EEUILLETON. YISSCHERIJ. Papier-Industrie. de Heer Reinaud van st Jr. dankte namens het nsemble. Zich vereenigende met den wensch door Z. H. E. G geuit, n.l. dat deze kennismaking van den winter zou worden gevolgd door •en herhaald optreden, maar dan in gesloten zaal. Onder luid applaus werd de avond gesloten, uitgeleide gedaan door een goed gespeelde finale door het aardig ■trekje, onder leiding van den Heer van der Boom. De avond is goed geslaagd en bij beter zomerwoer zou het zeer zeker een schitterend feest geweest zgn. Hoogtr beroep van de Rijksver zekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haar lem, houdende bevestiging dei be slissing van de Bank waarbij de onderneming der N. V. Vereenigde Steenkolenhandel te IJmuiden met ingang van 1 Januari 1917 nader is ingedeeld in klasse 49 gevaren- cijfer 79, welk laatste cijfer de Raad wijzigde in 65. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Tot tijdelijk propagandist van den Alg. Ned. Zeemans Bond is benoemd de heer N. Akkerman alhier. VELSEN. ge is benoemd onze vroegere plaats genoot, de heer P. M. Vader, thans tijdelijk leeraar in de wiskunde aan het Erasmiaansche Gymnasium te Rotterdam. Ds. J. Speelman, vroeger predikant der Geref. Kerk alhier, laatstelijk te Stroobos, heeft Zondag j.l. zijn in trede gedaan te hellingen, (Gr.) waar hij bevestigd werd door Ds. H. Scholten van Zuidhorn. SANTPOORT. een eind op streek met het metsel werk van den vierkanten toren. - - In het afgaloopen kwartaal wa3 Int aantal bezoekers als volgt: April 778, Mei 2008, Juni 1754, Totaal 4535 bezoekers. De heer Cremer heeft aan de diaconie d-r Nederi. Hervormde ge meente alhier als feestgave f 1000 geschonken. Onder de zeer velen, die den h er Cremer zijn komen gelukwenscben, bevond zich ook de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Cort van der Lindtn. Z. K. H. de Prins heeft van zijn belangstelling in den 70sten verjaar dag van den beer J. T. Cremer doen blijken, door op dien dag een per soonlijk telegram van gt-lukwensch te zenden. MeerenbergDe mutatiën van het verplegend personeel daalden weer, n.l. 2 2 pCt. der verplegers (v. j. 18.1 pCt.; 1904 49 pCt Ingevoerd werd de 10-urige ar beidsdag, behalve de wachten die 11 uur dienst hebben. Spoedig zal dit verbeterd wordeo. Het personeel bestond uit 335 personen. Het aantal beambten be droeg 13 personen. Het aantal verpleegden bedroeg 1378 (v. j. 1372). Afgevoerd werden 217 patiënten, r,l. hersteld zijn 68 patiënten, verbeterd 19, niet ver beterd 19, overleden 129. Het biergebruik daalde van 57.827 L. in 1903 tot 10.141 L. 1916; wijn van 86 flesschen tot 7 flesschen in het gelijk tijdvak. De patiënten der hoogere klassen gebruiken boven dien 182 flesschen (in 1913 203 flesschen). Besprekingen werden ge voerd over een meer vrije verpleging o.a. is op een der vrouwenafdeelin' gen het tebruik van messen en ook van haarspelden toegestaan. DRIEHUIS. Schol van de grootste, middel en kleine sorteering kwam gemiddeld evenals kabeljauw en de grootere soorten schelviscb, in grootere, de schol van de op een na kleinste sorteering (kleine schol I) en de kleinste soort schelvisch daartegen in kleinere hoeveelheid in de vang sten der stoomtrawlers voor. De sleepbooten en dergelijke vaar tuigen, voor de trawlvisscherij in gericht, en de motorkustvisschers namen weer in grooter aantal deel aan dezen tak van visscherij; de vaartuigen van eerstgenoemde soort, zoowel dank zij grootere vangsten als betere prijzen, tevens met meer succes. Van de zeilkustvisschers oefende echter, evenals in vorige