de heer Netscher op: „Ja, de heer van Tuyll is een der goede raads- leden, die de stukken ook leest De andere heeren protesteerden wat, waarop de heer Netscher zei„Nu ja, jullie bent ook wel goede raads leden", wat natuurlijk vrooljjkheid verwekte. Als 't over de politie gaat, is de samenwerking tusschen het hoofd onzer gemeente (of hoofd der politie?; en de raadsleden niet bepaald aan genaam. De heer Netscher zeide althans dat de houding van den Voorzitter in de vergadering der Financiëele Commiésie aldus was dat hij niets had willen zeggen om zijn goed humeur te bewaren. De Voorzitter deed een goed werk met er op te wijzen welke gunstige verbeteringen vooral te IJmuiden reeds waren verkregen door de uitbreiding der politie en had ook gelijk met te zeggen dat de heer Schilling dus de zaak wel wat een zij dig bezag. Maar dit kon hem zijn voorstel niet doen helpen aannemen. Want toen kwam wethouder de Boer met zijn bezwaren, die hij echter alleen in geheime zitting wiide meedeelen De deuren gingen dicht en 't moet er toen nog ^1 heftig toe zijn gegaan De ramen stonden op9n, maar de gemeentebode waakte buiten op straat, dat geen ongewenschte be zoekers de geheime besprekingen van onzen raad zouden gaan af luisteren. (Na heropening werd het voorstel van B. en W.(?) verworpen Alleen de heeren Vermeulen en Handgraaf stemden vóór. Bij de rondvraag weer heel wat Ook vermakelijke dingen. De heer Schilling had dien dag aardappelen gegeten. Maar 't waren er dan ook aardappelen naar. Hij had in een papieren zak wat meegebracht, geen gekookte, doch ongeschild. De meeste waren nog kleiner dan knikkers Verschillende heeren bezichtigden deze zoo begeerde eetwaar, de heer Brink kreeg ook een „maaltje", doch waardeerde deze goedheid van zijn partijgenoot weinig, want hij wierp er mee door de raadzaal. De pers werd ditmaal ook bedacht, want de heer Wamsteeker was zoo goed van zijn verkregen exemplaren er 5 aan schrijver dezes af te staan (de vertrokken collega's liepen dus heel wat mis)- De heer Handgraaf keurde terecht ernstig af dat zulke aardappelen uit den grond gehaald worden. Wij hopen dat de heer van der Steen succes met zijn vraag za' hebben en men de kleine brand- stoffenhandelaren te hulp zal komen. Nog een ding willen we vermel den en wel het lesje dat de heer van Tuyil wethouder Vermeulen gaf. Het was bij de grensregeling. De heer Vermeuien zei dat men in het polderbestuur er ook wel van kon weten, want een der raads- FEUILLETON. Papier-Industrie. Hierbij geven wij het vervolg van het interessante artikel van den heer M. J. Brusse in de rubriek „Onder de menschen" van de N, Rott. Ct. De fabriek in Apeldoorn werd inmiddels ook mechanisch geperfec tionneerd, zoodat de fijnere papieren daar nu eveneens machinaal worden vervaardigd. Al gaat het debiet van het geschepte Oud-Hollandsch ook achteruit. Vroeger werd dit bijvoor beeld gebruikt voor alle zegelpapier, werden er veel meer boeken dan tegenwoordig op gedrukt. En na den oorlog van '70 beleefde de firma met deze fabriek gouden tijden. Toen leverde zij onder meer het papier voor" de zilverbons aan de Banque de France, voorzag zij de Imprimerie Nationale van papier, en zes jaar lang was zij voor het kaartendepót van de Franschemarine de eenige leverancier. Dat was een prachtige reclame. Voor allerlei luxe-uitgaven en voor den druk van gravures, van etsen verlangde men vooral in' Frankrijk het vermaarde papier-Van Gelder. Daarop verscheen ^bij voorbeeld het groote werk van André Michel over Rembrandt, verschenen Rabelais, Molière, Victor Hugo, Guy de Mau passant, met zijn handteekening als watermerk, en wat al niet meer voor schoone werken. Waaibjj de mode ontstond om van verscheiden uitgaven een dertigtal genummerde exemplaren op Oud-Hollandsch af leden maakte immers ook deel uit van het polderbestuur. Daarop merkte de heer van Tuyl op dat hij hier niet zat als lid van het polderbestuur, maar als raadslid. En hij mocht toch zeker niet uit een geheime vergadering klappen (zooals men weet is in een besloten zitting over de grenswijziging ge sproken) waarom hij zeide dat het gehee'le polderbestuur niets van de plannen wist. 