De Gunsteling. FEUILLETON. Uit d@ Gemeente. Visschmj. Koninklijke Hoogheid, de Prins der Nederlanden woonde in zijn kwa liteit van Voorzitter van „Het Oranjekruis" deze oefening bij. Zijne Hoogheid kwam daaitoe te kwart voor elf per auto van Haar lem te IJmuiden aan, waar de Prins door het inmiddels per trein aangekomen dagelijksch bestuur werd ontvangen. De Prins begaf zich met gevolg aan boord van de Waterstaatsboot „Ingenieur van Ryn", waarmede naar de buiten haven gestoomd werd. Daar lag onder zeil de zelfrichtende redding boot, waarmede geoefend werd Vervolgens begaf het gezelschap zich naar den Zuidpier om een oefening in het redden van schip breukelingen met het bekende wip pertoestel bij te wonen. Een stoom hopper stelt op zee een schip in nood voor, waarmede door middel van vuurpijlen verbinding zal worden gezocht. Is deze verkregen dan wordt de dunnen vuurpijllijn ingetrokken en vervangen door de dikke dubbel schuiflijn van het wippert omstel waarlangs het toestel naar hi t ic nood voorgestelde schip w->rdt ge- trokken. Een denkbeeldig schipbreu keling zet zich in het toestel, een soort zakvormig© broek, en wordt zoo over en meest ook door het water naar het vaste walpunt ge trokken. Daarna werd nog een oefening gehouden met de groote roei- en zeilreddingsboot op den Zuidpier gestationneerd. Te twaalf uur vertrok Zijne Hoogheid weder per auto van IJmuiden, na Zijn Hooge tevredenheid te hebben te kennen gegeven aan het Plaatselijk Bestuur bovengenoemd, waarvan tegenwoordig waren de heeren Can ter Cremers, Dr. Bok en van Dijk Blok. Vooral de oefening met het wippertoestel slaagde uitstekend De vuurpijlen trof met groote juistheid doel. VELSEROORD. SANTPOORT. (Herinneringen van een ambtenaar) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (42) Heeft men je verhoord Ja! En gij? Ik heb gezwegen - Daarna? Daarna hebben zij mij in een cel gebracht, daar heb ik den nacht doorgebracht, totdat het uur kwam waarop... Nu? "Waarop de bewaker met een lantaarn kwam;ik moest naar de commissaris van Politie. Hoe laat was dat? De gevangenisklok had juist half vijf geslagen. Verder! De bewaker bracht mij inde zelfde kamer als waarin ik verhooid was. Daar vond ik den commissaris. Alleen Ja. Hij deelde mij mede, dat men mij vrijlaten wilde onder de voorwaarde, dat ik binnen zes uren de stad zou verlaten Gij gingt daarop in? Had ik een ander middel? Moest ik niet alleen vrijkomen om Agues. Maar ge hadt toch kunnen vragen, wat deze willekeur betee- kende Wat kon mij dat schelen Voor mjj is de vraag. Waar is Agues Die is hierzeide ik zoo kalm Duin- en Kruidberg en het strand. Het doel er van was haar jaarfeest te vieren. Als gevolg van dit buitengewoon droge jaargetijde vertoonen zich in onze bcsschen en gronden de rupsen en sprinkhanen duizendvu dig. Geheele struikgewasschen, voor al van Vogelkers, gelijken een groote spinrag, waarin zich geheele nesten van rupsen bevinden. Dat er van het bladergroen niet veel overblijft, wanneer deze vraatzuchtige diertjes aan den gang gaan, behoeft niet gezegd te worden. De boschgronden worden door de sprinkhanen ge teisterd. De heer Cremer is niet dezer dagen 70 jaar geworden, doch wordt 30 Juni a. s. 70 jaar. in de eerstvolgende 'weken aardig geld, dat natuurlijk in de arbeiders gezinnen zoet invaltdoch ook deze medaille heelt zijn keerzijde, door het wegblijven van school raken die kinderen in de vakken ten achter en het werkt zinstorend op den