maanden, een kleiner aantal de treilvissch'rij uit dan verleden jaar, Door een geschil tusschen reeders en bemanning voeren van Scheve- ningen nog geen der loggers, die op het einde van het jaar de haring- visscherij beëindigd hadden, ter trawlvisscherij. Dientengevolge were niettegenstaande de deelname uit enkele audere plaatsen grooter was, dit bedrijf door een in totaal vee kleiner aantal vaartuigen van deze soort uitgeo* fendj dan in Januari van het vorige jaar. Zij maakten dientengevolge veel minder reizen en een kleiner aantal reisdagen en niettegenstaande de vangsten ge middeld grooter waren, voerden zi daardoor minder aan. Daar voor de visch hoogere prijzen bedongen konden worden, werd intusschen gemiddeld veel meer beiomd en was de totale opbrengst niet eens zooveel minder, dan die van Janu ari 1918. Vuvolg uit het artikel in de ru briek „Onder de Menschen" van M. J. Brusse in de N. Rolt. Ct. De voor het courantenpapier gebruikelijke Russische boomen zijn r j:. sparren. Zij worden in de bos- schen gehakt, geschild en in blok ken gezaagd \aa 1 a twee meter. De leeftijd is gemiddeld veertig jaar; zijn ze ouder, dan gaan ze duurder weg voor timmerhout liierby komt dan een zeker per centage populieren. En zooais ik reeds in den aanvang zei, gebrui ken Van Gelder Zonen jaarlijks voor hun papiermakerij 'n 800hect- aron bosch. De aanvoer hiervan ge schiedt van Mei tot November, want den overigen tyd ligt de haven van Petersburg dicht. Sa nu ik hier toch een cijfer noem, geef ik er meteen nog maar een paar andere, om dea enorrntn omvang van dit papier bedrijf in ons land te iilustreeren. 't Hand werk is er vrijwel uit den tijd alles gaat er mechanisch, en is er 09 besparing van menscheljjken arbeid georganiseerd. Toch zijn er nog 1860 werklieden aan den gang De totale productie bedraagt per jaar 75 millioen kilo. Eén kilo pa pier staat gelijk met 35 vellen vau deze courant. Ook krijgt men van dit getal een voorstelling, wanneer ge nagaat dat er 7500 spoorwagens van 10 ton laadvermogen noodig zouden zijn om deze hoeveelheid papier te vervoeren. Daarin worden verwerkt 30 millioen kilo houtslijp (3000 wagons) en 25 millioen kilo cellulose. Er moet 100 millioen kilo hout per jaar worden aange voerd, om deze grondstoffen te maken, En voor de noodige kracht verstoken de gezamenlijke fabrie ken 175 millioen kilo steenkool Aan krachtwerktuigen staan er dan ook 28 stoommachines en turbinus tot een totaal van 35,000 paarden krachten. Voorts 51 stoomketels met een totaal verwarmend opper vlak van 15,000 M® Dynamo's en motoren vindt ge er rond zeshon derd opgesteld. Daarbij zijn in vas ten dienst één eigen stoomschip, vijf' motorbooten en 20 dekschui ten, benevens tien electrische en één vuurlooze locomotief op de terreinen. Het spreekt van zel£ dat ik u een dergelpk groot bedrijf niet in détails dan beschreven. Maar ik wil trachten er u een denkbeeld van te geven, door in groote lijnen den gang van do fabricage te volgen. Eerst het krantenpapier, waarop ge dit leest,het krantenpapier, dat dus uit de boomstammen wordt bereid. Ge moet daarbij tweeërlei werk wijzen onderscheidende mecha nische bewerking voor houtslijp en de chomasche voor de cellulose. Voor de bereiding van het hout slijp worden de blokken gedrukt tegen een ronden slijpsteen, die ze vermaalt, met veel water, waarna deze pap nog verder wordt geraf fineerd tot fijne vezels.. Om cellulose te maken gaan de houtblokken in een soort enorm groote en sterke snijboonenmoien, die ze hakt tot kleine stukken. Langs mechanischen weg worden de