't Was hetzelfde hooge standpunt, dat de heer van Tuyll altijd inneemt, Hoe goed doet het, zulk een op merking te hooren. 't Was het beste van deze raadsvergadering. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Deze feestviering is een uitgeste! de, want de kerkelijke Oud Katho lieke Gemeente alhier bestaat sinds 1890 en bestond dus in 1915 reeds 25 jaar, evenals de Zeer Eerwaarde Heer G. van der Poll toen reeds zijn vijf en twintigjarig priesterambt aan deze kerk mocht herdenken De bijzondere tijdsomstandigheden en de vele persoonlijke verliezen die de gemeente door den oorlogstoestand had geleden waren oorzaak, dat van een feestelijke viering van dit dub beljubilé tijdelijk werd afgezien Wel is het toen niet onopgemerkt voorbijgegaan en werd door de leden der kerk een fonds bijeenge- bracht om daaruit den herder der gemeente een huldeblijk aan te biedea, doch deze zag daar met zijn bekende bescheidenheid van af en deed het fonds bestemmen tot het schilderen van het inwendige van het fraai gebouwde, doch nog inwendig steeds weinig sierlijke kerkgebouw. Daaraan is sindsdien de eerste hand gelegd en heeft de heer van Velthoven met smaak en artistie- ken zin het binnengebouw, uitge zonderd de plafonds, afgewerkt. Men heeft gemeend de vierïng van het priester- en kerkjubilé thans niet langer te moeten uitstel len en die bepaald op Zondag 1 Juli e.k.. Met het oog op de bijzon dere tijdsomstandigheden zal noch tans de feestviering van bescheiden aard en intiem karakter zijn. Een feestcommissie, gevormd door de leden van het kerkbestuur, de heeren T. Tol, Prins, K. Wijker en H. Gouda, waaraan toegevoegd de heeren K. Broek, A.Tol, J. van Os en P. Wijker, heefo in overleg te drukken. Ook later in Duitschland gebruikten groote uitgevers, zooals Meissenbach Riffarth te Munchen, het geschepte papier-Van Gelder voor kunstwerken en plaatdruk. En langzamerhand strekte het debiet zich uit over Amerika, Skandinavië, Rusland, Engeland, ja over de heele wereld. Waarbij dan ieder vel met den naam van de firma als water merk erin, de vermaardheid bevor derde. Bovendien was de mode van het mooie geschepte papier voor brieven en enveloppen vooral in de jaren '80 en '90 een groot voordeel tot ontwikkeling van déze fabriek, die in 1900 werkte met twaalf kuipen. In het buitenland kende men toven den naam Van Gelder Zonen, d:e ook in Engeland, met zij neigen Drachtige papiersoorten, aan de markt kwam. Nu moest het debiet van kranten- en pakpapier uitge breid worden. Vroeger werd papier uitsluitend gemaakt uit lompen en snippers uit de vezels van linnen en katoen. Deze grondstof was echter maar binnen zekere grenzen voorhanden, wat de massa-productie altijd min of meer beperkte. Maar toen eerst het procédé van houtcellulose, en ater van houtslijp in zwang kwam, maakten deze goedkoopere grond stoffen het papier evehzeer goedkoo- per, waardoor almeer de oplagen der. couranten zich uitbreidden, het aantal abonné's toenam en de pa piermachines. ook gestadig grooter moesten worden. Zoo ging het steeds crescendo. Krantenpapier bestaat voor drie deelen uit houtslijp en voor een met den jubilaris, den heer G. van der Poll, het volgende plan van feestviering samengesteld. Zondagmorgen zal de Mis worden opgedragen door den jubileerenden priester. Het met uitnemende krach ten versterkt