geregelden gang van onderwijs geven Wordt hierover door die ouders wel eens nagedacht? Gevorderd werd f 40 of 40 dagen hechtenis. mogeljjk. Hij keek me niet begrijpend aan. Wat beteekent dat „hier" vroeg hij. Hier is hier zeide ik de ka mer rondwtjzend. Als getroffen door een steek, sprong hij op. Zijn oogen bliksemden! Wilt ge me bespotten ?riephij. Ik legde hem den vinger op den mond en wee3 naar de slaapkamer deur. Wees kalm mijn vrieBd Wees kalm. Blijf hier, zeide ik toen hij er heen wilde, 't Verwondert me, dat zij ons nog niet gehoord heeft. Nu eerst begon hij mij geloof te schen- ken. Als dronken stond hij op, tui melde tegen den wand en sloeg, zwaar adem halende, beide handen voor 't gelaat. Ik greep de lamp en naderde de deur. Mevrouw Agnes, riep ik. Geen antwoord volgde. Ik opende voorzichtig de deur. Zij lag op mijn bed en was ingeslapen. Haar borst ging regelmatig op en neer een rlos kleurde haar nu ingevallen Kamp stiet een kreet uit stortte zich voor het bed en greep de van iet bed afnangende hand en bedek te deze met gloeiende kussen. Zij rekte zich... opende de oogen .zuchtte diep en rees slaapdronken op, en staarde in het rond, waar of zij was en sprong dan plotseling overeind... staarde met verwilderde blikken Kamp aan en wierp zich aarna met een jubelkreet in zijn armen. Beider wangen gloeiden, hunne oogen glinsterden van geluk en ik stond daarbij, de lamp in myn Voor don Raad. Naar aanleiding daarvan were in de raadsvergadering van 26 Maart 1915 een commissie ingesteld met opdracht de materie bedoeld in het eerste gedeelte van het adres te onderzoeken. De commissie, bestaande uit de heeren Sluiters, Brink en Vooren heeft thans advies uitgebracht. Uit voerig worden haar bevindingen meegedeeld en gewezen op de om standigheden, waardoor van Rijks wege een gewichtsregeling werd vastgesteld. Onder deze omstandig heden acht de commissie het niet gewenscht den Raad thaos een voor stel te doen tot invoering van een uniform broodgewicht, dat zich toch bij het bonnenstelsel zcu moeten aanpassen. Wel meent de Commis sie dat het aanbeveling verdient de controleurs der levenscsiddeleuvoor- z ening op te dragen voortdurend bet broodgewicht aan de hand der maximum-prijzen te controleeren Ingeval van gewijzigde tijdsom- hand en met een dom gezicht. En toen begon een vragen en ant woorden... zij lieten elkander niet uitspreken... zalig was das weder zien. Voorzichtig trok ik mij terug Wat kon ik beter doen ik wierp een blik op de klok. Nog enkele minuten en 't is zeven uur. Ik ging naar 't venster en bemerkte dat de morgen donker en mistig gekomen was. Op straat is 't levendig geworden. Arbeiders gaan naar hun werkplaat sen. De broeken omgeslagen voor de neergevallen sneeuw. De huisdeur beneden werd opan en dicht geslagen. De weg was nu open voor den gouverneur om zijn vrouw gevangen te laten nemen. Hij scheen toch wel zijn plan opge geven te hebben, want vader nog tamp hadden immers iets gezien. Maar hij kon toch ieder oogenblik terugkomen. O, waren zq beiden maar eerst weg. Inmiddels waren zij beiden in mijn woonkamer gekomen en hand in band plaats genomen op de sofa. en weerschijn van onuitsprekelijk geluk lag op hun gelaat. Ze waren wel een weinig rustiger geworden. Men, liet mij dus vrij, hoorde ik Kamp zeggen. De gouverneur is respotteiijk, hij voerde me zelf achter slot en grendel. Maar men vergist zich als men gelooft dat ik weg zal gaan, Agnes. En als men je weer in de gevan