kwasten eruit gesorteerd. Deze stukjes hout worden dan in om vangrijke ketels gekookt in een oplossing van zwaveligïure kalk. Deze zwaveligzure kalk wordt verkregen door pyrieten (zwaveleits) te verbranden. De hierdoor ontsta ne gassen worden geleid door torens, die opgestapeld vol zijn van kalksteen. In deze torens druppelt water. De zwavelgassen ontmoeten deze kalksteen-oplossing en gaan er een verbinding mee aan, die zwa veligzure kalk vormt. Het viij ge komen koolzuur ontwijkt in de lucht. Bij het hierop volgende koken, in ketels van 275,000 liter inhoud, met vuurvaste tegels bekleed, trekt binnen 24 48 uur alles wat geen vezel is uit het hout. De reine vezel, ontdaan van alle incrusten, is de cellulose, 't Zijn de wanden der cellen, waaruit de boom is op gebouwd. Het afgetrokken loog wordt af getapt, de vezel gewasschen, ge raffineerd dan op z.g. papmachine ontdaan van 't overtollige water. De vezels verbinden zich tot een dik vel, dat aan rollen gewikkeld wordtde rollen cellulose, die met het houtslijp de grondstoffen vor men voor de papierfabriek. De»a grondstoffen worden au vermengd en samen gemalen om een homegene breipap te krqgen. Die wordt nog eens weer geraffi neerd, en komt dan in zeer ver dunden toestand op de papierma chine. Van de motorloggers namen «enige meer aan de treilvisschery deel, zy maakten gemiddeld wat kortere reizen, en dientengevolge was de vangst per reis wat geringer. Per reisdag was echter do vangst niet onbelangrijk grooter en dank zij de hoogere vischprijzen waren de finan cieel© resultaten aanmerkelijk gun stiger, dan in Januari 1916. Herinnerd zij er intusschen aan, dat ingevolge de overeenkomst van de reeders, een deel van de opbrengst zoowel van de stoomtrawlers, de motor- en de zeilloggers aan de Britsche Regeering gerestitueerd moet worden. Dit geldt ook voor de opbrengst met de na te noemen beugschepen verkregen. Beugvisscherij. Het aantal stoom- haringloggers, dat na beëindiging van de haringvisscherq de beug visscherij uitoefende, was aanmer keljjk grooter dan verleden jaar en ia zelfs sinds jaren niet zoo groot geweest. De meeste waren daarby de geheeie maand geregeld in bedrijf en in het geheel werd een veel grooter aantal reizen en reisdagen gemaakt. Boven dien werden veel ruimere vangsten gemaakt, zoodat de totale aanvoer dien van Januari 1916 belangrijk overtrof. Daar voorts ook de visch prijzen hooger waren, constateert men bij vergelijking der opbrengst- cijfers een nog veel sterker stijging en werd gemiddeld veel meer besomd. Het aantal zeilschepen, dat zich met dezen bedrijfstak bezighield was eveneens grooter. Zy maakten ook meer reizen en reisdagen en verkregen gemiddeld grootere vang sten, zoodat zij in totaal veel meer aanvoerden. De hoogere vischprijzen droegen er voorts het hunne toe bij, om de flnancieele resultaten gunstigers te doen zyn, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Het opmerkelijke verschijnsel der deelname van motorharingioggers aan de beugvisscherij, waarop in het vorige overzicht reeds de aan dacht werd gevestigd, viel ook in deze maand weer te constateeren. De vangstresultaten echter blijken zelfs in vergelijking met die van de zeilbeugers niet gunstig te zijn geweest. Dryfnetvisschery. Door Neder- landsche schepen werd, evenmin als in andere jaren gedurende deze maand, drijfcetvisscherij op haring uitgeoefend. Kustvisscherij. De visscherij werd in het eerste deel der maand nog al eens door stormweer en later door sterke vorst belemmerd, zoo dat zij tenslotte behalve in het tweede district, waar de belang