer—van der Ga3g d.L. Zonne- veldt—Bel d.J. CramerTwilt d.M. S. v. d. HelderSteur z, L. J. v. d. VossenVellema z. C. Arisz—v. d. Bos d. C. J. Slings— de Kort d. V. Klugt Hillekamp d. A. C. z. d. Hulst Zwaan z.B. BoonVisser z. D. BergmanStengewis d.C. Hof man—Cossee z. en d.C. Kruijt— de Groot z.; ONDERTROUWD J. Bos en N. Schipper. GETROUWD:' P. Noom en C. Numan. D, v. Heijst en C. A. Mol- levanger. L. Roiloos en G. Koning stem. OVERLEDEN: J. H Medik, 14 mnd., z.v. H. Medik en M. Kok. B. Munter, 66 jaren, echtgenoot van G. Leegwater. M, Metzelaar, 19 jaren, d.v. J. Metzelaar en H. Broek. IJMUIDEN. Alle andere, schepen enz. werden opgehouden. zal hier blijven, hier bij jou, hij zal 't niet wagen, wurgen doe ik den kerel, wurgen En Helene vroeg ik. Hij schudde „neen". Nee, gaat vader! drong ik aan, als de huisdeur gesloten is heb ik geen gevaar, gaat zeg ik u, zegt wat U wilt, doch voor alles..Ik ben onschuldig Maak 't mij niet te zwaar, bromde hij. Morgen!.... morgen kom, dan zal ik alles.... alles verklaren.... ik wil niets verzwijgen.... niets!... Hij keek me aan.... greep mijn hand* en giDg naar de deur. Zijn toorn was geweken. Vlug kleedde ik me weder aan en volgde hem op de trap. Onder aan de trap keerde hij zich nog eenmaal om, drukte mij de hand en zei grimmig. Als de kerel komt Adolf dan... dan nu je begrijpt me.... Een oogenblik later klonk de sleu tel in het slot. Wij waren weder geborgen. Ik zonk bijna neder op de trap. De lamp sidderde in mijn hand!.... Ik moest mij met geweld bedwingen. Toen ik in de slaapkamer kwam, om Agnes uit de gevangenisschap te verlossen, vond ik haar voor 't bed geknield, 't gelaat in de kussens. Agnesliefste, beste vriendin, wees moedig. Het gevaar is voorbQ Zij antwoordde met. Slap hingen haar armen langs het lichaam.... -Ik legde haar in mijn bed. Ook mijn kracht was op, Moeizaam sleep te ik me naar de klok. De wijzer wees half vier! Nog drie uren en dan was het morgenprevelde ik... toen zonk ik ook ineen Ook ten overstaan van Notaris Dólleman alhier had een schepen veiling plaats. Verkocht werden het motorbolletje Maria Elisabeth IJ.M. 354 aan K. Schol Jr. alhier voor f 3060, het wachthuisje der Sleepbootdienst bij het Semaphore aan G. H. King voor f 561, een vlet aan G. Buijs voor f 60 en een vlet aan A. Krab voor f 60. Alle andere nummers werden opgehouden. Na afloop daarvan zal de Prins te Haarlem een vergadering van het Oranjekruis bijwonen en daarna aan een bij die gelegenheid te houden diner in het hotel Funckler te Haarlem. SANTPOORT. waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 wit vitragegordijntje. 1 portemonnaie met inhoud. 1 ring met sleutels. 1 muziekblad. 1 portemonnaie met inhoud. Gekweld door bange droomen werd ik wakker. Ik sleepte mij voort naar 't venster om op straat te zien, doch ik viel telkens terug. Plotseling was 't mij alsof iemand probeerde de deur te openen. Ik was zoo weinig meester over mijn zinnen dat ik riep: „Wieis daar?" Hel en hemel. Ik had me verra den! Wie anders kon het zijn dan de gouverneur.... doch neen, 'twas een gansch andere stem. Wat was dat?.... Die zachte stem!.... Wie?.. Wie?.... sprak zoo?.... Hemel! Dat is Kamp!!.... Niemand anders dan Kamp!.... Ik sprong naar de deur... opende diewaarachtigdaar stond Kamp vóór mij Zijn kleeding was gehavend, hij zag er verwilderd uit. Ik greep hem bij de hand. Mensch, mensch, is 't dan toch mogelijk. Hoe komt ge hier? Wie heeft je laten ontvluchten? Hij antwoordde niet, ook mijn handdruk gaf hij niet terug. Zijn oogen straalden doelloos. Sprakeloos nam hij plaats op de sofa, en 't scheen dat hij langzamerhand tot besef kwam waar hij was. Spreek dan toch, folter mij Diet, riep ik. Wat wilt ge weten, vroeg hij toonloos, als moest hij zich geweld aandoen te spreken. Mijn hemel, hoe ge vrijgeko men zijt? Weet ik zelf niet, antwoordde hij. De gevangenneming kan ik me herinneren, doch mijn vlucht is mij een raadsel Wat, ge zijt niet geholpen? Hij schudde het hoofd. Wordt vervolgd. Zondag 17 Juni 1917. Ned. Herv. Kerk. 5 uur: Ds. B. Baljon van Halfweg Doopsgez. Gem. efd. Prot.