genis brengt? riep ze met angst. Men schijnt daartoe geen grond te hebben, Üit naastenliefde liet men mij niet vrij. Gaat gij nu eerst naar Uw vader. Zy kromp ineen. Vader, vader, standigheden nadere uitvoering van haar opdracht noodig mocht blijken, zal de commissie gaarne diligent blijven. Na den 'oouw werden de overbli vende steenen aan een derde ver- kxcht. De woningbouw vereeniging WiSt echter niet dat er meer stee nen geleverd waren dan het contract aangaf, dus meenen B. en W. dat zij geen verhaal hebben op deWo- ningbouwvereeniging en stellen voor hen te machtigen de betrokken re kening ad f 77.40 te voldoen. Do Financieële Commissie meent dat deze verliespost niet ten laste der gemeente dient te komen. Met de Vennootschap is een overeen komst aangegaan voor de levering van 1.450.000 steenen en noch door of in opdracht van den raad is machtiging tot meerdere leverantie verleend. zeide ze smartelijk. Wees sterk, wees moedig, wel licht is het nog niet zoo erg, troostte hij. Wanneer hij je ziet komt er mis schien nieuw leven in hem. Maar ik wil hie:blijven, hernam zij, waarop zij ineens vervolgde ga mee, ga mee, laten wij samen voor vader's dood gaan. Hij zweeg en keek nadenkend voor zich. Dan met een driftige hoofd beweging, zeide bij„Ik durf niet Agnes, ik ben aansp akelijk voor uw naam en eer!" Vergeving, kinderen, dat ik jullie stoor, zeide ik, doch ik be grijp niet waarom jo zoo dwaas redeneert. Wat meent ge, vroeg Kamp een weinig onwillig. Ik meen, ging ik voort, dat als ge samen heengaat het thans en in de toekomst onmogelijk is voor den gouverneur zijn echt- genoote terug te halen. Wil hij zich voor de wereld niet belachelijk maken dan moet hij scheiding aan vragen en uw geluk staat niets meer in den weg. Zij zagen elkander aan. Mijn lo gica lachte hen toe. Indien, zoo ging ik voort, gij nog lang hier zijt, zou het kunnen gebeuren, dat 'de gouverneur hier binnentrad en min of meer hoffelijk z'n vrouw den arm bood om haar naar huis terug te voeren. Gelijktijdig sprongen zij op. Goed, zeide Kamp, ik reis met je mee, Agnes. In een half uur kunnen wij buiten de stad zijn. Dat zullen wij hopen, meende ik En waarom niet? vroeg hij. Och, waarom zullen wij ook zorg hebben? Z(jt gij er niet op regelde toezending van steenkolen, evenals van zout, Doch, wat ons het gewichtigst van de gansche af spraak toeschijnt, de Duitsche re geering heeft zich bereid verklaard mede te werken tot het in het leven roepen van een regeling wa^fcij een arbitrage-commissie wordt ingesteld, die zal beslissen of voor het tot zinken breDgen van eenig visschersvaartuig schadever goeding zal worden gegeven en tot welk bedrag. Zelfs zou de Duitsche regeering niet ongeneigd zyn de bevoegdheid van een dergelijk sehe-idsgerecht te erkennen wanneer de Nederlansche regeering een uit spraak door arbiters zou wenschen Zeer terecht, zegt de Visscherij Ct. brengt het Vad." hulde aan hetgeen onze landgenooten te Berlijn hebben bewerkt. De vertegenwoordigers onzer visscherij hebben maar eens wee/ goed werk verrichtWant als het bericht juist is hebben zjj den Duitschen marine-autoriteiten de overtuiging weten bij te brengen, dat duikbootkapiteins wel eens on beraden te werk gaan en schepen in den grond boren die zij onge moeid hadden moeten laten. £n terwijl tot nog toe de Duitsche re- geericg beslissing omtrent schade- vergoeding in eigen hand hield zal zij deze toevertrouwen aan een lichaam van internationaal