mannenkoor zal toe passelijke gewijde liederen zingen terwijl Monseigneur H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem be reid is gevonden als feestredenaar op te treden. Voof deze gelegen heid zullen het altaar en het kerk gebouw eenvoudig, doch smaakvol worden versierd. De middagdienst zal weder het eenvoudig karakter als altijd, hebben, doch de avond is weder aan de feestviering gewijd Dan zal het versterkte mannenkoor weder liederen van gewijde muziek doen hooren, waarbij met welwil lende medewerking van de Kamer- muziekvereeniging Kunstkring" een speciaal voor deze feestelijke gele genheid gedichte en gecomponeerde Cantate ten gehoore gebracht za worden. De dichter(es) heefc zich bescheiden X genoemd, de muziek is van den heer Sam. Vlessing. Het feestlied eindigt aldus Uit deze eenvoudige, maar treffen de woorden spreekt wel ten duide lijkste de liefde der Oud-Katholieken voor hun zeer vereerden priester en leeraar. Dat de vele oud-katholieke inge zetenen ter plaatse niet zullen na laten van hun ingenomenheid met dit dubbeljubilé blijken te gaven door het uitsteken van vlaggen, daaraan twijfelen we geenszins. Tot bijwoning van de avond feestviering zullen uitnoodigingen worden rondgezonden. 26 Juli a.s., zal te Haarlem worden aanbesteed, het onderhouden op diepte in en voor den mond van de Noordzeehaven en in de kanaal gedeelten buiten de sluizen te IJmuiden, gedurende de jaren 1918, 1919 en 1920. De raming bedraagt f 488000. per jaar. In de Maandag gehouden gecom bineerde vergadering van de Ver- eeniging van Reedeis van Visschers- vaartuigen met de Onderlinge Oorlogs Risico Maatschappij, is besloten, dat de stoom- en zeilvis- schersvaartuigen met ingang van 27 Juni a.s. weder zullen kunnen deel uit cellulose. Zoo ging de fa briek te Velsen het maken. In het begin van deze eeuw richte zij er haar cellulose-fabriek in. Het hout daarvoor brachten de schepen direct uit Rusland op het terrein. En later is zij zelf het hoütslijp gaan fabriceeren. Deze grondstof kwam vroeger uit Skandinavië, waar de natuur de waterkracht biedt voorhetwerk van het slijpen der blokken. Hier was men aangewezen op stoomkracht Maar toch bleek deze bewerking in eigen beheer in vele opzichten voor- deelig. En de omzet maakte wel dra een tweede celluosefabriek nood zakelijk, én uitbreiding van de houtslijperij, zooals er nu elk jaar in deze bedrijven voor millioenen gebouwd wordt en verbeterd. Want het debiet van het krantenpapier nam gestadig toe, tot er in 1912 te Renkum een vijfde fabriek voor deze produktie ingericht moest wor den naar de laatste eischenaan den Veluwezoom, gelegen in de uiterwaarden van den Rijn, te itenkum. Inmiddels werd de aankoop van ïout een overwegende factor in het bedrijf. Dit geschiedde aanvanke- lqk door bemiddeling van handels huizen te Berlijn, Parijs en in Fin and. Maar langzamerhand nam het noodige kwantum zoo in omvang toe, dat de firma besloot hiervoor zelf een kantoor te vestigen in St. etersburg. Een nieuwe naamlooze vennootschap „Hollandsche hout handel" werd ervoor opgericht, met het Petersburgsche inkoopkantoor als zetel, om de noodige stammen zelfstandig te vergaren in Rusland uitvaren onder risico van de 0. O. M. In overleg met de Engelsche en Duitsche Regeeringen zal de uitvaart zoodanig geregeld woeden, dat niet de geheeie stoomvisscherij vlootgelijk vertrekt, doch in groepen van 20 a 25 schepen per dag, om na een week visschen in ongeveer gelijke groepen aan de markt te komen Bij de verstrekking van steenkolen zal er rekening mee worden gehou den, dat die stoomtrawlers, die gedurende het opleggen -der vloot tijdens de onderhandelingen met de Duitsche Regeering toch zijn blijven visschen op eigen risico, een niet onbelangrijke voorsprong