rijkste takken van visscherij konden worden voortgezet, gestaakt moest worden. De bewerking op de papierma chine, die uit een lange reeks van aaneengeschakelde deelen bestaat, onderscheidt men in de natpartjj en de droogpartij. De waterdunne papierspecie spreidt zich eerst uit over een koperdoek zonder eind, waar het water door de mazen zakt en er pneumatisch uitgezogen wordt. De fijne- zeef van dit gaas is in schuddende beweging, waar door de vezels zich verbinden om een, nog ste6ds natte, papierbaan te vormen. Deze baan loopt ver volgens voort tusschen zware rol len met vilt, die haar sterker in elkaar drukken, waardoor het op pervlak geiyk word, en het ver dere water eruit wordt geperst. Dan, in de droogparty, vervolgt en papierbaan haar weg overgroots cylinders, die met stoom verwarmd zijn, en 't resteerende vocht eruit verdampen, tot het papier droog is. h deze zoogenaamde calanders wordt het geglanst, en aan't eind van de machine op roilen gewik keld, zoo gereed voor de drukpers. Wortt vervolgd. Ongevallenverxekering. In de Vrijdag te Utrecht gehouden open bare terechtzitting heeft de uitspraak plaats gehad in de volgende zaak Examens. Te 's-Gra^enhage zijn geslaagd als stuurman op stoom zeevissehersvaartuigen M. v. d Groep, en als stuurman op zeil- zeevisschersvaartuigen A. Varke- visBer en G. v. d. Beuk, alle drie van IJmuiden. Personalia. De heer L. Kelder, vroeger propagandist van den Algem Ned. Zeemans Bond alhier, is, naar w\j in de Ned. Zeeman lezen, in dienst getreden van de Traanver- •eniging. Niet gegund. Het werk voor de uitbreiding van de filters en den buizenkelder alsmede de uit voering van weikzaamheden aaD den toren der waterleiding van de Yisschershaven, waarover laagste inschrij vers waren Wayer en Schuur man te Medembiik voor f 46440. is niet gegund geworden. Meisjespatronaat. Op Zondag 1 Juli was er prijsuitdeeling voor de leerlingen van het meisjes-pa tronaat, waarmede het eerste leer jaar werd afgesloten. Door den Zeer Eerw. Directeur, Pastoor Smeele werd naar de N.H. Ct. meldt, een overzicht over het afgeloopen jaar gegeven. Op Zondag 1 October van het vorige jaar werd het patronaat geopend met 18 leeilingen. Het steeg tot 22. Door verhuizing en afschrijving was nu het getal 17. In tegenwoordigheid der ouders wer den de behaalde punten voor vlijt en gedrag opgeiezen, het aantal ver zuimen vermeid, waarna de behaal de prijzen werden uitgereikt. Personalia. Tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B. S. met 8-jarigen cursus te 's Gravenha- Gasbedrijf. Tot lijdelijk tweede klerk bij het gasbedrijf i# benoemd de heer P. Lap te IJmuiden. Collecte. De Juli-collecte voor de Chr. School in de Herv. Kerk heeft f 13.85' opgebiacht. Weer terug. I e heer P. Kooiman, die van den winter eene boete kreeg met verbeurdverklaring zijner 15 H. L. aardappelen, omdat hij ze in verboden tijd vervoerd had, kreeg deze week de mededeeling, dat hij deze laatste terug zou kunnen halen, We zijn nieuwsgierig in welken toestand ze zullen verkeeren en of hij er nog iets voor krijgen zal- Geen le klasse meer. De rij tuigen le klasse bij de stoomtram zijn afgeschaft, men kan bij wijze van tegemoetkoming eene afdeeling „niet rooken" kiezen. Examens. Van de kweekelingen der R^jks Normaalschool hebben 5 mannelijke en 5 vrouwelijke de akte L. O. verworven. Benoeming. Met ingang van eergisteren is, naar de St. Ed. meldt, de heer F. C. Breitenstein, alhier, benoemd tot mede-directeur der Scheepsi-xploitatie-Maatschappij „De Marezaten" te IJmuiden. Gelukkig gered. Al spelende viel