karakter: een Duitscher, een vertegenwoor diger van ons land en eene, door dit tweetal gekozenen, zullen het nieuwe scheidsgerecht vormen. Het blad geeft toe, dat met de afspraken to Beriijn de zaak nog niet in orde is. Engeland, moet ook zijn medewerking verleenen, het Kolenbureau moet zijn best doen, dat de visschers de brand stof krijgen, die Duitschland voor hen bestemt, één ding hoopt het „Vad." echter van harte, dat is, dat het aanbod van Duitschland om het oordeel van het optreden zijner duikbootkapiteins tegenover onze visschers, doch daar na ook wellicht tegenover andere zeevarenden van Nederlansche nati onaliteit in handen te leggen van een scheidsgerecht van internationaal karakter, in ieder geval gevolg heeft, en dat de overeenkomst tusschen de Duitsche regeering en de Neder- landsche visscherij zijn beslag zal krijgen en gelijk de bedoeling is, met 1 Juli in werking zal treden. wie wij ons verlaten? Gij blijft toch hier mijn vriend. Ja ik blijf hier. En gij kunt den gouverneur om de vingers wieden. Ik dankte hun geroerd voor dit vertrouwen. Inmiddels was de morgen al lichter en lichter ge worden Wanneer ge niet binnen vjjf minuten vertrekt, drong ik nu aan, loopt ge gevaar dat Agnes aange houden wordt, wanneer een beken de haar avontuurlijke uittocht ziet. Beiden liepen nu spoedig op en neer de kamer door om hunne zaken bijeen te pakken. De drang van het oogenblik scheen hun hoofd op hol gebracht te heb-.f ben. Kamp zocht vertwijfeld naar een hoed en Agnes, ondanks it haar hielp, naar haar mantel, zon der die te vinden. Daar tusschen jammerde zy, dat ze nog niet weg waren.,,,. Eindeiyk stonden ze gereed. Adieu, beste vriendLeef wel, oef wel! Ik had nog gelukkig tijd om het pakje banknoten wat op de commo de lag, in Kamp's tasch te stoppen met de fluisterende woorden„Hier is geld" Daarna gingen zy de trap af..... Op een, dank-je-wel, wachte ik te vergeefs HOOFDSTUK XXI. Wel een kwartier lang, stond ik voor het raam en keek naar de plaats waar ik henj hadj zien verdwijnen in den grauwen Decem bermorgen. Wordt vervolgd. Kerkeraad. Tot diakenen der Geref. Kerk alhier zijn gekozen de heeren K. v. d. Does en A. v. d Pijl. Tot ouderling werd gekozen de heer J. Jongeneel. Deze heeft echter voor de benoeming bedankt Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde J. P. O. te Haarlem en P. W. 0. alhier, werk lieden, wegens diefstal, de eerste tot 3 maanden en de tweede tot een maand gevangenisstraf. Uitstapje. Zondag maakten naar H. D. meldt, de leden der ge mengde Zangvereeniging „Vox Hu mana" met hun directeur, den heer J. Zuidweg, een wandeltocht naar Zandvoort laDgs den zeeweg van Openluchtsamenkomst. Vanwege de Vrijz. Godsdienstigen zal a.s. Zondag achter Hotel Velserend tegenover de ruïne van Brtderode een openluchtsamenkomst gehouden worden, waar als sprekers zullen optreden Ds. A. Binnerts van Haar lem, Ds. H. G. Wegerif van Oude Wetering en Ds. H. C. S. Wanting van Haarlem. Volksonderwijs. De afdeeling Santpoort van de vereeniging „Volks onderwijs" vergaderde Vrijdagavond in de „Weyman" alhier. In deze vergadering werd de rekening van den penningmeester, den heer Jan van der Lijn, goedgekeurd en had den verschillende besprekingen van huishoudelijken aard plaats, oo" betrekking hebber.de op den Cursus in de Fransche taal. Waar blijft het gemeentelijk voor schot Onze brandstoffenhandela ren komen met het inslaan van brandstof in fmanoiëel gedrang. Ze hebben al veel