hebben verkregen bij de beschikbaarstelling van de steenkolen. De vergadering verleende het bestuur van de O. O M. machtiging eventueel ter beurze te herverze keren, waartoe evenwel niet za! worden overgegaan, indien de ge- eischte premiën te hoog zijn. In dat geval zal de O. 0. M. de risico zelf dragen. Op 'aandrang "der Duitsche Re geering zullen ter meerdere veilig heid alle visscherijschepen, alvorens zee te kiezen, aan de stuur- en bakboordsboeg worden beschildert met de Nederlandsche driekleur. YELSEROORD. VELSEN. Door dokter Barendse van Velsen is de eerste heelkundige bijstand verleend. De patiënt is daarop per rijtuig naar Beverwijk gebracht, Zaterdag maakten de afgevaardig den een uitstapje naar hier, waar zij op het buitengoed Wateiland, dat zij bezichtigden, werden ont vangen door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. en Finland. De Nederlandsche employés daar koopen het hout van de landeigen a ren, waaronder groote seigneurs zijn als prinsen, graven, en generaals, én van de boeren. Juist toen de oorlog uitbrak, die dit gansche Dedrijf heeft verlamd, was het kan :oor van plan heeie bosschen te roópen. Tot heden kocht het op stamhet hakrecht op den grond De boeren vellen dan zelf de hoo rnen en leveren ze op de rivier. Dat is een heele organisatie, een wonderlijk bedrijf, 't Gaat alles op voorschot- Bij den eigenlijken koop begint het kantoor een deel te be talen, bij het vellen weer wat, bij iet leveren op de rivier nog eeD deel en als het in de schepen is geladen, de rest. Dit vereischt alles een dagelijksche controle, vooral aan de rivier, dat er onder het vlotten niet wordt gestolen. Op het kantoor zelf concentreert zich deze eigenaardige handel. Tus- schenpersonen vangen er de bóeren op in kroegjes en logementjes. Zoo, ben je er weer?" Dan snellen de commissionnairs naar het bureau. „Ik heb er weer een". Ed nu beginnen daar onder eindeloos sigaretten-rooken, de eindelooze^on- erhandelingen over zooveel vadems, die zij hebben aan te bieden. Met de landeigenaars of hun rent meesters gaat 't handelen dikwijls nog bezwaarlijker, omdat men nooit staat op hen kan maken. Spreken ze af voor morgenochtend tien uur, dan mag men blij zijn, als ze drie weken later toch komen. En dan is 't soms geraden een goed gevul de portefeuille op tafel te laten lig- Uit de Gemeente. In district I (aftredend de heeren Hoogland en Sluiters) werden ge steld M. J. Enzeriak, Vrijz.J. Hoogland, R.K.D. Leijen, Vrijz. J. Sluiters, Chr. Hist.G. A. Tijssen, S. D. A. P. en W. F. Vis ser, S. D. A. P. In district II (aftredend de heeren N. W. Wamsteeker en W. Polder man, welke laatste niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen)P. Bosman, Vrijz.; J. A. Dalmeijer, S. D. A. P.; W. Landeweerd, S. D. A. P D. G. Schuitenmaker, Vrijz. en N. W. Wamsteeker, A. R. In de vacature wegens het be danken van den heer A. J. Gerrit sen (A.R.)W. Blom, S. D. A. P. A. Peek, Vrijz. en Kors Visser, Chr. Hist. In district III (aftredend de heer Landeweerd): W. Landeweerd, S. D. A. P. en J. E. Sluiters, Chr. Hist. Visscherij. De afd. IJmuiden van den Chr. Zeelieden Bond, zond een schrijven aan de Vereen igiDg van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmui den, waarin zij den ernsbigen wensch uitspreekt, dat de Reedersvereeni- ging het belang zal inzien, dat de zeelieden hebben bij de regeling,, die verleden jaar is getroffen door de Haringvis3cherij „Onderlinge", die ook aan nagelaten betrekkingen van zeelieden, die niet bij molest, maar door gewone scheepsramp het leven lieten, dezelfde uitkeeringen doet als de Z. O. O. W. toekent aan zulken, die het leven lieten in verband met oorlogstoestanden. De afdeeling IJmuiden dringt er ten zeerste op aan, dat alsnog