het zoontje van machinist R in de kleine ponthaven en ging kopje onder. Gelukkig was de heer D. op zijn daar liggend zeiljacht bezig en kon den drenkeling weer op het droge krijgen. Deze kon zich zeiven weer naar huis begeven, zoodat hij er denkelijk met den schrik en een nat pak afkomt. Teleurstelling. Het personeel van de stoomtram, dat sinds eenigen tijd Zaterdags een halven H.L. eier kolen tegen 67% cent van de remise meekreeg, ontving Zaterdag j.l. de teleurstellende tijding, dat de voor raad op was. Als de koude nu ook maar eens verdween. Waterleiding. De heer H. huis eigenaar heeft aanschrijving ont vangen, dat hij zorgen moet, dat den 21sten April de waterleiding gereed moet zijn in eenige door hem verhuurde woningen. Hooibouw. De hooibouw in onzen polder is in vollen gang. De hoeveeigeid gewas valt hier aller- wege tegen. Kerkbouw. Met de kerkbouw wordt flink opgeschoten; de leien dakbedekking heeft reeds plaais ge had en nu is de aannemer reeds Besoek ruïne van Brederode. Meikersen. De levering van 420 K.G. eerste kwaliteit Meikersen ten behoeve van het gesticht Meeren- berg is na gehouden aanbesteding gegund aan P. Meiten te Tiel voor f 0.44 per K.G. Personalia. De Koningin heeft in een brief oud-minister J. T. Cre- mer gelukgewenscht met zijn 70sten verjaardag. J. T. Cremer. De receptie van den heer J. T. Cremer, Zaterdag middag gegeven op den huize Duin en Kruidberg ter gelegenheid van zijn 70sten geboortedag is zeer druk bezocht geworden. Op de halte Kruidbergerweg stapte vele dames en heeren, verteg.nwoordigers van verschillende Maatschappijen, uit om den zeer geachten en beminden jubilaris geluk te wecschen. Hem werd een gedenkpenning aangebo den in goud, zilver en brons; op de voorzijde van deze penning ver toont zich de buste van den heer Cremer. Om de buste is als rand schrift de regel gelegd: Jacob Theo door Cremer, 30 Juni 1847—1917 en op de keerzijde staat: 30 Juni 1917, 50 jaren zegenrijke arbeid voor de welvaart van Nederland en Ind-ë. Meerenberg. Aan het verscho- uitvoerige verslag van het provin ciale krankzinnigengesticht Meeren berg is het volgende onleend: Crematie. Hedenmiddag heeft op Wester veld de crematie van het stoffelijk overschot eener Groning' sche dame plaats gebad. Visecherij ovemeht. Verschenen is No. 17 der „Mededeelingen en verslagen van de Visscherij-inspec tie" met de Maandcijfers van de Visschery-Statistiek over Jan. 1917 Wij ontleenen uit het overzicht Treilvisscherij. De werkstaking in het bedrijf der stoomtrawlers welke aan het einde der vorige maand begonnen is, en zich in deze maand voorzette, was oorzaak, dat slechts een klein deel dezer vaartuigen ter vischvangst kon gaan, en zelfs bi hen van een geregelde uitoefening der visscherij geen sprake was. Het aantal beëindigde reizen was nog kleiner dan in Januari 1916, toen ever-eens een werkstaking ernstige stagnatie gaf en niettegenstaande zoowel per reis als per reisdag meer gevangen werd, bleef de totale aan voer der stoomtrawlers beduidend beneden dien van verleden jaar Januari. De vischprijzen bleven hoog zoodat, al was de geheeie opbrengst minder, de gemiddelde besomming per reis en per reisdag aanzienlij boven die van Januari van het vorige jaar steeg. Opgevischt. De stoomtrawler Strath bogie heeft op de zee opge vischt en aan de strandvonderij afgedragen een ongemerkt vat machineolie. Mast gebroken, De stoomtrawler Onderneming kwam Dinsdagmorgen uit zee terug, doordien de voormast oij het inhalen van hst vischtuig was afgebroken.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2