geld in de opge^la- gen brandstof zitten en hoewel hun beloofd is geworden, dat ze van gemeentewege een voorschot zouden krijgen, is daaraan tot nog toe geen gevolg gegeven. Moeten zij voor dit renteverlies bloeden, is een vraag, die onwillekeurig naar voren komt Rupsen en sprinkhanenplaag. Verbetering. In ons bericht van Zaterdag betreffende den heer J. T. Cremer is een fout geslopen Grasveiling. De hier in Höte „De Wijman" ten overstaan van Notaris Boerlage gehouden Grasvei ling heefi in totaal f44048 opgebracht Schoolverzuim. Een bedroevend feit is het voor onze streek, dat vele ouders hunne kinderen de scholen alhier iaten verzuimen om ze op de velden aardbeien te laten plukkendie kinderen verdienen De maximumprijs - J. B., een groentenkoopman aihier heeft aan een dienstbode rroode en gele koo verkocht tegen hoogeren prijs dan de Distributiewet aangaf. wangeD Muntmetergelicht. Ondanks dat nu krachtig opgetreden wordt, komt het toch voor dat telkens weer muntmeters worden gelicht. Lebeer Wagenaar heeft weer twee perso nen verbaliseerd, een te Yeiseroord en een te IJmuiden. Examens. Bij het door de Vereeniging van Chr. Bewaarschool onderwijzeressen in Nederland ge houden examen zijn geslaagd voor de hoofdakte de dames A. Grapen daal te Velseroord en N. de Rave te IJmuiden. Gewicht van brood. Van het be- stuur der Arbeiders Coöperatie „Voorwaaris" te IJmuiden, was op 26 Febiuari 1915 ingekomen een adres, waarin verzocht werd een verordening op het gewicht van brood te maken en om de keuriDg van levensmiddelen tot alle levens middelen uit te breiden. Kasgeldleening. B. en W. stellen voor, waar meer kasgeld noodig is, de loeniDg van f 250,000, waartoe de raad op 9 Februari j.l. besloot, te verhoogen tot f 350,000. Levensmiddelenbedrijf. Een wij ziging der Verordening op het Le vensmiddelenbedrijf is noodig, door de verhooging met f 100 der jaar wedde van den administrateur. Betaling kalkzandsteen. De N.V KalkzandsteeDfabriek De Hoogeberg te Velseroord had volgers contract aan de gemeente 1.450.000 steenen te leveren, bestemd voor de Woning- bouwvereeniging Velsen. Er werden echter 7200 steenen meer geleverd met kennis en goedvinden van het gemeentebestuur. Bouwvergunning. Inzake het be roep van de heeren Bückmann en Pool te IJmuiden over het weigeren eener bouwvergunning stellen B. en W. de raad voor het beroep te ver werpen overeenkomstig het bij de stukken gevoerde concept-besluit Een internationaal scheidsgerecht Onder dezen titel treffen wij in „Het Vaderland" een artikel aan waarin hulde wordt gebracht aan de commissie uit de reedersvereeni ging en de deputatie derlJnmiden- sche rcoders die naar Berlijn zijn geweest. In de eerste plaats is er in beginsel een regeling tot stand gekomen waardoor Duitschland let onzen visschers mogelijk wil maken hun bedrijf uit te oefenen. Het verruimt het vischgebied, door de begrenzing van het versperde gebied te verplaatsen zij het al niet zoo ver, dat ook de haringvisschers voldoende vrijheid van beweging hebben, 't wil zorgen voor een ge- IJ muider Reeder svereeniging. Eenige bij de vereeniging van reeders van visschersvaartuigen alhier aangesloten leden hebben, naar de Visscherij Ct. meldt, eene ver gadering gehouden en eene com missie benoemd, aan welke werd opgedragen met het bestuur der voornoemde vereeniging eene be spreking te houden, teneinde zoo mogelijk verschillende gerezen be-

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2