zulk een regeling getroffen worde. gen en eens uit 't raam te gaan kijken, of bijvoorbeeld om op een stralend zonnigen dag een wedden schap tot een. flinken inzet aan te gaan, dat 't over vijf minuten zal regenen. Bovendien moet je op velerlei verrassingen bedacht zijn. Bijvoorbeeld, dat de rivier vrij is, ter plaatse waar het hout wordt gekapt. Want wellicht heerscht daar eenigerlei oude roofridder, die het recht van tolheffing heeft, en je 't vel over de ooren stroopt. Van te voren moet je zulke gevallen rege er,—zeggen, dat je 't bosch daar wilt koopen en den tol maar meteen met hem zult af maken. Je moet voorts eens informeeren, eer je hand geld geeft, op 't hout, dat je te koop geboden wordt, altemet niet reeds aan anderen verkocht is, zoodot je er later met z'n tweeën of drieeën aan kunt gaan trekken. Want ben e met al deze practijken niet ver trouwd, dan wordt je verkocht en verraden, waar je by zit. De employés zqd veel op reis, een hunner, vroeger ambtenaar Dij -de Ned. Heidemaatschappij, heeft speciaal verstand van hout soorten. Er moet met de boeren worden gepraat, 's winters zijn de heeren vaak dagen aaneen met sleden op reis om bosschen te gaan zien. Dan 't toezicht, 't meevaren, soms op de vlotten. En voor het vervoer chartert de firma haar schepen, in Rotterdam veelal by Nievelt Goudriaan 81 Co., bij Gebrs. van Uden, maai ook wel Zweedsche, Deensche, Noorsche of Düitsche booten. Wordt vervolgd. Kerkelijk jubileum. Zondag a. s zal feestelijk de herdenking plaats hebben van de stichting vóór 25 jaar van de Oud-Katholieke kerke lijke Gemeente te IJmuiden, terwijl daarmede samenvalt de viering van het vijf en twintigjarig priesterschap aan de Kerk van den H. Eügelmun dus van Pastoor G. van der Poll „Laat ons loven en danken den Heer, JJen Schepper van H emel en Aarde Zijn gioote liefde bleek ons weer, Daar Hij onxen Herder spaarde.,, Aanbesteding. Op Donderdag Met pensioen. De binnenloods Jb.- Schol in het derde district, met standplaats IJmuiden, zal, naar de St, Ed. meldt, binnenkort den loods dienst met pensioen verlaten. Aardappelen vervoerd. De Haarlemsche rechtbank veroordeel de G. M., voerman alhier, wegens verboden vervoer van aardappelen tot f 10.boete of 10 dagen hech tenis. Ongeval. Vrijdagavond reed iemand met een motorfiets bij den ingang van Rooswijk pardoes door het prikkeldraad in een sloot. Aardappelen. Er zijn in onze gemeente aardappelen te verkrijgen En wel tegen den door de regeering vastgestelden prijs van 13 cent per k.G. De een vertelde het den an der, met dit gevolg dat het gisteren zelfs uit IJmuiden druk liep naar den Veiserpolder, waar de aardap pelen bij den landbouwer Kooiman verkrijgbaar. Al worden ze dan niet bezorgd, velen hebben er den loop wel voor over. Bezoek. De Ned. Spaarbank- bond hield de vorige week te Haarlem zijn algemeene vergadering ter ge legenheid van het 100 jarig bestaan der Spaarbank aldaar. t Raadsverkiezingen. Gisteren had de candidaatstelling voor den Gemeenteraad plaats. Rechtbank. Donderdagmiddag dienden voor] de Haarlemsche recht bank, naar H.-D. meldt, een zaak var\ heling en een van mishande ling, die beide spoedig waren be recht. H. v. A. te Veisen, die in drift Ci J. F. v. d. K. aldaar die zich bij'hem had beklaagd, dat hij in zijn tuin vernieling had aange richt, een klap in 't gezicht had gegeven, hoorde deswege tegen zich eischen f 25 of 25 dagen hech tenis. En J. J. S. een varensgezel te Velseroord die van een militair eenige militaire kleedingstukken had in ontvangst genomen, wegens heling 8 maanden gevangenisstraf. Uitkeering\ nagelaten betrekkingen aan zeelieden. Haring aan varkens in Friesland. In Friesland voederen de veehou-

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2