-Bond. 10ys uurDs. Attema v. Zaandam Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. 10 uur: Ds.M.G. Blauw v. Schoten Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. A. J. Ruijs van Oegst- geest. Oud-Geref. Gemeente. Geref. Kerk, Ned. Herv. Kerk. 10 uurDr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Evangelisatie. 10 uur:' Ds. T. Kloosterman van Alkmaar. Vergoedingen aan Visschers. De Nederlandsche Zeemans-Ver- eeniging Volharding, gevestigd te Rotterdam, heeft den minister van oorlog verzocht, het daarheen te leiden, dat de zeevisschers, inzake militaire vergoedingen, niet ongun stiger worden behandeld dan de andere militairen. Traan- en oliefabrieken. De St.-Ct. bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Vereenig Sleepdienst in de visscherij. In een vergadering van reeders werd in principe besloten tot aankoop van een tweetal sleepbooten ten be hoeve van het sleepen van stoom- en zeilvisschersvaartuigen naar, uit en in de visschershaven alhier. Aan een commissie werd opgedragen de plannen verder te ontwerpen. Haar werd tevens volmacht gegeven met de huidige sleepbootexploitatie om trent verschillende gerezen bezwa ren tegen die exploitatie tot een vergelijk te trachten te komen. Aan bedoelde commissie werd tevens opgedragen, omtrent sleepbootex ploitatie in de haven besprekingen te voeren met het Bestuur der Reedersvereeniging. Bovengenoemde vergadering van reeders werd dus gehouden buiten het bestuur der reedersvereeniging om. Staatsleenbank voor de Visscheryj. Voor onze zeevarenden. Uit legging nieuw Nederlandsch licht schip zal niet plaats hebben. Voor genomen verlegging lichtschip „Ter- seheliingerbank" is gewijzigd. Licht- No. 1 op ongeveer 54° 22',5 N.b. en ongeveer 4° 15' 01. No. 2 op ongeveer 54° 0' N.b. en ongeveer 4° 15' 0.1. No. 3 op ongeveer 53° 37', 5 N.b. en ongeveer 4° 15' 0.1. Openlucht-spelen le Heemstede. 't Gaat om mijn leven vader hij trad terug en staarde mij ont zet aan om mijn leven, vader, niec minder staat thans op't spel... KamerverkiezingBij de giste ren gehouden verkiezing voorleden, der Tweede Kamer, werden in het district Beverwijk uitgebracht 5798 geldige stemmen. Schepenveilingen. Bij da gisteren door Notaris Boerlage uit Velsen gehouden Schepenveiling in Hotel No. Een werden verkocht het motor vaartuig Johanns, Bertha IJ.M. 347 aan H. G. Vriend alhier voor f3300 het houten jolschip Flevo Egmond 2 aan v. Houwelingen alhier voor f 350 de eikenhouten zeilschokker Wilhelmina IJ. M. 359 aan K. Schol Jr. alhier voor f 1050. Strandvondéryjgoederen. De vei ling van strandvonderijgoederen, gisteren ten overstaan van Makelaar D. Bus uit Velsen alhier gehouden, heeft f 2486.30 opgebracht. Bezoek Prins Hendrik. Dinsdag 19 dezer zullen alhier oefenicgen gehouden worden door de Noord en Zuid-Hollandsche Reddings-Maat- schappij, welke door Z. K. H. den Prins zullen worden bijgewoond. Waarschuwing. Waar het nog dikwijls voorkomt, dat wielrijders een tweede persoon op hun rijwiel meevoeren, zij er hier aan herin nerd, dat zulks bij politieverorde ning verb'oden is en dat in den vervolge streng de hand aan dit vooischrift zal worden gehouden. Brutale baldadigheid. Door straatjongens te Veiseroord werd nabij het Overzetveer met steenen naar een voorbijgaanden Trein ge worpen. Een steen kwam terecht in een tweedeklassa-coupé, waarin 2 personen gezeten waren. Geluk kig werd niemand getroffen. Een streng onderzoek naar deze schande lijke baldadigheid wordt ingesteld. Rijwieldief aangehouden. De recherche alhier heeft aangehouden den rijwieldief J. S. van Beverwijk. Het gestolen rijwiel werd in beslag genomen. Personalia. De Prins van deze week bevat op het titelblad een portret van den heer J. T. Cremer, die, zooals we melden, dezer dagen 70 jaar is geworden.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5